ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 23 Juli 1913. NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-Crisis. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zjerikiee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 oent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9417. Directeur i A. J. DE LOOZE ir. Uitgever.Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1S regels 80 ots., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden .naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddagi uiterlijk 2 ura I>o Bulgaren ontruimen Adrlanopcl. Een Turksch blad verzekert van een betrouwbaar persoon, die uit Adrianopel kwam, vernomen te hebben, dat de Bulgaren die stad reeds hebben ont ruimd, en er slechts eenige patrouilles hebben achtergelaten om de orde te handhaven. De Bulgaren zijn dan ook allesbehalve gerust er op, dat de opmarsch der Turken tot staan zal komen en wat de zaak niet beter maakt, is het feit, dat de regeering in Constantinopel eigenlijk weinig te zeggen blijkt te hebben over het oprukkende leger. Het schijnt wel, of het voor eigen rekening handelt, en beoogt de oude Turksche grenzen weer te herstellen. De regeering in Constantinopel doet het nog voorkomen, of het Turksche leger halt gehouden heeft na de lyn Midia—Enos bezet te hebben. Koning Ferdinand smeekt om vrede. Koning Ferdinand van Bulgarije beeft zich rechtstreeks tot koning Carol van Roemenië gewend met het aanbod, dadelijk in onderhandeling te treden over de vervulling van de Roemeensche eisohen. Zjjn doel zou daarmede zijn den dreigenden opmarsch van het Roemeensche leger te stuiten. Het gaat hier als bij den opmarsch van het Turksche leger. De regeering in Boekarest ontkent ten stelligste de blijvende bezetting van meer gebied dan voor de aangeduide lijn Toertoekai Baltsjik ligt, in den zin te hebben. Maar ondertusschen dringen de Roe meensche soldaten steeds verder op Bulgaarsch gebied door. Niet alleen is nu Warna, de bekende Zwarte Zee-haven, in hun handen, doch ook de spoorweg daarheen en daardoor is Bulgarije als het ware van de buitenwereld afgesloten. Goederen, in Warna gelost, worden natuurlijk ook niet meer het land in getransporteerd. Daardoor kan het Bulgaarsche leger te worstelen krijgen met gebrek aan proviand. Ook de telegrafische ver bindingen met het buitenland zijn nu in Roemeensche handen. Wat de Westgrens betreft, het heet, dat thans de geheele rechteroever van den Donau in Roemeensche handen is. Weenen, 21 Juli. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaarsche regeering gisterenavond een direct telegram aan den Roemeenschen minister-president Majorescu gezonden heeft, waarin de deel name van Roemeensche gedelegeerden aan de vredesonderhandelingen verzekerd wordt. Daar dus alle Roemeensche eischeu ingewilligd schijnen, verwacht men, dat net oprukken der Roemenen onmiddellijk gestaakt zal worden. Londen, 21 Juli. Minister Asquith zeide in den loop van een redevoering, heden te Birmingham gehouden, dat de mogendheden alle pogingen in het werk stelden om de oorlogvoerende partijen over te halen tot het houden van een vredelievende conferentie. „Een dergelijke conferentie scheen thans waar- scliijnlijk gehouden te zullen worden", aldus Asquith, die voorts zeide, te gelooven dat het resultaat hiervan zou zijn een onmiddellijke staking der vijandelijkheden en een spoedige vredo- sluiting over welker voorwaarden de mogendheden, met het oog op hetgeen geschied was, haar oordeel voorloopig moeten opschorten. Indien Turkye aldus besloot de minister onoordeelkundig genoeg is om tegen het te Londen gesloten vredes verdrag in te gaan, moet het zich er op voorbereiden, dat zich kwesties zullen voordoen, die zijn belangen kunnen schaden. Konstaotlnopel, 22 Juli. Turksche troepen, aangevoerd door Enver bei, zijn heden Adrianopel binnengedrongen. Het Turksche leger heeft heden Kirk Kilisse bezet. Sofia, 22 Juli. De Turken eisohten vandaag de overgave van Adrianopel. Het garnizoen is, op bevel der regeering, afgetrokken zonder tegenstand te hebben geboden. Berlijn, 22 Juli. De Weensche corres pondent van het Berliner Tayeblait seintHet Bulgaarsche gezantschap hier ter stede heeft heden het navolgende telegram uit Sofia ontvangenGisteren avond vorsclienen talryke Turksche troepen voor Adrianopel. De Bulgaarsche regeering heeft besloten de stad aan de Turken over te geven en de zwakke bezetting terug te (rekken. RUSLAND. Petersburg, 17 Juli. Op de spoorlijn KielfOdessa werd een trein door oen plotseling opstekende wervelstorm omver geworpen. Vijftien spoorwagens werden vernield. Tien personen werden gedood en 80 gewond. FRANKRIJK. In de Matin verheft de afgevaardigde van Aube, Paul Meunier, zyn stem naar aanleiding van een kort debat, dat hjj gedurende de Kamerzitting van Vrijdag had met den minister van justitie over het prooes-Durand, dat in 1910 te Rouaan plaats vond. In zyn uitvoerig artikel in de Matin verklaart Meunier in de meest besliste termen, dat destyds een onschul dige veroordeeld is en geeft een over zicht van de feiten, die aanleiding geven tot het proces. Men ontleent hieraan het volgende: In do maand September van het jaar 1910 werd een mynwerker, Dongë genaamd, te Havre vermoord gevonden. De politie spoorde de daders op, vond ze en leverde ze aan de justitie over. Doch men ging verder. Eenigen tjjd later werd Jules Durand, de secre taris van don plaatselyken raynwerkers- bond, een ijverig werkman en zeer gezien in arbeiderskringen, gevangen genomen, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan don moord, wogons ophitsing. De beschuldigde werd door het hof van gezworenen ter dood veroordeeld. De jury sprak echter het verdict uit, met zeven tegen vyf stemmen. Het hoofd der jury, die persoonlijk overtuigd was van den onschuld van Durand, stelde alle pogingen in het werk, om de zaak naar een andere rechtbank te doen verwijzen, echter tevergeefs I Na drie maanden in de gevangenis doorgebracht te hebben, onder een folterende on zekerheid, kwam eindelijk den 2-lsten December de gratieering van president Failliëres, die de straf veranderde in zeven jaar tuchthuis. Maar het was reeds te laat. Durand, die teekenen van verstandsverbijstering gaf, moest naar een krankzinnigengesticht worden over gebracht. In Februari 1911 werd het vonnis herzien en een hevel tot voor- loopige invrijheidstelling van Durand uitgevaardigd. Deze was intusschen on geneeslijk krankzinnig geworden. De vader van dit slachtoffer eener gerechte lijke dwaling, werd ziek van verdriet en ontbering, en ofschoon Meunier den minister van justitie opmerkzaam maakte op dit geval en aandrong op eonige ondersteuning, werd hieraan geen gehoor gegeven. De vader van Durand stierf in Mei 1.1. Thans verkeert de weduwe Durand in een aller-ellendigsten toestand en hangt geheel af van de liefdadigheid. En Meunier doet thans een beroep op de publieke opinie, opdat nog hersteld wordt, wat nog te herstellen valt, wat intusschen weinig genoeg is. Par(Js, 19 Juli. Een opzienbarende juweelendiefstal is gisteravond hier he kend geworden. Gedurende het vervoer van Parys naar Londen is nl. een paarlencollier ter waarde van 3.125.000 francs gestolen. Dit collier werd eer gisteren in een verzegeld pakket van uit Parijs aan het adres van een hekend juweelenhandelaar in Londen gezonden. Toen de besteller in Londen het pakket afleverde, was het zegel volkomen onbe schadigd, doch het pakket bevatte slechts stukjes suiker. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het Fransohe stukjes suiker zyn, uit welke omstandigheid men afleidt, dat de diefstal op Fransch grondgebied gepleegd is. Opmerkenswaardig is nog, dat het pakket by zjjn aankomst in Londen een zegel meer had dan volgens de opgave in Parys. DUITSCHLAND. Berlijn, 22 Juli. Uit Frankfort aan de Main wordt aan de Bert. Ztg. am Mittag geseind, dat prins Hendrik in Augustus weer in 't sanatorium van professor Friedliinder te Hohemark zjjn intrek zal nemen tot liet ondergaan van een nakuur. BELGIË. Antwerpeq heeft Zondag den SOsten verjaardag gevierd van de tolvrij-making der Schelde. Do feesten werden Zaterdagavond ge opend met carillon-bespeling en klokgelui, benevens met het houden van een licht- stoet, met muziekkorpsen. Bloemen waren neergelegd aan den voet der gedenkteekenen van Lambermont en van de vrijmaking der Schelde. Zondagmorgen begon de plechtigheid in het beursgebouw, waar heeren-aulori- teiten o. a. werden ontvangen door den heer Corty, voorzitter der Handelskamer. Aanwezig waren ministers en senatoren. De heer Corty voerde het eerst het woord. Hij schetste de beteekenis van de vrijmaking der Schelde en gewaagde van de groote diensten, door baron Lamber mont bewezen aan het vaderland en aan Antwerpen in het bizonder. Wij koesteren den wensch, zoo zei bij, dat wanneer Antwerpen in 1920, zijn landgenooten en vreemde natiën, tot zijn derde tentoonstelling zal uitnoodigen, zij oen grooter Antwerpen in vollen bloei zullen vinden. De rede van den lieer Corty werd herhaaldelijk door toejuichingen onder broken. Minister-president De Brocqueville zeide o. m.Do vrijheid van de Schelde en die van het vaderland zijn te nauw met elkaar verbonden dan dat men ze ook maar in gedachte zou kunnen scheiden. België moet naar buiten zien. De machtige forticaties van Antwerpen en alles wat in verband staat met de verdediging van deze groote vesting is gerechtvaardigd, want Antwerpen ia iii tijden .van nood ons laatste toevluchtsoord. Zoolang de driekleur op de muren van Antwerpen wappert, behoeft men niet te wanhopen. Met het oog op de havenwerken zeide de minister-president, dat moeilijke tech nische vraagstukken opgelost werden. De tijd voor beraadslagen is voorbij, tot daden moet worden overgegaan en de regeeriug zal hierbij de grootste energie aan den dag leggen. Bij den feestmaaltijd, door de Kamer van Koophandel aangeboden, richtte de burgemeester in warme bewoordingen een oproep tot de regeering, opdat deze spoedig zou overgaan tot uitvoering dor havenwerken, welke zoowel in het belang van de haven als voor den algemeenen voorspoed van het land noodzakelijk zyn. Sir Cecil Herstiet, de deken van het corps consulair, sprak namens de ver schillende landen, die deelnamen aan het verdrag van 1863 en zeidedat dit jubileum meer was dan een nationaal feest en hem een buitengewone ge legenheid bood om aan de Belgen zijn gelukwenschen aan te bieden. De minister van marine deed mede- deeling dat definitief besloten is om de Schelde van een voltallig korps rivier politie te voorzien. Zondagmiddag is een groote optocht gehouden, bijgewoond door den koning en den kroonprins. Geheel den dag wemelde bet in de stad van lui, die uit de provincie waren aangekomen om het halve-eeuwfeest te helpen vieren. Brussel, 22 Juli. Een aantal schuld- eischers van prinses Louise van Coburg, dochter van wijlen Koning Leopold, hebben haar faillietverklaring aange vraagd. De zaak is by den Minister van Justitie aanhangig. NEDERLAND. Edam, 21 Juli. Een Araerikaansche dame heeft, vermoedelyk alhier, verloren een taschje, inhoudende een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. Amsterdam, 19 Juli. Het afschaffen van het 7 ^-cents-tarief heeft het verkeer reeds nu enorm doen toenemen (hoewel er ook andere oorzaken voor waren). Maar de conducteurs varen by het uniform 5-cents-tarief niet zoo goed. Het fooien geven is vrjjwel afgeschaft. Onder het trampersoneel heerscht echter geen groote ontevredenheid. Men gelooft stellig, dat door de gemeente spoedig de salarissen zullen worden verhoogd. En hiermede is het systeem van „dank u, meneer" dan geëindigd, De conducteurs derven er gaarne tijdelijk wat inkomsten om. Het publiek bevalt het nieuwe tarief uitstekend. 22 Juli. Gisteravond had op de Schenkel even buiten deze stad een aanvaring plaats tusschen een tjotter en een zeilschip. Een der inzittenden van de tjotter sprong overboord en zonk in de diepte weg. Zyn lyk is nog niet gevonden. Apoldooru, 21 Juli. Een scholier vond op straat een bankbiljet van f 1000 en bracht het naar het politie-bureau. Daar was juist de heer O., die het geld ver loren had, om opgaaf te doen van zijn verlies. Uitermate voldaan, was de heer O. zoo royaal den jongen die hem de f 1000 terug bracht, een belooning te geven. De eerlijke jongen kreeg een dubbeltje. Utrecht, 19 Juli. De kellnersstaking in hotel „De l'Europe" alhier is na een duur van 6 weken ten gunste van de kellners geëindigd. Een der verkregen resultaten is de erkenning van den Vakbond, welke hierin betrokken was, n.l. de Ned. Centrale Bond van Ge- emploveerden. Voorts werd toegestaan een weekloon van f 2,50; een weke- lyksche rustdag van 36 ureneen arbeidsduur van 12 uur per dag of 72 uren per week, afschaffing toeslag betalen, opheffing zitverbod. Lelden, 21 Mei. Zondagnamiddag is alhier een 70-jarige doove man by het oversteken van de rails op de Hooge- woerd door de tram omvergeworpen en onder den wagen geraakt, met het treurig gevolg, dat hem het hoofd schier van den romp werd gereden. De wagenbestuurder treft in deze geen schuld. Vftravenhage, 21 Juli. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin het Vredespaleis openen. Naar de Avondster verneemt, heeft het Ryk de oude parochiekerk te Halsteren gekocht voor de som van f 3325, met de bedoeling haar in stand te houden. Botterdam, 22 Juli. Hedenmorgen is alhier by aankomst van de Lekboot een jonge stier op hol geslagen. Het dier rende het emplacement van het Maasstation op en stortte zich aldaar van één der veersteigors in de Maas. Op het droge gebracht, was het beest zóó woest, dat hy moest worden neer geschoten. Door den gemeenteraad dezer gemeente is Donderdag aangenomen een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een tunnel by den spoorwegover gang aan Beukelsdijk, waarvan de kosten thans zyn berekend op f 261.500. Zierlkzeo, 22 Juli. Mr. A. J. F. Fokker heeft ziju benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan genomen. Tengevolge van den westenwind is vanmorgen 6 uur het motorvaartuig „Wilhelmina", van schipper De Mul van Colynsplaat, tegen den havendyk ge slagen. De heer P. C. van Immerzeel, photograaf alhier, heeft eenige kiekjes genomen, o. a. van de ontvangst van mr. Patyn aan het tramstation, van den tocht der drie afgevaardigden door de stad met „Kunst en Eer" voorop, van de Concertzaal en van de feesttafel. Wie een blyvende herinnering aan de jongste feestviering wenscht, kan deze kiekjes by den heer R. W. J. Ochtman bekomen. Door de Universiteit te Cincirnati is aan den heer Maximiliaan Braam toegekend de graad van „Master of Arts". Mr. P. Rink lieeft de candidatuur in Hoogezand aanvaard. Van vrijzinnige zijde zal in dit district krachtig gewerkt worden. Waarschijnlijk worden 3 Aug. a.s. twee vrijzinnige landdagen gehouden, een te Hoogezand en een te Ten Boer. Maandag is te Hansweert de sleep boot „Lady" op den westhavendam ge- loopen. Het achterhangende sleepschip „Melanie" liep daardoor op de „Lady". De „Melanie" bekwam belangryke avery. Bij kon. Besluit is benoemd tot 2de luitenant by het 2de reg. infanterie, de cadet B. Geleynse. Vrijdagavond vergaderde in het Huis van Nassau" de Liberale Kies- vereeniging. Jhr. De Muralt opende als voorzitter do vergadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer Merle, ging men over tot de benoeming van twee bestuursleden. Gekozen werden de heeren Van Zij verden en Beelaerts van Eramicboven, die zich beiden de keuze lieten welgevallen. Mede aanbevolen waren de heeren I. Douw en Frans de Roo. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag wenscht mr. Van Geuns een woord van dank te richten tot den heer De Muraltnu deze wegens zijn vertrek van hier het be stuur gaat verlaten. Jhr. De Muralt is, zeide spreker in een keurige taespraak, de ziel en de kracht van de liberale kiesvereeniging geweest, die gedragen werd door een vurige liefde voor de liberale beginselen. Openlijk en flink heeft hij steeds die beginselen beleden. Hy was een man van de daad, die met een groote mate van opgewektheid voorging. Wij zullen den voorzitter De Muralt, die zooveel in het belang van de kiesver eeniging gedaan heeft, niet vergeten. (Daverend applaus). De voorzitter, zichtbaar getroffen, be tuigt zijn dank voor de vriendelyke woorden, door mr. Van Geuns tot hem gesproken, en voor de instemming daar mede door de vergadering. Zy.hebben op hem een diepen indruk gemaakt. Wat hem altyd getroffen heeft, dat is dit, dat de kern der burgerij hier tegen woordig was. Hij herinnert er met dank baarheid aan, dat hij indertijd door de kiesvereeniging raadslid is geworden. Hy hoopt, dat het ledental zich zal uit breiden, en de vereemging moge blijven wat zij altijd geweest is, de verdedigster van de vooruitstrevende beginselen (leven dige toejuichingen). De heer L. Doeleman volledig in stemmend met hetgeen mr. Van Geuns gezegd heeft, drukt namens het Bestuur zyn grooten spijt uit, dat de heer De Muralt Zierikzee gaat verlaten. Maar nu dit niet te veranderen valt, wil hij mede namens ziju medebestuurders ge wagen van de aangename wijze, waarop zij met den heer De Muralt hebben samengewerkt, en voor de uitstekende, aantrekkelijke manier, waarop bij de vergaderingen wist te leiden. Hij hoopt, dat de nieuwe voorzitter, die in zyn plaats zal treden, een waardig opvolger van De Muralt zal zijn. De voorzitter sluit met de toezegging, dat, wanneer de liberale kiesvereeniging een spreker mocht noodig hebben, zij ten allen tyde op hem kan rekenen, onder applaus de vergadering. Bcnesse, 19 Juli. Na het bekend worden van de benoeming van den secretaris dezer gemeente, den heer Je9pers, tot notaris alhier, werd hem door het fanfare-corps Luctor et Eraergo" een serenade gebracht. Nadat de burgemeester, voorzitter van het fanfare-corps, den heer Jespers met zyn benoeming had geluk gewenscht, bedankte de benoemde voor de hulde hem bewezen en voor den Bteun, dien vele personen uit Renesse en omliggende gemeenten hem in deze zaak hadden verleend door het onderteekenen en indienen van een request. Daarna begaf men zich naar de café's van de heeren Kappers en Kaashoek, waar men nog geruimen tyd gezellig byeen bleef. Brnlnisse. Maandagavond bracht het Muziekgezelschap „Nu met Hope" in de Beurs naby de haven eenige muziek stukken ten gehoore. Een talryk publiek genoot van de schoone en opwekkende muziek. Scherpen Issc, 23 Juli. Bij de Maandag 1.1. gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. Voorlezing geschiedde van de volgende ingekomen stukken: 1°. een missive, bevattende de goed keuring der verbouwing van de openbare

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1