ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 21 Juli 1913. Tweede Blad. Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzeesclie O o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9416. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1S regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ura. ZUID-AFRIKA. Het officieel onderzoek naar de ver wondingen, toegebracht aan burgers bij de jongste stakings-onlusten aan den Rand, heeft aan het licht gebracht, dat een groot aantal wonden niet door dienstwapenen zyn toegebracht, doch door revolver-kogels en hagelkorrel», zooals noch de troepen, noch de politie bezitten. Men concludeert hieruit, dat op deze personen geschoten is door de op roerlingen. ENGELAND. Een koopman te Hatton-Garden Louden, M. Mayer, heeft Woensdag een zeer pynlijk oogenblik beleefd, en een verrassing ondervonden, welke gevolgen hij nog niet te boven is. Hij nam des morgens uit de handen van een post beambte een pakje aan, dat voor een waarde van 3.375.000 francs verzekerd was. Het touwtje, waarmee het was toegebonden, en alle voorgeschreven zegels op dat touwtje waren volmaakt in ordo on ongeschonden. By het openen van het pakje echter bleek 't niet het kostbare paarlen hals snoer te bevatten, dat er in had moeten zitten, maar een aantal klontjes suiker. IIoe het mogelyk is, kan de heer Mayer zich niet begrypen, daar papier, touwtje en lakzegels zich volmaakt in orde be vonden, maar het is zeker, dat het pakje onderweg geopend is en dat het hals snoer vervangen werd door klontjes suiker, van gelyk gewicht als de gestolen paarlen. De Londensche politie is van oordeel, dat de diefstal in Frankryk moet zyn begaan, en steunt deze meening op het feit, dat dé suiker van Fransch fabrikaat is. De heer Mayer heeft dadelijk zijn vertegenwoordiger te Parijs, die het pakje verzond, naar Londen geroepen. Handelend namens de aandeelhouders van Lloyd's verzekering-maatschappy, is door de heeren Price en Gibbs, St.-Swithen's-lane 23 te Londen, een belooning van 10.000 pond sterling uitgeloofd voor het terugbezorgen van het collier of voor inlichtingen, die tot de arrestatie en convictie van den dief of de dieven leiden. Bij het halssnoer waren nog twee •peervormige parelen van 94£ grein en «en ronde parel van 27 grein ingesloten, die eveneens verdwenen zyn. De minister van marine, Churchill, heeft iti het Lagerhuis, bij de behandeling van de begrooting voor den vlootbouw, uitvoerig het gebruik van olie als stook- middel bij de oorlogsvloot besproken hy verwacht er veel voordeel van. Daarby bracht hy onder de aandacht, dat de snelle slagschepen van het programma 19121913 gebouwd waren op het gebruik van olie als brandstof, hetwelk ook zou geschieden bij de kleine kruisers en torpedojagers van 19131914; doch vijf slagschepen van dit jaar zullen voor het gebruik van kolen gebouwd worden en alleen olie als reserve-brandstof hebben. De reden van deze verandering is, dat olie alleen vereischt wordt voor groote schepen, indien een buitengewone snelheid noodig is en de admiraliteit zag geen reden om de gewone ge middelde snelheid van de slagvloot te verhoogen, die dus blyft op een maximum van 20 of 21 knoopen. De voornaamste grondslag voor de beweegkracht der schepen van de slag- vloot zullen voorloopig de kolen blyven. Churchill besprak nog de kwestie van olievoorraden. Hy verklaarde, dat de admiraliteit later onafhankelijk eigenares en leverancier wilde worden van haar eigen voorraden, maar tot dien zou het haar politiek zijn vroegtijdig eenige contracten voor ongeveer vijf jaren af te sluiten, teneinde regelmatig een geschikten toevoer tegen een vasten reëelen prijs te verzekeren. Openbare gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Dondeidag 17 Juli, des uam. te 2 ure. Na opening door den voorzitter, M. J. van Stapele, deelt deze mede, dal niet kennisgeving afwezig is de beer Quist, Overigens zijn al de leden present. Onder de ingekomen stukken behooren: 1°. een request van B. W. Schot, W. Schot en J. Kegge, waarin adres santen vragen, wegens verbouwing hunner oesterloods, aan de Zuid- en Noordzijde dezer loods eenige meters ruimte van de zoute vest. De voorzitter zegt, dat de gebruikelijke weg is zulke verzoeken in een volgonde vergadering af te handelen, en wenschte daaromtrent de meening der raadsleden. De heer Kegge, vooropstellende dat hij zelf *iu dit verzoekschrift is betrokken, wil in dozen nadere mededeelingen doen. Wanneer de raad, zegt spreker, besluit tot nadere afhandeling in een volgende vergadering, verloopt daar weer eenige weken over, vooraleer definitief' de ver gunning verkregen is. Daarna moeten wij als firmauten dat zaakje gaan aan besteden, de materialen moeten dan nog worden aangekocht en verzonden, dus begrijpt ieder wel, dat dan deze zaak op de lange baan wordt verschoveu, lerwijl de tyd, dat de oesterhandel aanvangt hard nadert. Indien dus de Raad kon besluiten deze zaak nu af te handelen, clan zou ze zeker in 't belang van de firmanten werkzaam wezen, en mogt dit niet kunnen, dan bestaat de onmogelijk heid niet, dat wy genoodzaakt zijn de verbouwing een jaar uit te stellen. De heer Moelker zegt het met den heer Kegge eens te zijn, dat over deze zaak spoedig eene beslissing moet vallen, en volgons zijn meening is er ook geen bezwaar tegen, dat de vergunning ver leend wordt, daar hij op de teekening wel niet duidelijk gezien heeft hoe liet met de aldaar aanwezige ingangtrappen zal ailoopen, maar van den heer Kegge mondeling vernomen heeft, dat de trap aan de Zuidzijde eu de Noordzijde in dezelfde conditie zullen blijven ten gerieve der botventers, die huune beunen hebben in de zoute vest. De heer Wagtho vraagt, hoe ver die loods nu op den dijk komt te staan, want de passage is daar erg nauw. Men mag daar wel rekening mede houden. De heer Kegge antwoordt, dat de loods heelemaal niet op den dijk komt te staan, daar de rooilijn aan de Oostzijde der loods dezelfde blijft. Te dien opzichte kan de heer Wagtho gerust ziju. Eu wat de heer Moelker zooeven omtrent de aanwezige trappen mededeelde, is vol komen juist. De trap aan de Zuidkant blijft zooals ze is, en zal door ons worden afgemaakt. Evenzoo blijft de iugangtrap aau de Noordzijde, terwijl de contre scharp gedeeltelijk tot aan de trap zal worden ingenomen door den nieuwen aan bouw, zoodat de botventers zich over dit gedeelte niet meer zullen kunnen be wegen. Ook zegt spreker is het gewenscht een kleine verandering in de ligplaats der visclibeuuen te geven, daar aan den Zuidkant slechts één vischventer met beunen ligt en aan de andere zijde drie. Daarom zou hij gaarne voorstellen om van die drie één te laten verhuizen naar de Zuidzijde. De heer Hollestelle zegt, dat de eigenlijke verbouwing, zoo die stipt wordt uitgevoerd, eukel alleen dit gevolg heeft, dat de botventers zich over dat gedeelte contré scharp niet meer zullen kunnen bewegen. Doch zooals de heeren Kegge en Moelker terecht opmerkten, zullen de bestaande ingangtrappen naar de Zoute Vest blijven zooals zo ziju, alhoewel zo door de verbouwing verlegd worden. En wat de rooilijn aan de oostzijde betreft, die zal beslist op dezelfde basis worden doorgetrokken als de nu bestaande loods, want gebeurde dit niet, zoo kwam men in botsing met den rijks-waterstaat, die aldaar te gebieden heeft. En spreker betwijfelde, of dit wel aoo gemakkelijk zou gaan. De heer Moelker zegt, gedurig op de haven te vertoeven en in deszelfs omgeving. Ilij voor zich is overtuigd, dat vau de zijde- der oesterkweekers tegenover de botleurders alle voorkomen heid wordt betracht. De voorzitter vraagt daarop den heer Kegge of men beslist er op kan rekenen, dat het werk zal worden uitgevoerd, zooals hier nu is besproken, waarop de heer Kegge antwoordt, dat dit vast, eu zeker zoo zal gebeuren, waarop de voorzitter voorstelt namens Burgem. en Weth. de adressanten vergunning te geven tot verbouwing hunner loods. Met algeraeene stemmen wordt daartoe besloten. Wordt gelezen een^ missive van Gedep. Staten, betredende de goedkeuring van havengelden tot het jaar 1917idem goedkeuring besluit bouwverbod op eenige perceelen; idem betreffende afkoop cijns door den heer C. A. H. Sloutjesdijk. Aau de orde is procesverbaal kas opname, waaruit blijkt, dat in kas aanwezig is en moest ziju f 4869,88L Al deze besluiten worden voor kennis geving aangenomen. Wordt gelezen een schrijven van den regiments-comman dant van het 3e regiment infanterie t$ Bergen-op-Zoom, waarin deze den gemeenteraad een kleine subsidie vraagt voor de te Tholen gevestigde schiet- vereeniging, tevens doel en strekkiug daarbij aanbevelende. De voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. de zaak hebben besproken, en tot overeeustemming zijn gekomen, dat het hun gewenscht voorkomt voornoemde vereeniging een subsidie van f 10 per jaar te geven. v De heer Kegge wenscht te weten, of deze vereeniging nog al sterk is in ledental.' Hot komt hem voor, dat hij laatst personen naar de schietoefeningen zag gaan, van wie hij de verwachting koestert, dat zij ooit of te nimmer het vaderland zullen verdedigen. De voorzitter zegt dat hij voor zich het nut wel inziet eener schietvereeniging. En wat de opmerking betreft van den heer Kegge. Ook de eene jager acht het beter sierlijk en netjes gekleed ter jacht te gaan dan de ander. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten f 10 te geven per jaar voor subsidie aan de schiet vereeniging. Aan de orde wordt nu door den voorzitter gesteld liet onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden Wagemaker, Wagtho en Van der Stel. De voorzitter zegt, dat liij tot leden der commissie zul benoemen, de heeren Moelker, Vredenburgh en Noske. Deze commissie begeeft zich daarop naar de secretarie en keert kort daarop terug. Bij moude van den lieer Moelker wordt gerapporteerd, dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn, en tot huune toelating kan worden besloten. Daarop zegt de voorzitter, dat door Burgemeester en Wethouders eene ver ordening betreffende de jaarwedden- regeling van gemeente-ambtenaren in seliema is daar gesteld. Gaarne zag hij, dat deze zaak aan een grondig onderzoek werd onderworpen, en stelt voor eene commissie te benoemen uit den raad uit drie personen, om deze zaak nauwkeurig te onderzoeken. Aller eerst wil hij echter uitgemaakt zien of bij, de voorzitter, deze commissie zal benoemen of dat de raad zulks zal doen. Bij stemming verklaren de heeren Van Vredenburgh en Wagtho (eerstgenoemde bij vergissing) dat de raad de commissie aan wijze, terwijl de 7 andere heeren den voorzitter aanwijzen. Deze benoemd daarop de heeren Noske, Moelkor en Wagemaker, die de benoeming aan nemen. Bezwaarschriften tegen den hoofde lij ken omslag van T. Wiesner, Job Schot en D. v. d. Wege, worden in handen gesteld van de daarvoor benoemde commissie. De rekening der gemeente over bet jaar 1912 wordt op verzoek des voor zitters gesteld in banden eeuor commissie bestaande uit do heereu Kegge, Moelker, Noske, Van der Stel en Wagemaker die alle bun benoeming aannemen. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde stelt de voorzitter de rondvraag. De beer Kegge wil even opmerken, dat liet hem heeft getroffen, dat bij de laatste stemmingen eu herstemmingen voor den gemeenteraad, aan bet gemeente buis vooral, eer men de trappen naar bet stadhuis opging, men de kiezers nog reclamebiljetjes gaf betreffende de can didates Ook vernam hy, dat er zelfs nog verstrekt werden binnen de muren van het gemeentehuis. Spreker vindt dit een zeer minne propaganda, en waar bet hier spreker zelf betrof, zal bij er niet verder op ingaan, alleen wil bij den voorzitter vragen of ons gemeentehuis voor reclame dient. De voorzitter zegt, dat bij enkel weet dat aan de trappen van het gemeentehuis de familie Spree (vader en zoon) stonden die de kiezers een klein biljet in de bandon stopten. Doch niemand werd gedwongen dit aan te nemen, waaraan dan ook vele kiezers gevolg gaven door bet direct in den zak te stoppen of bet onmiddellijk te laten vallen. Hij, de voorzitter is van meening, dat al die reclame in onze kleine plattelandsche gomeenten heelemaal overbodig is. Wan neer dit de Kamer of Staten betreft maakt dit een onderscheid, maar bier moet ik, zegt bij, alle propaganda voor den gemeenteraad bepaald afkeuren. De een schrijft dit ter aanbeveling, en de ander weer wat anders, en de vaste kiezer wordt door geen strooibiljet afge bracht van den man zijner keuze. Zelf heb ik ook al de propaganda ontvangen maar leg die voor bet grootste gedeelte kalm ter zijde. Doch dit is zeker dat tegen .straatpropaganda gelijk deze was niets valt te doen, alhoewel bij, de voor zitter, bet ook afkeuren moet. De beurt aan den beer Van Vreden- burg daarna komende, vraagt deze na den heer Moelker bet woord te mogen voeren, wat wordt toegestaan. De beer Wagtho vraagt of de voor zitter nog plan heeft, na de openbare eene gesloten zitting to houden. De voorzitter zegt dat bet zijn plan is, zulks juist te doen. De heer Moelker daarop aan de beurt bet woord verkrijgende, merkt op, dat hij gaarne nog eens terug wil komen, op bet gevalleu besluit omtrent de verlich tingskwestie aau de Voorstad, Hij was de vorige vergadering niet aanwezig, daar plichten hem elders riepen, maar gelooft vast, dat ware hij aanwezig ge weest, bij zich aan de zijde des heeren Quist, Wagemaker en Noske zou ge schaard hebben. We hebben nu toch gezien, dat adressant geen kosten gespaard beeft, eu indien de zaak nu niet tot oplossing gebracht wordt, is dit wegge worpen geld. Het aanzienlijk aantal woningen en de tamelijk groote gezinnen eiscben voor de veiligheid ook voor politietoezicht enz. verlichting. Zoo de zaak nu op lieden is, staat bet er treurig bij, ook wat de verdere werkzaamheden betreft, die voor des bouwera rekening zijn als rioleering en verharding. Gaarne zal spreker medewerken om deze men- schen te helpen. De beer Van Vredenburg daarop het woord verkrijgendezegtdat deze verlichtingskwestie al heel wat tongen en pennen in beweging beeft gebracht. Ook in de Zierilczeesche Nieuwsbode verscheen eenigen tijd geledeu een ingezonden stuk, geteekend Critas, waarin deze zaak op brutale manier werd be schreven. De onbekende schrijver hekelt daarbij de raadsleden, alsof zij hier enkel zitten om de belangen van een zeker deel der bevolking te behartigen. Tegen deze grove verdachtmaking moet spreker bier openlijk opkomen. Wat nu de zaak der verlichting aldaar betreft, deze hangt geheel eu al af van de concessie-voor waarden der gasfabriek, die niet verplicht is volgens hare reglementen buiten de gemeentekom te leveren. Spreker heeft nu ook onderzocht of de lantaarn aan bet Brabersbeultje en die, welke staat aan de woning van den beer Vriens buiten de kom der gemeeute zijn. De eerste, in combinatie nu met audere leidingen gebracht, nu niet meer en ook die over de vest bij de beer Vriens staat niet buiten de kom, daar de Singel de grens is, en deze op de Singel staat. Doch bier, boe gaarne spreker er ver lichting wil brengen, scheppen wij een gevaarlijken toestanddie ook voor opvolgende leden van den Raad moeilijk heden zouden veroorzaken. Eu daar moeten wij juist voor waken. En toch acht spreker de verlichting aldaar een zeer billijke zaaken is bet eens met den beer Quist, dat er aan de kom der gemeente een uitbreiding zal moeten gegeven worden, om tot een gezonde oplossing te komen. Spreker heeft zich nu zelf ter plaatse aldaar overtuigden hoewel er nog veel mankeert aan een volledige volksbuis- vestiging, kan de zaak toch zoo niet blijven. Er wonen daar 46 gezinnen, en bet gaat bij spreker niet on die daar op die manier verstoken te laten van bet genot der verlichting. Ook bet grootste deel der bewoners betaalt aan degemoente hunne belastingen. En nu beeft spreker met den presidont-commissaris der gas fabriek gesproken en deze beeft hem meegedeeld dat de fabriek genegen is gas te leveren. Doch dit is niet vol doende, want er kunnen dan uog door bizondere omstandigheden in de kom der gemeente toestanden komen, die bet leveren van gas weer te niet deden gaan in zoo'n wijk, als b.v. veel aanbouw iu de kom 4e* gemeente. Dit alles goed overdacht hebbende, zegt spreker dat bet hem gewenscht voorkwam Burgoin. eu Weth. uit te noodigen stappen te doen tot uitbreiding der kom der gemeente. Dit is alleen de zuivere oplossing der kwestie. De voorzitter vraagt of dit voorstel ook door de audere leden van den Raad ondersteund wordt. De heeren Moelker, Noske en Wage maker antwoorden in bevestigenden zin. De voorzitter en de beer Cbristiaanse houden beide nog een betoog om den Raad nogmaals te overtuigen, boe de voorwaarden gesteld zijn, toen de buizen- bouw aldaar is begonnen. De beer Moelker meent, dat de Raad nog heelemaal geen verplichting op zich neemt al annexeert bij de voorstad tot kom der gemeente. Wij zien dit in de Poulinastraat, deze lag zelfs in de kom der gemeente en door een onnoozele regenbak, liep de zaak daar voor de be woners aldaar geheel en al mis. De Raad kan dus gerust op dit voorstel iugaan, daar rioleering en verharding der straten toch voor rekening komen van den bouwer. De heer Wagtho wil nog even de aandacht van Burgem. en Weth. vestigen op eene sloot tusschen de erven der gebouwen en den tuin van P. Roggeband, ook aan de Voorstad. Waarom grijpen Burgem. en Weth. hier niet in om deze sloot weer als te voren netjes in orde te laten maken. De beer Cbristiaanse weet dit ook wel, dat die zaak niet in den baak is. De voorzitter zegt, dat de raad, noch Burgem. en Weth., daar iets te zeggen hebben. Als we daar gingen bevelen over die afwatering, zou juist ons zwak aantoonen. De beer Wagtho meent dat bet de aaugewezen weg is voor Burgein. en Weth. De voorzitter betwist dit en zegt dat dit gelijk zou staan als dat wanneer Burgem. en Weth. midden in den Schakerloopolder bevelen gingen geven tot delven eener sloot. Nadat nog eenige heeren in tweede instantie over deze verlichtingskwestie het woord gevoerd hebben, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. bet voorstel van den heer Van Vredenburgh in stemming gebracht en met algemeene stemmen besloten Burgem. en Weth. uit te noodigen stappen te doen om te komen tot uitbreiding van de kom der gemeente. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over iu eene met gesloten deurou. Garnizoenen zonder troepen. Tengevolge der bepaling, dat de m liciens van het blyvend gedeelte by de depot-compagnie van elk regiment moeten worden ingedeeld, zouden van af den lsten October e.k. in de garnizoenen Gouda, Hoorn, Naarden, Deventer en Middelburg geen miliciens meer onder de wapenen zijn. Teneinde hieraan tegemoet te komen zal het noodige personeel van andere korpsen in bovengenoemde garnizoenen worden getacheerd met ingang van 1 October a.s. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Juli 1913. Hoogste barometerstand 768,7 te St.- Matbieu. Laagste barometerstand 755,7 te Sylt. Verwachting (van den avond van den 21 Juli lot den avond van 22 Juli): Meest matige Westelijke tot Zuidwes- telyken windbetrokken tot zwaar be wolkt, tydelyk opklarend, regenbuien, iets warmer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5