Vruchten te Velde: Gewijzigde dienst. Uit Stad en Provincie. ST00MB00TDIENST ADVERTENTIEN. Publieke Verkooping. BOUWLAND, BOUWLAND, Publieke Verkooping. Aan den spreker viel een hartelyk applaus ten deel. De heer De Muralt het woord ver krijgende, begon inet er op te wijzen, dat hjj, in tegenstelling met de vele andere vergaderingen, dte hy iri de verkiezingsdagen had raede gemaakt, zyu auditorium nu kon toespreken met „waarde geestverwanten". Spreker bracht dank uit aan de Centr. Lib. Kiesvereni ging, die hem tot dit feest had uit- genoodigd en wensohte haar geluk met de herkiezing van Mr. Patyn. Hoewel in Oost burg gekozen, was het hem een behoefte te verklaren, dat het toch Zierikzee was geweest, waar hy gelegen heid had gevonden zich op politiek gebied te bekwamen, met het gevolg, dat hij thans voor Oostburg in de Kamer zit. De tien jaren in Zierikzee door gebracht, zal het schoonste tijdperk uit zjjn leven blyven, wat of de toekomst ook moge brengen. Zoowel in de ver schillende besturen van tal van vereni gingen, als in de Lib. Kiesvereniging, heeft hy op aangename wyze kennis gemaakt met de Zierikzeesche burgerij en met licht sal hy vergeten, dat die burgerij hem koos tot lid van den Raad, zelfs vóór dat hy kiezer iri de gemeente was. Wanneer de afgevaardigde van Zierik zee iri 's lands vergaderzaal de belangen van Zierikzee zal bepleiten, dan kan men er staat op maken, dat De Muralt aan zyu zyde zal staan. (Levendig applaus Spreker dankte de verschillende per sonen en corporatiën, die zich de moeite hadden getroost, om zyn candidatuur in Oostburg te bevorderen. Inzonderheid bracht hier spreker dank aan de leden van het bestuur van de afd. Zierikzee van den Bond voor Staatspenaionneering. Spreker geeft toe, dat de leuzen: voor de Staatspensionneer ing'\ „voor Alge meen Kiesrechten tegen de Tarief- wet", hebben veel bijgedragen tot de over winning van links. Toch zoekt hy het. niet iri de eerste plaats in die leuzen. De hoofdoorzaak der overwinning ligt hierin, dat het volk er genoeg van had om langer op schandelijke wyze den godsdienst met de politiek vermengd te zien. Men had genoeg van die politieke vromen, die handelden in stryd met de ware vroomheid. De echte godsdienstzin van het volk heeft zich verzet tegen de propaganda van rechts, die de men- schen trachtten wijs te maken, dat, wie op een liberaal stemde, in de hel terecht kwam, terwyl het stemmen op een anti-revolutionnair, zooals de heer Diele- raande kiezers in den hemel deed brengen. Van z.g. chistelyke geiten- tokkeryen, christelijke dansclubs en dergelyke profane zaken, wil men niet meer weten. Spreker toont aan, dat van de 18 sociaal-democraten in de Tweede Kamer misschien contróle zal uitgaan op de vrjjzinnigen, maar onzerzyus zullen wij wel ter aege controleeren of de socialisten da zaken niet in de war sturen. De uit spraak van het kiezersvolk is er tevens een van het volk achter de kiezers en ook van de meeste vrouwen. Het volk van Nederland heeft getoond ryp te zyn voor het algemeen kiesrecht, dat spoedig moet worden ingevoerd. Na in het bizonder den heer Frankel te hebben bedankt, eindigde spreker zyn door luid applaus onderbroken toespraak. Hierop voerde mej. Leupen het woord. ZH sprak als volgt Vóór ik als presidente van de Afd. Zierikzee voor Vrouwenkiesrecht eenige woorden spreek voor onze belangen, weusoh ik hier openlijk mijn bartel ij zen dank te beluigen aan den heer A. Friinkel, die mij en de overige leden van onze Afdeeling in staat hebben gesteld dezen feestavond mee te vieren. Wij weten al lang, dat de heer Frankel de vrouwen beweging steunt, en steeds vinden wij hem bereid, een artikeltje van onze hand te plaatsen als dat hem maar oenigszins mogelijk is. Ja, ik geloof niet te veel te zeggen, als ik beweer, dat door zijn wel willendheid in deze, onze beweging bier ter stede zich in zoo veler sympathie mag verheugen. Daarom herhaal ik, en ik spreek stellig uit naam van alle leden onzer Afdeeling, als ik den heer Frankel dank zeg, voor wat hij tot heden voor ons heeft gedaan. Verder is het voor mij eene behoefte, mijn blijdschap uit te spreken over den uitslag der verkiezingeu. Wij weten, dat wij van een reclitsche meerderheid niets hadden te wachten, en ik noem het dus een groote schrede voorwaarts, dat er een linkscbe meerderheid is gekomen. Als straks bij een Grondwetsherziening de kiesrechtparagraaf onder behandeling komt, dan zal het woordje mannelijk bij Nederlander verdwijnen, en alzoo de mogelijkheid tot invoeriug van vrouwen kiesrecht worden geopend. Hoe de wetgever vrouwenkiesrecht in zal voeren, dat zal de tijd leeren; wij weten, dat de heeren daar onderling in meening over versohillen, maar ik voor m\j heb vertrouwen in de toekomst en ben overtuigd vau den steun van de heeren afgevaardigden, die- in one midden zyn. Slechte Minister Heemskerk was bet onbekend, maar verder is het geloof ik overbekend, dat er in Nederland twee groote Vereenigingen voor Vrouwen kiesrecht zijn, die duizenden leden tellen, en waarvan de begaafden onder hen, zich verbazend veel moeite geven om steeds meer de overtuiging bij andereu aan te kweeken, dat het geven van het kiesbiljet aan de vrouw een rechtvaardige daad zal zijn. Wij hadden bet voorrecht op 15 Maart j.l. mevr. Van BalenKlaar in deze zaal te hooren. Wie met mij onder het gehoor van die begaafde spreekster is geweest, kan baast gceri tegenstander meer zijn. Werkelijk, ik maak mij niet schuldig aan overdrijving als ik zeg, dat een groote groep vrouwen het kiesbiljet nu al waard is. En, het was opmerkelijk bij deze verkiezing hoeveel vrouwen uit eenvoudige» kring met belangstelling informeerden, lioo de kansen stonden. Toon een paar uur later ons werd bekend gemaakt, dat de heeren Patijn en De Muralt met een flinke meerderheid uit de stembus waren ge komen, ging er een luid hoera op, maar het kwam niet enkel uit mannenkelen 't Was niet bij deze, maar bij een vorige verkiezing, dat ik op weg naar school gezelschap kreeg van een leerling 't Was een meisje van 10 jaar, een kind van eenvoudige ouders, zooals u dadelijk wel zult hooren. Zij begon het volgende gesprek: Juf frouw, 't is stemmen vandaag. Zoo, Anna, weet je dat ook al, zei ik. Ja, mijn vader moet ook stemmen, niHHr hij kan niet lezen, maar mijn moeder (kan het wel, en die zegt nu, welk hokje hij dicht moet maken, 't Moet Patijn zijn, vertelde ze me vertrouwelijk, want als die andere er komt (met alle respectvoor den tegen- oandidaat) dan worden de klompen en de groene zeep en alles duurder. Zóó prak toen Anne, het kind uit hot volk, maar door den mond van haar moeder. Als werkelijk de vader van Anne het hokje goed heeft ingevuld, dan is het niet twijfelachtig, door wier toedoen dat is geschied. Ik geloof dan ook volkomen waar te zijn, als ik beweer, dat de woorden „tariefwet en staatspensioen" geen ijdele klanken zonder zin of be- teekenis meer ziju, voor de eenvoudige vrouwen in ons stadje, daarvoor is er bier te hard gewerkt in woord en geschrift. (Levendig applaus). Heeren afgevaardigden, leden der 1ste en 2de Kamer! Ik wenschte met deze weinige woorden aan te toonen, dat er bij de vrouwen meer belangstelling in de vragen van den dag is gekomen. Ik deed het in gebrekkigen vorm, daar twijfel ik niet aan, maar alle begin is moeilijk. Ik heb de stof geput uit mijn omgeving, uit wat ik zag en hoorde, maar ik weet, er is door vrouwen op andere plaatsen bepaald bard gewerkt bij deze verkiezing. Daarom eindig ik met den wenscb, dat het kiesrecht voor de vrouw niet lang meer op zich zal laten wachten, daarbij rekenende op uw zeer gewaardeerden steun. Ik heb gezegd. Na mej. Leupen trad de heer J. A. de Bruyne, voorzitter der Vrijz.-Dem. Kies- vereeniging als spreker op. Deze, die wegens zyn werkzaamheden te Goes als lid der examens-commissie voor Middel baar Onderwijs wat later op het podium was verschenen, hield een voortreffelijke, kernachtige levendig toegejuichte rede, waarin hij de groote beteekenis der behaalde overwinning schetste. De verschillende redevoeringen werden met muziek en toepasselijke liederen op aangename wijze afgewisseld. Aan alles komt een einde. Zoo ook aan dezen feestavond. De leider ervan sloot dien met een slotwoord, waarin hij wees op den voor- treffelijken geest, die op Schouwen Duivefand voor de vrijzinnige zaak heerscht, en die uit de geestdrift, welke zich hier openbaarde, duidelijk zichtbaar was. Het was hem aangenaam te ont waren, dat uit het verafgelegen Haam stede jonge liberalen naar Zierikzee waren overgekomen, teneinde dit feest mede te vieren. Hy noodigde de vryzin- nigen uit om den heerlijk geslaagden feestavond met het Wilhelmuslied te besluiten. Aan die uitnoodiging werd voldaan. Onder begeleiding der muziek, die tot de gezelligheid van den avond veel had bygedragen, werd het Wilhelmus door het publiek staande aangeheven. Met het Wilhelmus had men de Concertzaal verlaten, en met het Wilhel mus werden zy, die zich in het „Huis van Nassau" tot een gemeenschappelijk souper vereenigd .hadden, aldaar ontvan gen. Op de estrade in de zaal namelijk stond geschaard de inanneii-zangvereeni- ging „Luctor et Eraergo" met haar directeur, den heer Van den Houten, die, zoodra mr. Patyn, rar. Fokker en Jhr. De Muralt met de leden van de Centrale en de andere bestuurders van corporatiën de zaal binnentraden, liet. Wilhelmus met krachtige stem aanhief. Nog op een tweetal andere liederen werden wy door genoemde zangver- eenigiug, die inzonderheid mr. Patyn wilde huldigen, onthaald. Mr. Patyn dankte het gezelschap voor deze hulde. Als voorzitter van den feestdisch fun geerde het statenlid, de heer B Giljam, die onder geestdriftig applaus den eersten dronk wijdde aan het Koninklijk Huis. Wy zullen al de verdere toasteu niet weergeven. Het zij voldoende, te vermelden, dat men zich uitstekend amuseerde, dat liet souper voortrefFelyk was en dat de klok het vierde morgenuur reeds had aan gewezen, toen de laatste gasfen het „Huis van Nassau" verlieten. Zierikzee, 21 Juli Jhr. J. F. Schuur- beque Boeyo heeft ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad en als hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen, wegens vertrek uit dezo gemeente. Aan Mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het Visscherybestuur, is voor zijn reeds vroeger in ons blad besprokene inzending op de tentoonstelling te Gent de hoogste onderscheiding, de Grand Prix, toegekend. Benoemd tot notaris biunon het arrondissement Zierikzee, standplaats Renesse, F. J. H. Jespers, candidaat aldaar. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Liberale Kiesvereniging werden tot bestuursleden gekozen de heeren Van Zijverden en Beelaeita van Emmichoven. Ins ons volgend nummer een meer uitvoerig verslag. Aangesteld als Opper-Wachtmeester b\j het 4e regiment te Ede de lieer H. Bijl Cz., geboortig van St.-Maarteiusdyk. Naar men by geruchten verneemt, zal in het reglement vun het Pensioen fonds der Staatsspoor, volgende bepaling opgenomen worden, dat het personeel reeds bij het bereiken vau den 60-jarigen leeftijd in het genot van pensioen gesteld kan worden. Deze bepaling zou 1 October in werking treden. KattendQke. De onafhankelykheids- feesten in deze gemeente, waarvoor reeds maanden lang reclame is gemaakt en ter opluistering waarvan de minister van marine eenige oorlogsbodems beschikbaar had gesteld, hebben Zaterdag plaatsgehad. Het slechte weer kon de wakkere be woners niet weerhouden, het geheel programma af ie werken. 's Morgens sprak ds. Andreas de feestrede uit en daarna volgden de feestelijkheden elkaar snel op. Om twee uur werd Prins Willem I door over heidspersonen van H. M. „Bever" gehaald en landde aan de statietrap, ontvangen door de heeren Van Limburg Stirum, Van der Duyn vau Maasdam en Van Iloogendorp. In den namiddag werd een optocht gehouden, waaraan 140 personen deel namen. Vervolgens werd den officieren der oorlogsbodems een diner muzicale aangeboden en eindigden de feesten met veroordeeling van de Franscho ge vangenen, concerten en vuurwerk. On danks den regen, die bijna den geheelen dag aanhield, trok het vriendelijk Zuid- Bevelandsche dorpje duizenden bezoekers uit alle deelen van Zeeland. O N D E11W IJ 8. Eind-examen H. B. S. in Zeeland. Alle leerlingen van de tweede groep, die Zaterdag den uitslag van het examen vernam zyn geslaagd, te weten A. Berman en K. II. Gast van de H. B. S. te Zierikzee; J. M. Goeman, R. F. Sturm, I. K. Wessels en J. H. Donner, vau de JI. B. S. te Goes; K. J. Dronkers, D. B. Talma, M. R. de Bruyne, C. J. v. d. Linden en L. J. Ilioolen, van de H. B. S. te Middelburg. - Geslaagd te 's-Hertogenbosch voor het eindexamen R. II. B. School, de heer II. Moelker te Tholen. KKRKNIRU W S. Ned. Her?. Kerk. Aangenomen het beroep naar Sirjans- land door den heer Pb. Peter, cand. te Utrecht. Landbouw on Veeteelt. Het dagelijksch bestuur der Kou. Ned. Landbouwvereeniging maakt be kend, dat de opening der tentoonstelling met het oog op de vervroegde opening van het Vredespaleis, vijf dagen eerder, namelijk op Vrijdag 20 Augustus 1913, zal plaats vinden. De dagen, waarop het rundvee, de paarden, de varkens, de schapen, de geiten, het pluimvee, de konynen en de trekhonden op de tentoonstelling zullen aanwezig zijn, blyven echter onveranderd, terwyl de sluiting op 15 September 1918 bepaald blyft. voor de erven T. Hage, publiek verkocht tarwe voor f85 h 1 100; bruine bonnen voor f CO; gerst voor f 75 en f 92; haver voor f TJ en f 81. Alles per Schouwsch gemet. Ouworkerk, 19 Juli. Notaris IJ. J. van Nouhuys te Zierikzee verkocht alhier in het openbaar, ten verzoeke van mej. wed. W. VijverbergHage, hare liefstede te Otiwerkerk, in de vol gende perceelen: Perc. 10, de gebouwen met 30 Aren 40 c.A. erf, voor f 3375, toebedirigen f 172,50; perc. 17, 7 A. 85 c.A. tuin, voor f 425; perc. 18, 8 A. 5 c.A. tuin, voor f 426; perc. 24, 55 A. 40 c.A. weiland, voor f 1300; perc. 27, 39 A 90 c.A. weiland, voor f 1275; perc. 49, 2 II.A. 89 A. 20 c.A. bouw-en weiland, voor f 771; perc. 53, 1 H A. 18 A. 90 c.A. bouwland, voor f1012; perc. 57, l HA. 6 A. 70 c.A. bouwland, voor f 922; de perc. 24 enz. alles per Gemet. Daarna 369 R. tarwe, voor f 81; 228 R. haver, voor f 71; 480 R, dito, voor f 110, hel nagras van 2 O 25 R voor f 15, alles per gemet. T E I E 6 R A M M E N. Aanbestedingen, Verkooptngon, enz. Zierikzee, 18 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier Middelburg, 21 Juli. Alhier is bericht ontvangen, dat H.M. de Koningin in de tweede helft van Augustus een niet officieel bezoek aan de tentoonstelling van Zeeuwache Kleederdrachten enz. zal brengen. Rotterdam, 21 Juli. GRANEN. Bnitenlandsche vast, meer handel. Meel, f 12,75, vast. Bionen- landsche Tarwe f 12,40 f 18,50, af wijkende f 10,75 h f 11,50. Muis, La Plata, f 132. Lijnzaad, voer, f 12.50 f 13; Kool zaadf 19 A f 19,50; Karwijsaad f 14,25 a f 14,50. Aardappelen. Tamelijken aanvoer, weinig vraag. Westlandache klei f 1,20 a f 1,50, zand- f 1,75 k f2; Brielsche kralen f 1,75. Vlas. Niets aangevoerd. Eieren. Zeeuwsohe f 4,75 k f5; Overmaussche f 4,90 k f 5,10. VEE. Aangevoerd 132 Runderen 37 a 42 et., matig. 198 Kalveren 42} k 55 ctredelijk. 1451 Schapen of' Lammeren, 27 k 32 ct.Lammeren 35 k 36 ct., redelyk. 014 Varkens 261 k 29 ct., lichte 27 k 28 ct., goeden handel. yiu|>|L7| W til Hl /jrjyiv/ji li" 1 Ij Va» Z.zee. lll/l l?l« Yaii K.daiu. Dinsdag 22 Juli 6,30 U. 1.30 u. Woensdag 23 6,30 1,30 Donderd. 24 6,30 1,30 Vrydag 25 6,30 1,30 Zaterdag 26 6,30 1,30 Zondag 27 6,30 1 Maandag 28 6,30 1,30 Dinsdag 29 6,30 1,30 Woensdag 30 6,30 1,30 Donderd. 31 n 8,30 10,30 Ondertronwd: ■TAN VAN ELSACKER en WILLEMINA KLIPPEL. St.-Phiupsland, 18 Juli 1913. Dreibchor, Strekkende deze voor algemeene kennisgeving. Donderdag 24 Juli as. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, DINA VAN POPE- lllNG, Wed. 0. Goudzwaard. haren SOsteu geboortedag tc herdenken. Ouwrrkerk, 22 Juli 1913. Hare dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen 1813 -1913. Zoo de Ileere wil en zjj loeft, hoopt onze geliefde Grootmoeder, de Wed. M. LUIJKhituiioer, Vrijdag den 25 Juli as. haar lOOsten Verjaardag te herdenken. Stavbnissh. CI1R. LU1JK Johz. en Eohtgonoote. lieden overleed ons inniggoliefd Dochtertje en Zusje, KAATJE JANNA, in den jeugdigen leeftjjd van bijna 2 jaar. Drkirchor, 19 Juli 1913. JAN v. n. WEIJ DE Jz. JACOBA J. v. d. WEIJDE—Quiet en Kinderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, nu een kortstondig lijden, onze veel ep-licfde Echtgenoole, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Martina Helena de Vrieze, gel). Vbbmaas, in den ouderdom van 51 jaar en 0 maanden. Elkerzkk, 19 Juli 1913. Uit aller naam, W. DE VRIEZE. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onzo o n verg e tul ij k e Moeder, Bohuwd- en Grootmoeder. Mej Martina Helena de Vrieze geb. Vermaas, in den ouderdom van 51 jaar en byoa 0 maanden. Eulhmbet, 19 Juli 1013. J. J. HANSE. L. N. HANSE— m: Vrieze en Kinderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, PiUilos Kvertse, in den ouderdom van 02 jaar en 8 maanden. Haamstede, 20 Juli 1918. Wed. A. EVERTSE, geb. Kwakt, KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. GEDEPUTEERDESTATEN van Zeeland maken bekend, dat in de vergadering van hun College van 25 Juli aanstaande, voormiddag te ongeveer 10} uren na aankomst van do spoorboot gelegenheid zal worden gegeven om de bezwaren tegen het ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de geitieente Ouworkerk, ten aanzien van de voorgenomen doorhaling in dien ligger van het voetpad, genaamd Padwei, toe te lichten. Zij roepen alle belang hebbende besturen, commisaiën en per sonen op, Om in persoon of bjj gemachtigde daarbjj tegenwoordig te zijn. Middelburg, 18 Juli 1913. DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Do Notaris J. S. Ij. KORTEWEG te Zierikzee zal, Dinsdag 33 Juli 1913, 's namiddags 2 ure, in het Café De Landbouw" van den beer W. M. J. Carhokk, aah de Lammermarkt te Zierikzee, voor den heer M. BEÜE en Kinderen, PUBLIEK VERKOOPF.N: 3 II.A. 03 A. 50 c.A. (4 «cm. 85Ï} Koeden) aan den Ridderweg in Ellemeet, ver pacht aan den heer M. C. A. vak dek Bkro tot rooven oogst 1918. CS A. 60 e.A. {1 «emet 194 Roeden i by den Inlaagdyk in Sorooskerke, ver pacht aan den heer W. Boot Pa. tot rooven oogst 1915. Het verkoopboekje is bij den Notaris verkrygbaar. De Notaris J. S. L. KORTEWEG te Zierikzee zal, Woensdag 33 Juli 1913, 's namiddags 3 uur, iu de herberg van den hoer P. Haksk te Eikerzee, voor de heeren Gebr. VAN DEN BOUT, publiek werkoopen, de volgende PUIKE 12Va gemeten Tarwe; 8 Erwten; 8 Clievaliergerst; 6 Haver 3 7» P&ardenboonen 5 bruine Boonen; 3 Suikerbleten IV» gemet Mangels: alles rond de hofstede; 5VS gemeten Tarwe, aan Dirksweg in Duivendyke. Aanwijzing der perceelen wordt ver strekt Dinsdag 22- en Woensdag 28 Juli, 's morgens van 10—12 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2