ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 18 Juli 1913. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De aboni)emeutsprij8 van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9415. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaardon. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. CHINA. Bij Kioekiaug zijn de Noord-Ckineesclie troepen slaags geraakt met de Zuid- Chineesche. Het Noordelijk leger bereidt zich voor op een belegering der stad. De consuls in Hankau hebben besloten, levensmiddelen te zenden aan de ge zinnen der buitenlanders in Ivioekiang. De Morntng Post meldt, dat de Zuid- Chineesche troepen na het gevecht naar Koeling zijn teruggetrokken, waar tal van vreemdelingen zich in veiligheid hebben gebracht. AMERIKA. In dertien staten voor Noord-Amerika zyn wetten aangenomen om weduwen voor ieder minderjarig kind van t 25 tot f 37,50 maandelijks pensioen te verleenen. Verwacht wordt, dat meerdere staten dit voorbeeld zullen volgen. Grand Rapids, 4 Juli. Het is hier de laatste dagen ontzettend heet. Reeds zyn er by de twintig raenschen bezweken. De hitte is niet zelden 97 98 graden in de schaduw. Enkele /abrieken zijn gesloten. Opmerkelijk is, dat in 't begin van Juni hier alles zoowat is bevroren, aardbeien zyn er haast niet en van vele andere jonge vruchten komt niets terecht. Minister Bryan lieeft er over ge klaagd, dat hij niet kon rondkomen van een salaris van 12000 dollar, zoodat hij bijverdiensten moest zoeken met hei houden van lezingeu. In officiëele kringen is men over Bryan's klacht zeer verwon derd, want men weet te vertellen, dat zijn privé-verraogen minstens 500.000 dollar bedraagt. Bryan heeft zijn voorstellen tot bevordering van den wereldvrede thans openbaar gemaakt. Zij strekken, naar reeds bekend is, om de staten verdragen te doen sluiten, waarbij zij zich ver plichten om tijdens het onderzoek van geschillen hun legers en vloten niet te mobiliseeren, tenzij een der beide partijen door een derden staat bedreigd wordt. GRIEKENLAND. Een oude Griek, Dasile Zacharow, wonende te Parys, heeft aan de Grieksche regeering geseind, dat hy een half millioen gulden ter beschikking stelt voor Grieksche oorlogskosten. ITALIË. By Fumone, in de provincie Rome, heeft zich een belangwekkend ver schijnsel voorgedaan. Het schilderachtige Meer van Cantemo is plotseling ver dwenen. Het water liep weg in een krater, die zich in het midden van de bedding bevond. Dit verschijnsel heeft zich reeds vroeger verscheidene keeren voorgedaan, o. a. 22 jaar geleden, toen de boeren zich haastten om den vrucht baren grond van de bedding te be bouwen. Vóór zy hun oogst evenwel konden binnenhalen, keerde het water terug en het meer herkreeg zyn vroeger aanzien. Om de boeren voor het geleden verlies schadeloos te stellen, kwamen evenwel ook de visschen terug. De bewoners langs de oevers zullen dus verstandig doen, ditmaal hun visch- netten niet voor ploeg en eg te ruilen. RUSLAND. Petersburg, 15 Juli. De commandant van de Bulgaarsche vloot, die naar Sebastopol is gevlucht, kreeg van de Russische regeering last, om te vertrekken of de schepen te laten ontwapenen, 't Laatste is geschied. De bemanning der [vloot zal nu in Rusland blijven tot na 't einde van den oorlog. ENGELAND. Eén der oudste Engelsche onthouders, A. E. Eccles, die te Chorley in Lancas hire woonde, is, naar de BI. Vaan meedeelt, onlangs op 83-jarigen leeftyd overleden. Zyn testament bepaalt, dat zyn vermogen van bijna f 126.000 na den dood van zyn vrouw verdeeld zal worden onder enkele vereenigingen, welker leden drinken noch rooken. De Amsterdamsche zwemmer Albert Meyer, die Zaterdagochtend van uit Dover beproefde het Kanaal over te zwemmen, heeft zyn poging na een uur en acht minuten opgegeven. In dien tijd had hij ongeveer 7 of 8 K.M. afgelegd. Daarna kwam hy in een ruwe die hem belette om veel vooruit te komen. DUITSCHLAND. Eeu paar maanden geleden werd ter hoogte van Wilhelmshaven de ouderzee- boot „S 178" in den grond gevaren door den pantserkruiser „York"; een groot aantal menschenlevens ging bij deze ramp verloren. Thans is het eindelijk gelukt het wrak te lichten en naar ééu der dokken van Wilhelmshaven te sleepen. Men schat het aantal daarin aanwezige lijken op 30. Kapitein-luitenant Löwe, commandant van de „York", heeft voor den opper- krijgsraad terecht gestaan, onder beschul diging, door nalatigheid de aanvaring met de torpedoboot „S 178" te hebben veroorzaakt. Hij werd vrijgesproken. Sedert geruitnen tijd bestaat nabij Berlijn een fabriek, waar toestellen ver vaardigd wordeD, waarmede men op het water kan loopen. Het ministerie van oorlog heeft bij deze fabriek een bestelling gedaan. OnafhankeHjkheldsfeesteu. Te Veere is Zaterdag met groote op gewektheid het feest van Neérland's honderdjarige onafhankelijkheid herdacht. Reeds vroeg in den morgen trok een reveille door de gemeente; terwijl een helder blauwe hemel en een liefelijke zon aankondigde, dat de oude vervallen veste de medewerking van moeder de natuur zou hebben. De optocht der kinderenwaar onder ook .velen in het Walchersch cos- tuum, was door haar rykheid aan diverse kleuren, een lust voor de oogen. Des middags waren er op meerdere plaatsen volksspelen, waarbij natuurlyk het „ringryden" niet ontbrakeen caroussel gaf de jeugd gelegenheid tot vermaak, en muziek klonk alom. Een goedgeslaagde lichtstoet, vreugde vuren enz.sloot dit feest, waarby ook zeer velen uit Middelburg en andere omliggende gemeenten tegenwoordig Een buide aan H. M. de Koningin. Een groot aantal werklieden-, Oranje-, militaire- en jongemannenvereenigingeu te Amsterdam hebben zich aaneengesloten, om een adres van hulde in album met oorkonde aan H. M. de Koningin aan te bieden tijdens het bezoek van het Koninklijk gezin aan de hoofdstad. Deze aanbieding zal vergezeld gaan van een gezamenlijk opgaan naar het Paleis op den Dam om met muziek en vaandels voor H. M. te de fileeren. De gevolgen van een goede daad. Te Amsterdam had een jong paar, pas acht maanden getrouwd, uit mede- lyden een dakloos meisje opgenomen. De echtgenoot echter vond het meisje spoedig veel bekoorlijker dan zijn ega, en besloot met haar naar Stockholm te vluchten. De wettige vrouw echter kreeg er den reuk van en spoorde het tweetal na; ze achterhaalde ze te Enschedé, in de 3e kl. wachtkamer, waar de beide vrouwen elkaar terstond in de haren vlogen tot groot vermaak van 't reizend publiek. Van de reis naar Stockholm kwam natuurlyk niets en per eerste gelegen heid is het drietal naar Amsterdam teruggereisd. Is chilisalpeter op voedergewassen te duur? Neen, ook op voedergewassen, ik bedoel knolrapen, mangel wortels, stoppelknollen spurrie e. d. is een bemesting met chili- salpeter niet te duur. Natuurlyk kan dat geen overvloedige bemesting zyn. Is ook niet noodig. Mag zelfs niet. Waarom is het geld, uitgegeven voor bemesting in 't algemeen, voor chilisalpeter in 't bi- zonder, goed besteed In de eerste plaats, hoe rykere bemesting, hoe grootere op brengst. Elke landbouwer weet by ervaring, hoe belangrijk de opbrengst kan verschillen by de genoemde gewassen, of de bodem bemest is, of niet. Dat kan duizenden kilo's verschillen op de Hectare. Maar er is nog iets. Hoe ryker de bodem bemest is, hoe meer minerale stoffen en hoe meer stikstoflioudertde organische stoffen eiwit! in de voedergewassen, speciaal in de knollen en wortels worden opgestapeld. Aan dat eiwit helpt de stikstof houdende kunstmest, door het chilisalpeter in de eerste plaats. Natuurlyk verbetert het voer, doordat het meer voedende stoffen bevat. De invloed hiervan doet zich gelden op de productie melk, vleesch enz. maar ook op den stalmest. Door een bemesting met chilisalpeter verbetert dus ook de kwaliteit van den stalmest. Dat het juist chilisalpeter moet zyn, waarvan een matige hoeveelheid op knolrapen, mangel- wortels, stoppelknollen enz. gegeven moet worden en geen andere stikstofhoudende meststof deze hier kan vervangen, is duidelyk. Bij al de genoemde voeder gewassen is de groeityd betrekkelijk kort. Hoe eer de planten in de vat zijn, en hoe eer het zaad uitkomt en de jonge planten groeien, hoe meer tyd er gewonnen wordt. Er is slechts een deel van den zomer meer voorhanden. Hoe sneller alles in zijn werk gaat, hoe beter dus. Vandaar het chilisalpeter. Een zak chili per Hectare doet wonderen. Zy, die het ééns geprobeerd hebben, kunnen er van meespreken. Al kost dus het chilisalpeter al eens eenige kwartjes per baal meer dan anders, toch is dit zout niet te duur, om ook op voedergewassen te geven. Do hooge kosten by publlekon verkoop. De heer H. J. van Nouhuys, notaris te Zierikzee, had in de 11 Juni aldaar gehouden alg. verg. van de Z. L. M., na de inleiding van den heer P. Linden- bergh over bovengenoemd onderwerp, meegedeeld, dat hij een antwoord op die inleiding zou samenstellen en aan het bestuur zenden. In het jongste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad vindt men een beschouwing van hem over dat onderwerp. Mot den inleider is de heer Van Nouhuys het eens, dat die kosten ten slotte worden gedragen door den ver- kooper. By de beantwoording van de vraag of de kosten, welke in den regel in Zeeland betaald worden, te hoog zyn, zoodat die verminderd moeten worden, neemt de inleider het standpunt in van den verkoopenden eigenaar van een be langrijke bezitting van vast goed, een standpunt, dat naar de heer v. N. dunkt eenzydig is, omdat het een op het ge bied der verkoopingen bestaand, uit zonderingsgeval betreft. Het als regel verminderen dier kosten zal alleen het gevolg hebben, dat het bestaan bedreigd wordt van een klasse van ambtenaren, die door eeuwen heen tot nog toe onmisbaar is gebleken. En nu meent de heer Van Nouhuys uit volle overtuiging, dat dit gevolg ten zeerste zou zyn tegen het algemeen maatschappelijk belang. Het mag wel als een feit worden aan genomen, dat de boven bedoelde ambte naren, de notarissen, uit de behandeling der publieke verkoopingen van vaste goederen voor een goed deel hun be staan moeten vinden, dat zy tallooze andere zaken behandelen, waaraan, naar gelang van moeiten en zorgen, betrek kelyk weinig, in vele gevallen byna niets wordt verdiend. De heer Van Nouhuys schryft verder, dat het niet aangaat de enkele ver koopingen van belangrijk bedrag, te beschouwen als type en te zeggenwat buiten de noodzakelijke kosten over schiet is in dit geval te veel en dus moeten ook de kosten in alle andere, niet opgenoemde gevallen worden ver minderd. Tegenover het door den inleider aan gehaalde voorbeeld van Groningen, waar de notarissen tegen mindere belooning gaarne openbare verkoopingen bezorgen, wyst de heer Van Nouhuys er op, dat blijkens een verklaring, afgelegd by het onderzoek naar het notariaat, een notaris dier provincie verklaarde, dat, als men niet een zeer buitengewone en uitge strekte praktijk heeft, het onmogelijk is het op zijn 65ste jaar zoover te brengen, dat men zyn ambt kan neerleggen om de rest zijner dagen zonder zorg te slyten. Bovendien verliest de inleider uit het oog, dat door het in Groningen heer- schend beklemrecht, de hofsteden in één perceel verkocht worden, waardoor op meting, splitsing en combinatie van perceelen, opmaken enz. van verkoop boekjes met al den daaraan voorafgaanden en daaruit voortvloeienden arbeid en kosten worden bespaard. Vervolgens wijst de heer Van Nouhuys op de werkzaamheden van den notaris. Het publiek, in het algemeen genomen, is van oordeel, dat eene verkooping zich afspeelt enkel in de herbergzaal en heeft geen begrip van al hetgeen vooraf is moeten gaan, dikwijls weken lang, om het zoover te brengen, dat de openbare voorstelling, de veiling, altijd toch maar een onderdeel van het werk, naar be- hooren kan plaats hebben; onder meer het in vele gevallen opsporen van eigenarenhet onderzoeken hunner rechten en rechtsverhoudingen, het ver effenen hunner geschillen, de beslom meringen in verband met pachters, hypothecaire- en andere schuldeischers het bezorgen van gelden voor gegadigden en nog veel meer. In verband hiermede kan de heer Van Nouhuys den inleider in geenen deele toegeven als hy zegt, dat hetgeen er by de kosten als belooning overschiet, niet in overeenstemming is met de be wezen diensten. De schrijver wyst ook nog op de langdurige studie, op den langen wacht tijd, waarin weinig salaris genoten wordt, op de langdurige en gevaarlijke credieten bij verkoopingen van roerende geederen, op de groote civiele verantwoordelijkheid, op het feit, dat velen op een deel van de verdiensten van den notaris azen, dat hy geen praktijk m%g opsporen en dat hy geen pensioen geniet. Bij het bovenbedoeld onderzoek bleek, dat van 414 notarissen er 118 verklaarden, dat zij öf geen behoorlijk of slechts een matig bestaan hadden en dat van de overigen er velen waren, die dat bestaan behoorlijk noemden onder verschillend voorbehoud. Crt.) Gemengd Nieuws. Gevaarlijk speelgoedTe Gouda werd een 16-jarig meisje aan één harer oogen getroffen door een schroef, die afvloog van een z.g. vliegmachientje, het bekende kinderspeelgoed. Het oog werd in die mate gekwetst, dat het meisje het waarschijnlijk zal moeten missen. Zy is overgebracht naar het ooglydersgesticht te Utrecht. Een merkwaardige profetie. Eenige jaren geleden bezocht de bekende geschiedschrijver Mancini, die 11 Mei gestorven is, het hof van den Bulgaarschen vorst Ferdinand. De vorst, die wist, dat Mancini beroemd was om zyn waar zeggerstalent, liet zich de toekomst uit de lijnen der rechterhand voorspellen, „ik zie groot verdriet voor Uw Hoogheid en voor de Bulgaren aanbreken", zoo profeteerde Mancini. Na vijf of zes jaar zal u echter een groote vreugde beschoren worden in den vorm van standsver- hooging; in 1912 zal de droom van Uw Hoogheid zoo schitterend verwezenlijkt worden, als gij nooit had kunnon denken". „En verder"? vroeg Ferdinand. De waarzegger aarzelde. „Zeg mij de waar heid", drong de ander aan. „Het geluk wisselt snel. In het jaar 1913, ik hoop, dat ik mij hierin vergis, lees ik uit uw hand een groot onheil voor u persoonlijk en voor geheel Bulgarije". Men weet, dat de standsverhooging van vorst Ferdinand bestaan heeft in zyn uitroeping tot koning. Bulgarije zegevierde over Turkye, doch de tijd van vernedering schijnt nu voor dit rijk te zyn aangebroken. Royaal. Toen dezer dagen J. Fokkens te Sneek met zyn venters- kar tusschen Lutkewierura en Rien reed, vond hy op den weg een reiszakje, waarin zich een waarde aan papieren plus een beurs met een bankbiljet van f 100 bevond, gezamenlijk tot een bedrag van f 4600. Kort daarna ontmoette hy een weduwe van Rien, die hem vroeg, of hy mis schien iets had gevonden. Op hetzelfde oogenblik toonde Fokkens haar den gevonden schat, en met een „dankje wel" ging de gelukkige vrouw verder. Toen ze F. in Rien weer passeerde, kwam plotseling de nobele gedachte by haar op, den eerlyken vinder van zooeven ook een gelukkigen dag te bezorgen, en ze stopte F. een kwartje in de hand. Ongepaste aardigheid. Te Molenbeek bij Brussel leefde het echt paar X in een verstandhouding, die veel te wenschen overliet. Dezer dagen besloot de man zijn vrouw een poets te bakken, door het gerucht te ver spreiden, dat zy dood was. Hy liet daarom kaarten drukken met de mede- deeling er op, dat de begrafenis Donderdag zou plaats hebben. Nu was vrouw X. toevallig eenige dagen onge steld geweest en ging zy juist op het uur, waarop haar begrafenis zou plaats hebben, voor het eerst weer een wandeling maken. Men kan zich de ontstelde gezichten der omwonenden voorstellen, toen zy vrouw X., weliswaar zeer bleek, maar toch in levenden lyve een naburige distilleerderij zagen binnen gaan. Vrouw X. wist op dit oogenblik nog niets van hetgeen haar man had uitgehaald. Toen zij de toonbank in de distilleerderij naderde, zag zy tot haar verbazing een kaart met haar doods aankondiging liggen. Toen zy hoorde, dat haar man haar dit geleverd had, ging zy op zoek naar hem. Nadat zy hem gevonden had, gaf zij hem op straat ten aanschouwe van het publiek, dat wel schik in het geval had, een geducht pak ransel, zoodat haar echt vriend voortaan wel van zyn grappig heden genezen zal zyn. De bedrogen bedrieyer.Vrijdag kreeg een zaak op de Lange Beesten markt, te 's Gravenhage bezoek van de by de polie bekend staanden J. M. en zyn vrouw, E. Van S. Zy vroegen tafel- en dessertraessen te zien, soliede waai want het moest voor een cadeau dienen. De eigenaar van de zaak was niet thuis, en zijn huisgensote, diejniets van M. e. c* afwist, pakte verschillende messen voor de klanten uit. Zy kochten 1 dozyn tafelmessen, 1 dozyn dessert messen en 1 voorsnijmes met vork. Daarby werd de vraag gedaan, of men een en ander maar over een half uurtje thuis zou bezorgen, met de kwitantie er by (f27 bij elkander). De eigenaar der zaak komt echter net thuis, als de klanten weg zyn. Men zegt hem, wat verkocht is en waar het verkochte be zorgd moet worden. Hy leest het adres E. v S. en dit is hem voldoende om de waar niet zonder moeite uitgepakt weer snel in te pakken. De eigenaar zal nu echter de oplichters een poets bakken! Op zyn beurt gaat hy naar den tuin, en haalt daar twee steenen van ongeveer de zwaarte en grootte der messen, pakt deze fyn in, met adres en kwitantie goed voor genoemde messen. Nu moest de jongen, die het pakje bezorgen moest óók op de hoogte gebracht en afgericht worden, anders krijgt. hij de steenen misschien naar 't hoofd. Een (linke jongen, met veel durf, gaat er ten slotte op af. Hy belt aan, en J. M. doet open. Hier zyn de messen voor menheer. De jongen presenteert de kwitantie. 27,50! Roept J. M., het is maar f22,50. Hier, laat de kwitantie raaar- verandereu, en kom dadelyk terug 1 Ja maar rayn patroon heeft gezegd geld bij de visch. Nou als jy de kwitantie veranderen laat, dan heb jij je geld. Ik betaal echter geen f 27 als er maar voor f22, 50 waar in zit. Hier heb je een dubbel tje; geef ray maar het pakje en kom, dan dadelyk om je geld. De jongen dacht: het is gelukt, gaf het pakje en is er daarop met zyn dubbelje vandoor gegaan 1 Zeetydiugeii. Zierikzee. UITGEKLAARD: 14 Juli. De barge „Vieunia", kapt. C.- Duncan, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. 15 De zeetjalk „Noordzee", kapt. J. Binsraan, met ceméntplaten van Pruisen naar Engeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9