ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 18 Juli 1913. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z itrikzeesche C o u r a n 1 ABONNEMENT. De abonnementsprijs ran dit bladdat iederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, 'f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9415. Directeurs A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van I3 regels 30 ets, meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan liet bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit drie bladen. SPANJE. Koiiiug Alfoiis zal eenige 'millioenen erven. De rechtbank van St.-Gaudeus heeft uitspraak gedaan in de zaak van het testament van den voormaligen burgemeester van Cazaril, Albert Sapène, die, zooals men zich herinneren zal iu 1908, zijn fortuin aan Alfons XIII naliet. De geldigheid van het testament werd betwist door de familieleden De recht bank heeft uitgemaakt, dat Albert Sapèue bij zijn verstand was, toen bij zijn tes tament maakte en de zuster van den erflater wordt elk recht op de erfenis ontzegd, terwijl zy in de kosten van het geding veroordeeld is. Alfons heeft geen ongelijk gehad om te denken, toen de erfenis hem betwist werd: Er zijn nog rechters te St.-Gaudens. DUITSCHLAND. Nabij Oppenlieim, Hessen, bevindt zich eene zwavelhoudende bron, die reeds ten tijde der Romeinen bekend was en bezocht werd. In 't begin van de vorige eeuw bouwde men er een groote bad inrichting, waarvan men het honderd jarig bestaan eerlang dacht te vieren. Maar sedert eenige maanden vermin derde de bron gedurig, en nu heeft zij geheel en al opgehouden te vloeien. Men denkt, dat doorsijpelingen van den Rijn, die in de nabijheid ligt, de bron bereikt hebben en ze van haar oor- spronkelijken weg hebben afgeleid. De werken om haar opnieuw op te vangen zouden lang zijnzeer kostbaar en daarenboven zeer twijfelachtig. Het is dus waarschijnlijk, dat de zwavelbaden van Oppenheim voor goed verdwenen zijn. Het onderzoek in de zaak van den moordenaar Hopf, die te Frankfurt a/d. Main gearresteerd is, omdat bij zijn moeder en twee zijner vrouwen vergiftigd had en zijn derde vrouw bad trachten te vergiftigen teneinde in het bezit van de verzekeringssom te komen, duurt nog steeds voort. De justitie heeft thans last gegeven, de lijken van nog jen drietal familieleden van Hopf, o. a. van zijn vader en van één zijner kinderen, op te graven, teneinde te onderzoeken of deze personen eveneens Hopf's slacht offers geweest zijn. Mocht de onder stelling juist blijken, dan zou de gif menger dus schuldig zijn aan zeven moorden. NEDERLAND. Zwolle, 16 Juli. Gisterenmorgen 5 uur zijn uit de Willemsvaart alhier opgehaald de lijken van den gepensionneerden O.-I. militair B. van E. en zijn zuster C. van E., beiden ongeveer 40 jaar oud. Men ver moedt, dat zij gisteren avond, onder den invloed van sterken drank te water zijn geraakt. Apeldoorn, 17 Juli. Omtrent de wolk breuk, welke Dinsdagavond zich boven deze gemeente in geweldige waterstroomen ontlastte, kan nog het volgende gemeld worden De treinen van Amsterdam naar Apel doorn kwamen met vertraging aan, daar zij door het overspoelen van het zand op de rails telkens moesten stoppen. Ook aan het koninklijk paleis het Loo onder vond men veel overlast van het water. Van de verschillende wegen stroomde het water met geweld in de richting van het paleis, dat in een laagte gelegen is. De benedenvertrekken alsmachinekamer, kelders, enz. stonden al spoedig onder water. De nieuwgebouwde tunnel geleek wel op een overdekte roeigelegeDheid. Met alle kracht is men bezig het binnen gestroomde water uit te pompen, doch hierin vordert men weinig door 't voort durend aandringende water. Langs de Grift en Nieuwe Wetering zijn uitgestrekte weilanden onder water gezet, waardoor de hooioogst veel schade lijdt. Amsterdam16 Juli. Een treurig voorval heeft zich gisterenmiddag in een onzer groote café's voorgedaan. Een der heeren, die gebiljart had, miste, toen hij om te vertrekken zijn jas aandeed, uit zijn zak zijn portefeuille, inhoudende f 300 aan bankpapier. Onmiddellijk maakte hij er gewag van en een der aanwezigen wees een heer aan, die hij aim de jas van den bestolene had zien morrelen. De verdachte werd gefouilleerd en op hem werd het geld bevonden. De dader, die van zeer goede familie is, werd naar het bureau St.-Pietershal overgebracht. Gouda, 16 Juli. Een der grootste kaashandel-firma's alhier verzond eenigen tijd geleden een groote partij kaas naar den Balkan, welke bestemd was voor het Bulgaarsche leger. Bij aankomst, aldaar werd de partij, die bestond uit 2500 kisten, elk van 12 stuks, imitatie Edammer kaas, echter niet geaccepteerd en de partij terug gezonden naar Rotterdam. Hier zou de geheele partij bij gedeelten worden ver kocht, doch de gemeentelijke keurings dienst keurde de geheele partij voor de consumptie af; de veiling ging niet door en de kaas wacht nog steeds op een bestemming. Voor de betrokken firma moet deze afgesprongen leverantie een schade opleveren van pi. m. f 90000. Uit Stad en Provincie. Zlorlkzec, 18 Juli. Vanwege de Cen trale Liberale Kiesvereeniging zal morgen (Zaterdag) ter eere van mr. R.. J. H. Patijn, mr. A. J. F. Fokker en jhr. R. de Muralt een feestavond in de Concert zaal alhier gegeven worden. Wij maken allen, die dezen feestavond wenscben bij te wonenopmerkzaam, dat niemand zonder toegangskaart tot de Concertzaal zal worden toegelaten. De zaal zal om zeven uur geopend worden. Aan mr. Patijn zal morgenavond 7 uur bij aankomst van de tram door liet muziekgezelschap „Kunst en Eer" een ovatie wordeu gebracht. Stayenisso. De militaire tocht van liet garnizoen uit Bergen-op-Zoom rond het eiland Tholen, met overnachting alhier, werd voor enkele weken door het on gunstige weder uitgesteld. Men verneemt evenwel, dat dit uitstel geen afstel zal zijn, indien de natuur- en w< gunstig zullen zijn of worden. De vele regendagen in den laatsten tijd hebben den landbouwers veel werk en veel nadeel aan den hooibouw bezorgd. De voorraad hooi is groot, maar of de kwaliteit van het ingezamelde hooi zal evenaren met de kwantiteit zal de uit komst moeten leeren. Tholen, 17 Juli. Hedenmorgen, om streeks vyf uren, waren bijna alle gemeentenaren present. Zulks had tot oorzaak, dat de leerlingen der hoogste klassen van de openbare lagere school met hunne onderwy zers, onderwijzeressen, enz. het schoolreisje naar Den Haag en Scheveningen gingen ondernemen. Natuurlijk waren de ouders en familio der kinderen aan het Veer. De extra-tram stond gereed en allen begaven zich met blyde gezichten op de pont. Het weer was uitstekend, droog en niet te warm. Des avonds half acht ging het alhier bestaande fanfarecorps „Concordia" al spelende door de gemeente om hen aan het Veer af te halen. By aankomst galmden muziek, gejuich en [hoera's door de lucht; honderden waren tegenwoordig om te genieten van de vroolyke kindergezichten. Na opgesteld te zyn, trok men door de voornaamste straten, de muziek al spelende voorop. Op de groote markt werd de stoet ontbonden en keerden de ouders met hunne kinderen huiswaarts Hulde aan den heer Luijendijk en zijn personeel voor het genot aan de kinderen en de ouders verschaft I Middelburg. Men schrijft ons uit deze gemeente Toen wij Woensdag een overzicht gaven van hetgeen op de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te zien is, zeiden wy er direct by niet volledig te zijn geweest. Het is o. i. ook niet best doenlyk al het tentoongestelde ineens te bekijken en wy hebben ons er daarom nogmaals heen begeven en zullen dit wellicht nog meermalen doen, daar wy overtuigd zijn telkenmale iets te kunnen melden, waarin de lezers of de lezeressen belang stellen. Toen wy Donderdagmiddag, nadat de grootste drukte over was, het terrein betraden, was daar de dameskapel weer in volle actie. Onze aandacht werd allereerst getroffen door een paar fleschjes ingemaakte mosselen, staande op een raamkozijn. Wy voelden direct, dat dit een meer dan gewone beteekenis had, zetten ons onderzoek voort en kwamen tot de ontdekking, dat de heer P. F. WyneDe Foeljaeger uit Philippine een mosselkokerij op de tentoonstelling heeft ingericht, terwyl er gelegenheid is deze ter plaatse te nuttigen. Afdalende in de bierkelder ontdekten wij daar een Walchersche boerin bezig babbelaars te bakken; deze zal echter alleen des Donderdags dit gebak bereiden. Onze eerste gang was vervolgens naar de diorama's, die thans geheel gereed waren, en die wij in het bizonder onder de aandacht van onze lezers brengen, omdat zij eenigszins afgelegen geplaatst zijn. Een vraag aan één der supposten en men helpt u direct op den goeden weg. De diorama's geven werkelijk een bizonder goeden kijk op de haven beweging te Philippine en te Ierseke. Even liepen wij binnen in de hoeren kamers, waar ditmaal alles leven en bedrijvigheid was, daar de spinster, elders de ijverige breidsters en ten slotte de Walcherensche boer, bezig met het maken van een houten schip en niet te vergeten de kleine dochter des huizes, die zoo lief met haar speelgoed was. Ons hoofddoel was echter ditmaal een ander, en betrof een nader bezoek aan de afdeeling Volkskunst, meubelen, huisraad en porcelein. Hoe kan het anders of komende in deze afdeeling kwamen wij weer het eerst by de afdeeling kantwerk. Wij hadden nu rustig gelegenheid het kunstige werken van het 77-jarige vrouwtje en haar 20-jarige gezellin wat meer van naby gade te slaan. Deze oude Nieuw-Naraensche oefent nu reeds 72 jaar dit ambacht uit. Werkende van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, kan zy in een week juist een el betrekkelijk smalle kant afwerken. Het lijkt ons dan een vreeselijk zenuw achtig werk, het door elkaar werken der verschillende draden, het verleggen der klosjes, het verzetten der spelden. Toch verzekerde het vriendclyk oudje niet moede te worden. Een jonge vrouw was aan het bordurenwat zy vermag, toonen ons tal van afgewerkte stukken. Maar ook de Sluische kantwerkster werkt met een nauwgezetheid, die aan toont, dat zij haar vak ten volle meester is, en dat de oprichting van de hand- werkschool „Koningin Sophie te Sluis", gezien de vruchten, die zy afwerpt, zeker niet genoeg kan worden toe gejuicht. Maar ook de talryke gesneden voor werpen geven een bewys, dat er onder do Zeeuwen zéér velen zyn, die het spreekwoord „Ledigheid is des duivels oorkussen" goed verstaan, en die in den tyd, dien zy van hun gewoon werk overhouden, zich bezig houden met het vervaardigen van artikelen, welke byna allen een nuttige bestemming kunnen krygen. Wy noemen slechts van het snywerk eenige paren klompen, pypenkassen, messen, waaronder raet bizonder fraaie hetten, stoven, dozen, penhouders, en zelfs een tafeltje en een 2 meter hooge kast. Afzonderlyk dienen zeker vermeld te worden enkele werken, uitgesneden uit hout en ivoor en geplaatst achter glas, zeker een buitengewoon geduld-werkje. Dat ook de dames niet stilzitten, blykt uit de groote inzending van hand werken, zoowel van thans als voorheen verschillende teekenlappen, kraalwerk, enz. enz. Wy zullen thans onze lezers niet langer ophouden met het opsommen van artikelen; over de andere afdeelingen dus liever later nog iets. Het totale bezoek aan de tentoon stelling bedroeg Donderdag 639 betalende bezoekers. Des avonds wordt op het terrein van de tentoonstelling concert gegeven by electriBche verlichtingde eerste avond was er echter nog maar matig publiek. De tentoonstelling zelve is dan echter niet toegankelyk, wel is natuurlyk het restaurant, dat geëxploiteerd wordt door den heer J. H. A. Maltha, geopend. O N D E R W IJ 8. Benoemd tot onderwyzer te Overschie by Rotterdam de heer M. J. den Engelsman, volontair-onderwyzer aan de openbare lagere school teOud-Vosseraeer. Stavenlsse. L.l. Woensdag brachten de meisjes leerlingen van den cursus in landbouwhuishoudkunde, onder leiding van Mej. J. v. Prooije, een bezoek aan de Coöp. stoomroomboterfabriek „De Koe" alhier.De directeur, de heer. M. P. Tazelaar, begeleidde 't gezelschap en liet de gansche inrichting en werking der fabriek zien. Een paar uren „aanschouwen zal ook hier meer effect uitoefenen dan vele uren bespreken. Tholen. Bij de gehoudene overgangs examen van de Ryks Hoogere Burger school te Bergen-op-Zoom is de uitslag van de alhier wonende leerlingen als volgt.van de 4e tot de 5e klasse, M. de Lange en W. Walpot; van de 3e tot de 4e, A. van de Veldevan de 2e tot de 3e, G. Moelker, A. van der Stel, P. Waale (voorw.), en H. Lanting (voorw.); van de le tot de 2e klasse, A. J. van Ryssel, D. Groenewege en 0. Jansen. Toegelaten tot de le klasse, C. Noske en M. Wagtho. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 17 Juli. By de heden door het Dagelyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen plaats gehad hebbende aanbesteding van de leverantie van 80 last zwaren stortsteen, franco te storten vóór den kop van dam IV aan het Noorderstrand, voor 9 Augustus, was ingeschreven door J. Tollenaar, Terneuzen, voor f 725 per la9t; C. de Voogd, Scharendyke, voor f 524 de massaM. v. d. Hoek Terneuzen, voor f 285 per scheepston. Aan laatstgenoemde is de leverantie gegund. Renesse. Ten overstaan van den waar- nemenden notaris, den heer J. H. Jespers, werd Woensdag 16 Juli j.l. te Ellemeet verkocht: tarwe voor f 106, erwten voor f S0, f 84, f 90 en f 117, suikerbieten f 71 en f 115, gerst f 74, f 80 en f 100, haver f 41. Alles per go met. Oosterland, 16 Juli. Heden werd al hier ten verzoeke van dhr. Th. Brouwer, ten overstaan van notaris Biermasz, in de dorpsherberg publiek verkochtTarwe, wassende te Oosterland f 53, f 102, f 117, f 121, f 122, f 123, f 126, f 127, f 128, f 130, f 131 en f 133. Tarwe, wassende te Ouwerkerk f 116, f 117, f 121, f 122, f 123, f 125, f 127 en f 128. Alles per gemet. RECHTZAKEN. Zierikzee, 18 Juli. By bevelschrift der arrondis8ements-rechtbank is de zaak tegen A. J. van den H., oud 30 jaar, landbouwer, wonende te Noordwelle, thans gedetineerd in het huis van be waring alhier, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd op E. J. S., 19 jaar, zonder beroep, wonende te Noordwelle, verwezen naar de openbare terecht zitting met bevel van gevangenhouding van den beklaagde. Aan den beklaagde is als raadsman toegevoegd, mr. J. A. C. van Heusde, advocaat-procureur. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen (le pred. plaats) ds. H. A. de Geus te Wilnis; te Sint- Philipsland ds. Tb. M. Loran te Druten te Sirjansland, de heer Ph. Peter, candidaat tot den heiligen dienst te Utrecht. Chr. Geref Kerk. De Synode in Nederland zal op Dinsdag 29 Juli en volgende dagen te Utrecht gehouden worden. In het openbaar biduur, 's avonds te voren te houden, zal ds. J. Wisse Czn., van Zierikzee. voorgaan. Op de Synode zal o.m. het zendings rapport inzake de opleiding van toe komstige zendelingen besproken worden. De classis Leeuwarden stelt voor een op wekking van de Synode te doen uitgaan tot het houden van theol. schooldagen in verschillende deelen des lands. De clasis Utrecht vereenigt zich volkomen met de instructie der classis's-Gravenhage. dat predikanten, die een roeping aannemen uaar een gemeente, behoorende tot een Kerk, met welke de Chr. Geref. Kerk geen correspondentie houdt, met het aannemen van zulk een beroep on middellijk ophouden ambtsdrager en lid der Kerk te zijn, en van dat oogenblik af geen ambtsbezigheden in de gemeente mogen verrichten. Voorts komt aan de orde de weezen- verzorging, Zondagsarbeid, voorstellen tot wijziging van de nieuwe classe-indeeling, een voorstel van de classis Amsterdam tot het instellen van Prov. Synoden en voorstellen over de uitgave van een eigen kerkelijk orgaan, waartoe enkele classis verzoeken over te gaan. De classis Dord recht stelt verder de vraag of de Chr. Geref. Kerk den H. Doop, bediend door Roomsche priesters, als wettig kan blij ven erkennen. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Juni 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Sybesma (in de Nieuwe Kerk). Chr.-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. Japchen van Haamstede. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's voorm. half tien ure, ds. Adriani. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Vooim. half tien ure, ds. v. d. Nieuwonhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 'b Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'r nam. twee ure, ds. Brouwer. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, da. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Nam; twee ure, ds. Adriani van Serooskerke. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Mejjer. Zoiinemaire. Herv. Kerk. 's voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgouwe. Herv. Kerk. Nam. twee ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Drelschor. Herv. |Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Horv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. De Jongh van Zierikzee. NIeuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ilre en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda; 's nam. twee ure, geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonds zes ure, ds. Staal (voorb. H. Avondmaal). Sirjansland. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, dr. Weeda van Oosterland. Bruinlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Waardenhurg (H. Avondmaal)'s nam. twee ure, idem (Dankzegging). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'a nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Asch van Oud-Vosseineer; 's nam. twee ure, ds. Steenbeek van Scherpenisse (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lanting (voorb. H. Avondmaal)'s nam. twee ure, Leeskerk's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure (Doopabediening) en 's avonds zes ure, ds. Makkenze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1