ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 16 Juli 1913. Tweede Blad. XI EU W STIJ DING EX. DB BALKAN. TURKIJE. Brieven uit de Hofstad. (Zierikzecsche Courant). ABONNEMENT. De abonneraentsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, ia voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9414. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ots., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden, liet tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure Konstantinopel, 18 Juli. De Turksche troepen zyn hedennacht den opmarsch begonnen. Het doel van het Ottomaansche leger, dat hedennacht den opmarsch is begonnen, zou Adrianopel zyn. De Porte heeft hedenmorgen om 7 uur medegedeeld, dat de legers aan de Tsjataldsja-linie en te Boelaïr den opmarsch begonnen zyn, zonder tegen stand te ontmoeten. Parijs, 15 Juli. De Matin maakt het volgend bericht openbaarUit de beste bron vernemen wy, dat de Bulgaarsche regeering heeft laten weten, dat zij be reid is de vredesvoorwaarden aan te nemen, welke Rusland goed zal vinden vast te stellen. Het besluit der Bul gaarsche regeering zal het sluiten van den vrede ongetwijfeld bespoedigen, in dien althans Griekenland een tegemoet komende houding aanneemt. Wat dit betreft, verneemt de Matin uit Athene, dat Roemenië, hetwelk door Rusland omtrent het besluit van Bul garije werd ingelicht, zich in zyn eischen zal beperken en alleen die gedeelten zal wenschen te bezitten, welke liggen ten Noorden van de linie Toertoeka-Baltjik zoodat het Roemeensche leger niet verder in Bulgarye zal doordringen. De drie verbonden Balkanstaten, Servië, Mon tenegro en Griekenland, overtuigd, dat door hen gestelde vredesvoorwaarden sterken steun vinden in de behaalde overwinning en in de bemiddeling van Rusland, zyn er van overtuigd, dat Bulgarije zich bereid zal verklaren ze aan te nemen. Het evenwicht op den Balkan zal dus weder worden hersteld, en het is onnoodig, dat Roemenië Sofia bezet. Silistrie, de stad waarop Roemenië als Donauhaven in de eerste plaats „smul" had, is al lang en breed Romeensch bezit en liet Roemeensche leger trekt, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, Bulga rije verder binnen, teneinde zich van al het gebied, dat ten noorden van de lijn Toertoekai-Baltsjik ligt, meester te maken. Tot nu toe heeft het Roemeensche leger 500 gevangenen gemaakt. Misschien over heidspersonen, die weigeren zich bij den brutalen roof neer te leggen? Verzet- plegers zullen het wel niet geweest zijn, want, zooals gezegd, zonder slag of stoot trekken de Roemenen verder en zelfs een bericht over een kleine botsing in Silistrië wordt tegengesproken. Waar de Roemenen verschijnen, wor den de bewoners door omroepers verzocht zich rustig te houden. De Roemenen zijn niet als vijanden in het land ge komen, zeggen ze. In een ambtelijke kennisgeving wordt gezegd, dat Roemenië in de eerste plaats het in het leven roepen van een strate gische grens op het oog heeft en in de tweede plaats bij de deliuitieve verdeeling van 't Balkangrondgebied wil meespreken Het heeft niet ten doel "Bulgarije te ver nietigen, doch een evenwicht in 't leven te roepen, waardoor Europa op een blijvenden vrede zal kunnen rekenen. De Bulgaren behoeven zich, op grond van die mededeelingen niet bang maken, dat de Roemenen nu maar door zullen marclieeren naar Sofia, de hoofd stad. Trouwens, als zij dat van plai waren, zouden de groote mogendheden wel van zich laten hooren, die zich nu zoo stil als muizen houden. Constantlnopel, 14 Juli. Het Turksche leger heeft bevel ontvangen naar Adrianopel te raarcheeren. Het leger verliet deze plaats onder groot enthou siasme der bevolking, en rukt in ylraarschen verder. Een afdeeling is reeds in Tsjorloe aangekomen. De Bulgaren hebben Rhodosto verlaten. In Konstantinopel heerscht koortsachtige bedrijvigheid. Artillerie, proviandtreinen en Anatolische troepenafdeelingen door kruisen de stad. Talaiit Bey heeft gisterennamiddag het algemeene kwartier aan de Tsjataldjalinie een bezoek ge bracht. Van overal komen berichten, dat door de Bulgaren verschillende dorpen zyn platgebrand. De Porte is in voortdurende verbinding met Belgrado, Athene en Boekarest. Men gelooft, dat Turkije van deze regeeringen de verzekering heeft ont vangen, dat Griekenland, Servië en Rumenië geen wapenstilstand, zonder een beslissende overwinning behaald te hebben, sluiten zullen. ZWITSERLAND. Aan den ingang van den Simplon- lunnel bevindt zich, stevig tusschen de rotsen bevestigd, een ijzeren valdeur, die verscheidene duizendtallen van kilo's weegt. Zy dient ora den tunnel, geval van oorlog met Italië, af te sluiten, en op die wijze een inval van den vijand, onder de bergen door, te voorkomen. Dezer dagen zijn de zware ijzeren ketenen, waaraan de ijzeren valdeur hing, gebroken, en de deur is naar beneden geslagen, juist toen de expres-trein ParijsMilaan zich in den tunnel bevond. Wanneer men bedenkt, dat die ijzeren sluitboom zóó zwaar is, dat hij weerstand zou kunnen bieden aan den stoot van een trein, die er in volle vaart tegenaan mocht ryden, kan men nagaan, hoe vreeselijk de gevolgen ge weest zouden zijn, als men den expres- trein niet nog tijdig door middel van de waarschuwingssignalen tot staan had kunnen brengen. Daarna werd de deur weer opgeheschen. FRANKRIJK. De burgemeester van Saint-Flarent- les-Niort (Deux Sèvres) heeft het volgende merkwaardige bevel uit gevaardigd. Wy burgemeester van enz.Over wegende, dat het de plicht is van den gemeenteraad te voorkomen, dat de betreurenswaardige incidenten, die plaats hebben gehad in den loop van vroegere raadzittingen, herhaald worden, bevelen artikel I. Niemand (raadslid of niet) mag de Raadzaal binnenkomen als hy een voorwerp bij zich heeft, dat zou kunnen dienen als wapen, zooals een wandelstok, parapluie, enz. Deze voor werpen zullen door den zaalwachter in ontvangst genomen en gedurende de raadszittingen in de vestibule bewaard worden. Art. 2. De zaalwachter is met het ten uitvoer leggen van dit besluit belast. W.g. de burgemeester. Dit bevel werd uitgevaardigd omdat één der socialistische raadsleden, Raisoir genaamd, 'n knuppel bezit, die hij om zyn redevoeringen kracht by te zetten dikwijls onzacht doet nederdalen op de tafel in de raadzaal. Zelfs deed hy zijn stok dikwijls neerkomen op de hoofden van zyn in de nabijheid zittende collega's Het doel van bovenstaand bevel is dus de hoofden van de raadsleden en de meubelen van het stadhuis te bescher men, waar de burgemeester groot gelyk in heeft. was aan het verzoek van het afdeelings- bestuur aan de ingezetenen ora bij deze gelegenheid de vlag uit te steken. Om halfzes vereenigden de dames zich aan een gemeenschappelijk diner in hotel Oranje-park" De dag van Zondag werd 's avonds besloten met een feestelijke bijeenkomst in Park Tivoli. Mviziek en zang en declamatie staan o.ra. op het programma. Vereen, voor Vrouwenkiesrecht Zondag werd te Apeldoorn in de groote zaal van Tivoli een buiten gewone algemeene vergadering van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ge houden. Aan dezen dag ging een dag, hoofd zakelijk aan propaganda gewyd, vooraf, waarbij het nuttige met het aangename vereenigd werd. Het raeerendeel der afgevaardigden kwam in den loop van den morgen uit de verschillende deelen des lands hier aan, aan het station verwelkomd door damesleden van de afdeeling Apeldoorn allen getooid met een zyden band, waarop „Vrouwenkiesrecht" op den arm en die de afgevaardigden naar haar hotels en pensions brachten. De reünie was des middags na 12 uur in het hotel „Oranje-Park", van waar ora 2 uur afgereden werd voor een rytóer naar Hoog Soeren en de Wiesselsche bosschen. Om halfvier was de stoet aan het hot?) terug en korten tyd daarna stonden de rijtuigen gereed vooreen propagandatocht door de gemeente. Van de zijde der ingezetenen genoten de dames tydens den tocht veel belangstelling. Van vele huizen in het centrum woei de vader- landsche driekleur, waarmede voldaan xv. Ten leste is dan ook don politiek- aangelegden Hagenaar voor zoover hij dan tusschen zijn genoegens zich aan de politiek laat gelegen liggen een pak van liet hart gevallen. De minister]ëele crisis is een nieuwe phase ingetreden en dr. B03 met het premier schap belast. Deze keuze vau H. M. kon moeilijk een betere zijn geweest. ITet vrijzinnig-democratisch Kamerlid voor Winschoten is niet alleen een sieraad van ons parlement, hij is ook een onverdacht democraat, zoodat, wat dit betreft, de uiterste linkerzijde op het Binnenhof geen premier meer naar haar zin zou kunnen aanwijzen uit de „burgerlijke" partijen. Bovendien is de tegemoetkomende houding door den beer Bos tegenover onze uiterste-gauche immer betoond, een reden te meer hem iu de „roode" oogen een persona grata te doen zijn indien althans iemand in bedoelde oogen genade vinden mag, niettegenstaande hij „aan den anderen oever" staat. Toen het nieuws, bij bulletins, in onze goede stad verspreid werd, was „toute la Have" of de wel Jan-en-alleman op dien mooien namiddag of naar het Concours Hippique (de een geheele week durende paarden- vertooningon in allerlei aanspanningen enz. op het groote sportterrein van Houtrust) of naar Scheveningen öf naar de Nitst, welbekend en thans in alle fleur geopend. Het was dan ook heusch geen gedrang vóór de redactie-bureaux, als op den avond van den gedenk- waardigen uitslag der verkiezingen integendeel er was nauwelijks iemand, die notitie nam van het aangeplakte nieuws. Onder deze weinigen zagen we ook Minister Kolkman, die glimlachend men zegt, dat hij gaarne zijn portefeuille nederlegt van het nieuws kennis nam en met één zijner vrienden, opgewekt pratend, zijns weegs ging. Of alle demissionnaire Ministers de zaak even goedlachs opgenomen hebben als de bewindvoerder onzer -rijks fmanties deed; blijft do vraag. Daar zijn er, die met zulke begeerige oogen blijven staren naar den door lien verlaten groen- fluweeleii zetel achter do Ministerstafel Zij moeten de Génestet er maar eens op naslaan: er is een tijd van komen enz. enz. De Hagenaar vindt dat zijn tijd er immer een van komen ismits het blijven vooral niet te lang duurt. De verkiezings-emotie's zijn beslist te lang van duur geweest, meent hij. Na de algemeene, de proviuciale, na deze weer de gemeentelijke, dat is hem te bar en hals over kop stort hij zich in het bad der ontspanning. Vandaar ongetwijfeld dat het z.g. Luna-park bij de sport tentoonstelling zulk een overweldigend bezoek blijft trekken. Inderdaad, het Is de moeite er te gaan kijken volop waard maar bepaald nieuws vindt ge er niet. Loeuwen en tijgers zijn bij Hagenbeek, die er met een reusachtige tent staat, even gevaarloos als zij iu den eersten den besten groot-steedschen dierentuin zijn, en de olifanten in liet Luna-park nemen al even gaarne als in de Amsterdamsche Artis liever een kwartje dan een cent aan omdat hun oppasser het onderscheid daarin behoor lijk in des dikhuid's hersenen geprent heeft. Dan is*er een heel leuke rutsch- baan, maar ook al niets nieuws, dan alleen de naam: „deep to deep", beet het hier, onze Prins lieeft, tot ver rassing van ieder, er zich vermaakt, door een ritje mee te doen. Is het wonder, dat sindsdien al wat Hagenaar heet, gaat deep-to-deep'en Daar is men nu eenmaal iu de Hofstad voor. Intussclien wordt, wat de eigenlijke tentoonstelling betreft, de aandacht daar voor wel wat al te veel afgetrokken. Er zijn enkele stands, die bepaald de moeite waard zijn. Zoo o. a. die der Nederland- sclie Luchtvaart-vereenigiug. Deze is uitgekomen" met een complete ballon, die in de groote zaal behoorlijk gevuld tot aan de liooge zoldering reikt. Gevuld niet met gas want dan zou de „vrije" ballon wel eens heel vrij door het dak lieen kunnen dringen maar met lucht, onder een aantal atmosfèeren geperst. Het effect is natuurlijk hetzelfde, en het schuitje is al even aanlokkend vooral ook, omdat het zeer secuur op den grond staat. Daarin is plaats voor drie zéér makke scliapardon reizigers. Ge vindt er van alles wat de reis geriefelijk maken kaneen paar zitbankjes tevens kastjes, een ligstoel, een tafeltje, een kastje voor instrumenten enz. O, alles zeer aardig, om- te zienmaar om er je hachje aan te wagen eenige duizende meters boven den begancn grond, moet men bepaald aviatiscb zijn aangelegd. Eu wie dat niet doet beter de eer aan een ander te laten. Inmiddels kan hij toch evengoed lid worden van de Luchtvaart-vereeniging, welke een zéér nuttige instelling is; zijn guldens aan de contributie besteed, zijn er allicht niet minder 100 ct. om waard, dan dit aan den koensten luchtvaarder. HAGEMAN. Koninklijk bezoek aan 's-Hertogcnboscli en Tilburg. Maandag 1.1. heeft de Koningin, ver gezeld door den Prins, haar voorgenomen bezoek aan Brabant's hoofdstad gebracht. Hoewel het niet-ofticieele karakter van dit bezoek geëerbiedigd is, heeft het vorstelijk echtpaar toch de hartelijkste blijken van sympathie mogen ontvangen. Er heerschtè groote geestdrift. Bijna geen huis was oubevlagd. Het weer was prachtig. Bij aankomst te 9,42 aan bet station werd aan H. M. een bouquet aangeboden door een dochtertje van baron Van Hövell tot Westerfiier, dat even oud is als het prinsesje, en dat begeleid werd door baar moeder, die even oud is als de Koningin. Per auto reed hel hoog gezelschap naar hot gebouw der tentoonstelling van oud kerkelijke kunst. Na de bezichtiging der vele kunst werken, welke de koninklijke bezoekers zeer roemden, begaven deze zich naar de Casiuozaal, ter bijwoning van frag menten uit het mysteriespel „Die Sevenste Bliscap van onser Vrouwen". Op weg daarheen werden H. M. door de twee hoogsto klassen van alle jongensscholen het Oud Wilhelmus en het Wien Neer- landsch Bloed toegezongen. Na afloop der opvoering werden de leiders, kapelaan Smulders (regie), prof. Lausen (muziek), Dorus Ilermseu (decors) aan de Koningin voorgesteld, die zeer waardeerende woorden tot hen richtte. Om 12 uur werd naar liet Gouver nementsbevel gereden, waar het dejeuner werd gebruikt. Daaraan zaten aan be halve de Commissaris der Koningin en de burgemeester, de voorzitter van het hoofdcomité, mr. Til man, de leider van het mysteriespel, kapelaan Smulders uit Tilburg en verschillende groot-indu- striëelen, zoowel uit Den Bosch als uit de provincie, in 't geheel 22 personen, Na afloop van het dejeuner vertrokken de hooge bezoekers per auto naar Tilburg, waar de verschillende gebouwen der tentoonstelling werden bezichtigd. Tal van bocquetten werden aangeboden De twee liedertafels voerden eenige nummers uit. Iu de nijverheidszaal bood de beer Van Scbijndcl van de Kon. schoenfabriek te Waalwijk een paar elegante laarsjes voor het Prinsesje aaD, terwijl de firma J. van Delft een fiju gewatteerde poppen wagen aanbood. Na de bezichtiging der expositie ver- eenigde men zich in een speciaal gereserveerd gedeelte van het hoofd restaurant, alwaar door mevrouw baronesse Van Voorst tot Voorst de thee werd aangeboden. Na de thee roed het Koninklijk Echtpaar naar de Beka- flanel fabriek. liet bezoek aan deze fabriek duurde een half uur, waarna per auto naar Den Bosch werd teruggereden. Om 6 uur keerden de Koningin en de Prins van daar per trein naar Het Loo terug. (M. Ct.) Door Pieper Heldsleck omgekochte kiezers. In het Hbld. komt het volgende in gezonden stukje voor In antwoord op het ingezonden stuk uw blad van 7 Juli van den lieer Lambers, deel ik u mede, dat ik werkelijk een gesprek hoorde, waarin werd mede gedeeld, dat het huis Pieper Heidsieck ruim 1000 flesschen had gegeven en waar vanzelf in de dagen van stryd ieder het zijne deed om zijn party te helpen, deelde ik zulks aan de bladen van myn richting mede, en bij nader inzien meende ik er echter ook aan een paar liberale bladen bericht van te moeten geven. Nu bemerk ik echter, dat het een koffiehuispraatje was, waarom ik den heer Lambers persoonlijk reeds myn excuses aanbood. Aan de bladen van myn richting zal ik bovendien een excuus inzenden. Inmiddels hoogachtend, Uw dw. dn. H. De redactie teekent hierby aan: Alles goed en wel, meneer Hilkes, maar zóó is het toch niet precies gegaan. Wy hebben u ora nadere inlichtingen ge vraagd, wy hebben u medegedeeld, dat de lieer Lambers zoo pertinent mogelijk het dwaze praatje tegensprak, wij hebben u medegedeeld, dat wij ons gerechtigd achten vollen naam en adres van den inzender van het onjuiste bericht W. G. Hilkes, Hugo de Grootstraat 63, den Haag mede te deelen, indien de heer II. ons niet de juistheid van zijn beschuldiging bewees. De heer H. heeft ons opgescheld en ons medegedeeld dat wy doen konden wat wy wilden: het bericht was juist. En het is een koffiehuispraatje, dat anoniem veringezondenstukt werd omdat ieder het zyne doet om zyn partij te helpen". Het is geheel in den styl van den Kuyper-laster over het buitenland- sche geld deze heer H. is, het zy tot zijn eer gezegd, slechts lichtvaardig, niet oneerlykzyn voorbeeld dr. Kuyper herroept zyn laster niet eensl MARKTRERICHTEN. Tholen, 15 Juli. Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 k f8,50; nieuwe f af haver f 4,50 k f 5,— rogge f 6 k f6,75; wintergerst f5,75 k t 6,25; aardappelen, j blauwe f 0,28 k f 0,30 per 5 L.witte f 0,28 k f 0,30 per 5 L.appelen f k f per 5 L.; uien f k f per 50 K.G.hooi f 20 k f 25 per 1000 K.G.stroo f7 k f 11 per 100 bossen zomergerst f k f per H.L. Rotterdam, 15 Juli. Vee. Aanvoer 61 paarden, 950 magere en 425 vette runderen, 190 vette, 278 nuchtere en en 86 graskalveren, 656 varkens en 138 biggen. Koeien 41 tot 44 k 47 ct, ossen 41 tot 44 k 47 ct., stieren 35 tot 40 ct., kalveren 47J tot 52| ct., varkens 26k 29 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 150 k f 330, kalfkoeien f 165 k f 350, stieren f 160 k f 380, pinken f 110 k f 150, graskalveren f30 k f 40, vaarzen f 120 a f 180, alles mager veebiggen f 13 k f 20, slacht- paarden f 90 k f 160, werkpaarden f 140 k f 250, hitten f 150 k f 250. Nuchtere kalverenfok- f 18 k f 28, slacht- f 10 k f 20. Biggen f 2 k f 2,25 per week. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was niet groot. De handel in beste spoelingbeesten was nog al levendig, de pryzen als vorige week en enkele puike gingen 1 k' 2 ct. boven noteering. Beste ossen werden gekocht voor België. Stieren met flinken aanvoer en tragen handel. Prijzen evenals vorige week. Vette kalveren, beste zoowel als mindere soorten, slecht te verkoopen; aanvoer niet groot. De aanvoer van graskalveren was nog onbeduidend; de handel ging zeer langzaam tengevolge van de hooge vraagprijzen. Aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt redelykde verkoop ging lang zaam, en de pryzen waren iets minder. De markt had een kalm verloop. Jong vee met redelijken aanvoerde handel blijft hier maar steeds slecht, aangezien er bijna geen koopers verschijnen. Nuchtere fokkalveren met tamelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 4