Lninmeniging „Dreiscbor". Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. INSPECTIE op Dinsdag 29 Juli 1913 Tijdens dit onderzoek verwijderen ziek de opnieuw gekozen leden. Na onderzoek worden de geloofsbrieven goedgekeurd en de herkozen leden weder binnengeleid en deelt de voorzitter mede, dat zij toegelaten zyn, tevens beiden feli- citeerenden, daarbij de koop uitsprekende, dat ze deze zes jaar weder de belangen der gemeente mogen behartigen. De keer Rijnberg verkrijgt daarop liet woord en zegt het volgendeMijnheer de voorz., leden van den gemeenteraad, 't Is mij voorzeker aangenaam, dat ik herbenoemd ben als lid van den gemeente raad en ik roep ook vau deze plaats mijn dank toe aan de kiezers, die hun stem op mij hebben uitgebracht. Ook aan u, mijnheer de voorz., breng ik mijn kartelyken dank voor het gesprokene en ik hoop, dat ik de zes jaren, die voor ons liggen, met lust en ijver zal mogen wijden aan de belangen van St.-Maartens- dijk en zijne inwoners. Ik dank u allen mijne heeren, voorzoover gij uw stem op mij hebt uitgebracht voor uwe mede werking. Ik dank u voor de bewijzen van belangstelling, die ik van sommigen uwer mocht ontvangen, in 't bizonder u mijnheer de voorz. dank ik, dat u dit persoonlijk wildet doen. Ik hoop, dat God my de kracht en wijsheid moge schenken om u in deze zes jaren in 't belang der gemeente te steunen en bij te staan zooveel in mijn vermogen is. Tot mijn leedwezen moet ik echter ook.wijzen op de groote tegenwerking, die ik van de zijde van mijn mede-leden, de heeren Groenewege en Bastiaanse, heb moeten ondervinden. Die handelwijze heeft dan ook een klove tusschen ons gegraven, die voorloopig niet is te overbruggen. Laster en leugen hebt gij verspreid om tegen mij op te komen, doch ik heb mij vereenigd met Spreuken 10 vers 18 waar staat: „Die den haat bedekt is van valsche lippen en die een kwaad gerucht voortbrengt is een zot" en dat hebt gijlieden steeds gedaan. Toch heb ik het groote voorrecht mogen ondervinden, dat de meerderheid der kiezers zich niet lieten misleiden dooru, noch door uwe medewerkers. De kiezers hebben mij herbenoemd tot lid van den gemeenteraad. Ik hoop dat onze slechte verstandhouding nimmer zal worden gevoeld bij de behandeling der gemeente belangen, doch dat we in deze ten allen tijde zullen staan boven de partijen. Het spijt me zeer, dat deze verstand houding door u in het leven is geroepen, zoowel voor u als voor mij en in het bizonder voor onzen voorzitter, die in de lange reeks van jaren, dat hy voor zitter is, vermoedelijk zoo'n toestand en zoo'n handeling nimmer heeft gekend, en waarom? waardoor? Was het omdat ik u in alles niet kon volgen, omdat ik niet op alles ja en amen kon zeggen Welnu, dan wil ik u wel mededeelen, dat ik nooit of nimmer mijn stem zal geven aan onrechtvaardige, onbillijke, onwettige voorstellen, maar daartegen zal strijden met al de kracht, die in mij is. En u, mijnheer de voorz., ik hoop dat het u gegeven moge zijn deze zes jaren in ons midden te mogen blijven en dat de groote plannen, welke aan hangig zijn en reeds in uitvoering als woningbouw, drinkwaterleiding, over brugging van de Eendracht en tram- verbinding van ons eiland, waartoe ook onze medewerking wordt gevraagd, dat gij met ons al deze plannen zult mogen voortzetten en voleindigen. Ik geef u de verzekering, dat gij in mij steeds een warm voorstander en medewerker zult vinden, omdat ik overtuigd ben, dat dit alles strekt tot bevordering van het welzijn onzer gemeente en tot bloei en welvaart van ons eiland. Hiermede mijne heeren, neem ik bij voortgang of bij vernieuwing zitting in den gemeenteraad en hoop, dat de tijd, die alles sloopt, ook deze wanverhouding zal vereffenen, doch voorloopig kan dit niet. Hierna verkreeg de heer Groenewege het woord en vroeg den heer Rijnberg, waarmede hij wel getoond zou hebben hem (Rijnberg) te haten, waarop de heer Rijnberg antwoordt: u en Basti aanse hebben mij beiden schandelijk behandeld. De heer Groenewege voert hier tegen aan, dat Rijnberg hen dan vervolgen moet. De heer Rijnberg antwoordt: mijn goed hart heeft tot nog toe belet zulks te doen, waarna de heer Groenewege opmerkt: u kunt het nog doen, maar wat is er gebeurd, toen u voor 8 jaar geleden dagelijks op Reigerburg kwam, wie kaatst moet den bal verwachten. De voorzitter merkt op, dat persoon lijke zaken hier niet te pas komen. De heer Rijnberg noodigt dan den heer Groenewege uit aan zijn woning te komen en hy zal hem dau mededeelen, welke schandelijke uitdrukkingen door hem zijn gebezigd. Hiermede was de installatie afgeloopen en werd overgegaan tot de behandeling der overige ingekomen stukken. Van Gedep. Staten was bericht inge komen, dat het bedrag van f 4290 niet mag aangewend worden voor den schooibouw, maar dat dit dient aange wend te worden als aflossing op een gesloten leening. Besloten werd om op de leening van f 7000 wegens aankoop van gemeente grond, thans f 4000 af te lossen en een leening te sluiten voor den schooibouw en riooleering op 't Kaadje, waarvan het negociatieplan, door den voorzitter ter tafel gebracht, werd goedgekeurd. De heer Gaakeer informeert, of dit dempen en rioleeren op 't Kaadje dit jaar nog zal gebeuren, waarop de voorzitter antwoordt, dat buizen zullen worden gelegd en de beschikbare hoeveelheid grond er over zal worden gespreid. Voorts kwam in behandeling een verzoek van P. Wielaard, om 1 Are 4 c.A. gemeentegrond, thans bij adres sant in erfpacht, af te koopen voor f 104. Met algemeene stemmen wordt dit goedgekeurd. Verder was ingekomen een verzoek van een familielid van den heer P. Charpentier, om vermindering voor dezen van den aanslag in den II. O., wegens vermindering van beheerd vermogen. Omtrent dit verzoek werd besloten tot aanhouding, ten einde door informatiën beter van den waren toestand van adressant's vermogen op de hoogte te komen. Daarna kwam in behandeling een verzoek van eenige bewoners bij de nieuwe ligplaats voor schepen om de bestaande meerpalen te verwijderen en deze te vervangen door ringen, wegens de vrijheidbeneming van hun erf. Algemeen was men vau meening, dat er termen voor inwilliging van het verzoek bestonden. De heer Kloet vraagt, of de boeren er ook belang bij hebben voor de paarden. Hem wordt duidelijk gemaakt, dat op die plaats geen paaaden komen. Besloten wordt de meerpalen boven den grond af te zagen en daaraan ringen te bevestigen. Daarna wordt aangeboden de rekeniug der gemeente, dienst 1912, bevattende een goed slot van f 2958,47 en die van het Algemeen Weezen-armenbestuur, be vattende een goed slot van f 2925,05. Na nog een af- en overschrijving op den post van onvoorzien wegens meerdere uitgaven van grond- en poldorlasten voor de gemeente dan de begrootingspost bedroeg werd de officieele vergadering door den voorzitter gesloten. Er was ditmaal veel belangstelling van het publiek. Plan 1913, Tentoonstelling van Zeenwscho Kleedor- drachten, Woningen, Meubelen, Volkskunst, Gebruiken enz. Ofschoon eerst morgen (Donderdag) het publiek toegang zal hebben tot boven bedoelde tentoonstelling, welke gehouden wordt in de lokalen-en op de terreinen van de Abdij te Middelburg, daartoe welwillend in gebruik afgestaan door den Minister van Binnenlandsche Zaken, had reeds beden de officiëele opening plaats, tot bijwoning waarvan de leden van het eere-comité, van het uitvoerend comité, van de vereenigiugen die steun verleenden en ook zij, die persoonlijk hulp boden, waren uitgenoodigd. Al deze genoodigden namen plaats in de vergaderzaal der Staten van Zeeland met zijn prachtige gobelins. Nadat allen gezeten waren, nam de heer Jacq Frank, vice-voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer in Walcheren, van welke vereeniging het initiatief tot het houden der tentoonstelling uitging, het woord en heette, daar de voorzitter, de heer H. P. den Bouwmeester, on gesteld is, allen welkom. Door den heer Frank werd de ge schiedenis vermeld van de totstandkoming der verschillende tentoonstellingen en de groote medewerking, die Vreemde lingenverkeer ondervond, en werd hulde en dank gebracht aan allen, die, op wat wijze ook, aan het welslagen medewerkten. De heer H. J. G. Hartman, secretaris van genoemde vereeniging, gaf vervolgens een historisch overzicht van de ge schiedenis der tentoonstelling. Nadat de Vereeniging voor Instrumen tale Muziek een feestouverture had doen hooren, voldeed de heer mr. II. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland en lid van het eere-comitó aan het tot hem gericht verzoek, om de tentoonstelling te openen. De heer Dijckmeester sprak met groote voldoening over het tot stand komen van de tentoonstelling, wees op het vele werk dat geschied is, en bracht hulde, in zonderheid aan Vreemdelingenverkeer, en aan den heer De|Clercq, den ontwerper van het plan 1913, wiens denkbeeld hij meesterlijk noemde. Hij verklaarde hierop de tentoon stelling voor geopend. Voor mevr. Dijckmeester werd een bouquet in een fraai kanten kleedje ver vaardigd door de dochter van den directeur der Kantwerkersschool. De opening werd door velen, voor het meerendeel dames, bijgewoond. Hiermede was de eigenlijke openings plechtigheid afgeloopen en werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld een rondgang langs het tentoongestelde te doen, en wij vertrouwen, dat het hen gegaan zal ziju als ons: wij waren al thans hoogst voldaanhetgeeu te zien gegeven wordt overtrof onze verwachting in hooge mate. Waar de commissie in het voorwoord tot den catalogus zegt, te vertrouwen, dat zij niet te- onvolledig geslaagd is in de bereiking van wat zij zich voorgesteld had: een overzicht te geven van het merkwaardige, dat Zeeland op het gebied van kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst en gebruiken had en nog heeft, meenen wij, dat dit vertrouwen ten volle gerechtvaardigd is; wij kunnen ons geen vollediger tentoonstelling op dit gebied indenken. Wij willen in gedachten onze lezers ook een wandeling door de verschillende lokalen lateu maken en hun op enkele dingen wijzen, die bizonder onze aan dacht trokken, maar zeggen daarbij zeker te wezen verre van volledig te zijn, er is bijna geen voorwerp of het is beziens waardig. Volgens den catalogus komt men eerst aan de „Oud-Zuid-Bevelandsche Kamer" en direct daarnaast bevindt zich de „Nieuw-Zuid-Bevelandsche Kamer". Het verschil tusschen beide vertrekken is bizonder groot; in de eerste een 17e eeuwsche schoorsteen, een bedstede, een vierdeurskast, alles uit dienzelfdcn tijd een kabinet, een staartklok uit den tijd, toen de uurwerkmakers meenden, dat eene klok niet driemaal achter elkander één kon slaan; na half één slaat ze dus niet vóór 2 uur. Het geheele meubilair, de inhoud der kast, de wandbekleeding en versiering alles is in stijl. De nieuwe kamer is daar om aan te toonen, dat het tegenwoordig ook wel netjes is bij do plattelandsbewoners en zeker eenvoudig ook, maar dat hunne voorouders toch meer artistiek waren aangelegd. De volgende deur voert ons in een Oud-Walehersche kamer. Deze kamer is grooter als de beide eerstgenoemden en is tot in alle onder- deelen keurig afgewerkt. Het oog van ieder binnenkomend oudheidkundige zal zeker direct getroffen worden door de Porselein- of glazen kast, Louis XVI, waarin een schat van por seleinen en zilveren antiquiteitenwij noemen slechts het groot aantal zilveren lodderijndoosjes, waaronder bizonder fraai bewerkte, een doos van zilver met parel moer deksel, waarin gegraveerd „Admiral Maarten Ilarpsz. Tromp aan boord van het admiraalschip in den zee slag bij Ter Heide tegen de Engelschen 1653 door een musketkogel doodelijk getroffen aan boord sterft met deze woorden „Ik heb gedaen, houdt goeden moedt. O Heer weest mij en dit arme volck genaedigh". Bij onzen rondgang door de kamer trof ons ook nog een klaptafeltje van bizonder kleine afmetingen. Statenbijbel, kerkbijbel, almanak en de Cronyck van Zeeland ,door Smalle- gange ontbreken ook niet. Wij verlaten deze kamer en begeven ons naar de afdeellng C, kleedingslukken, lijfsieraden, lodderijn- en snuifdoosjes, bijbels; en zijn aldus gekomen bij het hoofddoel der tentoonstelling. In de eene kamor, kan de bezoeker kennis maken met een 13-tal wassenpoppeu, gekleed in de verschillende heden ten dage nog in gebruik zijnde kleederdrachten. Vooral voor den vreemdeling is hier aan de hand van den catalogus veel te leeren. In het aangrenzend vertrek daarentegen is een zéér uitgebreide verzameling oude drachten samengebracht. Slechts enkele konden geheel bij elkaar gevonden worden, maar tal van enkele stukken toonen aan hoe men zich uitsloofde om te komen tot een zoo groot mogelijke verscheidén- heid van kleerenhetgeen zeker niet het minst uitkomt bij de mansborstrokken en mouwvestenbij de beuken der vrouwen. Ook de thans vervallen schansloopers (lange boerenjassen) de falies (omslag- mantels) zijn niet vergeten. Onder de overtalrijke lijfsieraden mogen zeker wel in het bizonder genoemd worden twee gouden stukken met twee gouden spelden, op last van Koning Lodewyk Napoleon op 7 Juli 1809 uitgereikt aan Leuntje Pieterse Meulpolder, huisvrouw van Kornelis Schipper te Baarland, zijnde zij de verdienstelijkste vrouw in die ge meente, omdat zij het grootste aantal eigen kinderen had gezoogd. Nu verlaten wij deze afdeeling, waar van de dames zeker met moeite zullen weg te slaan zijn, en begeven wij ons naar de zalen, waar een bizonder groot aantal voorwerpen van porselein, be nevens meubolen en huisraad zijn geëtaleerd. Wat bier te zien is, valt in ons blad onmogelijk stuk voor stuk te beschrijven; wij moeten daarom volstaan met er op te wijzen welk een leeuwendeel de bewoners van Wemeldinge en Nieuw- en St.-Joos- land aan deze verzameling hebben gehad, en de verzekering te geven, dat ook deze afdeeling alleen reeds een gang naar de tentoonstelling ten volle waard is. Een niet minder belangrijke afdeeling is die der volkskunst, waarbij allereerst do kant- en borduurwerken vermelding verdienen. Wat daar te zien is van kantwerk uit Nieuw-Namen, van welke plaats een oudje van 78 en een jeugdige schoone van 20 jaar hun kauten toonen, en van Sluis, zal zeker door iedere be zoekster bewonderd en hoog geprezen worden. Maar ook buitendien is er aan snij werk in hout en ivoor en scheepsbouw enz. zooveel tentoongesteld, dat met de beschrijving ervan dagen zouden ge moeid zijn. Onder „steden en gilden" zijn schilde rijen, bekers, vaandels, ketens, medailles enz. ondergebracht; onder de ketens zijn er die nog gedragen worden. Het hoofd „diversen" in den catalogus omvat alleen platen en boekwerken en verder alle voorwerpen, die niet onder een bepaald hoofdstuk zijn onder te brengenhiervan willen wij noemen het model op 4'& van de ware grootte van „De Schelde", het eerste stoom schip in het veer tusschen Vlissingen en Breskens, dat gevaren heeft van 1828 tot i860. Ook mag niemands aan dacht ontgaan, een boek„Speculum Zelandiae", oogenschynlyk een ver zameling platen van steden, dorpen, ambachtsheerlykheden ei.zdoor een liefhebber verzameld. De laatste tocht gaat de diepte in naar de gangen, welke zich rondom het Muntplein bevinden, en waar men kennis kan maken met speelwagens, kapwagens, phaetons en sjeezen, zoowel van nu als vroeger en uit verschillende deelen van Zeeland. Twee der belangrijkste bedrijven van Zeeland zyn voor deze gelegenheid in diorama's afgebeeld, dank zy de talenten van den heer W. F. A. I. Vaarzon Morel, kunstschilder te Veere. Deze diorama's zullen ons toonen de bedrijvigheid in de haven van Ierseke door de oestercultuur en in die te Philippine door de mosselcultuur. Bovendien laat Philippine de geregelde ontwikkeling van het mosselbroed zien. Met de mededeeling, dat ook nog een nabootsing van het oeververdedigings- werk systeem „De Muralt" is tentoon gesteld, verlaten wy ook dit deel der expositie, om een poos uit te rusten op het voorplein der tentoonstelling, waar de gemeentelijke gymnastieklokalen tot een restaurant zijn geïmproviseerd en waar een Weener Dameskapel er lustig op los speelt. Dat vooral op de dagen, waarop zang-uitvoeringen of volksspelen plaats hebben, de bezoekers in grooten getale naar de Groenmarkt op zullen trekken, is onze vaste overtuiging en geen enkel hunner zal zich de gang betreuren. De ingang is voor ieder te zien aan den keurig aangelegden tuin, waar langs men binnen gaat. I. O. X. A. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft II. M. de Koningin een blyk van Hare hooge belangstelling willen geven in de Internationale Graphische Tentoon stelling, welke te Amsterdam in de maanden Juli, Augustus-September in het Paleis voor Volksvlijt gehouden zal worden. H. M. heeft n.l. goed gevonden, dat de bekende Juliana-Bybel, welke indertijd aan H. K .H. Prinses J uliana werd aangeboden, in de expositie van de firma J. Brandt Zoon te Amsterdam, gedurende de tentoonstelling zal worden geëxposeerd. Zooals men weet, werd genoemde Bjjbel door de firma Brandt gebonden. TELEGRAMMEN. Scherpenlsse, 16 Jali. Door Burgem. en Weth. werd heden middag alhier aanbesteed, het verbouwen der openbare lagere school. Voor het binnenwerk was aannemer J. Muller, voor f 555, voor het metsel werk J. Suurlaud, voor f 760, voor het smidswerk J. Kerpestein, voor f 438, en voor het schilderwerk P. van Splunter, voor f 365. Ook werd aanbesteed de levering van petroleum en cokes. Aannemer werd voor petroleum A. Hartog voor 8$ ets. per liter en voor cokes II. Mol voor 70 ets. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juli 1913. Hoogste barometerstand 766,3 te Coruna. Laagste barometerstand 750,7 te Stockholm. Verwachting (van den avond van den 16 Juli lot den avond van 17 Juli): Aanvankelijk zwakke tot matigen, toe- nemenden Noordwestelyken tot Zuidwes- telyken wind; zwaarbewolkt tot be trokken waarschynljjk weer regenbuien iets warmer. Z I E R I K Z E E. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Juli. Maan s- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 16. W. 13 voorrn. 0.55 6.38 nam. 1.31 7.11 17. 14 voonn. 1.57 7.29 nam. 2.25 8. 3 18. V. voorm. 2.50 8.17 nam. 3.11 8.47 19. 16 voorm. 3.37 8.55 nam. 3.55 9.28 20. Z. 17 voorm. 4.15 9.31 nam. 4.30 10. 4 21. IS voorm. 4.51 10. 7 nam. 5. 0 10.39 22. 19 voorm. 5.23 10.44 nam. 5 33 11.10 23. W. 20 voorm. 5.55 11.21 nam. 6. 0 11.44 Tjjd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 VERBETERING. In de advertentie van het Bestuur van den Polder „Ooster- en Sirjansland", zie ons nummer van 14 dezer, staat, dat van den 17 - tot den 22 Juli voor eigenaren van gronden in den Polder by den Ontvanger-Griffier te Zierikzee zal ter inzage ligcen de rekening enz., dit moet zyn van 14- tot en met 22 Juli. Directie. Geboren: JOZINA GABRIËUNA, nuchter van A. P. HOEK en J. II. HOEKI.EKUWfIK. St.-Maaktbksdijk, 13 Juli 1913. Gctronwd: C. BETHE en R. C. E. VAN NIE. Amsterdam, 15 Juli 1913. Getrouwd: A. K. VL1NKERVLEUGEL en M. W. A. DE VOS, die, mede namens wederzjjdsche familie, Uartciyk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, by hun Huweljjk ondervonden. Zierikzee, 16 Juli 1913. Voor de vele blijken van belang stelling ontvangen bjj ons 50-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij onzen har- telijken dank. Buruii, 15 Juli 1913. M. BLOM. J. MATHIJSE. Hoor het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, is het faillissement P. W. MARCÜSSE, te Dreischor, geëindigd. Zierikzee, 15 Juli 1913. De Curator, Mr. H. POLVLIET. DREISCHOR. LEDEN der afdeeling Dreischor van de Liberale Kiesvereenigingdie met édne dame wenschen gebruik te maken van gereserveerde plaatsen op de fecst- vergadering op Zaterdag 19 Juli, in de Concertzaal te Zierikzee, gelieven daarvan opgave te doen vóór Vrijdag 17 Juli aan het Bestuur. VERG. Zat. 19 Juli 1913, v.m. 11 ure, Café Blom. Agenda: Slachtveeverzekering. Verder voorkomende zaken. op het schoonmaken van Water leidingen, Zijlen, en/>. liet BESTUUR van den Polder DE VIER BA.VREE VAN DUIVEL AND vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de INSPECTIE op het schoonmaken van Waterleidingen, Z\jlen, enz., en volgende dagen. Met het oog op de groote behoefte, die bestaat aan een onbelemmerde toe- strooming van het water naar het Stoomgemaal, beveelt het met den meesten aandrang aan, dat Ingelanden vóór dien dag zich van hunne ver plichtingen kwyten, zullende zonder eenige verschooning tegen de nalatigen worden geverbaliseerd. Ouwrrkbrk, 15 Juli 1913. Het Polderbestuur voornoemd, B. GILJAM, Dijkgraaf. J. VAN DER VLIET Cz., Ontv.-Griffier. "N.B. Het op den weg getrokken oor en veek moet onmiddellijk daarvan verwyderd worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2