ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 14 Juli 1913. Tweede Blad. NIEUW STIJDINGEN. (Z ierikzeesclic C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9413. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure de DE BALKAN. Uit Belgrado werd bericht, dat Serviërs Kustendil hebben bezet. De vervolging van de terug trekkende Bulgaren wordt door de Serviërs 'onvermoeid voortgezet. De Bulgaren laten op hun terugtocht amunitie en levensmiddelen in groote hoeveelheid achter, daar de Serviërs hun geen tyd laten om hun voorraad te vernietigen. De verschillende deelen van het Bulgaarsche leger verliezen steeds meer do voeling met elkaar. De voorhoede van de Serviërs, bestaande uit een divisie kavallerie, staat slechts één dagmarsch van Sofia. De Bulgaren zyn over het geheel e front van Zajesar tot Radowista bij Kotsjana vervolgd. Heftige aanvallen der Bulgaren zijn afgeslagen. De Ser vische ruitery vervolgt nu den vyand in de richting van Petsjewo en den Bulgaren wordt geen tyd gelaten oen steunpunt te vinden. Zy moeten hun dooden en gewonden in den steek laten. Serviërs en Grieken hebben voeling met elkaar gekregen op de lyn Rado- wista-Stroeraitsa, en dit heeft tengevolge gehad, dat Macedonië thans meer en meer van de geregelde vyandelyke troepen wordt gezuiverd. De terugtrekkende Bulgaren verliezen alle contact met elkaar, en het wordt van dag tot dag moeilijker voor hen zich van de noodige levensmiddelen te voorzien. De Kairi meldt, dat afdeeüngen marinematrozen Dede Agatsj hebben bezet. Het bericht is officieel niet bevestigd. De Bulgaren hebben op hun terugtocht uit Seres 200 notabelen vermoord onder wie den directeur van de Oostersche bank en den directeur van 't gymnasium, Zy hebben ook 100 Grieken uit Dirair Hissar vermoord, o. w. den metropoliet Tal van dorpen hebben zij in brand gestoken. Roeraeensche ruiterij is de dorpen Delyoessoef en Koeyoessi, in het arron dissement Dobritsj binnengetrokken. De Roemeniërs hebben het telegraafkantoor van Tsjifoetskeui bezet en trekken thans op Dobritsj aan. De Bulgaarsche grenswacht heeft zich in het geheel niet verzet tegen het binnendringen van het Roemeensche leger op Bulgaarsch grondgebied. Waar de inval zal eindigen, is nog niet vast gesteld. Een telegram van den Griekschen generalen staf aan het Grieksche gezant schap te Berlyn, bevestigt dat de terugtrekkende Bulgaren zich in Zuid Macedonië aan ontzettende gruwelen schuldig maken. De bevelhebber der zesde divisie, die Demir Hissar heeft bezet, heeft ge rapporteerd, dat de Bulgaren 100 nota belen, onder wie de bisschop en twee geestelyken, hebben geworgd. Vrouwen en meisjes zijn verkracht, en als zy tegenstand boden, eveneens geworgd. De Grieksche opperbevelhebber heeft alle graven laten openen om de gruwel daden vast te stellen. Nooit zegt het telegram heeft de geschiedenis, zelfs van de meest barbaarsche volken, gewag gemaakt van zulke on menschel yke wreedheden, als waarvan wy overal de sporen vinden. Geen raenschelyke fantasie kan zich voorstellen, welke ellende en verwoesting in de eens bloeiende stadjes en dorpen van Macedonië heerscht. Wy protesteeren tegen de schandelyke daden der Bulgaren uit naam van het Grieksche volk en het Grieksche leger. Koning Konstantyn heeft den minister van buitenlandsche zaken het volgonde telegram gezonden De zesde divisie rapporteertdat Bulgaarsche soldaten, op bevel van hun kapitein, op het plein van een school den metro poliet van Derair Hissar, twee priesters en meer dan 100 notabelen hebben verinoord. De opgraving der lyken heeft deze wandaad aan het licht gebracht. De Bulgaren hebben verder jonge meisjes verkracht en één, dat zich verzette, vermoord en het lijk in stukken gesneden. Protesteer by de vertegenwoordigers der beschaafde mogendheden tegen de schanddaden van deze monsters met. nenschelijk gelaat en verklaar, dat ik tot myn leedwrezen zal genoodzaakt zijn mij op hen te wreken, om deze beulen vrees in te boezemen en hen tot nadenken te brengen voor zij meer dergelijke mis daden begaan. Het telegram van den Koning heeft te Athene groote verontwaardiging en woede veroorzaakt. Omtrent de wreedheden der Bul garen verhaalt een Katholiek priester te Saloniki nog liet volgende: Te Kil kitsch, waar de Grieken een militaire vervolging op de Bulgaren instelden, zouden -zeer wreede tooneelen zijn voorgevallen. In deze plaats werden 700 mannen in een Moskee opgesloten, waarna men er drie bommen in wierp. Toen deze niet ganw genoeg naar den zin der Bulgaren ontploften, staken zij het bedehuis iu brand, waardoor allen die daarin opgesloten waren, levend verbrandden. De vrouwen had men rondom de Moskee geplaatst, zoodat zij gedwongen waren met eigen oogen den vuurdood hunner echtgenooten aan te zien, daarna worden ook zij op de Marktplaats verbrand. De priester, die dit bericht verspreidde, heeft alles per soonlijk bijgewoond en verklaarde, dat er onder de bedrijvers dezer lage dadeu, zelfs studenten uit Sofia waren. Hij had aan hot sterfbed van een Christen ge staan, die door de Bulgaren dood gemarteld was, omdat bij weigerde zijn ïave en goed aan hen over te leveren Athene, 12 Juli. De bevelhebber der 7e divisie seint, dat Seres totaal in de asch gelegd is. Een groot aantal vrouwen kinderen is vermoord, of levend in de huizen verbrand gevonden. In de stad heerscht broodgebrek. 20.000 lieden zijn zonder onderdak. Naar de dagbladen melden, heeft de Grieksche regeering het voorstel van Rusland, om een wapenstilstand met Bulgarije te sluiten, afgewezen. De Grieksche regeering heeft op het voorstel van Rusland, om de vijandelijk heden te staken, geantwoord, dat de vrede op het slagveld zal worden gesloten. RECHTZAKEN. Zierikzee, 11 Juli. Door de arrond.- rechtbank zyn hpden veroordeeld wegens 1°. Landloopery G. D., 53 jaar, zonder beroep, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans ge detineerd in het huis van bewaring, tot 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tyd van één jaar, met bevel tot gevangenhouding. Door den officier van justitie was ge vorderd drie jaar opzending. (Beklaagde was reeds door verschillende rechtbanken veroordeeld en heeft verschillende straffen ondergaan, waaronder ook eenige jaren opzending naar een rijkswerkinrichting) 2°. Mishandeling: L. J. C. S20 jaar, van beroep vis- schersknecht, wonende te Zierikzee, tot één maand gevangenisstraf en tot betaling aan Ch. C. Z. te Tholen van een bedrag van f 5,30. (Geëischt was 14 dagen ge vangenisstraf). 3°. Wederspannigheid: J. A. v. d. B., 24 jaar, werkman te Bruinisse, tot één maand gevangenisstraf. (Doer het O. M. was gevorderd 7 dagen gevangenisstraf). 4°. Stroopery, gepleegd met behulp van een wagen: J. K., schipper, wonende te Ierseke, tot f 3 boete, subs. 0 dagen hechtenis. 5°. Mishandeling: J. van D., 25 jaar, arbeider, C. van D., 22 jaar, dijkwyker, en L. van der M., 21 jaar, arbeider, allen wonende te Oostcrland, elk tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. (Door het O. M. was tegen ieder gevorderd 10 dagen gevan genisstraf). 6°. Wederspannigheid: I L35 jaar, veldarbeider, wonende te St.-Maartensdyk, tot één maand ge vangenisstraf. (Gevorderd was 7 dagen). Een nieuw telefoon-aparaat. De heer Theodor Rosengren te Stock holm schrijft in het blad Esperanto. Ecu nieuw telefoon-aparaat is onlangs uitgedacht door den heer C. G. Ekstedt bij Stockholms Electriciteitswerk. Het belooft een uitvinding van veel belang te zijn voor verschilléiide vakken. De uitvinder noemt zijn toestel een „zelf sprekende, zelfopnemende telefoon". Het aparaat „Autoreceptor" zal dienen als aanvulling van do gewone telefoon en neemt alle inkomende gesprekken op, terwijl het die tevens vastlegt.. Wanneer twee personen b.v. per telefoon willen spreken, kan bet gesprek, zoo men dat wil, in den Autoreceptor geleid worden: deze wordt door «Ie telefoon in werking gesteld en legt het gesprek vast op een fonografische rol. Wauneer men later een iügekomen gesprek wil hooren, heeft men slechts een deksel door een geboor- aparaat le vervangen êu men kau alles hooren, wat er gezegd is. Op de rol kunnen meer dan honderd gewone ge sprekken worden «vastgelegd en daarop een reeks van jaren worden bewaard. De belangrijkheid van zoodanig appa raat is gemakkelijk te begrijpen. Stel u voor, dat ik haast heb en een telefonische mededeeling wacht. Als ik nu een Auto receptor heb, zet ik de geleiding van de telefoon op dit toestel over en kan dan gerust gaan. Want, komt er in mijn afwezigheid een mededeeling, dan wordt deze op de fonografische rol vastgelegd en kan ik ze later vernemen. Opdat de persoon, wiens mededeeling ik wacht, wete, dat de Autoreceptor in werking is, hoort hij in zijn eigen telefoon een speciale waarschuwende toon, waarna hij zijn mededeeling doet. Voornamelijk voor den handel moet toestel van groote waarde zijn. Ook voor anderen is het toestel welkom en aaDgenaam. Het geeft de mogelijkheid te weten, door wien en wat er in iemands afwezigheid is getelefoneerd. Als technicus stelde ik natuurlijk belang in het nieuwe toestel en wilde het wat meer in bizonderheden kennen. Maar daarvan wilde de uitvinder niet hooren. Toch kreeg ik verlof het in werking te zien. Om de deugdelijkheid ervan te beproeven, mocht ik een gesprek voeren, dat door den Autoreceptor zou worden opgenomen. Maar om met zeker heid te kunnen hooren, of het aparaat ook de verschillende klanken kon op nemen, zei ik denzelfden tekst in 't Eugelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsoh en Esperanto. Den volgenden dag be zocht ik den uitvinder om het gesprokene te hooren. Het was interessanti Het aparaat gaf alles goed en duidelijk weer. Het was prettig en vermakelijk om het gesprek in de verschillende talen te hooren. De Autoreceptor werkte uitste kend. Elke toon, iedere nuance in het rythma, in den klank werd weergegeven. Ik kon slechts konstateeren, dat het aparaat de Duitsche ii-klank eenigszins moeilijk weergaf. Een enkele keer kon ik denken, dat het een i-klank was. Maar over het geheel was de werking best. Onder anderen merkte ik ook de belangrijke eigenschap der Esperanto taal. Elke klank werd zonder eeuige moeilijkheid herhaald. Duidelijk, zeer duidelijk klouken de Esperanto-woorden Ik merkte ook, dat de opvolging dei- woorden in het Esperanto goed was. Ik kon alle woorden gemakkelijk onder scheiden en ze vernemen, niet als een mengsel, maar onderscheiden en duidelijk, Daardoor worden de Esperanto-woorden en ziunen gemakkelijk opgenomen, ook iu den Autoreceptor. Ik zeg dit niet als lof voor Esperanto, maar ik konstateerde slechts het feit. Iedereen kan hetzelfde waarnemen. De rol wordt bewaard, de tekst, ons gesprek kau na vele jaren weer gehoord worden. Wie twijfelt, kome. Ilij zal niet slechts overtuigd worden van de deugdelijkheid van het juist uitge vonden toestel maar ook van de waarheid van mijn woorden betreffendo Esperauto. Het door mij beschroven toestel is gepatenteerd, ofschoon de uitvinder nog geenerlei contract over de exploitatie ervan heeft aangegaan. Weldra zullen echter de proefnemiügen teneinde zijn en zal het toestel zijn intrede in de wereld doeu. J. v. n. VELDE. Beroisde Kamerled on. In het tijdschrift De Aarde en haar Volken wordt met voldoening geconsta teerd, dat er onder onze nieuwe Kamer leden verscheidene zijD, die met eigen oogen vreemde landen en werelddeelen hebben gezien en dus bun blik door nog andere reizen hebben verruimd dan door de gewone zomer- en vacantiereisjes. Dien kant zegt dit tijdschrift moet het uit in ons land, dat het volk vertrouwen leert stellen in mensclien, die de wereld kennen niet enkel uit boeken. Daar hebt ge onze oude Kamerleden, nu herkozen, Fock en Van Deventer, die Oost en West op hun duimpje kennen; daar is Walrave Boissevain onder de nieuwe Kamerleden, die een prachtige opleiding heeft gehad, om een man met ruimen blik van hem te maken, die in Schotland heeft gewerkt en in Indië, die door heel het werelddeel Amerika studeerend heeft gereisd en zoo nauw met ouze goede stoomvaart maatschappij „Nederland" is verbonden; daar is Joost van Vollenhoveu, ook een nieuw lid, in den groothandel opgevoed, die bij de Deli-Maatschappij alle rangen heeft doorloopen, met een eervolle zending nog kort geleden naar Suriname is uitgezonden, en zijn taak daar uit stekend heeft volbracht, een man van sport, en die een kracht ten goede zal blijken voor de concentratie; daar is verder F. M. Knobel, een mandie een lange diplomatieke en consulaire carrière achter den rug heeft en die zoowel in China als in Zuid-Afrika zijn blik heeft verruimd; dan jhr. De Muralt, civiel'-iugenieur, die in Indië als ingenieur van den rijkswaterstaat heeft gewerkt en bij den bouw van spoorwegen is gedetacheerd goweest, ook één der nieuwe leden; dr. Bos mag hier ook worden genoemd als iemand, die met wijden blik het geheel van onze handels- en nijverheidsbelangen overziet; zijn reis naar de Weet met een regeerings- opdracht ligt nog versch in aller geheugen. Misschien zijn er nog meer van zulke reizigers onder de Kamerleden, die ons onbekend zijn, maar één is er, over wien iu dit verband niet mag worden gezwegen, namelijk het lid voor Amster dam I, dr. H. F. R. Hubrecht, den helper bij uitnemendheid van onzen groothandel, den man van durf initiatief. meer met de zaak wilde inlaten en zijn aanbod van duizend gulden ontkende. We meenen ons tot deze korte ver melding te moeten bepalen. Wat in het vier kolom-lange verhaal dan volgt over de verdere lotgevallen van de buste, die ten slotte in de Kuyperschool te Rotter dam zal komen, lijkt ons van heel weinig belang. Wat van belang had kunnen zijn, n.l. het aanbod en de aanvaarding van de buste in verband met de burge meester-benoeming, verliest veel van zijn beteekenis, omdat de heer Veltman tot burgemeester van Kattendijke is benoemd na dr. Kuyper's val, door diens opvolger, minister Rink. De Kabinetscrisis. De formateur vau het nieuwe Kabinet, dr. Bos, heeft te zijnen huize een lang durige conferentie gehad met leiders en voormannen van verschillende partijen uit de linkerzijde, met name mrs. Drucker, Goeman BorgesiusDe MeesterDe Beaufort en Tydeman. Het Volk zegt, dat in het geval van aanbieding van een portefeuille aan een twee of drie sociaal-democraten de op lossing van de crisis nog eenigen tijd zal moeten duren. „Want de verantwoorde lijkheid zoowel voor de aanvaarding als voor de weigering, is een verantwoorde lijkheid, die iu de soc.-democr. party door geeu persoon en door geen orgaan kan worden aanvaard, noch door de Kamerfractie, noch door het Partijbestuur. Een congres alleen zal iu deze kunnen beslissen". Kamerverkiezingen. De heer J. R. Snoeck Henkemans heeft, zoo meldt het Hbld., de hem door de Christelijke kiesvereeniging aange- bodeu candidatuur in het district Amster dam II aanvaard. Het hoogste huls ter wereld. Te New-York is nu een wolkenkrabber gebouwd, die alle andere daar bestaande 'n hoogte nog verre overtreft. Het is het Wool worth-gebouw, een voornamelijk voor kantoren ingericht huis, naar de plannen van den architect Cass Gilbert uitgevoerd, en 55 verdiepingen benevens nog twee zich daarboven verheffende terrassen hoog. Van de straat tot den top meet dat gebouw 240 Meter, d. i. 70 Meter meer dan de Keulsche Dom, 60 Meter meer dan de Metropolitantoren te New-York. De ruimte-inhoud is 400000 kubieke Meter, het gewicht 16344 millioen kilo.. Er zijn 17 millioen bak- steenen en meer dan 24000 tonnen staal by den bouw gebezigd. De totale opper vlakte der vloeren is meer dan 16 hect aren, waarhy 11 hectaren voor kantoren zyn bestemd. De bewoners van dit torenhuis zullen door 8000 vensters naar buiten kunnen kijken, vensters, wier ruiten te zamen meer dan 6000 vierkante Meters opper vlakte beslaan. Door 28 liften wordt het verkeer in deze kleine stad bewerk stelligd binnen een minuut zal men van de straat de hoogste verdieping bereiken kunnen. Er is uitsluitend brandvrij mate riaal in het huis gebezigd. Het gebouw wordt door 80000 electrische lampen verlicht; legt men de geleidingsdraden dezer verlichting naast elkaar, dan be slaan zij een lengte van meer dan 160 kilometer, of den afstand van New-York tot Philadelphia. Dynamo's van 2500 paardekrachten bezorgen de electriciteit voor licht en beweegkracht. Ten slotte valt te melden, dat het gebouw 131 mil lioen dollar of omstreeks 33 millioen gulden gekost heeft. Het beeld van dr. Kuyper. Het Volk bevat een lang relaas van J. L. Veltman (aan velen in Zeeland niet onbekend wegens zijn burgemeester schap van Kattendijke) waarin hij vertelt, hoe hij aan dr. Kuyper (met het doel een burgemeesterplaats te krijgen) een buste beeft aangeboden, vervaardigd door Toon Dupuis, en hoe dr. Kuyper zou hebben aangeboden duizend gulden in de kosten te betalen, wanneer de buste van marmer zou ziju. Maar de heer Veltman beweert, dat di\ Kuyper na ziju val als eerste minister'zich niet Strenge opvoeding van den Engelschen Kroonprins. De EDgelsche troonopvolger, de prins van Wales, zal dezer dagen met zijn studiemakkers vau Oxford als gemeen soldaat met de troepen de krijgs bewegingen meemaken en juist behandeld worden als alle andere gewone soldaten. De prins en zijn makkers zullen dezelfde khaki-uniform dragen als de andere soldaten, zij zullen het geweer op den schouder dragen en zelf hun eten moeten gereed maken. De officieren hebben streng bevel gekregen den prins tijdens r de krijgsbewegingen geen der hem anders toekomende eerebewijzen te schenken. De prins moet gelegenheid hebben het leven van de troepen te velde met al zijn licht- en schaduwzijden te leeren kennen. Deze handelwijze beantwoordt geheel aan de verlangens des koniugs, die niot wil, dat zijn zonen door hunnen rang eenige bevoordeeling genieten, want hij is van oordeel, dat zij het leven des volks, aan welks hoofd zij geplaatst zijn, mooten leeren kennen. Daarom ook leidt de prins van Wales in Oxford juist hetzelfde leven als de andere studenten en staat hij ouder dezelfde tucht. Ook later, wanneer hij in een cavalerie-regiment zal treden, zooals reeds bepaald is, zal hij volgens den strengen wil zijns vaders niet anders leven dan elke lagere officier. Hij krijgt zijn eigen wouiug en een dienaar, maar geen hofhouding. Zeetijdingen. Zierikzee. 11 Juli. INGEKLAARD: De barge „Flower of Essex, kapt. T. Smitt, met klei van Engeland naar Pruisen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5