ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 14 Juli 1913. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. BRANDWEER. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 por jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9413. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAMKEL. Redacteur) J. WAALE. Het ADVERTENTIE N. Van 1S regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. B\j abonnement op voordeelige voorwaarden, tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 8 ure. Aangifte tot plaatsing van kinderen als leerlingen na de zomervacantie op de School C, gelieve inen te doen op Donderdag den 17den -lull a.8., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur,, bij liet Hoofd dier School, den Heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier School (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUIJNE. Rekening der gemeente over 1912. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1912, ingevolge artikel 219 der Gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie der Ge meente is nedergelegd, en tegen betaling der koAten verkrijgbaar gesteld. Zierikzep., den 14 Juli 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Benoeming Keurmeesters. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente Gelezen het voorstel van de Directie der brandweer; Hebben goedgevoudeu: 1°. Tot keurmeesters over het opgeslagen boot of de veldgewassen in deze gemeente voor het jaar 1913 te bonoemende Heeren C. J. VAN DEN BOUT, L. HAGE, JOH.s VAN WESTEN en L. KOOPMAN Cz., aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der Verordening, tegen bet broeien van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent do vereischte rondgangen tot inspectie bij de inge zetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2®. De ingezetenen te herinneren aan de voor schriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gesteld, luidende: .De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zjjn, zijn verplicht: a. .te gedoogen, dat de brandmeesters der .wijk, als hun dat noodig voorkomt, één of meer .ijzers in de stapels steken b. .te zorgen, dat de ijzers zonder toestem- .ming dier brandmeesters, er niet uit verwijderd .worden en te allen tijde voor hen toegankely k zijn c. .indien er, bjj broeiing, volgens uitspraak .der brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, .onmiddellijk, overeenkomstig hunne bevelen, .de stapels te verwerken, of op andere doel- matige wijze in het gevaar te voorzien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft van litt. a en b met eene geldboete van ten hoogste vjjf-en-twintig gulden; en van litt. e met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vyf-en- twintig gulden. Zierikzee, den 14 Juli 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. J. SNELLEN, Secretaris. TURKIJE. De ministerraad heeft een nóta aan den commandant der Bulgaarsche troepen, die de streken aan deze zijde der lijn Enos-Midia bezet houdeu, opgesteld. Daarin wordt onmiddellijke ontruiming van dit gebied geëischt. De bewoordingen der nota laten geen uitstel toe. Een afschrift is Zaterdagavond aan Natsjewits overhandigd. De Turksche legers by Tsjataldzja, Boelair en Gallipoli hebben last gekregen zich gereed te houden. De opperbevel hebber Izzet pasja is van Con9tantinopel vertrokken om het bevel over de troepen op zich te nemen. ENGELAND. Het model van het schip, waarop Columbus de nieuwe wereld heeft ont dekt, zal vermoedelijk do eer hebben 't eerst door het Panakanaal te varen. In 1892 is het vierde eeuwfeest der ontdekking gevierd, en toen heeft het schip (een karveel), naar de oorspronke lijke afbeeldingen in Spanje gebouwd door CayetanoPuga, ingenieur by de Spaansche marine, reeds dienst gedaan. De sneltrein naar Londen is dicht by het station van Colchester ontspoord. De machinist, de stoker en een conduc teur zyn gedood, tal van passagiers gewond. De ontsporing van den sneltrein der Great Eastern geschiedde, doordat de trein in volle vaart tegen een alleen staande locomotief aanbotste. De loco motief van den sneltrein sloeg om, evenals de voorste wagens, die geheel verbrijzeld zijn. De achterste rytuigen zijn niet ontspoorddoordien de koppelingen braken. Het aantal dooden is vier, het aantal go wonden is onbekend. NEDERLAND. Amsterdam, 14 Juli. Reeds geruiraen tyd verdacht de directie van den Fran- schen bazar alhieriemand uit haar personeel van diefstal. De politie werd van dat vermoeden op de hoogte gebracht en surveilleerde sinds eenige dagen in den bazar. Het gelukte haar Vrijdagmiddag op heeter- daad te betrappen den rayonchef W. O. Gearresteerd en naar het naastbij gelegen politiebureau gebracht, bleek hy voor een bedrag van omstreeks f 40 aan goederen bij zich te hebben. De voor werpen werden door de directie van den bazar herkend, als aan haar toebehoorend. Met den gearresteerde ging de politie daarna naar diens woning in de Rheinvis Feithstraat 33. De man houdt daar een galanteriewinkel. By de huiszoeking werden in woning en winkelkast tal van voorwerpen gevonden, tot een gezamen lijk bedrag van omstreeks f 1000 en alles ontvreemd uit den Franschen bazar. De gearresteerde heeft reeds bekend en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Hengelo. Zaterdagnamiddag heeft de machinefabriek van Gebroeders Stork Co. feest gevierd, ter gelegenheid van de aflevering van de 2000ste machine en van den 3000sten ketel. De 3000 genoodigden vulden tegen halfvier de groote feesttent achter het verenigings gebouw. De heer D. \V. Stork sprak een feestrede uit, en de heer C. F. Stork overhandigde aan de bazen, onder wier leiding de machine en den ketel zyn gereed gemaakt, oen gouden horloge. Vervolgens begonnen de feestelijkheden. VGraveiihago. Bij Kon. besluit van 11 dezer zijD, voordon duur van het studie jaar 1913-1914 benoemd tot rector-magni- ficus der Rijksuniversiteit: a. te Leiden, dr. G. Jeigersma; b. te Utrecht, dr. B. J. Kouwor; c. te Groningen, dr. H. J. Hamburger. Door de Haagsche politiehonden is een vermiste jongedame teruggevonden. Iu een woning op Duinoord had n.l. een meisje, dat in verband met een examen in zeer overspannen toestand verkeerde, zich door een op den tuin van haar woning uitziend venster ver wijderd, zonder dat dit door de huisge- nooten bemerkt was. Toen men haar later vermiste, werd overal naar hpar gezocht, maar er was geen spoor van het meisje te ontdekken. Daarop heeft do politie, met de ver dwijning van het meisje in kennis gesteld, twee politiehonden laten komen. De dieren kregen lucht aan ondergoed van de vermiste en het duurde niet lang of ze sprongen op tegen de heining van een aangrenzenden tuin. Toen zy over de heining geholpen waren, gaven zij duidelijk te kennen, dat zij wilden wezen in den tuin, die grenst aan den zoo juist doorgetrokken tuin. In dien laatsten tuin werd de jongedame inder daad aangetroffen op een plek, die door klimop aan het oog was onttrokken. Uit Den Haag meldt men aan de De Tijddat al droeg het onderhoud, aan kardinaal van Rossera ten Hove toegestaan, een streng officieel en particulier karakter,het toch ook niet geheel van diplomatiek belang ontbloot was. De kardinaal moet zich over het bezoek zeer voldaan getoond hebben. De kardinaal zal later een bezoek brengen aan de katholieke ministers rar. Kolkman en mr. Regout, aan laatstgenoemde op diens buitenverblijf te Meerssen. Rotterdam, 12 Juli. Door den burge meester van deze gemeente is by den gemeenteraad een voorstel ingediend om de bezoldiging van het politie personeel beiangryk te verhoogen, n.l. die der agenten met 1 tot 2 gld. per week en voor de hoofdinspecteurs, inspecteurs le, 2e en 3e kl. en inspect, titulair de minima to verhoogen met 450, 350, 500, 300 en 100 gld. en de maxima met rep. 600, 500 350 300 en 100 gld. Voor 1914 zal dit een ver hooging van uitgaaf bedragen van t 90.000. DInteloord, 13 Juli. In de Donderdag avond j.l. gehouden bestuursvergadering d^r feestcommissie werd besloten bij deu historischen optocht voor te stellen: De Inhuldiging van den Souvereinen Vorst in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Hoogstwaarschijnlijk zal daartoe het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk ver zocht worden de Hervormde Kerk te gebruiken. - De voetbalvereeniging „Prinses Juliana" van hier hield de afgeloopen week haar eersten wedstrijd tegen haar zuster vereeniging „Quick", van Steen bergen. Aanvankelijk was er weinig publiek, doch later in den namiddag werd de belangstelling algemeen. Hoe zeer eerstgenoemde vereeniging werd aangemoedigd, toch kon zij het tegenover de andere niet met succes volhouden. De strijd eindigde met een overwinning voor „Quick". Zierikzee, 14 Juli. Het Muziekgezel schap „Kunst en Eer" zal morgen (Dinsdag)avond een concert geven in de muziektent op het Haven park. De Avondpoet zegt te vernemen, dat in het nieuwe kabinet één sociaal democraat zitting zal nemen, t. w. de heor Vliegen, die de portefeuille van Landbouw, Nijverheid en Handel zal aanvaarden. In de Zaterdag te Goes gehouden vergadering van de^ N. Landbouw- raaatschappy „De ftthpollbrs" werden balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. In plaats van wylen den heer D. J. van der Have, aan wiens nage dachtenis hulde werd gebracht, werd tot commissaris gekozen de heer dr. J. C. Bolle te Middelburgterwijl de heer J. E. Mulock Houwer, als zoodanig herkozen werd. Voor tijdelijke voorziening in kasgeld zal in afzonderlijk beheer bestemd worden de nog niet opgonoraen gelden uit de hypothecaire geldleening, aangegaan met de Levensverzekeringmaatschappij „Dor drecht". Renesse. Zondag gaf het fanfarecorps „Luctor et Eraergo" alhier een uit voering, die welgeslaagd mag heeten. De nomraers werden alle zeer ver dienstelijk afgespeeld. Het prachtige weer lokte een talryke menigte, zoowel van naby als van verre, uit de uit voering by te wonen. St.-Maartensdyk, 12 Juli. Vrijdagavond is door eenige ingezetenen het plan be raamd, de herdenking van Neërlands onafhankelijkheid op feestelijke wyze te vieren. Een comité daartoe heeft zich reeds gevormd. Eere-voorzitter is de heer N. Polderman, burgemeester, voorzitter de heer Ebbinge, secretaris de heer G. Polderman en penningmeester de heer J. A. van Sas. Verder traden nog eenige heeren toe als lid van het comité. Om trent het programma, dat opgesteld zal worden, kan uit den aard der zaak nog niets worden bepaald. De meerdere of mindere uitvoerigheid daarvan zal natuur lijk afhangen van de offervaardigheid der ingezetenen. Poortvliet, 13 Juli. Hedenavond circa acht uur was er een begin van brand in de landbouwschuur van J. Bevelander Cz. alhier, naar men vermoedt door het spelen met vuur door kinderen. Vóór de brandweer ter plaatse kwam, was de brand reeds gebluscht. Tholen, 12 Juli. By de heden ge houden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, is de uitslag als volgt: Uitgebracht 489 stemmen8 van onwaarde. Gekozen het aftredend lid J. Kegge met 261 steramen. De heer P. A. de Jong verkreeg 220 stemmen. De aftredende leden zyn dus allen herkozen. Middelburg, 14 Juli. Tot inspecteur van politie lste klasse alhier is benoemd de heer A. P. H. van den Dolder, thans inspecteur 2de klasse te Nijmegen, vroeger inspecteur 2de klasse alhier. Vltsslngen. Door een groep onafhan kelijke kiezers is een candidatuur voor den gemeenteraad in het le district, in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer J. G. van Niftrick tot lid van Gedep. Staten, aangeboden aan den heer M. Laemoes, die de candidatuur heeft aanvaard. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Ellemeet, 11 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den WelEd. heer C. Berrevoet en mej. M. Geelhoed, op de hofstede onder Elle meet, publiek verkocht: Paarden f201, f 205, f 210, f 214, f 221, f 230, f 235, f 250, f 304, f 320, f 359, f 379, f 402, f 403, f 500, f 509, f 523, f 600, f 619, f 629, f 800. Hengst „Raugon" f 1700. Koeien f 231, f 255, f 300, f 300 en f 309. Vaarzen f 57, f70, f145, f154, f160, f 170, f 225 en f 230. Ossen f 36, f 52, f 130, f 130, f 131, f 143, f 155, f 158, f 169, f 162, f 163, f 185 en f 198. Onkosten 10 pet. Brouwershaven, 11 Juli. Notaris H. J. van Nouhuys verkocht heden alhier in het openbaar: a. Voor de familie Smalheer. Gemeente Brouwershaven. Het huis en erf aan de Noordzyde van de Haven, voor f 700. Het pakhuis en erf aan de Zuiddijkstraat, voor f 570. Gemeente Duivendyke. 7G Aren 60 c.A. bouwland in Heernis, voor f 991 per geniet. b. Voor de familie Verineule. Het huis en erf aau de Noordzijde dei- Haven te Brouwershaven, voor f 1130. Haamstede. De uitslag der aanbe steding van het bouwen van een schuur alhier is als volgtChr. Slager te Haam stede, voor f1575; A. Verjaal te Noord- welle, voor f 1538; A. Prinse te Haam stede, voor f 1400. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teOolgensplaat ds. J. E Klomp te Poortvliet. Eikerzee, 14 Juli. By de stemming voor 3 leden in het kiescollege alhier zyn gekozen voor Ellemeet de leden N. de Jonge en A. de Blonde en voor Duivendyke K. J. Tuinman. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Woerden da. J. G. de Jong te Zierikzee, ds. T. J. Meijer te Doetin- chem en dr. H. Toxopóus te Amersfoort. O N D E R W IJ S. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 1 September aan J. J. Lecker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Zierikzee. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school te Bruinisse, de hoer H. J. Keizer te De Steeg by Arnhem. Renesse. Vrijdag 11 Juli werd in de openbare school de 69ste algemeene vergadering der onderwyzers-vereeni- ging in het arrondissement Zierikzee gehouden. De arrondissements-school- opziener, de heer II. Slot opende als voorzitter de vergadering, welke door een 60-tal onderwijzers en onder wijzeressen werd bygewoond. De voorzitter heette den leden harte lijk welkom en sprak een waardeerend woord tot den heer burgemeester dezer gemeente voor de belangstelling om deze vergadering by te wonen. Ook de heer C. J. Nyk, directeur der Ryks Kweekschool te Middelburg, die als spreker zal optreden, werd by zyne hoorders ingeleid. Inmiddeb kwam de districts-schoolopziener, de heer Brants te Goes ter vergadering, wiens ver schijnen door de aanwezigen met applaus werd begroet, terwyl de voor zitter hem een hartelijk welkom toeriep en ter vergadering inleidde. De notulen werden nu voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Den secretaris werd hulde en dank gebracht voor zyn uitvoerig, zeer nauw keurig, degelijk en duidelijk verslag der vorige algem. vergadering. Even eens werd aan den penningmeester een woord van dank gebracht voor het correct gehouden beheer der geld middelen, waarvan hy rekening en ver antwoording deed. Uit het verslag bleek, dat de ontvangsten de uitgaven met enkele guldens overtroffen. Als plaats voor de volgende vergadering werd bij stemming Schuddebeurs ge kozen. Verder werd van de boekerij en de hulpspaarbank, welke in een bloeienden toestand bevinden, verslag gedaan. 's Namiddags werd door den heer C. J. Nijk ingeleid het onderwerp„Iets over het geheugen en de beteekenis er van by het onderwijs". In een weten schappelijke, doch niet te min zeer duidelijke onderhoudende causerie zette spreker in welsprekende taal uiteen, op wat wyze gewaarwordingenvoor stellingen en begrippen door het ge heugen worden opgenomen, verzameld en vastgelegd. Aan de hand van vele voorbeelden besprak inleider de voor komende gevallen, waarin het geheugen bizonder groote afwijkingen van het normale vertoont, zoowel in gunstige als in ongunstige richting. Er zyn ge heugens, die het vermogen hebben alles buitengewoon trouw en nauwkeurig te bewaren en vast te houden, wat go- sproken of geschreven isgeheugens die aan het wonderbaarlijke grenzen in het reproduceeren van eenmaal ontvangen indrukken, waarnemingen en begrippen. Een ander uiterste is, dat by sommigen het geheugen totaal gemist wordt en zij letterlijk niet kunnen onthouden van 12 uur tot middag. Andere geheugens weer zyn alleen in een bepaalde rich ting sterk ontwikkeld en leggen b.v. alleen data, getallen of kleur of vorm vast. Met het bezit van een goed, zelfs buitengewoon ontwikkeld geheugen gaat evenwel niet altyd gepaard een goed ontwikkeld verstand, een vermogen om te oordeelen, te vergelijken, verband te vinden tusschen oorzaak en gevolg; het omgekeerde komt vaker voor en de gelukkige bezitter van een goed verstand is doorgaans begaafd met een meer of minder 3terk geheugen. Wel is waar bestaat er verband tusschen geheugen en verstand, doch de ontwik keling er van houdt niet altyd gelijken tred; ook de vervloeiing, verzwakking, de inzinking van het geheugen heeft niet altyd tengevolge een vermindering van het verstand. Oude menschen kunnen zich slecht moer herinnerenvorm en kleur, namen, eigennamen het eerst, worden vergeten, ofschoon het vermogen om scherp te oordeelen niet of weinig geleden heeft. By anderen echter is weer het verstand verzwakt maar kunnen zelfs uit hun prilste jeugd vele zaken herinneren, terwyl zy gebeurtenissen uit een niet vèr verleden vergeten zyn. Spreker gaf nog eenige merkwaardige voorbeelden van personen, wier geheugen plotseling verzwakt, ja zelfs totaal verloren was, ofschoon geen ziekte daarvan de oorzaak kon zyn. Door oefening kan het geheugen meestal ontwikkeld en versterkt worden de middelen daartoe zyn verschillend en de wyze waarop men iets tot ons eigendom wil maken is eveneens ver schillend. Regels zijn echter niet te geven; de een leert op deze, de ander op gene manier beter van buiten. Het vermogen om op te nemen en te repro duceeren is by elk individu anders. Wat by de een veel moeite en groote in spanning eischt is voor een ander een gemakkelijk werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1