ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 11 Juli 1913. Derde Blad. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesche Cour a it t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het' buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar hg vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. - No. 9412 Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure De BURGEMEESTER van Zlerikzek brengt ter kennis van de Ingezetenen, dut er op Maandag den 14 Juli e.k., des namiddags te 2 uur, op liet Raadhuis, eeno openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w. Resumtie notulen Drie brieven van Ged. Staten, houdende goed keuring van de raadsbesluiten: tot af- en overschrijving van begrootingsposten dienst 1912, tot onderhandsche verpachting van grasgewas aan W. Roskam, en tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan de Wed. Anth. Beije. Besluit van Ged. Staten, waarbij hunne be slissing omtrent de gemeentebegrooting voor 1913 nader wordt verdaagd tot 1 October a.s.: Brief van den hoer Jhr. J. F. Sohuurbeque Boeije, waarbij hij zijn ontslag indient als Wet houder dezer gemeente; Brief van Burgem. en Weth., waarbij wordt aangeboden de gemeenterekening over 1912, c.a.: Adres van mevrouw Schüurbeque Boeije geb. Kramers, houdende verzoek om ontsl?g als regentes van het Burger-Weeshuis; Brief van Burgem. en Weth. van Tholen, houdende verzoek om adhaesie te willen be tuigen aan hun adres tot overbrugging van de Eendracht, met voorstel van Burgem. en Weth. Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der rekening van de bewaarschool voor min vermogenden over 1912 Adres van het Bestuur der Afdeeling Schou wen en Duiveland van den Bond van Nederl. Onderwijzers, houdende verzoek de Verordening, regelende de .jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente, te wijzigen over eenkomstig de daarbij gevoegde memorie van toelichting; Voorstel van Burgem. en Weth. tot onder handsche verpachting van de voormalige Scheeps timmerwerf met huis aan de Wed. Jacobus ten Haaf; Behandeling der staten van oninbare posten van den lioofdelijken omslag en de honden belasting; Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weth. tot vereeniging der scholen B en C; Benoeming van een Wethouder, bij opvolging van den heer Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije; Enz. Zierikzee, den 10 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. DE BALKAN. Salontkl, 5 Juli. Koning Konstantijn, uit Balsa te Saloniki teruggekeerd, is onmiddellijk naar Kilkitsj vertrokken, waar de Grieken de Bulgaren nog steeds terugdrijven in de richting van Doïran, Solia, 5 Juli. Om vier uur vanmiddag is de Servische Tiraok-divisie by Ivriwolak omsingeld en na een verbitterden tegen stand verslagen. Een groot aantal gevangenen en krijgstropeeëa zijn in handen der Bul garen gevallen. De Servische hoofdmacht, die op de hoogte van Sweti Nikolas ligt, moest de nederlaag van de Timok-divisie aan zien zonder iets te kunnen uitrichten. De verkiezing der Serviërs bg de nederlaag van de Timok-divisie zijn reusachtig. 35 officieren en 4000 soldaten zijn gevangen genomen. De Bulgaren veroverden 27 stukken snelvuurgeschut, 6 machinegeweren en den geheelen trein van twee regimenten. Athene, 5 Juli. Het Grieksche leger korps dat by Gevgeli opereert heeft een nieuwe overwinning behaald. De vyand moest over de geheele linie van L ah am a zyn stellingen ontruimen en in wanorde vluchten. Hg liet alle krijgsmateriaal, munitie en 1600 geweren in den Bteek De Grieken die 1200 Bulgaren gevangen namen, vervolgden den vyand en be zetten de hoogten van Jani. De uiterste linkervleugel, die snel blgft voortrukken heeft den vyand, die te Matsoekowo en Klinowo sterk was verschanst, krachtig aangevallen. De Bulgaarsche gezant zal vandaag of morgen vertrekken. De vlag is heden morgen van het gezantschap wegge bracht. 6 Juli. De Bulgaarsche gezant en het personeel der legatie zijn gisteren avond vor( rokken. Een Katholiek priester heeft aan de overheid meegedeeld, dat de Bulgaren te Kilkitsj en omstreken alle Moham medanen hebben vermoord. De Grieken hebben Doïran bezet. De Bulgaren zijn thans uit het neutrale gebied verdreven. 7 Juli. Bij koninklyk besluit zijn drie lichtingen der nationale garde onder de wapenen geroepen. Het Neue Wiener Tagébïail verneemt, dat Griekenland gisteren officieel den grooten mogendheden heeft laten weten, dat het aan Bulgarije den oorlog heeft verklaard. ini) ii':. Uit Poerworedjo schrijft de correspon dent van het Bat. Nieuwsbl. de volgende bizouderheden omtrent een bomaanslag te Koetoardjo: In den loop van den dag, den 6den Juni, bood een inlander te Maos een kistje bestelgoed aan, geadresseerd aan den heer Hoogbruin, te Koetoardjo. Als afzender werd genoemd de heer Ver- kouleren, naar men zegt een goede vriend van den heer Hoogbruin. Zooals het gewoonlijk gaat, werd bij de aan neming noch naar den inhoud, noch naar de juistheid van den naam des afzenders onderzoek gedaan; de spoor beambte Dam, terecht, genoegen met de hem verstrekte opgaven. Het kiste werd te Koetoardjo ontvangen en met de bestelling belastte zich een spoorbeambte, die bij den heer Hoogbruin inwoont. De beer H. sliep, toen de beambte met het kistje tliuis kwamziju vrouw was afwezig; de beambte zette het kistje neer en keek er niet verder naar om, Toen de heer Hoogbruin was opge staan, vond bij het kistje en opende het. Hoe het verder gebeurd is, weet niemand te zeggeu. Vermoedelijk was de bom, of wat het dan geweest is, zoodanig aan het deksel der kist be vestigd, dat de afnemiDg van liet deksel de ontploffing moest veroorzaken. In ieder geval, de toeleg gelukte; niet zoodra was bet kistje geopend of met een geweldigen slag spatte de inhoud uiteen. De heer Hoogbruin, die bij het openen een weinig over het kistje ge bogen stond, kreeg de volle lading in bet gezicht; de onderkaak werd deerlijk gewond, beide oogen verbrandden, ziju handen werden vermorzeld. De knal en het hulpgeroep van den getroffene, deden spoedig verscheidene menschen toesnellen. Men droeg den gewonde in een auto van den heer V. en vervoerde hem naar Poerworedjo, om hem onder behandeling te kunnen stellen van een Europeesch geneesheer, die te Koetoardjo niet te vinden is. Bij den geneesheer binnengebracht, vroeg de heer Hoogbruin aan dezen, om hem maar af te maken, daar hij toch niets meer aan zijn leven zou hebben zonder zijn oogen. Inderdaad bleek na onder zoek, dat beide oogen reddeloos verloren zijn, zoodat, al herstelt de gewonde, bij voor heel zijn volgend leven ongelukkig zal zijn. Intusschen was de ass. resident van Poerworedjo gewaarschuwd eu had deze zich naar de woning van den goneerheer begeven. De gewonde kon niet verhoord worden; de ass. resident moest zich be palen tot de ondervraging van de twee heoreD, die voor do overbrenging van den heer Hoogbruin hadden gezorgd. Veel meer dan wat hierboven is mede gedeeld, konden zij niet vertellen. Het slacbtoffer van den aanslag, de beer Hoogbruin een man van 36 jaar is sinds een jaar of vijftien „in 't vak". Hij werkte reeds geruimen tijd te Koetoardjo als hoofdagent van hot emigratiokantoor Feller, aldaar. ZWITSERLAND. Op den Blürali-alp in het Berner Oberland zijn Vrijdag drie bergklimmers verongelukt. J^én hunner werd by den val op slag gedood, de tweede is zwaar gekwetst, de derde wordt nog vermist. Er is een troep gidsen uitgegaan om zyn lyk te zoeken. DUITSCHLAND. In Berlijn en omgeving maakt een financieele ramp veel gerucht. De direc teur van een der stedelijke belasting kantoren te Charlottenburg, met name Riese, is met zyn vrouw gevlucht, een reusaclitigen schuldenlast achterlatende. Het totaal is nog niet bekend. Men spreekt van 300.000, maar ook van een half millioen Mark. Hij was een hooggeacht ambtenaar, die nooit onder eenige ver denking viel. De kas van het kantoor is trouwens volmaakt in orde. Hy stond bekend als een man van middelen, want hy was eigenaar van een groot gebouw. Het is nu gebleken, tïat dit lang geen onbezwaard bezit was." De familie loefde op grooten voet. Riese, eon goede vyftiger, was voor de tweede maal getrouwd en stond blijkbaar geheel onder den invloed van zijn vrouw. Deze had op eigen hand een soort van particuliere voorschot- en dépositobank opgezet. Zij nam groote bedragen in bewaring en betaalde daarvan rente van 10 tot 20 percent. Een kappersvrouw o. a. vertrouwde haar 20.000 mark toe, anderen van 50 tot 80.000 mark. Ook de huurders van het huis gaven haar al hun spaarpenningen in bewaring. Alles is langen tijd schijnbaar goed gegaan, totdat er in de eerste dagen van deze maand opeens een stroom van wissels losbrak, die werden geprotesteerd. Zoo is het heele kaartenhuis omgevallen. Het echtpaar is spoorloos verdwenen, een menigte verbolgen slachtoffers ach terlatend. Men vermoedt, dat zy naar Engeland zijn gevlucht, waar een zoon uit Riese's eerste huwelyk is gevestigd. Met dezen werden dikwijls „geldzaken" gedaan en het staat te vreezen, dat veel van die geleende gelden bij dien zoon in veiligheid zijn gebracht. Indien dit mocht worden bevestigd, is het geval voor Riese nog ernstiger, omdat hy dan medeplichtig zou zijn aan opzettelijk bedrog.' Te Berlijn heeft de politie een ge vaarlijke oplichster ingerekend, die reeds herhaaldelijk in de gevangenis en liet tuchthuis heeft gezeten. Zy paste altijd dezelfde truc toe. Deftig in rouwgewaad gekleed, sprak zy een voorbijgaanden heer aan, terwijl zij zenuwachtig in een handtaschje zocht. Ze vertelde dan dat ze zooeven een paar schoenen had gekocht en dat men haar daarbij haar portemonnaie had gerold. Al pratende gaf zij te verstaan dat zij een welgestelde weduwe was, te Charlottenburg een mooie woning had, haar dochter in de muziek studeerde Ten slotte vroeg zij dan 10 tot 15 Mark te leen en bood als pand een pakket aan met de pas gekochte schoenen. Bij opening bleek dat er b.v. een paar oude pantoffels in zaten. De meeste heeren wilden echter van zulk een waarborg niet weten, maar wel lieten zij zich overhalen door de medcdeeling, dat zij maar naar Charlottenburg moesten gaan en dat de lieve dochter het geleende geld onmiddellyk zou teruggeven. Aan het opgegeven adres was natuurlijk niemand van den bedoelden naam vinden. Ongelukkig voor haar heeft de „weduwe" dezer dagen een meneer ontmoet, die er reeds eenmaal was in gevlogen en die haar aan de politie aanwees. NEDERLAND. Assen, 7 Juli. Zaterdagnamiddag om streeks half vijf waren in 't café van G Muller, te Clanerbrug, een 5-tal personen J. D. ten Wolde, II. L. de Bruyn, J. B. Jonker, D. de jong en D. D. Bont, de eerste vier wonende aldaar, de laatste te Gladbeck, die allen onder den invloed van sterken drank verkeerden. Deze personen maakten het in het café zóó bont, dat de caféhouder de hulp der politie inriep, om hen te verwijderen. De gemeente-veldwachter J. Kunst maande het vyftal, in 't byzonder Ten Wolde, tot kalmte aan, echter zonder succes. Ze verzetten zich allen tegen den veldwachter, toen deze Ten W. uit de herberg wilde verwyderen. Toen de veldwachter gebruik maakte van zyn wapenstok, sloegen de woestelingen met stoelen naar hem, waardoor hij bloedende wonden aan hoofd en armen bekwam. Toen Ten W. andermaal met een stoel op den veldwachter toekwam, werd hy gewaarschuwd terug te treden, daar anders van vuurwapenen zou gebruik worden gemaakt. Hieraan werd geen gevolg gegeven; integendeel liep Ten W. met een opgeheven stoel op den veldwachter toe en zou zeker deze andermaal hebben geslagen, indien Kunst zijn bedreiging niet ten uitvoer had ge bracht en een schot uit zijn revolver loste, waardoor Ten W., in de linkerborst getroffen, op den vloer stortte. Onmiddellijk was nu 't verzet gebroken en toen de gewaarschuwde maréchaussees ter plaatse kwamen, was alles afgeloopen. De getroffene, oud 24 jaar en gehuwd, werd door dr. Langelaan verbonden en overgebracht naar zyn woning, waar hij Zondagmorgen aan de bekomen ver wonding overleed. De veldwachter Kunst werd eveneens verbonden. Zijne wonden bleken niet gevaarlijk te zijn. Hoorn, 8 Juli. Maandag is by een schietoefening van één der compagnieën een ongeval voorgekomen op de militaire schietbaan. Eén der manschappen van het perso neel in den waarnemingspost, de milicien De Clerk, is, vermoedelijk door een scherf glas of steen, waarop de kogel is aangeslagen, in de wang getroffen. Na eerst door een hospitaal-soldaat te zijn verbonden, is hij op last van dr. Keyser, die als waarnemend officier van gezondheid al spoedig op het terrein aanwezig was, in de militaire ziekeninrichting opgenomen ter verdere behandeling. Almelo, 7 Juli. Een zwarte schaduw is geworpen op den alloop der onaf- hankelykheidsfeesten alhier. Zaterdag avond om circa 9 uur bevonden zich de jongelieden J. Eggink, oud 30 jaar, en Bakhuis, oud 21 jaar, beiden woon achtig te Sibculo (gem. Vriezen veen), voor den ingang van het feestterrein. B. kittelde zijn vriend met een rottinkje achter de ooren, wat door E., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, hem kwalyk werd genomen. Hij trok zyn rues en gaf B. een steek by het hart, waardoor de groote ader werd doorgesneden. De groote opeenhooping van menschen was oorzaak, dat het misdrijf betrekkelyk onopgemerkt bleef. B. strompelde nog eenige meters van de noodlottige plaatstoen stortte hij neer. Een groote plas bloed kleurde den grond. Omstanders schoten toe ora den ongelukkige te helpenin alleryl werd geneeskundige hulp ontboden. Bij aankomst in het ziekenhuis overleed B. Het lyk werd door dr. Sillevis geschouwd De dader werd nog denzelfden avond gearresteerd by den rijwielhandelaar Schoppert, by wien hij zijn rijwiel had staan. Amsterdam, 9 Juü. De geheimzinnige inbreker, die onze boven- en beneden huizen de laatste maanden onveilig maakt en deze woningen juist dan be zoekt, wanneer de bewoners afwezig zijn heeft gisterenmiddag weer zijn slag ge slagen. Hij is daarbij op de oude, be proefde manier te werk gegaan. Wederom heeft bij een huis bezocht zonder over buurman, n.l. de Gelderschekade 113) welke woning gelegen is tegenover don blinden muur van het gebouw van den vischafslag. De bewoner van één hoog de heer S. Dooseman, was op reis, terwij zijn vrouw ook afwezig was, daar zi. evenals iederen Maandag, een bezoe bracht aan haar gehuwde kinderen. Deze feiten moeten den geheimzinnigen dader van zoo vele insluipingen van den laatsten tijd bekend zijn geweest. De juffrouw bad 's morgens baar huis verlaten. Ei toen zij 's avonds tegen half tien thuis kwam, vond zij de deur, die toegang geeft tot hare woning, en die bij baar vertrek stevig gegrendeld was, geopend Ook hier was het de waschkast, die, nadat de lijst er afgebroken was, geopend werd. Een groote doos zilverwerk was den man blijkbaar te min. Hij nam een ijzeren kistje mee, waarin zich een groot bedrag aan sieraden bevond: een antiek gouden horloge, een zwaren gouden ketting, brillanten oorknopjes, ringen, enz. Ook van een kopje stuivertjes en halve centen bad de man den inhoud meegenomen. Of er geld in het ijzeren kistje was, kon nog niet worden opgegeven, daar de eigenaar op reis is en zijn vrouw het bedrag niet wist. De inbreker schijnt met een looper de voordeur te hebben geopend. Tot de woning zelf verschafte hij zich toegang door het tuimelraam, waarna hij van binnen blijkbaar de deur der woning geopend heeft. Nog steeds heeft men van den inbreker geen spoor gevonden, dat tot zijn arres tatie leidt. De groote menigte sieraden, die hij den laatsten tijd ontvreemdde, zijn of naar liet buitenland gegaan, of wat waarschijnlijker is, in den smeltkroes verdwenen. Als men alles bij elkaar telt, besomt het een aardig bedrag. Leiden, 9 Juli. Een dienstbode kwam, na uit geweest te zijn met haar cavalier, om 10 uren Zondagavond aan de woning der familie, waar zy in betrekking is, in de Maria Gonda-straat, onder Zoeter- woude. Op haar herhaald en aanhoudend bellen kreeg zy geen gehoor. Het Licht brandde binnen en zij wist zeker, dat haar mevrouw thuis was met de kinderen. Ook ontdekte zy, dat het gordyn ge zakt was in het kantoor van mijnheer, waar de geldswaarden geborgen zijn wat anders nooit het geval was. Zy, het ergste vreezend, en denkend dat inbrekers aan 't werk waren geweest of nog doende waren, liep in allerijl naar Leiden en riep daar de hulp in van den allereersten politie-agent, dien zij ont moette. Wat moest deze doen? Hulp was dringend noodig en het was onder Zoeterwoude. Agent en meisje er op uit I Eerst nog den Rijksveldwachter Monna met zijn hond gehaald, want men kon nooit wetenAls de daders op de vlucht wilden gaan, waren zij toch met zoo'n hond gauw gepakt. Nu waren zy sterk genoeg. Twee politiemannen, wel gewapend, een politie hond en eenige nieuwsgierigen naar het bedreigde puntl Het escorte,1 ter plaatse aangekomen, vond het tooneel heel veranderd. De huisheer, blijkbaar door nevenbe woners met het gebeurde in kennis ge steld, lag uit het bovenraam op de komst van de dienstbode te -wachten. Nadat dienstbode en mynheer eenige woorden hadden gewisseld, waarbij het raadsel van het niet hooren bellen niet werd opgelost en dat er totaal niets bizonders binnen was voorgevallen, ging de dienstbode naar binnen, haar cavalier naar huis, de politie in het volle besef haar plicht te hebben gedaan, met het publiek de anders zoo rustige straat verlaten, en elkeen daarna ter rust. 's-Gravenhage, 9 Juli. Wie gisteren nacht, ongeveer één uur, de Ferdinand Bolstraat alhier had doorgeloopen, zou getuige hebben kunnen zijn van een vermakelijk avontuur: De politie was n.l. door eenige tram conducteurs, die van hun dienst huis waarts keerden, gewaarschuwd, dat zij een man over de heining van de school in dio straat hadden zien klimmen. On middellijk verscheen een inspecteur met eenige agenten, gewapend met ladders en lantaarns. In alle stilte werd de .school omsingeld, eenige agenten waagden zich over de heining, maar moesten met leege handen weer terugkeeren. Dan heeft hij zich zeker in één der naburige tuinen verscholen, meende één hunner. Dat was nog zoo dom niet opgemerkt, vonden de anderen, en na eerst de neuzen bij elkaar gestoken tehebben werd met algemeene stemmen besloten de naburige bewoners uit hun bed te halen en te verzoeken bij de drijfjacht de behulpzame hand te bieden. In een ommezien was de beele buurt wakker gemaakt en begon de jacht door de tuinen en over de heiningen, maar wie of wat cr gevonden werd, geen inbreker Toen giug één der illustere jagers eensklaps een licht op: de beschrijving van den inbreker beantwoordde volkomen aan 't signalement van een zoon van een bewoner der Ferdinand Bolstraat, wiens huis vlak naast de school was gelegen. Zoonlief werd uit bed getrom meld en toen kwam de aap uit de mouw. Daar hij te laat thuis was gekomen achtte hij 't raadzamer zijn ouders maar stil in bed tc laten. Over 't schoolhek te klimmen was voor hem een kleinigheidje en ook met de heining, die hem van hun tuin scheidde, had hij geen moeite. Door een raam wist hij in huis te komen en naar bed te gaan, zonder dat zijn ouders er iets van bemerkt hadden. En terwijl hij zoo zijn best had gedaan om geen gerucht te maken, hadden ze 'tnu toch gehoord. Zoonlief keek niets vroolijk, maar ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6