ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag II Juli 1913. Tweede Blad. NIEUW STIJDINGEN. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAAR6AN6, No. 9412. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. DE BALKAN Parijs, 10 Juli. De Figaro verneemt uit St.-PetersburgKoning Ferdinand heeft laten weten, dat hy generaal Sawof heeft afgezet, omdat men hem verantwoordelijk stelt voor de gevechten aan de Servische grens. Evenwel, om een broederoorlog te vermijden, heeft hij zyne legers bevolen terug te trekken langs de gansche linie. Wegens deze verklaring doet Rusland ijverig stappen in Boekarest, Sofia, Athene en Belgrado, met het doel den Balkanbond te herstellen en er Roemenië in op te nemen. Roemenië dringt er in Sofia op aan dat Bulgarye alle con cessies zal doen waardoor er toenadering kan ontstaan. De Matin deelt mee, dat minister Pichon den Franschen gezant in Sofia opgedragen heeft Bulgarye met aandrang te raden, zich te verstaan met zijn tegenstanders teneinde de vijandelijk heden te doen beëindigen. De Matin meent te weten, dat de gezanten der andere mogendheden in dezelfde richting handelen. Na een kort gevecht hebben de Serviërs Paradewitsje genomen. De Grieken hebben Petritsj en Stroemnitza genomen. Het Bulgaarsche leger vlucht, door een paniek aangegrepen, in de richting van Plasjkwitza Planina (de hoogvlakte ten oosten van Istip). Volgens officieele berichten zyn de Bulgaarsche troepen volslagen ver nietigd. Hun aanval op Wlasina is af geslagen. Een escradon Bulgaren is gevangen genomen. Kowatsjef heelt zijn troepen ten deele op Doebnitza, ten deele op Peetsjowo teruggetrokken. ENGELAND. De schade, aangericht door den brand in het huis van sir W. H. Lever te Rivington in Lancashire, wordt geschat op 20.000 pond sterling. Slechts een puinhoop is overgebleven. Er werden papieren en kleedingstukken gevonden, waaruit valt op te maken, dat suffragettes den brand hebben ge sticht. Gelezen werden o.a. de woorden „Een boodschap van Lancashire aan den koning, van de vrouwen: vrouwenstemrecht". Tot het verbrande behooren waarde volle dingen, die niet te vervangen zyn. Mevrouw Sylvia Pankhurst, tegen wie een bevel van aanhouding was uitge vaardigd, eenige dagen geleden, voerde Maandagavond het woord te Bromley, voor een geestdriftige menigte. Tydens de vergadering werden de deuren zorgvluchtig gesloten en bewaakt. Toen zy de zaal verliet, was mevr. Pankhurst omringd door vele vriendinnen. Voor de deur vonden de stemrechtdames talrijke politie-agenten, en na wat ge harrewar werd mevr. Pankhurst aange houden. Zy viel bewusteloos in de armen van den agent en werd aanstonds naar Bowstreet gebracht. Twee andere stem rechtdames werden insgelijks aange houden. De politierechter heeft haar veroordeeld tot twee borgtochten van 600 pond sterling, subsidiair 3 maanden gevangenis straf. Ook moest terechtstaan mrs. Drum mond, maar zy was te zwak om een verhoor te ondergaan. Zy heeft weer uitstel gekregen tot 8 October. Te Leeds heeft dezer dagen een spoorwegstaking plaats gehad naar aan leiding van een ei, een versch gelegd ei van een kip, die op reis was. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Eéu der stationskruiers te Leeds moest een mand met kippen van het óéne perron naar het andere brengen. Ilij zag dat één der kippen op reis een ei gelegd had, hy stak zijn hand in de mand, nam het ei eruit en legde het voorzichtig op zijn wagen, teneinde te voorkomen, dat het door de kippen stuk getrapt zou worden. Eén der geheime politie-agenten, die in het station surveilleeren, zag deze wandaad evenwel, dit schijnbare vergrijp aan andermans eigendom, en hij greep den kruier in den kraag. Hij bracht hem naar het stations-politie-bureau, maar niet zonder dat de spoorwegmannen in het station het gebeurde bemerkt hadden. Het nieuwtje verbreidde zich al? een loopend vuurtje over het station en een kwartier later had liet geheele personeel zijn werkzaamheid neergelegd. Het duurde een poosje vóór men de directeuren der lijn gevonden had om 'hen van het geval op do hoogte te brengen. Zij gaven oogenblikkelijk last ora den gevangengenomen kruier weer los te laten, waarop het personeel de werkzaamheden in het station weer opnam. Het ei werd op het kantoor van den directeur gedeponeerd, en op dit oogenblik weet men nog niet wat men er mee doen zal en wien het eigenlijk toekomt. De kip is reeds lang weer afgereisd zonder een adres achter to laten. De spoorwegmannen te Leeds breken zich liet hoofd over deze lastige quaestie. Laten wij hopen, dat uit het ei een kuiken komt, dat, kip geworden, mettertijd voor ieder beambte een ei legt. DUITSCHLAND. In den sneltrein HeidelbergMannheim loopt een salonrijtuig, waarin zich de Groothertogin-weduwc van Baden be vindt. Te Friedrichsfeld gaat de conduc teur langs alle wagens en roept op militairen bevel-toon„Te Mannheim niemand uitstappen tot de Groothertogin het perron verlaten heeft". Te Mann heim rydt de trein langzaam het station binnen. Alle passagiers rekken de halzen uit de vensters om te zien hoe een trapje tegen hot salonrytuig geplaatst wordt en boe de burgemeester met een grooten ruiker in de hand en in gezel schap van eenige liooge stationsbeambten, voor dit trapje staat te buigen. In den achtersten wagen werpt evenwel een groote dikke kerel het portier open, hij wil er uit. De conducteur neemt een Pruisische houding aan en houdt hem tegen. Maar de dikke Zuid-Duitscher roept: „Maar laat my er dan toch uit, ik heb gewichtige zaken te doen!" „Niemand er uit I" schreeuwt de conduc teur. Vooraan is de Groothertogin en daarom mag niemand er uit!" „Ik zeg je, ik wil eruit", schreeuwt de passagier, ik heb er niks tegen dat daar van voren de Groothertogin is, maar ik heb zaken en ga eruit!" „U blyft erin!" „Ik ga eruit!" De man duwt de deur open, de conducteur slaat die weder dicht. Nog een der passagiers in hetzelfde compartiment begint kabaal te maken „Ik moet er ook uit, laat me er uit 1" enzMet een ruk vliegt het portier open en de dikke passagier staat op het perron en roept zoo hard dat men het door het geheele station hooren kan: „Ik ben toch geen tuchthuisboef! dat u my er niet uit laat? Jk heb zaken in Mannheim en ik heb er niets tegen dat daar van voren de groothertogin is en dat de andere er daarom geen van allen uit mogen, maar ik heb mijn zaken!" Dit luidkeels schreeuwend stapt hy door het contróle-hekje: Als hij daar door is, verliest de conducteur zyn Pruisische houding, verkropt zijn woede en zegt gelaten en gemoedelijk: „Nu dan, wat mij betreft, ik wil u er dan wel uitlaten!" BELGIË. Aan het Noorderstation te Brussel zyn een groot aantal koffers aangekomen, toebehoorende aan prinses Louise, die te Brussel wordt verwacht ora met haar zuster de definitieve erfenisdeeling te doen plaats hebben. Een hotelhouder, die op de prinses nog een vordering had van 19000 francs, heeft op de geheele bagage beslag doen leggen. NEDERLAND. Apeldoorn, 10 Juli. Hedenmorgen omstreeks 11 uur, vervoehde zich ten huize van den heer J. van G., een heer, die verzocht de echtgenoote van den heer L. A. van G. te mogen spreken. Toen de bezoeker een weigerend ant woord kreeg, ontstond een woorden wisseling, dio vry hoog liep. Inmiddels vervoegde zich ten huize van den heer Van G., de heer P. C., controleur bij het binnenlandsch bestuur op Java, die op zeer hoogen toon eischte mevrouw Van G. en haar 5-jarig zoontje te ontbieden. Haar man vroeg den be zoekers heen te gaan of anders op zijn kantoor te willen komen, maar toen hij zich omkeerde om de kantoordeur te openen, ontving hij van den eersten bezoeker eenige stokslagen, waardoor hij bloedend aan bet hoofd werd verwond. Een worsteling ontstond. De heer J. van G. en zijn 20-jarigo zoon schoten inmiddels te hulp. Do heer C. riep den aanvaller toe te schieten, waarop deze een vuurwapen te voorschijn haalde en tot driemaal toe in de richting van den heer L. v. G. trachtte te schieten. De revolver ketste evenwel, zoodat niemand geraakt werd. De heer J. van G. wist de indringers te overmannen en ze in een sloot te sleepen om ze zoodoende in bedwang te houden. De politie werd 'ontboden. Eén der aanvallers werd ge boeid per auto naar het gemeentehuis gebracht, waarop de audere zich ver voegde. C. had bij de worsteling vrij ernstige verwondingen opgeloopen. De oorzaak moet te zoeken zijn in een familie-aangelegenheid. Amsterdam, 10 Juli. Hedenmorgen meldde een 20-jarige jongeling zich bij het politiebureau Spaarndain nierstraat aan, waar hij den wensch te kennen gaf, den hoofdinspecteur te spreken. Hij deelde dezen mede, dat hij in den afgeloopen nacht zijn meisje, wonende in den IJpolder, had vermoord. Do jonge man werd onmiddellijk, voor allo zeker heid, in bewaring gesteld. Onmiddellijk ging de recherche op onderzoek uit, doch het bloek al spoedig, dat de aan gifte verzonnen was en de geestver mógens van den jongen gekrenkt waren. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. VGravenliage, 10 Juli. Kardinaal Van Rossura is hedenochtend alhier aan gekomen. Ontvangen door den inter nuntius aan de internüntiatuur gaf de kardinaal de saamgestroomde menigte den zegen. Hij ontving deputaties van Eerste- en Tweede Kamerleden. Heden middag verleende H. M. de Koningin in het byzjjn van Prins Hendrik den kardinaal audiëntie. De grootmeester der Koningin leidde hem naar de audiëntie zaal. Maandag zal de kardinaal een gastmaal bywonen, aangeboden door den inter nuntius en zal hy de katholieke ministers bezpeken. li Juli. De Koningin heeft heden ochtend met dr. Bos, lid van de Tweede Kamer, die reeds deze week op Het Loo ontvangen werd, andermaal ten paleize alhier geconfereerd. Men zal zich herinneren, dat nu juist drie maanden geleden dr. Bolten, zenuwarts alhier, door een zenuwpatiënt te Velzen ernstig gewond werd door revolverschoten in het achterhoofd. Na een verblyf van zes weken in het Diacones8enhuis te Haarlem was hy zoover opgeknapt, dat hy zich naar buiten kon begeven en thans is hy, geheel hersteld, in Den Haag terug gekeerd en heeft hy zyn praktyk hervat. Ook de aanvankelijk zoo hinderlijke gezichtsstoornissen zijn nu geheel ver dwenen, evenals alle andere verschijn selen, zoodat dr. Bolten zich thans weer geheel valide acht. VHertogonbosch, 9 Juli. Een brutale inbraak is gepleegd by den heer Ant. Blok, schoenfabrikant te Besoyen. De dieven hebben een raam opengeschoven en hebben toen netjes alle boterham- bordjes, die op tafel stonden, buiten gezet. Daarna gingen zy naar de slaap kamer, waar de bewoners sliepen, en braken er twee kasten open. Uit de eene - kast stalen zy ongeveer f 700 k f 800 en uit de andere kast den spaarpot der kinderen. Deze spaarpot is by het spoor leeg teruggevonden. De' winkel lade is door de dieven gelicht en over een muur geworpen, waar zij later is teruggevonden. Er zyn gestolen 2 bank biljetten. van f 100, 1 van f 60, 1 van f 40 en de overige van f 25 en f 10, waarvan de nummers onbekend zyn, benevens eenig zilver en kopergeld. De builtjes, waarin dit geld zat, hebben de dieven op tafel laten liggen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. Krabbendyke. Het afbreken van de oude en opbouwen van een nieuwe Herv. Kerk in deze gemeente, is gegund aan den heer C. J. Panny alhier, voor f 28.327. Wlsscnkerke. Woensdag j 1. zou ten gemeontehuizo alhier do aanbesteding plaats hebben van een paar keiwegen onder Geersdijk. Deze aanbesteding is echter niet doorgegaan, wijl gebleken was, dat de keien-leveranciers niet in staat waren de keien zóó tijdig te leveren, dat de wegen nog gereed konden zijn vóór den aanvang dor volgende bieten campagne. Zierikzee, 9 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den weled. heer C. Berrevoet en mej. M. Geelhoed, publiek verkocht, een hofstede en landerijen, gelegen onder na te noemen gemeenten De hofstede met gebouwen te Ellemeet en landerijen onder de gemeenten Seroos- kerke en Noord welle, te samen groot 14 H.A. 14 A. 20 c.A. (33 Gem. 279 R.) i\ f 1030 Gemeente Ellemeet. Een hoefje met erf, tuin en bouwland, groot 30 A. 30 c.A. (218 R.), den hoop voor f 1365. 19 H.A. 39 A. 30 c.A. (46 G. 158» R.) weiland, gen. de Prunjeweide, k f 580. 2 H.A. 20 A. 70 c.A. (5 G. 88$ R.) bouwland, gen. de Stoofblok, k f 1055. 1 H.A. 55 A. 80 c.A. (3 G. 22U R.) bouwland, gen. de Steursweide, a f 640. Gemeente Noord welle. 84 A. 10 c.A, (2 G. 5' R.) bouwland, gen. het Vroontje, h f 930. Gemeente Haamstede. 96 A. (2 G. 91 R.) bouwland, gerl. Venkelraeet, f 1000. 46 A. 10 c.A. (1 G. 319 R.) bouwland, k f 986. 1 H.A. 04 A. 20 c.A. (2 G. 150 R.) bouwland, gen. de Hoogte f 900. 2. H.A. 53 A. 20 c.A. (6 G. 22$ R.) bouwland, gen. Suriname, f 470. Gemeente Serooskerke. 3 H.A. 94 A. 90 c.A. (9 G. 142$ R) weiland, gen. de Hooge Weide, f 745. Gemeente Ellemeet. Weiland gen. de Keetweide: 1 H.A. 31 A. 60 c.A. (3 G. 47| R.) f 685. 1 H.A. 25 A. 10 c.A. (3 Gem. R.) k f 700. 2 H.A. 25 A. 10 c.A. (5 G. 120' R.) k f 625. Gemeente Renesse. 3 H.A. 15 A. (7 Gem. 167 J R.) wei land, gen. de Duinblok, k f 4o0. Alles per Schouwsch Geniet. Gemeente Serooskerke. Zes woonhuizen op het dorp, respec tievelijk voor f 600, f 550. f 350, f 401, f 528 en f 850. O N D E R W IJ 8. Ryks Hoogere Burgerschool to Zierikzee. Overgang 10 Juli 1913. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: N. van Westen, J. M. Verhage, M. C. Kik, L. P. Kryger, S. Beye, D. van den Berg, L. J. de Rijke en J.a M.a Geluk. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: J. Geleynse, F. A. Kloppert, C. Koop man, A. J. Beekman, J. D. Bolyn, C. A. Anker, J. M. van Bortel, A. J. van Staalen, H. E. A. Wiebols, H. P. A. van IJsselsteyn, G. van der Hoeven, G. B. Pino, M.e van der Maas, A.a J. L. Matthysse, M.e Pomes. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: J. van den Berg, A. G. Anker, C. Roraeyn, H. I. Spek, J. C. de Jonge, J. A. L. Isheira, J. J. de Bruyne, W. J. Weltevreden, J. C. de Glopper, W. D; Barentsen, L. W. C. Steur, J. de Bruine," F. D. Muller, A. Douw, H. de Vrieze, J. M. Knaap, 0. van der Maas, M.a M. van der Vliet, S.a H. M. de Kiewit, P.a de Bruine, N.y A. Constandse, C.a J. C. Honig, M.a W. van der Have en als toehoorder J. M. Padmos. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de le naar de 2de klasse: M. P. Lodewyk, S. C. J. van Essen, S. Waarden burg, J. Okkerse, A. Ribbens, H. C. de Vos, D. J. Bal, J. H. van Hoeve, C. van de Klippe, P. Berraan, W. D. Jumelet, S. A. Man in 't Veld, J. Boudeling, H. van Dommelen, J. J. BalG. Z. Hoogerheide, F. Waale, J. Kloppert, J. J. van Staalen, J. Romeyn, W. J. J. de Muralt, J. Vis, M. A. Smit, C. W. Kok, F.v Labzowski, B.a H. Krepel, W.a J. van Geuns, W.a J. van Poortvliet, en als toehoorders: J. Bal, C. Smits en J.a H. Moraraaas. Niet bevorderd 8 leerlingen. De afdeeling Oostelijk Schouwen van het Ned. Onderw. Gen. zal op de algemeene vergadering, die 31 Juli, 1 en 2 Aug. a.s. te Winschoten gehouden wordt, vertegenwoordigd worden door den heer Van Staalen van Dreischor. Als plaatsvervangster treedt op mej. Breas van Zonnemaire. Landbouw en Veeteelt. Woensdag 1.1. werd te Goes een keuring gehouden van dekhengsten en merries, waarvoor 14 hengsten en 31 merries in aanmerking kwamen. Aangewezen om naar de Haagsche tentoonstelling te worden gezonden wer den o. a. als plaatsvervanger de hengst „Malaga" van !F. Koopman Cz. te Zie rikzee, en de merrie „Cora" van A. Wisse in den Anna-Jacobapolder en als plaats vervangers „Mirza" van denzelfden en „Nelly" van Iz. de Wilde te St.-Maar- tensdijk. Schouwen, 10 Juli. Daar is heden wat hooi gemend! Overal was men druk bezig te reppen ora binnen te halen, wat men reeds zoolang gedwongen op de velden moest laten liggen. Zeer veel hooi werd in den laatsten tyd noodgedwongen gehaald doch 't was werkelijk niet bekwaam. Eerst heden was het flink droog, voor zoover men er tenminste flink in gewerkt had. Dit is zeker: het hooi kost dit jaar veel aan arbeidsloon en het moet als 't goed is juist weinig kosten. Oud-Vossemeer. Ook onder deze ge- meeute vertoont zich op enkele plaatsen do aardappelziekte in het loofvelen ziju reeds overgegaan tot het besproeien met Bordeausche pap, teneinde het doorzetten van het kwaad zooveel mogelijk te voorkomen. Het 05e Nederlandsch La?idhuishoud~ kundig Congres. Dinsdag en Woensdag werd te Middelburg het 06e Landhuishoudkundig congres gehouden. Maandagavond had ten stadhuize de officieele ontvangst plaats, waar de leden voor zoover reeds aanwezig, allen tegen woordig waren. Dinsdagmorgen precies half tien werd het congres geopend. Doze opening werd bijgewoond door den heer rar. II. J. Dijckraeester, coramisssaris der Koningin in Zeeland, jhr. rar Van den Brandeler, burgemeester van Middelburg, jhr. P. J. Boogaert, voorzitter der afd. Middelburg Z. L. M., de heeren I. G. J. Kakebeeke en dr. J. C. de Ruyter de Wildt, beiden van Goes. Redevoeringen werden gehouden door den eere-voorzitter, den heer Ferf en den heer Lindeman, laatstgenoemde over de vraag, of het overweging verdient in Nederland maatregelen te beramen ter bestrijding van de runderhorzelplaag, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat in deze alleen wettelijke bepalingen kunnen helpen. In de middagvergadering werd namens de Kamer van Koophandel te Londen de wenschelykheid bepleit om over te gaan tot een uniforme algemeene eieren- controle in Nederland, vooral met het oog op den eieren-uitvoer naar het Buitenland. O. a. werd het idee van aanstellen van eierencontroleurs te Amsterdam, Rotterdam, Ilarlingen en Vlissingen verdedigd. Na afloop der eerste ver gadering werd een rijtoer naar Domburg gemaakt, waar in het Bad-Hotel een diner plaats had. Morgen voortzetting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 4