ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 7 Juli 1913. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Openbare Aanbesteding BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z Icrlkzeesclie Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maande». Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9410. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uituever.HoofdredacteurI A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsraiddags uiterljjk 2 ura Gevonden op den apenbaren weg: Een bril. portemonnaie. handtasch. mei8jesschort. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. itgenoodigd worden in hun hoedanig heid van voorzitter en leden van den Raad van Beheer van het Arbitrage Hof. Er bestaat gegronde verwachting, dat Carnegie, die zich thans in Europa bevindt, de tot hem gerichte tiitnoodi- ging tot bijwoning der opening van het Vredespaleis, op 28 Augustus o.s., zal aannemen. Als ernstig candidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer wordt de afgevaardigde van Zierikzee mr. Patijn genoemd. Een plaats in het vice-presidium zou besterad zijn voor één der sociaal-democraten. Dinteloord. Voor de onafhankelijk heidsfeesten alhier is de niet onbelang rijke som van ruim f 1200 gecollecteerd. Aangifte tot plaatsing vau kinderen als leerlingen na de zomerracantle op de School C, gelieve men te doen op Donderdag den 17den Jnlia.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, bij het Hoofd dier School, den Heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier School (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUIJNE. op Maandag 14 Juli 1913, des middags 12 uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: Het bouwen vau een houten loodsje tot berging; van ge reedschappen, enz., op het terrelu van de gemeente- reiniging. Aanwijzing op Donderdag 10 Juli 1913, des namiddags te 2 uur, waartoe gegadigden worden verzocht bijeen te komen op het terrein van de nieuwe mestvaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het Bureau van Gemeentewerken ten Raadhuize, eiken werkdag van 9£11» uur. Bestekken en teekeningen zijn ver krijgbaar aan het Bureau van Gemeente werken, ten Raadhuize en ter Gemeente- Secretarie, tegen betaling van 25 cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v;in zlbrikzee Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de circulaire van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 8 Augustus 1879, No. 5 (Prov. blad no. 73); Brengen ter algemeene kennis, dat by ben het voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een strook grond'ter oppervlakte van pl.rn. 78 M'-'., gelegen in de openbare wandeling voor de nieuw gebouwde woningen van den Heer T. J. VAN TILBURG en deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie A no. 2233, aan den openbaren dienst te onttrekken voor den verkoop van dien grond. Zij, die bezwaren mochten hebben togen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 14 Juli a.s. Zierikzee, den 4 Juli 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. VGravonhage, 5 Juli. Verschillende nieuwgekozen leden van de Tweede Kamer van alle richtingen zjjn reeds in de vergaderzaal geweest om hunne zitplaatsen uit te kiezen. De sociaal-democratische afgev digden hebben banken uitgezocht, die hen zooveel mogeiyk tot één groep vereenigen. Wegens plaatsgebrek aan de linker zyde, zullen 6 leden van de meerderheid aan de overzgde (rechts) moeten zitting nemen. De levering van geschut voor de forten te Vlissingen en Kijkduin is gegund aan de lirma Krupp te Essen. Tot de plechtigheid der inwijding van het Vredespaleis, zullen de Minister van Buitenlandsche Zaken en de ge zanten der verschillende mogendheden Zlorikzoc, 7 Juli. Het is den korps- schutters P. Klok, M. T. Jaeobi, A. Anker, D. J. P. Jacobi, J. A. v. d. Zande en M. Cashoek mogen gelukken, op den Provincialen Schietwedstrijd, uitge schreven door den Zeeuwschen Scherp- schuttersbond „Pro Patria" te Vlissingen, voor de eerste maal weer den nieuwen zilveren Wisselbeker te winnenalsmede den Sen en 4en korpsprys op respec tievelijk 200 en 150 Meter. Voorts werd nog op de personeele baan door den heer P. Klok de 1ste prijs behaald. Wy feliciteeren do schietvereeniging Zierikzee" met dit bizonder groote succes en brengen gaarne een eere-saluut aan de kranige schutters, die de eer dier vereeniging zoo hoog wisten te houden. Naar men ons nader mededeelt, heeft jhr. J. F. Schuurbeque Boeye alhier alleen het wethouderschap neer gelegd. Het bericht in Het Volk, dat ook door andere bladen werd overgenomen, als zou mr. P. Rink voor een Kamercandi- datuur in Hoogezand bedankt hebben, naar men ons mededeelt, onjuist. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rijksarchivaris te Drenthe, jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellcmeet, thans commies bij het Rijksarchief te Utrecht. Benoemd is tot archivaris aan het algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage dr. L. W. A. M. Lasonder, thans commies. Tot buitengewoon opzichter van den waterstaat bij de werken van een ijzeren ophaalbrug in de Oude Bredasche baan onder Terheijden is benoemd A. van Hoepen te Renesse. Door het hoofdbestuur van Schutte- vaer werden o. m. de volgende adressen verzonden Aan het bestuur van Haven en Sassen te Zevenbergen met verzoek wel die maatregelen te nemen waardoor het verondiepen van de Roode vaart tenge volge van inwerpen van modder afkom stig van de suikerfabrieken, wordt tegen gegaan. Aan bevoegde autoriteit met verzoek wel te willen bevorderen dat deseinborden aan de keersluis te Vlissingen worden vervangen door seinballen. De 40e algemeene vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, zal op Donderdag 28 Augustus te Amsterdam worden ge houden. Oosterland, 6 Juli. Gisterenavond bracht het muziekgezelschap „O. F.", onder leiding van zijn ijverigen directeur den heer N. A. Hottiuga van Zierikzee, het nieuwgekozene raadslid, den heer Zeijler en de herbenoemde leden, de heeren De Weeze en Bouman, een serenade.' In optocht en achtervolgd door een groote volksmenigte, trok „O. F.", onder het blazen van eenige vroolijke marschen het dorp door, naar den heer Zeijler, waar eenige stukken ten beste gegeven werden. Vandaar ging het terug naar de heeren De Weeze en Bouman. Na afloop der serenade werd een concert in de muziektent gegeven. Op het markt plein was het tot laat in den avond druk. Vooral uit de naburige gemeenten waren leven gekomen. Brulnlsse. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad, werden uitgebracht 392 stemmen. Herkozen worden de heeren Jac. Goudzwaard en J. C. Bolier, beiden liberaal met reep. 241 en 222 stemmen, Op de beide candidaten der antir. kies- vereeuiging, do heeren D. v. d. Berg Wz. en Joh. Wemmers werden reap. 132 en 151 stemmen uitgebracht. Aan do beide herkozeuen werd des avonds door het muziekgezelschap „Nu mot Hope" eeno sen r?ade gebracht, die veel meuschen op de been bracht. Stavenlsse. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Stavenisse werd vastgesteld de rekening over 1912/13, ontvangst en uitgaaf op 25005,09. Tot. sluiting dier rekening is beschikt over de rente van het reservefonds, tot een bedrag van f 1032,46. De rekening van dit reservefonds over 1912 13 werd vastgesteld in ontvangst op f 2711,475 en in uitgaaf op f 2687,60, goed slot f 23,875. Adhaesie werd betuigd aan het schrijven van het Gemeentebestuur van Tholen, aan Z.E. den Minister van Binnenl. Zaken, inzake de overbrugging der Eendracht. In de vergaderingen van ingelanden van de polders Oud- Kempenshofstede en Nieuwen (annex Stavenisse) is eveneens adhaesie aan genoemd schrijven betuigd. St.-Maartcnsdfjk, 3 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 414 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer W. M. Rijnberg (aftr.), 233 st., de beer Chr. Hoek Mz. (aftr.), 229 st. en de heer N. J. Nelisse 178 st., zoodat de beide aftredende leden herkozen zijn, Met ingang van 16 Juli is geplaatst als rijks-ambtenaar 3e klasse ter stand plaats Wouw, de heer G. A. Geluk alhier. Oud-Yossemeer. Bij de heden gehouden stemming voor 2 periodiek aftredende raadsleden, werden uitgebracht 271 geldige stemmen. Herkozen de heeren J. Aarnoudse (a.-r.) met 158 en M. A, Vermet (vrijz.) met 139 stemmen. De heer M. den Engelsman (vrijz.) kreeg 102 stemmen. Tliolen, 5 Juli. De uitslag der ver kiezing is als volgtHerkozen de heeren J. K. van der Stel, J. M. Wagemaker en C. A. H. Wagtho, respectievelijk met 277, 289 en 279 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. A. de Jong 212 steramen en J.b Kegge, aftr., 187 steramen. De heeren II. G. Deurloo, II. Goossen M. I. Hago en D. van Wiele, verkregen resp. 117, 121, 160 en 104 stemmen. CoHJnsplaat, 5 Juli. Als oeu bizonder- beid kan gemeld worden, dat op ons eiland in 't wild is aangetroffen Rubus diversifolius, een bruamsoort, die tot nog toe in ons land niet was gevonden, 6 Juli. Zaterdag had het dochtertje van J. F. het ongeluk bij het leereu fietsen te vallen, waardoor ze een been brak. Middelburg. Zaterdagavond werd hier een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer dr. I. H. J. Vos te Amsterdam, voorzitter van den^Bond van vrijzinnigeprodaganda-vereenigingen in Nederland. Na afloop der lezing werd overgegaan tot de oprichting van een vrijzinnige propaganda-vereenigingaanvankelijk met ongeveer 70 leden en begunstigers. Alhier zijn door de gemeento een viertal huizon aangekocht, met het doel de Nieuwstraat, één der verbindings straten tusschen de kaden en de Lange Delft (de hoofdstraat), te verbreeden. Naar wy vernomen, wordt van liberale zyde als candidaat van Zeeland voor de Eerste Kamer genoemd mr. A. J. F. Fokker, lid v. d. Provinciale Staten voor het district Zierikzee. Krabbondfykc. Daar de heer J. N. Elenbaas wegens zyn benoeming tot lid van Gedep. Staten, eervol ontslag heeft genomen als gemeente-secretaris, is in zijn plaats als zoodanig benoemd de heer A. A. Elenbaas. Hanswoert. By het doorvaren der postbrug in het kanaal van Zuid-Beve land, voer het sleepschip „Cano", schipper Van Dyk, in het remming werk, waarby dit belangrijk beschadigd werd. Het schip beliep averij aan het voorschip. Na borgstelliug van f 600 heeft het schip do reis naar Neuzen voortgezet. Terneuzen. Voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. II. Donze (lib. aftr.) met 471, R. Drost (lib. aftr.) met 435, A. C. Lensen (lib. aftr.) met 534, R. Scheele (Chr.-Hist. aftr.) met 555, D. Scheele Az. (a.-r.) met 490, W. Bedet (a.-r.) met 392, P. de Bakker (Kath.) met 364 en J. F. Verlinde (cand. der arbeiders) met 324 stemmen. Verder verkregen de heeren N. A. Hamelink (arbeiders candidaat) 244 en L. J. van der Moer, die verzocht had niet in aanmerking te komen 179 stemmen. Aanbestedingen, Yerkoopingen enz. R.-Katli. Kerk. Onder zeer veel belangstelling is Vrij dagmiddag te Amsterdam om 6.2 aan het Weesperpoortstation aangekomen Zijne Eminentie Kardinaal Willem Marinus van Rossum. Voor onze Katholieke landgenooten is het bezoek van kardinaal Van Rossum van zeer grooto beteekenis. De Tijd en De Maasbode kwamen met extra bladen uit. Het is dau ook bijna vier eeuwen geleden, dat een Hollander het kardi naalspurper droeg. Nederlanders, die in de R. K. Kerk do hoogste waardigheid bekleedden warenPaus Adriaan VI, geboren in 1459 te Utrecht; Kardinaal Willem Enchevoirt, geboren te Mierloin 1465 en thans Kardinaal Van Rossum, geboren te Zwolle, thans 58 jaar oud. Renesse. De veevoedervereeuiging Eendracht maakt macht" heeft aan besteed de levering van585 K.G. gerst per 65 kilo voor f 6,40 2800 K.G. erwten per 80 kilo voor f 6,94; 1400 K.G. rogge per 70 kilo voor f 5,44; 2560 K.G. mais per 80 kilo voor f 5,59. Aannemer voor de levering is de heer G. Verseput alhier. 0 N 1) E R WIJ 8. Dinteloord. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school alhier is benoemd, mejuffrouw D. J. v. d. Hoeff te Fijnaart KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. In de N. Zondagsbode lezen we over de verkiezingskwestie te Middelburg het volgende „Eindelijk is de beslissing van bet Classicaal Bestuur gekomen. Op grond van het beklag van de heeren C. Jo- ziasse c.s. is de gehouden herstemming als een onzuivere stemming beschouwd, De herstemming moet zoo spoedig mo gelijk worden overgedaan en de kerke raad van Middelburg wordt veroordeeld tot de kosten. Aaugaaude de geplakte biljetten wordt aangevoerd, dat door deze biljetten een groot aantal stemmen zijn uitgebracht, „niet zooals iu art. 9 van bet PI. Regl. is aangewezen door bet indienen vau een lijst van candidaten door een der kies- vereenigingen of door het invullen van een blanco-biljet, maar door het opplakken van eeu aantal namen, die vooraf gediukt, aan stemgerechtigden waren uitgereikt en door hen in het stemkamer!je waren meegebracht". De zaak-Coenen! Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van ds. Coenen te Hontenisse, tegen wiens verdere ambts vervulling door hot Classicaal Bestuur van IJzendyke bezwaren waren inge bracht, daar hij daartoe ongeschikt was geworden wegens hoogen leefiyd. Het prov. kerkbestuur heeft besloten, dat ds. Coenon met ingang van 1 Oct a s. behoort ontslagen te worden. Hem blijven dan nog ruimschoots de regle mentair vastgestelde terraynen om in hooger beroep te gaan en eervol emeritaat aan te vragen. Deze zaak, die de gemeente Hontenisse en velen daarbuiten maanden lang in spanning heeft gehouden, is uiteraard zeer pijnlijk geweest voor de kerkelijke besturen, die haar moesten behandelen Ds. Coenen is niettegenstaande zyn hoo gen leeftijd hjj heeft reeds 53 dienst jaren —nog altyd ijverig werkzaam en geniet in alle opzichten de achting van allen die hem kennen, doch zyn prediking is, evenmin als zyn catechisatiearbeid meer verstaanbaar en van afgescheiden zyde wordt te Hontenisse in een lokaal godsdienstoefening gehouden, zoodat het Class. Bestuur voor de keus stond de gemeente steeds meer te zien afbrokkelen of ds. Coenen te verzoeken zyn emeritaat te nemen. Deze heeft dit volstandig geweigerd, hoewel meermalen van ver schillende zyde daartoe aangezocht, waarop het Class. Bestuur zeer tot zyn leedwezen heeft moeten doortasten en ds. Coenen voor ontslag voorgedragen. Het is een geval, dat gelukkig zeldzaam zal voorkomen en voornamelijk is toe te schrijven aan persoonlijke eigenaardig heden van ds. Coenen. De vergiftiging te Oudewetering. Omtrent deze treurige zaak kan het Leidsch Dagbl. nog het volgende raede- deelen De schuldige vrouw van den arbeider Pieneraan, die in dienst was by den landbouwer, J. N. Los, heet P. Enthoven en is 29 jaren oud. Haar medeplichtige, F. Breed is 35 jaren, omstreeks 6 jaar weduwnaar en had een dochtertje van ongeveer dien leeftijd. Het doel der misdaad is geweest om na het overlijden der beide slachtoffers een huwelijk aan te gaan. Do patroon van wijlen Pieneman waarschuwde hem Maandag vóór acht dagen, dat hy wat beter op zijn vrouw moest passen. Thuis komende, heeft Pieneman haar onder handen genomen, daarover is een woordenwisseling ontstaan en Dinsdag tegen den avond, nadat hy zyn warm maal had gebruikt, is Pieneraan plotseling ziek geworden. Hij kreeg krampen en was onpasselijk. Zijn vrouw heeft hem toen een ei met cognac klaar gemaakt, waarin zij, evenals in het eten, een groote dosis arsenicum heeft gedaan. Volgens haar eigen be kentenis heeft zij niet meer dan tweemaal het vergift toegediend. Met den vader van B. is het anders gegaan. Deze woonde in by zijn zoon. Deze wist, dat zijn vader f' 400 a f 500 had overgespaard. Dit geld heeft hij zijn vader afhandig gemaakt, tengevolge waarvan er moeilijkheden zyn ontstaan, waarom B. besloot zijn vader uit den weg te ruimen. Als rattengif had de oude B. arsenicum in huis. Zyn zoon diende hem dit toe in kleine doses, de vader werd ziek en vrouw Pieneman kwam hem te Abbenes zoogenaamd „verplegen". Wel dertigmaal hebben de twee den ouden man toen arsenicum ingegeven, waarop deze is gestorven. B. is in den nacht van Maandag op Dinsdag van zijn bed gelicht en naar Roelof-Arendsveen gebracht, waar ook hy een bekentenis heeft afgelegd, eerst tegenover de veldwachters, later ook tegen den reohter-commissaris, mr. De Josselin De Jongh en den griffier mr. Merkman. Het tweetal is op last van de justitie overgebracht naar het Huis van be waring te Haarlem. Einde dezer week zal.de opgraving plaats hebben van het lyk van E. Breed op het R.-K. kerkhof te Oude wetering. Het lijk zal gerechtelijk worden geschouwd. Pieneman en zyn vrouw laten 4 kinderen onverzorgd achter, waarvan het oudste 13 jaar is. Aan de Opr. Haarl. Ct. ontleent men nog het volgende: Er wordt over niets anders dan over deze afschuwelijke misdaad in Oude wetering gesproken en wordt Pieneraan door ieder ten zeerste betreurd, zyn vrouw en Broed worden ten scherpste gelaakt. Toen gisterenmiddag de trein van Roelof-Arendsveen vertrok, die de beide moordenaars naar het Huis van be waring te Haarlem zou vervoeren, was het geheele dorp uitgeloopen, en aan verwen8chingen aan het adres der schuldigen ontbrak het niet. Vrouw Pieneraan is niet groot, en heeft een figuur, dat allerminst aan trekkelijk kan genoemd worden. Ze is grof gebouwd, kykt brutaal uit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1