ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 4 Juli 1913. Tweede Blad. Oproeping van Verlofgangers voor Herhalingsoefeningen. Militie t© and.. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeeschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9409. Directeur i A. J. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. RedacteurJ. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bü abonnement op voordeeüge voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het buroau verkrijgbaar. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet gesohieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagaraiddags uiterlijk 2 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de in liet verlofgangereregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen bieronder zijn vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1913j ieder voor het achter zijn naaln aangeduid tijdvak, krachtens artikel 80, in verband met artikel 114 der Militiewet Staatsblad 1H12, No. 21), voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. NAMEN BN VOORNAMEN DEll VERLOFGANGERS. Lichting. KORPSEN ES ONDERDEELKN. DATUM VAN OPKOMST. Garnizoensplaats. Theodorus Heijboer Lambertus Kommens Samuel Saaman, Jokannis Malepaurd Marienus Leendert Kerpestein 1907. 1907. 1907. I 1908. 3e comp. hospitaal-soldaten. 13e reg. infanterie. 14e reg. infanterie. 14e reg. infanterie. 1913. 5 Augustus. 5 Augustus. 5 Augustus. 1 Augustus, i Vlissingen. Venlo. Middelburg. Middelburg. De opgeroepen verlofganger» zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, iu uniform gekleed cn voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting, by bun korps aanmelden en wel: 1". zy, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2°. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk 10 uur voormiddag: 3°. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen bet Kijk gevestigd zijn, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstv ex trekkend openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route en met de daarop aangegeven vervoermiddelen moeten begeven, en, voor zooveel zjj buiten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddag. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veren moeten passeeren on in wier zakboekje aanwezig zijn de ver-eischte op wit papier gedrukte en niet rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór bun vertrek naar het korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek of de aanlegplaats en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers be- hooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van liet vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeentesecretarie aanmelden ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. liet is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Bohalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Kijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van 1' 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk te'r Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zjjn herstel vervoegt hij zich onverwjjld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Ilij, die zonder geldige reden ziek te laat bij het korps aanmeldt, maakt ziek strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geenszins vau zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dier kennis geving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitenslands ophoudt, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zierikzee, den 2 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd D. VAN' DER VLIET. ZUID-AFKIKA. Johannesburg, 2 Juli. De mynwerkers- organisatie heeft alle andere vakver- eenigingen opgeroepen om Vrijdag a.s. het werk neer te leggen. De organisatie heeft van een stemming over de vraag of tot een algemeene staking moet worden overgegaan, afgezien op grond daarvan, dat het uitstel hierdoor veroorzaakt, de situatie schaden zou. De bond van mijningenieurs heeft de machinisten in de mynen gewaarschuwd tegen een onwettige staking en dringen er by hen op aan, dat zy den uitslag der stemming, die Vrydag zal plaats hebben, zullen afwachten. De arbeiders in het district Germiston schynen voor het oogenblik nog weinig geneigd om zich bij de stakinsbeweging aan te sluiten. Men gelooft echter, dat de meerderheid aan den oproep om Vrydag het werk neer te leggen, gehoor geven zal. De klerken en andere mynbeambten, alsmede de niet by de mijnwerkers-organisatie aan gesloten arbeiders, zyn als speciale politieagenten aangesteld om de mynen ie beschermen. De staking heeft zich tot verscheidene steenkolenmijnen uit gebreid. Wat de spoorwegbeambten zullen doen, is nog niet mét zekerheid te zeggen. ITALIË. Op onraenschelyke wyze moeten, volgens de Avante, de Italianen op het oogenblik in de omgeving van Derna huishouden. Met dezelfde middelen wordt te werk gegaan, waarmede in October 1911 de oase van Tripolis „gezuiverd" werd. De dorpen worden verbrand, de akkers verwoest, het vee weggevoerd en de inboorlingen vervolgd en afgemaakt als wilde dieren. Grijsaards, vrouwen en kinderen worden in de bosschen opeen- gejaagd en in de grotten belegerd, tot zij ten slotte te zamen met de mannen, die met de wapens in de hand gegrepen zijn, neergeschoten worden. Dikwijls ook blijven de gewonden hulpeloos liggen en zoo aan een langen wreeden dood strijd overgeleverd. Het gebeurt, dat men de inwoners uit naam van den koning van Italië be scherming van lyf en goed belooft, wanneer zij hun wapens inleveren. Maar als dan later nog hier of daar een wapen verborgen gevonden wordt, worden de ongelukkigen eenvoudig neer geschoten. De Italiaansche commandant vindt dit werkje wel een weinig te wreed voor de Italiaansche soldaten zelf en heeft daarom de „zuivering" van Derna opgedragen aan de Askaris, de inlandsche troepen uit Erythraea. De oflicieele dementis over deze feiten zullen, volgens de Avante, wel niet uitblijven, maar toch zyn het feiten, die in geen enkel opzicht overdreven zijn en aan de waarheid waarvan niet getwijfeld behoeft te worden. Messina, 3 Juli. In den afgeloopen nacht werden de bewoners door 2 aard schokken opgeschrikt. Velen brachten den nacht onder den blooten hemel door. SPANJE. Zondagavond is een gewelf onder de Calle de Erababjadores, één der drukste straten van Madrid, ingestort, juist op het oogenblik, dat een zware stoom machine over den weg reed. De machine stortte met de beide chauffeurs in het tien meter diepe gat, waarbij de gaspyp gebroken werd. Enorme vlammen stegen uit de straat op, die de aangrenzende huizen in brand staken. Een geweldige paniek ontstond, waarbij verschillende personen verwondingen opliepen. De beide chauffeurs zyn waarschynlyk ver brand. Het zal vermoedelijk ettelijke dagen duren voordat men er in geslaagd is de machine weer uit hét gat te halen, daar de straat over de geheele lengte dreigt in te storten. DUITSCHLAND. Frankfort, 2 Juli. Alhier heeft heden morgen een 57-jarige machine-fabrikant, genaamd E. G., zijn vrouw en twee kinderen neergeschoten. Daarna schoot hij zichzelf in de slaap en sneed de polsader door. Men kan geen motieven voor zijn daad vinden en denkt daarom, dat de man plotseling krankzinnig is geworden. NEDERLAND. Zutphen, 2 Juli. De betonwerker J. Bosch, in dienst der firma Boesewinkel, alhier, was 'n tienral dagen geleden te Zutphen van zijn fiets gevallen en had daarbij een onbeduidend wondje aan zyn rechterduim gekregen. Daarna werkzaam zynde bij het asphalteeren van straten te Rotterdam, ontstond bloedvergiftiging door z.g. modderbaccillen. Hij werd naar een ziekeninrichting gebracht, doch is daar aan de gevolgen overleden. Vanwege de Ryksverzekeringbank zal <i>en lijkschouwing plaats hebben. Hy laat een weduwe met 9 kinderen mchter. Haarlem, 2 Juli. Woensdagavond te 5A3S uur is Van Ryn, van hier, die op •een hem bij de centrale werkplaatsen •der H.1J.S.M. op 't baanvak Haarlem- Amsterdam aan 't graemaaien was, door een trein gegrepen en gedood De man, die dit werk al jaren deed, was wat doof. Hij heeft daardoor vermoedelijk den trein niet hooren aankomen. Het personeel van den sneltrein, die ongeveer kwart voor zevenen te Haarlem aankwam, vond den man liggen. Het lyk werd in den trein meegenomen en te Haarlem naar het St. Elisabeth-gasthuis overgebracht. VGravenliagw, 2 Juli. Op het land goed „Raaphoicst" onder Wassenaar eigendom van de Koningin had heden het Chr„ Nat. Zendingsfeest plaats, dat ook bezoclit werd door de Koningin en Prins Hendrik. De voorzitt er, dr. L. Heldring, gaf uiting aan de erkentelijkheid voor beider tegenwoordigheid, en richtte voorts een .woord van dank tot den minister van koloniën vody wat hij voor de zending heeft gedaan, en tot minister Talma en Colijn, die mede aanwezig waren. Vervolgens hield hij een rede over Obadja 15: „De dag des Hoeren is nabij over alle heidenen". De dankzegging geschiedde door ds. W. Blijd, neger-predikant uit Suriname, die, evenals verschillende andere per sonen, na afloop bij de Koningin ontboden werden. Ds. J. R. Callenbach, predikant te Rotterdam en vice-president van de ereeniging voor het christelyk-nationaal zendingsfeest, is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassauorde. De vlieger Brindejonc is heden ochtend te circa 9 uur van het vlieg terrein achter Houtrust alhier opgestegen. De ongunstige weersgesteldheid weer hield den koenen jongeman allerminst. Prins Hendrik kwam tegen 8 uur op het terrein en liet zich in zijn auto aan den vlieger voorstellen. De Prins wenschte Brindejonc geluk met zijn koene vluchten en drukte zijn leedwezen er over uit, dat hij de opstijging zelf niet kon blijven bijwonen, daar andere plichten hem riepen. Brindejonc, wiens kalmte aller bewonde ring afdwingt, hoopte regelrecht naar Compiègne bij Parijs te vliegen. Hedenmorgen om 9 uur werd Brinde jonc boven Middelharnis gezien. Gouda, 2 Juli. Omtrent een vergiftigings- geval te Oude Wetering kan het volgende gemeld worden: Maandagavond heeft vrouw Pieneman bekend haar man vergiftigd te hebben met arsenicum. Zij had echter een mede plichtige, u.l. F. Breet, to Iluigsloot. Serst is den man het vergif toegediend postelein, later in een kop cacao en 's avonds vóór zijn dood in een glas cognac met een eitoen in zulk een hoeveelheid, dat het wel genoeg was om er 15 menschen mee te vergiftigen. Meteen kwam nog een andere misdaad aan het licht. Kort geleden overleed de vader van genoemden F. Breet. Deze was al geruimen tijd sukkelende en niemand dacht anders of de oude Breet was zijn natuurlijken dood gestorven. Nu is echter aan het licht gekomen, dat ook deze oude man door het tweetal is vergiftigd. Maandagavond laat is dan ook F. Breet door de politie gehaald. Gisterenmorgen arriveerde te Alkemade op het raadhuis het parket uit Haarlem. Na eerst ontkend te hebben, heeft ook F. Breet ten slotte bekend aan de beide misdaden medeplichtig te zijn, ja zelfs de vrouw daartoe te hebben aangezet. Door den heer J. L. van Eijk, lid van den gemeenteraad, is een aanklacht ingediend wegens laster bij den com missaris van politie tegen het bestuur der antirevolutionnaire kiesvereeniging alhier, terzake van eiikele bewoordingen, welke in een door genoemde kies vereniging verspreid strooibiljet den heer Van Eijk in den mond worden gelegd. was van zijn geluk en trachtte hem te bewegen het loterijbriefje te verkoopen. Op een desbetreffende vraag had hij met de meeste stelligheid ontkend, den uitslag der trekking te weten, daarbij dure eeden zwerend bij het leven van zijn vrouw en kinderen, terwijl hij opgaf, ook van anderen van plan te zijn, loten te koopen, omdat de loterij zoo mooi stond. Om aan zijn verhaal waarschijnlijkheid bij te zetten, ging hij daarop naar een schuit en sprak daar met eenige menschen en zeide tot den knecht, dat hij er niet in geslaagd was nog audere loten op te koopen. Zelf zou hij ook loten gehad hebben, doch deze had hij tot zijn grooten spijt reeds vroeger verkocht. Ten slotte vroeg de patroon voor f 10 hem de helft van het lot te verkoopen, terwijl hij zeide, dat er toch waarschijnlijk een niet op zou vallen. Op dit voorstel werd ingegaan en zoo verkocht de knecht de helft van zijn kans. Toen later de f 4250 aan den knecht werden uitgekeerd, stond hij f 2125 aan zijn patroon af overeenkomstig de af spraak. Thans wordt door den eischer gesteld, dat tusschen he'in en zijn patroon bij het sluiten der overeenkomst in geen enkel opzicht wilsovereenstemming heeft be staan, daar de wil van eischer gericht was op verkoop van de helft van het aandeel in de loterij en die van gedaagde op de helft van de uitkeeringssom. Waar er dus geen overeenkomst is gesloten en uitbetaling is geschied van f 2125 is hier een betaling gebeurd, die onverschuldigd .was en zonder oorzaak, zoodat die f 2125 weer wordt terug gevorderd. Subsidiair wordt geëischt nietigver klaring der overeenkomst, omdat eischer in dwaling verkeerde omtrent de zelf standigheid der zaak, daar hij niets anders wilde verkoopen dan een kans op een prijs of een niet, terwijl in werkelijk heid die kans al zekerheid was. RECHTZAKEN. Oiii de 100.000 uit de Staatsloterij. Reeds maakten wy melding van het proces, dat voor de Amsterdamsche rechtbank zal gevoerd worden over een twintigje van de Staatsloterij, waarop de honderdduizend was gevallen. Een een voudig steenzetter was de gelukkige eigenaar van het lot, doch zijn patroon, die volgens den ander tenminste ieeds wist, dat op het lot de f 100.000 was gevallen, had hem voorgesteld het loterijbriefje te verkoopen. Woensdag werd nu voor de vacantie- kamer door mr. M. Mendels, namens den steenzetter, een actie tot nietig verklaring, subs, vernietiging van dezen koop ingesteld. Namens den patroon stelde zich mr. P. Groote Jr., procureur. In de dagvaarding wordt o. a. gesteld, wat de feiten betrejft, dat de patroon op 5 Juni, den dag, waarop de oflicieele publicatie van de trekking bekend werd, een afdruk dier publicatie Beeft ingezien in het „Café Schol" aan den Amstel- veenschen weg en daar gezien heeft, dat de f 100.000 gevallen was op het lot van zijn knecht, van wien hij wist, dat hij een twintigje in eigendom bezat. Terstond hierop begaf hij zich naar den knecht, die nog geheel onkundig KANTONGERECHT TE THOLEN. 2 1 Juni. Door het kantongerecht alhier zyn heden voroordeeld wegens Jaclitovertreding: M. C. d. W., 28 jaar, te Scherpenisse, tot 2 boeten van f 20 ieder of 4 dagen hechtenis voor dere boete; M. P., 29 jaar, te Scherpe nisse, tot f 20 boete of 4 dagen hechtenis straatschenderijJ. M., 13 jaar, te Scherpenissetot een maand voor waardelijke tuchtschoolvisscherij- overtredingR. V., 47 jaar, te Ierseke, tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis; straatschenderijJ. J. v. d. K 20 jaar, en F. B., 18 jaar, beiden te St.-Annaland, ieder tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunnerjachtovertreding J. E., 24 jaar, te Stavenisse, tot f 3 boete of 2 dagen hechttnis; C. G., 18 jaar, te Poortvliet, tot 2 boeten ieder van f 15 of 4 dagen hechtenis voor iedere boete; C. v. d. S., 52 jaar, te Poortvliet, tot f 5 boete of 3 dagen heehtenispogingen doen om wild te bemachtigen-. L. C. G. Mz., 18 jaar, te St.-Philipsland, tot f 7,50 boete of 3 dagen hechtenis; overtreding reglement op de overzetveeren\ P. J. S., 58 jaar, te Tholen, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenisovertreding aanvarings- reglement P. J. S., 68 jaar, te Tholen, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; over treding reglement op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen: C. D., 21 jaar, en P. C., 29 jaar, beiden te Ierseke, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner, J. M. d. H., 26 jaar, te Bergen-op-ZoomA. W., 50 jaar, te Harlingen, ieder tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner overtreding der leerplichtwet M. v. A., 43 jaar, te Poortvliet, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; overtreding bouwverordening A. H. Lz., 38 jaar, te Stavenisse, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; rijden zonder lichtL. G. v. Z., 36 jaar, te. Poortvliet, J. K., 37 jaar, te Tholen, M. v. P., 27 jaar, A. A. I)., 32 jaar, L. U., 21 jaar, allen te Oud-Vossemeer, S. R. te Steenbergen, J. J., 24 jaar, te Scherpenisse, H. J. G., 19 jaar, te St.-Philipsland, A. S. Cz., 18 jaar, te Stavenisse, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; dronken-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5