behoort, zeide de heer Troelstra, thuis in onze party, die in elk geval over zaken als deze zelf de beslissing in handen heeft te houden. Natuurlijk had men nog te doen met de Eerste Kamer, die misschien over drie jaar gemakkelijker zal zijn te hanteeren dan thans. Toch meende mr. Troelstra, dat men voor de Eerste Kamer niet al te bang moet zyn. Als zy een voorstel tot 't in overweging nemen van Grondwetswijziging of een voorstel tot uitbreiding van art. 369 der wet-Talma mocht afstemmen, lokt zy een conflict uit en een agitatie tegen haar eigen bestaan in het volk, dat zeker èn aan haar rechtsche meerderheid èn aan haar constitutioneele positie ernstige schade zou doen, en haar ontbinding zou zeker voor de hand liggen. „Of Provinciale Staten, ondanks hun niet ontbindbaarheid, haar in hare tegenwoordige samenstelling zouden handhaven, lykt my niet twijfelachtig. En wat de Grondwetsherziening betreft, deze kan, dunkt my, vry spoedig tot stand komen". Er liggen omtrent het hoofdstuk waar het op aan komt, voor de Staten- Generaal genoeg ontwerpen en adviezen gereed, die met vrucht door de regee ring kunnen worden gebruikt, voor een wetsvoorstel in den geest van het concentratie-program. Na al hetgeen over het kiesrecht reeds is gediscussi eerd, kan deze zaak voldoende rijp worden geacht. Nu de concentratie- candidaten reeds by de herstemming hebben verklaard, tegen regrèsrecht en amendementsrecht voor de Eerste Kamer te zyn, kan ook dit punt aan de zyde der meerderheid geen moeilijkheden opleveren. En ook rechts bestaat vol strekt geen algemeene sympathie voor dat deel van Heemskerk's denkbeelden. De Cabinetscrisie. Het Volk verneemt, dat de heer Troelstra door H. M. de Koningin uit- genoodigd is tot een onderhoud in het laatst dezer week. Mr. P. J. Troelstra zal, gevolg gevende aan de tot hem gerichte uit- noodiging tot een onderhoud, zich a.s. Zaterdag naar Het Loo begeven. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis". De zevende algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging, welke Zaterdagmiddag te Middelburg gehouden werd, werd geopend door den voorzitter, den heer C. E. Plugge van Souburg, die o. a. zijn blijdschap er over uitsprak, dat Middelburg thans ook als afdeeling tot de Provinciale Vereeniging is toe getreden. De secretaris, de heer dr. B. Vaandrager van Domburg, deed hierop mededeeling van ingekomen stukkenw. o. bericht, dat de rijwielbrancarts te Oostburg en VlissiDgen uitstekend voldoen; en een ander bericht, dat van de afscheiding van de afdeeling Zaamslag van de vereeniging. De heer D. H. van Zuijen uit Breskens werd met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het hoofdbestuur, en in de plaats van den heer A. Clavereau, vroeger te Oostburg, de heer dr. Herma de Groot te Oostburg benoemd. Overeenkomstig het rapport van de commissie, benoemd door de afdeeling Grijpskerke, werd de rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer dr.F. S. Witteveen goed gekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor 1914 kwam ook een voorstel van Schoon- dijke ter tafel, waarin vermindering der contributie wordt voorgesteld, daar 10 pCt. der afdeelingsontvangsten aan deze afdeeling nog hoog voorkomt. De afgevaardigde van Schoondijke verdedigde dit voorstelde penning meester verzette zich er tegen, omdat de vereeniging toch reeds te kort komt. Waar de afgevaardigde gesproken had over het verstrekken van melk en eieren aan zieken, zeide dr. Plugge, dat dit niet het werk der afdeelingen moet zijn, en dat het zeker niet uit de gewone in komsten mag worden betaald. De secretaris zeide, dat men hier te doen heeft met een zeer jeugdige af deeling; zette uiteen wat de vereeniging reeds voor nut doet en nog kan doen, maar men moet haar steunen en tijd geven haar kracht geheel te ontplooien. Na nog eenige opmerkingen trok Schoondijke het voorstel in. De ontwerp-begrooting voor 1914 wijst aan f 1000 in ontvang en uitgaaf met een nadeelig slot van f 75. De verschillende posten werden door den voorzitter toegelicht en enkele be sproken. De afgevaardigde van Veere vond gelegenheid te wijzen op het kostbare van het vervoeren der goederen naar Ylissingen en terug, waarbij dan nog komt, dat het goed er nog niet eens goed uitziet, en het ontsmetten ook veel geld kost. Vooral de penningmeester verdedigde het tarief, dat tot nu toe geheven wordt eu wees op andere plaatsen, waar de tarieven hooger zijn dan hier. De heer Vaandrager wees er o. a. op, dat er goed gecontroleerd moet worden wat gezonden wordt en hoe het er uitziet. De ontwerp-begrooting werd goed gekeurd zonder stemming. Hierna werd door den heer Plugge eene lezing gehouden over wijkverpleging. Spreker zette uiteen den oorsprong der wijkverpleg'mg, beautwoordde de vraag waarom wijkverpleging nuttig en noodig is en welke haar taak is, vervolgens of zij overal doorgevoerd kan worden, van wie wijkverpleging moet uitgaan en besprak ten slotte de finantieële zijde der wijkverpleging. Een deel der behandeling van zieken wordt tegenwoordig vervuld door den geneesheer, een ander deel door het „Groene Kruis" met zijn hulpmiddelen, en een derde deel, dat ook onderdeel van het „Groene Kruis" kan zijn, maar niet noodzakelijk behoeft te zijn, is de verpleging in het algemeen. De verpleging geschiedt het best, het meest volkomen en het meest volledig in onze moderne ziekenhuizen. Daar niet iedere zieke in een goed ziekenhuis kan worden opgenomen, is uitgezien naar een ander hulpmiddel en gevonden een goede verpleging in het huisgezin, waarmede in 1859 te Liverpool de eerste proef is genomen, en na aan- vankelijken tegenslag, goed is voortgezet. De thans bestaande Nationale Vereeniging in Engeland verheugt zich in een sterke finantieële positie en verricht daardoor zéér uitgebreide werkzaamheden. Spreker meent, dat niet alleen de armeren, doch ook de beter bedeelden wijkverpleging noodig hebben, en zette het groote nut van wijkverpleging uit een; welke verpleging de heer Plugge in vele gevallen prefereert boven ver pleging in een ziekenhuis. De wijkverpleegster is vooral op het platteland dan ook onmisbaarhaar taak is de wenken gegeven door den medicus uit te voeren, de huisgenooten te leeren hoe in haar afwezigheid den zieke te behandelen, regel en orde te brengen in de behandeling en verpleging, te con troleeren wat de huisgenooten ten opzichte van den zieke bevolen is, advies te geven omtrent allerlei huiselijke zaken die een goeden invloed op den zieke kunnen hebben. Het moet volgens spreker zoover komen dat er in geheel Nederland geen enkele plaats is waar zieken van goed geschoolde hulp verstoken zijn, want niet alleen wordt door goede ver pleging veel ellende verzacht, veel smart dragelijk gemaakt, maar ook voorkomt goede verpleging menige ziekte. Spreker zette vervolgens uiteen dat de verpleging moet uitgaan van ver een igingen gesubsidieerd door gemeente, provincie en rijk. De lezing werd door de vau 10 afdee lingen aanwezige afgevaardigden luide toegejuicht en door den heer Vaandrager werd den inleider dank gebracht. Vervolgens werd behandeld het voorstel Veere, dat de Provinciale vereeniging zal aanstellen ten behoeve der verschillende aangesloten afdeelingen een of meer ver pleegsters, gesalarieerd door de Provin ciale vereeniging en gesubsidieerd door de afdeelingen en zoo noodig door kerkelijke of burgerlijke armbesturen. Het prje-advies van het hoofdbestuur luidde, dat het dit voorstel zeer belangrijk acht, dat het echter ontraadt daar nu op in te gaan, en het voorstelt eene com missie te benoemen, die dit vraagstuk bestudeert en er op de eerstvolgende algemeene vergadering een rapport over uit te brengen. De afgevaardigde van Veere verdedigde het voorstel. De heer Witteveen wilt niets weten van het aanstellen van verpleegsters door de vereeniging om finantiëele redenen, hij wil de commissie doen onderzoeken hoe de vereeniging afdeelingen kan subsidiëeren. De heer Giebeu, Middelburg, wilt een nog algemeene opdracht. De heer Vaandrager vindt gelfgenheid een warm pleidooi te houden voor het maken van propaganda voor het op richten van nieuwe afdeelingen. Besloten werd een commissie het onderzoek op te dragen en het benoemen der leden aan het bestuur over te laten. Iozakd het organiseeren van een out- smettingsdien8t voor de geheele provincie kan het bestuur nog geen definitieve voorstellen doen, doch zal tor dezer zake een rapport worden uitgebracht, dat in een buitengewone vergadering of in de volgende jaarvergadering zal worden behandeld. In zake de pogingen ingesteld tot ver krijging van samenwerking met de Z.-Beve- landsche „Groene Kruisvereeniging" werd medegedeeld, dat deze nog steeds niet zijn afgeloopen, maar de voorzitter zeide dat reeds een deel van Zuid-Bevcland de pogingen ten zeerste toejuicht. De voorzitter deelde het behandelde op de Algemeene Vergadering der Alge meene „Groene Kruisvereeniging" op 16 Mei jj. mede. Bij de rondvraag haalt de afgevaardigde van Grijpskerke de tuberculose-com missie ter sprake, en werd naar aanleidiugdaarvau medegedeeld, dat alleen vereen igingen, die erkend zijn door de centrale vereeni- giog ter bestrijding van tuberculose, rijkssubsidie kunnen ontvangen. Hierna werd de vergadering gesloten Provinciale Staten van Zeeland. De zomer-zittiug der Provinciale Staten werd door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Afwezig de heeren De Veer en Louwerse. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden werd opgedragen aan twee commissies. Aan de eerste commissie, bestaande uit de heeren Van der Vliet, Vogelaar en Dumoleyn, het onderzoek der geloofsbrieven van de leden, gekozen in de districten Middelburg, Vlissingen, Tbolen en Hulst. De tweede commissie, bestaande uit de heeren Tichelman, Maarleveldt en Moerdijk, had tot taak het onderzoek van de geloofsbrieven van de leden uit de districten Zterikzee, Goes en Sluis. Tijdens dit onderzoek werd de zittiug geschorst. De commissies in de vergadering terug gekeerd, concludeerden bij monde van de heeren Van der Vliet en Tichelman tot toelating van alle gekozen leden. Dienovereenkomstig werd besloten. De leden werden daarop door den griffier binuengeleid eu legden in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. Do voorzitter hield daarna de volgende toespraak Mijne Heeren! Het oogenblik, waarin gij het U toe vertrouwd mandaat gaat vervullen en uwe gedachten richt op de werkzaam heden, die U wachten, noopt uw voor zitter om woorden van waardeering te spreken ten opzichte van hen, die hier niet meer worden aangetroffen. Den 10 Juni overleed te Biggekerke in den ouderdom van 66 jaren de heer K. Houterman, die van af 1901 zitting had in deze vergadering. Eenvoudig, bescheiden man heeft hij als getrouw Statenlid medegewerkt tot het behartigen der belaugcn van de provincie. Zijne nagedachtenis zal door U in eere worden gehouden. De heeren Hammacher, J. Erasmus, Vorstermau van Oye en Guillaume maakten langer of korter tijd deel uit van uwe vergadering. Zij stelden zich niet meer beschikbaar voor het aan vaarden van een candidatuur. De heer Hammacher had reeds zitting sinds Februari 1879, dus ruim 34 jaar, de heer Erasmus werd in Mei 1895 gekozen, terwijl de heer Vorsterman van Oyen in October 1905 naar de Staten werd afgevaardigd. Op waardige en verdienstelijke wijze hebben zij de be langen der provincie gediend en ernaar gestreefd de algemeene en plaatselijke welvaart in uwe bijeenkomsten te be vorderen. Hunne namen zullen in goede herinnering in uw midden bewaard blijve. De heeren Noordijke, Merckens en Van Voorthuyzen keerden niet in de Staten terug. Ik meen in den geest der leden le spreken wanneer 'ik met dankbaarheid de diensten vermeld door deze heeren als Statenlid bewezen. Ik wensch de herkozen en nieuw gekozen leden geluk met huune benoe ming en verzoek hen plaats te nemen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en goedkeuring van door de Staten genomen besluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Een adres van den Nederlandschen beton-ijzerbouw te Amsterdam, betreffende den bouw van een brug over de Een dracht werd als ongezegeld ter zijde gelegd. Om dezelfde reden werd ter zijde gelegd een adres van den Boud van Ned. Schilder8patroous om subsidie in de kosten van patroons-leergangen in het huissch i lders-ambacht. Voor kennisgeving werden aangenomen brieven van Jacq. Pierot Jz. en L. van der Hilst, makelaars te Rotterdam, waarbij zij hun diensten aanbieden voor den verkoop van het stoomschip „Zeeuwsch- Vlaanderen". Overeenkomstig het voorstel vanGedep. Staten werd besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der Vereeni ging „Groenteproeftuin Zuid-Beveland", om subsidie. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten werden allen naar de afdeelingen verzonden. De heer Kakebeeke verkreeg daarop het woord tot het richten van een vraag aan Gedep. Staten. Hij zeide dat bij besluit der Prov. Staten van 12 November 1911 aan den heer G. Huyghebaert een renteloos voor schot werd verleend uit de provinciale fondsen, voor den aanleg in genoemd besluit omschreven van stoomtramwegen in Zuid-Beveland. Een der voorwaarden waaraan moest worden voldaan was deze, dat vóór 1 Juli 1913 ten genoegen van Gedep. Staten het bewijs geleverd moest worden dat de vereischte subsidiön door belanghebbenden zijn toegezegd, en dat het benoodigde aandeelcn-kapitaal is geplaatst. Mag ik vragen, aldus eindigde de heer Kakebeeke, of door den heer Huyghebaert aan deze voorwaarden is voldaan. Namons Gedep. Staten zeide de heer Van Rompu dat in een volgende ver gadering op de vraag van den heer Kakebeeke zal worden geantwoord. De voorzitter stelde voor de volgende vergadering te houden op Woensdag morgen, 10 ure. Aldus werd besloten en daarna de avondvergadering gesloten. In de Zomerzilting van hedenmorgen waren afwezig do heeren De Veer en Sprenger (de heer Louwerse is than9 wel aanwezig). De notulen werden goedgekeurd. Overgegaan wordt vervolgens tot de benoeming van leden van Gedep. Staten. Tot leden van het stembureau werden benoemd de heeren Fokker, Van Doorn, Mulder en Hombach. Allereerst is aan de orde de voorziening in de vacature De Casembroot. Benoemd wordt de heer De Casembroot met 28 stemmen tegen 12 blanco. Ten tweede de vacature Fruytier. Benoemd wordt de heer J. N. Elenbaas met 21 tegen 19 op den heer Fruytier. Ten derde de vacature Gerlach van St.-Joosland. Benoemd wordt de heer M. F. J. Sprenger met 21 tegen 19 op den heer Gerlach, en de vierde vacature, die van mr. P. Dieleman, wordt benoemd de heer J. G. van Niftrik met 21 stemmen tegen 19 stemmen, op den heer Dieleman. By de eerste stemming van het lid, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet werden uitgebracht op den heer De Veer, aftredend lid, 20 steramen; op den heer J. H. C. Heyse ook 20 stemmen. By de 2de vrije stem ming verkreeg de heer De Veer 19 stemmen, de heer Heyse 20 stemmen, en één stem blanco. De heeren Sprenger, Casembroot, Niftrik en Heyse namen de benoeming aan, de heer Elenbaas hield de beslissing in beraad. Na trekking der afdeelingen werd de volgende ver gadering bepaald op Dinsdag 8 Juli. Alsdan komt aan de orde de benoeming van een lid der Eerste Kamer en de behandeling van de voorstellen van Gedep. Staten. Iuternatiouaal Padvinderskaiup te IJmuiden. Nog enkele weken en padvinders uit alle deelen van Europa, zullen broederlijk byeen zijn in een Internationaal kampe ment, in de onmiddellijke nabijheid van de haven van IJmuiden op te slaan. Het terrein voor dit kampement, daartoe door het Algemeen Bestuur der commissie voor de feestelyke herdenking van Ne< rlands honderdjarige onafhanke lijkheid in overleg met het Uitvoerend Comité, waaraan alle regelingen voor het kamp zyn opgedragen, uitgezocht en welwillend door den Minister van Waterstaat in bruikleen afgestaan, is voor dat doel uitmuntend gelegen. Aan de zuidzijde van den haveningang is ten behoeve van een aan te leggen vluchthaven een groote duinreeks af gegraven en in een groote met helm beplante zandvlakte herschapen, waarop de ongeveer 1500 padvinders met hunne leiders de vermoeide leden zullen neer vlijen. Aan de West-, Noordwest-, Zuidwest en Zuid-Oo9tzyde is het kampterrein door fraai begroeide duinen ingesloten. Van den weg naar het séraaphore is een nieuwe breede weg aangelegd, tew^erszyden door graszoden afgezet, die naar het eigenlyke kamp leidt dat door een omrastering van het overige duin wordt afgescheiden. Een viertal pompen, die het heerlijkste duinwater geven, zyn geslagen om in de behoefte van drink- en waschwater te voorzien, terwyl de ligging verbeterd zal worden door versche stroobossen. Dat de belangstelling voor dit Inter nationale kamp groot is, niet alleen bij onze jeugdige padvinders en hunne leiders, doch ook daarbuiten, kan uit het volgende blijken. In het Eere-Comitó van het groote kamp, dat by gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten in IJmuiden zal worden gehouden, hebben zitting genomen de gezanten van Frankrijk, Noorwegen, Duitschlaud, België, Groot- Brittanië, Zweden, Oostenrijk, Amerika en Spanje, de Ministers van Buiten- landsche Zaken en£ Waterstaat, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, de burgemeesters van Velsen en Wijk aan Zee, de oud-burgemeester van Haarlem, jhr. Boreel van Hoge- landen, de Procureur-Generaal van Justitie, de voorzitter en onder-voor zitter van Plan 1913, de wn. voorzitters van de Ned. Padv. Org. en den Ned. Padv. Bond, benevens nog eenige auto riteiten uit de omstreken van IJmuiden. In het kamp zullen waarschijnlijk padvinders uit negen verschillende landen van Europa en uit Amerika aanwezig zijn. Üit ons land komen er de plaatselijke vereenigingen uit Amster dam, Apeldoorn, Appingedara, Arnhem, Bergen-op Zoom. Breda, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Gorin- 's-GravenhageGroningenHaarlem Heerenveen, 's Hertogenbosch, Hoorn, Kampen, Leiden, Maassluis, Nijmegen, Purmerend, Rotterdam, Utrecht, Wage- ningen, Zeist, Zutphen, Zwolle en misschien nog enkele andere. Het kamp telt 150 tenteD, door het ministerie van Oorlog daarvoor beschik baar gesteld. Het terrein krygt den vorm van een arend, 150 meter lang en SO meter breed. Rondom wordt dit middenterrein omsloten door de tent straten en door de groote tenten, welke als eetzaal en restauratie zullen dienst doen. In de eetzaal kunnen 1500 jongens tegelijk de maaltijden gebruiken. Het terrein wordt natuurlijk rondom van vlaggenversiering voorzien en 's avonds geheel electrisch verlicht. Er wordt ook een generaalstent geplaatst voor den stichter der padvindersbeweging, Sir Robert Baden-Powell, maar in verband met diens vele buitenlondsche reizen, is het nog onzeker, of hij dit kamp zal bezoeken. Do kampweek duurt van 24 tot en met 31 Juli. Door de groote mede werking, die de verschillende commissies ondervinden, zoowel in IJmuiden als daarbuiten, was het raogelyk een zeer afwisselend programma samen te stellen. De hoofdpunten daarvan zullen zijn Donderdag 24 Juliaankomst der deelnemers, muziekuitvoeringen. Vrijdag 25 Juli: wandeltocht naar Haarlem, bezoek aan de stad en de musea, orgelconcert, e. d. Zaterdag 26 Julionafhankelykheids- feest viering door de burgerij van IJmuiden en de padvinders (wedstrijden, historische optocht, e. d.). Zondag 27 JuliGodsdienstoefening in het kamp, overigens rustdag, 's Avonds concert door het Haarlemsche Stedelijke Muziekkorps. Maandag 28 JuliBoottocht naar de E. N. T. O. S. (Eerste Nederlandsche Tentoonstelling Op Scheepvaartgebied). Dinsdag 29 JuliGroote padvinders- revue en internationale wedstrijden, 's Avonds illuminatie en vuurwerk. Woensdag 30 JuliBoottocht op de Noordzee. De stoomtrawlers zullen uit varen met de padvinders aan boord. Oefeningen met de reddingsbooten en van de reddingsbrigade. Donderdag 31 Juli: Sluiting van het kamp en feestelyke uittocht van de padvinders naar hunne woonplaatsen. Hoewel in Engeland al parades zyn gehouden van 31.000 scouts en meer, is het voor het eerst dat een inter nationaal kamp op zoo groote schaal wordt georganiseerd. Trachten vele plaatsen in ons land door allerlei tentoonstellingen zooveel raogelyk vreemdelingen te trekken, de onder nemende feestcommissie te IJmuiden heeft gemeend, voor den naam van Europa's grootste vischraarkt op deze nieuwe wyze reclame te kunnen maken over de geheele wereld. Gemeenteraadsverkiezingen. Dreisckor, 2 Juli. Bij de heden ge houden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 214 geldige stemmen; hiervan verkreeg de heer N. Padmos 131, A. P. der Weduwen 121 en J. C. van Langeraad 108 stemmen, zoodat beide eerstge- noeraden gekozen zyn. Duirendtyke, 30 Juni. In de vacature van een Gemeenteraadslid, tengevolge van het vertrek van den heer C. van Staalen, is heden bij candidaatstelling gekozen de heer A. van Staalen. Stavenisse, 2 Juli. Heden had alhier plaats de stemming voor 2 leden van den Gemeenteraad, noodig door de periodieke aftreding van de heeren A. J. Verstraate en A. H. v. d. Slikke. De uitslag is Gekozen de heer C. Broodman met 137 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. J. Verstraate en Anth. van der Slikke, die respectievelijk 122 en 90 stemmen verkregen. Provinciale Statenverkiezingen. Behalve in Zeeland hadden Vrydag de herstemmingen plaats in Gelderland en Utrecht. Gelderland, dat by de eerste stemming links 1 zetel deed winnen, hield zich zeer goed en verving te Arnhem een conservatief, te Oldenbroek 1 en te Gelderraalsen 2 coalitiemannen door een vryzinnige. De verhouding in die Staten is thans 28 links—34 rechts. Te Utrecht is alles by het oude ge bleven, behalve dat de eerste sociaal democraat in de Staten zyn intree doet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2