ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 25 Juni 1913. BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzcesche C o u r a n t). A B O N N EJM ENT. De abonnementsprys va» dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9405. DirecteurA. J. DE LODZE Jr. Uiigever-Hoofdi-edacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. öroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddag» uiterlijk 2 ure Zij, die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnendo nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE L00ZE Jr. Onveiligheid vaarwater. De BURGEMEESTEE van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen in de stelling van Den Helder. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen van 7 tot 31 Juli a.s. schiet oefeningen gehouden worden van verschillende verdedigingswerken in de stelling van Den Helder: a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen ZW. en NW. (90°), tot op 8000 M. van het fort h. van de batterij Kaaphoofd," waarbij onveilig gemaakt wordt een sector tusschen de ware richtingen NW. en NNO. (67°) of tusschen de ware richtingen West en Noord (90°), tot op 4500 M. van het werk; c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein licht tusschen de ware richtingen WZW. en NNO. (135°), tot op 9000 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens, voorzien van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door een stel bakens, voor zien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan één, voorzien van 2 dwarslatten, de O.lijke grens en één voorzien van 1 dwarslat, de W.lijke grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin of van het fort Kjjkduin en van de betrokken verdedigings werken een roode vlag waaien, die 3 uur vóór- het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op het, terrein van den gemeentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. Zierikzee, den 25 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Vrouwen Wanneer de verkiezingen zyn afge- loopen, en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hun werk begonnen zyn, moeten zij er aan herinnerd worden, vooral met het oog op de a.s. Grondwetsherziening, dat er, behalve mannen-kiezers, ook vrouwen bestaan, wier belangen evengoed eischen, dat zij medekiezen en gekozen worden, wil het reeds begonnen werk niet eenzijdig blyven. Vrouwen bedenkt Zij letten in 's lands Vergaderzaal niet op ons vragen, zij hooren daar niet, wanneer wij roepenwelnu, dan moeten wy laten zien, dat wjj er zyn I Doordrongen als wy ons gevoelen, dat het voor de gansche maatschappij noodig is, de vrouw mede stem te verleenen by het maken der wetten, zoo stellen wy U voor, in grooten getale op den eersten zittingsdag na de opening der Staten-Oeneraal byeen te komen vóór het gebouw der Tweede Kamer op het Binnenhof te 's Gravenhage, of zoo dicht raogelyk in de nabyheid daarvan, opdat wy daar als stillezwijgende getuigen protesteeren tegen onze uit sluiting en op deze wyze, waardig en ernstig, den Kamerleden toonen, dat wy, vrouwen van allen rang en stand, eens van zin, solidair, voor ons recht op komen. Geeft U daarom zoo spoedig mogelyk op aan delaatstondergeteekende, met duidelijke opgave van naam en adres, en gij zult nadere berichten omtrent de regeling ontvangen. Toont nu, dat het ook U ernst is met ons streven Het Uitvoerend. Neutrale Vrouwencomité niet uitgaande van Vereeniging, Bond of Partij J. S. R. Baerveldt—Haver, Presidente. W. Druoker. A. W. L. VersluysPoelman. S. W. A. Wicheis. R. van Wulfften Palthe Broese van Groenou. H. E Verwey Mejan, Secretaresse-Penmngmeesteresse. Won wernian straat 37bovoD, AMSTERDAM. De volgende personen betuigden adhaesie met dit plan B. BakkerNort, Groningen. L. van Haaften, Almelo. E. H. HartshaltZeehandelaar, Scheveningen. Dr. A. Jacobs, Amsterdam. J. C. van Lanschot Hubrecht, Amsterdam. Zuster M. Verwey Mejan, Amsterdam. Margaret ha Meyboom, Rijswijk. Jacoba C. Mossel, Amsterdam. C. Mulder van de Graaf—De Biuijn, Utrecht. M. W. H. RutgersHoitsema, Den Haag. Zuster H. SchöfFer, Amsterdam. J. Schuurbeque Boeve, Den Haag. TURKIJE. not verhoor der moordenaars van Makmoed Sjefkot pasja. By het voorloopig verhoor der moor denaars van Mahmoed Sjefket pasja verklaarde Topal Tewfih de daad uit overtuiging gepleegd te l\ebben, vol vertrouwen, dat zyn meer bekwame en invloedrijke helpers hem als het er op aankwam niet verlaten zouden. Vervol gens gaf hy een uitvoerige beschrijving van de wyze, waarop de aanslag gepleegd werd, terwijl hy tevens zyn medeplich tigen aanklaagde, dat zy hun woord gebroken hadden, daar zij hem in den steek gelaten hadden. De vroegere, luitenant, Mehmed Ali, deelde mede, dat prins Sabah ed Din voor de uitvoering van den aanslag 1700 pond geschonken had evenals de vroegere gezant te Stockholm, Sherif pasja, waarbij de secretaris van laatst genoemde als tusschenpersoon optrad. Eenige dagen vóór den moord had Kiazim zich naar Constanza begeven, waar hij 'n ontmoeting had met den ex-minister van Binnenlandsche Zaken, Rechid bey, die uit Parijs een aanzienlijke som geld medegebracht had. De aange klaagde legde vervolgens voor Damad Sali pasja zeer bezwarende verklaringen f. Zyn medeplichtige, Kiazim, had het plan gevormd om den vroegeren minister van Binnenlandsche Zaken, Talaat bey, in huis te lokken, hem daar gevangen te houden, en hem de voorwaarden der samenzweerders te dicteeren. De verklaringen van den moordenaar Zia zijn zeer bezwarend voor Domad Sali en Rechid bey en de stafkolonels Fuad en Keraal, alsmede voor den eersten luitenant Sekki. lil verband met deze verklaringen deelde de militaire gouverneur van Constantinopel een en ander mede over de onderhande lingen tusschen Kiazim, prins Sabah ed Din en Damad Sali. Laatstgenoemde heeft in voortdurende briefwisseling ge staan met een comité te Parys, waartoe Sherif pasja, Rebhid bey en Said pasja behoorden, op wier aansporing Kiazim naar Constanza vertrokken was. Het plan der samenzweerders was om een kabinet te vormen, aan het hoofd waarvan Kiamil pasja zou staan, en waarin prins Sabah ed Din als minister van Buitenlandsche Zaken en Rechid of Ismail als minister van Binnenlandsche Zaken zitting zouden hebben. RUSLAND. Eenige dagen geleden ontving de politie te Zargose bij Dorabrowa, in het gouvernement Piotrkow, de raededoeling, dat vier bandieten uit Lodz waren aan gekomen, met het plan de brandkast van een spinfabriek te plunderen. On- middellyk begaf zy zich naar het huis, waarin de roovers zich verscholen hadden. Een geregeld beleg ving aan, dat tot Vrijdag duurde. Honderden schoten werden gewisseld, en ten slotte stak de politie het huis in brand. Drie der bandieten waren dood en de vierde zwaar gewond. Een agent van politie werd gedurende het gevecht gekwetst. ENGELAND. Bij een uitstapje, dat een honderdtal schoolkinderen onder toezicht van hun meester naar het strand te South-Shields maakten, werden "zij door een onweder overvallen. Een knaapje werd door den bliksem getroffen, mAar alleen bewuste loos geslagen. Kort daarop trof een tweede bliksemstraal de kinderschaar, wat tengevolge had, dat een kind gedood en een ander bewusteloos ge slagen en licht gewond werd. Een vreemde man, die zich in de nabijheid bevond, werd doodelijk door het hemel vuur getroffen. FRANKRIJK. Parfys, 23 Juni. De Fransche president, Poincaré, is om 11.10 uur van het station St.-Lazare, vergezeld door minister Pichon, naar Cherbourg vertrokken. Hij werd luide toegejuicht. Geen enkel incident viel voor. De minister Klotz en Baudin vergezelden den president naar Cherbourg. Bij het vertrek van den president uit Cherbourg is een ernstig ongeluk gebeurd. By het lossen der saluut schoten aan boord van het oorlogsschip, waarmede de president de reis van Cherbourg paar Portsmouth maakt, barstte een kanon, met het gevolg, dat twee kanonniers gedood en verscheidene andere zwaar gewond werden. Nadere bizonderheden zijn hieromtrent nog niet bekend. Volgens de laatste berichten is het ongeval niet veroorzaakt door het uiteen barsten van een kanon, maar door het terugspringen van 'n sluitstuk. Het ongeluk had niet plaats aan boord van den kruiser „Courbot", ^waarop de presi dent zich bevond, maar in de haven van Cherbourg. De president bracht, alvorens naar Portsmouth te vertrekken, een bezoek aan de gewonden. Toen de landbouwer Firmin La grange Zondag uit Lyon naar zijn woning te Grezieu-la-Varenne terug keerde, vond hy zijn vijfjarig dochtertje en tweejarig zoontje en het kindermeisje Louise Gillard dood. Weldra bleek, dat het .kindermeisje, dat niet in het bezit van haar geestvermogens was, in een aanval van waanzin de aan haar toe vertrouwde kinderen in hun bedjes met revolverschoten had gedood, en daarna zelfmoord had gepleegd. DUITSCHLAND. Berlyn, 23 Juni. Voor een huis te Kuchenburg, district Charlottenburg, werd hedennacht het lijk van een dienst meisje gevonden, dat door een revolver schot om het leven gebracht was. Hedenochtend meldden zich op een politiebureau twee jonge lieden, die verklaarden, dat zy het meisje by ongeluk gedood hadden. Zij hadden het meisje na een wandeling naar huis begeleid en terwyl zij bij de huisdeur stonden te praten ging het schot af, waardoor het meisje op slag gedood werd. Beide jongelieden werden gevangen genomen. Hedennacht beproefde de vrouw van een huisknecht den driejarigen zoon en het vierjarige dochtertje van haar dochter, wier kinderen zij by zich in huis genomen had, te vergiftigen. Ook zij zelf wilde zich van het leven berooven daar haar man niet toestond, dat zy het meisje by zich in huis hield. Beide kinderen zyn overleden. De toestand der vrouw is hopeloos. Brimswyk. Alhier werd het zesjarig zoontje van den tafelmaker Gentes uit de ouderlijke woning vermist. Toen het knaapje 's avonds laat nog niet thuis was, gingen de ouders op onderzoek uit, echter zonder resultaat. Eerst den volgenden dag vonden zy het lijk van hun kind in een kast van hun woning. Het bleek, dat het slachtoffer door een revolverschot in het hoofd en een steek met een soort dolkmes gedood was. Verdacht van dezen moord wordt een nicht, Marie Buschhorn genaamd, die sedert drie weken by het echtpaar Gentes vertoefde. De vrouw is plotse ling verdwenen en heeft waarschijnlijk 700 mark uit een kast medegenomen. BELGIË. Over het ernstig ongeval, dat Zaterdag avond op de „Scenic Railway", één der attracties van de Gentsche tentoonstel ling plaats greep, leest men in de Nieuwe Gazet nog het volgende: Drie wagonnetjes reden in de hoogte en de laagte op de baan, toen een vierde rijtuig, dat in de hoogte werd getrokken, tengevolge van een defect aan de kabel, boven niet automatisch werd vastge haakt, en in duizelingwekkende snelheid achterwaarts de helling afdaalde. In een bocht botste dit wagonnetje op een ander rijtuig, zoodat dit laatste uit de rails geraakte en de twee andere, die nog op de baan waren, insgelyks uit het spoor vlogen. Gehuil en wanhoopskreten. Onmid dellijk snelde de politie toe, en werden de eerste maatregelen genomen. Men verwittigde den dienst van het Roode Kruis der tentoonstelling en bracht de gekwetsten naar het lazaret over. Enkele personen waren slechts licht gekwetst en hadden in allerijl de vlucht genomen. Een dame had verscheidene ribben gebroken en een kwetsuur naast het rechteroog bekomen. Ook een heer werd zwaar gewond. Dezen werden drie ribben, een schouder blad en de linkerarm gebroken. Een ander, die zich ook in het wagonnetje bevond, werd aan de knie en de linkerhand 'gekwetst. Onder de min of meer ernstig gewonden zijn verder nog de twee Duitschers, waarvan de ééne aan den neus en de ander aan de wang gekwetst werd, terwijl een dame uit Ostende ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Het parket heeft het materieel van de „Scenic Railway" in beslag doen nemen. NEDERLAND. Amsterdam, 24 Juni. Toen gisteren morgen de chefs der bekende diamant- firma Eduard van Dam, hier en te Antwerpen gevestigd, uit de kluizen der fabriek te Antwerpen de daarin geborgen onafgewerkte partijen zouden halen, om die weer aan de werklieden uit te geven, bleek de geheele voorraad diamanten verdwenen. Er was letterlijk niets in de kluizenachtergelaten. De Antwerpsche recherche speurt naar de daders van dit brutale stuk. De firma is tegen inbraak verzekerd. Nader verneemt men nog, dat deze diefstal door zeer geslepen leden van het inbrekersgilde gepleegd moet zyn. Men staat er verstomd van, hoe zij er in konden slagen, de dikke stalen platen der kluizen te verbreken. By de kluis werd een geheele ver zameling moderne inbrekerswerktuigen gevonden, o. a. verscheidene instrumenten om de stalen bepantsering der kluizen te doen smelten. In het geheel worden zeven kistjes met onafgewerkte partijen diamant ont vreemd; de kistjes waren ter plaatse opengebroken, nadat zij uit de kluis waren gehaald. De waarde van het ontvreemde wordt op 50.000 frs. geschat. Uit Stad en Provincie. Zierikzee. In de Maandagavond ge houden vergadering der vrijzinnig- democratische kiesvereeniging is met algemeene stemmen besloten de candi- daten der liberale kiesvereeniging wanneer tot stemming moet worden overgegaan, te steunen, en den zetel van den heer Timmerman onaangevochten te laten'. 25 Juni. Tot leden van den gemeenteraad werden gisteren by can didaatstelling herkozen de heeren W. Ribbens, L. Koopman, H. van Nouhuys en A. Timmerman. Met ingang van 1 Juli zijn bij Ministerieele beschikking benoemd tot loden der Zuivelcommissie in Zeeland de heeren J. H. O. Dominicus te Krui- ningen, G. A. Vorsterraan van Oyen te Aardenburg, W. Kakebeeke te Goes en G. A. H. Wagtho te Tholen. Kerkwerre. By de op 24 Juni j.l. alhier gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zyn candi- daat gesteld de heeren G. J. v. d. Cingel, C. D. v. d. Linde (aftr.), H. Viergever en S. by de Vaate Bz. De stemming daarvoor zal gehouden worden op Vrijdag 4 Juli a.s. van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur. Haamstede. Bij de heden gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zyn de aftredende leden, de heeren W. Vis en P. Steur, by enkele candidaatstelling weder benoemd ver klaard. In de vacature-De Bakker is by enkele candidaatstelling benoemd verklaard de heer A. Gilijamse. Eikerzee, 24 Juni. By candidaat stelling zijn heden tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeren Jacob van den Bout en B. J. bij de Vaate. Brouwershaven, 24 Juni. Heden zijn candidaat gesteld voor leden van den gemeenteraad alhier, de heeren Gent van Schelven en G. J. Boot, beiden aftredend; W. C. den Boer en P. D. Bos Wz., waarvoor de stemming zal plaats hebben op Vrydag 4 Juli en de herstemming op Dinsdag 15 Juli a.s. Zonnomalre, 24 Juni. By enkele candidaatstelling zyn als leden van den gemeenteraad herkozen de heeren M. van Putte, J. Verseput en J. H. Goeraans. Noordgouwe. Bij enkele candidaat stelling zyn als leden van den raad herkozen, de heeren A. Viergever en J. Schikker. Dreischor. Als leden van den gemeente raad zijn alhier aan de beurt van aftreding de heeren N. Padmos en J. G. van Langeraad. Candidaten zijn de aftredende leden en de heer A. P. dei- Weduwen. Nleuworkerk. Door de Kiesvereeni ging „Algemeen Belang" alhier werden in hare vergadering op Maandagavond voor de periodieke verkiezing van twee leden in den gemeenteraad, de aftredende heeren, R. A. Gaanderse en Joh. Lette, candidaat gesteld. By de hieraan voorafgaande verkiezing van drie bestuursleden der vereeniging werden herkozen Jde aftredende heeren D. Koopman, J. W. van Oeveren en P. Barendregt. Genoemde heeren, Joh. Lette en R. A. Gaanderse zijn bij enkele candidaat stelling als raadsleden herkozen. Brulnlsse. Bij het dezer dagen ge houden examen voor rijksambtenaar der directe belastingen, invoerrechten en accynsen te Arnhem, is ook geslaagd de heer J. Bal Sz. geboren alhier, thans kommies te water. Voor de op 4 Juli te houden raadsverkiezing zyn candidaat gesteld de heeren Jac. Goudzwaard en J.^ C. Bolier, beiden aftredend, door de Kies vereeniging „Burgerplicht", en de heeren D. van den Berg Wz. en Joh. Wemmers door de Antirev. Kiesvereeniging. Starenlsso. Bij de heden gehouden kandidaatstelling voor 2 leden van den Gemeenteraad zijn gesteld de aftredende leden de heeren A. J. Verstraate en A. H. v. d. Slikke benevens de heeren C. Broodraan en K. A. de GraalF (beidefl oud-lid). St.-Annaland, 25 Juni. De beide af tredende leden van den gemeenteraad, de heeren A. J. Bierens en B. Kodde, zijn opnieuw gekozen. De eerste nieuwe aardappelen zijn hier Maandag te koop aangeboden tegen 40 ct. den vyfkop. Naar men zegt moet de qualiteit zeer goed zyn. St.-Maartonsdyk, 24 Juni. Heden zyn candidaat gesteld voor twee leden van den gemeenteraad de heeren Chr. Hoek Mz. (aftr.), W. M. Rjjnberg (aftr.) en N. J. Nelisse. Oud-Vosseineer, 24 Juni. Gandidaten voor den gemeenteraad zijn de heeren Vermet, aftr. vrijz., Aarnoudse, aftr. anti-rev., en Matheus den Engelsman, vrijz. Tholen, 24 Juni. De volgende heeren zyn als candidaten voor leden van den gemeenteraad gesteldJ. M. Wagemaker, C. A. H. Wagtho, J. K. van der Stel, J. Kegge (allen aftr.); D. van Hiele, P. A. de long, H. G. Deurloo, H. Goosen en M. J. Hage. lcrseke, 23 Juni. In een woning alhier heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag oen geval van gasverstikking voorgedaan. De slang van een gaskomfoor was losgewerkt in een vertrek naast dat, waar man en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1