ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 23 Juni 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit de Hofstad. Gemengd Nieuws. (Zierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9404. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. buizen in het dorp stortten in, terwijl de portalen van een twaalftal beneden woningen met slik werden gevuld. Een der bewoonsters, die zich niet tijdig in veiligheid had weten te stellen, werd door 't water medegesleurd en ver dronk. De materieele schade wordt op 600.000 francs geschat. Een andere wolkbreuk, vergezeld van een lievigen hagelslag, richtte groot onheil aan te Lagney en Lucey, in het departement Meurlhe-et-Moselle. Voor de gemeente Lucey alleen wordt de AMERIKA. Alle staten ten Oosten van den Mississippi hebben hevig te ljjden van een voor de maand Juni ongekende hitte. Vooral Dinsdag was de warmte onverdragelyk en steeg de thermometer OI1„ op sommige plaatsen m de schaduw tot soi,a(]e 0p 400.000 fraucs berekend 38,9 gr. Celsius (102 gr. Fahrenheit). I Deze hooge temperatuur kwam geheel onverwacht, zoodat de gemeentelijke autoriteiten en liefdadigheidsinstellingen te New-Vork totaal onvoorbereid waren. De openbare parken waren Dinsdag dan ook nog niet voor de armen opengesteld, en dezen, die anders 's nachts hun tenten in die parken opslaan, brachten thans den nacht op de daken en in de trap portalen door. De liefdadigheidsin stellingen deelden nu ook geen ijsporties uit, zoodat de arme bevolking thans veel meer hinder van de geweldige hitte ondervond dan vroeger jaren. Te New-York, waar de temperatuur Dinsdag 95 gr. Fahrenheit in de schaduw bedroeg, zijn tal van menschen van de hitte flauw gevallen, terwyl één persoon is overleden. Te Chicago wees het kwik 100 gr. Fahrenheit aan. Telegrammen uit Washintgon melden, dat ook de Kamerleden veel van de hitte te lyden hadden. Verscheidenen hunner brachten hun tyd door in de lange wandelgangen, zoekende naar wat koelte, terwyl in de zittingzaal zelf iedereen groote palm bladeren als waaiers gebruikte. De eenige man, die het te Washington niet warm heeft, is, naar men beweert, president Wilson, die kort geleden in zyn bureau een koelheid verspreidende plant heeft geplaatst, die, gelyk dagbladcorres pondenten melden, meer dan 55 dollar per dag aan ys verbruikt. De New-York Herald verneemt, dat lietPanamakauaal den lsten December a.s. practisch gereed zal zijn. Op dieu datum, zou, zoo noodig, de geheele Atlantische vloot bet kanaal kunnen passeeren. De laatste dijk, die het water verhindert in de Culebra-doorgraving te stroomeu, zal in October a.s. doorgestoken worden. In Januari 1914 zouden de handelsschepen van het kanaal reeds gebruik kuuuen maken, maar dat ge heele jaar zal besteed worden om den waterweg te verbeteren. De oflicieele opening zal in Januari 1915 plaats hebben. ITALIË. Rome, 19 Juni. Op het oogenblik moet hier vry sterk de typhus heerschen, maar wat erger is, de Gazzettu del Popoio van Turyn meent met zekerheid te mogen zeggen, dat te Gattinara (provincie Vercelli) zich enkele gevallen van zwarte pokken zouden hebben voorgedaan. Natuurlijk wordt alles in 't werk gesteld om de uitbreiding van de vreeselyke ziekte te beperken. RUSLAND. Het dagblad Kievlanin meldt, dat tachtig vrouwen, die bij een bietwortel- fabrikant in het district Piriatin (gouver nement Pullawa) in dienst waren, tijdens een brand in de bouten loods, waarin zij sliepen, in de vlammen omgekomen zijn. De vrouwen, afkomstig uit het gouvernement Kief, werkten tegen minder loon dan de arbeiders, die in den omtrek der fabriek woonden. Men vermoedt dan ook, dat deze de loods in brand gestoken hebben. Het feit, dat allo deuren gesloten waren, zoodat geen der on.gelukkigen aan den vreeselijken dood ontkomen kon, wijst er wel op, dat hier misdaad in bet spel is. ZWITSERLAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag, toen boven Macot (Savoye) een hevig onweer woedde, bad in bet naburige gebergte een wolkbreuk plaats. Het water van het riviertje, dat door liet dorp stroomt eu op den berg Siut- Jacques op 2316 M. hoogte ontspringt, zwol zoo buitengewoon snel, dat het it korten tijd het omliggende land over stroomde. Met reusachtig geweld werd de vloed naar Mócot voortgestuwd, en in een oogwenk waren verschillende fabrieken eu molens verwoest. Twee FRANKRIJK. Donderdag 1.1. hebben inspecteurs van den veiligheidsdienst te Parys een goeden slag geslagen. Ze arresteerden een zekeren Boucher, die op 't bureau verklaarde, zijn leven duur verdedigd te zullen hebben, als hij daartoe in staat was geweest. Dit heerschap werd zeven maal in Frankrijk en viermaal in België wegens verschillende misdryven veroordeeld. Als soldaat in Afrika, toonde hy zich de meest tuchtelooze van alle. In de militaire gevangenis opgesloten, slaagde hy er in, daaruit te ontvluchten en Frankrijk te bereiken. Daar werd hij opnieuw achter slot en grendel gezet. Te Marseille, onder toezicht wandelend, wierp hij zich echter van een hoogte van 35 M. in de Middellandsche zee. Hij werd weer geknipt en naar Algiers overgebracht, maar ontsnapte voor de derde maal. Te Parijs werd hy opnieuw gevangen genomen. Vandaar is hy voor de vierde maal ontvlucht. Dat was in 1909. Sindsdien was men zyn spoor byster. Die jaren heeft hy deels in Tripolis, deels in Spanje door gebracht. DUITSCHLAND. Reims, 19 Juni. Een ernstig ongeluk had gisteren tijdens de schietoefeningen alhier plaats. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontplofte een granaat ver véór het doel, tengevolge waarvan 30 soldaten werden gewond. Van twee hunner is de toestand hopeloos. BerlJJn, 20 Juni. De rijkskanselier publiceert een verklaring des keizers, waarin o.m. gezegd wordt: „ik dank den Heer voor het feit, dat ik met tevredenheid kan terugzien op de af- geloopen 25 jaren van ernstigen arbeid, die groote weldaden aan het vaderland bracht. Dat dit kon geschieden onder de stralen van de vredeszon, die iedere wolk, welke aan den horizon opsteeg, door haar kracht deed verdwijnen, maakt my in het bizonder gelukkig. Een royner voornaamste wenschen ging daardoor in vervulling. Ik zal ook in de toekomst al myn krachten voor de welvaart van het Duitsche volk blyven inspannen zoolang als God de Heer my behoudt". Bremen, 21 Juni. Van de kinderen, die gisteren in de Mariaschool gewond werden, is er nog één overleden, zoodat in het geheel vier gedood zyn. De toestand van den onderwijzer geeft nog steeds tot groote bezorgdheid aanleiding en bet is niet waarschijnlijk, dat men hem in het leven zal kunnen behouden. RELGIË. Verhalen van ongelooflelijke rijke bedelaars zijn bekend. In Vlaamsclie bladen vinden we van dat verschijnsel een nieuw voorbeeld. In Assebroucke (West-Vlaauderen) bedelde al sinds vele jaren een gehuwde vrouw, Ro8ali D. Steeds ging zij ellendig gekleed. Het gerecht kreeg echter achter docht. Inderdaad bracht een onderzoek aan het licht, dat zij meer dan 16000 frank moet bezitten. Thans laat ze een huis zetten, dat meer dan 8000 frank zal kosten. Bovendien verdient haar man dagelijks 5,50 frank. Ze heeft maar twee kinderen, doch niettemin kregen deze niets anders te eten dan uitge droogde en zelfs beschimmelde brood korsten. De politie heeft aan die schandelijke exploitatie van weldenkende menschen een einde gemaakt. Brussel, 20 Juni. De nieuwe schoolwet, die heden by de Kamer ingediend zal worden, stelt het onderwijs verplichtend van het 6e tot het 14e jaar, terwyl alle onderwijzers Belgen en gediplomeerd moeten zyn. Aanbestedlngon, Vorkooplngen enz. Morlaanshoofd, 20 Juni. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van den heer Cornells den Boer, publiek verkochtGras f 25, f 27 en f28; gras en nagras f40,50; nagras f12; kantgras f 0,30. Alles per Schouwsch gemet. RECHTZAKEN. De rechtbank te Breda veroordeelde den onderwijzer eener openbare school te Geertruidenberg tot f 5 boete, subsi diair 5 dagen hechtenis, wegens het klappen toebrengen aan zijne leerlinge Hendrika Schaap. De eiscli was f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. ONDER YV IJ S. St.-Maartensdyk. Bij het laatst ge houden examen voor Rijksambtenaar is geslaagd de heer G. A. Geluk, geboortig van hier. XII. Ook de stemgerechtigde residentie bewoner heeft zich zijn electorale plichten herinnerd en er zich naar behooren van gekweten. Het aantal in onze 3 Haagsche districten uitgebrachte stemmen is althans geenszins onbevredigend te noemen, en al viel er qua animo geen bepaalde vooruitgang bij den kies-lust in 1909 te bespeuren, naar verhouding zijn eerder meer dan minder kiezers ter stembus getrokken. In werkelijkheid bedroeg het aantal echter veel meer nu, dan toen. Bij de wisseliüg der vorige legislatieve periode kwameu in I 7346, in II 8223 en in III 7723 kiezers op; thans bedroegen deze cijfers resp. 10657, 10946 en 11047, maar het aantal stemgerechtigden is dan ook sedert de laatste vier jaren aanmer kelijk toegenomen; toen resp. 10950, 11494 en 12084 tegen thans resp. 13029, 13625 en 15130. Van deze 15130 kiezers zijn er, naar „zegd 11047 opgekomen, waarvan een flinke meerderheid al dadelijk den af tredenden uni-liberaal weder in de Kamer heeft gebracht. Inmiddels is de sterke toename der sociaal-democratische stemmen ook dit district zeer tot uiting gekomen vóór 4 jaar werden er op den sociaal democraat 397 stemmen uitgebracht thans niet minder dan 1316. In II, waar de aftredende uni-liberaal met den christelyk-historicus in herstemming komt met vrij vaste kans voor den aftredende is deze toename der socialistische stemmen percentsgewijze veel minder dan in I, maar feitelijk even sterk, n.l. van 1003 in 1909 is dit cijfer tot 2800 in 1913 geklommen. In I daarentegen is de vermeerdering der roode" stemmen naar verhouding het geringst, maar in absoluten zin het sterkst; daar hebben 4835 kiezers zich vóór den sociaal-democraat verklaard, echter nog niet in aantal voldoende om hem direct op het Binnonhof te brengen Hij komt er in herstemming met den anti", maar deze legt bepaald het loodje. De heer Deen evenwel en natuurlijk de veel-besproken protest- candidaat, die warempel nog 164 stemmen op zich vereenigde heeft het niet tot een herstemming kunnen brengen, wat te bejammeren valt. Intusschen zijn dit jaar de vrijzinnigen in alle districten met 12206 man aan de stembus verschenen, tegen 9683 in 1909; een toename dus van 2523 man! Maar laat nu deze „sprekende" cijfers een wijle rusten; bij de herstemming is wéér het woord aan hen. In dien tusschentijd wil de Hagenaar, hoe „kies"- keurig hij ook zijn moge, zich nog wel eens te binnen brengen, dat er nog andere dingen bestaan dan stembilletten, stembussen en roode, zwarte en wat-niet- al-van-kleur stemmen. Hij laat zich daarom het genot van een andere kleur-combinatie, zoo concentreerd mogelijk zelfs, niet ontnemen en hij duizenden gaan de Hagenaars thans naar het strand, om er de zon in een gamma van schitterende tinten aan de wester-avond kim in zee te zien duiken, Op den grooten pier, vlak tegenover het Kurhaus, die ver in zee steekt en rijk van rustbanken is voorzien is het nu „zalig". Aan het eind, waar zich het paviljoen bevindt, wordt bovendien het oor gestreeld door een uitnemend orkest en is van daaruit de aanblik op al de hötels en gebouwen, die men nu als het ware van zee uit kan overzien, buitengewoon aantrekkelijk. En in het Kurhaus-zelfDe Paryzenaars zijn er thans en hebben hun zomertaak op het orkest-podium aanvaard (voor eventjes 65000 gulden honorarium). Een stampvolle zaal heeft welkom gelieeten met daverend handgeklap en zij hebben dezen welkomstgroet beantwoord mot, staande, ons volkslied als het allereerste wat zij ten gehoore brachteD, te doen klinken. Daar zaten toen wij weer in de prach tige groote zaal en het was alsof er geen winter was voorbijgegaan tusschen het laatste concert van verleden en het eerste van dit jaar, zoo weinig was er veran derd. Toch wel, er is een nieuwe groote kroon gekomen, die met een sterkte van 10,000 normaal kaarsen een zoo sterk licht verspreidt, dat wie iets liever be dekt houdt, daar maar niet komen moet. Men zou er nu veel zelfs op den keper kunnen beschouwen en daar moet men eigenlijk niet om in de ooievaarstad komen. Aardig, luchtig, erg voornaam op het oog en duur uit de verte maar van diebtbij en op de keper, neen zoo moet het Haagsche leven maar liever niet bezien worden, door wie nog aan illusies hecht. Een illusie zal het ook wel blijken dat de aanhangige groote annexatie plannen ons veel voordeel zullen ople veren, als, wat de gemeenteraad al vast besloot, de annexatie haar beslag krijgt, wordt de geheele gemeente Voorburg en zoo goed als de geheele gemeente Rijs wijk opgeslokt, twee-derde van Wasse naar, een-derde van Loosduinen en nog een strooE van het aan Voorburg gren zend deel van Stompwijk. Nu zullen een groot aautal z.g. forensen, meerendeels welgestelde lieden op onze belasting cahiers komen! Heel mooi, maar riolee- ring,# bestrating, politie, brandweer, ver lichting, schoolbouw enz. enz. zal nu ook door de Haagsche gemeente-kas moeten bezoldigd worden, en al die takken van gemeentelijke administratie breiden zich zeer uit bij de annexatie. Summa summarum is het dan nog zeer de vraag of we met zulk een geweldig annexatie-brok in de maag het niet duchtig benauwd zullen krijgen. Maar daar is dan alweer de Haagsche belasting-op- brenger allicht goed genoeg voor hij mocht anders eens te veel overhouden; och armel H AGE MAN. Staten zullen worden. ten sterkste gesteund ff 22 voor een stem. Dezer dagen ontving een oud inwoner van Enschedé, sinds korten tyd te Arasterdam woonachtig, een schrijven van een kiesvereeniging in zyn vroegere woonplaats, waarin men hem verzocht daarheen te komen, teneinde van zyn stemrecht gebruik te maken. De kiezer, die hier een zaak heeft, schreef aan bedoelde kiesvereeniging wel bereid te zyn naar Enschede te komen, indien hem de schade, die hij daarvan in zijn bedrijf zal ondervinden, vergoedt. In antwoord hierop ontving bedoelde kiezer bericht, dat alle kosten welke aan de komst naar Enschede zijn ver bonden, totaal f 22, door de kiesver eeniging zullen worden vergoed. Een vraag aan de kiezers in Noord- Beveland. Het is toch niet te veel gevergd, dat men by de aftreding van een afgevaar digde in een vertegenwoordigend lichaam zich de vraag stelt, hoe die afgevaar digde zijn mandaat heeft vervuld? Laat ons dan even een feit ten aanzien van den heer Noordyke in herinnering mogen brengen. In de vergadering der Prov. Staten van 20 November 1908 was aan de orde een verzoek van het Bestuur van de afdeeling Noord-Beveland van de Maat schappij tot bevordering van landbouw veeteelt in Zeeland, om aan den Provincialen steiger te Kortgene een veeloods te bouwen. En ziet, even vóór dat dit verzoek aan de orde werd ge steld, verdween de heer Noordijke uit de vergaderzaal, om er terug te keeren even nadat het verzoek was afgewezen. Vrage: wat hebben de kiezers van Noord-Beveland aan een afgevaardigde, die heengaat juist op een oogenblik, dat een belang van hunne streek wordt behandeld MiddGt.) Do Hocialisteii eu (le aanstaande verkiezingen. De besturen der S. D. A. P. in de Kamerdistricten Goes en Hontenisse, hebben besloten den vrijzinnigen can- didaat Elenbaas in het Statendistrict Goes flink te steunen. De drie vrijzinnige candidaten in het district Middelburg voor de Prov. De kapitein van Köpenick. Wilhelm Yoigt, die als „kapitein van Köpenick" wereldberoemd geworden is, heeft weer eens van zich doen spreken door een rechtsvervolging, welke hij had ingesteld tegen den redacteur van de Goslarsche Zeitung. Deze had in eeh artikel naar aanleiding van het later onjuist gebleken doodsbericht van Voigt, over dezen gesproken als „voormaligen tucht huisboef en bedrieger" en daarover voelde de „kapitein" zich beleedigd. Toen de zaak moest dienen, kwam Voigt zelf te Goslar, maar hij trok de aanklacht in, nadat de redacteur verklaard had, hem niet te hebben willen beleedigen en bereid te zijn de gerechtskosten van den klager te betalen. Voigt vertelde, dat hy tegenwoordig in Luxemburg woont, waar hij een stuk land ten geschenke heeft gekregen. Te Goslar had hij nog een onaangenaam avontuur. De rechtbank had n.l. het strafregister van den voormaligen schoen maker nageslagen en gevonden, dat daar nog een post open stond. Door de rechtbank te Bonn was hem namelijk een boete opgelegd, die hij nog niet betaald had. Dit zaakje wilde men nu tegelijk vereffenen en juist toen Voigt met eenige pasgevon den kenissen een uitstapje in het schoone Okerdal wilde gaan maken, sprak op de markt te Goslar de deurwaarder hem aan en eischte betaling van de boete, anders moest de „kapitein" de subsidiaire hechtenis ondergaan. De boete bedroeg 288 mark en Voigt had slechts 120 mark bij zich. Hij toonde echter niet den minsten lust om nu nog wat in Goslar te gaan „zitten", maar hij verzocht eenige uren uitstel, dau zou hij naar huis telegrafeeren om het geld. Dit werd inderdaad nog denzelfden dag ontvangen. Nog een eigenaardige bizonderheid wordt hierby vermeld: De burgemeester van Köpenick had zich destijds door den „kapitein" laten arresteeren, zonder van dezen te eischen, dat hij een bevel tot inhechtenisneming aan hem vertoonde. De deurwaarder te Goslar was ook niet het bezit van een bevel tot aanhou ding, maar niettemin liet ook Voigt zich door hem intimideeren. Luchtvaart. Joliannisthal, 19 Juni. De aviateur Kraftel, hedenmorgen 3.48 voor een twee-uren-vlucht vertrokken, viel om 4.05. Kraftel en zyn mecanicien Gerbitz werden beiden onmiddellijk gedood. MARKTBERICHTEN. Gent, 20 Juni. Vlas. De verkoop van Inlandsch gaat goed tot vaste prijzen. In Russisch zyn de zaken onbeteekenend, maar de prijzen houden zich staande. ZeetUdlugeii. Zierikzee. INGEKLAARD: 21 Juni. De Engelsche barge „Vicunia", kapt. C. Duncan, met klei, van Engeland naar Pruisen. UITGEKLAARD: 22 Juni. De Engelsche barge „Lord Beverford", kapt. G. White, met machinedeelen en vaten, van Bergen-op-Zoom naar En geland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5