ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 23 Juni 1913. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Inlevering Wapens ens. lichting 1906 van de Landweer. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zier Ikzcesche Courant). a B;O NIN B|m ENT. Dp abonntmwntspiys vau dit blad, dat interen MAANDAG, WOENSDAG en VR1.IDAG verschijnt, is voor Zierikcee f 1,30, voor alle andere plaatsen "in Nederland f 1,60 per 8 maanden. Voor het buitenland, verrending ddns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. - No. 9404. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van I3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. (Iroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddaga uiterlijk 2 ure Zij, die zich mot I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. A. J. De Directeur, DE LOOZE Jr. der De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Commissaris dei- Koningin in Zeeland van 3 Mei 1913 (Prov. blad no. 52); Gelet op de voorschriften betreffende de inlevering van wapenen en kleederen van gepasporteerden van de Landweer; Brengen ter openbare kennis, dat de inlevering van de wapenen, de kleeding- en uitrusting stukken, het ledergoed en de reglementen of dienstvoorschriften voor de verlofgangers van de Landweer van de lichting 1906, behoorende tot de gemeente Zierikzee, die dit jaar wegens diensteindiging zullen ontslagen worden, zal plaats hebben In het stadhuis, op Dinsdag 8 Juli 1913, des voormlddags 9 uur. Zjj herinneren er de verlofgangers aan, dat zij alle voorwerpen, welke zy, hetzij bij hun vroeger korps, hetzij bij de Landweer, hebben ontvangen, moeten inleveren, zoodat z\j bij de inlevering burgerkleeding moeten dragen, of, zoo zij in unilormkleeding verschijnen, voorzien moeten zijn van de noodige burger- kleedingstukkenom daarin gekleed weder huiswaarts te keeren. Indien de verlofganger wegens ziekte, verblpf buitenslands of andere geldige redenen ver hinderen is persoonlijk de wapenen, de kleeding en uitrustingstukken, het ledergoed en de reglementen en dienstvoorschriften in te leveren, dan is hij, of zijn, bij onmacht zynerzyds, zijne naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiede. Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken uit een bewys, afgegeven, c. q gelegaliseerd, door den burgemeester en bp de inlevering over te leggen door den persoon, die namens den verlofganger tot de inlevering is verschenen. Ziebikzbb, den 20 Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DE BALKAN. Het Balkanverbond. Athene, 21 Juni. Ondanks de pogingen van Rusland om den vrede te behouden heeft men hier weinig hoop, dat men tot een vreedzame oplossing zal komen. Boelgarye heeft zyn troepen gemobili seerd; 70.000 Boelgaren staan thans tegenover de Grieken gereed, om in geval van oorlog de verbinding tusschen de Servische en Grieksche legers onmiddellijk af te snyden. De Boelgaarsche hoofdmacht staat aan de Boelgaarsche grens tusschen Istip en Kozana tegenover de Serviërs. Verder staan Boelgarsche troepen aan de Ser vische grens tot dekking van Sofia. De Boelgaarsche troepen, die tegenover de Serviërs staan, worden gecommandeerd door generaal Sawof en die tegenover de Grieken door generaal Iwanof. NEDERLAND. Arnhem, 21 Juni. Een koopman alhier was indertyd met een weduwe, die een groote dochter had, gehuwd. Na een gelukkig huwelijk van eenige jaren, overleed zijn echtgenoote en liet hem, den koopman, met hare dochter achter. De koopman en de stiefdochter vatten een innige genegenheid voor elkaar op en wilden een huwelijk aangaan. De koopman twijfelde of het Burgerlijk Wetboek zoo'n huwelijk wel zou toe laten en liet zich naar een naburige gemeente afschrijven, terwijl hij zijn stiefdochter-verloofde naar een andere naburige gemeente deed verhuizen. Hy deed in die naburige gemeente aangifte van zyn voorgenomen hu wel ijk en ver zweeg, dat hy weduwnaar was. Dinsdag echter, den dag vóór de voltrekking van het huwelijk, hoorde de ambtenaar van den burgerlijken stand van terzijde, dat er iets niet in den haak zou zijn met het voorgenomen huwelijk van den koopman, waarom hy onmiddellijk een onderzoek instelde. Uit dit onderzoek bleek alras, dat de geruchten waarheid bevatten en hy gaf den koopman den avond voor den trouwdag te kennen, dat het huwelijk niet door hem zou worden voltrokken. Men begrijpt, dat onze koopman en zijn aanstaande zeer verslagen zyn. Amsterdam, 20 Juni. Gisterenavond kregen in de Laurierstraat een man en een vrouw twist. De man maakte zich daarbij zóó zenuwachtig, dat hij zijn spraak verloor. Hij werd per auto- brancard naar een gasthuis vervoerd. 21 Juni. Naar men verneemt is thans een civiel geding aanhangig gemaakt tegen de steenhouwersbaas, die van zyn knecht A. P., g'o lot uit de Staatsloterij voor f 10 overnam, wetende, dat op dit lot de honderd duizend was gevallen. Het einde van de geschiedenis was, dat de steenhouwersbaas aanbood het geld eerlyk te deelen. Nijmegen, 21 Juni. Tusschen Zeddam en Beek was H. Peters met zijn 19-jarigen zoon aan het zand graven. Toen de vader, na een karrevracht te hebben weggebracht, terugkwam, miste hy zyn zoon. Door een zandinstortiog bleek de jongen bedolven te zyn. Het lyk werd eenigen tyd later gevonden. VU raven huge, 20 Juni. Een deserteur van de veld-artillorie, uit Leiden, die verleden week door de Haagsche politie was aangehouden, inaar toen wist te ontsnappen aan de patrouille, die hem van het politie-bureau naar de kazerne moest brengen, is thans voor de tweede maal gearresteerd. Hij was aan het werk op een land in den Binckhorstpolder, toen hij eenige politie-agenten, waaronder enkele per rijwiel, op zich zag afkomen. Ijlings nam hij de vlucht in do richting van een nabijgelegen boerderij, die daarop door de politie werd afgezet. Overal werd hij toen gezucht, doch nergens bleek hij te vinden, totdat men met hooivorken een stajxil hooi uiteenhaalde, waarop do man uit 't hooi te voorschijn kwam. Hij werd daarop overgebracht naar het politie-bureau Huygenspark, waar men hem aan de militaire autoriteit uitleverde, nadat deze een patrouille had gezonden om hem te halen. Tusschen de stakende grondwerkers en de politie alhier ontstond een vrij ernstige botsing ten gevolge van de arrestatie van een staker, die naar een voorbijrijdenden auto, waarin huiswaarts vervoerd wordende werkwilligen zaten, steen en wierp. Gevoelige slagen werden uitgedeeld en de straat schoongeveegd. De werkwilligen waren grondwerkers op het gasfabriekterrein aan de Trekvliet. Zij legden nu ook het werk neer. Zierikzee, 23 Juni. Vrijdagavond ver gaderde in de zaal van cafó „Juliana" de Liberale Kiesvereeniging. De voorzitter, jhr. R. de Muralt, opende de vergadering met een toespraak, waarin hy met vreugde gewag maakte van de overwinningen, door de vryzinni- gen by den stembusstrijd in den laatsten tyd alhier bevochten. By de Staten verkiezingen waren de drie aftredende liberalen, de heeren Bolle, Heyse en Hoogenboora, met groote stemmen- meerderheid herkozen, en by de stem ming van een lid voor de Tweede Kamer was het aftredend lid, rar. R. J. H. Patyn, met een flinke meerderheid by eerste stemming herkozen. Hy bracht hulde aan het wys inzicht der kiezers, en aan allen, die tot deze herkiezing het hunne hadden bijgedragen. (Applaus). Aan de orde is de verkiezing van een bestuurslid ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer A. Anker, die volgens het reglement niet herkiesbaar is. Gekozen werd rar. S. van Geuns. Mede aanbevolen was de heer Van Zyverden. Ter tafel komt. dé cundidaatstêllirig voor den gemeenteraad. Aan de beurt van aftreden zyn de heeren Koopman, Van Nouhuys, Ribbens en Timmerman. De voorzitter vraagt, wie namen wenscht te noemen. De heer Prankel zegt vernomen te hebben, dat men plan heeft tegenover het anti-revolutionnaire raadslid, den heer Timmerman, een tegencandidaat te stellen, omdat deze zich had laten candideeren voor de Provinciale Staten, wetend, dat dit aan de gemeente veel geld kost, terwyl hy toch zeer goed begreep geen kans van slagen te hebben. Spreker wenscht tegen dit voornemen op te komen. Elke party, al is zy ook in de minderheid, heeft het recht by de stembus te beproeven een lid van haat gekozen te verkrijgen. Dat recht raag niet in het minst verkort worden. Het gaat dan ook niet aan iemand uit den Raad te drijven, omdat hy van dat recht gebruik heeft gemaakt. Bovendien is de heer Timmerman indertijd door de vryzinnig-Jemocraten in den Raad gebracht. Deze zullen zyn candidatuur beslist thans weer voorstellen. En waar wy nu streven naar een fusie met de vryzinnig-democraten, daar moeten wy geen daad doen, die de vrijzinnigen verdeelt. Hij stelt op grond van een en ander voor tegenover den heer Timmer man geen tegoncandidaat te stellen. Over dit, voorstel ontspon zich een uitvoerig debat. Aangevoerd werd, dat de hoer Timmerman één der zittende Statenleden had willen laten duikelen, teneinde zelf diens zetel in te nemen, on dat uitgever is van een blad, wuarui.de voormannen der liberale party vaak door het slyk worden gosleurd. Na ampele en hreede discussion werd genoemd voorstel met 20 stemmen vóór en 24 tegen aangenomen. Twee stemmen waren van onwaarde, terwijl één stem in blanco was uitgebracht. Hierop werden de drie aftredende leden opnieuw candidaat gesteld. By de rondvraag werd door één der leden de voorzitter gelukgewenscht met zyn verkiezing tot Kamerlid door het district Oostburg (donderend applaus) en de hoop uitgesproken, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de belangon van het Nederlandsche volk iti 't algemeen en die van het district Oostburg in het bizonder in 's lands ltaadszaal te bevorderen. (Levendige toejuiching). De voorzitter dankte voor de vriende lijke woorden tot hem gesproken, ver klaarde ook een geopend oor te hebben voor de belangen van dit district, wanneer deze in de Kamer ter tafel komen, en sloot hierop de vergadering. Bij de j.l. Dinsdag gehouden stemming voor leden van de Tweede Kamer ver kregen de R.-K. candidatcn 3.279 stemmen minder dan in 1909. A.-R. candidaten 8.905 stemmen minder dan in 1909. C.-H. candidaten 26.506 steminen meer dan in 1909. V.-L. candidaten 21.102 stemmen meer dan in 1909. U.-L. candidaten 8.237 stemmen meer dan in 1909. V.-D. candidaten 8.833 stemmen meer dan in 1909. S. D. A. P. candidaten 63.566 stemmen meer dan in 1909. De Coalitie behaalde in 1909 374.764 stemmen, in 1913 383.776, alzoo eene vermeerdering van 9.012 stemmen. De Liberale partijen verwierven in 1909 198.297 stemmen. De geconcentreerde partijen verwierven in 1913 236.469 stemmen, alzoo eene vermeerdering van 38.172 stemmen. Bij rechts een vooruitgang van 9,012 stemmen. Bij links een vooruitgang van 101,768 stemmen. By Kon. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Veere en Vrouwe polder jhr. H. A. van Doom. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter by de werken voor het opruimen en vernieuwen van de jukken en de remmingswerken ter weerszyden van den draaipyler van de Postbrug de heer W. G. A. Elenbaas te Bruinisae. Morgen (Dinsdagavond) zul het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" in de muziektent op hot Havenpark een concert geven. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Thoornpolder.AW. Priester te Wissenkerke. Noordgouwe. De liberale kiesvereeni ging heeft met algemeene stemmen de aftredende leden, de heeren A. Viergever en J. Schikker, candidaat gesteld voor den gemeenteraad. Alhier doet zich weer eeu geval van besmettelijk keelziekte voor. Brouwershaven, 21 Juni. Op 24 Juni a.s. zal alhier plaats hebben de verkiezing van twee raadsleden ter vervulling van de openvallende plaatsen door periodieke aftreding van de heeren Cent van Schelven en G. J. Boot en de eventueel noodige stemming en herstemming op Vrijdag 4 Juli en Dinsdag 15 Juli d. a. v. St.-Flllpsland, 20 Juni. Onder verdachte omstandigheden werden in den vóór- avoud 2 personen, die in "den Prins Hendrikpolder ronddooldendoor do politie opgepikt en naar 'tdorp gebracht. Bij een deel van 't publiek ging spoedig 't praatje, dat men hier te doen had met 2 individuen, die niet minder dan 2 vrouwenmoorden op hun geweten hadden. Anderen, 't,waren zij, die meer aan politiek doen, zagen or Eransche spionnen in, en brachten hun verdacht doen in verband met de kustverdediging. Niet te verwonderen dus, dat een talryke menigte zich ora en bij hot. 't gemeentehuis ophield, waarheen ze gebracht waren. Ilier ontpopten ze zich in een paar gewone landloopers, komende van Antwerpen, zonder eenig middel van hostaan, zonder één cent op zak. Na den inwendigen raenseh versterkt te hebbentroffen do globe-trotters 't bizonder, dat „Concordia" juist een concert in de tent gaf. Met de tram van half 11 zijn ze door rijks- on gemeente politie naar Steenbergen geëxpedieerd. Een talrijke menigte deed hen uit geleide naar het slation. Tholen, 21 Juni. Als gevolg van een overleg tusschen de besturen van onze afdeeling van het Groene Kruis, van de afdeeling Tholen van de;i Volksbond, de afdeeling Tholen van den Ned. bond voor Vrouwenkiesrecht en van de werk- mansvereeniging „Hulp in Nood", zal in de maand September, gedurende de kermisweekeen tuberculose-museum alhier worden geëxposeerd. Voor de tentoonstelling is uit genoemde besturen een commissie benoemd. Iorsoko, 21 Juni. Donderdag kocht deze gemeente op een publieke veiling voor f 3661 een huis en erf, met het doel om in een lang gevoelde behoefte te voorzien, n.l. een nieuw gemeentehuis te stichten. Tot heden wordt daartoe eon zeer gewoon onaanzienlijk woonhuis gebruikt dat voel te klein is en een ongunstigon stand heeft. Coltynspluat, 21 Juni. Aan de beurt van aftreding als lid van den gemeente raad alhier, zijnde de heeren W. Potappel en A. D. Snoep, welke laatstgenoemde zich als zoodanig niet meer herkiesbaar stelt. Door de a ,r.-kiesvereeniging werden voor deze verkiezing tot candidaten gesteld do heeren W. Potapppel (aftr.) en Ant. Verburg Cz., en door de vryz. kiesvereeniging de heeren Ph. C. Engel vaart en W. de Regt Mz. Middelburg, 21 Juni. Door de beide inspecteurs van politie alhier is in een hotel aangehouden een Duitsche jonge dame, die tegen den wil harer ouders met een jongen man op reis was gegaan, met het plan in Engeland in het huwelijksbootje te stappen. Door één der inspecteurs is de vluchtelinge naar haar ouders te Dresden teruggebracht. Middelburg. Naar wij vernemen zullen in' het tweede district van den ge meenteraad voor twee zetels, drie vrijzinnige candidaten worden gesteld, n.l. de heeren mr. S. Gratama (aftr.), M. G. Boasson en H. van Gelderen. Torneuzen. De vorige week had alhier op het kanaal een ernstig ongeluk plaats; een zeer klein motorjachtje met twee sportmannen, een Engelschraan en een Belg, bemand, had by het snel wenden het ongeluk, geheel om te keeren, waardoor beiden te water ge raakten en de Engelschraan jammerlijk verdronk. Dadelijk werd tot dreggen overgegaan. Na eenigen tyd werd het lijk opgehaald en op een in de naby- heid liggende sleepboot overgebracht, vanwaar het per Londensche boot naar Engeland zal worden vervoerd. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Korkwerve, 21 Juni. Ten verzoeke van W. Boot Pz. te Serooskerke en ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuye werden openbaar verkocht: Eenige perceelen gras en nagras. Gemeente Serooskerke. 3 gemeten k f 31,50, het nagras daar van a, f 10 per gemet; 4 gemeten k f 25het nagras daarvan a f 11 per gemet. Gemeente Kerkwerve. 4£ gemeten k f 21, het nagras daar vau a f 13,75 per gemet; 7 gemeten f 26; het nagras daarvan d f 12 per gemet; 7 gemeten k f 14, het nagras daarvan (inlaagdijk) A f 5,50 per gemet. Gemeente Ellemeet. 4 gemeten k f 32, het nagras daarvan k f 17,25 per gemet. Landbouw en Veeteelt. Kapcllo (Z. B.), 21 Juni. De vraag naar kersen is zeer groot, zoodat de prijzen zeer hoog zyn. Er wordt thans reeds een prys besteed, die zoo vroeg nog nooit is voorgekomen. Men schrijft dit daaraan toe, dat Engeland zelf weinig kersen heeft. Een 3-tal firma's werken van hier op Engeland. ONDERW "ÏT& Te Utrecht slaagde voor candidaat-arts C. G. van der Heyde van Wissekerke. Renesso. Tot afgevaardigde naar de op 31 Juli, 1 en 2 Augustus te Winschoten te houden algemeene ver gadering van het Ned Oud. Genootschap is benoemd de heer M. N. Leeuwe vau Renesse en tot diens plaatsvervanger de heer C. J. Reisinger van Haamstede. Coiynsplaat, 21 Juni. De heer P. Been te Colijnsplant, sedert 10 October 1S73 als onderwijzer aan de O. L. S. alhier, heeft tegen 16 October 1913, dus na een veertig-jarigen diensttijd bij het onderwijs op dezelfde plaats als zoodanig werkzaam, eervol ontslag aangevraagd. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Tholen (le pred. plaats), door ds. G. Lans te St.-Annaland. Serooskerke. Na des voormiddags tot zyn dienstwerk ingeleid te zyn door ds. Adriani, em. predikant te Utrecht, met een rede naar aanleiding van 1 Corinthe 3 vers 11, hield onze beroepen predikant, ds. A. Adriani, des middags zyn intree-rede, tot grondslag daarvoor nemende Handelingen 16 vers 31. Een talryke schare woonde beide plechtig heden by. Slrjansland, 23 Juni. Zondagmiddag hield ds. Elenbaas zyn afscheidsrede, naar I Timotheus 6, vers 12, deze woorden„Grijpt het eeuwige leven". Het kerkgebouw was overvol van toehoorders. Geref. Gemeente. Aangenomen het beroep naar Bruinisse door ds. Mackenze te Tholen. Staven isse. L.l. Zaterdag had alhier plaats de herstemming voor een notabele. Er werden uitgebracht 102 steramen, waarvan 56 op den heer K. A. de Graaff en 42 op den heer Chr. Letzer, terwyl er 4 van onwaarde waren, zoodat eerst genoemde gekozen is. Een gevaarlijk jachtopziener. Het Hof te Arnhem vernietigde de vonnissen der rechtbank te Almelo, waarbij J. W., jachtopziener te Ambt- Almelo, wegens het schieten op stroopors, die hy achtervolgde, was veroordeeld tot 6 en 9 maanden gevangenisstraf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1