ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Juni 1913. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending édns per week, f 10 por jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9403. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. ENGELAND. De Engelsche bladen maken melding van een tweetal noodlottige raynonge- lukken waarbij een dertiental menschen- levens verloren zyn gegaan. Het eerste ongeluk greep plaats in een der mynen van de firma John Brown te Rotherham. Hier drong Maandagavond plotseling het water de rayn binnen. De mynwerkers, die zich in de gangen bevonden, hadden ternauwernood tyd om zich in veiligheid te brengen. Acht der mynwerkers, van wie vyf getrouwd waren, verdronken echter, niettegen staande al het mogelyk voor hun redding gedaan werd. Het tweede ongeval had Dinsdag namiddag plaats in de Newland-mijn te Normanton. Een aantal arbeiders daalde juist in de mijn af, toen een zwaar stuk hout, dat als steunbalk dienst deed, los geraakte en boven op de lift terecht kwam. Drie arbeiders en een jongen werden op slag gedood, terwijl twee andere arbeiders ernstige verwondingen opliepen. NEDERLAND. Amsterdam, 19 Juni. De kapitein- magazynmeester F. D. de W., verdacht van den diefstal aan de Herabrug, is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Utrecht, als appellant van het vonnis van den krygsraad te Haarlem, dat tot de uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof geheim blijft. Rotterdam, 19 Juni. Na aankomst van den trein aan het Beursstation, vervoegde zich Dinsdagavond aan -het Bergweg- Ziekenhuis, de 20-jarige Cornelia van Balgoyen, die te Oss met haar rechter- middelvinger, bij het dichtslaan van de deur der coupé, daartusschen geraakte, waardoor die vinger bijna geheel werd afgekneld. Na eerst te Oss te zijn ver bonden, waardoor de trein ongeveer 10 minuten vertraging had, werd zij alhier opnieuw verbonden. De zakkenrollers hebben gisteren avond op het Beursplein hun slag weten te slaan. Van den heer I. H., wonende Hugo de Grootstraat werd een zilveren horloge met gouden ketting gerold. Van den heer T. M. G., wonende Goudsche Ryweg, een portemonnaie met 37 gulden. Van mej. M. K., wonende 2e Middel- landatraat, een zilveren horloge. Dordrecht, 18 Juui. Hedenmorgen zijn van den Amstel voor Amsterdam een 4-tal jachten, waaronder een Engelsch jacht., vertrokken naar Gent. Te Dordrecht voegen zich daarbij nog een 10-tal jachten, die gezamenlijk den tocht voort zetten zullen naar Vlissingen, waar het gezelschap wederom met 4 vermeerderd wordt. Van daar zeilt men Vrijdag a.s. naar Gent. Maassluis, 18 Juni. Door de sleepboot „Zuiderzee" zijn den 16en Juni, des morgens te 10 uur, op 22 mijlen afstand van het eiland Wight, gered de uit twee man bestaande équipage van den Franschen luchtballon „Condor", welke daags te voren te Parijs was opgestegen. De mannen werden te Ventnor geland) terwijl de ballon met toebehooren alhier werd binnengebracht. haar zomervergadering te Scherpenisse. Na afloop der huishoudelijke zaken zal do heer L. K. van Dyk van Tholen als spreker optreden, met het onderwerp: „De oorlog en de school". Goes. Benoemd is tot leeraar aan de R. H. B. school alhier, de heer J. Vermeulen aldaar. K E R K NIEÜWS. Pastoor t'larijs, geboren 1863 te i 's Heerenhoek, van 19041911 pastoor to Tholen, daarna te Assendelft, is Dinsdag 1.1. overleden. RECHTZAKEN. Zlerlbzeo, 19 Juni. Heden werd door den rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen A. J. van den H., 30 jaar van beroep landbouwer, wonende te Noordwelle, verdacht van poging tot moord op 18 Juni 1.1. gepleegd op de 19-jarige E J. S., dienstbode, wonende te Noordwelle. De aanleiding daartoe schijnt jaloezie te zijndoordat genoemde S. met een anderen jongen naar de feesten was gegaan te Renesse. Poortvliet. Ter herinnering voor de kiezers zy medegedeeld, dat de candidaat- stelling voor twee leden van den ge meenteraad, wegens periodieke aftreding, n.l. de heeren J. van Gorsel en M. J. de GraafF, alhier kan gschieden op 24 Juni a.s. tusschen 9 voor- en 4 ure namiddag. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Landbouw eii Veeteelt. Tholen. De zwarte bessen zitten dezen zomer hier vol met bladluizen, die door hun enorm aantal niet zyn uit te roeien. Ook op andere bessen komen ze voor, maar niet in groot aantal. De verbouwers van zwarte bessen-struiken lyden er groot nadeel door, één zeker van f 2000 f2500. De bessen worden bijna uit sluitend naar Engeland uitgevoerd (voor de Londensche markt). Sirjaiislnnd. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, geen dienst's nam. twee ure, ds. Elen- baas (orgelcollecte, afscheidsrede). Brninlsse. Herv. Kerk. 's Voonn. half tien ure, ds. Waardenburg; 's nam. twee ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voonn. half tien ure en 's avonds vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en *s avonds vijf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm, half tien ure en 's nam. twee ure, Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Ilerv..Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Steenbeek's nam. twee ure, ds. Den Oudsten (Doopsbediening en coll. stormschade ■kerkgebouw). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lanting's nam. twee u-re* Leeskerk 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Makkenze. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Den Oudsten's natn. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 's Voörm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure, de heer De GraafF's avonds zes ure, Leeskerk. Ood-Vo8semeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. van Asch. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure 's nam. twee ure, ds. De Bruijn 's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk 's nam. twee ure, ds. Steenbeek Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk's nam. twee ure, ds. Bal van St.-Filipsland. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Anunland. Herv. Kérk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Lans (ooll. voor het ziekenfonds). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Bal's nam. twee ure, Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm, negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. PREDIKBEURTEN. KerkwerYe. 18 Juni. Notaris van Nouhuijs te Zierikzee verkocht heden in het openbaar ten verzoeke van den heer C. van Burg: Eenige perceelen gras in de gemeente Iverkwerve, als: 6 Gemeten ii f 30 en en 2 Gemeten k f 23 per gemet. 6 Ge meten kantgras h f 2,75 en 9 Gemeten k i 3 den hoop. ONDERWIJ S. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten aan de Universiteit te Leiden de heer R. Koole, geb. te Zierikzee. Stavenisse. Vrydag 27 Juni a.s. houdt de afdeeling Tholen van het „N. O. G. Zondag 22 Juni 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Sybesma (in de Nieuwe Kerk). Chr.-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's voonn. half tien ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Scrooskerkc. Herv. Kerk. 's voorm. half tien ure, bev. van ds. Adriani door ds. Adriani, emer.-pred. te Utrecht's nam. twee ure, intree rede. Burgh. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, d: Japchen van Haamstede. Reuesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure 's nam. twee ure, ds. Brouwer. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, Leeskerk. Elkcrzee. Herv. Kerk. 's Nam. twee ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. De Leur van Zonnemaire. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgonwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen van Burgli. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nicuwerkcrk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Linden (voorb. H. Avondmaal) 's nam. twee ure, geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Sybesma van Zierikzee's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure,'s nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda 's nam. twee ure, geen dieftst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. Tweede Kamer-Verkiezingen. Bij de gehoudene verkiezing van leden voor de Tweede Kamer werden uitge- gebracht 783.600 stemmen, waarvan op Roomsch-Kath. 144.799 Anti-Rev162.753 Christel.-Hist84.223 Christen-Soc4.498 Protestantsche kiezers 5.322 Christen-Dem1.221 Vrij-Liberalen 48.616 Unie-Liberalen. 122.415 Vrijz.-Dem65.438 S. D. A. P142.985 S. D. P1.340 Waar bij enkele cand idaatstelling iemand gekozen werd, is bet geheele aantal kiezers genomen. Daardoor is bet getal stemmen op Katholieken uitgebracht, wat te hoog. De coalitie met inbegrip van de Christ. Hist, te Ede en Ommen behaalde 391.775 stemmen. De tegenstanders der coalitie verwierven 391.825 stemmen. De concentratie bracht 236.469 kiezers in "liet veld. Deze telt natuurlijk meer, want men kan veilig aannemen, dat de kiezers, die niet stemden, grootendeels bij links bebooren. Gekozen zijn van de Concentratie11 Anti-Revolut10 Roomsch-Kath23 Chr.-Hist6 Afgesch. Chr.-Hist. (Ede) 1 S. D. A. P1 In herstemming komen van de Concentratie33 Anti-Rev22 Roomsch-Kath6 Chr.-Hist10 Afgesch. Chr.-Hist. (Ommen) 1 S. D. A. P21 In 24 districten is er herstemming tusschen Concentratie en Coalitie; in 10 tusschen Concentratie en S. D. A. P. in 10 tusschen S. D. A. P. en Coalitie. Naar wy uit goede bron vernemen, zal het moderamen van den bond van anti-revölutionnaire kiesvereenigingen in Nederland den a'nti-rev. kiezers adviseeren, om in de districten, waar vryzinigen met sociaal-democraten in herstemming komen, zich strict van deelneming aan de stemming te onthouden. De herstemmingen. Wy ontvingen uit 's Gravenhage mededeeling van het volgende besluit: Het Centraal Comité der Vryzinnigen; overwegende, dat onder de omstandig heden van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat by de herstemmingen voor de Tweede Kamer over de geheele linie de tegenstanders der rechterzijde worden gesteund adviseert, met volledige handhaving van eigen beginselen, aan de vrijzinnige ver- kiezings-comité's in de verschillende districten, de verkiezing van alle can- didaten, die met coalitie-candidaten in herstemming zyn, zoo krachtig mogelyk te steunen. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft besloten aan de concentratie-candidaten die in herstemming komen met coalitie- candidaten, de volgende vragen te stellen 1°. Erkent gij als eisch van urgentie, invoering bij de grondwet van het algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uit sluiting der vrouw van het kiesrecht onder bepaling, dat geen vrouw op grond van minder maatschappelijken welstand mag worden uitgesloten 2°. Zijt gij bereid, u tegen elke ver sterking van de positie der Eerste Kamer door regresrecht of op andere wijze te verzetten? 3°. Zijt gij genegen, mede te werken tot onverwijlde in werking trediug van art. 369 der invaliditeitswot-Talma en tot uitbreiding daarvan tot alle 70-jarigen, die een pensioen noodig hebben? 4°. Zijt gij er voor, dat de wet-Talma met behoud vauart.369 wordtingetrokken of in elk geval Diet wordt uitgevoerd? Aan mr. Roodenburg, secretaris van het vrijzinnige concentratie-comité, mededeeling gedaan, dat de concentratie- candidaten, die in herstemming komen met coalitie-candidaten en deze vragen in bevestigenden zin beantwoorde openlijk door de S. D. A. P. zullen worden aanbevolen. Voorts vernemen wij, dat de boven genoemde vragen ook aan de heeren Juten (Bergen-op-Zoom) en Bichon van IJsselmonde zijn gesteld. Eerste K a m e r. De Eerste Kamer kwam woensdag middag byeen ter behandeling van een reeks wetsontwerpen. Allereerst was aan de orde de suppletoire begrooting van waterstaat voor inrichting van het huis van wylen Groen van Prinsterer aan den Korten Vijverberg tot het kabinet der Koningin. De heer Reekers critiseerde de wijze van inrichting der landsgebouwen o.a. van het gebouw der Eerste Kamer. Spreker stelde een motie voor, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken, om niet tot een ingrijpende verbouwing van het Kamergebouw over te gaan alvorens de plaatsing der tribunes is opgelost. De heer Van der Biesen steunde deze motie die bestreden werd door de heeren Kraus en Van Wassenaar. Het voorstel van den voorzitter om het kustverdedigingsontwerp te be handelen is aangenomen met 28 tegen 13 stemmen, zuiver rechts tegen links. De argumenten, gisteren door den heer Cremer met het oog op de politieke tijdsomstandigheden voor uitstel van behandeling aangevoerd, werden heden bestreden door den heer Van Voorst tot Voorst, en 't Hooft. Voorts werden goedgekeurd eenige koloniale wetsontwerpen, o.a. dat voor subsidie-verhooging, welke door den heer Vermeulen en minister Malefijt was verdedigd tegenover den heer Van De venter, die de verhooging niet voldoende gemotiveerd oordeelde. Verder werd aangenomen de suppletoire marinebe- grooting voor salarisverbetering bij de zeemachtde pensioenregeling voor bizondere leeraren en hunne weduwen en weezen. De slagersvrouw in T bedrijf. Thans is door den Hoogen Raad be slist, dat een vrouw zelfs de eigen vrouw van het hoofd der onderneming I geen vleesch snyden, wegen, enz. mag in een slagerswinkel, zonder dat voor haar een arbeidskaart, -lijst en register aanwezig zijn. Zy zal dus ook 's avonds na zeven uren niet meer mogen snijden, afwegen enz. in den winkel d. w. z. in een winkel, waarin een gehaktmolen aanwezig is. Nationale Bond van Protestantsche kiezers In Nederland. Iu de te Amsterdam gehouden ver gadering vau dezen Bond is, na breede discussie, het volgend besluit genomen: De Nationale Bond van Protestantsche kiezers, gezien de uitslag der gehouden stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gedrongen zich uit te spreken in zake de herstemmingen besluit 1°. vast te houden aan de van meet af gevolgde gedragslijn om nóch een coalitie-caudidaat, nóch een candidaat der uiterste linkerzijde (de S. D. A. P.) te steunen 2°. aan te bevelen voor de volgende districten de reeds dadelijk gesteunde candidatcn, te weten: in Amersfoort mr. W. H. de Beaufort Alkmaar jhr. mr. P. van Foreest; Amsterdam VII W. Boissevain Ommen mr. C. J. A. Bichon van IJselmonde; Weststellingwerf prof. dr. Ph. Kohn- stamm 3°. aan te bevelen de candidaten, die de hun gestelde vragen op bevredigende wijze hebben beantwoord en als zoodanig reeds bij eerste stemming door den Bond zijn aanbevolen, n.l.: in Amsterdam I dr. H. F. R. Hubrecht Arnhem K. Eland; 's-Gravenhage II mr. W. Dolk; Haarlem mr. D. Fock; Hoorn W. J. E. H. M. de Jong; Leeuwarden L. W. J. K. Thomson Lochem mr. G. Jannink; Den Helder mr. Th. H. de Meester; Middelburg mr. E. E. van Raalte Utrecht I mr. J. H. W. Q. ter Spill, en verder in andere districten zich van nadere aaubeveling te onthouden en aan de kiezers over te laten zóó te stemmen, als zij in hun geweten tegen over God en hun vaderland kunnen verantwoorden. Het weer ln het buitenland. Het barometrisch hoog heeft in Oost- Europa zijn tenten opgeslagen. Derhalve Zuid-Oost de hoofdrichting van den wind. En het luchtdrukverschil is klein, ergo de windsnelheid gering. Hierdoor, en ook natuurlijk door den ongetemperden zonneschijn, is de thermometer in alle landen van Europa in snel tempo gestegen. In Schotland is het druilerig, in Engeland komt 'lichtgetemperde zonne schijn voor (onweersneiging) en in heel Frankrijk is het warm en drukkend. In Zuid-Frankrijk zijn zware onweders losgebarsten. In N.-Frankrijk is trouwens het weer eveneens niet storingsvrij. De Noord pool-vaarders boffen. Langs de lieele Noorsche kust vertoont zich geen wolkje, en ook in Spitsbergen heeft dag eii „nacht" de zonneschijn de over hand. De temperatuur is heden zeer aangenaam in het land van de midder nachtzon. Ook de toeristen die naar Zweden en Finland zijn gegaan, treffen mooi weer. In Duitschland was het Zondag welis waar zonnig, maar de temperatuur lag nog tamely k laag. Maandag is den heelen dag door de thermometer blijven stijgen en op het oogenblik is het in het heele land warm en drukkend. Onweersver schijnselen hebben er zich nog sporadisch voorgedaan. In Bohemen en Tirol is het zonnig en warm. Uit Zwitserland wordt zeer fraai weer bericht, er heerscht een matige warmte. Sport. VOETBAL. Ofschoon het voetbal seizoen reeds geëindigd is, speelt de „Z. V. V." a.s. Zondag nog een wed strijd en wel tegen „D. II. C." uit Rotterdam. Alhoewel de naam ons vreemd is, hebben wy hem doch reeds vroeger leeren kennen. Het meerendeel der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9