AANBESTEDING AANBESTEDING. Ingezonden Mededeelingen. BEECHAM'S PlfcUN Brieven uit de Hofstad. Officieel Marktbericht. ADVERTENTIEN. O p r o e p i n g. Brandwaarborg-Maatschappij voor Zeeland, Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek „DINTELOORD" Algemeene Vergadering Geldbelegging gezocht. levering Brood. Het verbouwen eener open bare school. Christus voorstellende. Dit kunstwerk, zeide men ons, heeft niet minder dan vyftien lange jaren van yverigen arbeid gekost. Links van de groote zaal bevindt zich de tentoonstelling der Buitenlandsche bezittingen van Nederland; eene kleine zaal, maar een model van orde en goede regeling, 't Is voldoende een oogslag te werpen op de kaarten en platen, die de muren versieren en vervolgens de ten toongestelde voortbrengselen te be schouwen, zooalsryst, thee, koffie, tabak, suiker, om zich een denkbeeld te vormen van |de belangrijkheid dier koloniën. De andere zalen zyn ingenomen door de werken en voortbrengselen van een aantal kunstenaars en nyveraars. Aan likeuren en haas i9 er geen ge brek, natuurlyk I Maar men ziet er ook prachtige tuinbanken, vazen en groepen in antiek marmer, graniet, enz. bestand tegen de 9trenge winterkoude. Een toestel, dat zeer de aandacht trektisde Jacobine", aldus genoemd naar den uitvinder, Mr. Rudolf Jacobi te Nijmegen. Dit toestel levert gezuiverde, vochtige, naar goed vinden gematigde lucht in werkplaatsen en fabrieken. Hetgeen door het bestuur der Visscherijen op deZeeuwschestrooraen is tentoongesteld, wordt eveneens met belangstelling door het publiek bezichtigd. Een der groote zijwanden van het Paviljoen werd geheel ter beschikking gesteld van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Men ziet daar tegen den grooten zywand de Nederlandsche pers uit de gehecle wereld tentoongesteld. En 't zal ongetwijfeld onze lezers verbazen, dat er Duiten Nederland, dus in Vlaanderen, Zuid-Afrika, Oost-Indië, West-Indië. Amerika en elders byna 1000 Neder landsche bladen verschijnen. Aan weers zijden van dien courantenmuur ziet men twee wereldkaarten: de Nederlanders voorheen en thans over de wereld. De eerste leert ons, hoe de Nederlanders van de vroegste tyden af hun sporen hebben aohtergelaten in verre landen en zeeënde tweede geeft een denkbeeld der verspreiding van het Alg. Ned. Verbond in de 15 jaren van zyn bestaan. Op een lange tafel liggen ter be zichtiging een verzameling foto's, pro gramma's, portretten enz., die in ryke verscheidenheid een beeld geven van het opgewekt Nederlandsch leven in vele oorden van de wereld. Nederlandsohe bezoekers, die iet of wat stamgevoel bezitteu, mogen niet vergeten de tentoonstelling van het A. N. V. in oogenschouw te nemen. By een tentoonstelling behooren mu ziek en andere aantrekkelijkheden. Daarvoor wordt dan ook te Gent vol doende gezorgd. Er was dan ook tijdens myn bezoek op 1 Juni, niettegenstaande het ongunstig weer een massa volk in de expositie. Behalve met de gewone treinen nit het binnenland, waren met speciale treinen uit Parijs, Berlijn, Londen en Holland duizenden gekomen, niet zoozeer om al het schoone en nuttige hier bijeengebracht te bewonderen, maar om een boksparty by te wonen. Georges CarpentierPranschman, en Bombardier Wells, Engelschman, zouden in „match" uitkomen om elkander het kampioenschap te betwisten. Wells, een halt hoofd grooter en daarbij zwaarder van lichaamsbouw dan zyn tegenstander, werd als „favori" beschouwd, en by de weddingschappen, die, zooals gewoon lijk by dergelijke gelegenheden, werden aangegaanschatte men zyne kansen op 10 tegen 5. In vier rondes werd de stryd beslist; tweemaal viel de Fransche kampioen onder de hevige slagen zyner tegenpartij ten gronde, maar telkens kon hy nog tijdig rechtspringen en den stryd opnieuw beginnen. Maar by de vierde ronde bracht hy den En gelschman zulk een vreeselyken stomp in, de maagstreek toe, dat deze viel en wel tien minuten als levenloos bleef liggen, Frankrijk zegevierde dus over Engeland 1 Trafalgar was gewroken! 'tls ongelooflijk, welk een geestdrift dit tooneel onder de sportliefhebbers teweegbracht. De overwinnaar werd door zyne bewonderaars in triomf rond gedragen En nu rayne meening over deze ver tooning? 't Was de eerste maal dat ik een boksparty bijwoonde, maar ik ver zeker u, lieve lezers, dat het ook de laatste maal zal zyn. 'k Vind het, ronduit gezegd, een den mensch on waardig schouwspel. De geestdrift van het publiek voor een man die een anderen man met een vuistslag als een os neervelt; wien het gelukt hem op behendige manier stompen op het gelaat toe te brengen, zoodat het bloed hem uit neus en mond springt, noem ik schandelijk, 'k Vind er iets ver- lagends in, een bokser als een held te vieren. Hanengevechten worden door de wet verboden en gestraft; menschen mogen elkander in het publiek half doodslaan en worden geestdriftig toe gejuicht. J. H. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender) Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 16 Cts. Niets geheimzinnigs Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pyn ter hoogte van de heupen of in het smalle gedeelte van den rug „zwakte der vrouw eigen" is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bizonder aan gedaan zyn. Zulk een geduldig lyden mag dikwijls voor komen, dikwyls is het onnoodig. Nierzwakte, bij vrouwen zoowel als bij mannen, veroorzaakt rugpyn, scherpe steken bij bukken of opstaan, terneerdrukkende pynen, aanvallen van moede loosheid, zenuwachtigheid, duizeligheid, hoofd pijn, urinekwalen, zwelling der enkels of lede maten. Het leven der vrouw maakt haar tot een ge makkelijk slachtoffer van nieraandoeningen. Het dikwyls in gebukte houding moeten werken, de vorming, de geboorte van kinderen en de in spannende taak van deze te moeten opvoeden, het keeren der jaren, het leven binnenshuis, koude, koorts, verstopping, enz. zjjn dikwijls de oorzaak van vorzwakking der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizenden vrouwen gebracht hebben. Het is uw plicht, zoowel voor uzelf als voor uw huisgezin, om de eerste verschijnselen niet te verwaarloozen. Wacht niet, totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot waterzucht, suiker ziekte, nierontsteking, niersteen. Te Zierikzee verkrygb. by M. s. Polak, en te Tholen by W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv-. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Eischt de. echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. zijn reeds meer dan zestig jaren het meest gebruikte huiemiddel van de geheele wereld. XI. Gelijk alle Haagsche woningen van „standing" een serre hebben, bevond zich zulk een verlengstuk van woonkamer of salon ook in het huis van een vol ijverig lid van onze vrijzinnige propa- gandaclub. Men vindt de naam zou er allicht aanleiding toe geven echter geen of weinig planten en bloemen in de Haagsche serres, maar zooveel te meer gezellige hoekjes met een theetafeltje en wat gemakkelijke stoeltjes om er een after-dinner te rooken of wat luchtige lectuur te lezen. Voor ernstiger werk plegen studeerkamer of de kantoorkamers gebruikt te worden. Nochtans geviel het deze serre te dienen voor een zeer bi- zondere en ook zeer ernstige bezigheid. De bewoner van bedoeld perceel was n.l. tot een onderhoud verzocht door een tweetal zich noemende propagandisten of ijveraars voor de kamer-candidatuur in district I. Doordien degene, tot wien dit verzoek gericht was, reeds aanstonds bevroedde, welk soort bezoek hem te wachten stond, had hij dies zijn maat regelen genomen. Deze bestonden daarin, dat in plaats van dat de een of andere jeugdige Haagsche schoone zich in één der gemakkelijke serre-stoeltjes n eer- vlij dde, daar iets geheel anders werd neergezet, n.leen onbezoldigd rijksveldwachter. Het volgende nu gebeurde op den laten namiddag van den Zoudag, vooraf gaande, aaD den datum der officieële candidaat8Stelling ten stadhuize. Het tweetal z.g.n. ijveraars voor decandidatuur in I kwam zich op het vastgesteld uur aanmelden, werd in den salon toegelaten en ving een gesprek over de a.s. ver kiezingen aan. Spoedig echter kwam de ware aap uit de electorale mouw; zij boden den steun van zich en van een 50-tal medekiezers voor de candidatuur- Deen aan, indien de politiek van het „voor-wat-hoort-wat" duchtig in praktijk gebracht zou worden. De „heeren" gaven één uur bedenktijd het was n.l. zes uur op de klok en om 7 uur precies hadden zij een „conferentie" met hun lastgevers, wier mandatarissen zij niet noemden. Werd niet behoorlijk de do-ut- des-politiek betracht dan de lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode weten het dan zou een tegen-candidaat gesteld worden. De heeren spraken vrij moedig èn luid. Luid genoeg om door dengeen, die daar achter de gordijnen in de serre zat, gehoord te worden, en die hun woorden nauwkeurig noteerde, nauwkeuriger zeker dan in hun bedoeling moet gelegen hebben. Want, den heeren werd het gat van de deur gewezen; maar toen zij dan waarlijk met hun protest-candidaat op de proppen kwamen, en deze behoorlijk in den vorm officieel gesteld was, toen beweerden zij, dat ten huize van het bedoeld comité-lid, hun het aanzoek was gedaan, om k contant voor de candidatuur-Deen te werken, Edoch, nu komt de tijdelijke serrebewoner weer op het tapijt; de wetsman had daar niet voor niets gezeten, en de heeren merkten te laat, dat het onderhoud wel onder zes oogen had plaats gehad, maar door acht ooren was gehoord. Tableau! Het spreekt van zelf, dat om deze komische-tragische geschiedenis deels duchtig is gelachendeels echter de verontwaardiging is opgewekt, want nevens de kluchtspelzijde, welke aan het geheele geval niet vreemd is, dient toch allerminst uit het oog te worden ver loren, welk een misbruik door sommige kiezers niet geschroomd wordt, van hun electorale bevoegdheid te maken. De nog al luchtig aangelegde Hagenaars hebben zich evenwel het genoegen, in deze gewichtige dagen ook eens braaf te kunnen lachen, niet willen ontnemen te ineer waar op het oogenblik hun vrijwel alle andere genoegens van liet openbare leven schijnen ontzegd te zijn. De zomer is er, officieel, want de Kurhaus-directie heeft immers zich ge haast de baden te openen maar voor zooveel haast is nu weer de warmte op de vlucht gegaan. Toch zijn er, wel geteld, eiken dag nog 2 of 3 Haagsche waaghalzen, die hun goede gezondheid in de zeegolven trachten kwijt te raken. Zoo het hun bekomt, des te beter, maar een verstandig mensch bedankt voor- loopig nog voor de eer. Meer eer is in te leggen geweest met de waarlijk schitterende ontvangst, welke in onze middeleeuwsch statige Ridder zaal op het Binnenhof aan de bijeen gekomen leden van het Internationaal Katoen-Congres te beurt is gevallen. De heeren-leden uit alle oorden der wereld, maar toch voor een groot deel uit Engeland gekomen, hebben met. hun dames, weder eens ervaren, hoe de regeering van Nederland, zoo zij maar wil, volop gelegenheid heeft om buiten landsche gasten waardig te ontvangen. Bovendien zette de aanwezigheid van den Prins, die ons eenige maanden achtereen was ontzegd, niet weinig luister bij aan de receptie. Het viel velen op, hoe welvarend de gemaal onzer Koningin er na zijn kuur in den Tauuus uitziet. Daags daarna werden dezelfde gasten op een grootsch ingericht feestmaal in de groote Kurhaus-zaal te Scheveningen onthaaldbovendien zyn zij van hier uit telkens uitstapjes per extra-trein of in auto's gaan doen, enz. enz. Een een voudig mensch zou kuunen vragen, wanneer dan toch de bepaaldo werkzaam heden van het congres plaats hebben. Deze vraag bewijst echter duidelijk, dat hij die haar deed, geen druppel congressisten-bloed in de aderen heeft, want dan zou hij wel beter weten of net doen of hij beter wist. HAGEMAN. ZOMERZITTING. Slot. Vervolgens stellen Gedep. Staten voor grenzen vast te stellen der werken tot zeewering en oeververdediging van den calamiteuzen Moggershilpolder het adres van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, om het gebruik van die dranken op Provinciale werken te verbieden, Daar het college te verwijzen; te verhoogen het renteloos voorschot van wegsverbetering aan den polder St.-Jansteen en dat te brengen van ten hoogste f 9285 op f 11,085; aan de gemeente Serooskerke (W.) een renteloos voorschot van ten hoogste f 14000 te verleenen voor wegsverbetering af te wijzen het verzoek van den A. N. W. B., om het beginsel prijs te geven, dat niet voor *de tweede maal een renteloos voorschot wordt verleend tot verbetering van een weg, waarvoor reeds eenmaal een renteloos voorschot is verleend; van de gemeenteraden van Breskens, Domburg, Aardenburg en Aagtekerke en de besturen van den polder Walcheren en den Anna-Jacobapolder waren adressen van adbcesie ingekomen met dit laatste verzoek. Gedep. Staten stellen voor een wijziging te brengen in de voorwaarden van subsidie van den wagendienst Tholen— St.-Maartensdijkj waardoor het mogelijk is die subsidie uit te betalen. Vervolgens om f 70 subsidie te verleenen aan E. Weemaes te Clinge, voor de jaren 1914, '15 en '16 voor den wagendienst HulstNieuw-Namenen f 200 aan J. J. Jeronimus te Wissekerke, voor zijn wagendienst Wissekerke Kortgeensche Veer. Volgens het desbetreffende verzoek, stellen Gedep. Staten voor de termijn van in exploitatie komen van een stoom tramweg BrouwershavenBurgh ander maal te wijzigen en thans te bepalen op 1 October 1914. Vervolgens wordt voorgesteld de ver koop van een sloot laDgs den weg OostburgZuidzande en van grond aan den weg BuitenlustGroede. In verband met het gebrek aan plaats in het krankzinnigengesticht „Vrederust" te Bergen-op-Zoom, stellen Gedep. Staten voor aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, een nader voorschot te verstrekken van f 78.750 en het aantal op te nemen en te verplegen behoeftige krankzinnigen van 100 op 145 te brengen. In overleg met deD Rijkslandbouw- leeraar te Goes, stellen Gedep. Staten voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van den R.-K. Boerenbond Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. om een jaar- lijksch subsidie van f 300 voor vlas proefvelden. De Rijkslandbouwieeraar heeft ernstige bezwaren tegen het door den Bond ge volgde stelsel vau proefuemingen. Gedep. Staten stellen vervolgens voor, aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig IVe district van Zeeland f 50 subsidie te geven ten behoeve van het houden van voordrachten door deskundigen op het gebied van ooft- en groententeelt, gedurende den winter 19121913; tot toekennen over 1913 van een subsidie van f 100 voor den aanleg van proef velden bij de wintercursussen van Land bouwkunde; van f 400 subsidie gedurende de jaren 1914 tot en met 1923 aan het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen; tot het beschikbaar stellen aan het Rijk van het aan de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland verleende jaar lij ksch subsidie ter voorziening in de uitgaven voor den zuivelconsulent; tot het verleenen van f 100 subsidie aan Neha- lennia; tot verhooging van het subsidie van de afdeeling Vlissiügen van den Nederlandschen Militairen Bond ten be hoeve van het Militaire Tehuis aldaar van f 100 op f 150. Er was gevraagd voor dit laatste f 250, doch Gedep Staten achten het niet billijk aan dit militair Tehuis hooger subsidie te geven dan voor de andere militaire tehuizen. In verband met het nieuwe voorschot, dat aau de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland zal worden verleend, wordt voorgesteld een leening te sluiten, welke met 't oog op het koersverschil op f 81000 nomi- uaal belast te worden bepaald, en welke een vier percents leening zal zijn. De rekening over 1911 wordt ter goed keuring voorgedragenaanwijzende in ontvangsten f 927095,435 en in uitgaven f 853000,60; alzoo een goed slot van f 74094,835. Na een voorstel tot wijziging van de begrooting van 1913leggen Gedep. Staten over de begroot.ing van 1914eu merken daarbij o. a. op, dat zij nog in onzekerheid verkeeren over den tijd dat nieuwe leeningen moeten worden gesloten en zij daarom eerst in de najaarszitting voorstellen tot het aangaan van leeningen zullen doen, verder tot wijziging van de begrooting en tot nadere regeling van de belastingen van 1914. De ontwerp-begrooting sluit in ontvang en uitgaaf met een som van f757279,43. Ten slotte wordt voorgesteld tot dek king van de uitgaven der provincie van het dienstjaar 1914 te heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen; 31 op centen op de hoofdsom der grondbelasting van de gebouwde eigendommen; 25 op centen op de hoofdsom der personeele belasting. BOTER 0,60 en 0,675 per 5 H.G. KIP-EIEREN ƒ1,05 en/1,15 per 25 at. Zierikzee, 19 Juni 1913. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOET. 6 e b o r e n JOHANNA PIETERNELLA, Dochter van D. QUAKKELAAR en I. J. QUAKKELAAR— db Graaf. St.-Maartensdijk, 14 Juni 1913. Heden behaagde het den Heere van onze zjjde weg te nemen, na een kortstondig lijden, onze veel geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Wed. A. VAN WESTERVOORT, geb. DE WITTE, in den gezegenden ouderdom van 81 jaar en 8 maanden. Elkerzee, 16 Juni 1913. Noord- Wed. C. VAN Amerika. WESTERVOORT. J. VAN WESTER VOORT. T. VAN WESTER VOORTStoel. M. v. d. SCHELDE. Zierikzee. P. v. d. SCHELDE van Westkrvoort. G. VERSEPUT. Renesse. S. VERSEPUT— van Westbrvoort. Eikerzee. De BURGEMEESTER van StaveNisse roept voor de Tierde maal ter reclame op, rechtheb benden op de opbrengst van als strandgoed aangebracht en verkocht Tarwestroo. Stavenissb, 19 Juni 1913. Zjj, die iets te vorderen hebben van- of schuldig zjjn aan den boedel van den Heer ADRIAAN SMALHEER Cornei.is- zoon, overleden te Brouwershaven 7 Mei 1.1., worden verzocht daarvan vóór 1 Juli a.s. opgave of betaling te doen ten kantore van den notaria H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee. gevestigd te Middelburg, Directeur: J. F. DE TFIJS. COMMISSARISSEN geven kennis, dat in de op heden gehouden jUgcmoene Vergadering de rekening over 1912 is goedgekeurd. Gedurende 84 jaren is betaald voor brandschade en administratiekosten to zaraen gemiddeld per jaar voor Woon huizen 48 cent en voor Boerderijen 80 cent van de duizend gulden ver- waarborgde som. Het kapitaal van deelneming bedraagt f 30.741.705. Middelburg, 19 Juni 1913. Commissarissen voornoemd A. P. SNOUCK HURGRONJE. W. J. SPRENGER. W. Z. v. TEIJLINGEN. Tot deelneming vervoege men zich bij de heeren Correspondenten, te weten Voor Schouwen en DuivelandA. G. KIJN, M. S. POLAK en H. VERHAGE Fz. te Zierikzee; en voor Tholen en St.-PhilipslandD. H. VAN DE VELDE, te Tholen, M. C. VAN ELSACKER te St.-Annaland, L. E. ROOZEMOND Dz. te Stavenisse en J. POLDERMAN te St.-Maartensdijk. te DINTELOORD. H.H. AANDEELHOUDERS van genoemde Suikerfabriek worden uit- genoodigd ter op Woensdag 2 Juli e.k., des voormiddags 11 ure, in de zaal van den Heer C. VERGOUWENBROOS, Van Gilsestraat, Roosendaal. HET BESTUUR. Dintelooru, 16 Juni 1913. Plaatsing gezocht voor kapitaal als geldbelegging in Ie hypotheken op landerijen. Rente en voorwaarden zeer billijk. Br. fr. no. 150, Bureau van dit blad. De aanbesteding van de levering van Brood door het Burgerlyk Arm bestuur te Zierikzee, zal niet plaats hebben op Maandag 23 Juni, maar op Dinsdag 24 Juni e.k., des avonds te 8 uur, op het Raadhuis. Namens voornoemd Armbestuur, F. W. LOEWER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Kerkxvervf. zjjn voornemens op Donderdag 36 Juni a.§., des namiddags om 6 uur, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aan te besteden De biljetten in te leveren op den dag der aanbesteding, uiterlijk des namiddags om 5,30 uur. A an wy zing in loco op Dinsdag 24 Juni, des namiddags om 4 uur. Bestek en teekening zyn tegen betaling van f 1,50 per stel te verkrygen by den heer G. Poldermans, Bouwkundige, Zierikzeedoor wien tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Kbhkavervb, 13 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. BOOGERD, Voorzitter. C. DEN BOER, Wethouder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6