ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Juni 1913. Tweede Blad. Os WerelÉgtaÈÉg van (gil. (Z ierikzeessche C o ii r a n t NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABO N|N E|« E N T. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAAR6ANG. No. 9403. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure DE BALKAN. Sofia, 17 Juni. Te Serlievo veroorzaakte een aardbeving geringe schade. Te Gubrovo is een kind gedood, terwijl 2 maunen onder neerstortende rotsen zijn begraven. Te Tirnovo zijn 21 lijken en 127 gewonden uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. Te Goranozchovitsch zijn 27 dooden. ENGELAND. De leidster der suffragettes, mevr. Pankhurst, op den dag van miss DiviBon's begrafenis plotseling gearres teerd en naar de Ilolloway-gevangenis gevoerd, is weer tegen borgtocht vrij gelaten. Men kan niet ontkennen dat de Britsche justitie met de suffragettes solt. Zondag is in Hyde Park weer eeu suffragette-jacht gehouden. Er zou een meetiag plaats hebben, maar de woedende volksmenigte trok de spreeksters van de tribune en joeg ze het park uit. Een der vrouwen viel en werd onder den voet geloopen. Zy bleef hulpeloos liggen en ongetwijfeld zou zy ernstig mishandeld geworden zyn als niet een twaalftal matrozen, die zich toevallig ter plaatse bevond, tusschenbeide ge komen waren. Te Leeds heeft een suffragette een steen naar Sir Edward Carson, den leider der anti-homerule-beweging, ge worpen. Sir Edward, die op een open wagen stond en de menigte toesprak, werd licht aan het hoofd gekwetst. De vrouw is gevangen genomen. Het beroemde poolsohip „Terra Nova", waarmede Scott's ongelukkige expeditie naar de Zuidpool is gegaan, is dezer dagen te Cardiff binnengekomen en door een talrijke menigte verwel komd. Lady Scott, de weduwe van den dapperen ontdekkingsreiziger, was met haar zoontje de „Terra Nova" op een sleepboot tegemoet gevaren. Toen de „Terra Nova" nu de haven binnenkwam, zag men de dame in zwaren rouw met het jongetje aan de verschansching staan. Beiden werden eerbiedig door de wachtende menigte begroet. De „Terra Nova" zal drie weken te Cardiff in het dok blijven. De kostbare wetenschappe lijke collecties zullen naar verschillende musea worden gebracht. Het vaartuig zelf zal waarschynlyk in de Theems worden gelegd als een tentoonstellings- schip. Londen, 17 Juni. Heden werden nog twee kleine bezendingen geweren en bajonetten in beslag genomen te London derry en Drogheda, op het oogenblik dat z\j aan boord van een stoomschip werden ingescheept. Het gerechtshof deed heden uit spraak in het proces tegen een aantal suffragettesbeschuldigd van het toe brengen van schade en het aansporen van anderen tot daden van gewold. De volgende dames werden veroordeeld Mevrouw Kerr tot 10 maanden gevangenis straf mej. Lohi in Linnou tot 6 maanden mevrouw Parret tot 9 mevrouw Sanders tot 15en mevrouw Kenney tot 18 maanden. De scheikundige Clayton hoorde een gevangenisstraf van 21 maanden tegen zich eischen. FRANKRIJK. Zaterdagavond heeft zich op het station van Clermont (Oise) een vreeselijk ongeval voorgedaan. De beide kinderen van den adjunct burgemeester van Blaincourt, een jongen van tien en een meisje van dertien jaar woonden zes dagen van de week bjj hun grootmoeder te Clermont, waar zij de school bezoeken. lederen Zaterdagavond gingen zy dan naar Blaincourt, om den Zondag bij hun ouders door te brengen. De oude dame bracht zooals gewoonlijk haar kleinkinderen naar den trein. Zij had ze beiden aan de hmid en stak, om den gereedstaauden trein te bereiken, het spoor over. Juist kwam in vliegende vaart de expres Calais—Parijs aanstormen, die bij het station Clermont niet stil houdt. De stationsbeambten schreeuwden luid, om de oude dame te waarschuwen, die deu trein blijkbaar niet zag aankomen. Verschrikt door dit geschreeuw stond zy even stil, en hei volgend oogenblik was de blisemtrein over do oude vrouw en de kinderen heen geraasd. De onge- lukkigen waren, zegt do Tel., letterlijk in stukjes gereden en de spoorweg beambten hadden eon half uur noodig om de verstrooide deelen der drio lijken bijeen te zoeken. DIJIT8CHLAND, Te Berlyn was een welgesteld huis eigenaar door een huwelijksbureau in aanraking gekomen met een jonge weduwe, die zich Frau Professor Hartmann noemde. Zy leefde op grooten voet en deed zeer deftig. Haar zoontje van acht jaar was blijkbaar zeer ver wend. Zoo verwonderde het jongetje zich, dat de nieuwe oom niet eens een knecht had, maar zyn jas zelf droeg. De professorsweduwe vertelde dat haar ouders zeer ryk waren en zy had het altijd over haar voorname en adellijke kennissen. Zjj was niet ongenegen om te hertrouwen, maar in Berlijn wilde zy niet blyven. Zij moest ergens wonen in een prachtige streek, op een kasteel. De verliefde aspirant verkocht toen wat hy bezat en ging zoeken naar een buitenverblijf, maar de weduwe was niet zoo gauw tevreden. Het was haar nooit mooi en ryk genoeg. Er kwamen veel makelaars en agenten, er werden veel onderhandelingen gevoerd en einde lijk zou er een koop worden gesloten. Toen echter kwam alles aan het licht. De deftige dame was een oplichtster, de vrouw van een handelsagent, die ergens in een volkbuurt een kamer en een keuken bewoonde. NEDERIiAND. Amsterdam, 18 Juni Hedenmorgen om halftien is in de Rozenstraat een bejaarde juffrouw, P. genaamd, die eenig wasgoed buiten wilde brengen, door het breken van een droogstok, waarop zy steunde, van de 2e verdieping op straat gevallen, waardoor zy zulke verwondingen bekwam, dat zy eenige oogenblikken later den geest gaf. Een 18-jarig meisje, dat door den voogdijraad aan de ouderlijke macht was onttrokken en in het Tehuis voor gevallen vrouwen en meisjes Beth-San aan de Nieuwe Heerengracht te Amster dam was geplaatst, heeft Dinsdagmorgen getracht het gesticht te ontvluchten. Zy sprong van het dak van het perceel, waarin het tehuis is gevestigd, op een lager gelegen plat van het naastgelegen huis. Vervolgens begaf het meisje zich over een lat, welke met een muur van een ander huis in verbinding staat, naar een ander plat. Enkele oogenblikken hing zy aan deze lat. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, slaagde er niet in haar te bewegen naar beneden te komen. De brandweer werd daarom opgeroepen, eenige brand weerlieden slaagden er ten slotte in het meisje te pakken en in het gesticht terug te brengen. Maandagavond ongeveer 0 uur, is een van de verpleegde meisjes het gesticht ontvlucht. Zy heeft zich daartoe op een plat laten afzakken, ging vervolgens een perceel aan de Nieuwe Heerengracht binnen en bereikte aldus de straat. Tot nog toe is de ontvluchte niet opgespoord. Noordgouwe. In de vacature van den Bout is tot notabele by de Ned. Herv. gemeente alhier gekozen de hoer H. Akkerdaas. By het gehouden examen voor ambtenaar by 's Rijksbelastingen is o.a. geslaagd de heer A. Lindhout van hier. Konesse. Het feest op 18 Juni alhier gehouden had een treurigen afloop. De landbouwerszoon A. v. d. H. onder Noordwelle wachtte even buiten onze gemeente de 19-jarige B. S. eveneens uit Noordwelle op, die in gezelschap van drie anderen zich huiswaarts begaf. Hy greep het meisje plotseling aan en loste vier revolverschoten op haar, waarvan een kogel in den schouder drong. Het meisje werd door de anderen ontzet waarop de dader ijlings de vlucht nam. Het geval verwekte veel conster natie. Jalouzie schijnt de drijfveer van het snood bedrijf te zijn. Oud-Vossomeèl*. De landbouwer J. Elenbaas, wonende onder Poortvliet, wa* Woonsdagvoormiddag in den Rooland- polder aan het rijden mot een maai- maohinehem trof het ernstige ongeluk, dat één zijner boone zoo goed als af- gerodon werd. De heer Poldermans, arts te Scherpenis8e, verleende do eerste hulp. De gebroeders Leendert en Marinus den Engelsman, wonendo in don Van- haaf tonpolder to dozer plaatse, kregen kennisgeving, dat zy beiden geslaagd zijn by hel laatstelijk gohoudon examen voor ambtenaar der directe belastingen. De kermis behoort tot het verleden als gewoonlijk oen boel kalm verloop. Zaterdagavond was de drukte, vooral doordat tal van personen uit omliggende gemeenten waren overgekomen voor de kermispret, bizonder groot. Wlssenkerko. By de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid in den ge meenteraad werden 490|geldige steramen uitgebracht. De vrijzinnige candidaat, Th. Wolse alhier, verkreeg 247 stemmen; de anti-revol. C. M. Noordhoek te C'amperland verkreeg er 243. Een ernstige vermaning aan de thuisblijvers. Dat er overigens by deze herstemming gang in de kiezers z»t, kan hieruit blijken, dat van de 303 kiezers alhier er 13 niet opkwamen, te Camperland van de 250 kiezers 36 met. By de eerste stemming waren die cyfers 40 en 57. De gekozenedie lid is van de harmonie Apollo" alhier, kreeg van zyn gezelschap een serenade. Middelburg. Alhier hebben Dinsdag twee ongelukken met verkiezings-auto's plaats gehad; by het eerste werden van den chauffeur, die de d%> van 't water reservoir beter wilde aandraaien, door het afspringen van dien dop en het ten gevolge daarvan uitspringende kokende water het geheele gezicht en beide handen vry ernstig verbrand. Het tweede ongeluk gebeurde, toen een auto met een ladder in aanraking kwam, welke viel op de auto. Eén der inzittenden, een laksche kiezerj werd door den ladder een rib ingeduwd. De kap en het inwendige der auto waren vrij ernstig gehavend. Door den Commissaris der Koningin zyn in do Gezondheidscomraissiën, wier zetels gevestigd zyn te Middelburg, Vlissingen, Veere, Goes, Kruiningen, Zierikzee, Tholen, Oostburg, Hulst, Neuzen, respectievelijk herbenoemd tot leden de heeren G. K. A. Nonhebei te Middelburg, dr. C. A. Duijvis te Vlissingen, mr. J. Loeff te Koudekerke, D. Mulder te Ovezande, P. J. A. van O verstraten Kruysse te Wemeldinge, A. van der Weyde te Ellemeet en B. Giljam te Ouwerkerk, J. A. de Graaü' te Scherpe- nisse, J. A. vau Baai te Oostburg, P. M. Pruytier te Hulst, J. Wisse te Zaamslag, alsmede die in Vlissingen, Goes, Krui ningen en Neuzen ook tot voorzitter. RECHTZAK E N. Ziorlkzoo, 17 Juni. Door de arron- di8sements-rechtbank zijn heden ver oordeeld, wegens 1°. Bedreiging met eenig misdryf togen het leven gericht: A. J. van den B., 38 jaar, van beroep postbode, wonende te Poortvliet, tot één week gevangenisstraf. (Beklaagde was vroeger al eens veroordeeld wegens eenvoudige beloediging tot betaling eoner geldboete). 2°. Het plegen van ontuchtige hande lingen met iemand benedon don leeftyd van 16 jaar: J. de M., 31 jaar, veldarbeider, wonende te Eikerzee, gedetineerd in het huis van bewaring alhier, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, tot zes maanden gevangenisstraf, met bevel van gevangenhouding van den beklaagde. Als toegevoegd raadsman was opge treden Mr. J. A. C. van Heusde, advocaat. 3°. mishandeling: J. J. G., 19 jaar, veldarbeider, wonendo te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. 4rt. Het doen van eene belofte aan een ambtenaar met het oogmerk om hem te bewegen in zijne bediening, in stryd met zyn plicht, iets na te laten C. van der S., 52 jaar, landbouwer, wonende ie Poortvliet, tot f 10 boete, subs 14 dagen hechtenis. 5°. Eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zyner be diening E. 11., 67 jaar, schaapherder, wonende te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, met vrijspraak van hetgeen meer was ten laste gelegd. 6°. Jachtovertreding: J. T., 40 jaar, landbouwersknecht te Tholen, in hooger beroep van een vonnis van het kantongerecht te Tholen, tot 2 geldboeten van f 12.50, subs 4 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen jachrgeweer, met bevel tot uitlevering of betaling der geschatte waarde ad f 15, by nietvoldoening te vervangen door 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van den in beslag genomen haas. De plaats van liet chlllsalpcter in den landbouw II De verschillende stikstofhoudende meststoffen zijn, naast het chilisalpeter de ruwe en opgeloste Peruguano; de kalkstikstof en kalksalpeter of norge- salpeter en de ammoniak, n.l. de zwavel zure ammoniak. Onder al deze is er slechts ééne, n.l. de norgesalpeter, welke de stikstof ook in den salpetervorra be vat en dus, wanneer zy overigens geschikt is, met het chilisalpeter zou kunnen concurreeren. Nu is het echter met die norgesal peter nog niet geheel in den haak. Nog allyd is het artikel zeer geneigd om atmosferische water- deelen tot zich te trekkenhet wordt daar door gemakkelijk vochtig en voor 't gebruik niet zeer geschikt. Bovendien schijnt het wellicht wel in verband met het eerste feit niet in groote hoeveelhedengefabriceerd te worden. Van de norgesalpeter willen we het beste, hopen; vooreerst is het niet in staat het chilisalpeter te vervangen. De peru- guana is, vooral in ons land, wat uit de mode geraakt. Eens was er een tyd, dat zy zetelde, waar nu de chili troont. Doch door deze laatste is ze verdrongen. Vooral, omdat zij zelfs ver geleken by het allerduurste chilisalpeter, nog duurder is. Maar ook, omdat de Peru-guano als overbemesting totaal ongeschikt is. Van directe werking is geen sprake, immers een groot deel van de stikstof is in orgauischen vorm aan wezig, die eorst omgezet moet worden, om later salpeter to worden. De kalk stikstof heeft dit voorjaar ook een kansje gewaagd, welke stikstofmest deed het niet, toen de chili zoo duur was? lloe de proeven uitvallen, zullen we afwachten. Maar van een even krachtige en snelle werking van de kalkstikstof als van het chilisalpeter, is geen sprake. Voor overbemesting is het eveneens totaal ongeschikt. Rest nog de zwaveRure ammoniak. Er wordt in den laatsten tyd heel wat gedaan, om deze meststof er bovenop te brengen. De belang hebbenden by den verkoop schynen zich vereenigd te hebben en de propaganda van het artikel te bevorderen, wat hun goed recht is. Ook schynen zy zioh vrienden gemaakt te hebben, die de zwavelzure ammoniak sterk voorstaan. Het gevolg is, dat in den laatsten tyd allerlei goede eigenschappen ontdekt worden van de zwavelzure ammoniak, die op den keper besphouwd, wol wat overdreven zyn voorgesteld en allerlei voordeelen bij don aankoop, die vreese- lyk breed worden uitgemeten. De zaak is dat de zwavelzure amoniak ook wel gebruik wil maken van de duurte van het chilisalpeter en ook eens aan den hoogen zetel aan 't schudden is. Of 't helpen zal De amoniak is nog altyd een bruikbare herfstbemesting. Maar, dat ze het in andere opzichte van het chilisalpeter wint, wie gelooft bet? Zoo troont dus nog altyd het chilisalpeter boven alle andere kunstmeststoffen en zal die plaats blyven innemen zoolang het chilisalpeter blijft wat het is en zoolang een eerste eisch van den land bouw is: intensieve cultuur. Na Antwerpen, Brussel en Luik, moest ook de 4e stad van België een wereld tentoonstelling inrichten. Verscheidenen onzer lezers zullen Gent al eens bezocht hebben; inaar wie dit tot hiertoe ver zuimde en daarvoor tyd en geld heeft kunnen wy aanraden dit verzuim te herstellenvooral by gelegenheid van de, ik zal maar zeggen, wereldkennis. Want Gent is waard bezichtigd te worden. Met hare voorsteden Ledeberg, St.- Araandsberg en Gentbrugge telt zy meer dan 200.000 inwoners. Gelegen aan de uitmonding der riviertjes Lys, Lieve en Moere in de Schelde, is zy door een onregelmatig net van ten deele bevaar bare grachten doorsneden en gebouwd op 23 eilanden, onderling verbonden door een groot getal bruggen, waaronder een 60-tal grootere. De stad is merk waardig door hare ny verheid, hare monumenten en bizonderlyk door haar cachet van oudheid. Gpene Gemeente van België kan wyzen op zulk een groot getal merkwaardige antieke gebouwen als Gent. Maar daarover later; want 'k moet my haasten het een en ander over de tentoonstelling mede te deelen. Beginnen we dan met te zeggen, dat voor hetgeen de oppervlakte aangaat, deze tentoonstelling hare voorgangsters van Antwerpen, Brussel en Luik over treft, daar zij niet minder dan 46 Hectaren beslaat. Ofschoon op den vastgestelden tyd, 26 April, door Koning Albert officieel geopend, was ztij alsdan nog op verre na niet gereed en zelfs op dit oogenblik is men in sommige afdeelingen nog druk aan het uitpakken. Maar de bloemen tentoonstelling op denzelfden datum geopend, was volkomen in orde en onder allo opzichten merkwaardig. Trouwens, dit was van Gent, de stad der bloemen, dan ook te verwachten. De aanblik, by de intrede van de overgroote zaal, op die zee van kleuren, was waariyk be- tooverend. Azalea's van alle vormen en kleuren, Rhododendrons, blauwe Hor tensia's, Anjelieren; wat kleurenprachtI Onschatbare verzamelingen van orchideën waren in kleine salons tentoongesteld. Met genoegen zagen wy de collectieve verzamelingen van de Nederlandsche vereeniging der kweekers van Aalsmeer met bloeiende planten en afgesneden bloemen; monsters Reseda's, prachtige Seringen, Begonia's, Gloire de Lorraine, enz. In het raidden der halle eene zee van Azalia's, Rhododendrons, Calceo- laires, Auricula's, Primula's, Hortensia's, Geraniums en Palmen. Een gansche dag zou noodig zyn om dit alles te beschrijven, 's Avonds was dit paleis der bloemen schitterend verlicht, en werd door een opeengepakte menigte bezocht. De aan blik was dan ook verrukkelijk. Om een gedachte te geven van de belangrijkheid dezer bloemententoon stelling zy gezegd, dat zy verzekerd was voor 7 miilioen franken waarvan de heer Vuylsteke alleen voor een miilioen en de pryzen: kunstvoorwerpen, medaliön en species, eene waarde ver tegenwoordigden van 100.000 franken. Het getal tentoongestelde planten bedroeg 450.000 en men schat het getal personen die de Floraliën zyn komen bezoeken op niet minder dan 300.000; het zy omtrent 40.000 per dag. Als gevolg van het welgelukkon der eerste Floraliën zal door de Van Houtte'a kring van 9 tot 17 Aug. een tweede wor den ingericht. Het zal een nieuwe genre zyn van tentoonstelling; geen vreemde en lux^planten, maar een verbazende verzameling van al de planten die men in elke woning vindt, z.a. Begonia's, Geraniums, Dalhia's rozen, enz. Er zal bovendien een bizondere zaal voor orchideën zyn. Bericht aan de liefhebbers Den 15 Mei werd het Paviljoen van Nederland ingehuldigd. Dit in Holland- schen renaissancestijl opgetrokken ge bouw, versierd met een torentje, waarin een slapend klokkenspel, bevindt zich recht tegenover het Paviljoen van de stad Parys. Infanteristen in groot uniform en twee flinke artilleristen houden aan den ingang de wacht. Zoodra men binnenkomt bemerkt men een in eikenhout fyn gebeeldhouwd altaar, tafereelen uit het lijden van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5