ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 Juni 1913. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BERICHT. De uitslag van de stembus. Uit Stad en Provincie. Z ierikzeesche Courant). A B;ON|N B|M ent. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verachy.it, is voor Zierikaee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Voor het buitenland, vertending édns per week, f 10 per jaar h\j vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9403. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur. A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. AOVERTENTIEN. Van 1—8 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddagi uiterlyk 2 ura Zij, die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. De coalitie is geslagen. De openbare school is gered. Kolkman's tariefwet gaat van de baan. En Talma's dwangwet is behoudens artikel 369, dat den 5en December van dit jaar van rechtswege in werking zal treden, zoodat de zeventigjarige loon arbeiders uit 's rijks schatkist wekelijks een uitkeering van twee gulden zullen ontvangen, ten doode opgeschreven. Dal is de algemeene beteekenis van den Dinsdag gehouden stembusstrijd. In dien strüd hebben zich de kies districten Zierikzee en Oostburg, die in de allereerste plaats odb in spanning hielden, kranig geweerd. Het district Zierikzee heeft de vlag der vry zinnigheid, die men haar ontrukken wilde, met stevige vuist vastgehouden. Met verpletterende meerderheid heeft het by eerste stemming den afgevaardigde mr. Patijn herkozen. En Oostburg heeft onzen stadgenoot, jhr. De Muralt, met een schitterend aantal stemmen naar de Kamer afge vaardigd. Groot was de geestdrift, toen aan de voor het redactie-bureau van dit blad talrijk verzamelde volksmenigte de heug lijke uitslagen werden bekend gemaakt. Lang aangehouden jubelkreten gingen uit haar midden op. De menschen drukten elkander van blijdschap de handen. In een oogwenk werd uit tal van woningen de nationale vlag geheschen. Eerst in „Concordia" en later in het „Huis van Nassau" verzamelden zich de vrijzinnigen, teneinde met elkander naar aanleiding van de behaalde zege feest te vieren. Daar verschenen ook de heeren De Muralt, De Bruyne, mr. Canes en Geluk, die op het podium plaats namen, en de juichende en zingende menigte toespraken. Behalve de besturen der Liberale en Vryzinnig-DemokratischeKiesvereeniging merkten wij daar ook op het bestuur der afdeeling Zierikzee van het Neder- landsch Werkliedenverbond, het wakkere bestuur der Jonge Vrijzinnigen en het Ijverige Comité van actie. Door den heer L. Doeleman werd de feestelijke bijeenkomst geleid. In gloedvolle redevoeringen werd warme hulde gebracht aan allen, die tot de glansrijke overwinning het hunne hadden bijgedragen. Daverende toejuichingen vielen ien deel aan de sprekersDe Bruyne, mr. Canes, Geluk en Enzlin, die in bezielende taal het groote gewicht van dezen dag voor land en volk deden uitkomen. Uit de ingekomen telegrammen toch was reeds duidelijk gebleken, dat de coalitie haar matten kon oprollen en dat de dagen van het Ministerie Heemskerk thans geteld waren. Onder begeleiding van een piano werden de nationale liederen en die ter eere van Patijn geestdriftig gezongen, En toen door den president, den heer L. Doeleman, de feestelijke vergadering met een hartelijk woord gesloten was, wist men nog van geen scheiden, en bleef men tot laat in den nacht zingend en dansend bijeen. Zierikzee. By een vergelijking der stemming in dit district van verstreken Dinsdag met die van voor vier jaren, zal men het volgende bevinden: In 1909 aantal kiezers 8284, uitgebrachte stemmen 7687. In 1913 aantal kiezers 8974, uitgebraohte stemmen 8103. Het aantal kiezers is in die vier jaren met 690 toegenomen. Het aantal stemmende kiezers bedroeg nu 476 meer dan in 1909. Hiervan werden uitgebracht in 1909: op mr. Patijn 3944. Vegtel 3402. Wibaut278. In 1913: op rar. Patyn 4361. Hogerzeil 3244. Kooraans 524. In 1909 had mr. Patyn dus 264 stemmen meer dan de beide tegen- candidaten gezamenlijk. In 1913 steeg dit cjjfer voor mr. Pat^n tot 593. Hoe links in Flakkee is vooruit gegaan, moge uit het volgende blyken. Uitgebrachte stemmen: in 1905 in 1909 in 1913 Voor rechts 1872 1952 1904 Vryz. 1022 1379 1706 „S.D.A.P. 54 95 169 De betrekking van dijkbaas van den Gouweveer- en Zeikepolder is toe gevoegd aan den heer F. de Roo, opzichter aan het Waterschap Schouwen, district Zuidhoek. Dinsdagavond zal te Arnhem een debatavond worden gehouden door den heer Jhr. De Muralt, gekozen kamerlid voor Oostburg, ter verdediging van de candidatuur van generaal Eland. Naar wij vernemen zal morgenavond de heer De Muralt in het district Middelburg optreden ter verdediging van de candi datuur van den oud-minister Van Raalte. Aangesteld met 1 Juli a.s. tot rijksveldwachter R. Jansen, thans agent van politie te Rotterdam, aan wien Oude Tonge als standplaats is aangewezen. Te Haamstede zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als leden van den Raad de heeren W. Vis en P. Steur. De candidaatstelling heeft aanstaanden Dinsdag plaats. Eveneens heeft dan de verkiezing plaats voor éér» lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. de Bakker. Te Burgh hebben dit jaar geene periodieke raadsverkiezingen plaats. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 'e rijks directe belastingen in de gemeente Colijnsplaat de heer J. M. Haringman, ter vervanging van den heer D. de Jonge, die over leden is. Bij Kon. besluit zullen ten behoeve van den spoorweg van Burgh naar Brouwershaven en van verbetering in de ligging van den spoorweg van Brouwers haven naar Steenbergen, ten algemeenen nntte, ten name van de uitvoering van de wet van 8 Februari 1912 (Stbl. no. 57) worden onteigend do eigendommen in de gemeenten Burgh, Haamstede, Re- nesse, Noordwelle, Ellemeet, "Eikerzee, Duivendyke, Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe, ZierikzeeNieuwer kerk Oosterland, Bruinisse en Nieuw-Vosse- meer, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 dor wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. no. 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zyn op den staat, bij dit besluit gevoegd. In de week van 11 tot en met 17 Juni kwamen ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad van roodvonk 2 gevallen te Vlissingen, 1 geval te Oude- lande en te Westkapelle en van diph- teritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te Vlissingen, Zierikzee en Kloetiuge. Met ingang van 1 Juli a.s. zyn verplaatst naar Bergen-op-Zoom de kom miezen De Maker te Hoedekenskerke en Nederhand te Goes. Ds. Van Krevelen is gekozpn tot voorzitter van den Bond voor Staats- pensionneering. Kerkwerve. 20 Juni. Gisteren geraakte nabij Schutje onder deze gemeente, bij het stadwaarts rijden, door het schrikken, een paard met rijtuig te water. Ook nabij het Zandhoefje, onder de gemeente Zierikzee, geraakte een paard met rijtuig te water, door het schrikken voor een motorfiets. Gelukkig liepen beide gevallen zonder persoonlijke o^elukken af; er is alleen wat materiele schade te be treuren. Naar men ons mededeelt, zullen voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezing alhier candidaat gesteld worden de heeren C. D. v. d. Linde, aftredend en G. J. v. d. Cingel voor de bestaande vacature, welke heeren zich bereid ver klaard hebben een candidatuur te aan vaarden. Brouwershaven, 18 Juni. Hedenavond ongeveer acht uur ontstond in de land- bouwschuur op den dorschvloer van den landbouwer P. R., wonende Nieuwstad alhier, een begin van brand, doordat een paar kleine jongens vin 8 en 6 jaar oud, met brandende lucifers een pijp tabak wilden aanstekenzoodat het hooi vuur vatte. Ware Bet niet door een voorbijganger opgemerkt geworden, daar reeds de'rook door het dak kwam, dan zoude zeer zeker alles een prooi der vlammen zyn geworden. Met eenige emmers water kon het thans reeds brandende hooi worden gebluscht. Noord-Schouwen. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buiten gewoon opzichter by dé werken voor aen aanleg van het Wilhelmina-kanaal, voorloopig bij een ophaalbrug met brug- wachterswoningeu te Terheijden de heer A. van Hoopen, alhier. JKI torree, 19 .hmi. W^eM periodieke aftreding van 2 leden van de Gemeen teraad zal er op Dinsdag 24 Juni a.s. een verkiezing (candidaatstelling) worden fehouden van 's morgens 9 tot 's nam. ure. Renosso. Het feest, dat op 18 Juni ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van Neerlands Onafhankelijkheid is ge vierd, is in alle opzichten goed geslaagd. Het weer, dat op dien dag buitengewoon gunstig was, lokte honderden uit de naburige gemeenten uit naar het feest terrein. Twee eere-poorten, prykend met wapens, schilden en transparanten en door guirlandes, waarin met kwistige hand fraaie bloemen waren aangebracht, waren opgericht. Ook de muziektent was smaakvol versierd. Aan sommige gebou wen was eveneens een aardige versiering aangebracht. Het geheel maakte een aangenamen indruk op de toeschouwers, vooral 's avonds toen het feestterrein la giorno verlicht was. De heer L. Nilant, burgemeester der gemeente en voorzitter der feestcom missie, sprak hierop de volgende rede uit 18 Juni 1913. Dames en Heeren Verplaatst u in uwe gedachten een oogenblik 98 jaar terug. Kanon van Waterloo bromt in mijn ooren nog, Als toen de vlugge boo, Van 'tslagveld afgezonden met losgelaten toom, Door Holland's steden rende en duizen den van monden herhaalden wijd en zijd, De ontzaggelijke maar: 't Uur, dat der volkeren lot beslissen moet, is daar. De honderdduizenden ontmoeten zich en botsen. De Pruisen naderen en de Britten staan als rotsen. Maar d'Adelaar bezielt zijn benden, dol van moed. Oranje leeft, maar op het slagveld stroomt zijn bloed. En straks triumf geeft lof den God der legerscharen. Hij heeft des drijvers arm, den moedwil der barbaren, ten spot gemaakt, ontwricht. Tot hiertoe Aartstyran Uw ster heeft uitgeschenen. En tot hiertoe dames en heeren zullen we ook ons zelf toeroepen en den dichter niet verder volgen, die op zoo gloedvolle wijze den slag bij Waterloo teekende. Maar daar vieren we nu geen Eeuw feest van, zult ge mij tegen voeren, want de slag van Waterloo had plaats, ja op dezen dag, 18 Juni, maar eerst 2 jaren later kunnen we daarover het Eeuwfeest vieren. Dat is zoo. Maar we vieren thans het Eeuwfeest van Neerland'8 bevryding van onder het Fransche juk. En ja, die had plaats in 1813. Maar we hadden nauwlijke dat juk afgeworpen, we voelden als 't ware nog de pyn, waar het gekneld had, we waren van de striemen nog niet genezen, toen de vermetelheid van den Corsicaan half Europa en ons arme land mee het eerst weer in boeien dreigde te slaan. Maar in den slag bij Waterloo werd de dwingeland voor goed machteloos gemaakt, verplet. Op dien I8en Juni 1815 werd als 't ware de kroon gezet op Neêrland'e bevrijding. En het is dus zeer gepast op den gedenkdag van den slag bij Waterloo het Eeuwfeest van Neérland's bevrijding te vieren. Als hoofd dezer gemeente en tevens als voorzitter der feestcommissie met wier leden ik op zoo'n aangename vriendschappelijke wijze heb saam- gewerkt, heet ik u allen, geachte dames en heeren welkom, en hoop ik van ganscher harte, dat de dag van heden een schoone vreugdedag voor ons Renessenaren moge zijn. Het is my medegedeeld en 't is mij ook gebleken, dat de ingezetenen alhier op zulk een uitstekende wijze een feest kunnen organiseeren en het op prettige en toch gepaste wijze weten to vieren. Ik acht het mij dan ook een eer, hét voorrecht to mogen hebben, u bij den aanvang ven het feost allen hartelijk welkom te heeten. Van onzen geachten ambachtsheer, die eere-voorzitter onzer feest-commissie is, kreeg ik een schrijven, waarin Z.WelEd.Geb. mij meldde ons feest verhinderd te zijn bij te komen wonen. Ook die ingezetenen, welke ons zoo flink met een milde gave finantiëel steunden, gedenken we op dit oogenblik met gevoelens van dankbaarheid Want is geld de zenuw vau den oorlog, de ziel van de negotie, ze is het beide voor een publiek feest. Onder allen die ons met hunne giften verblijdden, wenschen we inzonderheid benevens onzen eere-voorzitter te memoreren, do aanzienlijke gift, waar mede ons de heer en mejuffrouw W Steur, bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest verrastten en waarvoor zij in dankbaar aandenken zullen blijven, ook bij onze kleine jonge Renessenaartjes. En hiermede geachte dames en heeren verklaar ik het feest voor geopend. Renesse's fanfarecorps „Luctor et Emergo" liet nu eenige nummers goed uitgevoerde koraalmuziek hooren. Om 10 ure had een samenkomst plaats in het kerkgebouw, waar ds. C. v. d. Nieuwenhuizen in gloedvolle woorden aan de hand van de geschiedenis de groote beteekenis van dit feest aan de zeer talryk opgekomen hoorders in het kort duidelijk uiteenzette, alzoo wyding en stemming gevend aan het nationaal feest. Het zanggezelschap „V. Z. O. S." van hier verleende door het zingen van eenige toepasselijke liederen zyn zeer gewaardeerde mede werking. Om 11 ure tot 12 J werden de school kinderen getracteerd op limonade, koekjes en chocolade, terwyl allen nog een prentenboek of een gedenkplaat mee naar huis konden nemen. Dit school feestje was hun bereid door den heer W. Steur en z|jne echtgenoote, aan wien een woord van dank niet mag ont houden worden 1 Om IJ ure werden de versierde tilbury's en fietsen gekeurd. Er was zooveel moois, dat de keuring een zware moeielyke taak voorde commissie leden werd! Winners der 6 daarvoor uitgeloofde prjjzen waren de heeren C. Steur Mz., Nic. Be|je Jz., T. Blom Hz., G. de Vrieze Jz., J. Dambruin Hz. en M. de Roo Cz. Voor de mooist versierde fiets ver wierven de heeren B. Geleynse, J. Biene- felt, L. Verseput, W. Hogerhuis en J. Koreman een pr|js. Voor do ringrydery met tilbury's, waaraan 10 paren deelnamen, waren evenveel pryzen beschikbaar gesteld als er dames meereden, evenzoo ook voor de 22 fietsrijders, zoodat allen een pr|js van grooter of minder groote waarde in ontvangst konden nemen. Gedurende de ring- en fietsrydery klonken de vroolyke welluidende tonen der muziek van „L. et E." over het ruime fraaie dorpsplein, waarop honderden^ zich bewogen, zich verlustigende iiï' het heerlyke weergenietend van de harmonische tonen, zich vermakend in den draaimolen, het Eldorado der kinderen overdag, 's avonds een toe vluchtsoord voor ouderen, die anders wars van het bewandelen van slinksche wegen, dan willens en wetens zich ge willig overgeven aan draaiery. Het concert, door het fanfarecorps „L. et E." op de muziektent gegeven, slaagde uitstekend. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. In de pauze werden door den voorzitter der feestcommissie de pryzen met een toepasselijk woord aan de winners uit gereikt. Nog gernimen t|jd bleef men in zeer gepasten vorm feest vieren. Het was een dankbare vreugdedag en zeer zeker zal deze feestdag b|j velen zoo niet b|j allen in aangename en dankbare herinnering bl|jven! De heer E. L. Bregenbeek, kom mies 2de klasse b|j 's r|jks dir. bel., is met ingang van 1 Augustus als zoodanig verplaatst naar Zevenbergen. Stavenlsse. Als een bizon derheid kan wel gemeld worden, dat de landbouwer P. P. alhier deze week een kippenei had, waarin een klein gaaf eitje met schaal en al er aan, binnen in zat. De heer .Jacob de Vos (van hier), thans ambtenaar der belastingen 2de klasse te Wernhout, wordt rant 1 Juli a.s. als zoodanig geplaatst te Tholen. St.-Annaland, 20 Juni. Aan den voor avond van de stemming trad in 't hotel „Havenzicht" als spreker op, de heer Moojen, candidaat der vrijzinnigen voor 't kiesdistrict Goes. De spreker werd ingeleid door den heer H. W. Odink, die eerst een uiteen zetting gaf van de verschillende staat kundige partyen in ons land en duidelyk maakte, welke daarvan behooren tot de concentratie en welke tot de coalitie. Natuurlijk werd niet verzuimd er b|j te voegen, dat men z|jn belangen het best kan toevertrouwen aan de eerste. Op de vele partijdige benoemingen door de coalitie werd ook gewezen: niet de be kwaamheid voor een ambt stond b|j deze regeering op den voorgrond, maar het geloof. (Applaus). Toen ving de heer Moojen z|jn rede aan. Hy deed alle moeite om vooral den minderen man duidelyk te maken, waar het b|j deze verkiezing om gaat. Een groot deel van den t|jd werd door hem gebruikt om te wyzen op de gevaren van de Tariefwet voor de mindere klasse en op de voordeelen van de Staatspensionneering, waarb|j geen premie zal worden betaald. Z|jn woorden werden met de grootste aandacht gevolgd door het publiek, dat bestond uit een honderdtal personen in de zaal en verscheidene er buiten, en toen de spreker eindigde, volgde er een langdurig applaus. Er volgde geen debat. Stellig heeft de heer Moojen door z|jn optreden heel wat stemmen gewonnen, De uitslag heeft het bewezen. Er z|jn evenveel stemmen (190) links uitgebracht, wat anders 't geval vast niet zou geweest z|jn. Seherpenlsse. Door de a.-r. kiesver- eeniging alhier zijn Woensdagavond de heeren L. Vos en D. Duijnhouwer (aftredend) candidaat gesteld voor leden van den gemeentere a l. Toen de omnibus vaa St.-Maartens- dijk op Tholen de gemeente alhier even voorbij was, werd een der paarden plotseling ongesteld. Pogingen om een ander paard te krygen mislukten, zoodat de reis met één paard moest worden vervolgd. Middelburg, 20 Jimi. De stemming is in ons district buiten verwachting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1