ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 Juni 1913. Provinciale Slab van Zeeland. BERICHT. Onveiligheid vaarwaters. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. (Z Ierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. Cour ti r« t 69ste JAARGANG. No. 9402. Directeur t A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Zij, die zich met I Juli a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefening van het fort, Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 24 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roodo vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgehescheu wordt. Schietoefeningen, liockanje. Voome. 4de en 5de District. Volgens mededeeling als voren zullen op 16, 17, 18 en 19 Juni a.s. schietoefeningen ge houden worden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden mèt kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij onveilig wordt gemaakt het Nieuwe- of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op do W.punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit fevuurd wordt, ZO.-lijk daarvan staan tusschen e mylpalen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongovoor 500 M. van het strand op Ge hoog-d a duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleepdienst is niet aanwezig. Zierikzee, den 17 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Groningen, 14 Juni. De alleenwonende wed. Smit te Aduard, kwam gisteren nacht naar de N. Pr. Gr. Ct. meldt op treurige wjjze om het leven: Daar ze bjj haar buren, waar ze 's morgens gewoonlijk kwam om melk te halen, nog niet was geweest, stelden dezen een onderzoek in en vonden de oude vrouw dood. De vloer van het bed was doorgezakt en zoo was ze op 't hoofd staande ge deeltelijk onder 't beddegoed geraakt on waarschijnlijk gestikt. lf> Juni. Aan de redactie van de N. Gr. Ct. werd getoond een briefkaart, welke in een flesoh drijvende werd ge vonden in de Oostzee in de nabijheid van Trelleborg aan de zuidkust van Zweden. Deze llesoh met briefkaart werd door den stuurman Erik Arvedson aan boord van de stoompont „Kong Gustafopgevischt en door bemiddeling der consulaire autoriteiten naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. De briefkaart is een gewone Nederlandsche briefkaart; op de adreszjjde staat met blauw potlood: Kapt. J. Borg A dam. Holland. Afz. Henry de Haas en op de keerzijde eveneens in blauw potlood 17 Maart 1913. O, God sta ons bij, wjj vergaan. Vaarwel voor eeuwig, Geliefde. Wie hieromtrent nadere inlichtingen zou kunnen verstrekken of wenschen, zou zich kunnen wenden tot den in specteur voordescheepvaart te Groningen. Bovengenoemde stuurman deelde nog mede, dat volgens het journal de wind kracht omstreeks 13 tot 14 Maart 1- (orkaan) aanwees. Naarden, 16 Jun. Een werkman was in de dakgoot van het huis van den heer V. alhier bezig. Opeens struikelde hn en greep zich om een val te voor komen, aan de draden van het eleotrisoh licht. Op het schreeuwen van den man schoten weldra veel raenschen toe, waarvan er een op het gelukkig denk beeld kwam naar den centrale te snellen en daar den stroom even te laten afsluiten. Uit zijn neteligen toestand verlost, bleek zyn arm verstijfd te zyn. Alkmaar, 16 Jun. Zaterdagmorgen om 8 uur had de 16-jarige Johanna Peereboom, alhier werkzaam in de wasch- en strykinrichting van de firma S. Krom alhier, het ongeluk te vallen, waardoor het haar van het meisje op het onbeschermde gedeelte van de as eener machine kwam, n.l. juist op de plaats waar de smeerpotten zitten. Het haar werd gegrepen en rondgedraaid, met het gevolg, dat het hoofd gedeel telijk gescalpeerd werd. Dr. Schröder verleende de eerste geneeskundige hulp en gelastte overbrenging naar het St.-Elisabethsgesticht. Amsterdam, 16 Juni. Hedenochtend haalde een looper van de firma Lauw V. (1. oon hiJ—e uoro van de Twentsche Bank. Hy deed de bankbiljetten in een portefeuille, stopte die in zyn binnenzak en begaf zich bureau waarts. In de Raadhuisstraat stonden op het trottoir, waar hy liep, een viertal heeren byeen. In plaats van om het clubje heen te gaan, nam de looper zyn weg er midden door. Eenige oogenblikken later merkte hy, dat de knoop van zyn jas, die hy bij 't wegbergen van de porte feuille dicht had gedaan, los was. On willekeurig greep hij naar de geldtasch, doch ook deze was verdwenen. De looper maakte onmiddellyk rechtsomkeert, doch de portefeuille was nergens te vinden en ook het clubje heeren stond niet meer op het trottoir. Natuurlijk werd van het geval onmiddellyk aan gifte gedaan by de politie. De looper, die reeds jaren by de firma in betrekking is, kan zich absoluut niet herinneren hoe de vier personen er uit zagen. Alleen weet hy, dat één hunner een Panama hoed droeg. De heeren Lauw <S Van der Beek zyn by de Nederlandsche Lloyd tegen berooving verzekerd. Toen de verpleegster mej. Vau Voorthuijzen gisterenochtend de NZ. Voorburgwal wilde oversteken, zag zy een tramwagen en een huur-auto van verschillende kanten haar richting uit komen. Ofschoon de auto op taraelyken afstand haar voorby kon ryden, bleef zy weifelen, en liep, blykbaar haar tegen woordigheid van geest verloren hebbende, de tuf tegemoet. Vermoedelijk had de voerder verwacht, dat zy zou blyven staan, tot hy voorby was. De zuster werd door de auto gegrepen. Voor- en achterwiel gingen haar over het lichaam. Toen ze in den auto-zieken wagen van de gemeente werd gedragen, bleek ze reeds overleden. Den chauffeur schijnt geen schuld te treffen. Haarlem, 16 Juni. De beide laatste slachtoffers van den moordaanslag te Velzen, de chef-veld wachter, De Ruiter en de spoorwegraan Hamers, hebben nu ook het ziekenhuis verlaten. De kogels by De Ruiter zyn echter nog niet verwijderd. Noordwfyk, 15 Juni. Graaf Van Lim burg Stirum heeft f 40.000 beschikbaar gesteld, opdat alle visschers alhier den 17en Juni aan de stemming kunnen deelnemen. Diegenen, die uit zyn, zullen de vi8schery afbreken en zorgen dat zy dien datum binnen zyn. Dit groote bedrag is dienende, om zoo wel reeders als visschers toch de ge middelde besomming te garandeeren. Gorlucliem, 16 Juni. By de politie alhier is eën klacht ingediend tegen het kamerlid Roodhuizen in verband met een beleedigende uitdrukking die deze na afloop eener politieke vergadering tegen een der debaters zou hebben geuit. Breda, 14 Juni. Heden werd alhier in het huis van bewaring ter gyzeling gebracht de heer Adr. A. S. Juten, boekdrukker-uitgever teBergen-op-Zoom, wegens weigering te noemen van den naam van den verantwoordelijken per soon in zake een stuk van beleedigenden inhoud tegen rar. M. Hartog aldaar, maanden geleden geplaatst in de Avondsterwaarvan de heer A. Juten directeur is. Tegen de gijzeling teekende de heer Juten verzet aan, doch 26 Mei ver wierp de Hooge Raad het cassatieberoep. Dintoloord, 14 Juni. In de heden ge houden algemeene vergadering van de leden der kies vereen iging „Burgerplicht" kwam de candidaatstelling voor den gemeenteraad aan de orde. Na gehouden stemming werden met groote meerder heid van stemmen candidaten gesteld de hepren A. Bom Jz., J, Bom Mz., H. van Nieuwenhuyzen Nz. en D. Snelle- man Jz. Zlorikzoe. Op Dinsdag 24 Juni e.k. heeft de verkiezing (candidaatstelling) plaats voor vier leden van den gemeente raad alhier, voor de gewone aftreding. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren H. J. van Nouhuys, A. Timmer man Cz., W. Ribbens en 1 KooDman Cz. Artikel 369 van de Invaliditeits wet (het artikel, dat aan ouden van dagen een wekelijksche rente van f 2 verzekert) zal op 3 December a.s. in werking treden. Daar de wet den Dinsdag als uitbetalingsdag voor de rente heeft bepaald en do 3de Decem ber op een Woensdag valt, zal dus de eerste uitbetaling van renten plaats hebben op Dinsdag 9 December 1913. Naar men verneemt, is binnenkort het besluit te verwachten, waarby de in werking treding wordt geregeld van onderscheidene artikelen van de Inva liditeitswet, die tegelyk met of nog vóór het in werking treden van artikel 369 zullen moeten worden toegepast. De zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland zal worden ge opend Dinsdag 1 Juli, 's avonds half acht ure. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand Mei 1913. In deze maand viel alhier in 9 regen dagen 66,5 Mm. water; tegen 8 regen dagen met 29,3 mM. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid wasverschillende korte tyden tot dagen samengetrokken) 3 dagen helder, 6 dagen licht-bewolkt, 7 dagen half-bewolkt, 12 dagen zwaar bewolkt, 3 dagen betrokken. De windrichting was: 1 dag N., 4 dagen N.O., 4 dagen Oost, 1 dag Z.W., 5 dagen Z., 2 dagen Z.W., 11 dagen W., 3 dagen N.W. Het stormsein stond in 't geheel maar 11 uren by. Korkworvo. Ter herinnering voor de kiezers zij medegedeeld, dat de verkiezing (candidaatstelling) voor twee leden van den gemeenteraad, wegens periodieke af treding, alhier kan geschieden op 24 Juni tusschen voormiddag 9 en namiddag 4 uur in de gemeentekamer. Noordgouwe. Zaterdagavond sprak in het „Café Coomans" alhier, de heer Huizinga van Terneuzen. Nadat de vergadering door den voor zitter der Centrale Antirevolutionnaire Kiesvereeniging, den heer D. Mulder, met gebed geopend was, verkreeg de spreker van den avond het woord. Deze hield een zakelijke, degelijke rede, waarin hij het antirevolutionnaire standpunt ont vouwde, en dit stelde tegenover het concentratie-program. Hij onthield zich met genoegen constateeren wij dit van kwetsende aanvallen op de vrij zinnigen. In debat kwamen de heeren A. Geluk en A. Frankel, die, hoewel hulde brengend aan des spreker's gematigheidtegen verschillende punten van do rede, waar mede zij 't niet eens waren, met nadruk opkwamen. .De voorzitter sloot, na spreker en debaters bedankt te hebben, met dank zegging de vrij goed bezochte vergadering. Schouwen, 14 Juni. Verkiezings- varia. Een eenvoudige vrouw komt bij een voorman der Anti's in den winkel en vraagt een vuurtest. Ze kost 20 cent. „Zoo", zegt de vrouw, „vroeger kostte ze 15 cent, en als de Tariefwet er is, zeker 25 cent! Maar we stemmen nu toch Patijn, hoor! Duivendflke, 16 Juni. In deze gemeente is een verkiezing uitgeschreven voor een lid van den gemeenteraad, wegens het vertrek van den heer C. van Staalen en wel tegen 30 Juni a.s. Middelburg. Ondanks de drukte welke ook hier in verband met de Staten- en Kamerverkiezing heerscht, wordt toch ook niet het werken voor de gemeente raadsverkiezing vergeten. In het eerste kiesdistrict circuleert een Iyst om de beide aftredende vrijzinnige wethouders, de heeren H. P. den Bouw meester en P. Dumon Tak, op nieuw candidaat te stellen. In het tweede district zal het aftredend vrijzinnig lid, de heer mr. S. Gratama op nieuw worden gecandideerdterwyl wij voor de vacature van den heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, hoorden nopmen den heer J. Terpstra. directeur der registratie en domeinen Ook wordt de naam van den heer rar. J. A. Fokker, agent der crediet- vpveoiei/!& escsf""1-.— anti-revolutionnairen aftreden, hoordën wij nog geen namen noemen; het is echter niet onmogelijk, dat voor dit district samenwerking tusschen vrijzin nigen en sociaal-democraten wordt ge zocht, welk laatsten in dit district ook een groot aantal stemmen uitbrengen, terwyl reeds vroeger een lid dier party de heer rar. G. W. Sannes, zitting had voor dit district. Van rechts hoorden wij nog totaal niets. Opgemerkt zy hier nog, dat er hier geen vryzinnige kiesvereeniging bestaat, die zich met gemeenteraadsverkiezing bemoeit, en het candidaten stellen altyd door tydelijke coraité's geschiedt. Landbouw eu Veeteelt. Rijks-najaarskeuringen van dek hengsten. De Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de gewone ryks-najaars- keuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1913 in Zeeland zullen gehouden wordenop 22 Sept. te Middelburg; op 23 Sept. te Oostburg; op 24 Sept. te Kattendykeop 25 Sept. te Hulst; op 26 Sept. te Bergen- op-Zoom en op 27 Sept. te Zierikzee. Algemeene Carillonbespeling. Op verzoek van de Nationale Ver- eeniging voor den Volkszang zullen ter herdenking van onze honderd jaar ge leden herwonnen onafhankelijkheid op 18 Juni a.s., gedenkdag van den slag by Waterloo, des avonds van tot 10 uur, bespeeld worden de carillons te: Alkmaar (Waagtoren)Amersfoort, Amsterdam (Kon. Paleis), Appingedam, Arnhem, Breda, Brielle, Delft, Deventer, Doesburg, Edam, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, 's-Hertogenbosch (Stadhuis), Heus- den, Leiden, Lochem, Maastricht, (Stadhuis), Nykerk, Nyraegen, Oudewater, Schiedam, Schoonhoven, Utrecht, (Dom toren), Weesp, Zalt-Bomrael, Zierikzee en Zutphen. Te Goes en Weesp alleen, als de herstellingswerken aan de carillons aldaar tydig beëindigd zyn. Op denzelfden avond van 89 het carillon te Sneek. Bespeling des avonds van het klokken spel te Middelburg is niet mogelyk wegens de bepalingen, waaronder de Abdy-toren tegen brandgevaar is ver zekerd. De bespeling te Middelburg wordt den volgenden dag gehouden, des namid dags van 121. Te Enkhuizen en Kampen valt 18 Juni juist in de keriüis, die in de naby- heid van de torens, waarin het carillon zich bevindt, wordt gehouden, zoodat een bespeling op dezen dag in genoemde plaatsen minder wenschelyk werd ge acht. Te Enkhuizen zal de bespeling plaats vinden op 26 Juni. In verband met in uitvoering zynde werkzaamheden tot verbetering van het carillon in den toren van de St.-Laurens- kerk te Rotterdam, kan dit niet bespeeld worden. Van de 17 overige carillons worden niet bespeeld: 7 omdat ze een klavier missen, 2 omdat het klavier in vervallen toestand verkeerd, 7 omdat reeds een ander carillon in dezelfde plaats bespeeld wordt, terwijl het klokkenspel te Sluis met slechts 5 klokken evenmin voor bespeling in aanmerking komt. Van Eindhoven en Hattem is geen antwoord ontvangen. Vermoedelyk zullen ook eenige der mooiste beiaards in Vlaarasch-België gelijktydig met de Hollandsche bespeeld worden. ZOMERZITTING. In de zomerzitting van de Provinciale Staten, welke op 1 Juli wordt geopend, zullen de volgende zaken aan de orde komen Beureming van leden van Gedeputeerde Staten tengevolge van de periodieke aftreding van de he-.r'-o mr. E. A. O. de Casembroot, P. F Fryy-tier en H. J. E. Gerlach van St ..oosland 'en de mr P. Dieleman Benoeming van het lil der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet (thans mr. A. A. de Veer). Benoeming van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tengevolge van de periodieke aftreding van den' heer mr. C. Lucasse. En vervolgens de volgende voorstellen van Gedep. Staten: Tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der Vereeniging „Groente proeftuin Zuid-Beveland" om subsidie. Een voorstel óm de regeling van de pensionneering van weduwen en weezen van ambtenaren bij den Prov. Waterstaat zoo te wijzigen, dat voör de ambtenaren, die in 1902 reeds in dienst waren der provincie, het besluit van 9 November 1894, waarbij bepaald wordt dat zij bij pensionneering moeten storten, van hun pensioen, van toepassing is, en niet het besluit van 4 Juli 1903, waarbij bepaald wordt storting krachtens den grondslag wordt voorgeschreven, dus waardoor meer betaald moet worden. Bij aanneming van dit voorstel zal hetgeen reeds thans gepensionneerde ambtenaren te veel hebben betaald als nog worden verrekend. Tevens stellen Gedep. Staten voor het besluit tot vaststelling van regelen voor het pensionneeren van - en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en be dienden der provincie Zeeland zoo te wijzigen, dat pensioen wordt verleend aan de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, de vaste arbeiders op de pro vinciale wegen, de ambtenaren of be ambten bij de Provinciale Bibliotheek, het personeel, verbonden aan bedrijven, welke door de provincie worden geëxploiteerd, andere ambtenaren of beambten, op wie bij hunne aanstelling dit besluit van toe passing wordt verklaard. Naar aanleiding van een gebleken leemte in het reglement op de wegen en voetpaden stellen Gedep. Staten voor, dit reglement te wijzigen en het ook van toepassing te verklaren op de bijbehoo- rende kunstwerkenzoodat ook het verbod om zonder vergunning van Burgem. en Weth. eenig werk in of door weg of voetpad aan te leggen ook op die kunst werken kan worden toegepast. Een be schikking van Burgem. en Weth. van Middelburg, waarbij een dergelijke ver gunning werd geweigerd, moest door Gedep. Staten in hooger beroep worden bevestigd, daar het aangehaalde artikel in het geval niet voorziet. Naar aanleiding van een briefwisseling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1