ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 16 Juni 1913. 1.R.J.IP Tweede Blad. BERICHT. Kazernementsfonds. COLLECTE Het Stembiljet, Aan den vooravond. Misleidend. Candidatuur Mr. PATIJN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeeschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van (lit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9401. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur* i A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Zij, die zich met I Juli a 8. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, J. DE LOOZE Jr. Gevonden op den openbaren weg Twee dames-handschoenen. Twee kinder-armbanden. Een halssnoer. vrouwenzak. sigarenkistje met horloges en portemonnai's er in. zakboekje. Eau-de-Colognefleschje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Aan het locale Rjjks-Tele- foonnet zijn aangesloten Het perceel van den heer mr. P.. van Regteren Altena, Oude Haven, onder No. 66J. M. van Doominck, Varremarkt, onder No. 67. Met ingang van 16 Juni e.k. zal in Capelle bij Zierikzee een 2de bestelling worden ingevoerd. De Directeur, SMITT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1912, op Woensdag den 18 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, in een der lokalen van het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 10 Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Bewapenden Dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Ge- wapenden Dienst In de Nederlanden, in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag den 18 JqhI a.s., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die vader- landsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, ten einde in de steeds stijgende uitkeeringen door het Fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 13 Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Elke kiezer heeft een oproepingskaart ontvangen. Met die kaart ga bp a.s. Dinsdag, den 17den Juni, tusschen 8 en 5 uur, naar het stemlokaal. Men ga zoo vroeg mogelijk. Is men daar aangekomen, dan geeft men die kaart aan den voorzitter over, waarop men van dezen een stembiljet ontvangt. Heeft men de oproepingskaart ver loren, of is die zoek geraakt, dan kan men aan het gemeentehuis een nieuwe oproepingskaart verkrijgen. Het stembiljet, dat men na over reiking van de oproepingskaart ontvangt, ziet er aldus uit: C a tl (1 i d u t c n (in alphabetisehe volgorde) Aanwij zing dei- keuze. NAMEN. voor letters. HOGERZE1L KOOMANS H. A» R. J. H. Met dat stembiljet gaat men naar één der lessenaars, en make daar met een gereed liggend potlood het witte rondje vóór den naam van hem, dien men kiest, zwart. Men vergisse zich vooral niet. Voor de zekerheid neme men deze Nieuwsbode mede. Daarna vouwt men het stembiljet toe, en steekt het in de bus. Men mag niets op het stembiljet schrijven. Men mag ook niet den naam van den tegencandidaat doorschrappen. Doet men dit, dan is het stembiljet ongeldig. Heeft men bij vergissing het witte rondje zwart gemaakt van hem, dien men niet wil kiezen, dan kan men aan het stembureau een nieuw stembiljet vragen, mits men het eerste stembiljet, dat verkeerd is zwart gemaakt, wordt teruggegeven. Kiezersbet stembiljet, dat gij dus a.s. Dinsdag, den 17 Juni, in de bus steekt, ziet er aldus uit: Candidateni (in alphabetisehe volgorde) Aanwij zing der keuze. NAMEN. HOGERZEIL. KOOMANS. PATIJN. voor letters. H. A. R. J. H. Men stemme vroeg. Een kort woord nog tot U, mannen kiezers. Het is morgon, Dinsdag, voor u een hoogst gewichtige dag. Met uw stembiljet zult gij mede be slissen over de toekomst van ons dierbaar vaderland. Wilt gij vrijheid van handel.' Wilt gij vrijheid van de schoolvan de school, vrij van kerkolijkon dwang? Wilt gij vrijmaking der ouden van dagen, vrij van kerk en diakonie? Wilt gij vrijmaking van het kies recht van de belasting? Wilt gij vrijmaking van de vrouw Wilt gij vrijheid van geweten Stemt dan morgen met verpletterende meerderheid Op een roodkleurig aanplakbiljet wordt de reohtsche Kamercandidaat aldus aanbevolen„Als dit Ministerie aanblijft, krijgen de 70-jarigen met 1 Januari 1914 hun Staatspensioen". Alsof die 70-jarigen dit Staatspensioen niet evenzeer krijgen, wanneer links wint. Hoe do verkiezing ook uitvalle, met 5 December a.s. gaat art. 369 der Invaliditeitswet vanzelf werken, den thans levenden oudjes Staatspensioen verleenend. Maar wint links, dan krijgen niét alleen dezo, maar alle oudjes, nu en later, steods en altijd Staatspensioen. Links is vóór Staatspensioen. Rechts is tegen Staatspensioen. Toch coquetteert zij er mee Foei, wat onwaardig. Kiezers laat u niet misleiden I Wenscht gij Staatspensioen, altijd en voor allen, kiest dan den voorstander van Staatspensioen De „Nationale Bond wan Ppotestantsche kiezers", die voornamelijk van rechtzinnige predikanten uitgaat, heeft besloten de candidatuur van Mr. R. J. H. PATIJN te steunen. Het hoofdbestuur van genoemden Bond bestaat uit de heeren Hendrik 0. Diferee, voorzitter, te Amsterdam. Jhr. Dr. J. M. A. Gevers Leuven te Ede. W. J. van Haren Noman, penningm., te Amsterdam. Dr. J. F. B. van Hasselt te Rotterdam. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amsterdam. Ds. N. de Jong te Velp. Edw. Baron Mackay te 's-Hage. Prof. Ds. P. J. Muller *t'e 's-Ilage. Ds. J. Quast te Utrecht. G. A. Baron van Till te Hilversum. B. van de Waal te Amsterdam. J. W. Veenendaal, secretaris, te Amster dam, Marnixstraat 35. Tot dezen Bond zijn reeds meer dan 200 predikanten toegetreden. NEDERLAND. Dlnteloord. Op de paardenmarkt alhier heeft een ongunstig bekend staand per soon zich als een woesteling aangesteld Hij was beschonken en nam plaats in den draaimolen, doch weigerde te betalen. Toen de eigenaar hem verzocht te ver trekken, wierp hij den man uit zijn eigen draaaimolen. Hij sloeg den burgemeester met diens eigen wandelstok, wierp achtereenvolgens twee veldwachters tegen den grond, beet een dezer 'n stuk uit het oor eu sloeg en trapte ben zoolang tot ze bleven liggen. Ten slotte werd hij door marechaussees overmeesterd. Deze konden hem slechts met moeite tegen het publiek beschermen. Rosendaal, 14 Juni. Gisternacht kwam alhier een automobiel uit Antwerpen aan, waarin zich oen verliefd paartje be vond, dat mei een der vroogtreinen hun reis naar Holland wilde voortzetten. Hiertoe hadden zij zich voorzien van een rondreisbiljet. Juist bevonden zij zich in de wacht kamer. toen de eerste trein uit Antwer pen arriveerde, waaruit tot hun grooten schrik met groot kabaal kwamen gestormd vader, moeder en een oom van het meisje, dat zoo vol illusies haar galant op dit avondtuurlijk tochtje had gevolgd. In 't begin vluchtten de geliefden de gang in en het station uit en trachtten door den uitgang van het station onge zien weer op het perron te komen. Deze toeleg echter mislukte en een nieuwe nog heftiger scène had tusschen de geliefden en papa en mama plaats, waarbij zich thans, op verzoek van den oom, een marêchaussée voegde. Deze aanval werkte zoo ontnuchterend op het gemoed van het arme minnende meisje, dat zij schreiend haren galant in den steek liet en met papa en mama met den eersten den besten trein naar Antwerpen terugkeerden. Drelsclior. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling Dreischor van den Bond voor Staatspensionnoering. Het- voorstel afscheiding van de federatie, werd door den voorzitter breedvoerig toegelicht. In de bestuursvergaderingen der federatie was aangenomen in zake Staatspension- neering geen party te kiezen, maar steeds neutraal te blyven. Dit nu was op de moeting te Haamstede niet in acht genomen; van daar het voorstel tot afscheiding. Dit voorstel werd uitvoerig besproken, waarvan het resultaat was, dat men tot het besluit kwam zich niet af te scheiden, doch by het bestuur der federatie in te dienen de volgende motie De afdeeling Dreischor van den Bond voor Staat8pensionneering; in vergadering byeen op 14 Juni verklaart met algemeene steramen, dat ze de politieke strekking van soraraiger optreden in de federatie geheel tegen de bedoeling van den Bond acht en dat ze daartegen ten sterkste moet protesteeren. Als een bizonderheid kan gemeld wordendat een ingezetene dezer gemeente, wiens huisnummer 234 is, ook dit nummer heeft op de kiezerslyst, maar waarby nog komt, dat hy by de stemming op j.l. Vry dag de 234ste kiezer was, die zyn biljet in de bus deponeerde. Scharondtyke. Vrijdag j.l. trad hier in openbare vergadering voor de cen trale liberale kiesvereeniging op, na ingeleid te zijn door den heer A. H. Lemson, de heer W. C. Fiege Jr., van Tiel. In een boeiende met geestdrift uitgesproken rede ving spr. aan met de stelling, dat de strijd der vrijzinnigen niet gaat tegen personen, maar tegen de beginselen van coalitie en sociaal-demo cratie en voor die der concentratie. De leuze „geloovig en ongeloovig", waar onder de coalitie optrekt ter behoud van het ministerie is valsch. Tegen de toespitsing der anti-these moet staan ons verweer: de godsdienst buiten de poli tiek. Op de Deputatenvergadering heeft dr. Kuyper de Meiboom in het gebouw geplaatst, dat zijn voltooiing nadert, volgens dr. K., omdat de broederen: Roomschen, Cüristelyk-Historisclien en Calvinisten samen gaan. In dat gebouw hebben de eersten de luxe-kamer, de laatsten een minder mooie en de Chr.-Historischen nemen „om de wille van de smeer" genoegen met een klein kamertje, immers zij hebben gezegd, dat ze geen aparte actio konden voeren, omdat hun verkiezingskas leeg was. Toch in OmmenEdeHilversum weigerden zij dr. K. te volgen en mede protesteert de Bond van Protestantsche kiezers tegen coalitie-samengaan, wyl geloof en beginsel niet bij elkaar hooren. De drie partijen zijn machtig, omdat zij door de valsche leuze, dat wanneer het recht8che ministerie valt, een ongeloovige regeering bet bewind zal aanvaarden, een groot deel van ons volk trekken. Dit is onwaar: van vryzinnige zijde is steeds en altijd gezegd: „bij ons is de godsdienst veilig, daar die niet in do politiek moet gebracht worden." Het samengaan van Rome oo Dordt geschiedt niet van gau- scher harte. Dr. Kuyper heeft te Utrecht gezegd „velen van ons hunkeren naar een geheel vrije verkiezing en zullen het oogenblik zegenen, dat we van ons hebben afgewenteld een juk, dat ons niet past", en dat kan niet anders want Roomschen en Calvinisten stoelen niet op eón wortel des geloofszooals dr. Kuyper vroeger aldus zelf heeft ge zegd „Eu zegt ge, maar dau bebooren ook de Roomsch-Katholieken by ons, zoo bid ik U, dat gij U wacht voor een zoo overijlde gevolgtrekking. Ik wijs met beslistheid de gevolgtrekking van de hand, alsof we samen als één man met hen konden optrekken. Dat dit niet kan, ligt aan onze glorieuse historie; dat niet kan en nooit zal kunnen ligt aan het bloed der martelaren, ligt aan den schranderen grijsaard te Rome, die de pretentie maakt gevolmachtigd Stedehouder van Christus op aarde te zijn". „Door U aan Rome te koppelen ver speelt ge uw toekomst; brengt ge uw goeden naam in opspraak; verloochent ge uw volkshistorie, en handelt ge, wat het ergste is, met uw beginsel in lijn rechten stryd. Verre van Rome's stem men voor uw candidaat af te bedelen, paste het u veeleer op miHdrlen te zinnen, om die stemmen van uw can didaat te weren. K^-urt elk overleg m»t Rome in uw leidslieden af, wanr ge die ook op het spoor komt. Z**g uw ver trouwen op aan wie U, door R'>me ter- overwinning wil leideu". Een dergelijk verbond kan niet bestaan, vervolgde Spr., vooral als gelet, wordt op de uitspraak van den katholieken ge leerde Perrone, die voor den godsdienst „der vaderen" aldus oordeelt: „Het pro testantisme is in godsdienstig opzicht wat in natuurlijk opzicht de pest is. De leer ervan is verschrikkelijk in de theorie en onzedelijk in de praktijk". Scherp veroordeelt mr. dr. Van der Laar, een streng geloovige, het verbond aldus: „Het gaat niet voor of tegen Christus, dat is volk8verleugening, doch moet die leuze gelden, dan moet zif luidenvoor den Christus, tegen de coalitie". Uit dit alles blijkt, dat de strijd niet gaat om den godsdienst, maar om de macht. Een poli tiek van partijdigheid is niet in het be lang des lands. Wij vrijzinnigen willen een vrijzinnig beleid. Is de regeering van het ministerie Heemskerk dan zoo slecht? Antwoord: 5£ jaar heeft het met een groote meerderheid in Eerste en Tweede Kamer geregeerd en op het laatste oogen blik zijn de sociale wetten afgejakkerd, met welker inhoud de Christ.-historischen niet zijn ingenomen, onder de bedreiging van den grooten man, „den van God gegeven leider". Na zijn critiek op het ministerie „in onvoorzichtigheid geboren" heeft hij steeds de lakens uitgedeeld, het ministerie er toe gedreven zijn zin te doen, als het niet wilde „dat er audere maatregelen zouden genomen worden". Spr. consta teerde, dat de Bakkerswet van Talma is verworpen met behulp van de coalitie, als machtig protest van verkeerde wet geving van eigen broederen. De Steen houwers wet is onder ernstig bezwaar van rechts aangenomen. De Ziektewet werd fel bestreden door mrs. Van Idsinga en Lobman, die een 20-tal amendementen indiende, die bij aanneming de wet totaal zouden hebben veranderd, maar werden teruggenomen, omdat Lohman meer was tegen Staatspensionneering dan voor de wet-Talma. Bij de ouderdoms- en invaliditeitswet is de weduw-rente zoek en werden velen, die niet in betere conditie zijn dan loon arbeiders niet geholpeD. Het amende mentTydeman-Drucker-Borgesiusbë- oogende om alle behoeftigen met een pensioen op 70-jarigen leeftijd te steunen werd eenstemmig door rechts verworpen. In de vry zinnige gelederen heerscht de overtuiging, dat vast aan alle behoeftigen een Staatspensioen moet worden verleend en daarnaast een toeslag van de Staat hen moet steunen, die vrijwillig willen sparen. De ziektewet voorziet niet in ziekte. Er wordt in gemist de g^wenschte hulp van de geneeskundigen. Wat de arbeider krijgt zal hij hebb-n uit te kieren ami dokter en apotheker. De Ra'lenwet mwt ieder rad en ieder woord is een ambte- iiaar. De heeren Lolnnan en Lo- ff In-bbeu er zich tegen verzet. Spr. cnt.iseer.l»» vervolgens de houding van h^t mo.isierie- Heemskerk inzake het „b"Uwweiiek»*"' voor het bizouder onderwijs. De vrij zinnigen verzetten zich niet tegen de snbsidie als zoodanig, maar zij hebben recht te vragen met welk doel ontvangt men het en waartoe wordt het gebruikt. Het voegen van 3 tou op aanvrage van de heeren v. Wijnbergen en v. d. Molen, bij de beschikbaar gestelde 2 ton, was een daad van* ergerlijke partijzucht, te meer waar het openbaar onderwijs niets kreeg. Het betreffende araendement- Ketelaar-Ter Laan-Smeenge werd van rechts gezamenlijk verworpen. Daartegen moet worden geuit een krachtig protest. Omtrent de zedelijkheidswet is van vrijzinnige zijde hulde gebracht, evenwel zij konden er niet mee meegaan, omdat bij wedrennen het wedden verboden werd en daardoor de bloeiende paardenhandel werd vernietigd, zooals in de Betuwe en in Haarlem bewezen wordt. Gewed mag er niet meer worden, maar 't spelen in de Staatsloterij vindt de kath. minister Kolkman in orde. Die zedelijkheidswet levert niet op, wat er van rechtsche zijde van werd verwaoht, immers de burge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5