ir. R. J. H. PATIJS. VERGADERING MN DEN GEMEENTERAAD breekt nop zooveel goeds en deugdelyks. En het ontbreken van de weduwenrente noemt spreker een groote onbillijkheid, een grof onrecht. Keert U, kiezers op 17 Juni tegen zoo'n ministerie. Maakt front voor een vryzinnig Kabinet. Schaart U als een goed aaneengesloten leger ond^r de banier der concentratie. De Meiboom uit de kap, en de vaan der concentratie ten top geheschen (applaus.) Spreker besprak Talma's verzekerings wetten en wees er op, hoe alleen Staats- pens onneering zal kunnen voorzien in de nooden en behoeften van hen, die oud en arm zyn. Hy hekelde de afkeurings- waardige strydwyze door coalitiemannen naar voren gebracht, en wees ten slotte op het groote belang voor ieder, die het weimeent met land en volk om de vryzinnige candidaten te steunen niet alleen met woorden maar ook door daden, waar en wanneer dat noodzakelyk mocht zyn. Zorg daarom a.s. Dinsdag dat „de Meiboom fn de kap" neerge haald, weggeblazen en vernietigd wordt, dat de coalitie .voor goed verdwyne. (Daverend applaus.) Een ander bolwerk der rechterzijde teekent zich duidelijk af aan den poli- tieken horizonde Tariefwet en de Grondwetsherziening. Kiezers, aldus spreker, verzet u met hart en ziel tegen die onrechtmatige belasting van het tarief, die het zwaarst drukt, waar de draagkracht het zwaarst is: op onze arbeiders. Onze bedrijven worden ge drukt, de ontwikkeling belemmerd door een onnatuurlijke bescherming. De grondzuilen van onze welvaart, landbouw, handel, industrie, worden ondergraven. Stemt den Tariefman niet, maar kiest hem, die u beschermt tegen den beschermer van de beschermende Tariefwet. (Applaus). De Grondwetsherziening is by de be stendiging eener rechtsche meerderheid een even groot dreigend gevaar voor het land. Met nadruk wyst spreker op het gevaar, dat het peil van het onder wijs bedreigt, als het pansche volks onderwijs ontwricht wordt. Als padde stoelen zullen de sectescholen verrijzen, de openbare school, het onderwys, vóór 1:0 jaar voor andere landen de baanbreker, de toongever, zal als een armenschool ten grave dalen. Op dan kiezers, laten de kerkelyken niet werken met de onware leuze „de vrye school", maar gordt u ten strijde voor de handhaving der volksschool, die onderwys geeft, vry van dogma's en geestesdwang. Kiezers I aan u de plicht te zorgen, dat de Kuyperskoers niet verder gaat. Laat 1913 het verlossingsjaar zijn. Op voor den vry handel, op voor het open baar onderwys, weg met de Invaliditeits- en Ziekteverzekering van Talma, als zynde niet aanpassend aan de sociale behoeften van ons volk. Op voor Staatspensioen 1 Met een vriendelijk en hartelijk woord van dank aan de kiezers van SchouwenDuiveland en Plakkee voor het groote vertrouwen in hem gesteld, gedurende de 8 jaren, dat spreker zitting had in de Tweede Kamer, eindigde hy zyne schoone, gloedvolle, pakkende rede. Niemand kwam in debat. De heer A. v. d. Weyde dankte in welgekozen woorden onzen bekwamen afgevaardigde voor zyn boeiende impro visatie en wekte de honderden aan wezigen op, a.s. Dinsdag allen hun stem uit te brengen op den eminenten Stavonisse. L.l. Vrijdagavond trad alhier in het hötel „Van Dalen" voor een goed gevulde zaal van kiezers op, de heer Mooyen, cand. der vrijzinnigen voor het kiesdistrict Goes. De heer Buyze leidde, namens het Hoofdbestuur der C. V. K. genoemde spreker in. Daarna besprak de heer Mooyen op duidelijke wyze de Invaliditeits- en Tariefwet en toonde helder aan, de vele verkeerdheden en onbillijkheden der eerste, om natuurlijk de nadeelige gevolgen der laatste niet te vergeten. Voor debat meldde zich niemand aan. Alleen besprak de heer Kristelyn nog eenige zaken over Staatspensionneering en deed enkele vragen, welke natuurlyk door den spreker werden beantwoord Daarna dankte de Jheer Buyze den spreker en de opgekoraenen en drukte den wensch uit, dat de herkiezing van Jonkh. Mr. E. A. de Casembroot als lid der Prov. Staten op heden het begin moge zyn van een tijdperk, waarin de vryzinnige zon onze staatkunde en ons geliefd vaderland moge beschijnen. Landbouw en Veeteelt. Zierlkzee. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Vandaar dat wjj wegens de verkiezingsdrukte voor de hoogst belangrijke en tot ons innig genoegen by uitstek goed geslaagde landbouwtentoonstelling niet die ruimte hebben kunnen afstaan, die wy in gewone omstandigheden er zeker voor zouden bestemd hebben. Wy raeenen echter de lyst der be kroningen aan onze lezers niet te mogen onthouden. Bekroond werden: Paarden. Ie5e Categorie, Hengsten. 1. Geboren in 1909 of vroeger, le prys f 35, Malaga, van F. Koopman Cz., Zierikzee. 2e prys f 25, Gerfant III, W. ten Haaf Hz., Zierikzee. 3e prys f 15, Bleriot, Gebr. Heynsdyk, Wolfaartsdyk. 4e prys f 10, Lucifer de Cabecq, F. Koopman Cz., Zierikzee. 5e prys, Major, van P. Hanse, Noordwelle. Allen van het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek. 2. Geboren in 1910, le prys f 35, Max de Knocke, P. J. Lannoye, Aarden- burg, Z. B. S. De pryzen in deze beide categoriën zyn verhoogd met f 10, voor zoover den hengsten zyn ingeschreven in het Zeeuwsch Belgisch Stamboek. 3. Geboren in 1911, le prijs f 25, Gerfant IV, P. J. Lannoye, Aarden- burg B. S. 2e prys f 15, Indigënd, van P. Hanse, Noordwelle, Z. B. V. Beide pryzen zyn verhoogd met f 5 voor zoover de paarden zyn ingeschreven in het Z. B. Veulenboek. 4. Geboren in 1912, ingeschreven in het Z. B. of B. Veulenboek, le prys f 15, Hercule de Wick, van G. J. Klompe, Dreischor, B. S. 2e prys f 10, Prissac, A. Wisse, Anna-Jacobapolder, Z. B.V. 3e prys, Francois, van D. Boogert, 's Heer-Arendskerke, Z. B. V. 4e prys, Vos, van H. A. Suy, Kruiningen. 5. Met minstens 5 afstammelingen, le prys verg. zilv. med. van den heer J. van Zyverden, Lucifer de Cabecq. 3e prys, zilv. med. van den heer V. M. Krepel, Gerfant III. 6e13 Categorie, Merriën. 6. Geboren in 1909 of vroeger, le prys f 25 -f" f 10 van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, zoo de merrie is ingeschreven in het Z. B. S. -f- zilv. med. van den heer V. M. Krepel, Eva, Z. B. S., P. Vogelaar, Anna-Jacoba polder. 2e prys f 15, Nora, Z. B. SC. Steendyk, Nieuwerkerk. 3e prys f 10, Mirra, Z. B. S., A. Wisse, Anna-Jacobapolder. 4e prys f 5, Irma Stekelh, Z. B S., W. ten Haaf Hz. Deze pryzen zyn verhoogd met f 7,50 voor de merriën van 4 tot 8 jaar oud, die ingeschreven zyn in het Z. B. S. 7. Geboren in 1910 in Zeeland, benoorden de Westerschelde, le prys f 25, uitgeloofd door den heer W. C. de Crane, Irma, Z. B. S., M. Kosten, Dreischor. 2e prijs f 10, Irma, Z. B.S., F. v. d. Bout Lz., Nieuwerkerk. 3e prys f 5, Bertha, J. C. v. d. Have, Oosterland. Deze pryzen zyn verhoogd met f 5 voor merriën ingeschreven in het Z. B. S. en met f 5 voor no. 1 en f 2,50 voor 2 en 3, indien ze afstammen van een van de hengsten van den heer F. Koopman Cz. 8. Geboren in 1910 in Z.-Vlaanderen of België, le prys f 20, Cora, Z. B. S., A. Wisse, Anna-Jacobapolder. 2e prys f 10. Bella, J. Wisse, idem. 3e prys f 5, Idea, Z. B. S., M. K. Krepel, Bruinisse. Eerv. verm., Javelle, A. C. de Oude, Noordwelle. Verhooging als by de 7e categorie. De pryzen voor de merriën in deze catagoriën, die niet zyn ingeschreven in een stamboek, worden alleen na in schrijving in het Z. B. S. uitbetaald. 9. Geboren in 1911, ben. de W.- Schelde, 1 prys f 15, Anna, V. M. Krepel, N toil worlropV 2e prys f 10, Cateau, id., beide Z. B. V. 3e prys f 5, Emma, C. Steendyk, Nieuwerkerk. Verhoogingen f 2,50 voor merriën in geschreven in het Z. B. Veulenboek f5 voor no. 1 en f 2,50 voor 2 en 3, indien zy afstammen van een van de hengsten van den heer F. Koopman Cz. of van den heer W. Kooman. 10. Geboren in 1911 in Z.-Vlaanderen or België, le prys f 20, Vinette de Haraal, wed. Gelukde Vlieger, Schuddebeurs. 2e prys f 16, Eeza de Petit, id. 3e prys f 10, Fleuret du Kat, J. Wisse, Anna-Jacobapolder. Eerv. verm., Ninnie de Lombeek, H. M. der Weduwe, Schuddebeurs. Verhoogingen als boven, behalve die van den heer W. Kooman. 11. Geboren in 1912, ben. de W.- Schelde, le prys f 15, Botresse, W. J. ten Haaf, Noordgouwe, Z. B. V. 2e prys f 10, Cora, V. M. Krepel, Nieuwerkerk. 2e prys f 5, Lucie, J. C. v. d. Have, Oosterland. Eerv. verm. Flora, M. J. Klompe, Bruinisse. Verhoogingen f 5 en f 2,50 voor afstammelingen van hengsten van den heer F. Koopman Cz. of den heer W. Kooman. Een prys van den heer P. Hanse f 15, voor de beste merrie afstammend van den hengst Major 180 Z. B. S. werd toe gekend aan: 12. Geboren in 1912 in Z.-Vlaanderen of België, le prys f 15, Roodschimmel, H. A. Suy, Kruiningen. 2e prys f 10, Calvelle, J. C. v. d. Have, Oosterland. 3e prys f 5, Cora, W. Kooman Zie rikzee. Verhoogingen van f 5 en f 2,50 voor merriën, die ingevoerd zyn door bemidde ling van den heer F. Koopman Cz. 13. Met veulen, le prys f 25, Bruin, W. ten Haaf Hz., Zierikzee. 2e prys f 15, Bruin, P. Vogelaar, Anna- Jacobapolder. 3e prys f 10, Mirra, veulen, V. M. Krepel, Nieuwerkerk. Verhoogingen f 5 en f 2,50, indien, de veulens afstammen van een hengst van den heer F. Koopman Cz. of van den heer W. Kooman. Een prys van den heer F. C. O. M. Horabach, voor het beste hengstveulen in het Z. B. Veulenboek, f 20, werd toegekend aan J. Wisse, Anna J.-polder. ld. f 10 van den heer P. Hanse voor het beste veulen, afstammend van den hengst Major, aan 't veulen dat met de merrie den eersten prys behaalde. 14. Spannen trekpaarden: le prys f 25, Cora en Flora, A. Wisse, Anna J. polder. 2e prys f 15, Eva en Fanny, P. Vogelaar, idem. 15. Tuig- of koetspaarden: lste prys f 25, uitgeloofd door jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye, Silva, M. C. Steendyk, Stavenisse, N. P. S. 2e prys, zilv. med., uitgeloofd door den heer M. C. Steendyk te Stavenisse, Prinses Olgine, D. Koopman Pz. 3e prys f 5, Cato, H. v. d. Zande, Nieuwerkerk. Kampioen en eereprtyzen. De verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin voor de beste merrie in de cat. 613, werd uitgereikt aan Cora, A. Wisse. De zilveren medaille van den heer V. M. Krepel, voor de beste merrie in 7 of 8 aan idem. De zilveren medaille van den heer F. Koopman Cz., voor de beste merrie in 9 en 10, aan Vinette de Hamal, wed. Geluk. Id. in 11 en 12 aan Roodschimmel, H. A. Suy. De verg. zilv. med. van de land- bouwvereeniging „Concordia et Confi dentie" te Burhh, voor het beste span merriën, 3 j. of ouder, geboren in Schouwen-Duiveland en toebehoorend aan eenen eigenaar, aan Irma en Roza, F. v. d. Bout Lz., Nieuwerkerk. De prys van f 25 van de Sociëteit „Landbouw en Handel" te Zierikzee voor de beste inzending van paarden van eenen eigenaar aanM. Wisse. R n n d v e e. 16e18e Categorie. Vrouwelijk fok- vee tentoongesteld door de contrOle- en stierenveenigingen te Dreischor, Nieuwer kerk, Noordgouwe en St.-Maartensdyk. 16. Zes afstammelingen van een ver- eenigingsstier, minstens 3 maanden oud. le prys f 20, Ver. Noordgouwe. 2e pry8 f 15, Ver. Nieuwerkerk. 3e prys f 10, Ver. St.-Maartensdyk. 4e pry8 f 7,50, Ver. Dreischor. 17. Koeien met raelklysten, le prys f 20, Betsy, J. Groenewege, St.-Maar tensdyk. 2e prys f 15, Nelly, M. W. Goeman, Dreischor. 3e pry8 f 12, Greta, M. I. Mol, Nieuwerkerk. 4e prys f 8, Tilda, A. P. Goeman, Dreischor. 5e ^prjjs f 7, Cora III, A. Geluk, Zie rikzee. 6e prys f 6, Emma, M. C. Steendyk, Stavenisse. 7e prys f5, Mina, J. W. van Oeveren, Nieuwerkerk. 8e prys f4, Julia, D. Koopman Pz., id. 9e prys f2,50, Ada, J. W. v. Oeveren, id. 18. Collectie meest uniform vee, 8 stuks, minstens 2 jaar oud, van leden van eene vereeniging, le prys f 25 van den heer W. Kakebeeke te Goes: Ver. Nieuwer kerk. 2e prys f20, Ver. St.-Maartensdyk. 3e prys f 15, Ver. Dreischor. 4e prys f 10, Ver. Noordgouwe. 1921e Categorie. Stieren: 19. 3 j. en ouder, le prys f30, Adolf, W. Bjjl, Scherpenisse. 2e prijs f 20, Kryn, Dreischor's Stieren- vereeniging. 20. 2 jaar oud. le prys f 30, Ruurd, J. W. v. Oeveren, Nieuwerkerk. 2e prys f 20, Hendrik, Stierenvereeni- ging St.-Maartensdyk. 3e prys f 10, Johan, J. A. Ganzeman, Oosterland. 21. 1 jaar oud. le prys f20, Leopold, P. Boot Wz., Kerkwerve. 2e prys f 10, Hendrik, M. K. Krepel, Bruinisse. 3e prys f 5, uitgeloofd door den heer P. Boot Wz. te Kerkwerve, niet toegekend. 22e24e Categorie. Melkkoeien: 22. 3 stuks van een eigenaar, le prys f 20, J. A. Ganzeman, Oosterland. 2e prys f 10, M. C. Steendyk, Stavenisse. 23. 2 stuks van een eigenaar, leprys f 20, J. C. v. Langeraad, Dreischor. 2e prijs f 10, M. W. Goeraans, Dreischor. 24. Melkkoeion, le prys f 20, J. A. Ganzeman. 2e prys f 15, idem. 3e prys f 10, A. A. Vis, Noordgouwe. Eerv. verm., Steendyk, Stavenisse. 2526e Categorie. Kalfvaarzen: 25. Met vier of meer tanden. Ie prys f 10, M. W. Goeraans, Dreischor. 2e prys f 5, F. Koopman, Nieuwerkerk. 26. Met niet meer dan twee tanden, le prys f 10, Vrouwke. 2e prys f 5, Eva, beiden A. P. Goe raans, Dreischor. Eerv. verm., Rosa, met drie zoogende kalveren, A. Geluk, Ypenhove, inge zonden ter opluistering. 27e28e Categorie. Weivee voor raesting besterad: 27. Twee ossen of vaarzen, niet ingez. Eerepryzen: De prijs van f 10, uitgeloofd door de landbouw-vereeniging te Noordgouwe voor de beste stier in cat. 19 20 en 21 werd toegekend aan Adolf, W. Byl, Scherpenisse. ld. voor de beste melkkoe in cat. 22, 23 en 24 aan Sophie, J. A. Ganzeman. De zilv. med. van den heer D. Koop man Pz. voor de koe, die aan het beste exterieur paart de grootste melkopbrengst, met het beste vetgehalte aan Betsy, J. Groenweg. De zilv. med. van den heer P. Boot Wz. te Kerkwerve voor de jarige stier met het beste uiterlijk en de beste afstamming aan: De bronzen med. van de landbouw- vereeniging te Noordgouwe voor de beste vaars in cat. 25 en 26 aan Dora, M. W. Goeman8. De prys van f 25 van de [sociëteit „Landbouw en Handel" voor de beste inzending rundvee van eenen eigenaar, aan D. Koopman Pz. De prys van f 10, uitgeloofd door den heer C. van Oeveren te Nieuwerkerk voor de grootste inzending van volbloed stamboekvee van eenen eigenaar, aan D. Koopman Pz. Schapen. Geschoren, behalve een flinke vlok wol aan één der voorpooten. 29. Rammen, le prys f 10, Linden, O. Labeur, Goes. 2e prys f5, C. Koopman Czn., Zierikzee. Eerv. verm.. G. Labeur en J. C. v. d. Have, Oosterland. 30. Ooien, 2 stuks van een eigenaar met lammeren, le prijs f 10, J. C. v. d. Have. 2e prys f 5, C. M. Timmerman, Kattendyke. Varkens. 31. Beeren, niet ingezonden. 32. Zeugen met minstens 5 biggen, le prys f 15, D. Koopman Pz., Nieuwerkerk. 2e prys f 10, Joh. Manni, Noordgouwe. Geiten. 33. Saanenbokken, niet ingezonden. 34. Witte ongehoorode melkgeiten, le prys f 7,50 van jhr. C. A. van Citters, niet toegekend. 2e prys f 2,50, witte, Joh. Manni, Noordgouwe. 35. Melkgeiten, gehoornd of van andere kleur, le prys f 7,50 van jhr. C. A. van Citters. niet toegekend. 2e prys f 2,50, J. v. Strien, Noordgouwe. Pluimgedierte. Hoenders voor eierproductie toornen 13. 36. Witte Leghorns, één inzending. 37. Patryskleurige Leghorns, le prys f 2,50, M. J. de Vrien, Renesse. 38. Zwarte Minorca's, le prijs f 2,50. 2e prys f 1,50. Hoenders voor vleesch en eier productie, toornen 13. 39. Plymouth Rocks, le pry f 2,60, wee. Geluk, Schuddebeurs. 2e prys f 1,50, idem. 40. Zwarte Orpingtons, niet ingez. Alle pryzen voor hoenders waren uitgeloofd door den heer W. C. de Crane. 42. Ganzen, niet ingezonden. 43. Eenden, niet ingezonden. Ter opluistering was nog ingezonden een stel van zes postduiven, van Johan Padmos te Zierikzee, waaraan, om de uitstekende duiven, die er onder waren, een eersten prys werd toegekend. B o t o r. Boerenboter, le prys f 5, P. Boot Wz., Korkwerve. 2e prys f 2,50, D. v. d/ Graaff, Oosterland. Fabrieksboter. le prys f 6„Het Hart", Wemeldinge (één inzending). Werktuigen. Verzameling van de nieuwste, doel matigste en meest verbeterde landbouw werktuigen een prys van f 25, uitgeloofd door de landbouw vereeniging te Drei schor, Wed. J. C. Massee Zoon, Goes. Bestuursprys F. L. Timmerman, Ziorikzee. De grootste verzameling landbouw werktuigen. Een prys van f 25. Wed. J. C. Massee Zoon, Goes. Bestuursprys collectie ploegen J. J. Matthysse, Zierikzee. Eervolle vermelding L. Cappon, Heinkenszand. Melkmachines voor kleinbedrijf. Voor vergoeding van de kosten van demonstratie is beschikbaar f 110, waarin f 25 is bijgedragen door de coöperatieve fabriek „De Duif' te Nieuwerkerk, en f 10 door de land- bouwvereeniging „V. Z. O. S." te Zierikzee. Behalve de bekroningen zijn nog be kroond Patryskleurige Leghornhoenders van M. J. de Vrieze, Renesse, met le prijs. Plymouth Bocks van Wed. J. Geluk- De Vlieger, met len 2en prys. Eenden van Wed. Geluk, „Blinkende Panhoeve", met len prys. Kalkoenen van Wed. L. ten Haaf, met len prys. Postduiven van Johan Padmos met len prys. Fransch - Hollandsche Oliefabrieken „Calvé Delft", en Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek met bestuursprys. F. A. Hansen, Middelburg, voor zyn inzending bloemen en planten met bestuursprys. J. B. Clarisse, Schoondyke, voor touwwerk, eervolle vermelding. Firma K. Meertens Jr., Middelburg, voor voeder, met eervolle vermelding. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Zonnemalre. Na in den voormiddag door ds. Gunst van Woerden bevestigd te zyn, aanvaardde ds. Hoek zyn be diening alhier, naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 6, 7 en 8. Een groote schare woonde de plechtigheid by. Na het einde werd Z.W.E. toege sproken door ds. Meyer en den heer Bunschoten. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 14 Juni des namiddags 2 ure. Door Burgem. en Weth. werd mede- medegedeeld, dat door hen de kas en boeken bij den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Van de heeren J. Unger en M. Lokker was bericht ingekomen, dat zij hunne benoeming tot leden der districts commissie, tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, aannemen. Het verslag der commissie voor de gasfabriek zal gedrukt en bij het Gemeenteverslag gevoegd worden. De rekening der gasfabriek over 1912 wordt in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren Polvliet, Van den Bout en Boone. Het adres van het bestuur van het Genootschap tot bevordering van Melk- kunde, betreffende het nemen van een proef met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale, wordt voor kennisgeving aangenomen. Namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912, brengt de heer W. C. de Crane rapport uit. Deze adviseert tot goedkeuring der rekening tegen de voorgedragene cijfers. Conform het advies werd besloten. Dezelfde heer adviseerde ook tot goedkeuring der rekening van het pensioen- en weduwenfonds der gemeente ambtenaren over 1912. Overeenkomstig het advies werd besloten. De rekening der bewaarschool voor minvermogenden over 1912, wordt in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Vrieze, Ribbens en Doeleman. Aangenomen wordt het voorstel van Burgem. en Weth. tot uitgifte van een stukje gemeente-grond in de Zevenget(j- straat in erfpacht aan de wed. A. Beye. Goedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. tot onderhandsche verpachting van grasgewas lang het Kaaskenswater. Het voorstel van Burgem. en Weth., om goed te vinden, dat in de gemeente- begrooting voor 1914 de noodige gelden worden gebruikt voor de inrichting van School C voor School M. U. L. O. met vereeniging van School B met School C, en de overbrenging van School A naar School B, zal in den loop dezer week bij de leden met de daarbij behoorende stukken, in druk worden rondgegeveu. Goedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. tot het doen bouwen van een houten loodsje op het terrein der nieuwe stadsmestvaalt, tot het aan schaffen van een aschveger en een raodderwagen, en om de eventueel vrij komende keien der havendijken te bestemmen voor bestrating op dat terrein. Ten slotte werd het voorstel van Burgem. en Weth. aangenomen tot verhooging der havendijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2