ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Juni 1913. Kiezers past op uw neuzen. Mr. R. J. H. PATIJN, COLLECTE Kiezers in liet district Goes. J. G. MOOJEN, Aan de leden der Ned. Herv. Kerk. Hei Nieuwe Tarief. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeesche Cour an t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikeee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9400. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteurt A. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddagi uiterlijk 2 ura) Dit nummer bestaat uit drie bladen. Met het oog op de a.s. ver kiezingen voor leden van de Tweede Kamer zal het nummer onzer courant van Woengdag 18 dezer In plaatg van 's avonds, 'S MORGENS worden uitgegeven, zoodat advertentlën en stukken voor dit nummer be stemd, uiterlijk DINSDAG 'g nam. 3 ure ln ons bezit moeten zjjn. H.H. adverteerders en corres pondenten gelleven hiermede rekening te houden. DE DIRECTIE. Verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Zlerlkzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van den 26sten Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gewyzigd by het Koninklijk Besluit van 9 Januari 1901 (Staatsblad no. 25), in verband met de artikelen 7 en 10 der Gemeentewet; MAAKT BEKEND: dat de verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee (gewone aftreding) zal plaats hebben op Dinsdag den 24 Juni e.k.« en dat op dien dag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij hem de opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zjjn. Zierikzee, den 9 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de gewone jaar- ljjksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Ge- wapenden Dienst ln de Nederlanden, in dezo gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag den 18 Juni n.s.9 aan te vangen te 12 uur des middags. Zy noodigen de ingezetenen uit die vader- landsche instelling, die aan de algemeen© hulp bjj voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, ten einde in de steeds stijgende uitkeeringen door het Fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 13 Juni 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Vau rechts wordt beweerd, dat als bjj de «tembua links wint, de zeventigjarige loonarbeiders op 1 Januari a.s. niet de uitkeering zullen ontvangen, die hun krachtens art. 357 na aanneming van het amendement-Duvs is toegekend. Valsche bewering. Want genoemd artikel 357 moet, welke partij ook wint of verliest, in elk geval worden toegepast. Die toepassing is niet afhankelijk van den stembusstrijd. Ds. A. W. Bronsveld over mr. Pattjn. De bekende Utrechtsche predikant, <ls. Bronsveld schreef ons over mr. Patijn: „Wij kunnen zonder vrees voor tegen spraak getuigen dat de heer Patijn behoort tot de bekwaamste leden der Tweede Kamer. Aan zijn adviezen wordt groot gewicht gehecht; zij tellen mee, daar zij getuigen van groote bekwaam heid. Aan zulke mannen is er op het Binnenhof groote behoefte. Maar niet alleen onze stoffelijke be langen gaan mr. Patijn ter harte. Hij heeft een oog en hart ook voor de gees telijke nooden en behoeften van ons volk. Men kan in zijn staatkundige denkbeelden liberaal wezen, en toch godsdienst en kerk een warm hart toedragen. Dit is bij den heer Patijn bet geval. Onze hoogste be langen, de Ned. Herv. Kerk en de Zen ding hebben van hem niets te vreezen, terwijl wij weten, welko plannen de anti- revolutionnaireu koesteren, die uitgaan naar oplossing van de volkskerk en naar verbrokkeling tot in het ledigen van de volksschool. Ik hoop, dat alle vrienden van kerk en protestantisme in het kiesdistrict Zierikzee eenparig front zullen maken tegen de onoprechte coalitie, en als ^5n man zullen stemmen op den heer A. W. BRONSVELD. Utrecht, 7 Juni 1913. Brengt a.s. Dinsdag by de te houdene stemming voor een lid der Tweede Kamer uwe stemmen uit op den heer den candidaat der Concentratie, wiens candidatuur ook gesteund wordt door den Nationalen Bond van Protestanten. De „Nationale Bond van Protestantsche Kiezers" heeft een vlugschrift verspreid „De Koninklijke Weg". Uit dit vlugschrift willen wij een paar aanhalingen doen, die U, leden der Ned. Herv. Kerk, er wellicht toe bewegen zullen, a.s. Dinsdag uw stem uit te bren gen op den candidaat der vrijzinnige partijen. Er staat dan: „Hij (d. i. de Bond) tolt onder zyn leden mannen van velerlei richting op onderscheiden gebied, sommigen tevens lid van bestaande partijen, zoowel link- sche als rechtsche". En verder: „D&tgene, waarin al zijn leden vol komen één zijn, het is: a. dat zij allen te zamen van harte verfoeien de bedriegelijke leuze eener coalitie, die op onheilige wijze godsdienst en politiek vermengt, en die door de wijze, waarop zy de anti-these stelt, ons volk al meer en meer in twee vijandige kampen verdeelt; h. dat zy allen te zamen met kracht zich verzetten tegen de aanmatiging van het ultramontanisme, 't welkkrachtens zijn wezen, niet anders dan vyandig kan staan tegenover de protestantsche grond slagen van ons Staatsleven; c. dat zij allen te zamen tegenweer willen bieden aan iederen aanslag op de tegenwoordige Ned. Herv. Kerk met haar historische rechten; d. dat zij allen te zameu zich vier kant plaatsen tegenover de voor de coalitie-partijen beoogde oplossing van het Schoolvraagstuk en de door de huidige Regoering gewilde Tariefwet; e. en dat zij allen te zamen opheffen de banier van ons alom geliefd Oranje huis, met zijn flere wapenspreuk: „Ik zal handhaven Onder het opschrift: „de Ned. Herv. Kerk" bevat het vlugschrift dan o. a. nog de volgende zinsneden: Ronduit zegt hij (dr. Kuiper) in De Standaarddat „van nu af Art. 171 f) de etterende wonde plek in onze Grond wet zal blijven", en tevens voorspelt hij dat, ondanks het accoord 2) dit artikel (toch) vroeg of laat om koud gaat". Iets verder: In zijn dagblad noemt dr. Kuyper onze kerk een 97-jarige matrone (dus niet ouder) en spreekt hij van „het gal- vaniseeren van een lijk". l) Art. 171 der Grondwet bevat de waarbor gen voor de historische rechten der Ned. Herv. Kerk. '-) Dit accoord der coalitie-partyen bevat het besluit om Art. 171 ongewijzigd te laten. Het oorspronkelijke voorstel luidde juist anders om, maar men vreesde voor het uiteenspatten der coalitie. Trouwens dr. Kuyper's toeleg om, zoo spoedig mogelijk eu onverschillig langs welken weg, die kerk uiteen te scheuren is maar al te duidelijk. Verder bevat het vlugschrift nog eenige aanhalingen van dr. Kuyper, waaruit blijkt, dat het er op aangelegd is de Ned. Ilerv. Kerk te vernietigenen „daarom" staat er verder: „daarom moet de politieke invloed van dr. Kuyper c.s. eer het te laat is, mot alle kracht ge breideld en dus ook het door hem geïnspireerde en beheerschte deel der volksvertegenwoordiging zoo klein mo gelijk worden gemaakt". De Bond zegt verder op de candidaten der concentratie te kunnen rekenen. Bij links zijn de belangen der Ned. Herv. Kerk veilig, dus kiest als één man den vrijzinnigen candidaat. Met dank voor de plaatsing. X. (WyzeYip. I acldylay). Ai de Schatkist was leeg, Hoe hij duiten verkreeg, 't Was een raadsel dat Kolkman drukt. Hg ging ras aan 't droomén, Hoe kan 't er komen, 'k Geloof niet dat my dat gelukt. Eerst heeft hjj al vast Do jenever belast, Nog was hij niet bijster tevrêe. Tabak en sigaren Gaat lay nog bezwaren, Men juicht om dat schitterend idéé! Refrein: 10 millioen moest er toen nog zyn. 10 millioen, 't is geen krats. „Waar haal ik toch al die raillioenen vandaan? „Reeds is het volk met belasting belaftn. „10 millioen is een heele som. „10 millioen, zeg 's, wat blief? „Waar haal ik toch al die millioenen vandaan? Satan riep: „Uit het tarief"! Dat heeft-ie gehoord En het heeft hem bekoord, Daar vind ik millioen op millioen. Daar is wat te halen, Het volk zal 't betalen, En krijgt als het goed gaat, pensioen, 'k Bescherm dan meteen (Kjjk. daar wil ik wel heen) Onze nijverheid, bijster in nood. Millioenen in laadje, Protectie,'wat praat je, Myn Nederland, U maak ik groot. Refrein: Al wat ingevoerd, wordt belast. 10 millioen krijg ik bijeen, Van je jeugd tot je graf betaal je maar, En ik kryg de dubbeltjes bij mekaar. 10 millioen is geen kleinigheid. 10 millioenzeg 's wat blief? Maar de zaak is gezond, want ik kryg ze nu wel, Ik kryg ze wt)l vb- bet tarief. Voor appels en peren, Voor druiven, meneeren, Voor boter en kaas wordt betaald. Rozijnen en krenten, Ze kosten je centen, Waar of je je waren ook haalt. Koop je soms saccharien, Of een pond margarien, Koop je havermout, sago, kaneel, Koop je koffie of zeep, (Zoo'n Minister is leep), De Schatkist krjjgt altijd haar deel. Refrein: Kleeren en hoeden en scheepsbeschuit, Gloeikousjes, garen en band, Lucifers, klompen en cichorei, Wat je ook koopt, je bent altjjd er by, Jo luiers, je schoenen, ja alles kost geld, Je grafsteen, je doodkist, wat blief? Zoo krjjg ik myn tien millioen bjj elkaar. Leve het nieuwe tarief. Zierikzee, 13 Juni. Wy moeten met het oog op de verkiezingsdrukte ons wat de goedgeslaagde landbouwfeesten betreft tot het volgende bepalen. Aan de rytoer namen 98 rytuigen deel. Vóór het vertrek uit Zierikzee werd aan den voorzitter, den heer Dominicus, door jongejuffrouw J. Hendrikse een mooie bloemruiker aangeboden. Te Dreischor werd de stoet door het muziekgezelschap „Cresendo" opgewacht en met muziek begroet. Te Zonneraaire ontving met Zeeuwsche gastvrijheid de voorzitter der af deeling Zierikzee, de deelnemers van den rytoer, die door schoone maagden op een wel kome verfrissching onthaald werden. Het muziekgezelschap van deze gemeente liet zich ook hier niet onbetuigd. Teruggekeerd te Zierikzee vereenigden men zich in het „Huis van Nassau" aan een gezamenlijk diner. Des avonds profiteerde men van het concert in Parklust, dat door „Kunst en Eer" gegeven werd. Den volgenden ochtend werd om 8 uur de tentoonstelling geopend. Zy werd druk bezocht. Onder de bezoekers werd ook opgemerkt de directeur-generaal van den Landbouw, de heer Van Iloek. Groot en interessant was het aantal inzendingen. Onder deze trok de alge- meene aandacht die van de landbouw school te Nieuwerkerk. Des middags werd door het Harmonie gezelschap „Volharding" van Steen bergen een muziekuitvoering gegeven. De tentoonstelling is niet alleen om het by uitstek gunstige weer, maarniet 't minst ook om de oordeelkundige voor bereiding en rangschikking uitstekend geslaagd. Des avonds trok het concert in het met vetkaarsjes en k giorno verlichte Parklust een groote menschenraassa. Geen stoel bleef onbezet. „Volharding" uit Steenbergen gaf een mooi concert, dat met een schitterend vuurwerk be sloten werd. Woensdagavond trad in Café „Juliana" als spreker op de heer Smeenk, redacteur van het anti-revolutionnair weekblad Patrimonium. Nadat door den voorzitter der Centrale Antirevolutionnaire Kiesvereeniging, de heer D. Mulder, de vergadering, die goed bezet was, op de gebruikelijke wyze met gebed was geopend, en de spreker was ingeleid, verkreeg deze het woord. Wy hebben in deze verkiezingscam pagne ons tot regel gesteld om van de redevoeringen onzer politieke tegen standers slechts zeer beknopte verslagen in ons blad te geven, omdat wij de beperkte plaatsruimte voor de propagan- deering van eigen beginselen noodig hebben. Bovendien geven onze antirevolution naire collega's ons in deze in gelijken geest een loffelijk voorbeeld. Zelden leest men in die bladen een behoorlijk verslag van een politieke rede door een vrijzinnige uitgesproken. Recht tot verwyt heeft men dus niet. De spreker van den avond verdedigde de tariefwet. Vooraf giüg een opper vlakkige, eenzijdige bespreking van verschillende politieke onderwerpen. Hierop werd door hem het beschermend stelsel verdedigd in een rede, die, wat den vorm betreft, keurig, maar wat den inhoud aangaat, ons weinig bevredigde. Bovendien ging zyn rede boven de be vatting van het grootste deel van het publiek, dat de vergadering bijwoonde. Voor het debat meldde zich aan de heer W. Hans uit 's-Gravenhage. Deze toonde aan, dat wel degelijk de libe ralen (Ministerie Pierson) op het gebied der sociale wetgeving waren werkzaam geweest. Voorts deed hy uitkomen, dat het getal loonarbeiders, hetwelk 1 Jannari 1914 een uitkeering van f 2 's weeks zal ontvangen 22000 bedraagt, terwijl er 128000 behoeftige arbeiders zyndie op 1 Januari den zeventigjarigen leeftijd zullen bereikt hebben. De heer Smeenk had de liberalen beschuldigd de kerk in de politiek te hebben gebracht. In het huis van den gehangene spreekt men niet van de strop. Voelde spreker nattigheid, en had hy daarom deze beschuldiging uit gesproken, teneinde te voorkomen dal debater er over zou spreken. Velen van rechts verwijten juist de coalitie den godsdienst in de politiek te hebben gebracht. Debater herinnert daarby aan de vorming van de Christelijk Nationale party en aan den Bond van Protestanten. De heer Hans zette vervolgens op zake lijke wijze zyn vele ernstige bedenkingen tegen de Tariefwet uiteen, daarby wij zend op de groote nationale beweging daartegen niet slechts in de kringen van links, maar ook in die van rechts. Tot ons leedwezen kunnen wy van het belangrijke debat geen uitvoerig verslag geven. De heer Hans werd dikwerf voor zyn rake, snedige zetten levendig toegejuicht. Na een uitvoerige repliek van den spreker werd de vergadering door den voorzitter met dankzegging gesloten. - By den heer R. W. J. Ochtman alhier zyn verschillende fotographische opnamen te bekomen van de rytoer en de alhier gehoudene landbouwtentoon stelling, vervaardigd door den photograaf, den heer Imraerzeel. Wie een blijvende herinnering aan een en ander wenscht te bezitten, weet nu, waar hy de op namen» verkrijgen kan. Wy vestigen de aandacht op den te houden cursus in borduren en stoppen van de Singer-Maatschappij alhier, Korte St.-Janstraat. Deze cursus, welke zal gegeven worden in de kegelbaan van den heer Yerwer, zal aanvangen den lsten Juli. Men zie advertentie. Ronosso. Het feest ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van Neerland's onafhankelijkheid, zal alhier op 18 Juni e.k. luisterrijk gevierd worden. Door milde bijdragen is de commissie in staat gesteld een ryk afwisselend programma van feestveering samen te stellen. 'a Voorm. van 88£ uur, zal de oude torenklok geluid word'en. Om half 10 zal de voorzitter van het feest-comité het feest openen, waarna het faofarecorps „Luctor et Eraergo" van hier op de muziektent eenige nummers koraalmuziek zal laten hooren. Om 10 ure samenkomst in het kerk gebouw, alwaar ds. C. van den Nieuwen- huizen een rede zal uitspreken en wijding zal geven aan het feest. De Zang- vereeniging „V. Z. O. S." verleent hare welwillende medewerking door het uit voeren van eenige toepasselijke zang nummers. Van 1112 J ure schoolfeest. 's Namiddags van IJ2 ure keuring van de versierde tilbury's en fietsen. Daarna onder opwekkende tonen der muziek omgang door de kom der ge meente. Van 24 uur ringrydery met tilbury's en van 46 uur met fietsen. Voor beide wedstrijden hebben zich respectievelijk 11 paren en 24 deel nemers aangemeld. De aanwezigheid van een draaimolen op het terrein zal de feestvreugde, vooral voor de kinderen, dien dag zeker ver- hoogen. Van 79 uur concert, te geven door het Muziekgezelschap „Luctor et Eraergo". In de pauze worden de prijzen door den voorzitter van het comité aan de winners uitgereikt. Na afloop der verschillende nummers van het programma, ongeveer 10 ure, zal een schitterend vuurwerk worden ontstoken. Oud-Vossemeer. Voor een zeer volle zaal trad alhier .op de heer Moojen, cand. voor de Tweede Kamer in het district Goes; ook waren een aantal dames aanwezig. Op zeer bevattelijke wyze uitgesproken werd onder de grootste aandacht zijn rede gevolgd, op het einde daarvan beval hij in welgekozen woorden den heer jhr. De Casembrood aan voor Statenlid. De heer F. J. Ampt, die den spreker had ingeleid, sloot met een mooi passend woord dezen goed geslaagden avond. Coltynsplaat, 11 Juni. Heóen schrikte het voor deD wagen gespannen vierjarig paard van den vrachtrijder C. J alhier, voor een motorfiets. Het paard sloeg op hol, waardoor de landbouwersknecht J. v. d. W. van den wauen viel en zich vrij ernstig verwondde. Zonder voerman rende het paard met den wagen achter zich naar het dorp en kwam in botsing met een ijzeren lantarenpaal, waardoor deze geheel omgebogen werd. De wagen was aan stukken, terwijl het paard zulke ernstige kwetsuren had bekomen, dat het gedurende eenigen tijd geen werk kan verrichten. KERKNIEUWS. Noordgouwe. De rekening der kerk voogdij alhier over 1912 sluit met een goed slot van f 336,735De ontvangsten hebben bedragen f 1878,70®, terwijl de uitgaven waren f 1641,97. Ned. iterv. Kerk. Sirjansland. Zondag 22 Juni hoopt ds. Elenbaas zyn afscheidsrede te houden. Landbouw en Yeeteelt. Noordwello, Op de gehouden kring- keuring van stieren van het Ned. Rundvee stamboek is de 2 j. stier Adolf" van den landbouwer C. Hodde te Renesse bekroond met den 1 sten prys.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1