«- siapJÉItapIl» Candidatuur Mr. PATIJN. Telegrafisch Weerbericht straf nog niet ingevoerd en toch, dat alles zou veranderen, zoo werd den kleinen luiden voorgehouden. Wat heeft men niet met kracht de leerplichtwet bestreden, die wet, die het heilig recht der ouders zou aanranden, maar inge trokken of gewyzigd is die wet niet. Immers, men moet de katholieken naar de oogen zien. Dr. Kuyper, de man, die eens verklaarde, dat eene coalitie met Rome verraad aan de broeders, verraad aan de nagedachtenis der vaderen, verraad aan eigen zaak .zou zyndie in zyn rede „Maranatha" zoo fel zich tegen Rome keerde, heeft zich met datzelfde Rome moeten verbinden. Wat zou er ook anders van de macht der anti-revolutionnaire party geworden zyn. En de katholieken zyn er wel bij gevaren steeds meer breidt de macht van Rome zich uit. Vóór 30 jaren telde men in 99 gemeenten kloosters, en thans in 344 gemeenten. En zeker, zegt spreker, we gunnen de Katholieken hunne vryheid, jammer, dat zy thans vergeten, dat zy die aan de liberalen, aan minister Thorbecke te danken hebben. Velen gaan dan ook inzien, dat men op den verkeerden weg is; dr. Brons veld, prof. Chantepie de la Saussage, dr. Wagenaar, mr. dr. Van de Laar, allen mannen van onverdacht christelyke beginselen, zy waarschuwen voor de fevaren, die inzonderheid de Hervormde eik dreigen. Ds. Hoogenhuize noemde de coalitie anti-christelyk, anti-nationaal, anti-her vormd. De heer Bichon van IJselmonde meende, dkt ons volk in De Standaard systematisch verleugend wordt. Er is dan ook een Bond van Protestantsche kiezers opgericht, die wil waken voor de belangen der Hervormde Kerk. De benoeming van prof. Noordzy, het rapport der commissie voor grondwets herziening, dat art. 171 wilde wyzigen, dat wel niet door de regeering is over genomen, maar dat toch laat zien, wat gevaar der Hervormde Kerk wacht, ze hebben tal van Christelyk Historischen uit hun party doen treden. Heeft dr. Kuyper niet geschreven, als ge nu niet toegeeft, zal men het mes er dieper inzetten. Sprak hy nog niet dit jaar van het wegstervende genootschap, de 97-jarige matrone? toch zeker geen bewys van groote eerbied jegens de Hervormde Kerk. Is zy niet genoemd de drie maal van God verdoemde Kerk Daarom is er onrust onder de Hervormden. Wat heeft dit Christelyk ministerie ons gebracht Zeker, er is hard gewerkt, en in den laatsten tijd is, om toch maar niet met leege handen voor de kiezers te komen, met overhaasting eene reeks wetten tot stand gekomen, de ouder- dom8- en invaliditeits-verzekering, de ziektewet, de radenwet. Spreker toonde op duidelijke wyze aan, waarom die wetten voor de arbeiders een ramp zullen wezen. Hy wees daarby op de vele onbillijkheden, op de premiën, die zullen moeten betaald worden, op het heirleger van ambte naren en vooral op de ons dreigende tariefwet, die inzonderheid voor de mindergegoeden een ondragelijke last zal worden. Wel zegt men, dat hoofdzakelijk weelde-artikelen belast zullen worden, maar dat is een groote onwaarheid. Uit een vergelijking van den prys der levensmiddelen te Enschede en te Gronau op de Duitsche grens, bleek dnidelyk, dat in Duitschland, waar hooge invoerrechten geheven worden, zoowat alles veel duurder is. Daarom, zegt spreker, moet men alles in het werk stellen om de invoering der Tarief- wet te verhinderen en dus niet zyne stem uitbrengen op een man van rechts. Met kracht verdedigde de heer Patyn de Staatspensionneering tegenover de verplichte dwangverzekering, die dr. Kuyper vroeger Pruisisch noemde Staats-socialisme. Hy wees daarby op Engeland en Denemarken, waar de Staatspension neering is ingevoerd. Uit de rapporten, uitgebracht door dr. Elink Schuurman, en ook uit dat van dr. Rutgers, anti- revolutionnair Kamerlid, blijkt, dat Staatspensioen heilzaam werkt. Daarom moet man zorgen, dat links meerderheid wordt, want geschiedt dat niet, dan zal Staatspensioen later moeielyk tot stand te brengen zyn. Komt rechts in de minderheid, dan kan het ingevoerd worden, daar het nog wel drie jaar duurt eer de thans aangenomen wet tot uitvoering zou kunnen komen. In alle geval zal het stukje Staats pensioen, dat nu reeds door minister Talraa aan 70-jarigen wordt gegeven, door art. 357 (369), gehandhaafd blijven. Uitvoerig stond spreker nog stil by het gevaar, dat de openbare school bedreigt, zoo dit ministerie aanblijft. Hy wees ook op de noodzakelijkheid van algemeen kiesrecht, en deed het reacti- onnaire karakter van de aanhangige grondwetsherziening ter dege uitkomen. Met kracht wekte spreker zyne hoorders ten slotte op, om te zorgen, dat Jhet district Zierikzee voor de liberalen behouden blyft, niet om zijn belang, maar in het belang der liberale beginselen. De rede van spreker werd meermalen door krachtig applaus onderbroken. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Koomans, den candidaat der sociaal-democraten. De heer Patyn diende uitvoerig van repliek en weerlegde den debater op alle punten. By het einde der vergadering werd het publiek door den leider der bijeen komst dank gezegd voor zyn zoo groote belangstelling, de heer debater werd bedankt voor zyn genomen moeite, terwyl den heer Pat ij n een woord van dank werd gewijd voor zijn zoo degelijke en schoone rede en hem toegewenscht werd, dat den 17en Juni de vrijzinnigen verblyd worden met het bericht, dat hy met groote meerderheid was herkozen. Door krachtig applaus stemde de ver gadering met dezen wensch in. Maandagavond trad voor de Centrale Annti-Rev. Kiesvereeniging in de Con- ferentiekaraer alhier op, de heer De Wilde, wethouder van 's-Gravenhage. In zyn rede besprak hij de regeerings- beginselen en het regeeringsbeleid, van anti-reV. standpunt bezien. Hy behandelde het kiesrecht, de sociale wetgeving, het militarisme, de zending, de schoolkwestie enz. Het tarief werd slechts aangestipt omdat, zooals spreker zeide, hy er geen ver stand van had. Aan het einde der rede werd gelegen heid gegeven tot debat, waarvan gebruik gemaakt werd door de heeren dr. De Kok en N. Elenbaas, onderwijzer. Colfynsplaat, 9 Juni Door den heer P. Beun is wegens aanstaand vertrek ontslag ingediend als lid der commissie tot Wering van Schoolverzuim. Zaterdagavond trad in het café „Dorpszicht" alhier voor een volle zaal op de heer G. Middelburg van 's Gra- venhage, de candidaat der S. D. A. P. voor de Tweede Kamer in het district Goes. In eene rede, die ruim 2 uur duurde, moesten zoowel de concentratie als de coalitie 't ongelden. Van gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Middelburg, 11 Juni. Door Gedep. Staten werd heden een spoedeischende vergadering gehouden van een nieuwe verkiezing voor de Prov. Staten in het district Vlissingen vast te stellen wegens het overlijden van den heer K. Houter- raan. In dat district moet de verkiezing van 3 leden plaats hebben, voor welke 3 vacatures gesteld waren, 3 anti-revo- lutionnairen, 3 liberalen en 3 sociaal democraten. De nieuwe verkiezing is bepaald op 16 Juni, de stemming en herstemming resp. op 23 en 30 Juni. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Tholen. Zondag jongstleden werd in de voormiddag-godsdienst-oefening de nieuwe leeraar ds. Lanting van Oud- Loosdrecht, door zyn eerw. vader ds. Lanting te Bussera, tot zyn dienstwerk ingeleid naar aanleiding van de woorden uit 1 Sara. 12 224. In de avond godsdienst-oefening verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente, naar aanleiding van 1 Col. 1 28. Beide keeren was het kerkgebouw goed ge vuld. De „Nationale Bond van Protestantsche kiezers", die voornamelijk van rechtzinnige predikanten uitgaat, heeft besloten de candidatuur van Nlr. R. J. H. PATIJN te steunen. Het hoofdbestuur van genoemden Bond bestaat uit de heeren Hendrik C. Diferee, voorzitter, te Amsterdam. Jhr. Dr. J. M. A. Gevers Leuven te Ede. W. J. van Haren Noman, penningra., te Amsterdam. Dr. J. F. B. van Hasselt te Rotterdam. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amsterdam. Ds. N. de Jong te Velp. Edw. Baron Mackay te 's-Hage. Prof. Ds. P. J. Muller te 's-Hage. Ds. J. Quast te Utrecht. G. A. Baron van Till te Hilversum. B. van de Waal te Amsterdam. J. W. Veenendaal, secretaris, te Amster dam, Marnixstraat 35. Tot dezen Bond zijn reeds meer dan 200 predikanten toegetreden. Statenverkiezing Tholen. Wy wekken de kiezers van Tholen op, om bij de aanstaande stemming voor de Provinciale Staten hun stemmen uit te brengen op den man, die reeds jaren lang hun district op waardige wijze in de Staten vertegenwoordigd heeft, op jhr. mr. E. A. O. de Casembrood. Algemeen© Vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden in de zaal van Café „Juliana". Aan bovengenoemde vergadering ging gisterenavond vooraf een hoofd bestuurs vergadering in het „Huis van Nassau". Deze vergadering werd ten acht ure door den voorzitter, den heer Domiuicus geopend, die terstond het woord gaf aan den voorzitter der Afdeeling Zierik zee, den heer Hocke Hoogenboom. Deze riep aan de heeren afgevaardigden een hartelijk welkom toe, en deed in zijn verdere toespraak uitkomen, hoe nuttig het was, dat de afdeelingen en hare leden met elkander voeling hielden. Hij sprak den wensch uit, dat het weer gunstig moge zijn, en dat de heeren, als zij huiswaarts keeren, een goeden indruk van Zierikzee medenemen. De voorzitter dankte den voorzitter der afdeeling Zierikzee voor zijn hartelijke welkomstbegroeting, er niet aan twijfe lend, of wij zullen van hier gaan met de gedachte, dat het in Zierikzee is goed Hij deelde hierop mede, dat wegens de stemming voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer de algemeene ver gadering en de tentoonstelling vervroegd waren. Voor de leerlingen aan de hoefsmid cursussen, die te Hulst, Oostburg en Middelburg gehouden zijn en die bij het laatste examen geen diploma ver wierven, is de gelegenheid alsnog geopend aan het examen van hoefsmid in Augustus deel te nemen. Ook voor eenige jonge lieden, die geen deel aan den hoefdsmids- cursus genomen hebben, is|op hun verzoek en bij wijze van uitzondering die gelegen heid opengesteld. De voorzitter deelt mede, dat hij tot de besturen van den Katholieken Boeren bond en den Christelijken Boerenbond een schrijven gericht heeft om te komen tot het samenstellen van een commissie van vee-arbitage. De bedoeling is in Zeeland zes zulke commissies te vormen, elke commissie bestaande uit drie leden. Besloten wordt aan het Dagel. Bestuur de samenstelling vau die commissiën over te laten. Tot de besturen der afdeelingen is een schrijven gericht, om ieder een lid te benoemen voor de „hoofdcommissie van scheidsrechterlijke uitspraak" in verband met de handelsvoorwaarden bij den koop en verkoop vau aardappelen. De voorzitter dringt bij de afdeelingen aan de leden van die commissie met bekwamen spoed te benoemen. Mededeeling wordt gedaan van ver schillende ingekomen stukken. Het adres van de afdeeling Tholen in zake de overbrugging van de Eendracht is door het hoofdbestuur met een aan beveling doorgezonden. Met betrekking tot het verzoek der afdeeling Zierikzee tot aanstelling van een rechtskundigen adviseur bij geschillen voortvloeiend uit het arbeidscontract, heeft de voorzitter zich gewend tot den heer Bolthuis, rechtskundig adviseur te Groningen voor het rechtskundig bureau van landbouw, teneinde inlichtingen te verkrijgen. Hij deelde die inlichtingen aan de vergadering mede. Gevende een uitbreiding aan het voorstel der Zierik- zeesche afdeeling zal de voorzitter in de volgende hoofdbestuursvergadering met een uitgewerkt plan komen. De voorzitter deelde mede, dat van den Commissaris der Koningin bericht is ontvangen, dat hij in verband met het overlijden van het Statenlid Houterman, verhinderd is de algemeene vergadering bij te wonen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. De afgevaardigden vereenigden zich hierop aan een souper, dat door de af deeling Zierikzee in de koffiekamer van de concertzaal hun werd aangeboden. Ten tien ure werd hedenmorgen in café „Juliana", de algemeene vergadering gehouden. Groot was het aantal opge- komenen, dat de zaal vulde. De verga dering werd door den voorzitter met een keurige rede geopend, waarin hij allen een hartelijk welkom toeriep, burge meester en secretaris van Zierikzee dankte voor hunne aanwezigheid, waarin hij een bewijs van belangstelling zag. Hij hoopte, dat onder zijn wijs bestuur Zierikzee moge bloeien. In zijn rede gaf spreker oen schets van den toestand der Maatschappij, van den Landbouw en de Veeteelt in Zeeland over 1912-1913, waaraan hij tevens eenige historische herinneringen vast knoopte. Met het oog op den politieken stryd, die schier al onzen tijd in beslag neemt, kunnen wij de geheele rede tot ons Ieeewezen niet in ons blad opnemen, Alleeu willen wij daaruit dit aanstippen, dat de Maatschappij in 1843 werd opgericht, dus 70 jaar bestaat, dat zij thans 3300 leden telt, verdeeld over 9 Afdeelingen, dat zij een eigen land bouwblad bezit, dat wekelijks tegen woordig verschijnt. In verband met de totstandkoming van de duinwaterleiding in Zuid-Beveland, spreekt hij de verwachting uit, dat ook in Tholen en Zierikzee zich spoedig in het bezit van een duinwaterleiding mogon verheugen, waarvan de belangen voor den landbouw door spreker geschetst werden. Na de met bijval begroete openings- werd namens een commissie door den rapporteur, den heer Groeneveld de Katerrapport uitgebracht over de rekening van 1912. Deze rekening werd na een korte toelichting door den voor zitter door-de vergadering goedgekeurd. Nadat de namen waren medegedeeld van de beoordeelaars, belast met de keuring van de ter tentoonstelling inge zonden dieren en werktuigen werd door den heer Ph. J. van Dixhooru te Axel het pachtstelsel ingeleid. Tijdens deze belangrijke inleiding verscheen onder algemeene' toejuiching ter vergadering de directeur-generaal van Landbouw, de heer Van Hoek, die door den voorzitter werd verwelkomd en toegesproken. Hierop vervolgde de heer Dixhoorn zijn belangwekkende rede, waarin hij den ongunstigen toestand van den pachter tegenover don grondeigenaar in het licht stcldo en de middelen tot wegneming van dien wantoestand ontwikkelde. Zijn rede lokte een verklariug uit van dan heer L. Koopman Cz., dat deze met hem medeging en een debat met den heer Franse van de Putte, die de denk beelden van inleider bestreed. Nadat de heer Dixhoorn van repliek gediend had, verkreeg de heer D. Linden- bergh te Wemeldinge, een landbouwer ge kleed in de Goesche kleedij, het woord. In! een pakkende rede schetste hy hoe de notarissen in stryd met het wettelijk tarief zich bovenmatig duur voor hunne, bemoeiingen laten betalen. Voor openbare verkoopingen van] boederijen en landerijen worden van de) onkosten te hooge bedragen aan de? notarissen betaald. De Zeeuwsche LandV bouwmaatschappij zou deze zaken teri hand nemen, teneinde te komen tot een) billijke regeling der onkosten by opeu-j baren verkoop van vaste goederen. De heer Van Nouhuys beklaagde zich, dat hem niet vooraf inzage Jwas gegeven van do door den heer Linden- bergh gehoudene rede. Hij verklaarde verweer te zullen schrijven, waarvooi de voorzitter de kolommen van het Landbou w- Weekblad openstelde. De lezing van den heer J. M. Cam man over Tuinbonw-organisatie, werd wegens den vergovorderden tyd niet gehouden. Aan deze zaleen plaats worden gegeven in het Landbouw Weekblad. De Directeur van Landbouw betuigd» zijn ingenomenheid deze vergadering te] hebben bijgewoond, en de burgemeester' verontschuldigde zich het hoofdbestuur niet officieel op het Stadhuis te bebbeij ontvangen. Na sluiting der vergadering werd een rijtoer gemaakt. Sport. „D. O. S."—„Concordia" 0—4. L.l. Zondag werd een vriendschappen lyke wedstrijd gespeeld tusschen ,D. O. S." van Goes en „Concordia" van Zierikzee. Hoewel „Concordia" nog een zeer jonge vereeniging is, heeft zjj toch getoond het voetbalspel reeds %aet goed te verstaan, zoodat zy harö Goesche gasten met 40 versloeg. Ingezonden Stukken. Christelijke verdraagzaamheid. Sinds September 1912 is de Anna-Jacobapoldei ook in het bezit van een bizondere school, eeij school met den bijbel. Nu zou men denken, dat op die Christelijke school-de leerlingen wel in de eerste plaats ook onderwezen zullen worden in alle Christelyke deugden, waaronder m. i. de verdraagzaamheid geen geringe plaats inneemt. In hoeverre dit waar is, moge hieruit blijken: De leerlingen dier bizondere school spelen na schooltyd nog geregeld met hun oude kameraadjes van de openbare school. Dit nu is hun verboden. Door wien'? vraagt ge, lezer Door het hoofd der bizondere school, den heer Van der Blom. Het gezelschap van die kinderen, opgevoed op die school (de openbare), deugt immers niet voor zijn dis- cipeltjes. In die jeugdige hartjes wordt dus reeds tweedracht gezaaid. O, heer Van dei- Blom, als die kinderen groot zyn, als het mosterdzaadje, nu door u in hun hart gezaaid, zal zjjn opgeschoten tot een boomzullen we dan van die menschen niet moeten zeggen, evenals nu van uWaar is by u de Christelyke verdraagzaamheid gebleven St.-Philii'sland, Juni 1913. OPMERKER. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 10 Juni. Aanvoer 30 paarden, 2 veulens, 1088 magere en 496 vette runderen, 256 vette, 611 nuchtere kalveren, 812 varkens, en 186 biggen. Koeien 41 tot 45 48 ct., ossen 40 tot 44 k 47 ct., stieren 35 tot 40 ct., kalveren |47^ tot 52 j, varkens 26 k 28 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 165 h f 325, kalfkoeien f 170 a f 335, stieren f 140 k f 320, pinken f 110 f 170, vaarzen f 120 a f 180, alles mager veebiggen f 13 A f 18,50, slacht paarden f 80 k f 130, werkpaarden f 140 a f 200, hitten f 100 A f 210. Nuchtere kalveren: fok- f 18 k f 28, slacht- f 11 k f 17. Op de vette markt was de handel in vette koeien en ossen zeer levendig. Beide soorten werden duur verkocht. Prima spoelingkoeien werden zelfs 1 2 cent boven noteering verkocht. Er waren veel buitenslagers tor markt. Niettegen staande den flinken aanvoer werd er vlug gekocht. Voor België alleen werden ossen aangekocht. Stieren met vluggeren omzet dan vorige week, de pry zen waren ook iets hooger, doch de aanvoer was niet zoo groot. Vette kalveren in de prima soorten met tragen handel, exportsoorten daaren tegen werden vlug en duur omgezet. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien niet bevredigend. De hooge vraagprijzen benemen den kooplust. De vetweiers moeten het magere vee duur inkoopen zoodat het geen wonder is, dat ook de pryzen van het vette vee in verband daarmede zoo hoog blyven. Voor 't buitenland werd weinig gekocht. In jong vee ging weinig om, nauwelijks konden de pryzen der vorige week bedongen worden. Nuchtere fokkalveren vlug en duur verkocht, exportsoorten evenzoo. De berichten uit Londen waren ook zeer gunstig. Zoowel werkpaarden als slachtpaarden en hitten weinig ter markt, de omzet ging vlug, de pryzen in allo soorten waren vrij wel dezelfde als vorige week Biggen niettegenstaande flinken aan voer, vlug en duur verkocht. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.)kippeneieren f 3,70 k f 5,05, eendeneiren f 4,20 k f 4,70, kalkoeneieren f 6,50 ti f 9, handelseieren f 3,76 k f 4, alles per 100 stuks. Aanvoer 67.969 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- pjein no. 9 (gedeponeerd handelsmerk R. V.): gegarandeerd versche hoender eieren f 3,55 it f 5,01, dito eendeneieren f 4,39 k f 4,62, dito ganzeneieren f 9 it f 12", dito kalkoeneieren f 7 it f 10, hoender eieren van handelaars binnenl. f 3,60 k f 4,53 per 100 stuks. Aanvoer 72.150 RECTIFICATIE. Het genoemde in 't hoofdartikel van deze courant van Maandag 9 Juni over de bizondere school te Zonneraaire, is niet precies, zooals is gemeld. Men meent, dat het aldus moet ayn: „Met 1.1. Mei konden een viertai kinderen niet overgaan naar het vol gend leerjaar; doch briefjes met over gaanof anders het pokkenbriefje openden de deuren der volgende klasse. Is dat nu niet de school van de ouders f medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Juni 1913. Hoogste barometerstand 773,5 te Horta. Laagste barometerstand 736,8 te Stockholm. Verwachting (van den avond van den 11 Juni tot den avond van 12 Juni): afnemende tot matigen tot westelijken tot zuidwestelyken wind afnemende be wolking weinig of geen regenwarmer. C OR R ES PO ND ENT IE. Wij ontviDgen een tweetal ingezondeue stukken, waarin geklaagd wordt, dat in de Hooge Molenstraat op de achterdeuren van eenige ingezetenen schandelijke tee- keniDgen en opschriften tegen Mr. Patiju voorkomen. In die stukkeu, welke wij niet zullen opnemen, wordt de jeugd van een be paalde school van die teekeningen en opschriften verdacht. Als het waar is, dat enkele leerlingen van bedoelde school zich aan dat ergernis wekkend feit hebben schuldig gemaakt, dan is het gewenscht dat maatregelen genomèn worden, teneinde herhaling te voorkomen. De Redactie. STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. Douderd. 12 Vrjjdag 13 Zaterdag 14 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensd. 18 Dondord. 19 JUNI. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. 's m. 6,20 's m. 8,— 's m. 6)20 a i 8- 6^20 ~8,~ 1-.- 6,20 0 l~~ 8,- 8,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2