ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 11 Juni 1913. Eerste Blad. )I. BOLLE Lz., J. B. C. flEIJSE en K. J. BOCKE HOOGEJiBOOM, II. Bolle Lz., J. fl. C. fleijse en K. J. Bocke üoogenbooni. Waarom gaat het? blauw onderstreepte Medeburgers I Het Stembiljet. (Z ierikzeesclie Courant). De ABONNEMENT. abonnementsprijs van dit blad, dat r,.i|_ j iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is Voor Zierikzee f 1,30, voor alie andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending édna per wwk, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9399. Directeur t A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van l3 regels 30 ots., meerdere regel9 10 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr|jdagimiddaga uiterlijk S uro" Dit nummer bestaat uit twee bladen. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Aan de lezers wordt bericht, dat reeds morgen of overmorgen photografische Briefkaarten van de Landbouwfeesten verkrijgbaar zijn in het Papier- magazijn van R. W. .1. OCH Tit AN, Appelmarkt alhier. Ter voorkoming van verwarring worden de kiezers er aan herinnerd, dat de oproepingskaarten voor de stemming der Tweede Kamer op 17 Juni a.s., adressen dragen. KENNISGEVING. De- BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 14 Juni e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: Resumtie notulen Brief van Gedep. Staten, houdende terug zending van het door bon goedgekeurd primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1913; Mededeeling van de opneming der kas en boeken bij den gemeente-ontvanger; Brieven van J. Unger en M. Lokker, houdende bericht, dat zij hunne benoeming tot leden der Districts-Commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden aannemen; Verslag der Commissie voor de Gasfabriek over 1912; Rekeningen over 1912 van de Gasfabriek en de bewaarschool voor minvermogenden Voorstel van Bur gem, en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag Adres- van het Bestuur van het Genootschap ter bevordering van Melkkunde, betreffende het nemen van een proef met het stelsel eener Gemeentelijke Melkcontróle Verslagen der Commissiën benoemd tot onder zoek der rekeningen over 1912 van het Burgerlijk Armbestuur en het Pensioen- en Weduwenfonds der gemeente-ambtenaren; Voorstellen van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1912; tot uitgifte van een strookje gemeentegrond in de Zevengetijstraat in erfpacht aan de wed. A. Beije; tot onderhandsche verpachting van grasgewas langs het Kaaskenswater; om goed te vinden dat in de gemeente- begrooting voor 1914 de noodige gelden worden gebracht voor de inrichting van school C voor school M. U. L. 0., met vereeniging van school B met school C en de overbrenging van school A naar school B; tot het doen bouwen van een houten loodsje op het terrein der nieuwe Stadamestvaalt, tot het aanschaffen van een aschwagen en een modderwagen en om de eventueel vrijkomende keiën der havendijken te bestemmen voor be strating op dat terrein; tot verhooging der havendijken, enz. Enz. Ziirik7.ee, den 10 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Onveiligheid vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. -SchietoefeningenRockanje. Voorne. 4de en ode District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op. 16, 17, 18 en 19 Juni a.s. schietoefeningen gehouden worden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbjj onveilig wordt gemaakt het Nieuwe- of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de W.punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, ZO. ljjk daarvan staan tusschen de mijlpalen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen sleepdienst is niet aanwezig. Zierikzee, den 10 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Kazernementsfonds. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1912, op Woensdag den 18 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, in een der lokalen van het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 10 Juni 1913. De .Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Wij roepen U allen op, die het kies recht bezit, om a.s. Vrijdag van Uw staatsburgerlijk recht gebruik te maken. Drie leden van de Provinciale Staten moeten gekozen worden, omdat volgens de wet des lands drie leden thans moeten aftreden, wijl hun tijd verstreken is. Maar de kiezers mogen hen wederom naar de Provinciale Staten afvaardigen. Zult gij van dit recht gebruik maken Of zult gy hen vervangen? Reeds heeft de Centrale Liberale Kies- vereeniging met algemeene stemmen de aftredende leden, de heeren: opnieuw voor de Provinciale Staten candidaat gesteld. Die eenparigheid is een bewijs van vertrouwen in deze mannen, dat zij ten volle verdiend hebben. Jarenlang toch reeds vertegenwoordigen jitm ju. de Provinciale Staten dit district. JIJverig en krachtig hebben zij steeds de algemeene belangen van Zeeland en ook de meer bizondere dezer streek in de gewestelijke vertegenwoordiging be vorderd. Door hun langdurige ervaring en hun volkomene bekendheid met de toestanden van Schouwen-Duiveland zijn zij vol komen op de hoogte van hun taak. Hernieuwt kiezers! het mandaat van deze beproefde veteranen, die, wat hun staatkundige beginselen betreft, met hart en ziel aan de zijde van hen staan, die in dezen ernstigen tijd zich schouder aan schouder om de banier der con centratie geschaard hebben. Want verliest het niet uit het oog, de Provinciale Staten zijn ook een politiek lichaam. Zij kiezen namelijk de leden der Eerste Kamer. En al bestaan nu ook do Provinciale Staten van Zeeland grootendeels uit loden der rechterzijde, onze plicht is het ten allen tijde mannen af te vaardigen, die behooren tot één der partijen van de concentratie. Hoog gehouden de banier van den vooruitgang. Opgetrokken allen naar het stemlokaal. Denkt niet, het zal niet noodig zijn, omdat de vrijzinnigen op dit' eiland verreweg in de meerderheid zijn. Want als een ieder van die gedachte vervuld zou zijn, en rustigjes in zijn werkplaats of op zijn bureau, in het veld of op den akker bleef, dan zou stellig en zeker één van onze candidaten bij de stembus geslagen en de antirevolution- naire candidaat met vlag en wimpel gekozen worden. j Dat te voorkomen is ons aller eerste plicht. Daarom allen Vrijdag trouw op Uw post, en gestemd op: Elke kiezer heeft een oproepingskaart ontvangen. Met die kaart ga hy a.s. Vrijdag, den 13den Juni, tusschen 8 en 5 uur, naar het stemlokaal. Men ga zoo vroeg mogelyk. Is men daar aangekomen, dan geeft mon die kaart aan den voorzitter over, waarop men van dezen een stembiljet ontvangt. Heeft men de oproepingskaart ver loren, of is die zoek geraakt, dan kan men aan het gemeentehuis een nieuwe oproepingskaart verkrijgen. Het stembiljet, dat men na over reiking van de oproepingskaart ontvangt, ziet. er aldus uit; Candidaten: (in alphabetische volgorde) Aanwij zing der keuze. N A M E N. BOLLE Lz voor letters. HEYSE J. H. C. IÏOCKE HOOGENBOOM TIMMERMAN Cz. Met dat stembiljet gaat men naar één der lessenaars, en make daar met een gereed liggend potlood het witte rondje vóór den naam van hem, dien men kiest, zwart. Men vergisse zich vooral niet. Voor de zekerheid neme men deze Nieuivsbode mede. Daarna vouwt men het stembiljet toe, en steekt het in dp bus. Men mag niets op het stembiljet schrijven. Men raag ook niet den naam van den tegencandidaat doorschrappen. Doet men dit, dan is het stembiljet ongeldig. Heeft men bij vergissing het witte rondje zwart gemaakt van hem, dien men niet wil kiezen, dan kan men aan het stembureau een nieuw stembiljet vragen, mits men het eerste stembiljet, dat verkeerd is zwart gemaakt, wordt teruggegeven. Kiezers! het stembiljet, dat gy dus a.s. Vrijdag, den 13 Juni, in de bus steekt, ziet er aldus uit Candidateni (in alphabetische volgorde) Aanwij zing der keuze. NAMEN. BOLLE Lz. HEYSE HOCKEHOOGENBOOM TIMMERMAN Cz. voor letters. J. H. C. K. J. De anti-revolutionnairen hebben op het wachtwoord van Dr. Kuyper de school kwestie listig op den voorgrond geschoven, teneinde de aandacht van 't Nederland- sche volk van andere hoofdkwesties af te leiden. Lustig berijdt ds. Hoogerzeil dan ook dit stokpaardje. Is er rede voor? In de verste verte niet. Immers op schoolgebied is de strijd volstreden, sedert de liberalen het recht van de bizondere school op subsidieering uit 's lands schatkist erkend en toe' gepast hebben. De rollen zijn echter thans omgekeerd. Nu de anti-revolutionnairen en cleri- calen de macht in handen hebben, vallen zij heftig de openbare school aan, en trachten zij op den weg eener grond wetsherziening deze te vernietigen. Daartegen moet gewaakt worden. Daartegen moet alle man in 't geweer komen. Maar niet alleen daartegen. Ook tegen de Tarief wetKolkman, die, als rechts bij de stembus wint, in het najaar zal ingediend worden, ga hoofdzakelijk onze strijd. Tegen een wet, die voornamelijk zal drukken op ben, die economisch zwak staan. En ook tegen de dwang wet Tal ma. Die de weduwen laat verhongeren. Daarom kiezers, stemt geen predikant, die den ondergang van de openbare school wil, vóór de Tariefwet is en tegen Staatspensionneering, maar stemt onzen afgevaardigde, van wien wij weten, dat bij een voorstander is van den Vrijen Handel, van de Openbare School en van de Staatspensionneering. Stemt, kiozers, a.s. Dinsdag met ver pletterende meerderheid Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 Juni. Ter voorkoming van verwarring by het medenemen der oproepingskaarten naar de sterabureaux, maken wy er de kiezers opmerkzaam op, dat voor de stemming voor de Tweede Kamer op 17 Juni a.s., die kaarten moeten medegebracht worden, welke de adressen blauw onderstreept dragen. De kaarten, a.s. Vrijdag mede te brengen, mogen dus niet die blauwe streep hebben. Bij Kon. besluit zijif benoemdtot plaatsvervangend dijkgraaf van den iluispolder J. Zandee te St.-Annaland tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Suzannapolder M. J. Heijboer te St.-Annaland; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kramerspolder J. van Strien te St.-Philips- land, en tot dijkgraaf van het waterschap Hot Heemraadschap van den Steen- bergschen Vliet Dr. J. A. A. M. van Loon te Steenbergen. Naar aanleiding van de in 1911 te Dresden gehouden Hygièoe-Tentoon- stelling werd dezer dagen aan Mr. A. J. F. Fokker uitgereikt een eere-oorkondo voor wetenschappelijke verrichtingen. Tevens ontving genoemde heer voor zijn inzen ding op de Exposition Internationale d'Aquieculturo, in 1911/19. to Parijs ge houden een dipldmo d' honneur de collaboration. Benoemd tot tijdel. ontvangor te Stavenisso J. van Dienst in den Anna- Jacobapolder. Kerkworve. Dit jaar zyn alhier voor den gemeenteraad aan de beurt van aftreden de heeren C. den Boer en C. D. van der Linde. Wegens vertrek naar een andere gemeente stelt de eerste, die een 25-tal jaren lid van den raad is geweest, waarvan pl. m. 15 als wethouder, zich niet weder herkiesbaar. Een nieuwe wethouderskeuze zal dus ook nog moeten plaats hebben. Renessc. Zaterdagavond 7 uur hoopt de heer Mr. R. J. H. Paiijn, candidaat voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer, in de zaal van M. C. Kappers voor de kiezers op te treden. Zonnemaire, 9 Juni. Toen de heer Hogerzeil 1.1. Woensdag alhier zyn politieke rede hield en daarin stellingen verkondigde omtrent Staatspension neering die, wegens het niet-geven van dupliek, op dien avond niet konden weerlegd worden, beloofde de heer Friinkel terug te komen op Maandag d. a.v. De toen gegeven belofte is vervuld. De heer Frankel bracht ook nog mee den heer Geluk van Zierikzee. De laatste gaf, na aan de vergadering voorgesteld te zyn door den heer Hoogenboora, een pittige rede over de Openb. school en haar streven; een rede, getuigende van waarachtige liefde voor die instelling, die moet blijven bestaan. Geen gelyk- 8telling, die achteruitstelling zou worden doch de Openb. school bljjve de Staats school en daardoor de Volksschool. Hy wekte de kiezers op om steeds in die richting werkzaam te zijn en by de a. s. verkiezing te toonen, dat men die school wil. De heer Frankel, de vurige stryder voor Staatspensionneering op ons eiland, heeft weer daarvoor een warm pleidooi gehouden eri duidelijk in 't licht gesteld de bezwaren (een zevental) tegen de Wet Talma. Vooral heeft hij doen uit komen, dat er zooveel vrouwen zullen zijn, die door de laatst genoemde wet niets krijgen, terwijl bij Staatspensioen ieder er van profiteert. De heer Hoogenboom dankte de sprekers voor hunne duidelijke uiteen zetting der verschillende wetsontwerpen en beval de kiezers in hun belang en ook in dat van ons Vaderland aan, te stemmen op den candidaat der Concen tratie „den heer Patyn!" De vergadering was, hoewel niet talryk, toch goed bezocht, en beide sprekers vonden een aandachtig gehoor. Een luid applaus beloonde hen. Zonnemaire, 9 Juni. Om te voorzien in de vacature van ontvanger-Griffier van de polders Oud-Bommenede en Bloois ontstaan door het bedanken van den heer D. Hocke Dz. is een aanbeveling opgemaakt waarop zyn geplaatst de heeren T. Hocke Dz. C. J. Beije en J. J. van der Bijl. allen te Zonnemaire. Niouwerkerk, 11 Juni. Gisterenavond trad in de zaal van „De Meebaal" de heer Stenhuis van Groningen op als spreker voor de S. D. A. P. Spreker werd ingeleid en voorgesteld door den heer Hoogerhuis van Ouwerjierk. De rede was een doorloopende critiek op de liberale partij. Haar program volgende, besprak hy het militaire-, het belasting en het pensioen-vraagstuk. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door één persoon gebruik gemaakt. Met een opwekking tot de aanwezigen, die niet groot in aantal waren, ora ook hier te komen tot de oprichting eener afdeeling, sloot de heer Hoogerhuis de vergadering. Bruinisse. Zeker raag wel als bizonder- heid vermeld worden, dat bij den heer J. Vijverberg alhier als agent der N. V. de „Tijdgeest" binnen één jaar tijds twee maal de hoofprijs van f 100.000 is ge vallen, daar hem evenals de vorige week dit buitenkansje hem het vorige jaar is ten deel gevallen. Rrulnlsse. Voor een overtalrijk publiek trad Zaterdagavond in de Conferentie- kamer alhier op rar. R. J. II. Patyn, lid der Tweedo Kamer voor het district Zierikzee. Door den leider der vergadering werd de heer Patyn welkom geheeten en hem hulde gebracht voor de uitstekende wyze, waarop hij nu acht jaar het district had vertegenwoordigd en voor de moeite, die hij zich steeds gegeven had om ook do belangen van Bruinisso zooveel mogelyk te bevorderen. Hierop kreeg de heer Patyn het woord. Deze wees er op van hoe groot belang de verkiezingen waren, die ons wachten. Door de concentratie waren thans de vrijzinnigen tot eenheid ge komen en hadden Unie-liberalen, Vrij zinnig-democraten en Vrij-liberalen zich verbonden ora, mochten zy de meerder heid behalen, met kracht 't concentratie program uit te voeren. Met opgewektheid en vertrouwen kon men ditmaal de verkiezingen tegemoet gaan. Iraraars de coalitie is verzwakt, omdat velen de oogen zyn opengegaan voor de onwaarheid der door de coalitie aangeheven leuze. Door het verbond dat anti-revolution nairen met de katholieken hebben aangegaan, kunnen de eersten niet uit voeren, wat volgens „Ons Program" van dr. Kuyper, toch in de eerste plaats zoo noodzakelijk was. Daarom is in de ongeveer 12 jaar, dat de Christelijke partyen met uitzondering van de twee jaren, waarin het ministerie De Meester aan het bewind was, aan het bestuur zyn geweest, juist van wat zoo specifiek Christelijk was genoemd niets terecht gekomen. De Zondagswet is niet gewijzigd, de Staatsloterij, zy bestaat nog, de vaccine- dwang is nog niet afgeschaft, de dood-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1