Oog Apenzeep IW voor Hpsionneng. Voorjaars-Schouw. „Buitenzorg"-Tholen. Slokpiardjes-m'ir-Zeep Rente Ingezonden Mededeelingen. ADYERTENTIEN. INSPECTIE Opening Tuinen 8 Juni a.s., Tentoonstelling Zierikzee. S.avoy plaats en wat dies meer zij. Dit jaar bovendien een bizonder extra gevuld feest-program voor den gebeelen zomer, wegens de herdenkingsfeesten en de talrijke congressen, welke bet Haagje binnen zyn muren zal bijeen zien komen. Dan klinkt door onze straten en op de publieke verzamelplaatsen een amalgama van allerlei cultuur-talen Hongaarsch en Italiaansch, Spaansch en Engelsch, Russisch en vooral veel Duitsch, bovendien ook een heel mondje Fransch van de Hagenaars. Want dan weer kunt ge 's mans cosmopolitischc neigingen weder eens recht aan den dag zien komen. Iu een internationaal gezelschap spreken Hagenaars onder elkaar geen Hollandsch, wat ze kennen, maar Fransch, dat ze maar zoo-zoo kennen, op enkele uitzonderingen na. Deze liefhebberij zit er erg diep in bij sommige kringen en staat natuurlijk bespottelijk. Die goede brave Haagsche ingezetenen, die ge van vader op zoon, zoo in den grond als rechte hokvaste Hollanders kent, schijnen zich die afkomst op eens te schamen, en werpen in het«MBtarnationaal taaicomplex hun razend geaffecteerd mengelmoes aan Gallische voorbeelden ontleend. Me dunkt juist onder die verschillende tongvallen, zou het Nederlandsch, mits niet geradbraakt, maar op de mooie volle klanken gedragen, welke onze taal •tot inderdaad één der schoonste van de wereld maken, al bizonder goed op z'n plaats. Maar het schijnt nu eenmaal, dat de echte Haegenaer het met zijn landstaal in internationaal gezelschap te warm krijgt, en met deze hitte zouden wij heusch medelyden met hem krijgen. Datzelfde medelijden, maar op eenigs- zins andere gronden, kan men ook voelen, nu onze senatoren bij deze temperatuur zoo druk aan het beraad slagen zijn getogen om bij neer te vallen. Daar in die deftige zaal, juist tegenover ons Tweede Kamergebouw gelegen, komen de Eerste Kamerleden druk bijeen. En werken neen maar! Nog vóór de a.s. verkiezingen zullen de drie ontwerpen van Minister Talma, wat het ook aan zweetdruppels koste, biunen moeten zijn, en onder een hoogen politieken druk van binnen en een niet minder hoogen temperatuursstand van buiten, zijn de leden van dit Hooge Staatscollege thans op de Raden-, de Ziekte- en de Ouderdoms- eu Invaliditeits wet aan hetzwoegen. Wie zou waarlijk geen beetje medelijden gevoelen, tenzij hij steenhard verpolitiekt is, met deze prestatie en met zulk een warmte door onze „Kamer van vyftig", welker leden meerendeels geen vijftig meer zyn. Maar het is zeker in dezen tijd, nu „zekere Juni-gebeurtenissen" zeer aanstaande zijn, niet aan de politiek te raken, als het niet noodig is. „Des Guten zu viel niet waar Van de vergaderzaal onzer senatoren naar de puinhoopen van het minis terie van Binnenlandsche Zaken, even eens aan de eenig mooie bekende groote vijver gelegen is, maar een enkel stapje. De verbouwing van dit ministerie is thans zoover gevorderd, dat er een reusachtige puinhoop is te zien, met daaruit stekend het beroemde „torentje", zijnde een rond soort bastion, waarin zich jarenlang de vertrekken van de Nederlandsche premiers bevonden, en dat men ter wille van de piëteit buiten de groote ombouw gelaten heeft. Hoe de aanblik worden zal, wanneer het eenmaal alles gereed zal zijn, valt nog niet te voorspellen. Tot zoolang zullen de verwoede oudheid-minnaars en de zuivere stads-schoon-be vorderaars, zullen de archeologen en aesthetici, die we hier bij de vleet hebben, hun krakeel moeten staken. Inmiddels kunnen wij voor een andere afbraak, die n.l., welke in de oude stad een grooten doorweg baant van het Spui naar even achter het Tweede Kamergebouw, een naam bedenken. Deze nieuwe straat is bijna gqreed en het kind moet een naam hebben. Wij staan hier op historisch- Haagschen grond en niet ver van deze nieuwe straat, had het drama van 1672 plaatsdat aan den grooten raad- pensionnaris het leven kostte. De com binatie ligt dus voor het grijpen, maar daarvoor zyn we niet in de residentie. En er zullen nog eerst wel de noodige commissies en sub-commissies en comité's voor gevormd worden, voor aleer Johan de Witt aan zijn straat komt. HAGEMAN. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie Nieuwsbode Geachte Redactie Veel malen heb ik uwe gastvrijheid al in geroepen, en steeds hebt u al de stukken, geteekend Critas, geplaatst in uw geëerd en veel gelezen blad. Dit doet mij, Critas, genoegen, en vuurt mjj gedurig aan in het algemeen belang de hier plaatselijke toestanden, die om verbetering roepen, in uw geacht blad te berde te brengen. En hoewel er zoo bitter weinig tegen spraak komt op al de verschillende stukken, mag Critas met genoegen constateeren, dat al hetgeen hjj schryffc de gegronde en zuivere waarheid is, gekruid met ironie, waarvan het spreekwoord zegt: „Wien de schoen past trekt hem aan". En Critas Tante zal ook voorloopig wel zyn (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. RUGPIJN. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want meestentijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den rug zyn gelegen) aan getast zijn of bedreigd worden. De pyn kan licht, vaag, dof, onophoudelijk of met tusschenpoozen optreden, zy kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snjjdend zyn, zoodat bukken haast ondoenlyk is. Zelfs wanneer zy het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val, mag zij niet verwaarloosd worden. By hen, die aan gewrichtspijnen lijden, is zy een waarschuwend verschijnsel, de voor loopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zy wjjst op lichamelijke verwoesting door urinezuur. Andere gevolgen kunnen zyn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging), waterzucht, niersteen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zy haar aantasten in haar werkelijken oorsprong: de nieren. Zy herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan zyn, zij lossen op uitstekende wijze het urinezuur op en voorkomen dientengevolge tal van gevaarlijke ziekten. Te Zierikzee verkrijgb. by M. S. Polak, en te Tholen by W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. DE man gevoelt zich jonger en de vrouw ziet er frlsscher uit, wanneer zy hunne gezondheid onderhouden door het geregeld gebruiken van B££CHAMS MfcUN ingelicht. Ik zie ze haar neusje nog ophalen, toen ik samen met haar langs de stinkende vest drentelde. Ze waren toen juist bezig om die olmenpalen te slaan voor de prikkeldraad versperring, terwijl men met ful speed de bieten- aarde aanvoerde, ten gerieve der reukorganen van de voorstad en omgevende bewoners. Maar och, het mensch wordt oud, en erg bijziende, doof en nog al meer, zoodat ook het geheugen verstompt is. Vandaag ziet ze wat en morgen is ze het totaal vergeten. Zoo zal het ook eenmaal met den nu nog jeugdigen Critas gaan, als hjj ten minste tot in lengte van dagen mag voortleven. En dit hoopt hy, en, geachte Redacteur, dan kan er nog menig stukje van zijne hand verschijnen. Want Critas leeft voor recht, en zal strijden zoolang hjj immer kan tegen zulke, nu reeds eenigen tijd door hem aangevoerde verkeerde toestanden. En een enkele maal treedt er wel eens een schrijver tegen hem in 'tkryt, maar och Critas gelooft, dat het meer wangunst is, want als er leugen of verdachtmakende zaken geschreven werden, zou u die ijverige Tholenaars eens aan het schrijven zien gaan. En nu loopen er hier wel met een brok in de keel, en kuchen wat zenuwachtig, willen naar de pen grijpen en zich zetten, maar o weewat zal ik schrijven? Wat zal ik Critas toch eens antwoorden op het door hem nu reeds verscheidene weken aan gevoerde schrjjven. Een zucht ontsnapt, en men staat op, en belooft het morgen te doen, en zoo blijft gedurig het antwoord uit. En hoewel Critas nu voorgenomen had over de afdeeling het „Groene Kruis" te schrijven, zal hij dit nog een keer moeten uitstellen, daar het zoo pas verschenen raadsverslag der gemeente Tholen weer in schrille kleuren teekent de ondubbelzinnigheid van eenige heeren raadsleden. Nadat men ongeveer een half uur over de rook gepraat had, volgens de verschenen verslagen, kwam in behandeling een verzoek van M. Scheffelaar, die ruim f 300 eerst aan buizen heeft in den grond gestopt, om van gemeentewege te ontvangen 2 lantaarns met deszelfs onderhoud voor gemeentewege. Een zeer billijk verzoek, men zou zeggen, de raad moet blij wezen, dat nu de oplossing nu zoo na aan het einde was. Burgem. en Weth. stelden op de gewone wyze op de bekende gronden ter afwijzing voor omreden het terrein buiten de kom der gemeente nog ligt. Nu mag dus de gemeente niet buiten haar boekje gaan. Dit mag zy evenwel wel doen, zoo het schynt, wanneer er een lantaarn geplaatst wordt aan het zoogenaamde Brabers- heultje en pas nog een lantaarn plaatste vlak voor de villa's van den heer Vriens over de vest op den Singel. Beide punten zyn ook buiten de kom der gemeente. De heer Quist brak met recht een lans voor de vó5rstad- bewoners, en ook de heeren Noske en Wage- maker steunden den heer Quist in zyn oppositie. De heer Kegge daarentegen, getrouw aan zijn beginselen, beleden in vorige vergaderingen, zou zich niet meer in de discussie mengen, maar wenschte het voorstel van Burgem. en Weth. toch te steunen, terwyl de heer Wagtho de zaak heelemaal potsierlijk voorstelde door adressant een paar olielantaarns te geven, dat dan zou verbeelden een paar petroleumlichten gesteund door begraven gaspypen. Hoe kan nu de minderheid van den raad toch zoo zyn, om iemand, die de laatste hand aan zijn verlichting vraagt, die er een Bom gelds voor heeft neergelegd, nog te weigeren deze twee nietigheden. Ruim veertig gezinnen ploeteren by nat weer avond aan avond dooi de nu eenigszins verharde straten der voorstad. Ruim veertig gezinnen offeren zonder morren hunne gemeentelijke belastingen. Waarvoor worden die geofferd? Enkel alleen voor onze klinkerstraten in het centrum der. stad? Of voor tulpebedjes en verharde voetpaadjes aan de Oudelandsche poort? En let nu eens op de groote tegenstrijdigheid in hetgeen de heer Kegge verkondigt. Wanneer in den raad ge sproken wordt over een huisje onbewoonbaar te verklaren, is de heer Kegge één der eerste kampioenen tegen de woningwet. De voorzitter der Gezondheidscommissie heeft met den heer Kegge daarvoor al geduchte kampslagen ge leverd. Doch laatst moest er weer een huis onbewoonbaar verklaard worden op de haven. En raad eens. De heer Kegge was op eenmaal een vurig aanhanger der Woningwet.-'t Was al krot en krot wat men van hem hoorde. Nu is men toch geneigd tot deze vraag. Als dat bedoelde huis, waarin nu nog de kinderen van J. Kaan wonen, afgebroken is, zou de heer Kegge dan geen mooier uitzicht krygen op de rivier de Eendracht? Gaarne zag Critas deze vraag eens beantwoord. En ook hebben wij den heer Kegge gehoord over de overbrugging. Was het niet een aaneen schakeling van egoisme? En dat durft dan nog in een publieke vergadering te spreken, dat we allen in 't belang der gemeente moeten zijn, en anders hier niet moeten zitten, mooie woorden maar die in de praktjjk aanpassen als een gouden ring in een varkens- of stierenbek. Werkelijk, Critas meent niet te veel te zeggen, dat in dezen de heer Kegge ondubbelzinnig, onbegrijpelijk zelfs optreedt. Ook de botleurders, staan bij hem in een kwaden reuk. Wat last, wat moeite ze er mede hebben dat is enorm. Maar de botleurders ver tellen het Critas anders. Zy verklaren dat hunné gezamentlijke botbeunen pl. m. tusschen de f 60 tot f 70 per jaar aan pacht geven, en dit nu reeds 3 a 4 maal door hen is betaald. En ook verklaren zij dat de Oesterkweekers, de om rastering gemaakt hebben op eigen kosten pl. m. f 700 of f 800. Maar weet ook het geachte publiek wel, dat dit eene zaak was die moest, want zoo het niet gebeurde was de kans groot dat spoedig de putten zouden worden afgekeurd. De oesterkweekers stonden dus voor de nood zakelijkheid om die afrastering te betalen, want het niet doen der voorschriften stelde hen in gevaar voor duizenden en nog eens duizenden schade. Hoe geheel anders is het nu met de vischleurders. Doordat zy in dit bazin hun beunen mogen leggen, kunnen ze hun viscli langer versch houden en door dat fortuintje beter prijs maken, en hun brood zoodoende verdienen. Hadden zij dit waterbazin niet, de gevolgen lagen voor de hand, geen versche visch meer, de botvischer kon ze van af Donderdag tot Maandag voor eigen rekening bewaren in zijn bekrompen beunen, en de leurder moest gaan afdingen omreden hij niet veel in voorraad kan koopen, en de verdiensten werden slechter, en de bot vischer zou Dinsdag pas weg kunnen varen eer hij de visch kwijt was. Nu de vraag gesteld of de gemeente billijk is, wanneer zij van die zuur verdiende penningen belasting op de beunen legt. Is dit recht, welnu, geef dan ook Scheilelaar voor zijn belastingbetalende bowoners twee lichtgevende lantaarns. En geef dan ook, gemeenteraad van Tholen, de vischleurders voor hun beunbelasting het recht, dat zij hun recht tot waterverversching zoo ruim mogelijk mogen nemen. Is het nu al niet vaak gebeurd, dat de oesterkweekers, waartoe ook de heer Kegge behoort, op een gegeven moment de put droogzetten, en vele vischleurders aan merkelijk schade ondervonden? En waar bleef men dan met zijn protest? Werd men zelf bij de overheid niet de deur gewezen? Waarlijk, zoo de zaken beschouwd, hebben de oester kweekers de vischleurders al wat verdriet aangedaan. En nog wat. Waarom is de draaier der schutsluis, zoodra de oestercampagne begint, bij de oesterkweekers in een loods, en zoodra de campagne af is, bij den gemeente-veldwachter aan huis Zouden de vischleurders niet beter weten, wanneer hun visch versch water noodig heeft dan de gemeente-veldwachter? Waartoe mogen die vischleurders die pacht betalen. Zelf geen versch water loozen, zoodra zij dit noodig oordeelen, en de oesterbazen, die de put, naar Critas vernam, gratis in gebruik hebben, zelf den draaier der schutsluis in hun bezit hebben? Waarom laat men die gefortuneerde oester bazen het gratis-gebruik der zoute vest? Zeker ter wille der afrastering, die zy over 3 en 4 jaren moesten betalen? Maar de vischleurders hebben nu toch reeds circa 250 gulden betaald aan pacht voor hun beunen. En die betalen het aan de gemeente. Hoe war zit die zaak nu toch, men geraakt werkelijk in een doolhof. Men zou geneigd zijn te denken, dat de gemeenteraad daarom de pacht op de visch- bnunen wenscht te houden, anders trekt ze v?n dat gedeelte der zoute vest totaal niets. Maar is de gemeenteraad dan bang om die oesterkweekers ook pacht te laten betalen? De heer Kegge zal dit voorstel zeker dan ook gaarne in 't belang der gemeente helpen steunen Critas zal voor ditmaal nu maar eindigen, maar ziet spoedig gaarne eenig grondig antwoord tegemoet, op al hetgeen door hem gevraagd is. Doch dit wil hy wel zeggen, dat hy het waterloozén voor verversching der visch dooi den gemeente-veldwachter, op verzoek der botleurders zeer afkeurt. Of staan de botleurders bekend als onmondige kinderen of onder curateele? Critas zou gerust kunnen teekenen namens de „Vereeniging Botleurders" te Tholen, maar wenscht liever geen pseudoniem en teekent als altyd uw getrouwe lezer, CRITAS. Tholen, 5 Juni 1913. De St.-Jacobstoren te Vllssingen. Nu in het bestek van den herbouw van de St.-Jacobstoren te Vlissingen verschillende wijzigingen zijn aangebracht, hebben Burgem. en Weth. met de Firma Gebr. Dessing te Gouda, laagste in- schrijfster bij de gehouden openbare aanbesteding, onderhandeld, op welke voorwaarden zij genegen is den toren te herbouwen. Deze firma is bereid het werk uit te voeren voor f 29420. Burgem. en Weth. stellen thans aan den raad voor aan die firma onderhands den herbouw voor genoemde som op te dragen. De levering van carillon en uurwerk kan nog niet worden gegund, daar Burgem. en Weth. den heer Jan Morks te Middelburg hebben uitgenoodigd hen van advies te dienen omtrent de soort der klokken en diens rapport nog niet gereed is. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, T. w. d. Schelde, in den ouderdom van 53 jaar en 9 maanden. Duivbndijke, 4 Juni 1913. Wed. T. v. d. SCHELDE, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Voor de zeer vele bewjjzen van deelneming, ontvangen hg het overigden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer A. J. R1BBENS, betuigen wg onzen harteltyken dank. Zierikzbe, Juni 1913. Uit aller naam, J. C. RIB BE NS. Afd. DREISCHOR. LEDEN-VERGADERING op Zaterdag 14 Juni a.§., 's avonds half 8, in Café Blom. Agenda: Afscheiding v/d. Federatie. HET BESTUUR. Notaris J. S. L. KORTE- WEG te Zierikzee bericht, dat hjj heeft overgenomen en ten zjjnen kantore berusten, de minuut akten, repertoria, registers en verdere stukken van de Notarissen J. Franss en Mr. J. Mooi.enbüruh. Het kantoor blijft gevestigd in de Nieuwstraat D 224. De ondergeteekenden maken bekend, dat, te beginnen met 1 Juni as., des Zondags 'sna middags van af 3 uur er van hunne Apotheken beurtelings twee gesloten zijn. Zierikzee, Mei 1913. P. STEENMEIJER. C. DE L00ZE. G. A. GASILLE Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de op den 21 Juni aanstaande. By deze Schouwing zal op het schoon houden der gewone peilslooten van oor, planten, riet enz. niet worden toegezien, doch alleen op het schoonmaken van de Ztylen en andere Kunstwerken en op het oprnlmen van ondiepten voor de ZJJlen. Zierikzee, 8 Mei 1913. Het Dagelyksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Griffier. 81.- Beschouwing op de Water leidingen, Heulen en Heuldammen, op Maandag 16 Juni en volgende dagen in die week. HET BESTUUR. tusschen 2 en 5 uur. Gewone bepalingen. De Tuinen zyn uitsluitend op Zondag middag geopend, in de week worden geen vreemdelingen toegelaten. Tholen, Mei 1913. J. VAN VREDENBURCH. Op Donderdag 12 Juni a.s. vaart A. THEUNISSE, St.-Annaland, met den Motor naar Zierikzee, f 1,per persoon. Afvaart St.- Annaland 8 uur 's morgensafvaart Zierikzee 5 uur 's namiddags. BOORZALF, Kinadruppels, Hofmandruppels, Jode- formgaas, Verbandwatten, Staalpillen, Koortspillen, Eikel-Cacao, Boom's Maag poeders, Bloem van Zwavel, Glycerine, Beniine, Vaseline, Creolin, Haarlemmer olie, Pglstaartolie, Cajaputolie, Boter- kleursel, enz. enz. A. P. HOEK, Drogisterjj, St.-Maartensdjjk, Kaaistraat. Carbolblokken en Vliegenvangers, voor H.H. Winkeliers voordeeligst bjj Firma PIET OCHTMAN Rzn., Lange Nobelstraat. MONKEY BRAND. TRADE MARK APEN-ZEEP. Maakt de Koekepan als een spiegel. Slijpt de messen zonder krassen blank en scherp. Verwydert vlekken uit hout en marmer. Maakt potten en pannen dadelyk schoon. Zal uw glas- en vaatwerk doen glinsteren. Maakt uw vloerzeil weder nieuw. Men lette öp de premfè Simplex Cycloïde Rijwiel. Geneeskundige Inrichting „BATO', Admlraliteltskade 78, Rotterdam. Speciale behandeling van BORST-, MAAG- en ZENUW- ZIEKTEN, RHEUMATIEK, HUID-, NIER- eu BLAASZIEKTE, VROUWENZIEKTEN enz. Spreekuren DINS?AGm°™arDAGS 10 Coupons geven r echl 1 op een Wts SAVOY CIGARETTES (v (jpstok6) IQiyprlOclfr. verblindend schoon wordt dc gelaatskleur, jeugdig en frisch wordt bet uiterlijk door't dagelijksch gebruik van 0 van Bergmann Co., Arnhem Fabrieksmerk: «Stokpaardjes* alleen echt in rood-gele (hollandscbel ver pakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt net Stokpaardjes-Lolienrrnik-Cream foode, ruwe en opengesprongen huid in een nacht blank en fluweelzacht. Tube 85 cent bij: C. J. SONKE Jr., Drogist St.-Maartensdijk. der Nutsspaarbank te Tholen 3,60 Rijkspostspaarbank 2,64 7..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 6