ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 Juni 1913. ingvoor Dit nummer bestaat uit drie bladen. KENNISGEVING. Opening jacht op Waterwild. H.H. Adverteerders UI. BOLLE Lz., J. II. C. HEUSE cu K. J. HOLLE HOOGEi\BOOM, M. Bolle Lz., J. H. C. Heijse en K. J. Hocke Hoogenbooui. Geweigerd debat. Ingezonden Mededeelingen. Eenige Pink Pillen zullen u van uwe kwalen verlossen. (Z ierikzeesclie C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee t 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9397. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitga ver-Hoof dredaotour: A. FRÜNKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdagimiddag» uiterlijk 2 ure! De COMMISSARIS der KONINGIN in Zeeland; gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 30 Mei 1.1. no. 129; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1913 de jacht op waterwild wordt geopend op Maandag 7 Juli. Middelburg, 31 Mei 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJ C' K M E E S T E R. worden beleefd verzocht advertentiën besterad voor ons nummer van a.s. Maandag ons zoo spoedig raogelyk te doen toekomen. De Directie. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand Mei. Giroud 121,5 m'm. Vetphotometer 15,87 kaarsen. Calorimeter 5221 caloriën. DE DIRECTIE. op Vrijdag deu 13 Juni. Wij noodigen de kiezers van Schouwen en Duivelend uit om op Vrijdag, den 13 Juni, ter verkiezing van drie leden voor de Provinciale Staten, hunne stem men uit te brengen op de aftredende leden, de heeren: beproefde vrijzinnigen, verdienstelijke mannen, die steeds in de vergaderingen der Provinciale Staten met warmte voor de belangen van dit eiland geijverd hebben, en die daarom dan ook door de Centrale Liberale Kiesvereeniging met algemeene stemmen op nieuw candidaat zijn gesteld. Hernieuwt hun mandaat, Komt in dezen ernstigen tijd trouw ter stembus op. En stemt met overweldigende meer derheid de heeren: Gisterenavond werd te Kerkwerve door den voorzitter der Centrale anti-revolution- naire kiesvereeniging debat geweigerd. Op welken grond 7 Omdat den vorigen avond te Zonne- maire de vrijzinnigen bjj de repliek van Ds. Hogerzeil, den anti-revolutionnairen candidaat voor de Tweede Kamer, geïo- terrumpeerd hebben. Hoevele malen gebeurt het niet, dat de mannen van rechts in de Tweede Kamer den spreker van links in de rede vallen Waarom wordt dan, wat in een Kamer zitting als geoorloofd beschouwd wordt, in een kiezersvergadering als ongeoor loofd gebrandmerkt? Toen Dr. Van Raalte te Noordgouwe met een socialist debatteerde, vroeg deze, voordat bet debat begon, dat hem na de repliek van den spreker alsnog de gelegen heid zou gegeven worden daartegen te mogen opkomen. Neen, zeide Dr. Van Raalte, die gelegen heid kan ik U niet meer verschaffen, maar wel moogt gjj tijdens mjjn repliek zooveel interrumpeeren als gjj wilt, en ik zal U dan terstond van antwoord dienen. Daarmede nam de debator genoegen. Juist standpunt. Het is toch in een eerlijk debat om de waarheid te doen. En wanneer nu die waarheid door een spreker, in casu Ds. Hogerzeil, gevreesd wordt, dan staat bjj zwak. In do stampvolle zaal te Zonnemaire bestond het gros der aanwezigen uit vrijzinnigen, meerendeels arbeiders. De spreker, Ds. Hogerzeil, hemelde in zijn rede de anti-revolutionnairen hoog op, en kamde de liberalen danig af. Dit is zijn recht. Dit betwisten wij dan ook niet. Maar wat wij wel afkeurden is dit. Dat spreker, toen hij den debater, die slechts een twintig minuten had ge kregen, welke op zijn dringend verzoek, hem nog aan het woord te laten, toen de tijd verstreken was, met vijf minuten verlengd werden, daar hij nog zooveel punten te bespreken had, dat spreker in zijü antwoord de feiten averechtó voorstelde en de waarheid verkrachtte. En wie, wetend, dat het aanwezige publiek op een verregaande wijze misleid wordtwie, wetend, dat er geen gelegen heid meer gegeven wordt die misleiding in het licht te stellen, kan dan nog zyn mond houden! Kan men, om slechts een paar voor beelden te noemen, zwijgen, wanneer beweerd wordt, dat in de dwangwet van Talma de weduwen door de weezen- rente geholpen worden, terwijl het een feit is, dat duizende weduwen, als haar broodverzorger het eeuwige leven is ingegaan, onverzorgd achterblijven, en by diakonie of armbestuur moeten aan kloppen, in weerwil dat zij jaren achter een week op week gepiekerd hebben om de premie te betalen voor het ouderdomspensioen van haar man Kan men zwijgen, als ontkend wordt, dat onder de liberale regeeringen op de oorlogsuitgaven bezuinigd is geworden, en dat onder de ministeries der rechter zijde deze tot een verbazende hoogte zijn opgevoerd In dergelijke gevallen verheft men zijn stem en spreekt. Dat kan en mag de dominé, die niet voor zijn parochianen op den kansel staat, waar geen tegenspraak geduld wordt, maar voor de kiezers op den katheder het woord voert, niet euvel opnemen. Debater deed het in passenden vorm. Een paar arbeiders, uit den aard der zaak niet zoo op de hoogte der parle mentaire gebruiken, deden het op hun wijze. Zich daarover zoo gevoelig te toonen, bewijst, dat dominé, die zoo prat gaat op zijn bekendheid met het volk, de arbeiders nog zeer slecht kent. Of kent hij ze wel, maar kwam het optreden van die paar arbeiders, die uiting gaven aan hun gevoelens, bij uitstek goed van pas Er is veel hiervoor te zeggen. Een afdoend antwoord op een lastige vraag door den tweeden debater hem gedaan, behoefde dan niet meer gegeven te worden. En voorts, welk een prachtig voor wendsel, voortaan elke gedachtenwisseling met zijn tegenstanders, op grond van het gebeurde te Zonnemaire van de hand te wijzen Aan debatteeren immers heeft dominé reeds lang een broertje dood. Dat bewees hij te Nieuwerkerk. In Zonnemaire ging hij er toe over, vermoedelijk omdat in het jongste num mer van dit blad een beroep op de Schrift was gedaan. In Deuternomium hoofdst. I vers 16 toch staat geschreven„En ik gebood Uwe rechters terzelfder tijd, zeggende, hoort de verschillen tusschen uw broe deren". Hoor en wederhoor. Dat eischt de Schrift. In alle gevallen. Op dat Goddelijk voorschrift mag de raensch geen inbreuk maken. In Vooruit, het orgaan voor Overflakkee en Goedereede, komt het volgend artikel voor: Om te onthouden. Sociaal-democratische debaters trach ten telkens de vryzinnigen in verdenking te brengen ton opzichte van het Staats pensioen. nel is daarom goed te ont houden, wat op 17 December 1912 by de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegroting door den sociaal-demo craat, den heer Schaper, werd erkend. Wij nemen het citaat woordelyk uit de Handelingen bldz. 1425 2de kolom onder aan en bldz. 1426 lste kolom bovenaan. De heer Schaper: „Och, mynheer do voorzitter, de heer Tydeman heeft reeds met ons gehandeld en wij zyn over hem voldaan. Hy heeft meer gedaan dan wy van hem hadden kunnen verwachten. Een paar jaar ge leden heb ik den heer Tydeman geraden het Belgische stelsel van verzekering te laten loopen en mede te gaan met de Staatspensionneering, en dat heeft nu de heer Tydeman gedaan De heer TydemanNeen, dat heb ik niet gedaan, ik heb gecombineerd. De heer SchaperDit beteekent niets, want tegen do combinatie ben ik nooit opgekomen. Wil de heer Tydeman een staatspensioen verzekeren als minimum in den geest van de heeren Borgesius en Drucker en daarenboven een vrij willige verzekering, dan krijgt hij mijn stem voor de combinatie. Uit dit citaat blykt duidelyk genoeg, dat een zoo vooraanstaand man in de sociaal-democratische party als de heer Schaper niets moet hebben van de goedkoope trucjes, waarmede sommige sociaal-democratische debaters tegen de vryzinnigen werken op volksvergade ringen 1 Daarom stemt allen voor lid van de Tweede Kamer in het kiesdistict Zie rikzee den heer Uit Stad en Provincie. Oosterland, 5 Juni. Benoemd tot dagelijksch opzichter by de werken aan het district Borrendamrae, de heer G. J. v. Meurs van hier, thans werkzaam aan het Technisch Bureau Zeeland te Zierikzee. St.-Flllpsland, 4 Juni. 'Heden avond hield de pas gevormde vrijzinnige kies vereeniging haar eerste vergadering. Uit het verslag van het voorloopig bestuur bleek, dat een 30-tal personen toegetreden waren. Daaruit werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. L. v. Eldick, voorzitter; G. Doeleman, vice-voorzitter; O. A. Swenne, le secretarisB. J. Quist, 2e secretaris en L. C. Capelle, penning meester. Besloten werd om bij de Centrale Ver- eeniging pogingen te doen, om een spreker beschikbaar te stellen, teneinde vóór de verkiezingen een spreekbeurt te vervullen in den Anna Jacobapolder. 5 Juni. Zaterdagvoormiddag zal hier eèn vergadering gehouden worden, in verband met het, herdenken onzer onafhankelijkheid, ,'t Plan is om dan een Feestcommissie te benoemen en een voor loopig programma vast te stellen. Vloeien de feestgaven ruim dan heeft men groote plannenGecostumeerde his torische optocht, schoolfeest, volksspelen, enz. enz, In 't laatst van Juli zouden de feestelijkheden plaats hebben. Benoemd tot kantonnier voor den Ouden polder, J. Wftgemaker. Stavenlsse. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als gemeenteraadslid van de heeren A. J. Verstraate en A. H. v. d. Slikke, zal alhier de verkiezing daar voor plaats hebben op 24 Juni a.s. St.-Maartensdyk, 5 Juni. Door de vereeniging E. M. M. was evenals in vorige jaren by gelegenheid der paarden markt een ringrydery georganiseerd. Er waren 6 deelnemers. De pryzen werden gewonnen als volgt: le prys: Een reisdeken door C. Hage S. P.z. 2e prys: Een barometer door Joh. Noom Cz. 3è prysEen solarlantaarn door Joh Noom Joh.z. 4e prys: twee rytuiglantaams door Q. Hage Jz. 5e prys Een voorsnymes en vork door M. Hage Johz. 6e prys: Een portemonnaie met portefeuille door A. Kloet Cz. Scherpenlsse, 6 Juni. Met ingang van 16 dezer zal alhier een tweede buiten bestelling ingevoerd worden. Tot heden ontvingen de buitenbewoners hunne correspondentie in den middag, terwyl nu de eerste bestelling in den morgen plaats zal hebben. Eenige landbouwers alhier beginnen zich er vooral op toe te leggen om met de broedmachines kippen te kweeken. Met 4 machines wordt er nu reeds ge werkt. Oad-Vosseineer. De dagen voor even- tueele stemming en herstemming voor leden van den raad zijn door Burgem. en Weth. bepaald op 4 en 11 Juli e.k. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. Aarnoudse en M. A. Vermet. Een metselaarsknecht alhier had het ongeluk te vallen van den zolder in den kelder van een in aanbouw zijnd huis, •waarbij hij zijn arm ernstig be zeerde, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Een poosje later had op dezelfde plaats een gelijk ongeluk plaats met een timmerman, die er even wel beter afkwam. Door de vryzinnige kiesvereeniging te Tholen, is besloten den heer dr. A. Jekel, candidaat te stellen voor den Raad. Ierseke, 4 Juni. Dinsdag verklaarde alhier de militie-commissaris luit.-kolonel Klontje van Middelburg aan eenige saraengekomenen de inrichting en het gebruik van de door hem uitgevonden werppijl, dienend om over koiten afstand een schip of een drenkeling in verbinding met den vasten wal te brengen. Er zal daar zulk een pyl gedeponeerd worden. Wissenkerke. Woensdag j.l. hadden de kiezers in deze gemeente de keuze tusschen vier candidaten voor één vacature. In de kom met Geersdijk was een rechter- en een linkerman gesteld, n.l. de heeren v. d. Maas en Wolse. In het overwegend anti-revolutionnaire Camperland was men het oneens ge raakt en werd by wijze van protest tegen de candidatuur Noordhoek de candidatuur Remijnse gesteld. De uitslag der stemming was nu als volgt: Joh. v. d. Maas, alhier (rechts) 108 stemmenC. M. Noordhoek te Camperland (rechts) 112 stemmen; A. Remijnse te Camperland (rechts) 67 stemmen en Th. Wolse alhier (links) 152 stemmen. De heeren Wolse en Noordhoek komen dus in herstemming. O N D E R WIJ S. Brulnisse. De heer Joh. Bastmeijer, onderwyzer aan de bizondere school alhier, is benoemd tot onderwyzer aan een dergelijke inrichting te Amsterdam. Stavenisse. Mej. A. H. de Graaf (van Zierikzee) tydelyk onderwijzeres alhier, heeft met 9 Juni a.s. als zoodanig haar ontslag gevraagd. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school alhier zyn ge plaatst de heeren: 1. J. van Dienst, Anna-Jacobapolder; 2. A. C. de Graaf, St.-Maartensdyk3. J. E. Ilarthoorn, Ierseke. Naar aanleiding van de voordracht voor onderwyzer aan de openbare school alhier, leest men in de Zeeuwsche Courant van 31 Mei 1.1. het volgende Ierseke. De heer J. E. Harthoorn alhier is op de voordracht geplaatst voor onderwyzer te Stavenisse, aan de openbare school aldaar. Als bi- zonderheid deelen wy mede, dat de voorgedragene zich heeft moeten verplichten de schooluren met bidden te beginnen en met dankzegging te eindigen. Oud-Vo9semeor. De heer M. den Engelsman, als volontair aan de o. 1. school alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht van onderwijzer aan de o. 1. school te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Benoemd tot hoofd der Chr. be waarschool in de Zeeburgerstraat te Amsterdam, mej. Bakker, hoofd van een dergelijke inrichting te Middelburg. De 68ite Algemeene Vergadering van het Ned. Onderw. Genootschap zal, »eleid door den voorzitter van het Hoofd bestuur, gehouden worden op 31 Juli, 1 en 2 Aug. te "Winschoten. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. De bloedarmen, de verzwakten, de neuraBthe- nieken, zjj die lijden, niet aan een heftige ziekte, maar aan die lange ziekten van kwjjning, onder vinden een geestelijke gedruktheid, gekenmerkt door een diepe verveling en een weerzin in het leven, voortkomende uit de smarten die zjj all* dagen verduren. Mad. Boudol, modemaakster, te Lyon (Rhóne, Frankrijk), 29, rue Romarin, ver keerde in zulk een staat, en dit wel gedurende vier jaren. Eindelijk onderworpen aan de be handeling met de Pink Pillen, heeft deze persoon seffens al die smarten en al die kwalen zien verdwijnen, die haar leven onaangenaam en moeielijk maakten; en nu zjj weer goed gezond is, heeft zjj hare vroolijkheid en hare schoone kleur weergevonden. Madame Boudol „Een mjiner nichten, zelve door uwe uit muntende Pink Pillen genezen, heeft mij, toen zij mij is komen bezoeken om naar mijn gezond heidstoestand te vragen, aangeraden uw genees middel in te nemen. Gedurende drie jaren sukkelde ik, zwak, bloedarm en zoo ondermjjnd dat ik mijne bezigheden had verlaten. Ik had nergens lust in en was zonder kracht, altjjd lijdend aan hoofdpjjnen, duizelingen, ver blindingen, benauwdheid. Ik had een tegenzin in het leven gekregen en daar de voorgeschreven geneeswjjzen niets hadden uitgewerkt, had ik allen moed verloren. Het welzijn dat ik onder vond zoodra ik met het gebruik der Pink Pillen ben begonnen, heeft mij de hoop doen weervinden ik ben dan ook met volharding voortgegaan uwe goede pillen in te nemen. Zij hebben mij geheel hersteld en er blijft geen spoor meer over van die vier slechte jaren van ziekte": Zieken, aarzplt niet gebruik te maken van de l'ink Pillen. Beproeft ze en geeft u rekenschap. Voor velen is de koop van een of twee doosjes geen groote uitgave en wij zjjn overtuigd dat, zoodra gjj met hot gebruik begonnen zjjt, gij er mee wift voortgaan" De Pink Pillen zijn verkrjjgbaar a f 1,75 de doos en a f 9,— de 6 doozen aan het Generaal- Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Balfirma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goedeapotheken en drogisterijen. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar de ge meente Rrouwershaven door dr. P. .1. Proost lo Nyehorne. Landbouw en Veeteelt. 0ud-Vo9semeer. De twee-jarige cursus iu hoefbeslag alhier, zoowel wat theorie als praktijk betreft, is geëindigdde leerlingen zullen in Augustus a.s. examen afleggen te Middelburg. Cortgene. Alhier werd op 4 dezer de jaarlijksche vergadering gehouden van Noord-Bevelandsche oud-leerlingen in landbouwkunde, voorzitter de heer Th. Wolse te Wissenkerke. De rekening gaf een batig saldo van f 133,86. De heeren N. M. Tazélt ar en J. G. v. d. Linde te Colijnsplaat, weiden resp. als penning meester en bestuurslid herkozen. In beginsel verklaarde men zich voor de oprichting van een bond van zuster verenigingen, zooals door de vereeniging Terneuzen was aangegeven. Eindelijk werd besloten op Noord- Beveland een station in te richten voor het onderzoek van melk op 't vetgehalte. Dit werd dienstig geacht, zoowel als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1