ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 4 Juni 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit de Hofstad. (Z ierikzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9396. Directeur! A. i. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrij dagsmiddags uiterlijk 2 ure. INDIË. De „Hertog Hendrik" is van Menado vertrokken met geheime opdracht, in verband met beweerde pogingen van den Japanschen kruiser „Yodo" om de kust op te nemen. De „Yodo" is ook by Poeloe Laoet gezien doch verder gestoomd, want daar lagen Nederlandsche oorlogsschepen. In Soerabaja loopt het gerucht dat de „Yodo" in de straat van Bali ook opnamen heeft gedaan. Twee Nederlandsche torpedobooten zullen de „Hertog Hendrik" naar Ma kassar volgen. ZUID-AFRIKA. Dank zy een nieuw verdelgingsmiddel, bestaande uit een arsenicura-houdende suikeroplossing, die op het gras wordt gesproeid, rekent de regeering van Zuid- Afrika de bekende sprinkhanenplaag voortaan met goed gevolg te kunnen bestrijden. Br zijn intusschen nog Boeren, die de bestrijding van de sprinkhanen goddeloos achten, want God heeft de sprinkhanen geschapen, zeggen zij, tot straf voor den mensch. PORTUGAL. Lissabon, 1 Juni. Gedurende hevige stormen in het Noorden van Portugal werden verscheidene personen door den bliksem getroffen. Bij Leiria leed een visschersboot schipbreuk, waarbij twaalf personen verdronken. FRANKRIJK. De Parijsche bladen melden, dat nog dit jaar, behalve de bezoeken aau de hoven te Londen en te Madrid, door president Poincaré nog een derde bezoek zal worden afgelegd en wel aan den tsaar van Rusland. ENGELAND. Mevrouw Pankhurst, de suffragettes- leidster, is opnieuw uit de gevangenis vrygelaten. Zy is zeer ziek en werd per ambulancewagen overgebracht naar het huis van een vriendin, waar zij verpleegd zal worden. DUITSCHLAND. Evenals in andere deelen van Europa, heeft Zaterdagavond ook in Duitschland, na een bijna onverdragelyken warmen voorjaarsdag, een zwaar onweer gewoed, dat vooral te Berlijn en omstreken onheil heeft aangericht. Kort nadat het onweer was uitgebroken, stonden reeds verschei dene straten der hoofstad van het Duitsche rijk onder water en werden tal van kelderwoningen overstroomd. De brand weer werd niet minder dan vijftig maal gealarmeerd, om het in de woningen binnengedrongen regenwater weer uit te pompen, of branden te blusschen, veroorzaakt door het inslaan van den bliksem. In het noorden der stad was het tramverkeer langen tijd gestremd. Ook de omliggende plaatsen van Berlijn hebben veel van den storm .te lijden gehad. Een achtjarig knaapje en een arbeider werden door den bliksem getrof fen en op slag gedood, terwijl tal van anderen door het hemelvuur min of meer ernstig gewond werden. BELGIË. De keizerin-weduwe van Rusland is dezer dagen over Galais naar Londen vertrokken. Op Belgisch gebied, dat zij 's nachts passeerde werd langs een reusachtigen omweg gereden, daar uit vrees voor anarchisten geen groote stations mochten aangedaan worden. NEDERLAND. Utrecht, 3 Juni. Gisterenavond hiel den de deelnemers aan den Rooden Maandag, die met den trein uit Amsterdam terugkwamen, een betooging in de groote zaal van „Tivoli", die druk bezocht was en waarin door den heer R. Stenhuis, uit Delft, een rede voor algemeen kiesrecht gehouden werd. Van het station af werd in optocht met drie muziekkorpsen naar „Tivoli" gemarcheerd. Een dertigtal organisaties met banieren namen aan de betooging deel. Een groote menschenmassa was op de been, waaronder een aantal jongelui met oranje getooid, die een tegen- manifestatie trachtten te houden, doch die door de politie op een afstand ge houden werden. In het Utr. Dagbl. van Zaterdag avond kwam een advertentie voor, waarin werd aangekondigd, dat iemand een portefeuille met f 3500 heeft ver loren. Het blad kan hieromtrent een en ander mededeelen, en wel allereerst dit, dat het ook niet onraogelyk is, dat de bewuste portefeuille met f 3500 is gerold. De eigenaar van het verdwenen voorworp was Zaterdagmorgen bij Kol geweest aan de Oude Gracht en ging van dit bankierskantoor naar huis, door de Lichte en Donkere Gaard. Daar liep een deftig'gekleed heer hem bij ongeluk tegen het lijf, doordat deze z'n hand schoenen liet vallen, die de onbekende persoon haastig opraapte, zeggende: „Pardon", bedoeld als excuus voor de aanraking met den eigenaar van de portefeuille. Deze sloeg op dit kleine incident goen acht en vervolgde zyn weg naar huis, toen in de Nachtegaal straat voor de tweede maal een heer tegen hem opliep, die eveneens zyn handschoenen op den grond liet vallen en ze eveneens opbeurde met de ver ontschuldiging „O, pardon". Even later bemerkte onze stadgenoot dat hy z'n portefeuille met de f 3500 miste. Vermoed wordt thans, dat men hem die portefeuille heeft ontrolddat de dader het eerst in de Lichte Gaard heeft geprobeerd onder het voorwendsel z'n handschoenen te laten vallen, dat het toen niet is gelukt, waarop hij zijn truc in de Nachtegaalstraat heeft, her haald, hoogst waarschynlijk met een beter resultaat. Na de vermissing van de portefeuille herinnerde de eigenaar zich, hoe hem tot tweemalen toe hetzelfde incident was overkomen met den mijnheer, die handschoenen liet vallen, waarop toen de veronderstelling voor de hand lag, dat men hem had gerold. VIII. Het gaat dit jaar nog al met het Haagsche „doode seizoen", dat is de tijd, waarop de uitgaande wereld (waar toe elk rechtgeaard .Hagenaar behoort of net doet alsof hij er toe behoort) niet goed met haar geld meer raad weet. Operaconcertcomediehet is alles potdicht tot den volgenden winter, en de Scheveningsche zoiner- vermaken, Kurhaus-concerten, festivi teiten enz. zijn nog niet geopend. Daarom weet „men"' met zijn geld en tijd geen raad. Maar gelukkig treft „men" het dit jaar nogal; de reeks Congressen, welke ons in den loop van dezen zomer te wachten staan, is thans geopend met die van den Internationalen Vrouwenraad, die hier bijeenkomt om voor de vrouwen- en de vredesbeweging propaganda te maken. Dat is al een heel aardige „uitgang" voor menigeen hij of zij neemt een kaart en kijkt toe. Want te zien is er wel zoo wat; Engelschegravinnen, Duitsche baronessen, Hongaarsche dames vaiTiioogen stand, Zweedsche, Belgische en Fransche vrouwen uit de allerbeste kringen, zie daar de meerderheid, waaruit deze inter nationale vertegenwoordigsters hunner nationale bonden bestaan. Het spreekt van zelf, dat menige Haagsche schoone meer met het oog bij de keur der buitenlandsche toiletten der gedelegeerden is, dan met den geest bij de zaak waarom zij gekomen zijn. Bij de plechtige opening heerschte dan reeds al aanstonds een zeer mondaine toon, en onze burgemeester heeft zich in een keurige in het Eugelsch gehouden toe spraak niet onbetuigd gelaten. De dames zijn op een „thee" genoodigd goweest bij de vrouw van den Engelscheu gezant, die haar reeks salons voor dien middag gastvrij bad opengesteld; dan nog een soiree bij een onzer rijkste gemeenteraadsleden, kortom het ontbreekt alweer niet aan het „Haagsch cachet". Als nu maar al deze internationale dames een goeden dunk van odzg stad en ons land (want velen doen van hieruit auto-tocliten) medenemen, en daaraan valt niet te twijfelen, nu dan heeft weder niemand te klagen gehad. Wie wel klagen, alle jaren, maar toch alle jaren terug komen, zijn de meeste exploitanten der kermis-vermakelijkheden in onzen dierentuiy. Gedurende 2 weken in Mei heeft binnen de omheining van ons „Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap" een gebeurtenis plaats, die zoomin iets met botanie (of het moest de margarine in de poffertjes zijn) dan wel met zoölogie (afgescheiden van de executanten in het vlooien-theater) iots te maken heeft en bovendien alles behalve koninklyk is. Wat elk mensch een kermis noemt, heet hier een „voor jaarsfeest". Dat is weer dat bekende „cachet" dat de residentie op alles drukt. De leden hebben vrijen toegang, het gewone publiek tegen entrée, met het gevolg, dat het „eigenlijke" publiek van jonge en oudere lach-grage en met een voudig vermaak zich vergenoegende menschen totaal afwezig blijft. Het „feestelijk" van deze voorjaars .aan gelegenheid is er dan ook absoluut niet te vinden. Saai, stijf en krenterig bovendien, zóó bezoekt de Hagenaar deze kermispardon dit voorjaarsfeest. Maar over een paar dagen, dan wordt alles weder ingepakt, liet gras en de bloemperken die natuurlijk plat getreden en vernield zijn, worden hersteld en het voorjaarsfeest in den Haagschen dierentuin behoort, voor dit jaar, tot het verleden. In elk geval heeft het zijn Ilaagschen plicht gedaan, door ons weder door 2 weken „dood-seizoen" heen te brengen naar de komende heerlijkheden. Zal dè gomeenteraads-verkiezing voor menigeen de heerlijkheid van een zetel in den vroedschap verschaften, voor één der vroede vaderen zal zij geen vreugde brengen. Dat is voor onzen volijverigen wethouder van financiën. Achttien jaar achtereen is de heer Simons lid van den gemeenteraad geweest, waarvan de laatste 9 jaar tevens als hoofd van ons ge meentelijk departement van financiën. Zoo nauwgezet en ter zake kundig heeft deze wethouder niet al die jaren de tallooze millioenen onzer belasting penningen uitgegeven of, ondank is 's werelds loon, men heeft hem thans uitgestooten. Althans de vrijzinnige kies verenigingen hebben zijn candidatuur als gemeenteraadslid niet meer gesteld, en op andere wijze gecandideerd te worden, daarvoor bedaukt de heer Simons. Dies zullen wij hem op de Groenmarkt, waar ons mooie oude stadhuis staat, voortaan missen. De oorzaak van dit alles is, dat de wethouder wat al te veel in het laadje heeft willen krijgen of liever willen houden. Eenige jaren ge leden is de ambtelijke vergissing begaan, door de groote magazijnen en winkels, buiten den eigenaar, nog eens afzonder lijk in de belasting aan te slaan. Dadelijk daarop hebben verscheidenen tegen zulk een aanslag, die inmiddels betaald moest wordengeprotesteerd. En al wie reclameerde heeft zijn lieve geld terug gekregen; omdat de zaak op een, al dan niet, opzettelijke vergissing berustte. Maar die niet reclameerden ontvingen ook niets terug, dit nu is niet goed te rijmen met een rich tig beheer van de belangen, niet alleen dei- gemeente maar ook van de ingezetenen. Dat is den koogsten ambtenaar onzer fiuancieele afdeeling nog al erg kwalijk genomenen dat het muisje een staart heeft, bewijst het briefje van den wethouder, dat in de couranten is ge publiceerd en waarbij hij gezien de animo zijner politieke geestverwanten zich niet wil laten caudideereu, door anderen, en liever maar heengaat. In elk geval zal onze gemeenteraad dus in zijn nieuwe formatie een gezien en ijverig vertrouwensman moeten missen. HAGEMAN. Menscheu (lie rechts stemmen. Het Amersf'oortsch Dagbl. bevat het volgende verslag van een politieke ver gadering te Westbroek. Gisteravond werd te Westbroek bij Maartensdyk, onder voorzitterschap van baron Rengers, een openbare vergadering gehouden, waar de heer Kip, candidaat in de theologie, sprak over het onderwerp hoe staan wij, godsdienstige menschen, tegenover de coalitie? Op deze samen komst ging het zeer rumoerig toe. De order, uitgevaardigd door de Stichtsche Courant tegen dezen evenzeer gevreesden als gehaten coalitie-bestrijder eens goed van leer to trekken, was trouw opgevolgd. Het lokaal was geheel bezet, voor het raeerendeel met rechtsche kiezers. De heer Kip wees op het verkeerde van samengaan met Rome, op het weinig specifiek christelyke, wat dit kabinet tot stand gebracht had, en beval de candidatuur van mr. W. H. de Beaufort ten krachtigste aan. In debat kwam allereerst ds. Ofleringa, geref. predikant te Achttienhoven. Wat hij zeide, was vooraf thuis zorgvuldig en waarschynlyk wet overwogen opge schreven in een preekboekje. Na de coalitie te hebben verheerlijkt, vertelde hy den aanwezigen, dat links steraden: caféhouder, operazangers, tooneelspelers en bordeelhcudes (ds. O. gebruikte een ander woord). De volgende debater, het hoofd der bizondere school ontzag zich zelfs niet te zeggen, dat de heer Kip zich het behaagelijkst scheen te gevoelen in gezelschap van bordeelhouders. De laatste debater, een landbouwer, verkondigde dat, indien te Westbroek tien bordeelhouders waren (het plaatsje telt 1100 inwoners), deze allen links zouden stemmen. Na sluiting van het debat, waarvan deze trekjes het peil aangeven, maakte het hoofd der bizondere school er nog aanmerking op, dat deze byeenkomst niet met dankzegging gesloten was, hetgeen voor hem reden was te twyfelen aan de orthodoxie van den spreker I De aanwezigen waren dermate opge wonden, dat zy de uitgedeelde portretten van den heer De Beaufort en vlugschriften in stukken scheurden en den voorzitter in het gezicht gooiden. Beschermd door weidenkenden, konden voorzitter en spreker het rijtuig veilig bereiken. Ingezoiideii Stukken. Bruinisse vooruit? Verleden week Woensdag hebben onze vroede vaderen vergaderd, en hebben weer eens blijk gegeven van hun instinct |in het beramen van grootsche plannen in het belang van Brui- nisse's ingezetenen. Wat de heeren nu hebben samengesteld gaat aan ieders begrip te boven. Wie heeft ooit kunnen bedenken, dat het on welriekende rioolvocht nog benut zou worden ten algemeene nutte? Er is dan n.l. besloten, de modder, die zich ophoopt aan het eind van het riool der Dee, achter een houten beschoeiing te vergaren, wat met een kleine opoffering hunnerzijds zeer wel mogelijk is te gebruiken voor de zóó zeer geneeskrachtige „modder baden". Daar nu een geest van groot vernuft in onze vroede vaderen gevaren is; zullen zij ook wel weten uit te vinden een „spuisysteem" voor verstopte hersenen, zoodat Bruinisse een schoone toekomst tegemoet gaat, en de reputatie van Wiesbaden tot nul zal reduceeren. Critas stelt zich nu zoo voor, dat onder hunne leiding ook wel zal begrepen zijn een plan, om de bijeen- gegaaide modder eveneens als het terrein der gedempte Dee, voor een billijken prijs beschik baar te stellen, en daardoor de lijdende menseb- heid tot zich zal trachten te trekkendie behoefte heeft aan geneeskrachtige middelen. Wie weet, welke philantropische onderne mingen onder hunne leiding nog op Bruinisse tot stand gebracht worden. Zal Bruinisse nu r.iet vooruit moetenonder een regeering van energieke mannen V Critas zuu geneigd zijn zich te schamen, om het publiek de groote deugden, die onze vroede vaderen bezitten in een verkeerd daglicht voor te stellen doch zoo ver in het nog niet, aangezien later blijken zal, dat hun plannen onafdoende zijn, doch enkel en alleen maar de dubbeltjes van den belastingbetaler zoek maken. Critas beschouwt liun pogingen om zoodoende de omwonenden van den stank te bevrijden, als een stuipbeweging om hunne fouten te dekken voor het rioolstelsel der Dee, doch ten koste van den belastingbetaler. Het kan volgens Critas bescheiden mecning geen afdoend werk zijn. De fout ligt in het rioleeren en gemis aan een spuisysteem. Dat alleen kan afdoende geacht worden, en al wat op den ingeslagen weg der vroede vaderen daargesteld wordt, zal blijken lapmiddels te zjjn waar een massa geld aan verknoeid wordt. Ik begrijp de heeren niet, daar zij te kampen hebben met de financien, waarom zij geen andere middelen beramen, aangezien deze voldoende aan wezig zijn tenzij zij de zaak goed inzien en het ontleedmes diep in dc wonde durven zetten, wat op den duur het voordceligst blijken zou. Het spreekwoord zegt: „zachte heelmeesters maken stinkende wonden". Zij zullen door zoo te blijven handelen, de gemeente diep in schulden zetten, te zwaar om door hen gedragen te worden. Er zijn voor beelden genoeg om daaruit door hen leering te trekken. Critas wil eerst noemen „Steinswei", waar destijds ook hoog tegen opgezien werd, doch zeer rendabel gebleken is. Het postkantoor had ook in het centrum der gemeente kunnen staan, wanneer de mannen van destijds eensgezind de belangen van de gemeente begrepen hadden, welks ongerief nu elkeen constateert. Men kan zoo doorgaan, doch laten de heeren hieruit voordeel trekkeD. Bruinisse, 30 Mei 1913. CRITAS. MARKTBERICHTEN. Tliolen, 3 Juni. Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 A f 8,50; nieuwe f A f haver f 4,50 A f 5,rogge f 6 k f6,76; wintergerst f 5,70 kt 6,25; aardappelen, blauwe f2,k f2,10 per H.L.witte f 1,40 Af 1,50 per H.L.peren f k f jutten f k f appelen f Af,per 6 L.; uien f Af per 50 K.£Lhooi f 20 A f 25 per 1000 K.G.stroo f7 A f 11 per 100 bossen; zomergerst f A f per H.L. Rotterdam, 3 Juni. Aanvoer 53 paarden, 1944 magere en 475 vette runderen, 182 vette en 702 nuchtere kalveren, 941 varkens, -175 biggen. Koeien 40 tot 44 A 47 ct., ossen 39 tot 43 A 46 ct., stieren 35 A 40 ct., kalveren 47^ tot 52£ A 55 ct., varkens 25 A 28 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 170 A f 330, kalfkoeien f 180 A f 340, stieren f 150 A f 380, pinken f 110 Af 130, vaarzen f 120 A f 180, alles mager vee; biggen f 12 A f 20, slachtpaarden f 80 A f 150, werk paarden f 120 A f 240, hitten f 110 A f 220. Nuchtere kalverenfok- f 18 A f 32, slacht- f 12 A f 17. Op de vette markt was de handel in beste spoelingkoeien reeds by den aan vang zeer levendig, er waren veel buitenl. slagers ter markt, de prijzen waren abnormaal hoog, er werd zelf in enkele gevallen tot 50 ct. besteed, doch die prijzen kunnen geen markt- noteering uitmakentoch besteedde men in vele gevallen 1 ct. boven noteering. Ook voor beste ossen werden hooge pryzen besteed, over 't algemeen was de handel bevredigend. Voor 't buitenland werd weinig gekocht. De aanvoer van vet vee was niet al te groot. Stieren tamelyk aangevoerd, aan vankelijk was de kooplust redelyk, later werd dit minder. Toch konden de hooge vraagpryzen bedongen worden. Vette kalveren in de prima soorten vlug te verkoopen, mindere soorten gingen niet zoo vlot van de hand. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien bevredigend. De aanvoer niet overgroot. Toch waren melkkoeien beter te plaatsen dan kalf koeien. Men besteedde hooge pryzen, het was byna uitsluitend binnenlandsche handel, voor 't buitenland werd weinig gekocht. Jong vee tamelijk ter markt, de omzet ging zeer langzaam, de pryzen der vorige week besteed, bleven vrywel gehandhaafd. Nuchtere fokkalveren zeer duur, exportkalveren iets minder dan vorige week, de berichten uit Londen waren ook niet bevredigend. De aanvoer wordt minder, de omzet ging niet vlottend. Werkpaarden, goede exemplaren weinig ter markt, met tragen handel; slachl paarden duur, met bevredigenden omzet. Handel in hitten traag. Biggen tamelyk aangevoerd, pryzen lager dan vorige week, omzet traag. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Maans- L.W. Juni. H.W. ouderdom. u. m. u. m. 4. W. 8.17 n. voorm. 2.17 7.51 nam. 2.40 8.11 5. 2 voorm. 2.58 8.25 nam. 3.19 8.49 6. 3 voorm. 3.40 9. 1 nam. 4. 2 9.29 7. 4 voorm. 4.25 9.39 nam. 4.44 10.16 8. Z. 5 voorm. 5. 9 10.27 nam. 5.23 11. 0 9. 6 voorm. 5.53 11.18 nam. 6. 7 11.50 10. 7 voorm. 6.42 i» nam. 6.59 0.21 11. W. 9 4.57 n. voorm. 7.34 0.45 nam. 7.50 1.24 Tjjd van H.W. te Dordrecht 8.15 uur L.W. 5.30 later.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5