ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 Juni 1913. Tweede Blad. Wat zal de Tarief wet ons kosten? (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9395. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdagsmiddags uiterlijk 2 ure] Wij hebben ditmaal maar alleen het oog op hetgeen de Tariefwet rechts- streeks zal vragen, dus uitsluitend als verhoogde opbrengst der invoerrechten, en laten nu derhalve buiten beschouwing de prijsverhooging van binnenlandsche producten, welke het indirect gevolg zal zijn van het verhoogde tarief. Waar de hoogere opbrengst der invoer rechten vandaan moeten komen Ter beantwoording van deze vraag doen wij hier en daar een greep in de cijfers, welke door den Minister als vermoedelijke opbrengst zijn geraamd. Er zal, als die herziene raming blijkt juist te zijn, bijv. worden betaald als nieuw recht, dat beteekent als recht op die artikelen, welke tot dusver vry worden ingevoerd, voor: Klompenf Geneesmiddelen Zool- en riemleder Touw Gerookte visch Sponsen Paarden voor de slachtbank Magarine Boter Drukinkt Bijen- en plantenwas Naaigaren Metselsteenen Dakpannen Spelden, naalden, baken en oogen Spijkers, krammen enz. Zeildoek en zeilen 30.000 30.000 240.000 75.000 23.000 7.000 57.000 00.000 180.000 3.000 12.000 120.000 220.000 20.000 7.000 90,000 13.000 f 1.197.000 Dit alles zal worden belast, als dit Ministerie aanblijft, en rechts bij de stembus zegeviert. Maar dat alles zal niet worden belast, als links in Juni de overwinning behaalt. Prent dit goed in Uw geheugen, kiezers van dit district. Ongeveer verdubbeld zal worden de opbrengst van het invoerrecht o.m. op HonigI 200.000 men in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika tot zijn schade en schande ervaren, met het gevolg, dat het volk zich tegen de protectie en het daaruit voortvloeiende trust- en monopolie-stelsel heeft uitgesproken door Woodrow Wilson tot president te kiezen. Reeds na enkele maanden is een nieuwe Tariefwet aaugenomen door het Huis van afgevaardigden, waarbij de invoer rechten deels geheel worden afgeschaft, deels tot op ongeveer, de helft worden verlaagd als de wet ook door den Seuaat zal zijn aangenomen. Als bewijs van de verwording der po litieke zeden in dit land der protectie kan dienen, dat president Wilson een krachtig protest heeft moeten doen hooren tegen de pogiDgen, door de be langhebbenden in het werk gesteld om de leden van den Senaat om te koopen ten einde hen tegen de Tariefverlaging te doen stemmen. Maar desondanks wordt aanneming van het wetsontwerp verwacht. En niet alleen in de Vereenigde Staten, doch ook in vele andere protec tionistische landen neemt het verzet tegen de bescherming toe, of is men reeds overgegaan tot verlaging en af schaffing der invoerrechten. Alleen bij ons wil de Regeeriug juist de tegenovergestelde richting uit. Niet omdat dit in gemoede kan worden ge acht te zijn in 's lands belang, doch uitsluitend omdat de coalitie daarin haar voordeel ziet. Als het ergens geldt, dan geldt het bij de invoering van protectiemen wachte zich voor den eersten stap! Iedere nieuwe bescherming beteekent vermeerdering van invoerrechten, bij gevolg hoogere prijzen, dus meer betalen, voornamelijk door hen, die het niet kunnen missen. Dit houde men goed in het oog! En wie dit in het oog houdt, zal bij de Juni-stembus zich scharen aan de zijde van links, en zijn stem uitbrengen op: Pruimtabak Lint, band en veteren Hoeden en petten Meubelen Papier Manufacturen 12.500 130.000 240.000 3G0.000 I 561.000 I 2.800.000 f 4 303 500 Van al die genoemde artikelen dus een aanmerkelijk verhoogd invoer recht worden geheven, hetgeen tenge volge zal hebben, dat de verbruikers die artikelen duurder zullen moeten betalen, als rechts in Juni wint, en Kolkman aan het bewind blijft. Nagenoeg twee-en-een-lialf maal zooveel als thans zal zijn de opbrengst der invoerrechten van gemaakte kleederen, waarvoor de raming luidt f 1.380.000. Wat de 10 millioen, die bet ontwerp- Kolkman jaarlijks meer moet opbrengen, bovendien zal kosten aan de verbruikers als gevolg van de ver hooging der prijzen van binnen landsche fabrikaten, is nu natuurlijk nog niet te zeggen. In Duitschland berekent men, op grond van de ervaring, dat daarvoor elke Mark, die aan invoer rechten komt in 'sRijks schatkist, zes Mark komen uit de zakken der ver bruikers. Wij kunnen dus zoo ongeveer nagaan, wat ons boven het hoofd hangt, als het ontwerp-Kolkman wet wordt. Daarbij vergete men niet, dat hetgean nu wordt voorgesteld, nog maar een begin is, en dat, naar de ondervinding leert, de bescherming, eans ingevoerd, zich steeds uitbreidt. Want bescherming is nu eenmaal niet mogelijk dan van den een ten koste van den ander. Wie in het gedrang komt, omdat hij niet beschermd wordt, zal ora bescherming roepen, en wie reeds be schermd is, om meer bescherming. En zoo gaat het maar door! Tot welke rotte toestanden het geknoei met tariefgunsten aanleiding geeft, heeft Openbare Gemeenteraadsvergadering te T h o I e n op Donderdag 29 Mei, des naraidd. 2 ure. Voorzitter de burgemeester M. G. van Stapele. Na opening der vergadering deelt deze mede, dat hij schriftelijk bericht ontving van de heeren W. Moelker, jhr. J. van Vredenburgh en J. K. van der Stel, dat zy verhinderd zyn deze ver gadering by te wonen, zoodat aanwezig zyn 8 leden. Daarop worden de notulen der laatste vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat op het gesprokene in de laatste ver gadering betreffende het rooken in de keuken en kamer van den gemeente bode, door den gemeente-bouwmeester een begrooting van kosten is ingediend betreffende de middelen, die tot ver betering zouden kunnen dienen. Door den gemeente-bouwmeester zijn twee plannen ingediend. Het 1ste plan de schoorsteen met ijzeren pijpen en ankers voor het gevaar van omwaaien k f 72, plus de kosten voor metselwerk f 50, zou f 130 bedragen. Het 2de plan bestaat in het opmetselen van den be- staanden schoorsteen en te voorzien van een paar steenen buizen. Dit plan acht de gemeente-bouwmeester het voor- deeligste en ook het doeltreffendste De kosten hiervan worden geraamd op f 25 ii f 30. Over deze twee plannen ontspon zich een breedvoerige discussie. Vele leden gaven uit eigen ervaring een stukje rookgeschiedenis ten beste, en diepten uit het verleden eenige destijds toegepaste middelen op, waarmede het heerschende kwaad toen maals is gestuit, totdat men eindelijk met algeraeene steramen besloot ora als proef één der bewuste schoorsteenen met metselwerk te verhoogen. De heer Hollestelle wenscht op te merken, dat vooraleer men er toe over gaat, den schoorsteen eerst grondig zal moeten onderzoeken, of hij een hoogeren opbouw dragen kan. Dit wordt goedgevonden. Onder de ingekomen stukken behoort een request van den heer 0. A. H. Stoutjesdijk, verzoekende ora afkoop van cyns op eenige perceelen in den Peuke polder. Met algeraeene stemmen wordt dit goedgekeurd. Verder stelt de voorzitter voor om, daar de gemeenteraad nu besloot tot afkoop, dit vrijkomende geld te be stemmen tot delging van hypotheek op het huis van den gemeente-veld wachter, en dit aan Gedep. Staten aan te vragen. Wordt gelezen een dankbetuiging van P. Narebout, ambtenaar ter secretarie, voor de verhooging zijner jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een request van M. J. Scheffelaar, waarin deze den raad ver zoekt, nu hy zelf de gasbuizen van af den Oud-Vossemeerschen pont tot aan de door hem bebouwde perceelen heeft aangelegd, dat hem een uitgave kost van ruim f 300, hem te willen geven 2 lantaarns en het onderhoud dier lantaarns voor eigen rekeuing te nemen. Adressant grondt zijn verzoek hierop, dathy, waar hy zoo'n groot offer bracht door het leggen der gasbuizen voor eigen rekening, hy van den gemeenteraad verwachten mag, dat hij deze kleine kosten van hem zal willen overnemen. De voorzitter zegt, dat de Raad reeds een en andermaal over ditzelfde verzoek heeft beraadslaagd. De bouwer wist, toen hij begon met bouwen, dat hy van de gemeente geen verlichting noch be strating kon verwachtenomdat het terrein ligt buiten de kom der gemeente. Dit is ook voor Burgem. en Weth. het hoofdargument om wederom voor te stellen afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Quist wil in tegenstelling met het voorstel van Burgera. en Weth. voor den verzoeker een lans breken, hem gaarne 2 lantaarns gunnen. Ziet eens op de enorme kosten, die de man gemaakt heeft, en ziet eens, hoeveel belasting deze menschen opbrengen. Ze betalen met hun belasting verre het dubbele van hetgeen nu gevraagd wordt Ter wille van de menschwaardigheid zou men nu toch moeten besluiten deze menschen te helpen. Werkelijk we doen dan nog niets meer dan onzen moreelen plicht. Spreker is altjjd voor recht en hier geld het een menschwaardig recht, dat ieder zal toejuichen. De heer Noske zegt ook met den heer Quist eens te zyn, dat het met deze zaak al lastiger wordt. Nu de aanvrager zelf de leidingen gelegd heeft zoodat uit dien aanleg blijkt, dat de gasfabriek genegen is gas te leveren wordt het zeer moeilijk om tegen deze verbetering te zyn, en al gaan wij dan ook eenigszins buiten ons boekje, door gas te leveren buiten de kom der gemeente, zal spreker toch tegen het voorstel van Burgem. en Weth. stemmen. De heer Wageraaker zegt, dat de gemeenteraad te voren ook al eens buiten zyn boekje ging inzake de gasverlichting, en wenscht ook in deze met den heer Quist en Noske mee te gaan. De heer Wagtho zegt bepaald voor verlichting te zijn, maar is overtuigd, dat de fabriek geen gas kan produ- ceeren, om die buitenwijk nog te verlichten. De gashouder is te klein en spoedig is de concessie ten einde, zoodat men beter deed daar een paar petroleum lantaarns te plaatsen. Den heer Wageraaker bevreemdt het, dat de gasfabriek haar buizennet uit strekt, en ten slotte geen gas kan leveren. De heer Quist zegt met zekerheid te weten, dat de gasfabriek genegen is gas te leveren. Zelf heeft hy er met den baas-gasfitter over gesproken, en die heeft hem verzekerd, dat het niet meer dan menschwaardig zou zyn van den gemeenteraad, als de gemeenteraad besloot tot gasverlichting. De heer Kegge wenscht naar aan leiding van al het gehoorde, weinig te zeggen, en wenscht zich aan zyn reeds in vorige vergaderingen ingenomen standpunt te houden. De heer Christiaanse zegt, dat het voor Burgera. en Weth. de vaste gedrags lijn is om buiten de kom der gemeente geen verlichting noch bestrating aan te brengen. En daarom kan spreker niet meegaan om verzoeken toe te staan, daar hy te voren alles heeft geweten voor aleer hij er bouwde. De heer Quist zegt, dat zoo iets wel kan verbroken worden, de omstandig heden kunnen er toe leiden, en vooral hier moest men menschwaardig handelen. De heer Christiaanse wil in mensch waardigheid niet achter staan bij den heer Quist. Hy acht het beter hierop niet dieper in te gaan. Daarop volgt de stemming, met uitslag dat 3 leden, de heeren Wagemaker, Noske en Quist zich vóór verlichting verklaarden, terwijl de 5 andere heeren tegen verlichting steraden. Wordt gelezen een missive van Gedep. Staten, betreffende de goedkeuring tot vestiging van het recht van opstal. Idem procesverbaal kasopname bij den gemeente-ontvanger. Worden beiden voor kennisgeving aan genomen. Wordt gelezen een request van W. Deurloo en een van C. van Os, om verhooging hunner jaarwedde. Laatstgenoemd request is voorzien van een zeer uitvoerige memorie van toe lichting. De heer Wagemaker, nog niet wetende of hij vóór of tegen deze verzoeken zal zijn, wenscht van Burgem. en Weth. te vernemen ot er indertijd door jhr. Van Vredenburch niet by Burgera. en Weth. is aangedrongen op eene salaris-regeling voor gemeente-ambtenaren, en of die bij Burgera. en Weth. in bewerking is. De voorzitter zegt, van dusdanige opdracht niets te weten, wel dat er destijds over gesproken is. Wil de ver gadering tot dusdanig besluit komen, dan moet zy daartoe een voorstel doen. De heer Wagemaker merkt op, het de beste manier van oplossi tot dusdanige regeling te geraken. Het gedurig verzoeken om verhooging zou dan ook een einde nemen. De heer Hollestelle zegt, dat zou kunnen onderzocht worden, op welke voorwaarden Deurloo benoemd is. Mis schien is grond te vinden voor inwilliging, misschien ook niet. De voorzitter zegt, dat deze zaak ..jg verband zou kunnen houden met de Pensioenwetten die eerlang door de Eerste Kamer zouden behandeld worden, Hy las nu weer dat er besloten was voorloopig deze wetsontwerpen van de agenda af te voeren. De heer Kegge zou dan liever maar wachten tot deze wetten behandeld waren, we kunnen dan tevens zien, wie de pensioenen betalen zal. De heer Quist zegt, dat de heer Van Os hier nu ora verhooging komt, moet niemand verwonderen. De heer Van Os had, indien de Raad hem benoemd had tot havenmeester, van zelf niet n ora verhooging gekomen. Maar daar de Raad deze betrekking liever gaf aar iemand met een goed rijks-tractement kan men begrijpen dat de heer Van Os, die bepaald op het baantje van haven meester gerekend had, en dit nu voorbij zijn neus zag gaan, dit niet aangenaam vindt, vandaar zijn verzoek ora hooging. Spreker wil dit maar even raededeelen om te laten zien dat we hier moeten zitten om recht te doen. De heer Kegge merkt op dat we hier als raadsleden alle voor ons recht zitten, en anders behoeven wy hier niet te zitten, De heer Quist interurapeertU zoudt ook soms kunnen staan. Maar spreker is overtuigd dat de raad destyds een havenmeester gekozen heeft die zal blijken de rechte man op de rechte plaats te zyn. Daarop wordt het voorstel van den heer Wagemaker om Burgera. en Weth eene salarisregeling te laten maken met algemeene stemmen goedgekeurd. Wordt gelezen een verzoekschrift van de school voor hand- en bouwkundig teekenen ora verlenging harer jaarlyksche subsidie. Na korte discussie wordt besloten weer voor een tijdvak van 5 jaren de gewone subsidie a f 175 per jaar te verleenen. Wordt gelezen een verzoek van A. Keij en 10 anderen waarin zij den raad vragen het kosteloos gebruik der Korte Vest voor hunne vischbeunen. De voorzitter zegt dat de adressanten 1 per M2. vischbeun betalen, dat werkelyk zeer matig berekend is. De heer Quist wil gaarne de adres santen vry stellen, omreden de oester kweekers ook niet betalen. De voorzitter zegt dat de oester- kweekers zelf de omheining rondom de Korte Vest geplaatst hebben. De heer Quist zegt niet geweten te hebben dat zulks voor hun rekening was, maar deze zyn allemaal menschen die ook uit levensonderhoud hun visch beunen daar moeten leggen, om er wat mede te verdienen. De heer Kegge merkt op dat als ieder eens wist wat moeite en last wy met die vischleurders hadden, men net als spreker zou wenschen, dat ze op den dag van morgen allemaal verhuisden met hun beunen. In stemming gebracht wordt besloten met 9 tegen 1 stem op het verzoek afwyzend te beschikken. Tegen de heer Quist. Wordt gelezen een verzoek van C. A. H. Wagtho, inhoudende, dat de gemeenteraad stappen zal doen tot tostelooze bezorging van telegrammen voor hen die even buiten de kom der gemeente wonen. De voorzitter zegt dat Tholen een hoofdkantoor is in tegenstelling van de hulptelegraafkantoren op het eiland, waar de bezorging kosteloos geschiedt, en acht het dan het beste om adressant te zeggen zich te wenden tot de daar voor bevoegde autoriteiten. Wordt gelezen een request van J. Baaij en J. v. d. Berge, verzoekende in aan merking te mogen komen bij het terrein der havenbesehoeiing. De heer Wagemaker zegt dat de Raad feitelyk verplicht is tot aanbesteding van dit werk, in aansluiting met vorige genomen besluiten. We kunnen er dus wel over stemmen, maar feitelijk kan deze stemming wel achterwege blijven. Hier wordt geruimen tyd over gediscu- Tot stemming overgegaan, wordt be sloten dit werk aan te besteden. Tegen aanbestedingHollestelle Christiaanse en Wagtho. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente. Dit zal bij de Raadsleden worden rondgezonden. De af- en overschrijving begrooting 19121913 wordt goedgekeurd. Een aanvraag van Burgem. en Weth., het bouwverbod te mogen toepassen op eenige perceelen in de kom der gemeente, wordt met algeraeene stemmen stil zwijgend goedgekeurd. Daarop volgt de rondvraag. De heer Wageraaker klaagt over den geduchten stank der oesterschèlpen op de haven. Vooral met de heerschende warmte is het ondragelijk als men er passeert. De voorzitter zegt, het volkomen met spreker eens te zijn, en zal by den eigenaar informeeren wanneer deze partij weggaat. Tegenwoordig gaan ze direct door naar Engeland, en dan moet de hoeveelheid grooter zyn dan vroeger, ora er een Engelsche boot onmiddellijk mee af te laden. Den heer Kegge hindert het, dat de grind dit jaar zoo uiterst lang op de haven blijft liggen. Bij aanvoer wordt nog haven- of kadegeld geheven, en nu laat het Polderbestuur de grind maar liggen. Dit zou bepaald niet plaats hebben, als er voor betaald moest worden en nu ligt de grind daar reeds eenige maanden en ze wordt vertrapt en weggeholpen, zoodat de geheele haven op den duur met grind bezaaid wordt. De heer Wagtho antwoordt, dat dit voornamelijk voorkomt, dat de grind valt in een tijd, dat er veel veulen- merries by de boeren zyn, die kunnen dan voor geen kar loopen. De heer Kegge vindt dit maar een uitvlucht. De heer Wagtho interurapeert: als het stormt, vaart U dan ook niet, terwijl de heer Noske meent dat men dan moet trachten de grind later te laten komen. De heer Wagtho zegt, dat de schipper dit in handen heelt en het bestuur der polders er weinig aan doen kan. Besloten wordt na eenige discussie een schrijven te richten aan het poldor- bestuur, en daarin te bepalen den tyd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 3