„Buitenzorg"-Tholen. Vergadering S.D.A.P. „Tot HI lit vaii 't Algemeen". Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. GEVRAAGD Opening Tuinen 8 Juni a.s., H.H. Landbouwers C. VAN SPLUNDER, Lz., C. Davidse, „Eendracht Bindt", Vrijzinnige Kiesvereeniging, goede bergplaats voor Fietsen. Aan het slot zyner belangwekkende rede wekte de begaafde spreker de kiezers op, hunne stem uit te brengen op Mr. Patyn. Nadat de leider dezer vergadering den spreker had gedankt voor zijne rede en het publiek voor de opkomst, werd het woord verleend aan den heer v. d. Doe, die met den spreker wenschte te debatteeren. Op zakelyke wyze werd deze door den spreker van antwoord gediend. Oosterland, 2 Juni Vrydag en Zaterdag gaf alhier de heer Peeters van Bergen op Zoom een voorstelling met zyn electro- bioscoop. Mocht de heer Peeters Vrydag teleurstellend op de schaars bezette zaal neerzien, Zaterdag was het publiek in grooten getale opgekomen. De ver schillende voorstellingendie hoofd zakelijk uit prachtige natuuropnamen bestonden, vielen zeer in den smaak. Wy roepen dan ook den heer Peeters een hartelyk tot weerziens toe. St.-Filipsland, 31 Mei. By het hevig onweer van gisteravond zijn door den bliksem van een 20-tal telefoonpalen de isolatoorpotjes stuk geslagen. Alhier is een vryzinnigë kies- vereeniging opgericht met aanvankelyk 25 leden. Stavenisse, 2 Juni. Zaterdag ver gaderde te Tholen de afdeeling „Tholen en St.-Philipsland" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies onder het presidium van den heer J. W. H. F. Buyze van Stavenisse. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er in 1912 ontvangen was f 270,83 en uitgegeven f 233,846, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 36,98 5 Een 4-tal kinderen, waarvan 1 ge durende 3 maanden, werden gezonden naar Egraond aan Zee en naar Zonne- heuvel. De resultaten waren zeer be vredigend. Als secretaresse werd in de plaats van mej. P. H. Plansoen (vertrokken) benoemd mej. K. Suurland van Stavenisse, en de aftredende bestuursleden, namelyk mevr. Wagenmaker, mej. Hartog, mej. T. P. Slager en dr. Tazelaar, werden allen herbenoemd. Het ledental was, dank zy het werken van mej. T. P. Slager te St.-Annaland, en van mej. Slier te St.-Maartensdijk, alsmede na het houden van een propa- ganda-lezing door den heer Buyze te St.-Philipsland, gestegen van 206 tot 276. Na afloop maakte men een wandeling door de prachtige tuinen op „Buiten zorg" van Jhr. J. van "Vredenburch. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Scherpenisse. In de 1.1. Zaterdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Oud-Kerapenshofstede, werd de rekening over het dienstjaar 1912/13 vastgesteld op een bedrag van f 2545,67 in ontvangst en op f 2540,445 in uit gaaf. De begrooting voor het dienstjaar 1913/14 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1399,355 Voorts werd herbenoemd tot dykgraaf van genoemden polder de heer Jac. Droogendijk en tot dykraadslid de heer C. Kodde Nz., beiden alhier. St.-Annaland, 30 Mei. Als spreker zal hier in het hótel „Havenzicht", op Woensdagavond 11 Juni, optreden de heer P. K. Peerlkamp van Middelburg, met het onderwerp„De openbare school". Voor drie-kwart-eeuw diende als koewachter op de hofstede „Bleyendaal" Jacob Gunter, die natuurlijk den koopdag bijwoonde, die gehouden werd, toen de hoeve aan de familie Geluk kwam. Nu leek het den 86-jarigen, nog vrij krassen man de vorige week zoo aardig toe, na zoovele jaren nogmaals daar een koopdag bij te wonen en hij getroostte zich de moeite van een half uur gaans om er te komen. Vanzelf liet hij zich een weinig voorstaan op die bizonderheid en vertelde hij gaarne aan een ieder, die zijn ver wondering te kennen gaf over zyn aan wezigheid aldaarwat hem daartoe gebracht had en tevens, dat hij zich nog vele dingen van dien dag herinneren kon. St.-tfaartensdtyk. Zaterdagavond trad hier voor een goed gevulde zaal op de heer G. Middelburg van 's-Gravenhage, candidaat voor de Tweede Kamer der sociaal-demokratische partij in het district Goes. Het onderwerp van sprekers rede was: „De sociaal-democratie tegenover coalitie en concentratie by de aanstaande verkiezingen". In een rede, die met de grootste aandacht werd aangehoord, bestreed de heer Middelburg zoowel de concentratie als de coalitie. Hierbij stelde hy zich geheel op het standpunt van den arbeider, waaronder hij overigens alle kleine luiden rekende. Aan de hand van de Handelingen der Tweede Kamer toonde hij aan uit de gehouden stem mingen, dat de heer Lohman, de tegen woordige afgevaardigde voor Goes, steeds had gestemd tegen wetten of tegen wets artikelen, die beoogden een verbetering te brengen in het lot der arbeidersklasse. Bij het einde der rede werden nog enkele opmerkingen gemaakt, die door den spreker werden beantwoord. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen ts Tholen ds. Lans van St.-Annaland. Aangenomen 't beroep naar Hellen- doorn door ds. E. G. J. Bal te St.-Filipsland. Serooskerke. Onze beroepen predikant de heer Adriani, zal Zondag 22 Juni a.8. alhier, des middags zyn intrede doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door den heer M. A. Adriani, emeritus predikant te Utrecht. St.-Annaland, 2 Juni. Tot notabele (vacature wylen A. Soeters) werd verleden Vrydag by herstemming gekozen de heer M. C. van Elsacker met 99 stemmen, tegen 98 op den heer P. Scherpenisse. Middelburg, Door een aantal personen, behoorende tot de confessioneele richting, is protest ingediend tegen de Woensdag j.l. gehouden herstemming voor leden van 't kiescollege alhier, waarbij de candidaten der voorstanders van evenredige vertegen woordiging gekozen werden. De protes- teerenden meenen, dat het door de permanente commissie uit den kerkeraad goedgekeurde opplakken van gedrukte namen op de stembiljetten, niet geldig is, en dat meer onregelmatigheden plaats hadden. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Fynaart door ds. C. J. de Kruyter te Oostkapelle. Ds. J. Sybesma, beroepen van Bunschoten, werd 1.1. Zondagvoormiddag te Zierikzee bevestigd door zyn vader ds. G. Sybesma van Wyhe, met eene rede naar aanleiding van 1 Petr. 5 2a. Des avonds hield de nieuwe leeraar zyn intree-rede, tot grondslag daarvan nemende Jac. 1 21, laatste gedeelte. Beide godsdienstoefeningen werden door eene talryke schare bygewoond. R.-K. Kerk. Onder zeer veel blyken van belang stelling heeft pastoor W. F. Schets te St. Jansteen, zyn gouden priester jubileum gevierd. Morgen (Dinsdag) wordt dit gouden jubileum op plechtige wijze herdacht. Landbouw en Veeteelt. De heer C. A. H. Wagtho te Tholen heeft wegens gezondheidsredenen ontslag fevraagd als lid van de algemeene eurings-commissie voor de paarden fokkerij. De keurings-commissie verliest in hem een yverig, kundig en recht schapen beoordeelaar. Goes, 31 Mei. Vrijdag bracht lord Reay (baron Mackay van Ophemert) uit Engeland een bezoek aan den Wilhelmina- polder, welk bezoek verband houdt met de suikerbietenteelt, die zich in Engeland begint te ontwikkelen. Met groote belangstelling werd door den bezoeker de akkers, bezaaid met suikerbieten, bezichtigd en naar de bi- zonderheden van deze cultuur geïnfor meerd. Zooals bekend is, onttrekt de suiker- bietenverbouw in Engeland sedert het vorige jaar vele werkkrachten aan het landbouwbedrijf, met name op de Zeeuwsche eilanden. O N D E R WIJ S. Aan de Christelyke school te Ierseke is uit 50 sollicitanten, met ingang van 1 September, tot onderwijzer benoemd de heer C. Arnoys, onderwyzer aan de Christelijke school te Goes. Bruinlsse. De heer Joh. Jumelet volon tair aan de bizondere school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een derge lijke school te Klundert. RECHTZAKEN. Tegen den genie-sergeant G. v. d. H. werd door het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht 4 maanden hechtenis geëischt, wegens het door schuld veroorzaken van den dood van 6 militairen bij het be kende ongeluk by het Vossengat aldaar. Den 6 Juni zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen P. B. E., hoofd eener bizon dere school te Zaamslag, beklaagd van onzedelijke handelingen met eenige zyner vrouwelijke leerlingen. Sport. Voetbal. Onder aanhoudenden regen werden Zondag 1.1. te Zierikzee de vast gestelde serie-wedstrijden gespeeld Om 11 uur traden de „E. M. MYers tegen „Zeeland-Voor uit" in 'tveld. Deze bleken van eikaars krachten te zijn, doch gelukte het „E. M. M." door een strafschop de overwinning te behalen en dus met 10 te winnen. Daarna speelde „Z. V. V." tegen de „Meeuwen" uit Rotterdam, die slechts met 9 spelers opgekomen waren, doch vertoonden zij mooi berekend spel en waren aanvankelijk sterker dan „Z. V. V.", doch onze rood-zwarten hebben zich kranig gehouden, eerst na een kwartier verlengen konden de Rotterdammers door een strafschop zich de leiding bezorgen. Deze wedstrijd eindigde met 10 over winning der Rotterdammers, zoodat in de finale uitkwamen „E. M. M." en de „Meeuwen". Deze werd met 4—0 door „E. M. gewonnen, wat zij aan hun doortastend spel te danken hebben en ook doordat de Rotterdammers vermoeid waren van den juist gespeeldeu wedstrijd tegen „Z. V. V." Middelburg won dus den eersten en Rotterdam den tweeden prijs. Jammer, dat het weer zoo slecht mede werkte. Het „Vreemdelingen-Verkeer" komt echter een woord van lof toe voor de prachtige regeling, en ware het mooi weer geweest, het zou voorzeker een ware succesdag op het voetbalgebied geweest zijn. TELEGRAMMEN. Rotterdam, 2 Juni. GRANEN. Buitenlandsche zeer stil, pryshoudend. Meel, f 12f, kalm. Binnenlandsche Tarwef 10,35 k f 12, afwykende f 8,50 k f 10. Bruine boonen, f8 k f 10,50. Mais, ge droogde f 139. Lijnzaad, Voer- f 10 k f 12. Karwijzaad, f l,S2\, zeer traag. Aardappelen. Aanvoer tamelyk, weinig handel, pryshoudend. Vlas. Op het land handel lusteloos. Marktaanvoer 1854 steen blauw, 35 k 40 8t.200 steen wit, 34 k 36 st., weinig handel, overigens geen aanvoer. Eieren. Zeeuwsche f 4,25 k f 4,50, Overmaassche f 4 30 k f 4,60. VEE. Aanvoer 233 Runderen38 k 43 ct., matig. 296 Kalveren45 k 55 ctredelijk. 403 Schapen of Lam meren, 28 k 32 ct., Lammeren, 34 k 35 ct. 941 Varkens, 25 k 28 ct., lichte 27£ k 28 ct., matigen handel. Ingezonden Stukken. Waarde Redactie! In 't nummer der Niemvsbode van Vrijdag j.l. las ik het bericht, dat „Kunst en Eer" a.s. Dins dagavond een uitvoering in de tent op het Havenplein zal geven. Velen zullen met mij dit met genoegen ge lezen hebben; want goede muziek krijgt men niet te dikwijls te hooren. Als het nu maar weer niet te woelig is om de tent, want daardoor zou het genot van velen bedorven worden. Kunnen ouders en onderwijzers er niet eens op wijzendat het niet aangaat anderen te hinderen, door loopen, schreeuwen enz. De politie kan door beleidvol optreden ook wel iets doen, maar zij kan niet allee. Als het publiek om de tent zich ook eens inspande om tijdens de muziek te trachten de jongeren wat tot rust aan te manen, zou dat ook niet kunnen helpen. Op andere plaatsen heb ik meer dan eens publieke concerten bijgewoond, waar het onder het spelen rustig was en bleef'. En nu vraag ik aan iederen belangstellende, of dat hier ook niet zou kunnen. Willen wjj daartoe allen ons best doen Aan de Redactie mijn hartelijken dank voor de plaatsing. Een vriend van muziek. Zeety dingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 30 Mei. de Engelsche barge „Caris- brooke Castle", kapt. J. Hoo- genbos, met diverse goederen, van Pruisen naar Engeland. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het verslag der rede van den heer Scholtens tot een volgend nummer blijven liggen. De Redactie. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Juni 1913. Hoogste barometerstand 772,5 te Horta. Laagste barometerstand 749,8 te Vestmanoer. Verwachting (van den avond van den 2 Juni tot den avond van 3 Juni) Zwakke tot matigen veranderlijken wind afwisselende bewolking - waarschyn- lijk regen- of onweersbuien iets Ondertrouwd: ARIE VAN BEVEREN Cz. en MARTIJNTJE JANSEN Fd. Brouwershaven, 30 mei m3 Stellendam, Getrouwd: J. SLAGER en L. C. LANDEGENT, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen hartoiyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Brouwershaven, 31 Mei. 1913. Getrouwd: J. J. v. NIEUWENHUIJZEN en J. L. STOLS, die, namens wederzijdsche Familie, hun harteltyken dank betuigen voor de vele bewijzeu van belangstelling bij han huwelijk ondervonden. St.-Philitsland, 2 Juni 1913. Aanstaanden Vrijdag 6 Juni hopen myne geliefde Ouders: JOB ADRIAAN DE GLOPPER en ELIZABET HAN SE, hunne 40-jarlgo Echtvereenlglng te herdenken. Serooskerke, 2 Juni 1913. Hunne dankbare Dochter, J. C. DE GLOPPER. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders: BOUDEWIJN GOEDEGEBUURE en CORNELIA HAAIJMAN op Zondag 8 Juni a.s. hunne 30-JarIge Echtvereenlglng te her denken. Kerkwerve, 2 Juni 1913. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, in het Verplegings- huis te Zierikzeeonze geachte Neef, Jan Cornelis Coomans, in den ouderdom van 74 jaar. Stavenisse, 30 Mei. 1913. Mede namens de Familie, J. COOMANS. De ondergeteekende betuigt namens zijn oude Moeder (weduwe) hartelijk dank aan het Bestuur van den Ouden Polder, Gem. St.-Filipsland, inzonderheid aan den Waterbouwkundig-Opzichter, den Heer VAN ROOYEN, voor het verstrekken van een hem passende werkkring aan zyn broeder. Een ieder, die hem van naby kent, zal het met my eens zijn, dat het aan hem nuttig besteed is. 's-Gravenhagb, 31 Mei 1913. Kemperstraat 161. W. WAGEMAKER. Zij, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan den boedel van den heer M. BEIJE en zijn Echtgenoote, wijlen Mejuf frouw M. M. VERMAAS, den 22sten April 1913 overleden te Zierikzee, gelieven daarvan vóór 10 Juni 1913 opgave of betaling te doen ten kantore van den plaatsvervangenden Notaris G. J. LUNEN- BERG te Zierikzee. door het Polderbestuur van de Generale Dijkagie van Stellendam: op eene jaarwedde van f 800,mei vr|Je woning. Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan te melden. Inlichtingen te bekomen by het Bestuur, alwaar de sollicitatiestukken worden ingewacht vóór of op den 21 Juni a.s. Qoedereede, 2 Juni 1913. Het Polderbestuur voornoemd, De Djjkgraaf, T. LODDER Cz. De Secretaris-Penningmeester, F. C. GOEKOOP. tusschen 2 en 5 uur. Gewone bepalingen. De Tuinen zijn uitsluitend op Zondag middag geopend, in de week worden geen vreemdelingen toegelaten. Tholen, Mei 1913. J. VAN VREDENBURCH. Ondergeteekende geeft hier mede kennis, dat l»y zich beschikbaar stelt voor het Maaien met een nieuwe Albion -Gras-Maaimachine Aanbevelend, Renesse. Jammer het wasch- goed te vernielen met chloor en wasch- poeders, terwijl de Sunlight ons goed sneeuwwit reinigt zonder het in het minst te schaden zelfs koken is on noodig. Vergeet dus niet dat ons goed langer zal duren en geen onaan gename lucht heeft wanneer de wasch gedaan wordt met SUNLIGHT (GEDEPONEERD) ZEEP .Gewaarborgd lONVERVAlSCtlT i zondcr schadelijke 12 'J'.iAhDiceN i Rijks-Veearts, Renesse, is van af Woensdagmorgen tot en met Vrijdagmorgen afwezig. De p r a k t tj k wordt waar genomen door den heer i. S. HOOCSTRA, Nobelstraat, Zierikzee. KENNISGEVING. De ondergeteekende maakt het ge achte publiek van Zeeland bekend, dat hjj van af heden een Motordienst van Battenoord op Zeeland v.v. heeft geopend. Dageiyksehen dienst behalTe Zondags. Aanbevelend, L. VAN DEN DOEL. Battenoord, Gem. Nieuwe-Tonoe. Dinsdag 3 Juni 's avonds 8 uur in Hótel „De Faam". Zij, die nog lid wenschen te worden, kunnen deze vergadering nog bijwonen. BEGRAFENISFONDS Het BESTUUR van bovengenoemd fonds brengt ter kennis van de leden, dat de algemeene doorbetaling van contributie zal aanvangen op Haandag den 9 Juni a.s. Zierikzee, 4 Juni 1913. Namens het Bestuur, A. G. KIJN, Boekhouder. N I E UWERKE R K. H.H. Leden van bovengenoemde Vereeniging, die nog CHILI wenschen te betrekken, kunnen hunne opgaven daartoe inzenden tot uiterlyk a.s. Woensdag 4 Juni, 's voorm. 1 uur, by den Voorzitter J. W. VAN OEVEREN. ST.-PHILIFSLAyp. VERGADERING Woensdag 3 Juni, '8 avonds 7 uur, by den heer B. J. Quist. Opkomst van allen, die zyn toegetreden en van hen, die nog wenschen toe te treden, dringend verzocht. ael voorloopig Bestuur. Voor de Paardenmarkt S. BEIJE, Varremarkf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2