ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 Juni 1913. Mr. R. J. H. PATIJN Hoor en wederhoor. Primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag 1913. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9395. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagamiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een broche. portemonnaie. chapeau van een rjjtuig. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den Hoofdelgkon Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1913, op den 30 Mei j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente .voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting be paalden voet te voldoen. Zibrikzee, den 31 Mei 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.° Secretaris. TE ZIERIKZEE. Een dichte menigte vulde Zaterdag avond de Concertzaal. Niet alleen al de zitplaatsen waren bezet, maar ook al de staanplaatsen waren ingenomen. Met een donderend applaus werd onze afgevaardigde, mr. R..J. H. Patijn, begroet, toen hy, gevolgd door het Centraal Bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging, en door de respectieve besturen van de Vrijz.-Dem. Kiesver eeniging, van de afdeeling Zierikzee van het Nederlandsch Werkliedenverbond, en van de „Jonge Vryzinnigen" het podium betrad. De voorzitter van de Centrale Liberale Kiesvereeniging, mr. A. J. F. Fokker, opende de vergadering, heette mr. Patyn welkom, en bracht hem warme hulde voor de uitnemende wyze, waarop hy in de Kamer de belangen van het Nederlandsche volk had be hartigd (daverende toejuichingen). Hy gaf hierop het woord aan mr. Patyn tot het houden van een politieke rede. Wy zullen van die doorwrochte, met vuur uitgesprokene rede, waarin de regeeringspolitiek, het dry ven der coalitieparty en, en de brandende vraag stukken van den dag behandeld werden, geen uitvoerig verslag thans geven, omdat mr. Patyn voornemens is die zelfde rede ook in andere gemeenten van dit eiland te houden. Wy hopen dit later te doen. Wy zullen ons voor heden slechts bepalen tot een algemeen overzicht der rede. Spreker begon met te wyzen op het groote gewioht dezer verkiezing, waarby vele groote volksbelangen op het spel staan. De vryzinnigen kunnen den stryd met opgewektheid tegemoet gaan, want de voorzichten zyn beter dan men na 1901 mocht hópen. De coalitie begint af te brokkelen, en de vryzinnigen, vroeger gescheiden, hebben elkander gevonden en zyn bereid, zoo zy meer derheid worden, het concentratieprogram te verwezelyken. Spreker trad in een vergelyking van de groote hervormende kracht, die van de vryzinnigen is uitgegaan, toen dezen in de dagen van Thorbecke aan het roer stonden, en de onmacht, waarvan de zoogenaamde christelijke partijen blyk gaven ten aanzien van de ver wezenlijking van haar beginselen. De reden daarvan is de onwaarheid van de christelijke leuze op staatkundig gebied. Verblijdend is het, dat zooveel over tuigd rechtzinnigen dit beginnen in te zien, blykens tal van uitspraken tegen de coalitie door mannen, die tot dusver rechts stonden. De ongerustheid in dé kringen der christelyk-historisehen noemde spreker verklaarbaar met het oog op de belangen dor Nederlandsch Hei vormde Kerk. Herinnerd werd aan de benoeming van prof. Noordtzy te Utrecht, aan het rapport der staats commissie betreffende art. 171 der Grondwet, en aan verschillende uit spraken van dr. Kuyper. Spreker wees er voorts op, dat van het program in de deputaten-vergadering van 1909 niets is tot stand gebracht. Wel zullen de verzekeringswetten nog het Staatsblad bereiken, doch deze zyn niet in het belang van den arbeider, gelyk spreker uitvoerig aantoonde. Het ontbreken van de geneeskundige be handeling, ontneemt aan de Ziektewet haar beteekenis, en in de Invaliditeits wet is het een onrecht, dat de oude weduwen aan haar lot worden overge laten. Daartegenover stelde spreker het beginsel der staatspensionneering, dat wortelt in het solidariteitsgevoel der natie. Scherp critiseerde spreker art. 357, het gebrekkige stukje staatspen sioen, dat in dc Invaliditeitswet is opgenomen. Veel billyker was het amendement der vryzinnigen, dat de uitkeering van f 104 wenschte te geven aan alle ouden van dagen, die het noodig hebben en een achtenswaardig leven leiden. Toch zullen de vryzinnigen art. 357 in werking doen komen, omdat daardoor vanzelf de baan voor de staatspensionneering wordt geëffend. Hierop wendde spreker zich tegen de sociaal-democraten, die zyn houding inzake de staatspensionneering verdacht trachten te maken. Overtuigend bewees hij, dat de beschuldiging door het Kamerlid, den heer Duvs, te Zierikzee tegen hem uitgesproken, als zou hy de kiezers in die zaak bedriegen, ten eenenmale onhoudbaar is. Na in het kort op de nadeelen van de Tariefwet te hebben gewezen, be sprak spreker de aanhangige Grondwets herziening, waarvan hy het reactionnaire karakter scherp deed uitkomen. Men een welsprekende peroratie eindigde spreker zijn rede, die meermalen door geestdriftvolle toejuichingen onderbroken werd. Van de gelegenheid tot debat werd het eerst gebruik gemaakt door dr. Van der Kwast, die aan de hand van een brochure critiseerde de houding van mr. Patyn bij de behandeling van de Ziektewet tegenover den medischen stand. Hierop betrad de heer Kooraans het podium. Deze debater was niet tegenwoordig, toen de heer Duys in „Juliana" sprak, maar hy betwyfelt sterk, of deze den heer Patyn een bedrieger genoemd heeft. En zoo dit wel het geval mocht zijn geweest, waarom zyn dan de voormannen der vryzinnigen, die by de lezing tegen woordig waren, in stede van aan den heer Duys handjes te geven, daartegen niet opgekomen. Debater viel hierop den voorzitter der Federatie aan. Hij beweerde namelyk, dat deze het vorig jaar, op de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering te Leeuwarden, alhoewel hy was afgevaar digd, grootendeels door zyn afwezigheid had geschitterd, zoodat hy dit jaar niet meer als afgevaardigde gekozen was. Ook ontbraken als protest tegen de partijdigheid van dien voorzitter op de Openluchtmeeting te Haamstede de socialistische, afdeelingen van deze streek. Vervolgens voerde hij de gronden aan, waarom volgens hem de arbeiders aan de onafhankelykheidsfeesten geen deel konden nemen. Hy merkte voorts op, dat in het concentratie-program met geen enkel woord gerept werd van de defensie. Hy verweet den heer Patyn vóór de oorlogs-begrooting te hebben gestemd, en keurde het af, dat ook door de mannen van links de militaire lasten op het volk gelegd werden, in tegen stelling thans met Duitschland, waar de kosten voor de uitbreiding der leger- organisatie zullen gedragen worden door hen, die een inkomen hebben boven de 5000 Mark. liet is voor ons hetzelfde, of de coalitie of de concentratie regeert. Vervolgens werden door hem ver schillende stemmingen in de Kamer opgenoemd, waaruit zou moeten blyken, dat mr. Patyn niet de belangen der arbeiders bevorderde. Ook wees hy er nog op, dat alhoewel de liberalen zich nu tegen Kolkman'? Tariefwet ver klaarden, Minister Pie. .on indertijd heeft voorgesteld het tarief te verhoogen. De heer Kooraans besloot zijn debat met een opwekking aan de kiezers den spcialistischen candidaat te stemmen. Mr. Patyn, repliceerend, rechtvaardigde ten opzichte van de grief van dr. Van der Kwast, zyn houding by de Ziekte wet, en verklaarde geen enkel woord zelfs van verkleineerirg van den me dischen stand gesproken te hebben. Den heer Koomans beantwoordend, zeide spreker, dat de heer Duys gezegd had, gelijk hem van verschillende zijden was medegedeeld, dat óf de Bond van Staatspensionneering bf de concentratie bedrogen werd. En waar nu een bedrogene is, daar moet by gevolg ook een bedrieger zijn. En die bedrieger zou dan spreker mooten zyn. Spreker toonde aan, dat de arbeiders ter dege reden hebben de onafhankelyk heidsfeesten mede te vieren, want, gedrukt als zy waren onder het Napo leontische juk, zyn zy het geweest, die het eerst dit hebben afgeschud. Hy herinnerde hierby aan Kaat Mossel, en aan het verbranden der douanehuisjes te Amsterdam, dat niet door de heeren met hoeden geschiedde, maar door de arbeiders. Spreker had tegen de jongste oorlogs- begrooting gestemd om een reden, die hy ontvouwde, maar vóór de vorige oorlogsbegrooting, omdat daarop geen nieuwe posten voorkwamen, on do uitgaven, die vroeger gevoteerd waren, gedaan moesten worden. De soldaten zouden anders geen voedsel, kleeding en huisvesting hebben. Hy merkte voorts op, dat het socialistisch Kamer lid Hugenholtz vóór de Begrooting van Marine gesterad heeft. Spreker toonde met cyfers aan, dat onder de liberale regeering op de leger- uitgaven bezuinigd werd, terwyl onder de reactionnaire de militaire uitgaven steeds hooger werden opgevoerd, zoodat deze van 23 millioen tot 34 millioen thans gestegen zyn. Het oorlogsbudget van minister Rap- pard werd met behulp van acht socialisten en van helaas vyf vrijzinnige Kamerleden afgestemd, hetgeen het aftreden van het liberale bewind De Meester tengevolge had. Door den heer Koomans is gezegd, dat het hetzelfde is of de coalitie of do concentratie aan het bewind is. Blyf, zegt spreker, den heer Troelstra uit het gezicht, want het zou u slecht bekomen. Deze heeft namelyk, toen een anarchist hetzelfde in een debat hem tegemoet voer, dezen geantwoord, indien gy dat onderscheid niet gevoelt, dan is het kwajongenspolitiek (daverende toe juichingen). Niet ik, zeide spreker, heb dat gezegd, maar de heer Troelstra. Spreker stelt in het licht, dat de tarieven steeds door de liberalen ver laagd zyn. Pierson heeft zyn wetsontwerp ingetrokken. Hierop werd door spreker een duide lijke en afdoende verklaring gegeven van eenige stemmingen door hem in de Tweede Kamer. Met een opwekking links te stemmen besloot mr. Patyn zyn levendig toege juichte repliek. De heer Frankel, die het woord voor een persoonlyk feit gevraagd had, merkte op, dat het bezyden de waarheid was, wat de heer Kooraans beweerd had, dat hy de jaarvergadering te Leeuwarden grootendeels niet had by- gewoond. Het tegendeel is het geval geweest. Hy was zelfs niet óón oogenblik afwezig. Ook was het bezyden de waarheid, dat men hem deswege dit jaar niet naar de Bondsvergadering had afgevaardigd. Hy had verzocht niet in aanmerking te willen komen, en eens een ander af te vaardigen. Hierop las hy uit De Baanbrekerhet orgaan der socialisten in Zeeland, eenige zinsneden voor, om aan te toonen, op welke leugenachtige wyze de arbeidende be volking hier werd ingelicht. De voorzitter wekte, er op wijzend, dat de vryzinnigen niet alleen met de clericalen, maar nu ook met de socialisten te kampen hadden, al de vryzinnigen op, tot een verdubbelde werkzaamheid, opdat mr. Patyn by eerste stemming met een verpletterende meerderheid herkozen wordt. Dit geldt voor allen. Voor geloovigen en ongeloovigen. Voor ongeloovigen krachtens het onbeschreven recht der zedeleer. Voor geloovigen op grond van de Schrift. Nu kan het voorkomen, dat een leek niet precies alles weet, wat in de Schrift staat. Van een predikant echter mag zulks zelfs niet verondersteld worden. Ook dus niet van ds. Hogerzeil, den anti-revolutionnairen candidaat voor dit kiesdistrict. Hij staat dan ook in Zierikzee a.s. Vrijdagavond debat toe. Maar waarom geeft hy, blykens de aankondiging in dit blad, het niet te Zonneraaire en Kerkwerve. Heeft dorainó daar soms een reden voor NEDERLAND. Amsterdam, 31 Mei. We vernemen, dat dit jaar het jaarlyksch bezoek aan de hoofdstad, door H. M. de Koningin, van Dinsdag 9 tot Maandag 15 September gebracht zal worden. Haarlem, 31 Mei. Woensdagmiddag maakte het 15-jarig dochtertje van den veehouder Sch. te Halfweg zich zoo kwaad op den 12-jarigen knaap T. v. d. B., die met eenige andere kinderen op haar vaders land liep, dat zij het ventje beet pakte en in een moddersloot wierp. Zy duwde het knaapje, dat uit de sloot trachtte te komen, eenige keeren in de sloot terug. Zelfs sprong zy over de sloot, om den jongen, die nu aan den anderen kant er uit poogde te komen, terug te duwen, zich niet storende aan het geroep van enkele personen, die zulks van uit de verte zagen. Ten slotte begaven zich een juffrouw en een passeerend wielrijder op het land, waarop het meisje den jongen losliet. Het arme ventje werd hierna door deze personen naar huis gebracht, die onraiddellyk aangifte bij de politie deden. Dlnteloord, 2 Juni. Onze dorpsgenoot, den heer J. M. van den Hoek, arts alhier, is door de Protestantsche kies vereeniging te Bergen-op-Zoora candi daat gesteld voor de Prov. Staten. Uit Stad en Provincie. Ziorlkzoo, 2 Juni. Op aanstaanden Woensdag hoopt Anthonie Kramer zyn 80sten geboortedag te herdenken. De man verkeert in behoeftige om standigheden en tracht zooveel mogelijk nog in zyn onderhoud te voorzien. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter, de heer J. Barentsen te Serooskerke (S.), bij het maken van een beschoeiing van gewapend beton met bybehoorende werken in de haven van Breskens. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op waterwild bepaald op Maandag 7 Juli. Voor het personeel der maat schappij „Zeeland" te Vlissingen, zal vanaf 7 Juni de Engelscho Zaterdag, aanvangende des middags 1 ure, worden ingevoerd. Het kantoorpersoneel zal daarom de andere dagen in plaats van om 4.30 om 6 uur met de dagtaak eindigen. Te Axel is de schuur van den landbouwer- P. de Putter, door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. Het aangrenzende wagenhuis werd eveneens een prooi der vlammen. Het vee kon gered worden. De schade wordt door assurantie gedekt. In den Kapellepolder onder Zaam- slag is de schuur' van den landbouwer De Kraker door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Kerkwerve. Tot dagelijksch opzichter by het betonwerk in het district Den Osse, is benoemd onze dorpsgenoot N. M. Steur. Serooskorke. Vrijdagavond trad alhier voor de kiezers op de heer De Klerk, lid der Tweede Kamer. Jammer, dat door het ongunstige weer de zaal schaars was bezet. De afwezigen hebben veel gemist, daar de heer De Klerk, op een voudige, wegsleepende wyze zyn hoor ders tot by 11 uur wist te boeien. Zyn rede was een krachtig pleidooi voor waarheid en recht. Spreker begon met voorop te stellen de verantwoordelijkheid van eiken kiezer. Dubbel belangrijk is dit jaar, daar een grondwetsherziening voor de deur staat. Vervolgens behandelde spreker enkele redevoeringen van dr. Kuyper. De rede „Maranatha" en de „Meiboom in de Kap", de aanval op school en kerk, art. 192, art. .81 en art. 171 van onze grond wet. Wat of deze grondwetsherziening voor ons zal beteekenen, wanneer rechts bij de a.s. stembus mocht zegevieren, werd door spreker aan de hand van genoemd art. klaar en duidelijk aan getoond. Besprekende de groote onrecht vaardigheid van de dwangwet Talma, bracht spreker een eere-saluut aan den Bond voor Staatspensionneering Door spreker werd verder op boeiende wijze de schaduwzijde van de tariefwet aan getoond, en vooral de financieel be zwarende zyde voor den werkman, omdat alle artikelen van dagelijksch gebruik duurder worden. Spreker besloot zyn rede met een krachtige opwekking aan de kiezers, om te zorgen, dat zoo mogelyk, onze afgevaardigde mr. Patyn, reed» by eerste stemming mot oon vor pletterende meerderheid wordt herkozen. De voorzitter onzer kiesvereeniging, bedankte hierop den heer De Klerk voor zyn krachtige, zaakrijke en pakkende rede, waarna de vergadering werd ge sloten. Brouwershaven31 Mei. Heden- natniddag geraakte de koopman P. van 't H., wonende alhier, met hit en kar in een vrjj diepe sloot, tengevolge van 't schrikken van zijn hit voor een daar juist passeerende tram. Door spoedige hulp mocht 't gelukken hit en kar weder op het droge te brengen, terwyl de geleider er met een nat pak en eenige kneuzingen af kwam. Aan het tuig en aan de in de kar aanwezig zynde koop waren werd eenige schade berokkend. Drelsclior. In 't café Blom alhier trad Vrijdagavond op de heer van Santen. Een vrij talryk publiek was aanwezig. Na ingeleid te zijn door den heer v. d. Kloot begon spreker zijn rede, waarin hij behandeldewat wil de sociaal- democratie? By de behandeling stelde hy op den voorgrond de punten staats pensionneering en uitbreiding van kies recht. Op duidelijke wijze werd het programma der sociaal-democraten in het licht gesteld, een programma, dat door geen enkele party kan aanvaard worden. Maar ook deze partij kan haar programma niet uitvoeren, omdat zy geen regeeringsparty kan of wil zyn. Daarvoor heeft zij nog te weinig zetels. De sociaal-democratie is internationaal haar programma is voor alle landen hetzelfde. Spreker toonde zich als beslist voorstander van staatspensionneering niet op de wijze van Mr. Sannes, die op een vergadering te Musselkanaal een staats pensioen van f 5 per week en per persoon wenschelyk achtte op 60-jarigen leeftyd. Dat zou voor de schatkist een uitgaaf vorderen van 60 h 70 mill. Zulke beloften deed spreker niet, want ze kunnen niet vervuld worden. Wat de vryzinnigen volgens het concentratieprogram beloven, zullen ze trachten uit te voeren. Zoo ook wenscht de concentratie algemeen kiesrecht voor mannen en ook gelegen heid voor vrouwenkiesrecht, zonder eischen te stellen van raaatschappelyken welstand. Spreker haalde nog aan de onnette manier van de Baanbrekerhet bekende soc.-dera. orgaan, dat den heer Mr. Patyn onwaardig „afkamde". Maar zijns inziens zou het getuigen van eerlijke politiek, wanneer men de groote verdiensten van Mr. Patyn daarby in het licht stelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1