ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Mei 1913. Tweede Blad. De Tariefwet zal ons een slechte belasting brengen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche Cour n n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending édns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69sle JAARGANG. No. 9391 Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Als wy het regeeringsontwerp tot ver hooging en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten beschouwen uitsluitend van fiscaal standpunt en daarbij de bogen sluiten voor den verderfelijken invloed, welken de Tariefwet die nog steeds gereed ligt om in het eerstvolgende zittingsjaar door de beide kamers te worden aangenomen zal uitoefenen op handel, ny verheid en verkeer, dus op onze volkswelvaart in haar geheelen omvang, als wij ons derhalve bepalen tot de Tariefwet als middel om gold in de schatkist te brengen, dan is de vraag eenvoudig deze: Is de voorgestelde Ta- riefverhooging een goede belasting of niet? Laat ons, alvorens deze vraag to be antwoorden, even herinneren, dat de voornaamste kenmerken van een goede belasting zyn: lo. dat rekening wordt gehouden met de draagkracht van hen, die haar moeten opbrengen 2o. dat hetgeen wordt opgebracht inderdaad terecht komt in de schatkist. Eon slechte belasting daarentegen houdt geen rekening met de draagkracht der belastingbetalers en doet minder geld in de schatkist vloeien, dan door de burgery wordt opgebracht. Het ontwerp-Kolkman nu voldoet niet aan de beide eischen, welke aan iedere goede belasting moeten worden gesteld, terwijl het bovendien onzeker is, of de voorgestelde Tariefwet als middel om aan geld te komen deugdelyk zal blijken. Immers met het ontwerp wordt beoogd een fiscale herziening, die jaarlyks de opbrengst der invoerrechten met lOmil- lioen zal doen stijgen, zoowel als een wijziging in protectionistische richting, het verbeteren der levensvoorwaarden van onze zooals het heet „kwijnende" nijverheid, die uit haar „inzinking" moet worden opgeheven. De Regeering wil dus eigenlijk twee dingen, (5e elkaar uitsluiten. Als het eene gelukt, mislukt het andere. Slaagt de „bescherming" van de binnenland- sche industrie, dan beteekent dat een vermindering van den invoer van buiten- landsche artikelen. Maar vermindert de invoer dan neemt ook de opbrengst van de invoerrechten af, en komt de minister dus niet aan .de 10 millioen, die hy noodig heeft voor de arbeidersverzekering. Levert daarentegen de nieuwe heffing inderdaad op het geraamde profyt voor de schatkist, dan is de poging tot pro tectie mislukt, want dan is de invoer uit het buitenland niet verminderd en is de binnenlandscho productie van con- curreerende artikelen derhalve niet toe genomen. Onzeker is dus óf en op hoeveel geld tor stijging van de Staatskas mag worden gerekend. Wel is er den Minister sinds dien op gewezen, dat hij zich heeft verrekend, en dat de gelden, die door verhoogiug der invoerrechten voor de ouderdomsverzekering beschikbaar kun nen komen, in ieder geval niet 10 mil lioen, doch slechts de helft daarvan bedragen. Volkomen zeker is het inmiddels, dat de binnenland8che verbruiker het kind van de rekening zal worden. Want ook al zou de nieuwe wet geheel zonder go- volg blijven op ons handelsverkeer met het buiteulana, en, aan den anderen kant, al zou de verhoogiug van invoer rechten niets in de schatkist brengen, de binnenlandsche verbruiker zal de prijsverhooging hebben te betalen, hetzy dan aan het Rijk, hetzij aan den binnen- landschen producent, die zijn waren in prys zal opslaan in verhouding tot het invoerrecht. In het laatste geval zou hetgeen uit de zakken' van allen komt, niet 's lands geldmiddelen helpen ver sterken, doch verdwijnen in de zakken van enkele bevoorrechtende „be schermden" die, volgens een ruime be rekening, slechts 17 pet. van de bevolking zullen uitmaken. De overige 83 pet. mogen alleen maar betalen En als de voorgestelde tariefverhooging wèl geld in de schatkist brengt, dan zal hetgeen door de burgerij moet worden betaald, toch in ieder geval belangrijk meer bedragen, dan betgeen als opbrengst der invoerrechten door het Rijk zal worden ontvangen, al is de juiste ver houding nog niet aan te geven. Men rekent in Duitschland, dat van iedere zes mark, door de verbruikers opgebracht, slechts één mark ten goede komt aan liet Ryk. Wanneer wij in verband met het onder 2 genoemde kenmerk deze belasting noemen een slechte belasting, dan worden wij in die meening nog versterkt, door dat by een verhoogde opbrengst uit de invoerrechten de Staat daarvan in werke lijkheid niet voel zal prolitecren. Immers de Staat is zelf ook verbruiker en zal als zoodanig hoogere prijzen hebben te betalen. En bovendien zullen de ambte naren, die als „onbeschermden" van de verhooging der invoerrechten nimmer voordeel kunnen hebben, voor het nadeel, dat zij lijden tengevolge van de ver meerderde uitgaven voor levensonderhoud, een tegemoetkoming verlangen. Uitdien hoofde betaalt het protectionistische Duitschland aan zijn ambtenaren als „Teuerungszulage" jaarlijks 2 milliard. En nu het andere kenmerkHoudt de voorgestelde Tariefverhooging al of niet rekening met de draagkracht? Invoerrechten, willen zij werkelijk geld opbrengen, moeten worden geheven in hoofdzaak van do meest noodzakelijke levensbehoeften. En dit zal dan ook ge schieden volgens het ontwerp-Kolkman. Do Tariefwet zal daarom met zich brengen een vermoerdering van den ongelijk- matigen belastingdruk, die zich hot zwaarst zal doen gevoelen aan de on- en minvermogenden, en vooral aan hen, die het meest met kinderen en het minst met aardsche goederen gezegend rijn. Met de accijnzen vormen de invoer rechten de verteringsbelastingen, welke met de draagkracht het minst rekening houden, en dit geldt nog meer voor do invoerrechten dan voor de steeds fiscale accijnzen, want als de invoer rechten niet zuiver iiscaal, doch be schermend zijn, zooals in dezen, is het oog van den wetgever gericht op de bescherming en zal er op de draagkracht nog minder acht worden gegeven. En reeds nu nemen de heffingen, die het minst rekening houden met de draagkracht, onder ODze belastingen een zeer voorname plaats in. Onze rijksinkomsten bestaan, volgens de voorloopige cijfers over 1911, uit: le. directe belastingen (grond-, perso neel-, bedryfs- en vermogensbelasting) voor ongev. 31 pCt. 2e. accijnzen voor ongev. 40 pCt. 3e. indirecte belastingen (zegel-, registra tie-, hypotheek- en successierechten) voor ongev. 19 pCt. 4e. invoerrechten voor ongev. 9 pCt. Sedert 1831 zijn de directe belastingen gedaald van 34J op 31 en de accijnzen gestegen van 30 op 40 pCt. en zulks niettegenstaande de invoering der ver mogens- en bedrijfsbelasting (in 1892) en de afschaffing van de accijnzen op schapen- en varkensvleesch, hot gemaal, de zeep en het zout. Per hoofd der bevolking werd in 1910 betaald wegens directe belasting f 7,90, accijns f 10,55, indirecte belasting f 4,73, invoerrechten f 2,26, overige middelen f4,87, totaal f29,81. Plaatst men do eigenlijke verterings belastingen (accijnzen, invoerrechten en personeel) tegenover de eigenlijke directe belastingen (grond-, bed rij fs- en ver mogensbelasting) dan krijgt men als verhouding tusschen deze beide categoriön 56.6 tot 23.4. Aanneming van de Tariefwet-Kolkraan zal deze verhouding uit een oogpunt van goede belastingpolitiek dat is dus van belasting van draagkracht nog ongun stiger maken, dan zij reeds is. De Propagandistendie vóór de Tariefwet ijveren, doen het maar steeds voorkomen, of de mindere man geen noemenswaardige gevolgen van de Tarief wet zal ondervinden. Zoo nu en dan hooren wij zelfs verkondigen, dat het een arbeidersgezin maar een paar dubbeltjes per jaar zal kosten. Terecht wijzingen baten hier niet. De propagan disten gaan kalm hun gang. Zij spreken immers voor hun eigen mannetjes en niet voor de tegenpartij. En of anders denkenden hen in ernst nemen of niet, dit is hun blijkbaar volmaakt onver schillig. Hoofdzaak is dat zij hun doel bereiken. I)e arbeiders zullen daarom wol doen, het oor niet te leenen aan (leze vogelaars, die met hun zoet gefluit de aandacht trachten af te leiden van de andore en betere middelen, die de Regecring ten dienste staan om -aan de benoodigde gelden te komen, -- byv. verhoogiug van de vermogensbelasting of-de successie rechten doch waar dit Kabinet niet aan wil om redenen van partij-politiek. Ondanks de door mr. Patijo in de Tweede Kamer gegeven berekening, dat het totaal bedrag der belastbare jaarlyk- sche inkomens id 10 jaar is toegenomen met 315 millioen gulden, herhalen de Tarief wet-própagandisten altijd maar weer, dat mot de directe belastingen de uiterste grens der mogelijkheid is bereikt. En dat doen zij met deuzclfden ernst, waar mede zij beweren, dat de tariefverhooging voornamelijk op de weeldeartikelen wordt gelegd, alsof volgeDS do raming de op brengst niet voor omtrent 7/8 zal moeten komen uit artikelen van algemeen ge bruik on bedrijfsgoederen. Of worden de artikelen, genoemd in de 400 posten, waarin oen geheel nieuw of een verhoogd invoerrecht (voor een groot deel verdubbeld of meer dan ver dubbeld) wordt voorgesteld, alleen maar gekocht door ryke lieden? Bijv. haver mout, gorookte visch, rundervet, mar garine, zout, varkensvlcesch. specerijen, appelen, peren, hout, dakpannen en verdere materialen voor woningbouw, hoeden, petten, schoenen, klompen, onder- en bovenklcederen, manufacturen, bedden, matrassen, dekens, meubelen en verder huisraad, zeep, schoensmeer, glas, aardewerk, lucifersv lompen, messen, scharen, verbandstolluh, enz. Drukt deze heffiDg niet juist op den minderen man, eu wordt, zooals het programma van één der coalitiepartijen dat van de Christel, Historische Unie voorschrijft, door deze belastingrege ling inderdaad „de rechtvaardigheid be tracht in dien zin, dat rekening wordt gehouden met de draagkracht van de verschillende kringen des volks"? Het is duidelijk waarom het coalitie- accoord over de Tariefwet zwijgt als het graf' Maar het is niet minder duidelijk, dat deze Regecring en haar medestanders, wanneer zij ook na de verkiezingen over een meerderheid mochten beschikken, vast en zeker zullen doordrijven deze om zoovele redenen afkeurenswaardige Ta riefwet, die ons ook een slechte belasting zal brengen. Daarom moeten onze partijgenooten en geestverwanten, al hun krachten in spannen, teneinde te bewerken, dat onze afgevaardigde dio voor het Vrijhandelstelsel menigmaal oen lans reeds gebrokon heeft, en de Tariefwet van Kolkman als een ramp voor ons land beschouwt, in Juni weder om met een verpletterende meerderheid naar de Kamer gezonden wordt. RUSLAND. Te Kiew heeft de geniesoldaat Molnikof in een plotselinge vlaag van waanzinnig heid, vier personen gedood en twee zwaar gewond. Zonder eenige reden schoot hij onverwacht zijn sergeant-majoor neer, snelde vervolgens naar den commandant van zijn compagnie en wondde dezen door een bajonetsteek in het onderlijf doodelijk, nadat hij eerst onderweg nog twee politie agenten neergeschoten had. In de woning van zijn kapitein vorbarricadeerde bij zich en opende hij op de aanrukkende soldaten een levendig geweervuur. Een soldaat en een gendarme verwondde hij zwaar; ten slotte werd hij echter door een in het huis binnengedrongen gen darme, die hem in den rug aanviel, met de sabel gedood. FRANKRIJK. Parijs, 21 Mei. Uit Magon wordt aan de Matin geseind, dat zich gisteren avond een stoet van ongeveer 100 soldaten bohoorende tot bet 154ste linie-regiment vormde en door de straten trok. De stoet word alleugs grooter. Velen riepen bij het doortrokken der straten „weg met den gehaton driejarigen diensttijd". Enkelen zongen de „Internationale", terwijl ook de kreet gehoord werd „leve do sociaal democratie". De stoet loste zich intusschen op. Het militair bestuur had n.l. dadelijk een bataljon de stad doen intrekken om eventueel nieuwe ongeregeldheden to voorkomen. Den geheelen avond bleef hot verder rustig. Boulogno sur Seine, 21 Mei. Gisteren avond kwamen twee automobielen, voor zien van roode vlaggen en beplakt met groote biljetten, door de straten dor stad rijden. Op deze biljetten stond to lezen: „Weg met den gehaten 3-jarigen dienst tijd I Weg met den oorlog! Weg met het leger 1" Het gelukte der politie de inzittenden van een auto te arresteeren en dit voer tuig in beslag te nemen. De andere auto ontkwam. DUITSCHLAND. Tijdens opgravingen op het landgoed „Messing werk", bij Eberswolde, hebben de arbeiders een goede vondst gedaan. In een urn van klei, ongeveer 25 c.M. hoog, die bij het graafwerk opgedolven werd, vonden zij 78 voorwerpen uit massief goud, voornamelijk drinkbekers, armbanden, vingerringen en andere sie raden, te zamen voorwerpen tot oen gewicht van 2\ ICQ. Zij zijn, ofschoon zij reeds meer dan 2000 jaar in den grond gelegen hebben, nog zeer gaaf gebleven. Naar het oordeel van deskun digen heeft men hier te maken met gouden sieraden en gebruiksartikelen van dc Germanen, terwijl andere geleerden van meening zijn, dat het gevondene door Phoeniciërs die van de Oost zeekust het land binnentrokken meer dan 2500 jaar geleden, achtergelaten is. De rechtbank te Berlijn heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den kaseierlooper Bruning, die, zooals men zich herinneren zal, indertijd de Dres- dener Bank voor 250,000 mark bestolen heeft en later in Canada gearresteerd werd. Bruning is, wegens verduistering, veroordeeld tot 4 jaar eu 6 maanden gevangenisstraf en^5 jaar eerverlies. De zwager van Bruning, Hatke, die een gedeelte van het geld in zijn woning ver borgen hield, tot 1 jaar en 6 maanden, zijn vrouw tot 1 jaar gevangenisstraf. Bruning's vriendin, Olga Kranicb, die ook in de zaak betrokken wa9, werd tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf en 3 jaar verlies van burgerlijke rechten veroordeeld. NEDERLAND. Utrecht, 22 Mei. In de Ned. Fabriek van koper- en Metaalwerken in de Lauwerecht alhier, heeft zich Dinsdag, naar het ,U.D." meldt, een vrij ernstig ongeval voorgedaan. In de kopergietery is by het uitlichten van een smeltkroes de bodem onder uitgevallen, waardoor 80 kilo gesmolten koper op den grond stortte. De gloeiende vloeibare massa verspreidde zich over den vloer en vier arbeiders kregen de zengende vloeistof in. hun klompen, terwyl tegen hun beenen de gloeiende spatten sprongen. Hun voeten werden deerlyk gewond, terwyl ze ook aan hun beenen brand wonden bekwamen. Drie der gewonde werklieden zyn in de rijksklinieken opgenomenéén is er ernstig gewond, de overigen lichter. Verwacht wordt, dat zy binnen 4 of 5 weken de klinieken kunnen verlaten. De vierde werd slechts licht gewond. Hy zal binnen enkele dagen zyn arbeid weer kunnen hervatten. Dinteloord, 22 Mei. Als gevolg vau de oproeping, door den burgemeester tot de ingezetenen gericht, had Maandag avond op de raadszaal alhier een bijeen komst plaats, met het doel plannen te beramen tot het vieren van een onafhankelijksfeest. Na een inleidend woord van den burgemeester werd door dezen en genen het een en ander in het midden gebracht, waarna fnen overging een voorloopig bestuur te benoemen. Als eere-voorzitter werd benoemd de heer Bakker, terwijl de heeren Molendijk, A. Vroon en Gebraadt aangewezen werden respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Men wil nu een feest commissie van 40 ii 50 leden organi- seeren, die met de verdere uitvoering belast wordt. Zonncmalrc, 22 Mei. Uisterenavond hield de vereeniging „Onderling Hulp betoon" alhier haar jaarlyksche algemeene vergadering. Ze werd behalve door eenige begunstigers en een 40-tal deel- gerechtigden, bijgewoond door haren geneeskundigen adviseur, dr. Metz, die wegens vertrek voor het laatst de ver gadering met zyne tegenwoordigheid vereerde. In deze vergadering deed de boek houder verslag van zijn gehouden beheer over het boekjaar Mei 1912/13. Aan contributie was ontvangen f 430,50, terwyl aan ziekengeld was uitbetaald f 396,30. Het totale bezit der vereeniging op 1 Mei 1913 was f3291,72. Alle aftredende bestuursleden werden by overgroote meerderheid herkozen. Vyftien nieuwe leden traden toe, zoodat het aantal nu 105 bedraagt. Op een voorstel, ingekomen van de zustervereeniging te Renesse, werd besloten niet in te gaan, daar ieder inwoner der gemeente, die aan de voor waarden, in 't reglement genoemd, voldoet, lid kan worden. Toen alle zaken waren afgehandeld, verkreeg dr. Metz het woord. ZEd. prees de goede werking der vereeniging, de harmonie, die daarin bestaat, bracht hulde aan de oprichters en aan het bestuur, dat op zoo'n onbaatzuchtige en nauwkeurige wyze de zaken behar tigde en sprak den wensch uit, dat de vereeniging steeds in bloei moge toe nemen. De voorzitter beantwoordde dr. Metz, bracht hem hulde voor hetgeen hy voor „Onderling Hulpbetoon" en niet minder voor de inwoners dezer ge meente geweest was, prees zyn kunde, die overal gewaardeerd wordt, sprak zyn leedwezen uit, dat wegens onge steldheid dr. Metz hier zyn zoo uitge breide praktyk moest neerleggen, en uitte den hartgrondigen wensch, dat de rust hem een geheel herstel zou brengen. Met de aanhaling van een passage uit een van prof. Pel's wetenschappelijke schrifturen: „Slechts een goed raensch kan een goed dokter zyn", sloot de voorzitter, na dit gezegde op den scheidenden adviseur te hebben toege past, de vergadering. Luid applaus begroette deze hulde. Stavenisso. Dezer dagen werd alhier de jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehouden. Van de 86 leden waren 50 aanwezig. De voorzitter, de heer J. M. v. Doorninck, opende met een welkom de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer C. Broodman, gelezen en daarna onder dankzegging goedgekeurd. De kassier, de heer M. P. Tazelaar, deed rekening en verantwoording over 1912. Het totaal der ontvangsten bodroeg f 134862,985De ontvangen spaargelden bedroegen f 71G82,S46 en de terug betaalde f 25370,98, zoodat het saldo hiervan bedroeg f 46311,365. Aan voorschotten werd verstrekt een som van f 33070, en terugbetaald f 4246, zoodat het saldo hiervan bedroeg f 28825. In loopende rekening werd uitgegeven f 106308,61 en ontvangen f 91622,84, zoodat het tegoed hiervan bedroeg 14685,77. De ontvangsten waren f 1832,42, do uitgaven f 1465,786de balans sluit met een winst van f 366,636. De rekening en balans werden na gezien en goedgekeurd door de heeren P. van Iwaarden Czn. en P. H. M. van Dommelen. De heer Van Doorninck brengt ver slag uit van de Algem. Verg. te Utrecht, en de kassier het jaarverslag over 1912. Beide verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. De boek houding werd in het afgeloopen boek jaar geïnspecteerd door den heer Kruseman, uit wiens verslag dienaan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1