ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Mei 1913. aanbrstedingT 2 Tweede Blad. Naar de Openlucht-Meeting. PINKSTERFEEST. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Is uw Lever ziek BUCHAMS PtfcUN 402de Staatsloterij. ADVERTENTIEN. Voorloopige mededeeliug. (Z ierikzeesche Cour a 11 t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iedere» MAANDAC1, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Noderland f 1,60 por 8 maanden. Voor het buitenland, verzending édns per woek, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9386. Directeur s A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurt A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure} Maandag, don tweeden Pinksterdag, moeten allen die op Schouwen-Duivelaud het beginsel van staatspensionneering zijn toegedaan, optrekken naar Haamstede. De nabijwonenden te voet. De vorafwonenden per fiets, met de boot, of in een rijtuig. AUen moeten er naar toe, zoowel mannen als vrouwen, zoowel de jongen van dagen, als de bejaarden van leeftijd. Om te getuigen voor ons schoon, edel beginsel van staatspensioen. Om te openbaren onzen wil, dat wij afkeerig zijn van Talma's dwangwot: dio zelfs de armsten dor armen nood zaakt van hun armoede premie te betalen die alle schoenlappers, schippers en en visschcrs, alle marskramers en barbiers, alle kleine bazen, winkeliers en nering doenden, welke op hun ouden dag oven hard behoefte aan steun hebben als de loontrekkende arbeiders, aan de diakonie of aan het armbestuur harteloos prijs geeft; die de kleine werkgevers dwingt voor hun werklieden een hooge premie te betalen, maar hun zelve op hoogen leeftijd de uoodige voorziening in hun dringende behoeften onthoudt; die de weduwen der arbeiders, in weer wil dat zij bij het leven van haar mannen gepiekerd hebben om de geëischte week- premie te kunnen betalen, wreed uitsluit die een leger van goed bezoldigde ambtenaren schept, dat grootendeels zal leven van de zuurverdiende premies, die de arbeiders betalen moeten. Toonen moeten wij door onze aan wezigheid in grooten getale, dat wij een wet verfoeien, die met het waarachtig volksbelang in volslagen tweestrijd is. In God's vrjje natuur, op het open veld, moeten wij onzen gemeenschap- poljjkcn wil aau hen openbaren, die in Den Haag regeereu en ons do wetten opleggen. En zoo, wat niet te hopen is, liet weer ons niet gunstig mocht zijn, dan zullen wjj voor ons met eiken godsdienst strookend beginsel manifesteeren in de sehoone Protestantsche kerk van Haam stede, die voor dit dool welwillend is Op dan, mannen en vrouwen, naar de meeting te Haamstede. 't Is of op d' aard, weer schoon en jong Een paradij spoort open sprong, Waar zaal'gen op den drempel staan En Eng'len op en neder gaan. Waar balsemgeur in stroom bij stroom, Ontvloeid is aan den Levensboom. Waar d' Eeuwge fluistert tot Zyn kind In 't zachte suizen van den wind. De Natuur stemt thans de horten tot feestvreugde nu alles om ons heen prijkt in wonderschoon e pracht en weelderigen tooi. Wat in knop en hulsel sliep, Berstte open op de stemme, Die tot blij ontwaken riep en veel, veel meer, ul door zich ont wikkelend en ontplooiend, schitterend in kleur en gloed. Op het Pinksterfeest spreekt de Liefde, en daarin bloeit in al zyn volheid het leven, dat op Kerstmis verborgen lag ala de zaadkorrel in den akker; dat op Paschen uit de donkere aarde opschoot en nu alle beloften vervuld mag zien. Kerstmis, Paschen on Pinksteren, zinnebeelden van Geloof, IIoop en Liefde. Wij herinneren ons het sclioone Bijbel verhaal, waarin wordt gesproken van de leerlingen en volgelingen van den Wijze van Nazareth, die na het smartelijk heengaan van den Meester te zamen waren gekomen om het blijde Oogstfeest te Jeruzalem te vieren. Vervuld met heilige geestdrift kunnen zy ook thans niet zwijgen van de heer- lijke beginselen door den Meester ver kondigd: Hoe meer zij aan Hem terugdonken, hoe moer hun geestdrift stijgt, hun harten vloeien over van dankens stof en zy kunnen den mond niet gesloten houden maar moeten uiting geven, van hetgeen hart en gemoed tot berstens toe vervult. Hoort, is dat de taal van die een voudige, ongeletterde vissehers en hand werkslieden Het was de Heilige Geest, die vaardig werd over lien, over allen, die daar in de vergaderzaal waren bijeen gekomen, on die hun een bezieling schonk, waar over zij zelve ongetwijfeld verbaasd zullen geweest zijn. De Meester was dood, dat wil zeggen zijn lichaam was gestorven, maar voor hun geestesoog stond hij nog immer in hun midden in goddelijk-lichtende ge stalte, die van zijn geest steeds opnieuw en overvloedig uitstortte in hunne harten. En konden on mochten zy deze gaven nu uitsluitend voor zich zelve houden? Neonzij moesten mededeelen van hun overvloed, uitstorten van de weldaden, die zij zelve in zoo ruime mate hadden ontvangen en de mond liep over, waar het harte vol van was. Het zaad werd opnieuw uitgestrooid en vond een vruchtbaren bodem. Zij wierpen de geesteskorrelen in de voren evenals de landman het graan op den akker uitstrooit, in vertrouwen op Hooger Macht, die den wasdom zal geven en zegen zal schenken op den arbeid. Och, dat wij allen zaaiers werden op den grooten levensakker! En als dan de dag des oogstes aan breekt en wy het voorrecht mogen hebben den oogst mede binuen te halen, dan kunnen wij feestvieren en juichen en danken voor den genoten zegen. Toch zien wij zelve dikwijls de vruchten van onzen arbeid niet. Maar wat noodl Wie den eikel aan de aarde toever trouwt, verkwikt hy zich altijd in de schaduw van den eik? Al beschaduwt hij eerst uw graf, was daarom uw arbeid tevergeefs? Tevergeefs nimmer, al kent ook het geslacht niet eens den naam van zijn weldoener. De Wijze van Nazareth beleefde ook niet de vruchten van zijn werk, al had zijn geestesoog het Godsrijk ook klaar aanschouwd. Wie overtuigd is te streven naar een heerlijk ideaal, die vraagt niet, of hij de lichtende hoogte zelve zal betreden. Als hij maar weet, dat anderen zijn voet stappen zullen drukken, om den weg te gaan, door hem aangewezen, om het werk te voltooien, door hem eonmaal aangevangen. Moge daarom een Heilige Geest steeds wonen in onze harten; onze gedachten enkel gericht zijn op edele en hooge idealen, en laten wij dan allen profeteeren van, wat wij erkennen als waar en goed en schoon. Profeteeren, dat is, getuigen met woord en daad, en daarvoor behoeft men niet uitsluitend te zijn een priester in priester gewaad. Dat kan ieder: man of vrouw, hoog of laaggeplaatst op den ladder der maatschappelijke samenleving; ook de eenvoudige, vrome huismoeder, zoowel als de huisvader in zijn werkmanskleed. Maar dan moet wonen in huis en harten de oprechte gezindheid, die het huis en het hart maakt tot een woning van uitsluitend heilige gedachten. Want ddar woont een Heilige Geest: waar een bede oprijst om meer geest kracht en reiner idealen; waar gezocht wordt naar een liefde, die het geheele hart kan vervullen, naar een werk, waaraan alle krachten van het leven zich kunnen wijden; waar de boeien der zelfzucht worden afgeworpen en de vleugelen der liefde ontplooid waar het geweten zich niet langer laat ketenen of in slaap wiegen; waar een weg wordt ingoslagen naar het Vaderhuis; waar een moeder zorgt en bidt; waar een vader werkt en waakt; waar de jongeling arbeidt en strijdt; waar de kranke duldt en hoopt; overal, waar een trek wordt terug gevonden van den Wijze van Nazareth, aio vol blyde geestdrift den wil zyns .Vaders volbracht. v. V. NEDEKLAND. Apeldoorn, 7 Mei. Hedenochtend te kwart over 7 arriveerde de koninklijke familie met klein gevolg in twee auto's aan do vil a op Het Loo. Ter begroeting waren aanwezig jhr. Boreel, hofmaarschalk, de 'intendant J. A. ven Steyn, opperstalmeester i%ron Bentinck en de burgemeester dezer gemeente, rar. Roosmale Neuven. IL M. begroette de heeren met een hartelijken handdruk. Koningin, Prins en Prinsesje zagen er allen zeer welvarend uit. Onmiddellijk na aankomst werd de kleine standaard vlag op de villa geheschen. De extra- trein met verder gevolg, bagage, ponnies, enz., arriveerde te 8.51 aan het paleis perron. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok hedenmiddag te 3.21, vergezeld van Zyn adjudant, van Het Loo naar Den Ilaag. Aan het comité van ingezetenen, dat zich gevormd had om het 12.J-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk"Echt paar luisterrijk te herdenken, is de raede- deeling gezonden, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zeer zeker een waardige huldiging van de bewoners van het Loo op prijs zullen stellen, doch dat het Beider innige wensch is, dat dit herdenkingsfeest een huiselijk karakter dragen blyve. Dit lag ook geheel in de plannen van het comité, dat de huldiging wenschte te doen bestaan in de aanbieding van een fraai bloemstuk, al of niet vergezeld gaande van het uitvoeren van eenige nummers koraalmuziek. De bewakingsdienst voor de Konink lyke Familie is, nu Zy in de villa aan de Waldeok PyrmontlaaiV op Het Loo verblyf houdt, welke aan alle zyden meer open ligt dan het Koninklyk Paleis, nog vermeerderd met eenige Ryksveldwach- ters, die op Het Loo gestationneerd zyn. Te hunnen dienste is in de nabijheid van de Gedenknaald een politiepost gevestigd. 'g-Hcrtogenbosch, 7 Mei. Door het treinpersoneel van den mailtrein die 7 uur 's-avonds uit Vlissingen vertrekt, werd Maandagavond bemerkt, dat een reiziger, gezeten in 'n le klasse coupé van naar Weenen loopende rytuig, zich eenigszins opvallend gedroeg, waarop zy hunne collega's der N.B.D.S., die den trein te Boxtel overnamen, opmerk zaam maakten. De roiziger stapte te Boxtel uit, waarna het personeel een onderzoek instelde en ontdekte, dat achtór den rugwand der coupé, doordat deze was losgeschroefd, zes pakken saccharine waren verborgen, welke zij eruit namen en by den stationchef te Gennep deponeerden. Elk der zes platte pakken bevatte achttien doosjes van 60 gram saccarinetabletten van Zwit- sersch fabrikaat, dus een totaal gewicht van 27 K.G. De reiziger zette zyn reis met den ongeveer een kwartier later van Boxtel vertrekende mailtrein voort en zal wel zeer verbaasd geweest zyn, dat zyne smokkelwaar, hoewel ze aan het grens station niet werd ontdekt, tóch was verdwenen. Staventsse. Dezer dagen deed zich alhier weder een geval van besmettelijke keelziekte voor. Sclierpenlsse. Toen de knecht van M. L. D. met zijn paarden, bespannen voor een charpeteur, de markt alhier genaderd waren, schrokken de dieren van de Zeppelin molen, die opgebouwd word. De voerman moest de leidsels los laten. De paarden gingen hollende do gemeente door. Op 't eind van het dorp kwamen ze in botsing met een paaltje dat voor een stoep stond, waardoor ze omver sloegen.' Behalve dat er nog al wat materieele schade was liep het overigens goed af. Oud-Yossemeer. Alhier is overleden de heer G. J. Ampt, in den ouderdom van 82 jaren; de overledene vervulde geruimon tijd de betrekkingen van ge meente-ontvanger en secretaris-penning meester van het Weezen-Armbestuur, (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Maak hem dan in orde; het is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; alleen door het heilzaam effekt merkt ge dat ge genezen zjjt door maar in de laatste jaren genoot hij zijn rust, terwijl hij het genoegen had zijn zoon in zijne betrekkingen te zien be noemd. Een der veldarbeiders uit deze gemeente, welke het vorige jaar mede naar Engeland is geweest voor de werk zaamheden in het bietenbedrijf aldaar, is dezer dagen daar heen geweest om zich op de hoogte te stellen van don toestand, teneinde gegevens te krijgen of ook dit jaar aldaar weer meer loonend werk zal te vinden zijn dan in onze omgeving. Naar ons werd medegedeeld, zal dit werk aldaar niet onder zulke gunstige bepalingen kunnen plaats hebben dan in 1912, zoodat waarschijnlijk niet zoovele arbeiders er heen zullen gaan. Voor jaren trokken ook uit deze gemeente tal van gezinnen naar de Vereenigde Staten van Noord-Ainerika, maar in de laatste jaren schijnen de levensvoorwaarden alhier vaD dien aard geworden te zijn, dat de lust tot vertrek niet zoo groot was, althans het was een uitzondering, dat een gezin er heen trok. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, zullen in den loop van dezen zomer evenwel weer een aantal personen emigreeren daartoe uitgelokt door gunstige berichten van familieleden reeds voor eenige jaren daarheen ver trokken. Naar het verluidt zou de heer C. L. Brinkman, burgemeester alliier, door de a.-r. kiesvereeniging te Tholen candidaat ziju gesteld voor het lidmaat schap der Prov. Staten in onze provincie. Goes. Naar wij vernemen, zal door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, thans gehoor gevende aan herhaalde verzoeken daaromtrent, worden overgegaan tot het bouwen van een le en 2e klasse wachtkamer (niet- rooken) aan het station alhier. De vereischte goedkeuring van het Gemeentebestuur is reeds verkregen. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. NIenwerkork, 7 Mei. Heden werden alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van den heer D. Koopman Pz., publiek verkochtpaarden f 230, f 230, f 271,f 453, f 470, f 600 en f 636koeien f 234, f 267, f 276, f 288, f 290, f 300 en f 300 ossen f 121, f 149 en f *159 stieren f 75, f 92, f 98 en f 104 vaarskalveren f 82, f 85, f 100 en f 117varkens f 155 en f 170loop varkens f 52 en f 57. Onkosten 10 pCt. Bij de inschrijving voor het graven van een waterleiding in den polder Westerenban van Schouwen, op 6 Mei 1913, is het werk gegund aan Ph. van der Linde te Eikerzee, voor f 2240, als zijnde de laagste inschrijver. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 8 Mei. Door de aanstaande feestdagen was de aanvoer zeer gering, daarom geen noteering gemaakt. Middelburg, 8 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Tarwe was het eenige artikel ter markt. Stemming daar voor Hauw. Overige ar tikelen geruimd. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 6,60 2t f 8,50, per H.L. Beetwortel-Suiker. Rotterdam, 5 Mei. Biet kalm Mef f lij genoteerd. Amsterdam, 6 Mei. Biet Hauw; per Mei f lij, per Aug. a f 12j't gedaau, per Oct./Dec. ii f li te koop. Londen, 5 Mei. Biet. 88 gr., kalm. Burgerlijke Stand vau Zierikzee. Geboren: 4 Mei. Eene dochter van G. C. Wansink en A. M. Martens. 7 C. J. Boot en J. Koop man. 7 k zoon A. Peute en M. R. Wetting. Gehuwd: 2 Mei. W. Arnold, 30 j., j.m., en P. J. Padmos, 18 j., j.d. 7 J. Th. van Aken, 34 j., jm., en S. E. Leij- dekker, 24 j., j.d. 7 J. H. A. Schoenmakers, 23 j., jm., en J. Peute, 24 j., j.d. 7 M. Beye, 25 j., j.m., en C. Catshoek, 20 j., j.d. Overleden: 1 Mei. 0. M. de Jonge, 8 d., z. 2 J. van Dyke, 71 j., wed. van A. vanDyk (overleden in de gemeente Vrijenban). 4 P. Dambruine, 82 j., wed. van K. Zomer. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 5, 6, 7 en 8 Mei 1913. Prijzen van f 65. 3384 7005 7083 7129 15179 6733 7011 7103 15143 18448 6741 7055 7128 15171 Ondertrouwd: ANTHONY C. L1NDHOUT Az. en ADRIAN A L. DEURLOO Ad. St.-Maartensdi.jk, scherpenissb, 8 Mei 1913. Getrouwd: M. BEIJE Jacz. en C. CATSHOEK Pd., die, mede namens wederzijd.sche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 7 Mei 1913. Het BESTUUR van het Waterschap Stavenisse zal, op Vrfjdag den 23 Mei 1913, des namiddags te 4 ure, in hot „Hutel Van Dalen" te Stavenisse, aanbesteden Het HEHSTEL en de VEH- NIEUWING van de Aarde-, Kram eti Steenglooiinc/- werken aan de Waterkeering- van het bovengenoemde Waterschap. Het bestek zal van 12 Mei af ter inzage liggen ten kantore van den Ontvanger-Griffier, en is op franco aan vraag tegen betaling van 75 cent bij hem verkrijgbaar. De aanwyzing zal plaats hebben op den dag der aanbesteding van des voorraiddags tot des namiddags 1 uur, in eene bijeenkomst te houden in het bovengenoemd HOtel, terwijl buitendien geen aanwijzing geschiedt. Stavenisse, den 9 Mei 1913. Het Bestuur voornoemd, A. H. VAN DER SLIKKE, Dijkgraaf. C. M. P. W. HANSSENS, Ontvanger-Griffier. In de maand Juni zullen publiek worden verkocht, circa gelegen onder Oosterland Jonker9weg, en onder Nieuwerkerk (Duiveland), alles thans in pacht bij den Heer L. STRUIJK te Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1