ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 5 Mei 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. (Z i e r i k e e s e li e Cour a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9384. Directeur: A. J. DE LDOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Belgrado, '2 Mei. Na gisteren de nota der mogendheden ontvangen te hebben, heeft de minister-president geantwoord, dat de Servische gedelegeerden voor de vredesonderhandelingen dezelfden zullen zijn als bij de eerste onderhandelingen, en dat Londen door de geallieerden is gekozen als plaats, waar de besprekingen zullen plaats hebben. De Daily News schat de verliezen van de Turken op ongeveer 200.000 man. In do slagen bij Kirk Kilisse, Loele Boergas en bij den terugtocht naar Tsjataldzja zijn 50.000 Turken gesneuveld, in de gevechten bij de Tsjataldzja 30.000 (hierbij de aan ziekten gestorvenen inbe grepen). Bij Monastir zijn 30.000 man gevallen, bij den terugtocht over den Kustendil-pas 20.000. Dit getal wordt ook voor Saloniki, Boelair en Adriauopel opgegeven. Ongeveer 150.000 Turken zijn krijgs gevangen gemaakt, door de Bulgaren 54,000, door de Grieken 35.000, bij Sa loniki door Grieken en Bulgaren tezamen 40.000, door de Serviërs en Moutene- grijnen 20.000. Uit Macedonië en Thracië zijn tijdens den oorlog ongeveer 150.000 Turksche grijsaards, vrouwen en kinderen gevlucht. De helft bevindt zich thaus nog in of bij Konstantinopel, de andere helft is naar Klein-Azië gebracht. De Albaneeschc kwestie. AVeenen, 3 April. Volgens de bladen is de toestand nog geheel onveranderd, maar evenwel, hoewel er geen enkei nieuw feit is voorgekomen, deelt men in sommige ftnauciëele kringen de meening niet, dat er geen ouderhandeling meer mogelyk zou zijn. Er bestaat dus nog een geringe hoop, dat de crisis tusschen de monarchie en Montenegro opgelost zal kunnen worden zonder militaire maatregelen. AMERIKA. Het stoomschip Virginian" van de Allanljjn, met 1500 passagiers aan boord op reis van Liverpool naar Halifax, heeft op dezelfde plaats, waar de Titanic verleden jaar gezonken is, acht groote ijsbergen aangetroffen. Tengevolge van een dichten nevel moest de „Virginian" 14 uur lang rondkruisen vóór zij haar route weer kon vervolgen. Het transatlantische stoomschip „Kaiser Wilhem II" is dezer dagen uit New-York vertrokken met een kostbare „lading", zangera en zangeressen, die in de Ver. Staten dezen winter vermogens verdiend hebben. Zij zijn met hun dertienen en te zamen brengen zij 1.575.000 gulden mee, die zij in een half jaar bijeen gezongen hebben. Ouder dit dertiental bevinden zich: Caruso, die met ruim een half millioen naar Europa oversteekt; miss Ueraldiue Farrar met ruim twee ton; Emmy Destinn met een kleine twee ton en miss Mary Garden met 175.000 gulden. ITALIË. Hoewel de gezondheidstoestand van den paus steeds beter wordt, geven een aantal bedenkelijke storingen in de organische functies nog geen zekerheid voor een volkomen genezing. Ofschoon de paus gaarne menschen ontvangt, zyn de audiënties uitgesteld en zullen ook de Duitsche bisschoppen, die elk jaar naar Rome komen, eerst in den herfst hun bezoek brengen. De feestelijkheden welke waren op touw gezet in verband met de| Constantynfeesten, zyn zooveel als doenlyk beperkt. De in het Vaticaan heerschende stilte maakt den paus on gerust en bedroefd, die het met zyn hoogstaande plichtsgevoel betreurd, dat zyn toestand oorzaak is, dat de kerkclyke plechtigheden en de ontvangst der pel grims moeten worden afgelast. Deze gedruktheid naar de ziel wekt in 's pausen naaste omgeving groote bezorgdheid op. Het Vaticaan ziet daarom de naaste toekomst niet zonder zorg tegemoet. RUSLAND. Uit de steden aan de Wolga zijn te Petersburg berichten ontvangen over de schade, die een orkaan met de daarop volgende sneeuw en vorst heeft aange richt. Te Samara, Saraton en Simsbirsk zijn een groot aantal booten gezonken verscheidene barken werden van haar ankers geslagen en tegen de oevers ge worpen. Te Simbirsk is een kleine stoom boot gezonkenslechts een lid dor be manning wordt vermist. Ook te land heeft de storm verscheidene verwoestingen aangericht, en tal van huizen zijn min of meer beschadigd. De politie heeft te St.-Petersburg een huiszoeking verricht ten huize van den directeur der spoorwegafdeeling van de militaire verbindingen, geperaal Megebrow, waarbij officieren van den generalen staf tegenwoordig waren. Er zijn een aantal sterk tegen den generaal getuigende brieven en documenten in beslag genomen en de generaal werd in voorloopige hechtenis gezet, Ook zijn zoon, die eveneens officier is. Vader en zoon worden verdacht van landverraad zij worden er van beschuldigd gewichtige documenten aan het buitenland te hebben verkocht. FRANKRIJK. Een bende bandieten heeft te St.-Denis een merkwaardig brutale poging gedaan om een gevangen kameraad te bevrijden. In den nacht van Zondag op Maandag drongen vier mannen die per automobiel gekomen waren, te Saint Denis de woning van een koopman binnen. Zy probeerden de brandkast open te breken, maar werden door den eigenaar gestoord en namen de vlucht, door uit het venster van de eerste verdieping te springen. Een hunner brak echter zijn been en werd dientengevolge gearresteerd en naar het hospitaal te Saint Denis over gebracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag verschenen zyn kameraden evenwel voor het ziekenhuis om hem uit zijn gevangenschap te bevrijden. Zij kwamen tegen middernacht in een zwarten auto die geen lichten op had. Zwygend en snel stegen negen mannen uit den wagen. Twee hunner hielpen een derde om over den muur te klauteren en spoedig gelukte het deze om de poort te ont grendelen. Terwijl de drie mannen het ziekenhuis binnen gingen, stelden de anderen zich bij den auto op, die gereed gehouden werd tot een overhaast vertrek. Do hoofdverpleegster deed een dutje in de zaal waar zich de invalide bandiet bevond, toen zy twee mannen hoorde binnen komen. „Waar licht de gewonde die hier eergisteren gebracht is?" vroeg één hunner op een toon van gezag. De verpleegster die de mannen voor administrateurs van het ziekenhuis aan zag, antwoordde: „Dat is nummer zes" De beide mannen gingen naar het bed toe en sloegen den zieke gade. „Die is is het niet", zeiden zy ongeduldig, „wij zoeken een man die zyn been gebroken heeft". „O, dan moet u No. 11 hebben", zei de verpleegster, maar plotseling schoot haar te binnen dat No. 11 een inbreker was en zij kreeg argwaan. Bij het bed gekomen omhelsden de beide mannen den gewonde: „Nu, hoe gaat het?" vroeg één hunner „wij komen je halen". Maar dat is onmogelijk, ik kan my niet be wegen. dat zou te veel pijn doen." „Dat hindert niet, dat maakt niets uit, wij zullen je toch maar meenemen", luidde het antwoord. Beiden maakten zich vervolgens gereed om den gewonde uit zijn bed te tillen. De verpleegster maakte van dit oogenblik gebruik om de zaal uit te vluchten en alarm te maken. Het schynt dat de bandieten toen over haast de vlucht genomen hebben, want men vond den gewonde nog te bed. De auto met de negen bandieten was ver dwenen. Een verhoor van den zieke heeft niets aan het licht gebracht. Hij weigert eenige inlichtingen omtrent zyn nachtelijke bezoekers te geven. Men heeft hem inmiddels veiligheidshalve naar het gevangenis-hospitaal over gebracht. Er heerst op het oogenblik een typhusepidemie in een gedeelte van Parijs. Door een „verzuim" der autori teiten is Seine-water in 't bronwater van de leiding gekomen en hier en daar zyn slachtoffers gevallen. Natuuilijk wordt al het mogelyke gedaan om de waterleiding van het vuile Seine-water te zuiveren en raag men aannemen dat het directe gevaar thans geweken is, maar schande lijk blijft het toch, dat dergelijke dingen in een stad als Parys raogelyk zyn. De fout werd nota bene begaan in het universiteitsgebouw van de medische faculteit. Om beter gewaarborgd te zyn tegen brandgevaar tijdens de tentoon stelling, die in dat gebouw gehouden werd, had men ffinnen in het gebouw een Seine-leiding met een bronwater-lei ding samengekoppeld. Eerst enkele weken later heelt men het verzuim, dat voor velen zoo noodlottig geworden is, ontdekt. Een bende van tien bandieten heeft Maandagmorgen in de vroegte een aan val gedaan op het station van Chaville bij Versailles, teneinde het uit te plun deren, maar de stationchef heeft zich krachtig verweerd en ofschoon hij een paar builen opliep en een revolverkogel door zijn pet kreeg, is hij er in geslaagd de bende op de vlucht te jagen. De bandieten begaven zich toen langs den spoorweg naar Sèvres, terwijl zij op hun weg telegraafdraden stuksneden en wissels en seinen verzetten. To Sèvres deden zy een poging om in de berg plaats der postpakketten door te dringen, maar dit lukte niet. Zij hebben er zich daarom maar toe bepaald alles wat op het station binnen hun bereik kwam, lampen, banken enz.) stuk te slaan. ENGELAND. Vrijdag is de rechtzaak begonnen tegen de suffragettes, die onlangs ge arresteerd ziju, en haar handlangers. In het geheel zijn er thans 9 gevangen, Miss Annie Kenney is Donderdag ge arresteerd, toen zij uit Frankrijk over kwam, en voorts een apotheker te Richmond, Clayton, tegen wien bezwarende papieren in het gebouw van den vrouwen bond gevonden zijn, o.a. een brief van hemzelf aan miss Kenney, waarin hij zeer bedekt en geheimzinnig schrijft over werk, dat hij voor de suffragettes verricht, maar dat groote moeilijkheden oplevert, waarschijnlijk chemische pre paraten. De politie houdt voortdurend particu liere woningen in het oog van personen, die verdacht worden in relatie met de militante suffragettes te staan. Treedt de justitie thans krachtdadig op, de suffragettes schijnen als antwoorc tot de uiterste middelen over te gaan Vrijdag heeft men in het station van den ondergrondschen spoorweg te Picca dilly Circus, één der drukste stations, een pak gevonden, waarin zich een flesch met nitro glycerine bevond. Alge meen onderstelt men, dat die llesch daar door de suffragettes is neergelegd, Op het pak was met groote letters geschreven: „Nitro-glycerine; gevaarlijk Daardoor heeft het meer van een bedreiging dan van een aanslag, maar het is dan toch een zeer gevaarlijke bedreiging. DUITSCHLAND. lu den Taunus, waar onze Koningin en de Prins verblijf houden,'heeft Vrijdag een vrecselijk onweer gewoed. T Homburg vor der Höhe is de bliksem in een jachthut geslagen. Vijftien personen werden bewusteloos, twee dames uit Frankfort werden ernstig gewond. Te Wiesbaden is een ongehuwde ge neesheer, dr. F. Gartner, overleden. Tot erfgenaam benoemde hij de stad Wies- baden. De geheele erfenis, groot 600.000 Mark, moet dienen om protestantsche ongehuwde moeders en haar kinderen te ondersteunen. Binnen een jaar na ziju dood moeten er aan tien van zulke vrouwen, die gaan trouwen, een uitzet van 1500 Mark geschonken worden. De rest van het geld moet uitgezet worden om ongehuwde moeders en haar kinderen voort te helpen. BELGIË. Brussel, 3 Mei. Heden zijn do zes Nederlandsche torpedobooten in de haven van Brugge aangekomen. De bevolking ontving onze Jantjes met geestdrift. Te hunner eere worden feesten ge organiseerd. Vrijdagochtend heeft te Antwerpen eon paardenslachter zijn vader, die zich met den handel in paarden bezig hield, met hamerslagen gedood. De drijfveer tot zijn daad moet gelegen zijn in het feit, dat vader en zoon den laatsten tijd geschil hadden om een ponny, waarop de zoon aanspraak maakte, terwyl de vader van het dier geen afstand wilde doen. De laatste moet toen een hooivork hebben gegrepen, waarna de zoon hem in blinde woede doodsloeg. NEDERLAND. Alkmaar, 2 Mei. Woensdagavond 10 uur brak plotseling een felle brand uit de broodbakkerij van den heer R. Boersma aan de markt te Schagen. Toen de bewoners het gevaar be speurden was het reeds te laat, wegens vlammen en rook, om het bovenhuis te bereiken, waar twee kinderen sliepen een meisje van 5 en een jongetje van 7 jaar. In allerijl werden by ,den naburigen aannemer, den heer J. R. Vlaming, lange ladders gehaald, waarna deze zich, door de stukgeslagen ruiten, een weg naar de slaapkamer der kinderen baande. De moedige daad was evenwel te laat: Gestikt door den scherpen rook, werden de kleinen door den heer Vlaming uit de reeds brandende kamer gehaald. Aangewakkerd door een opkomende onweersbui, viel er trots een 3-tal brandspuiten, waarby de nieuwe uit stekend werkende stoorabrandspuit, aan blusschen niet te denken. Weldra sloeg de brand over op het aan de overzy der straat liggende café „Het Vosje", dat eveneens een prooi der vlammen werd. De belendende perceelen van beide gebouwen wist men te behouden. Alles was verzekerd. Amsterdam, 3 Mei. Gisteren is door de politie een coramissionnair in diamant aangehouden, die verdacht wordt een handelaar voor een partytje diamant, ter waarde van f 4000, te hebben opge licht. De handelaar had de diamant aan den coramissionnair gegeven ten einde deze te verkoopen, doch het duurde geruimen tyd voor hij iets hiervan vernam, waarop hij aangifte deed bij de politie en de coramissionnair werd gearresteerd. Deze weigert mede te deelen, waar het partytje diamant zich op het oogenblik bevindt. De coramissionnair bevindt zich thans in verzekerde bewaring. In den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks één uur, trok'een verdacht persoon aan den Oosterdoks- dyk de aandacht van den nachtwaker Struyf. De man, waarschynlyk een ongeveer 30-jarige schippersknecht, wilde met een van de aldaar voor anker liggende motorbootjes van de veiling van Jaski's Technisch Bureau, die Woensdag had plaats gehad, er van door tuffen. Toen de man ontdekt werd, gaf hij voor het bootje gekocht te hebben en het te komen afhalen. De nachtwaker belette hem dit echter, doch werd toen door het individu met een revolver bedreigd, waarna de aan gehoudene het plotseling of een loopen zette en wist te ontsnappen. De politie stelt een onderzoek in. 's-Graveiiliage, 3 Mei. Naar men ver neemt is besloten, voor een belooning uit 't Carnegielieldenfonds in aanmerking te doen komenkapitein J. v. d. Wielen, de machinist M. Peters en de dekknecht Th. van der Put, allen te IJinuiden, in verband met de bekende kranige redding van de schipbreukelingen der „Eastwell", het 'onlangs op een der hoofden te IJinuiden verongelukte Engelsche stoom schip. De voorloopige verslagen der Eerste Kamer, betreffende de Invaliditeitswet en de Radenwet, zijn reeds verschenen. Over het algemeen is de toon, die er uit klinkt, niet zeer welwillend. Tegen de Invaliditeitswet werden tal van grieven uitgesproken en ook de voorstanders van het beginsel keurden de overneming van het amendement Duys sterk af en terwijl de noodzakelijk heid van de Radenwet werd in twijfel getrokken, werd als algemeen gevoelen geuit, dat de kosten dier wet zeer hoog zullen zijn. Rotterdam, 3 Mei. By het opruimen van een arrestantenlokaal in het politie bureau te Nymegen is een pak effecten gevonden ter waarde van f 6000, dat afkomstig is gebleken van een diefstal, in September j.l. gepleegd bij den meubelmaker Vedder in de Vredenhof- straat alhier. Vermoedelijk is het pak door een arrestant aldaar verstopt. ZwJJndreclit. De heer A. H. Remeeus Jz. die indertijd gekozen werd als tijdelijk wethouder in de plaats van den heer Van Namen, is heden gekozen als wet houder. Op één na verwierf hij alle stemmen MARKTBERICHTEN. Tholen, 3 Mei. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 a f 8,50, nieuwe f af rogge f 6,f 6,70, nieuwe f A f zomergerst f af wintergerst f 5,70 a f 6,25, haver f 4,50 f 5,bruiiie boonen f 9, A f 11,witte f 10,a f 12,voer- erwten f 7,25,f 7,50, kookerwten f 8,f 9,— wikken f a f paardeboonen f 7,50, a f 9,50, per H.L.koolzaad f tl f kar wij zaad f if per 50 K.G., uien f a f chalotten f f per 50 K.G., kipeieren f 3,15 a f 3,50 per 100 stuks, grasboter f f hooiboter f 0,60 a f 0,65 per K.G. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: Mei. De bark „Duinkerque", kapt. W. Smith, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. Burgerl. Stand van St.-Haartensdtyk. Geboren: 2 Maart. Johannis Cornelis, zoon van G. Boogert j en C. A. Bierens. 14 Dingenus Adriaan, zoon van P. v. cl. Ree en A. Vroegop. 17 Jakobus Adrianus Anthony, zoon van M. G. van de Vate en C. M. J. Geluk. 25 Elizabeth Cornelia Grietje, dochter 1 van N. Noom en W. C. van Nieuwen- huijzen. 26 Adriana Cornelia, dochter van C. Kloet en E. P. Geluk. 27 Johannes, zoon van L. Hartog en E. C. van den Berg. Ondertrouwd: 11 Maart. C. van Dullemen, j.m.27 j. en E. Manneke, j.d., 27 j. 24 M. Kloet, j.m., 26 j. en N. M. Hagc, j.d., 24 j. 30 J. M. Muller, j.m., 26 j. en G. van Gorsel, j.d., 24 j. Overleden: 4 Maart. Dingenus Johannes, 9 mnd., z. van H. Hartog en van C. Hage. 16 Pieter Jacobus, 18 d., z. van A. Robbc on van G. W. Quakkelaar. 26 Maria Catharina, 11 mnd., d. van .J. J. Carol en J. Kloet. Erkend: 15 Maart. Een dochter van E. C. Beeke. ST00MB00TDIENST en tus8Chengelegen plaatsen. Van Zierikzee: Dinsd. 6 's morg. 10, Woen. 7 6,30 Dond. 8 7,30 Vrüd. 9 11,— Zuterd.10 7,- Zond. 11 6,- Maand.12 9, Dinsd. 13 9,— Van Rotterdam Dinsd. 6'smidd. 12, Woen. 7's morg. 11,30 Dond. 8 11,30 Vrjjd. 9'smidd. 12, Zaterd. 10 12,— Zond. 1 I's nam. 1, Maand. 12 B 1,— Dinsd. 13 1,- Tot onze groote droefheid over leed heden onze onvergetelijke, zeer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. ELIZABETH DE WIT, Weduwe van den Heer O. van Nieuw enhuize, in den ouderdom van 83 jaar en bijna 4 maanden. Brouwekshavkn, 1 Mei 1913. Molenstraat E 64. Fam. VAN N1EUWENHUIZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5