ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 5 Mei 1913. mmmmmÊBÊÊm Mr. PATIJN. Eerste Blad JACHT- en VIMUACTEfl. HH. Adverteerders Geen debat. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 8 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9384. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 urejj Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Wegens het L'inksterfeost zal de Nieuwsbode, op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. warden beleefd verzocht ons hunne Advortentiün, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig moge lijk te doen toekomen. Groote of be- werkolyke Advertentie.'! gelieve men Donderdag in te leveren. De Direoteur, A. J. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER van Zibrikzbe brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zji, dio voor het seizoen van 1918—1014 cene Jacht- of Tlachacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente secretarie behooren aan to melden. Hjj noodigt de belanghebbenden uit de aan vragen van vischacten vóór den 25 Mel, en die van jachtacton vóór den 1 Jolt a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending, op straffe van het uitblijven eener beschikking, door cQue tusschenkomet behoort te geschieden. Zlrjiikzkr, den 28 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Waarlijk, onze tegenstanders moeten wel overtuigd zijn van de zwakto der zaak, die zjj voorstaan, gezien hun vrees voor een vrjj debat. Donderdagavond 1.1. had de centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dit district te Nieuwerkerk een openbare vergadering belegd, waar de coalitie- candidaat, Ds. Hogerzeil van Vlissingen, het woord voerde. Uit Zierikzee waren •pzettelijk om te debatteeren overge komen de heeren De Muralt en mr. Canes. Maar debat werd hun niet toegestaan. Zelfs mochten geen vragen worden gesteld. Wat moet de spreker zioh zwak hebben gevoeldWant had hij slechts doen blijken van zijn verlangen, om met zjjn tegenstanders van gedachten te wisselen, by zou de schoone rol hebben geBpeeld en een grove onbillijkheid opgeheven. De voorzitter maakte het nog bonter met zijn bewering, dat de vergadering vroegtijdig moest eindigen, omdat de arbeiders vroeg op en daarom ook vroeg naar bed moeten. Alsof dezen niet zelf beoordeelen mogen en kunnen, hoe lang zij ter vergadering wenschen te blijven. Alsof de belangen, waarom bet bjj de aan staande verkiezing gaat, niet één uur slaap meer dan overwaard zijn. Wat een wantrouwen in de heiligheid en oprechtheid hunner beginselen open baren do leiders in het smoren van elk debat De arbeiders denken daar blijkbaar anders over. Want toen de vergadering met gebed gesloten was, bleven zjj als één man zitten, wachtend op de uiteenzetting der liohtgevende ideeën der groote liberale partij. Wegens het voorgeschreven sluitings uur echter kon die vervolg-vergadering van liberale zijde niet doorgaan. Maar de debaters komen terug. Aanstaanden Donderdag zal terzelfder plaatse en in hetzelfde lokaal een open bare vergadering gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden de heeren mr. Canes over „De taktiek onzer tegen standers" en jbr. De Muralt over „Niet dwangverzekering, maar Staatspensioen". Komt dus allen op, gij, arbeiders, die Ds. Hogerzeil gehoord hebt, en hoort ook, wat genoemde heeren hebben aan te merken op de lezing van dezen Christe lijke» candidaat. Komt on hoort en neemt dan oen besluit. Hoort en wederhoort en kiest eerst dan. Laat u voorlichten zoowel door uw geestverwanten en medestanders als door tegenstanders, die met eerlijke middelen strijden. En gjj zult dan stommen daar zijn wjj zeker van in uw eigen belang en in dat van liw lan™ uw gezin en uw kindoren en ook van uw vrouw, weduwe geworden, don oandidaat der concentratie NEDERLAND. Dlntoloord, 3 Mei. De heer J. Her- heeft wegens hoogen leeftyd zyn ontslag genomen als secretaris-penningmeester van den „Ouden-Prinslandschen Poldei". Ter voorziening in genoemde vacature is een voordracht ingediend, bestaande uit de heeren: L. Snoeyes, E. van Meulenbroek en J. Commissaris. De benoeming zal 15 Mei a.s. plaats hebben. Uit Stad en Provincie. Zierlkzeo, 5. Mei. Mr. Van Geuns is in de huishoudelijke vergadering tot voorzitter der Afdeeling Volksonderwijs gekozen. Naar wy vernemen, ziju het bestuur van de Centraio Antirevolutionnaire kies vereeniging in dit district cn do heer ds. Hogerzeil, de candidaat der coalitie, door het bestuur dor Centr. Liberale Kies vereeniging uitgenoodigd ter hij woning van de openbare vergadering te Nieu werkerk, alwaar het geweigerd debat op de lezing van ds. Hogerzeil alsnog zal worden gevoerd. Men zie omtrent bizonderheden be treffende deze vergadering de in dit nummer voorkomonde advertentie. Moge vooral onze tegenstanders in grooten getale deze vergadering bijwonen en daardoor het hoor en wederhoor in praktijk brengen. Jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, sedert Juli 1880 rechter in de arrondissements-rechtbank alhier, zal binnenkort ontslag vragen, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter heeft de regenval in April j.l. 51,5 m.M. bedragen. Nieuwerkerk. Vrijdagavond te half- acht zou de heer ds. Hogerzeil van Vlissingencandidaat der Anti-rev. party in dit district in de „Meebaal" optreden, om voor de kiezers de vraag te beantwoorden: Welken koers moeten we uit? Het was over acht, eer de spreker ter vergadering aanwezig was. Na zyn excuse te hebben gemaakt over het laten wachten, na ingeleid en voor gesteld to zijn door den heer Bastraeijer, die ook de vergadering opende met gebed, zou ds. Hogerzeil het spreek gestoelte bestijgen, toen één der aan wezigen, de heer mr. Canes uit Zierikzee, den voorzitter vroeg, of er ook gelegen heid werd gegeven tot debat! De heer Bastmeyer gaf ten antwoord: neen? In de vergadering der Centrale Anti.-rev. Kiesvereeniging te Zierikzee in December 1012 gehouden, was besloton geen debat toe te laten. En toen nu een ander uit het publiek de opmerking maakte, dat dominéés graag alleen spreken of er niet van houden tegengesproken te worden, was er heelemaal niets meer van de toegeeflijkheid noch van den spreker, noch van den voorzitter te verwachten. Spreker begon met te wijzen op het eigenaardige van onzen tijd: aan den eenen kant maakt men toebereidselen om het herstel onzer onafhankelijkheid eendrachtig en één van zin te herdenken en feestelijk te vieren, en aan den anderen kant wyzen de aanstaande Kamerverkiezingen in de toebereidselen der verschillende partijen daartoe op de verdeeldheid, die in onze maatschappij heerscht. Het volk heeft recht om te weten, hoe en door wie het geregeld zal worden, in wolken koers het schip van staat gestuurd zal worden, welke de mannen zyn, die de wetten maken, want met die wetten zal men te doen krjjgen. Het gaat niet aan om al die wetten te bespreken, maar één der wetten van dit ministerie n.l. „de Invaliditeitswet, Ouderdomspensioen- en Ziekteverzekering" wil spreker heden avond .onder de orwjen zien. En nu begint hij hot doel dierwef. de beteekenis ervan zeer .breedvoerig, erg bevattelijk voor zijn kiezers uiteen te zetten en vooral de uitnemendheid, de hooge waarde ervan duidelijk in het licht te stellen. Daarbij worden natuurlijk de zwakke pogingen van vroegere ministeries en vooral de houding van de liberalen tegenover de wet van Talma, het doel van den Bond voor Staats- pensionnoering bespottelijk gemaakt. Noen, de wet van minister Talma, zooals die nu klaar ligt voor de Eerste Kamer, dat is do wet voor de arbeidende klasse, ze moeten wel premie betalen, maar dat is juist het mooi© ervan, (spreker vergat van de Tarief wet te gewagen, die ook nog een extra belasting op den minderen man zal brengen), en de werkgevers zien er niets tegen op om aan die premie te helpen betalen, dat doen ze met liefde? Wordt dit ministerie gedwongen af te treden, dan gaat die heele wet van de baan, wordt ingetrokken en het duurt weer jaren, eer er iets anders komt. BlyfL dit ministerie, dan kan minister Talma zyn wet netjes afwerken en met 1 Jan. 1914 ontvangen al die oude menschen van 70 jaar direct pensioen Dus kiezers, zoo eindigt spreker, weet, wat ge doet; ge weet nu wat ge hebt, maar niet, wat ge krijgt; helpt daarom om dit ministerie te doen aanblijven. Na een woord van dank aan spreker door den Voorzitter, sloot deze m8t gebed. Nogmaals was gevraagd om het woord door een tegenstander, doch dit werd wederom geweigerd, waarna de heer mr. Canes in de zaal bekend maakte, dat de volgende week Donderdag of Zaterdag door den heer de Muralt en z\jn persoon in deze zelfde zaal nog eens dit onderwerp zal besproken worden. Oosterland, 3 Mei. Door het hevig onweder van 1.1. Woensdag verhinderd, gaf het muziekgezelschap O. l<\ heden avond ter eere van den verjaardag van II. KH. Prinses Juliana een concert in de muziektent. Het prachtige weer lokte velen naar buiten, om te genieten van de prachtige en opgewekte muziek, die O.P. ten gehoore bracht. Velen keerden in vroolyke stemming huiswaarts. Brulnlsso. Voor een zeer talryk publiek trad Zaterdagavond in de conferentie kamer alhier op de heer De Jong, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn. In een boeiende rede zette de bekwame spreker op duidelijke wyze de nadeelen uiteen, die de invoering van de Tariefwet voor ons land zou hebben. Tegenover het voordeel, dat een enkele industrie zou hebben, stond het nadeel, dat het raeerendeel der industrieelen van de invoering van een verhoogd tarief zou ondervinden. Van daar dan ook het protest, dat door meer dan vierduizend belanghebbenden van allerlei partijen en geloof tegen de wet was ingebracht. In 't bizonder wees hy er op, hoe groot het nadeel zou zyn voor den kleinen man en den midden stander. wier stryd om het bestaan door het duurder worden van velerlei artikelen veel zwaarder zou worden. Wel wordt beweerd, dat voornamelijk weelde-artikelen zullen belast worden, maar van de 10 millioen, die men uit de Tariefwet wenscht te halen zullen slechts ruim één millioen gulden door die artikelen worden opgebracht. De rest zal alzoo komen op artikelen van dagelyksch gebruik en zullen deze dus duurder maken. Daar van de gelegenheid tot debat door niemand gebruik werd gemaakt, behandelde spreker nog heel in 't kort de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Hier wees spreker op het onrecht vaardige, dat wel de loonarbeider, doch de kleine baas niet verzekerd is en toch het grootste deel der premie voor zyn knecht moet betalen. In aangrijpende woorden schetste hy ook het lot van de weduwe, die wel hare huishoudelijke uitgaven moet bekrimpen om de premie te betalen, doch komt de man te sterven hulpeloos achterblijft, omdat geen weduwenrente in de wet is opgenomen. Na het eindigen der rede dankte de leider der vergadering den spreker voor zyne schoone voordracht. De hoorders toonden door een krachtig applaus, dat zij met dien dank instemden. Anna Jncobnpoldor, 4 Mei. Aangesteld tot waarnemer van 't Post- en Telefoon kantoor alhier Sietze, besteller te Nieu werkerk. Stavonlsse. Volgens den alhier van wege het K. N. M* Instituut te de Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier in April 1.1. 63 m.M. regen (in 15 aftappingen) tegen 17 in 1912 en 23,2 in 1911. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 767, de laagste 749 m.M. Stavenlsso. Aan den loteling J. L. de Jong alhier, besterad voor de lichting 1914, is, als kostwinner zijner moeder, voor één jaar ontheffing van den mili tairen dienst verleend. Coltynsplaat, 3 Mei. In de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering dezer ge meente, waar 5 leden met den voorzitter aanwezig waren, kwam ter tafel een adres van het fanfare-gezelschap „Wil- helmina", inhoudende eene aanvraag om na de verbouwing der openbare school, één der leeggekomen lokalen te mogen gebruiken als repetitielokaal. Een verzoek van dezelfde strekking was ook ingekomen van het Christelyk muziekgezelschap „Soli Deo Gloria". Op voorstel van burgera. en weth. wordt besloten de beslissing op beide requesten aan te houden tot de Raad een besluit zal hebben genomen, wat met de beide leegkomende lokalen te doen. In verband met de bijbouwing van 2 nieuwe lokalen aan genoemde school, wordt met algeraeene stemmen besloten tot aankoop van grond ter grootte van 2 aren 25 centiaren voor de som van f 425 in massa. Voorts stellen burgem. en weth. voor, met het oog op den verbouw der oude school en 't bijbouwen van 2 nieuwe lokalen een geldleening aan te gaan by Geraeente-Crediet te Arasterdam, groot f 8400, by annuïteit van 25 jaar, waartoe met algemeene stemmen onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten wordt besloten. Eveneens wordt met algemeene stem men in de begrooting 1913 een wijziging gebracht, door dat de uitgaven met f 11225 vermeerderd zyn. De commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden H. M. Haringraan en J. P. v. (1. Weele verklaart by monde van den heer P. Tazelaar, dat die in orde zyn, waarna tot toelating werd besloten. Bepaald wordt, dat de stemming voor leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op 30 Juni en de herstemming zoo noodig op 7 Juli a.s. Ten slotte stellen burgera. en weth. een wyziging in de politie-verordening voor, nJ. om aan art. 53 toe te voegen „Voorts is het verboden in de haven stoom- en raotorbooten door mechanische kracht voort te bewegen". Die wyziging wordt met algemeene stemmen aangenomen onder toevoeging van: „By onvoldoenden waterstand te be oordeelen door den havenmeester". Mtddelbnrg, 3 Mei. Gisteren is alhier zekere W. in een vlaag van krankzinnig heid uit een raam van zyne woning in de Bellinkstraat gesprongen, gelukkig zonder zich te verwonden. De ongeluk kige werd per rytuig naar het gasthuis overgebracht. Neuzen, 3 Mei. Tijdens de herstelling aan de middensluis alhier wordt, nu het brugje over het buitensluishoofd is weggenomen, door veel personen, vooral kinderen, gebruik gemaakt van den daar gemaakten schotba kdamdie natuurlijk niet voor verkeer is bestemd en ook vry gevaarlijk is. Tot gisteren is het nog zonder ongelukkon afgeloopen, doch des avonds werd een 12-jarig jongetje, De P., by na het slachtoffer van zyn waaghalzerij. Hy viel van de balken en kwam terecht op den 12 meters lager gelegen sluisvloer. Ver moedelijk is zijn val door de schoor balken gebroken. Hy had een wond aan het achterhoofd en is op zyn zitvlak neergekomen. Door zyn broeder werd hy huiswaarts gedragen. Zijn toestand schjjnt geen onrust te baren; hij bracht een goeden nacht door. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Nieuwerkerk, 2 Mei. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van de erfgenamen van den heer Andr. Mol, publiek verkocht: Gemeente Nieuwerkerk: 1 b. 94 a. 10 c.a. bouwl. voor 1073, 2 6 90 1010,- 4 a. 20 c.a. (tuintje) den hoop voor125, 75 a. 70 c.a. bouwland voor 995, 73 10 950,— 1 h.a. 38 a. 90 c.a. bouwland voor1020, 93 a. 70 c.a. bouwland voor 1048, 3 h.a. 50 a. 90 c.a. bouwl. voor 969.86 1 95 30 weiland en weg voor401, Gemeente Ouwerkerk. 1 h.a. 87 a. 95 c.a. bouwl. voor 820, Alles per 40 a. 33 c.a. Brulnlssc. By de Vrydag gehouden aanbesteding door de vereeniging „Land bouwbelang" is voor Chilisalpeter 822 balen het hoogst ingeschreven door P. J. v. Aardenne te Dordrecht voor f 13,04 en het laagst door P. J. Scheele to Tesneuzen voor f 12,37. Voor de poeder voor Bordeausche pap 922 K. G. werd het laagst ingeschreven door Chr. v. d. Bos te Bruinisse voor f 24,40 per 100 K.G. O N D E R W IJ S. Middelburg, 3 Mei. Heden werden alhier voor het examen voor de acte lager onderwijs geëxamineerd 7 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd de damesE. van Wyck en J. van Wyck te Sluiskil, S. M. E. Hamers te Oostburg en J. J. Meulen- berg, J. Jansen en J. J. Bol te Ter Neuzen. Dlnteloord, 3 Mei. By het in de afgeloopen week gehouden acte-examen lager onderwijs, zyn geslaagd de heeren Chr. Niessen, J. Ruys en Sloekers, allen kweekelingen der Rijksnormaallessen alhier. Landbouw en Veeteelt. In een vergadering van de Tuinbouw- vereeniging voor Tholen eu omstreken werden de statuten vastgestelddeze zijn dusdanig samengesteld, dat de vereeniging van exportkweekers een onderdeel van de tuinbouw vereeniging zal vormen. De voorzitter en secretaris van de laatste zullen dezelfde functiën vervullen bij het onderdeel. Voorts werd besloten, den secretaris een belooning toe te kennen van f 25 per jaar en om een excursie te maken naar de tentoonstelling te Gent. Htavcnlsse. L.l. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van den voorzitter en den vice-voorzitter van het Hoofd bestuur, den voorzitter, den vice-voor zitter en den secr. der afd. Tholen, dhr. Rijkslandbouwieeraar, dhr. directeur van het proefstation, het bestuur der vereeniging van oud-leerlingeD, de com missie van toezicht, het onderwijzend personeel en eenige belangstellenden te Sint-Maartensdijk plaats de opening van den cursus voor Landbouwhuishoud- kuude, die aldaar gedurende de zomer zal gegeven worden aan een 20-tal meisjes. De heer Dominicus opende, na een toepasselijke toespraak den cursus. K E R K y I E U W S. Geref. Gemeente Ds. Z. Hoek, pred. te Zevenhaven en beroepen te Zonnemaire, hoopt 8 Juni a.s. afscheid te nemen van eerstgenoemde gemeente en op 15 Juni intrede te doen te Zonnemaire, na bevestigd te zyn door ds. J. W. Gunst, pred. te Woerden, vroeger te Brouwershaven. Op het zestal voor pred. te Hellen* doorn komt voor ds. E. G. J. Bal te St.-Philip8land. Ala no. 1 op 't drietal voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1