ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 2 Mei 1913. NIEUWSTIJDINGEN. UIT HEEMSTEDE s s" s (Z ierikzeesche C o u r a. ri t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAAK6ANG, No. 9383. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Montenegro en de Mogendhodon. Parijs. 80 April. Men meldt aan de Temps uit Berlijn Uit verscheidene besprekingen van den minister van Buitenlandsche Zaken met leden van het corps diplomatique bleek, dat de houding van Duitschland in geval van een conflict scherp om schreven is. Ie. Indien een conflict ontstaat tusschen Oostenrijk en de Balkanstatenzal Duitschland niet intervenieeren. 2e. Indien Rusland de Balkanstaten zou steunen, zou zich een casus foederis voordoen en zou Duitsch land ingrijpen. ENGELAND. Te Gilfaohgooh (Zuid-Wales) heeft Zaterdag in de Liewelljjn-mjjn nabij de Rondhavallei een ernstig ongeluk plaats gehad. Zeven arbeiders waren in een nieuwe schacht, die bijna geheel voltooid is, aan het werk, toen een gedeelte van den steiger, waarop zij zioh bevonden, ineen stortte. De zeven arbeiders stortten van een hoogte van circa 60 meter naar beneden in het water, dat zich op den bodem van de schacht bevond. Het reddingswerk ging zeer moeilijk, doch de ingenieur Thomas wist door langs een touw in de schacht of te dalen, drie der verongelukten te redden. De vier anderen waren, helaas, verdronken. DUITSCHLAND. Het vierde slachtoffer van de ontploffing op de .Imperator'' is overleden. Het is een slotenmaker uit Kattowitz. De vier omgekomenen zullen gemeenschappelijk te Cuxhaven worden begraven. Het aantal stakers in de mjjnen van Süezit' heeft het getal 53.000 bereikt. BELGIË. Na een wekenlange discussie is de Belgische Kamer begonnen met de stemming over de artikelen der legerwet. Het eerste artikel, waarin wordt bepaald, dat de dienstplicht persoonlijk en alge meen zal zjjn, is met 116 tegen 11 stemmen aangenomen. Brussel, 29 April. De Indépendance Beige schrijft, naar aanleiding der op merkingen van minister De Marees van Swinderen, dat zij, ondanks deze ver klaringen, het bouwen van een fort te Vlissingen een gevaar voor België blijft achten, omdat het den weg zou ver sperren naar Antwerpen aan de ver dedigers van België's neutraliteit. Het blad merkt voorts nog op, dat België zich Id geval van den bouw van het fort door oigen middelen van de vrije vaart op de Sohelde zou moeten verzekeren. De werkhervatting in het land der Walen is thans ook vrijwel volkomen. Slechts hier en daar staken nog kleine groepen, om loonsverhooging of om andere persoonlijke redenen. Men kan dus de politieke actie als geheel gei-ndigd beschouwen. Volgens de Vlaamsche Gazet waren er Maandag in Henegouwen nog ruini 16.000 stakers, in het gebied van Luik bijna 6000 stakers. Deze getallen zijn echter sedert zeer sterk gedaald. De troepen zijn overal afgedankt, op enkele plaatsen zal de rijkswacht nog voor korten tjjd in dienst gehouden worden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 30 April. Op de gebrui kelijke wijze werd de verjaardag van Prinses Juliana alhier herdacht. Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen wapperde de vlag. Het carillon van den stad huistoren speelde. Gedurende het zware onweèr is gisteren een landbouwschuur onder Yzen- dijke met geheel haar inhoud afgebrand, Noordgonwe. De rekening van de diaconio alhier wijst als inkomsten aan een bedrag van f 1245,23. De uitgaven hebben f 1020,04 bedragen, zoodat het goed slot op 1 Jan. j.l. was f 225,19. Aan vrijwillige bijdragon is op do lijst, die aan de leden der kerk is aan geboden, voor den dienst 1912 bijeen gebracht f 535. Zonnemalro, 30 April. Hot muziek gezelschap „N. en M." alhier deed, ter eero van den jaardag van onze Prinses Juliana, een rondgang in liet dorp. Bij de muziektent teruggekeerd, waar reeds de commissie bijeengekomen was, door wie ook burgem. on weth. benevens be langstellenden genoodigd waren, nam het daarop plaat9. De voorzitter der commissie nam nu het woord en sprak het muziekgezelschap en de genoodigden toe. Hij ging na, hoe groot bet verlangen naar een tent sinds jaren bestond, hoe men vroeger zich be- üolpen had en hoe nu eindelijk door de welwillende hulp van zeer velen, deze tent op deze plaats gekomen was. Voor die hulp en ook voor de zoo gewaar deerde medewerking vau 't gemeente bestuur. bracht hij allen zijn warmen dank en hoopte, dat én muziek- en zanggezelschap vele malen in deze tent tot aller genoegen zullen optreden. Er aan herinnerende, dat de inwijding der tent juist samenviel met den jaardag onzer veelgeliefde Prinses, wenschte hij én 't Vaderland èn de gemeente geluk met dezen dag. Bij de gelukwensch aan 't muziekge zelschap, dat nu bijna 40 jaren bestaat, nog krachtig en in vollen bloei, herdacht hij hen, die van af de oprichting lid waren. Aan beiden, den directeur en den penningmeester werden bloemen aan geboden. Een driewerf „hoera" begroette de rede van den voorzitter, die beant woord werd door den Burgemeester en de beeren Brandt en Everwiju. Fanfares schetterden, terwijl daarna een keurig muziekstuk werd uitgevoerd. Jammer, dat het weer niet meewerkte, Zware donderbuien en regenvlagen joegen iedereen naar huis en het concert moest gestaakt worden. In 't gewone vergaderlokaal werd de feestviering nog eenige oogenblikken voortgezet. Bij goed weer wordt het concert a.s. Zaterdagavond herhaald. Brouwershaven, 30 April. De verjaar dag van H. M. Prinses Juliana werd alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen van openbare en vele particuliere woningen en gebouwen Het muziekgezelschap Apollo" deed des avonds ondanks het onguustige wéér (onweder) een muzikale wandeling rond de gemeente, onder het spelen van eenige opgewekte en vrolijke marachen, welke echter door het aanhoudend onweder spoedig moest gestaakt worden. Haamstede. 26 April. Hedenavond had de plechtige onthulling plaats van het nieuwe vaandel der Harmonie „Witte van Haamstede' Nadat het Muziekgezelschap met een vroolyke marsch het vaandel van het Gemeentehuis had afgehaald, werd door den heer W. Vis een toepasselijke rede uitgesproken, waarin hy de milde gevers, zoowel van Haamstede en Burgh als van elders hartelyk bedankte voor hunne bijdragen. Eveneens een woord van dank aan de dames Brandenburg en Bom* die zich zeer veel tyd en moeite hebben getroost tot het inzamelen der benoodigde gelden. Ook den heer M. J. Vis en den secretaris bracht hy een woord van waardeering voor hun getoonde mede werking. Hy sprak- den wensoh uit, dat de bloeiende Harmonie zich in vooruitgang mocht blijven verheugen, en dat allen zich eendrachtig zullen scharen onder hun nieuwe banier. Hierop werd het vaandel door den President onthuld, waarop de muziek inviel met fanfares. Later werd nog een tocht ondernomen naar Burgh, waar verschillende muziek nummers werden uitgevoerd. Te Haamstede teruggekomen werden nog eenige stukjes ten beste gegeven, nadat de muzikanten zich hadden ver- frischt aan een aardige verrassing hun aangeboden door den Beschermheer, de heer M. Bolle Lz. Tot laat in den avond heerschte een gezellige drukte onder het talrijk opgekomen publiek, dat eenstemmig zyn bewondering uit sprak over het schoone vaandel, dat zyn leverancier, den heer Jongeneelon van Roosendaal alle eer aandoet. Brutntsso. In de Dinsdagavond ge houden vergadering v?m den gemeente raad, die door allo leden werd bijgewoond, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen door den voorzitter medegedeeld, dat waren ingekomen de volgende stukken 1°. Een brief vau Gcdep. Staten, houdeude mededeeling, dat een mem laat is afgegeven, groot f 9737,50, tot afbe taling van het door de provincie verleend renteloos voorschot. Dit bedrag is inmiddels door den gemeente-ontvanger geïnd en ook is het restant leening, ad f 5000, dezer dagen afgelost. 2". Eon brief van den Hoofd-Ingenieur- Directeur van den Waterstaat in de He Directie te Middelburg, houdende mededeeling, dat op de uitbetaling van het Rijkssubsidie, ad f 194,75, orde wordt gesteld. 3°. Een brief van Burgem. en Weth., houdende aanbieding van het Gemeente- Verslag over 1912. Dit zal aan beeren raadsleden worden rondgezonden. 4°. Een brief van J. Vijverberg, houdende verzoek om vermindering van den aanslag van het vergunningsrecht. Blijkens het overgelegde rapport van den schatter der dranklokalen, berust de klacht van adressant op een vergissing, daar zijn opgave omtrent het aantal ingeslagen liters gedistilleerd niet juist was. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. 5°. Een brief van ..de Firma Mees Visser te Papendrecht, houdende mede deeling, dat zij het loopsteigertje op den kop van den havendam wil maken voor f 1000. Burgem en Weth. stellen den Raad voor, met het oog op deu ongunstigen toestand der finantiën, de totstandbrenging van genoemd steigertje een jaar uit te stellen. Een breede discussie ontspruit zich hierover, en verschillende voorstellen en meeniugen worden geopperd. Het resultaat der besprekingen is, dat het voorstel van Burgem. en Weth. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Elenbaas, Goudzwaard, Van Vessem en De Koning; tegen de heeren Bolier, Jumelet en Hoogerheide. Vervolgens wordt nog een af- en overschrijving in de begrooting voor 1913 vastgesteld. Een voorstel van Burgem. en Weth. om een commissie te benoemen ter be handeling van de reclames op den hoofdelijken omslag wordt verworpen. Bij de rondvraag vraagt de heer Juinelet verbetering van het „Steenen padje". Op enkele plaatsen is dit zeer slecht. De voorzitter zegt, dat hij met den gemeente-ontv. heeft afgesproken dezen zomer de noodige verbeteringen te doen aanbrengen. De heer Van Vessem vraagt eenige reiniging aan te brengen in de sloot langs het Oude Kerkhof, n.l. het vuil, dat op den kant wordt geworpen door den gemeente-werkman, te doen ver wijderen. Dc voorzitter zegt toe hiervoor te zullen zorgen. De heer Bolier zou gaarne zien, dat de kanten van het „Doorudreefje" werden afgesloten, omdat het padje veel lager ligt. Door dit te doen zal het water gemakkelijker weg kunnen. Ook dit zal in overweging worden genomen. De heer Van Vessem zegt nog, dat, nu het loopsteigertje er toch niet komt, men wel kan overgaan tot het nazien van de straten. De voorzitter is echter van meening, dat hiermede nog wel een poosje kan gewacht worden. Daarna wordt de vergadering gesloten Vlissingen, 1 Mei. Het is heden tien jaar geleden, dat de Zeevaartschool alhier werd geopend, en een kort woord gewijd aan de geschiedenis dezer vooral voor de gemeente Vlissingen, zoo nuttige onderwijs-inrichting, is hier zeker op zijn plaats. De school welke op 1 Mei 1903 werd I geopend, nadat de heeren C. L. van Woelderen, directeur der stoomvaart maatschappij „Zeeland", J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, inspecteur over het loodswezen in het 6e district, en mr. J. Smit Az., thans directeur der Kon. Maatscb. „De Schelde", de ver- eeniging Zeevaartschool hadden opgericht in een bekrompen gebouw met 17 leer lingen, 1 directeur en 3 leeraren. Toen ook cursussen voor tweede en derde stuurlieden werden geopend steeg het aantal leerlingen tot 42, en op 1 Mei 1907, toen ook koopvaardij- machinisten werden opgeleid tot 104 en werden 3 nieuwe leerareu aangesteld. Aan het van den beginne af gevoelde gebrek aan voldoende lokaliteit, werd eerst afdoend een einde gemaakt, toen op 24 Maart 1909 de „De Ruyterscbool" in gebruik kon worden genomen, nadat den vorigen dag de plechtige opening door Z. K. H. Prins Hendrik had plaats gehad, juist 2 jaar 'na de eerste steenlegging, eveneens door Z. K. H. Zooals men zich herinneren zal is met den bouw dézer school bedoeld het stichten van een nationaal huldeblijk ter nagedachtenis van onzen grooten zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Sedert het ingebruik nemen van het nieuwe gebouw is de school gestadig in bloei toegenomen; in 1912 werd zij bezocht door 93 leerlingenhet grootste getal, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 110; op 1 Januari 1913 bedroeg het aantal leerlingen 100thans op 1 Mei, nadat verschillende leerlingen na afgelegd examen de school hebben verlaten, bedraagt het 90. Het onder wijzend personeel bestaat uit 1 directeur en 10 leeraren. Van de 548 leeringen, die examen deden, slaagden er 385 of 70,25 pCt. Sedert 15 Mei 1912 is de school open gesteld voor Belgische jongelui in Neder land woonachtig. Geen ruchtbaarheid was aan de gebeurtenis van het .10-jarig bestaan gegevenslechts in intiemen kring werd het feit door het bestuur der school met directeur en leeraren herdacht. Aan de 3 heeren, die van de oprichting af aan de school verbonden zijn, n.l. de heeren S. Visser, directeur, A. Roos, leeraar in de practische zeevaartkunde en S. de Veij. boekhouder der ver- eenigiug, werden heriunerings geschenken aangeboden. (ter overweging). B. en W. van de gemeente Heem stede hebben kort geleden een voorstel by den Raad ingediend, dat aldus be gint: „Wy hebben de eer U hierbij ter „goedkeuring aan te bieden een besluit „tot aankoop van de daarbij bedoelde „onroerende goederen, deel uitmakende „van de nalatenschap van Vrouwe „C. A. Visser van Hazerswoude, Douar. „Jhr. J. B. van Merlen. In de toelichting staat O. a. „Onze gemeente mag terecht op veel „natuurschoon bogen, vooral door de „nog bestaande buitenplaatsen. „Voor het publiek zyn die plaatsen „in den regel niet toegankelijk, dit „heeft zich tevreden te stellen met den „buitenkant daarvan te beschouwen en „zich op de openbare wegen te houden. „Openstelling van het bosch van Bos- „beek en van het voormalige Groenen- „daal (welken naam wy weder aan het „bosch zouden willen geven) voor het „publiek zou niet alleen voor de inge zetenen van Heemstede een groot „voorrecht zijn, maar ook zou het de „aantrekkelijkheid van onze gemeente in „niet geringe mate verhoogen. „Dit bosch, gegroeid op het binnen puin, in oude tijden bekend als „de „Heemsteedsche wildernis" is een stuk „natuur, zóó mooi, dat er weinig plekken „in ons vaderland zyn, die er mee ge lijkgesteld kunnen worden. „Schijnbaar verwaarloosd, wat de „methode van onderhoud betreft, onder scheidt het zich van de meeste;wandel parken door zyn wildheid aan onge repte natuur. „Het zou ons streven zyn om het karakter van wild natuurbosch zooveel „mogelijk te behouden, opdat men al- Paar wandelende, zich geheel „buiten" „zou gevoelen". Slechts een klein gedeelte is bestemd voor verbreeding van een paar wegen en vaarten en voor vergrooting van de begraafplaats enz. De koopsom bedraagt f 818.000, Het voorstel is door den Gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen en door Gedeputeerde Staten goedge keurd. Onwillekeurig komt by een dergeljjke gebeurtenis de vraag op: Zyn er geen andere gemeenten, die ook zoo iets doen kunnen? Ieder naar de mate van zijn krachten? Het behoeft niet in eens zoo grootscheeps te gaan als te Heemstede wat minder, is ook al heel mooi. Heemstede telde op 1 Januari 1912 nog geen 8000 zielen, dus pl.m. 1000 meer dan Zierikzee. Behalve heeren met buitens, wonen er ook verschillende bollenkweekers. Ulenteelt. In sommige streken van ons land neemt de uienteelt een gewiohtige plaats in by de landbouwculturen. Onderstaande proef, die ik vond mede gedeeld in no. 1 van het dit jaar vanwege het Departement van Land bouw enz. verschenen verslag der Tuinbouwproefvelden is dus niet van belang ontbloot, en moge hier een plaats vinden. In 1909 werd by den heer H. Nelissen, in het Biesland woonachtig (gemeente Oud-Vroenhoven (Liraburg) een proef genomen, waarby werd nagegaan, of by de bemesting van zaaduien het beter wa3 chili-salpeter dan wel zwavelzure ammoniak te geven, terwyl tevens werd onderzocht of het aanbeveling verdient het chili-salpeter in éénmaal of in twee keer uit te strooien. De perceelen waren 2 Are groot. O w M - s •3 I- oa CU S 2 •- r2 15 o oa ca O 2 CL, o> co O T3 O) 04 *r" Z3 ■2. S.-3 15 O O ui o lO <c a s _S j-j Het chilisalpeter heeft dus beter ge werkt dan de zavelzure ammoniak, hoewel de hoeveelheid stikstof, aanwezig in de 7J K G. zwavelzure ammoniak even groot was als die in 10 K.G. chilisalpeter. Voorts blykt uit deze proef, dat het chilisalpeter het best in één keer wordt uitgestrooid, want waar dit geschiedde (perceel II) was de opbrengst nog 8 K.G. hooger dan van perceel III, waar het 2 keer werd gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 7