ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 April 1913. y Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Wat heeft dit' man gedaan (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f l,f)0 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, I 10 por jaar by vooruitbetaling. 698te JAARGANG, No. 9380. Directeur e A. J. DE LOOZE Jr. (Jitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ots., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt bij deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilliger» dienst en wegens broedci'dleust b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde Jnnr geboren broeders» doet de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede zitting, welke latei- zal worden bekendgemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrflwilllgen dienst of wegens broederdleust hebben aangevraagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht dio aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Woensdag den 80 April e.k., te 1 uur namiddags, te Zierikzee in het stadhuis. Do uitspraak zal voorts door ondergoteekende schriftelijk tor kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen Tegen de uitspraak ran (leu Milieraad om trent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dagen, te rekenen ran den dag, waaron die uitspraak is geschied, b(j Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militie commissaris, bezwaar worden ingebracht; to. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moedervoogd of curator £o. door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hy of z\j, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van de. inlevering wordt een bewfjs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangegeven w\jze. kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere Inlichtingen worden gewenseht, vervoege men zich ter Gemeente-Secre tarie op een werkdag» tusschen 9 en 12 nar voormiddags. Zierikzee, den 25 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 25 April. De Vryz.-Democr. Kiesvereeniging heeft in hare gisteren avond gehouden vergadering met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. R. J. H. l'atjjn, en voor de Prov. Staten de heeren Bolle, Ilocke Hoogenboom en llejjse. Een voorstel van één der leden, om voor de laatste verkiezing een vrjjz.- deraocraat te stellen, werd verworpen. Bij het te Middelburg gehouden examen van den Bond van Waterbouw kundige ambtenaren zjjn o.a. geslaagd: F. de Roo te ZierikzeeH. J. Barentsen te Serooskerke (Schouwen); J. Becu te Groede; P. Goedbloed te Vrouwepolder; L. J. Bouwers te Ritthem; J. N. Maas te Koudekerke; E. A. J. Pateer te Hoofdplaat; P. Pieterse te Middelburg en P. Warren te Vlissingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den Militieraad in Zeeland: Tot voorzitter: mr. J. W. Zijlstra, rechter in de rechtbank te Middelburg; tot zyn plaatsvervanger mr. D. van der Vliet, burgemeester van Zierikzeetot leden: mr. J. J. Heyse, adv. te Middel burg en E. A. Uinland, luit.-kol., prov. adj. in Zeeland: tot hunne plaatsver vangers mr. F. B. Evers, adv. te Middelburg en A. H. Gouwe, kap. bij bet 14de reg. infanterie. Door den Commissaris der Koningin zjjn benoemd tot schatters voor 's rjjks directe belastingen in de gemeente Duivendjjke, de heeren I. A. Padmos en K. W. den Boer, ter vervanging van den beer J. Viergever, die overleden is, 6n C. van StaaTen, die de gemeento heeft verlaten. Dinsdag was het veertig jaar feleden, dat de heer J. v. Elsüoker, te holen werd benoemd tot deurwaarder bjj de arrondissements-reohtbank te Vt -rTZi rr-y *4 Si. - jr Zierikzee. Den tienden dezer maand was het vyf-en-twintig jaar geleden dat hy werd aangesteld tot deurwaarder by het Kantongerecht te Tholen. Vele blijken van belangstelling zyn den jubilaris geworden. Dinsdagavond werd hem door het fanfaregezelschap een serenade gebracht. (Af. Ct.) De Staats-Ct. no. 95 bevat een Koninkl. besluit tot vernietiging van het besluit van Burgem. en Weth. van Oost en West-Souberg, d d. 9 December 1912, waarbij den ambtenaar ter secretarie dier gemeente, I. P. Blonk, met ingang van 1 Januari 1913 ontslag is verleend. Gisteren viel door het optillen van een vaatje zeep de werkmau De V., met het treurig gevolg, dat zijn been bij de knieschijf brak. Geneesheer De Vrieze verleende de eerste hulp. De Minister van Binnenl. Zaken, overwegend, dat op Dinsdag 3 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden voor de Tweede Kamerplaats heeft, heeft bepaald, dat in de kiesdistricten, waarin het rijk verdeeld is, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni, en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni. Te Utrecht werd in de stampvolle zaal van Tivoli de Deputaten-vergadering van de anti-revolutionnaire party ge houden. Door dr. A Kuyper werd de openingsrede uitgesproken. In deze rede verheerlijkte hy het regeeringsvoorstel het grondwettig onderwys-artikel 192 zoodanig te wijzigen, dat de bizond^re school regel wordt, en de openbare slechts een aanvullend karakter verkrygt. Vervolgens werd door hem de anti these verdedigd. In het licht werd door hem gesteld, dat een politiek accoord met de Katholieken en de Christelyk- Hi8torischen noodig is om den slag te winnen. Het wachtwoord van politieke wysheid is thans ons voegen, schikken en plooien. De vergadering heeft met algeraeene stemmen het politieke aocoord aange nomen. Te Amsterdam vergaderde, onder leiding van dr. J. Th. de Visser, de Christelyk-Historische Unie. De ver gadering, die niet toegankelyk was voor de pers, was druk bezocht. Zy nam aan met 174 tegen 68 stemmen het politiek accoord met de anti-revolutionnaire en Koomsch -Katholieke party. Zonnemalre, 23 April. Alhier is een afdeeling Volksonderwijs opgericht. Keeds 22 leden hebben zich aangesloten. Het bestuur bestaat uit de heeren -G. Brand, J. H. Goemans en A. Lijk. Ellemeet. Voor een klein maar aan dachtig gehoor trad de heer W. J. O. van Santen als spreker alhier op. Zijn politieke rede, waarvan onder Zierikzee een ver slag in dit nummer voorkomt, had veel succes. StaTonlsse. Benoemd tot agent van politie te Rotterdam, met ingang van 16 Mei a.s., de heer Jan Moerland Czn. alhier. Scherponlsse. Doordat een zoon van N., van Poortvliet, tegen den steenen beer aanreed sloeg het paard op hol en kwam tegen een wagen terecht, waarop M. P. V. bezig was kolen te laden. Hij had het ongeluk daardoor van den wagen te vallen, waardoor hy een ernstige hoofdwonde verkreeg en zijn arm gekneusd werd. Nadat hij bij den ge meenteveldwachter Jobse was binnen gebracht verleende Dr. Polderman geneeskundige hulp. Oud-Vossemeer. Op onze dorpjes gaan we ook met den tijd mede; Woensdag werd alhier een huwelijk gesloten, waarbij de partijen met hun odders en getuigen per auto naar het gom -entehuis vervoerd werden en vervolgens voor de kerkelijke inzegening naar de Geref. Kerk. Op bescheiden wijze mogen wij ook van onze bloembollenveldon spreken; hoewel de kavels met bollen bezet nu juist niet zoo bizondei' groot zijn, bieden zij voor het oog een verrassende schoon heid van kleuren en kan men zich thans alhier wel voorstellen, dat in de bollen streek van de kleurenpracht te genieten valt. Voor de Vrijzinnige Kiesvereeni ging trad Dinsdagavond alhier op do heer Mr. Canes van Zierikzee, die in een zet-r boeiende rede de politieke toestand besprak, aangaf het optreden vau de tegenwoordige regeering en wat te wach ten is, indien de rechtsche partijen de meerderheid in de Tweede Kamer be houden. Eenige vragen uit den boezem der vergadering gedaan, werden op uit stekende en afdoende wijze beantwoord. Waarschijnlijk zal Mr. Canes in het vervolg te dezer plaatse ook nog wel eens in een openbare vergadering op treden. Poortvliet. Zondagavond werd door onbekende oorzaak een stapel haver, staande in de Geerweg onder deze ge meento, van, 1\ J. van der Slikke, door brand vernield. Benoemd tot rijksklerk bij de registratie en domeinen te Goes, de heer F. C. van Dijke alhier. Camperland. Op 1 Mei a.s. zal de nieuwe begraafplaats alhier voor het gebruik gereed zijn. Menige tocht in slecht weer zal daardoor den bewoners dier wijk bespaard worden. Middelburg. Door den Commissaris dor Koningin is benoemd tot zetter vau 's Rijks directe belastingen enz. te Stavenisse de lieer C. L. Dorst, ter ver vanging van den heer N. Kodde, die overleden is. VllssIngeD, 23 April. De politie alhier heeft aaugehouden een nauwelijks 15-jarig meisje uit Kaiserlautem (Duitschland), dut tegen den wil harer ouders in ge zelschap was van een 35-jarig gehuwd man. Het meisje is naar hare ouders terug gebracht. De Duitscher wordt voor den officier van justitie geleid. Aanbestedingen, Verkooplngon, enz. Dulvendtyke, 25 April. Notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzeee verkocht heden in het openbaar, ten verzoeke van den heer W. de Vrieze Mz.aan diens hofstede: Paarden voor f 125 en f 355; vaarzen voor f 64, f 140 en f 151; ossen voor f 120 en f 85. Brninlsse. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding der gemeentewerken waren de minste inschrijvers voor: perc. 1, A. J. Schipper, voor f 53,53; perc. 2, Jn. Beekman, voor f 41,45; perc. 3, C. van Wouwe, voor f 83; perc. 4, M. van Oeveren, voor f 52,50perc. 5, C. Douw, voor f 322; perc, 0, L. Meerman, voor f 36. Totaal f 588,48 O N D E K W IJ S. Akte-examens in Zeeland. Geëxamineerd 8 manuelijke candidaton. Geslaagd A. Schout te Grijpskerke, C. J. Heijboer te Nieuwerkerk, A. de Vlieger te Zierikzee, L. W. Meijers, G. Huijsse, J. de Graaf en C. J. Geldhof, allen te Middelburg. De onderwijzers-spaarbank van het N. O. G. keerde over 1912 een dividend uit van 3,75 pCt. Op het einde van 1912 bedroeg het aantal inleggers in de lioofdbank en in de hulpbanken samen ruim 1800 op een ledental van omstreeks 7500, welke het Genootschap telde. Geslaagd voor het doctoraal examen aan do Universiteit te Leiden de heer F. A. Wagtho van Tholen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Die man heeft gedaan wat velen nog niet hebben kunnen doen. Hg heeft zich van een kwaal genezen die hem sedert lang kwelde. Die man had, wijl zijne ziekte vele jaren heeft ge duurd, verwaarloosd zich te verzorgen, zult gij zeggen. In het geheel niet, hij had zich nauw gezet verzorgd, maar men had niet het goede middel gevonden om hem te gerezen. Hij heeft in den blinde gezocht, vruchteloos® proeven gedaan, en eerst van den dag waarop hij de Pink Pillen heeft genomen, is de verbetering van zijn gezondheid snel en zeker begonnen. Vele zieken zoeken in den blinde: zjj zoeken het goede geneesmiddel dat hun gelukkige dagen zal weergeven, dagen zonder lijden. Dit voorbeeld moest hen verminderen nog langer in den blinde te zoeken. Hoevele zieken konden door de Pink Pillen genezen worden. De lieer A. Bay on. De heer Antoine Bayon, industrieel,100 rue de la Tètè-d'Or, te Lyon (Frankrijk), heeft ons geschreven „Sedert langen tyd leed ik veel aan de maaj en aan lendepynen. Dat aanhoudende lijden hai op mijn geestestoestand invloed gehad. Ik had geen lust meer in werken, myn karakter ge woonlijk vrooljjk, was gemelyk en treurig ge worden. Ik was gemakkelijk prikkelbaar. Ik had nooit een oogenblik van vreugde, het leven was mij eindelijk ondragelijk geworden. Ik had ver scheidene middelen geprobeerd, maar ik gaf te vergeefsch geld uit om mij te genezen, mijn maag deed mij altijd even erg lijden. Een vriend had zeer bjj mij aangedrongen dat ik de Pink Pillen zou nemen. Ik heb zijn raad gevolgd en ik heb mij wel bevonden bij die behandeling. Een govoelige verbetering had zich reeds voor gedaan aan liet eind van de eerste week der kuur. Ik heb nog de Pink Pillen gedurende eenigen tijd genomen en ben toen volkomen genezen". De Pink Pillen genezen de ziekten der maag en zyn eveneens onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek, algoraeene zwakte. De Pink Pillen zyn verkrygbaar a f 1,75 de doos en k f 9,de 6 doozen aan het Generaal- Depófc der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-buis, te Amsterdamvoor Zierilczee en Omstreken by J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Balfirma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen, PREDIKBEURTEN. Zondag 27 April 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 'm Voorm. tien ure, Leeskork's avonds zes ure, ds. Kok van Scharendyko. Chr.-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien -ure, ds. Wisse 's nam. tweo ure, Loeskerk 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorin, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zos ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatio, Nobelst, 's Avonds hall' zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Gouverneur van Zierikzee. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur van Zonnemairo. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Retiesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhujjzen. Noordwelle. Herv. Kerk. Geen dienst. Haamstede. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Van Maanen van Burgh. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. tweo ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure en 's avonds zes ure. de heer Vijverberg van Zierikzee. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tion ure, ds. Straatsma van Ferwerd (bevestiging) 's nam. tweo ure, idem (intrede). Geref. Kerk. 's Voorm. half tion ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Nam. twee uro, ds. Van den Broek (afscheidsrede). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Van der Griend van Dreischor (extra-collecte). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. tweo ure, Leeskerk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voórm. half tien ure, ds. Gouverneur van Zierikzee. Dreischor. Herv. Kerk. 'u Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Bnethlage. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Linden's nam. twee ure, Geen dien6t. Geref. Kork. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Knol van Nieuw-Loosdrecht. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee uro en 'b avonds 5,15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst's nam. twee ure, ds. Elenbaas (Doopsbediening). Bruinissc. Ilerv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk. 's Voorin, half tion ure en 's av. vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 'a nam. twee ure,' Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Vau Asch's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Sybrandy van Krabbendyke. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. tweo ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. St.-MaartensdiJk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten. (Doopsbediening). Oud-Geref. Gemeente, 's Voórm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, d6. v. d. Garde van Opheusden. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee uro, de heer De Graaff's avonda zes ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, Preeklozing van den heer Rynberg 'snam. tweo ure, ds. Van Asch. Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure en 's nam. twee ure, ds. De Bruyn's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorra. half tien ure, ds. Steenbeek's nam. twee ure, Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tion ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Lans (collecte voor het ziekenfonds). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst's nam. twee ure, ds. v. d. Linde van Nieuwerkerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure,nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. Iugezouden Stukken. Zierikzee, 24 April 1913. Manheer de Redacteur Ten vervolge op myn brief aan den heer C. J. Boogert te Kerkwerve, welke gepubliceerd werd in uw blad van Vrjjdag 18 April j.l.heb ik de eer U te doen toekomen bygaande verklaringmet beleefd verzoek deze in het eerstvolgend verschijnend blad op te nemen. Met dank voor de plaatsing, achtend Uw dienstv. dienaar, DE MURALT. Afschrift. Amsterdam, April 1913. L, S, De ondergeteekenden, successievelijk president-commissariscommissarissen directeur en accountant van de Naam- looze Vennootschap Maatschappij tot het maken van Oeverwerken systeem De Muralt" gevestigd te Amsterdam, verklaren by dezen: 1°. Dat de ingenieur, Jhr. R. L. R. de Muralt, ingenieur van het waterschap Schouwen te Zierikzee, zooals uit de acte van oprichting blijkt, geen aandeel beeft of heeft gehad in het maatschap pelijk kapitaal van genoemde vennoot schap 2". dat genoemde ingenieur nooit de betrekking van ingenieur-adviseur zooals aanvankelijk het plan was bij genoemde maatschappij heeft aanvaard of bekleed;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1