ïi wot en roopt hom eon „tot weerziens" too: de aanwezigen dankt hy voor hun opkomst, en hun aandachtig gehoor. Brnlnlsse, 14 April. Een zoogenaamde sleepka8t i9 met de haar voorttrekkende sleepboot Zondagmorgen op een zandplaat tegenover deze gemeente aan den grond gevaren. Eenige vaartuigen vertrokken van hier ter assistentie. In den namiddag is het schip, dat met ijzer geladen wa.°, weer vlot gekomen, zoodat de schepen geen hulp behoefden te bieden en weer naar de haven terugkeerden. Door de kiesvereniging „Burger plicht" alhier ziju voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten de aftredende heeren HeijseBolle en Hocke Hoogenboommet algemeene stemmen op nieuw candidaat gesteld. Evenzoo werd unaniem besloten den heer mr. Patijn wederom candidaat te stellen voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. Als afgevaardigden naar de vergadering der Centrale Liberale kiesvereniging werden aangewezen de heeren Jac. Goud zwaard, J. C. Bolier en Math. Jumelet Wz. St.-Flllpsland, 12 April. Met ingang van 22 April is, benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. J. Schoo. Anna-Jacobapolder, 12 April. Wegens vertrek is door den heer v. Driel ontslag aangevraagd als brievengaarder alhier. Stavenisse. -Zaterdagmorgen werden alhier in een vergadering van Ingelanden van het Waterschap Stavenisse vastge steld de uit te voeren werken (dienst 1913/14) tot een bedrag van f 6344,70. Eveneens werd vastgesteld de begrooting voor genoemden dienst, in ontvang en uitgaaf op f 21921,13. Opgemaakt werd een staat van aan beveling ter benoeming van een gezworene, noodig geworden door de periodieke aftreding van den heer H. J. Dorst op 1 Aug. a.s. Op dezen staat werden ge plaatst de heeren H. J. Dorst, Ant. van Luijk en J. de Rooij. St.-Annaland, 11 April. De oprichting van een boerenleenbank is voor onze gemeente een feit geworden. Verleden Woensdag is de notariëele akte van de oprichting geteekend door de in een vorig bericht genoemde 6 leden der commissie. Moge de bank weldra blijken te voor zien in een behoefte! 8t. Maartensdyk* 12 April. Gisteren avond trad alhier op voor de afdeeling „St. Maartensdijk" van den Bond voor Btaatspensionneering, de heer H. N. Schuitema uit Rotterdam. Ongeveer een 80 personen waren opgekomen. De af deeling telt nu een 100 leden. In een keurige improvisatie behandelde spreker achtereenvolgens de invaliditeits wet en de daaraan vastgekoppelde ouder domsverzorging, welke samenvoeging door den'heer Schuitema zeer werd ge- criti8eerd. Vervolgens besprak hij de voordeelen van Staatspensioen zonder premiebetaling. Vooral voor de laagste loonklassen, vond hy het treurig, dat daarvan nog premie betaald moet worden. Hy behandelde ook in 't kort de werking van het Belgische stelsel en achtte voor Nederland niet onmogelijk wat in Enge land en Denemarken wel uitvoerbaar bleek. Aangezien redevoeringen over Staatspensioen en ouderdomsverzorging volgens de wet Talma zoo vaak reeds ook in dit blad zijn voorgekomen, meenen wij met het bovenstaande thans wel te kunnen volstaan. Vermelden wy nog dat er eenig debat was, wat door den spreker uitvoerig werd beantwoord, en dat de heer Schuitema nog een aandoen lijke schets voorlas, welke zeer aansloot aan het behandelde onderwerp, terwijl de heer Rijnberg, voorzitter der afdeeling, daarna nog een gedicht voordroeg: „De te laat gekomen aalmoes", 't Geheel ver schafte den opgekomenen een leerrijken en aangenamen avond. We hopen den lieer Schuitema nog wel eens meer voor de afdeeling te hooren optreden. Zijne leerzame causerie verwierf een aandachtig gehoor. Sterk heerschen hier op 't oogen- blik de mazelen onder de kinderen. De bewaarschool is tijdelijk gesloten. Ook sommige klassen der openbare school zijn voor meer dan de helft ontvolkt. Goes, 13 April. Bij de feestcommissie, welke zich te Kattendijke gevormd heeft, ter herdenking van Neerlands onafhan kelijkheid en door welke besloten was, den 18 Juli, de landing van Willem I aanschouwelijk voor te stellen is, op een desbetreffend verzoek, van den minister van marine de toezegging gekregen, dat eenige oorlogsbodems op dien datum daaraan zullen medewerken. Wlssenkerke, 13 April. Binnen enkele dagen zal men beginnen met het be- grinden van de wegen, tot den Vliete- polder behoorende. De weg van de vlasschuur tot de hotsteden van A. Israël en Flik weert, de Vlietscheweg en het Boterdykje krygen de langewenschte grindlaag. Daar sinds 't vorige jaar ook de schei- dingsdyk tusschen den Vliete- en den Wissenkerkepolder een grindbaan heeft, kunnen de Vlietsche boeren voortaan 't dorp en de havens over de grind bereiken. Middelburg, 14 April. Alhier is Vrydag avond een druk bezochte vergadering gehouden van leden van bij het Centraal Vrijzinnige Propaganda-Comité op Wal cheren aangesloten kiesvereenigingen. Deze vergadering was belegd met het doel, de leden in de gelegenheid te 9tellen kennis te maken met de vier voorloopige candidaten, de heeren mr. J. Adriaanse te Middelburg; F. N. Knobel te 's-Gravenhage; M. A. van Raalte te Dordrecht, en mr. E. E. van Raalte te 's-Gravenhage. In dezelfde volgorde als hierboven genoemd, werd ieder der heeren in de gelegenheid gesteld zyn raeeningen over. de politiek van den dag uiteen te zetten. De heer Adriaanse juichte de con centratie toe en deed zich kennen als een, die alle in het program geformu leerde wenschen onderschrijft; het geld voor staatspensioen zal evengoed zonder tarief wet te vinden zijn als dat voor leger en vloot; meende deze spreker. De heer Knobel besprak inzonderheid de door de zgn. Christelijke partijen gestichte onverdraagzaamheid. Deze spreker betreurde het o. a., dat de schoolstrijd wordt overgebracht naar Indië, en hy achtte dit gevaarlijk voor de internationale positie van ons land. Ook de tariefwet nam spreker machtig onderhanden. De heer A. van Raalte kwam o. a. tot [de conclusie, dat het ministerie- Heemskerk veel gevaarlijker is dan het ministerie-Kuyper, omdat eerstgenoemde bewindsman zich zoo vriendelijk voor doet. De verdeeldheid onder de coalitie vrienden weid door dezen spreker ook in het licht gesteld. De heer Van Raalte eindigde met er op te wyzen, dat het concentratie- program is opgekomen van onder af en hy juichte dit toe. De heer mr. E. E. van Raalte zette in den breede zyn politiek inzicht uit een en wekte met kracht op, te strijden voor het concentratie-program en bracht hulde aan de mannen, die de concen tratie tot stand brachten en wendde zich hierbij in het bizonder tot den voorzitter der vergadering, den heer Herman Snijders, die aan dat tot stand komen groot aandeel had. Het „vast akkoord" is bij de coalitie veel minder warm ontvangen, dan de concentratie by de vrijzinnigen, volgens dezen spreker, die dat „vast akkoord" becritiseerde. De voorstellen tot grondwetsherziening nam de heer Van Raalte onderhanden en keurde o. a. de wijziging en de ver houding tusschen regeering en kroon af. By de kiesrechtkwestie wekte deze spreker de vrouwen, die voor haar rechten stryden, op de mannen in hun strijd ter zyde te staan. Spreker verklaarde, dat, als ieder zyn plicht doet, er ook hier succes is te behalen. Van de gelegenheid om met de heeren van gedachten te wisselen, werd o. a. gebruik gemaakt door mevr. Bergsma uit Zoutelande, die den steun der vrouwen grooter achtte nu de concentratie haar program vry gunstig inrichtte, al had spreekster liever ge lezen, dat vrouwenkiesrecht in de grondwet moest worden opgenomen. De heer Herman Snyders sloot de bijeenkomst, waarvan zeker een opwek kende kracht uitging voor de aanwezige vrijzinnigen, onder dank aan de sprekers voor de getrooste moeite, en met de raededeeling, dat de rechtsche partyen er op kunnen rekenen, dat ook in dit district de stryd weer, ondanks de tal rijke nederlagen,, door links met kracht zal worden gewerkt. Op 26 April zal de centrale vergade ring haar candidaat stellen. Vllsslngen, 12 April. Einde dezer maand wordt alhier verwacht de minister van Oorlog ad interim van Marine, vergezeld van de heeren inspecteur en commissaris v. h. loodswezen, betonning en bebakening in het 6e district. Er zal per stoomschip „Vlissingen" een inspectiereis op de Schelde worden gemaakt. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben een voorstel aan den gemeenteraad gedaan tot het aangaan van een overeenkomst met de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en den Staat der Nederlanden, betreffende de overname van de exploitatie der havens en haven terreinen. Volgens de contracten zal de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in dier voege, dat alle rechten en ver plichtingen voor deze maatschappij tegen over den staat en tegenover derden bestaande terzake van de haven en haven terreinen, aan de gemeente overgaan. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om bij het tot stand komen dezer zaak naderhand voorstellen aan den gemeen teraad te doen om hiervan een afzonderlijk gemeentebedrijf te maken. B. en W. meenen, dat dit voorstel zeer zeker in niet onbelangrijke mate zal kunnen mede werken, om de economische ontwikkeling der gemeente te bevorderen. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. Zlerlkzee, 10 April. Door de Commissie voor de Grindwegen in Schouwen werd heden volgens bestek no. 418 herbesteed,* het lossen en het vervoer van grind, steenslag en straatsteenen, en wel het 11e, 25e, 41e, 45e, 50e, 53e en 67e perceel. Ingeschreven werd door 5 P O r* 3 S Cu S4 B S. R *3 3 Om-, ff 8 ff cc 33 ar Sf "S f- r J J aj g- a 3 N N T- (Ti <-♦- 3. 3. pt rr 8 33 «tl "1 -t Sf O O O 4A Oi -l cn -ï 8 Bovenstaande personen zyn laagste inschrijvers, aan wie het werk is gegund. Brulnlsso, 11 April. Ten verzoeke van den heer J. T. van der Est en ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys werd heden alhier openbaar verkocht 377 roeden bouwland te Bruinisse aan den Langen weg voor f 900 per gemet; 260 roeden bouwland aldaar voor f 950 per gemet. St.-Maartensdfyk. Door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier, werd Zater dag j.l. aanbesteed de levering van chili-salpeter en koper-sulphaat. Minste inschrijver voor chili, D. Scheele Terneuzen, a f28,90; voor koper-sulphaat L. Huizenga Groningen a f 28,90. Coltynsplaat, 12 April. Vrijdag 1.1. werd all lier door het bestuur van den polder Nieuw Noord-Beveland aanbesteed de levering van 320 scbeepston zetbaaalt- steen, 42 scbeepston Waalpuin en 1000 perkoenpalen. Ingeschreven door de heeren Anth. Verburg te Colijusplaat, voor f 1999, en G. Dekker te Sliedrecht, voor f 1920. Aan laatstgenoemde, tevens de laagste inschrijver is de levering gegund. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. De tegenstand met het weer voor de grondbewerking en bezaaiing, is dit voorjaar zeer groot. Toen in het begin dezer week de eerste dagen daarvoor gunstig waren, kwamen handen tekort; vooral het planten van aardappelen gaf enorme drukte. By notarieele acte is te St.-Anna- land opgericht een coöperatieve Boeren leenbank, die zich zal aansluiten by de coöperatieve Centrale Raiffeizen-Bank te Utrecht. De oprichters dezer bank zyn de heeren J. W. Slager oud-hoofd der school, J. Polderman, gera. secr., B. Kodde, weth., M. J. Heyboer, lid van den raad, Chr. Bergers en Abr. Goede- gebuur Az. Jr. Men schrytt uit Z.-Vlaanderen Plotseling is er van Belgische zyde buitengewoon veel vraag gekomen naar aardappelen. Vlaamsche handelaren hebben deze week alle aardappelen op gekocht, die er nog te krijgen waren. Deze werden onmiddellijk per spoor naar Brussel of Antwerpen en per boot naar Gent gezonden. De pry's is daar door van f 1,75 tot f 2.35 per honderd k.g. gestegen. De aankoopen staan in verband met de aanstaande algemeene werkstaking in België. O N D E R W IJ 8. Ootterland. By het te Utrecht gehouden examen voor hoofd der bewaarschool, slaagde o. a. mej. M. 0. van 't Noordende, geboortig van hier. Stavenisse. Zaterdagmorgen had alhier plaats de openbare eind les van het eerste leerjaar van den Landbouwwintercursus, die alhier door de heeren Minderhoud en Buijze in den afgeloopen winter aan 9 jongelieden gegeven is. Aanwezig waren de Rijkslandbouwleeraar, de heer Kakebeeke, de voorzitter van de afdeeling „Tholen", jhr. Van Vredenburg, de bur gemeester, de heer Van Doorninck, de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer Tuijman en een enkele belang stellende. Na de verschillende zaken, die in den afgeloopen winter behandeld zijn, de revue te hebben laten passeereu, werden alle leerlingen tot het 2e studiejaar be vorderd. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Aangenomen het beroep naar Tholen door ds. P. A. Lanting, te Oud-Loosdrecht. RECHTZAKEN. Naar Het Volk meedeelt kreeg op het eind der vorige week, Verlinde, voorzitter der afd. Terneuzen van den Bond van Transport- en Havenarbeiders, de mededeeling, dat op zijn verzoek om gratie afwyzend was beschikt, en hij zich Maandag te Middelburg moest aan melden tot het ondergaan van drie maanden gevangenisstraf, hem opgelegd wegens het bedreigen van de vrouwen van werkwilligen in de stakingsdagen. Huiselijk leed. Zóó werd eens heel zinrijk geschreven boven allerlei scherven en wie onzer weet niet, dat het eene goede benaming is, wanneer voorwerpen, die ons lief zijn, gebrokeD, of beschadigd zijn. Zij kunnen echter met den meesten zorg onberispelijk gerepareerd en in stijl bijgewerkt worden door eeu oud-leerlinge der kunstnijver heidschool te 's-Gravenhage, die het gebruik barer beenen missen moet en nu een kunstreperatie-inrichting heeft opgericht. Voorwaar, wel een heerlijk voorbeeld van energie, berusting en levenslust, om op deez' wijze te trachten met hare nijvere handen haar beproefd leven, een doel te geven. Zuster A. de Leeuw, Havenplein, wil zich gaarne voor haar belasten met de verzendingen. Door züq makkers gedood en opgegeten. Uit Parys wordt het volgende drama gemeld. In Januari ontsnapten uit de straf kolonie St. Jean du Maroni in Fransch Guyana, 'n 4-tal gevangenen, die met een voorraad voedsel de wildernis in vluchtten. Toen hét proviand op was en één hunner van uitputting ineenzakte werd hij door de overigen afgemaakt en verslonden. Het drietal bereikte Mana, in Neder- landsch Guyana, waar z'y by het over steken van een rivier gegrepen werden. Do nieuwe Deensche drankwet is I Januari in werking getreden, voor- loopig voor den tijd van vyf jaar. De gemeentebesturen krygen de bevoegd heid te beslissen over 't verleenen van vergunningen, met dien verstande, dat op elk 350-tal inwoners ten hoogste één vergunning mag komen. Verder is uit drukkelijk bepaald dat het aantal her bergen, dat er op 1 Januari 1902 be stond, niet meer overschreden raag worden. Ook worden de vergunningen niet meer levenslang verleend, doch slechts voor een telkenmale op te geven aantal jaren. Vriezend weer In geheel Duitschland. Van de „Wasserkante" tot diep in Midden-Duitschland hebben vorst en zware sneeuwval zware schade berokkend aan het jonge zaad en den bloesempracht deï boomgaarden. Uit verschillende steden komen berichten, die zouden doen ver moeden, dat men niet half April, maar einde December schreef. Te Kiel en omgeving keerschte in den nacht van Donderdag een koude van 4 graden onder nul. Een van Stettin binnen- loopende personenboot, de „Holsatia", die met vier uur vertraging aankwam, was geheel met een ijskorst overtrokken dek, reeling, brug, want en masten waren met ijs bedekt. Te Cuxbaven keerschte eeu ware or kaan, gepaard gaande met sterke daling van de temperatuur en hevige sneeuw en hagelbuien, die zware schade toe brachten aan het reeds te velde staande gewas. Uit Greifswald, Leipzig, Weimar, Karls ruhe, Keulen en tallooze andereplaatsen komen gelijkluidende berichten. De plot selinge en buitengewoon sterke daling der temperatuur veroorzaakt groote be zorgdheid onder de moestuin- en boom- gaardbezitters, die de jonge loten zwaar geteisterd zien door den ijskouden storm wind. Staatspensioen ln Engeland. Evenals in Denemarken neemt ook in Engeland het aantal toe van hen die profiteeren van staatspensioen. In Enge land was het aantal pensioengerechtigden op 1 Maart 1912 in totaal 942 160. Op 1 Maart 1910 bedroog dit aantal (599.352. Derhalve een stijging van 242.808 pen sioentrekkers in twee jaren. Do komondo verkiezingen. De onlangs te Goes opgerichte afdeeling der S. D. A. P. heeft thans besloten voor de a.s. kamerverkiezingen voor liet district Goes, den heer G. Middelburg, Den Haag, candidaat te stellen. Tevens besloot de afdeeling, den heer G. T. Lindeijer, propagandist der S. D. A. P. te Vlissingen, te candideeren voor de Prov. Staten en voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen alsnog een candidaat aan te wyzen. Provinciale Staten. Het dezer dagen aan Het Vaderland ontleende bericht, dat do heer M. Noordyke, lid der Prov. Staten voor het district Goes, zijn mandaat zou neerleggen, is volgens de Z. Crt. voor barig gebleken. Naar het blad vernam, heeft hy aan den secretaris der anti-rev. centrale kiesvereeniging medegedeeld, dat hij zijn zetel wenscht te blijven innemen. Tweede Kamer-Verkiezing. Bergen-op-Zoom. Dat ook in dit dis trict de strijd om den Tweede Kamer zetel hevig zijn zal, wordt duidelijk, als men weet, dat tegenover het aftredend lid, den heer Den Ram, de redacteur van De Avondster, de heer W. J. F. Juten, zich caudidaat zal stellen en wel licht nog andereu zich desgevraagd een candidatuur zullen laten welgevallen. Do Eastwell-redders. Van de firma Hudig, Veder Co. te Amsterdam, hebben kapitein J. van der Wiele, Th. van der Put en Mi Peeters te IJmuiden redders van de beman ning der „Eastwell" een schrijven ontvangen, waarin hun werd 'medege deeld, dat genoemde firma, daartoe in staat gesteld door de reederij der „Eastwell" en andere belangstellenden, voor hen een kleine lijfrente heeft aan gekocht, waarvan hun de polissen zoo spoedig mogelijk zullen worden ter hand gesteld. Noodlottige ontploffing In een ijzerfabriek. Vrijdagochtend heeft in de ijzerfabriek Union te Dortmund in een der hoog ovens een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij een arbeider gedood en vier gewond werden, van wie twee levensgevaarlijk. De hoogoven is geheel verwoest. De heer Days voor de Rechtbank. De rechtbank te Haarlem heeft den heer J. E. W. Duys veroordeeld tot f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis, wegens eenvoudige beleediging van jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam. De rechtbank achtte hier aanwezig een geval van beleediging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zyne -bediening. Het O. M. had f 100 boete geëischt. Hoe ver zwaluwen vliegen. Kort geleden werd nabij de Zuid- Afrikaansche stad Natal een zwaluw gevangen, die een ring om één der pooten droeg, waarop vermeld stond, dat het dier in Mei 1911 door iemand in het Midden Engelsche plaatsje Posehill wasafgezonden. Hieruit volgt, dat de zwaluw door heel Europa en Afrika gevlogen is, tot hij in Zuid-Afrika halt hield om daar te overwinteren. Wanneer men bedenkt, dat dezelfde zwaluw in het voorjaar dien weg weder moest afleggen om naar zijn geboorteland terug te keeren, dan verbaast men zich over zulke vlieg-prestaties. Waartoe een luie postbode vervalt! Te Amsterdam is gearresteerd een postbode, die verschillende poststukken, hem toevertrouwd, zich toeeigende, als brieven, ansichtkaarten, pakketten enz. De voorwerpen verborg hij bij ziel» thuis, bij zijn ouders en bij kennissen. Bij onderzoek is aan bet licht gekomen, dat luiheid de oorzaak van een en ander is: de postbode verbrandde n.l. zijn brie ven, betgeen hem het bestellen bespaarde. ITeITëgrammen. Rotterdam, 14 April. GRANEN. Buitenlandsche kalm, prijs houdend. Meel, f 12,50, stil. Binnen- landsche Tarwe, f 9 h f 12,75afwijkende niet getoond. Bruine Bootten, f 7 a f 10. - Mats, f 134». Lijnzaad en Voer zaad f 12. Zaai zaadf 13 a f 14,50. Karwijzaadf 14 b. f 14,25. Vlas. Op het land veel handel. Markt- aanvoer 9170 steen blauw, 44 h. 60 stuivers; 2500 steen Groninger; 200 steen geel, 53 stuivers; 4650 steen wit, 32 a 36 stuivers, levendige handel, grootendeels verkocht. Prima zelfs hooger betaald. Aardappelen. Tamelyke aanvoer, rede lijke handel. Zeeuwsclie Eigenheimers f 1.30 a f 1,50. Overigens prijshoudend. Eieren. Zeeuwsclie f 3,75 a f 4,10; Overmaas8che f 3,85 f 4,20.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9