ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag II April 1913. Derde Blad. ADYERTENTIEN. Z icrikzeeschc Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9374. Directeur t A. 1. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure NIEUWSTIJDINGEN. ENGELAND. Het nieuwste schip van de Cunardlijn, de „Aquitania", die 21 April te Clydebank van stapel zal loopen, is het grootste schip dat ooit eenEngelsche werf verlaten heeft. Men heeft, vóór de kiel op stapel gezet kon worden, de geheele werf moeten verbouwen en ook de Clyderivier tegen over de werf moeten verwijden. Aan den zuidelijken oever heeft men een stuk grond moeten weggraven en de rivier is over haar geheele breedte uitgediept. De „Aquitania" is grooter dan de „Imperator van de Hamburg-Amerika- lyn, welk schip met 5000 ton de booten van de Cunard-lijn, de Olympic en de verongelukte „Titanic," in grootte over treft. Dit nieuwe gevaarte van meer dan 50,000 ton heeft een dek waarop drie voetbal-wedstrijden dit zy vermeld om een voorstelling van de afmetingen te geven gelijktijdig gespeeld zouden kunnen worden. Voor voldoende redding booten zal worden gezorgd. Er zullen er zooveel zijn, dat zij achter elkaar gelegd, een lengte zullen hebben van anderhalven kilometer. Twee groote raotorbooten zullen tevens aan boord zyn om zoo noodig deze vloot op sleeptouw te kunnen nemen. DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie-president houdt niet van halve maatregelen. Nauwelijks heeft hy het dragen van onbeschermde hoedennaalden strafbaar gesteld of hij heeft een verbod uitgevaardigd tegen het dragen van hoeden-versierselen, veeren en dergelijke dingen, die met yzerdraad of op andere wyze styf gemaakt zijn en buiten den rand van den hoed uitsteken. Ook dergelijke versierselen kunnen voor de oogen van argelooze voorbijgangers noodlottig zijn. Of Herr von Jagow den storm zal kunnen weerstaan, die onge twijfeld het gevolg zal zyn van dit verbod Een Berlynsche vrouw is geduldig, een hoedenspeld ook, maar de hoed zelf Een ernstig ongeluk is voorgevallen met den Hamburgschen vierraaster „Mimi", die 23 Januari 1.1. by Astoria (Oregon) op een rots gestrand is. De toestand van het schip bleek geen gevaar op te leveren voor de manschappen, die daarom allen aan boord bleven en mee werkten aan het lossen van de lading. Toen het schip aanmerkelijk lichter ge worden was, besloot men om het van de rotsen te sleepen. Dit gelukte ook, maar de - „Mimi" kenterde, met het gevolg, dat de equigage in zee stortte en ten deele onder den romp van het gevaarte verpletterd werd. De kapitein en 29 man zyn omgekomen. Het schip moet thans als verloren beschouwd worden. BELGIË. Gedurende 4 maanden was de Bel gische gemeente Lokeren verontrust door een dievenbende, die zich in de naburige bossphen schuil hield. Hoofd man van de bende was Gustaaf De Bock, die 14 dagen geleden werd gevangengenomen. Sedert had men het spoor van zyn medeplichligen verloren. Zaterdagmorgen deed de commandant der gendarmerie Fravman zijn ronde in 't gehucht Bergendries, vergezeld van den wachtmeester Glabbeke, toen zy werden aangesproken door een boer, die hun vertelde, dat hy De Rijcke, een der bandieten, Vrydagavond hier in de buurt had gezien. De commandant ging terstond de herbergen in den om trek afzoeken en in de eerste, waar hy en de wachtmeester kwamen, zag laatst genoemde op de binnenplaats De Rijcke staan, met den rug tegen de staldeur. Toen de wachtmeester den bandiet naderde, trok deze een groot dolkmes, gereed om zich daarmee te verdedigen. Glabbeke riep hem toe: „Handen om hoog 1" maar de bandiet daagde hem uit om te vechten. Daarna haalde de wachtmeoster zyn revolver to voorschijn en loste een schot, dat De Rijcke in 'den voet trof. Hy liep nog eenige passen en viel toen neer, terwijl hy veel bloed verloor. Men ontwapende hem, en droeg hem naar het politie-bureau, waar hc-m heelkundige hulp werd verleend. In den namiddag werd hy naar het hospitaal der gevangenis te Terraonde gebracht. Het bericht dezer arrestatie bracht te Lokt ren veel vreugde te weeg en men hoopt, dat de overige leden der bende nu ook spoedig in handen der justitie zullen zyn. Met verlangen ziet men de aanhouding van vooral een lid der bende, Boelandt, tegemoet, die met revolvers gewapend moet zyn. sic li In de i^e&rwaW-vergaderiug dezer Commissie werd besloten het gemeente bestuur van Zonnemaire mede te deelen, dat de Commissie zich in het geheel niet kan vereenigen met het denkbeeld, de onbewoonbaarverklaring van liet armhuis op te h 'ffen, aangezien daarvoor geen enkele grond bestaat, daar deze maat regel integendeel in strijd zou zijn met de Woningwet. Aan de gemeentebesturen van Zierikzee en Kerkwerve zullen enkele perceelen worden opgegeven, waaraan verbeteringen belmoren te worden aangebracht. In de Maart-vergadering werd o. a. meegedeeld, dat te Bruinisse eene be spreking bad plaats gehad tusschen gemeente- en polderbestuur en de Com missie voor de verbetering van den afvoer der Dee, teneinde te trachten de bezwaren van polderbestuur en ingelanden tegen het inlaten van zoutwater door de vroegere sluis, te overwinnen. Binnenkort zal deze zaak andermaal in eene vergadering van ingelanden aan de orde komende Commissie vertrouwt, dat in die vergadering zal worden be sloten, om mede te werken tot opheffing van den onhoudbaren toestand, in dier voege, dat althans van die.zijde de in lating van eenig zoutwater geen bestrijding zal ondervinden, waarna andermaal op het aanbrengen van een koker in de oude sluis kan worden aangedrongen. Uit de ingekomen berichten bleek, dat in het le kwartaal van 1913 in het ambtsgebied der Commissie voorkwamen 8 gevallen van diphtherie (waarvan 2 te Brouwershaven, 2 te Duivendijke, 1 te Kerkwerve, 2 te Noordgouwe en 1 te Zierikzee); sterfgevallen aan eenige be smettelijke ziekte werden niet gecon stateerd. De voorzitter deelde mededat hij gelezen had dat te St.-Maartensdijk de concessie niet aanvaard was, en zij liever electriciteit hadden. Ook de heer Geuze' verklaarde voor electriciteit te zijn. Het gas is een oud systeem. Wanneer er een brug over de Eendracht gelegd wordt, hebben we zoo een electrische tram, en dus ook electrisch licht. Algemeen was de Raad tegen gas en werd dus de concessie afgewezen. Nadat de voorzitter gevraagd had of iemand nog het woord verlangde, vroeg de heer Geuze, hoe of het eigenlijk nu zat met zijn vergoeding voor reiskosten, betreffende onderzoek naar de electriciteits- verlichting. De vorige burgemeester, de heer I. van Es, had den heer Geuze op een gecombi neerde vergadering der raadsleden van St.-Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet, gemeld, dat alle kosten die door hem gemaakt werden voor rekening waren van de gemeente. De heer Geuze had er al een paar keer om gevraagd, maar tot heden niets ontvangen. De heer Rijsteubil deelde mede dat de heer Van Es ook met hem over die zaak gesproken had. Deze zeide, dat hij den heer Geuze erg lomp vond, om te denken dat de gemeente zulks zou vergoeden, daar de burgemeester alleen daar niet over te beslissen had, waarop spreker had geantwoord, dat dit geen lompigheid maar onbedachtzaamheid was. De heer Geuze vroeg of de voorzitter het in rondvraag wou brengen, om de vergoeding te betalen of niet, want dat hij niet van plan was die kosten zelf te betalen, en dat hij dan wel verder zou zien. In stemming gebracht zijnde werd met 3 vóór en 1 tegen besloten den heer Geuze de vergoeding te geven. Eveneens de kosten in het rijtuig. Tegen de heer Rijsteubil. Hierop werd de vergadering gesloten. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Scherpenisse, op Woensdag 9 April 1913. Voorzitter, de burgemeester. Aanwezig 5 raadsleden, 2 vacaturen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden door het nieuw gekozen raadslid, A. Oudesluijs M.Lz., de vereischte eeden afgelegd. Daarna werden de notulen der vorige vergaderingen onveranderd vastgesteld. Behandeling ingekomen stukken: le. verslag kasopname bij den gemeente ontvanger 2e. verslag van het hoofd der school betreffende het lager onderwijs; 3e. schrijven van den heer Ten Bosch, dat hij de concessie betreffende electric iteits- voorziening niet aanneemt; 4e. concessie-aanvraag van deResidugas- Maatschappij 5e. aanbieding gemeenteverslag 1912. Daarna werd overgegaan tot het be noemen van een plaatsvervangend voor zitter en twee leden voor het stembureau. Gekozen werd tot plaatsvervangend voorzitter de heer Joh.s Rijsteubil, en tot leden van het stembureau de heeren D. Keur en D. Duijnhouwer. Daarna moest gekozen worden een tweede ambtenaar voor den burgerlijken stand. Op de aanbeveling stonden de heeren D. Kleppe en Joh. Rystenbil. Gekozen werd de heer D. Kleppe. Voor derden ambtenaar stonden op de aanbeveling de heeren C. A. Geuze en D. Keur. Gekozen werd de heer C. A. Geuze. Nadat door den heer Geuze nog ge vraagd was hoeveel salaris er aan dit ambt verbonden was, en de voorzitter hem antwoordde dat hij dit maar moest afwachten, aanvaardde hij zijn benoeming. Daarna geschiedde voorlezing van het schrijven van de Residugas-Maatschappij. huren doch te laten- spitten en gelijk maken, om ze daarna in liet openbaar als bouwland te verpachten; 2°. een gedeelte der nieuwe begraaf plaats ter grootte van een half gemet bij inschrijving voor een jaar te verhuren, om te bezaaien met haver of gerst. Hierna wordt de vergadering gesloten. Tram BrouwershavenBurgh. Het schijnt toch eindelijk tot door trekking van de tram Steenbergen Brouwershaven naar Burgh te komen men leest althans in het jaarverslag van de R. T. M. het volgende Het steeds toenemende verkeer op de lijnen maakt uitbreiding van het materieel noodzakelijkdaarvoor, alsmede voor de doortrekking der lijn van Brouwers haven naar Burgh, is versterking der geldmiddelen noodig, zoodat aan de algemeene vergadering machtiging zal worden gevraagd tot het aangaan van een leening tot een bedrag van ten hoogste f 1.000.000. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Oesterland, op Dinsdag 8 April 1913. Afwezig met kennisgeving de heer J. Zeijler. De voorzitter, de heer J. C. van der Have, opende de vergadering. Na lezing der notulen kwamen ter tafel 1°. Een schrijven van den heer Zeijler, waarbij deze met ingang van 1 Mei e.k. ontslag vraagt als lid van den gemeente raad en als ambtenaar van den burger lijken stand; De voorzitter, die met leedwezen kennis nam van het besluit van den heer Zeijler, kan niet anders dan genoemd besluit billijken. Vele jaren heeft de heer Zeijler zijn beste krachten aau de gemeente gewijd, en is nu door ouderdom en ongesteldheid niet langer in staat ge noemde functiën waar le nemen. Spreker hoopt dat het den aftredende gegeven moge zijn nog eenige jaren op zijn gedanen arbeid neer te zien. Het gevraagd ontslag wordt dan ook op de meest eervolle wijze verleend. 2°. brieven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring, van do primitieve kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden dienst 1913; 3°. het proces-verbaal der op 22 Maart j.l. gehouden kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Vervolgens gaat men over tot de samenstelling van de sternbureaux te Ooster- en Sirjansland voor de in 1913 te houden stemmingen en herstemmingen. Aangezien het gebouw waarin het stem bureau te Sirjansland tot dusver zitting hield wordt afgebroken en aldaar overigens geen geschikte lokaliteit beschikbaar is wordt met algemeene stemmen besloten, dat het stembureau te Sirjausland zitting zal houden in één der lokalen der openbare school aldaar. De desbetreffende verordening wordt gewijzigd en in over eenstemming" gebracht met dat besluit. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt met ingang van 1 Mei 1913 benoemd de heer J. Bouman. Verder wordt met algemeene stemmen besloten 1°. De gemeente-weide bij het eindigen van de loopende pacht niet meer te ver Do schipbreuk dor „Wiegand". Aangaande de redding van de schip breukelingen van het s.s. „Wiegand", meldt men ons nog het volgende: Zaterdagmiddag 12.10 kreeg het s.s. „Prins Hendrik" per draadloos bericht het noodsein S. O. S., dat afkomstig bleek te zijn van het Duitsche „Wiegand". De commandant van de dagmailboot praaide dadelyk een paar loodsschoeners, die in de nabijheid waren, om te volgen, en stoomde met volle kracht ter hulp. Om 12.45 ont moette men het s.s. „Wiegand", dat zeer diep in het water lag, zoodat de hooge zeeën over het geheele schip spoelden, dat zich in zinkenden toestand bevond en met eigen kracht naar binnen stoomde. Daar de toestand zeer ernstig scheen, ging de „Prins Hen drik" de „Wiegand" achterop tot ongeveer een myl binnen het vuurschip „Wandelaar" en ontving men het dringend verzoek een sloep te zenden, waaraan onmiddellijk voldaan werd. Niettegenstaande de hooge zee waren de 2de officier en 5 man bereid naar het zinkende schip te gaan en kon de bemande sloep binnen 3 minuten ver trekken. Intusschen waren de loodsschoeners ook ter plaatse, zoodat tevens met behulp van de sloepen dier vaartuigen de bemanning van de „Wiegand" van boord kon worden gehaald. Het etat- major wenschte nog aan boord te blyven, zoodat de mailboot na een groote vertraging de reis kon vervolgen na telegrafisch te zyn bedankt door den commandant van de „Wiegand". Het aan boord nemen der reddingboot op de „Prins Hendrik" werd door de hooge zee zeer bemoeilijkt. Het schouw spel werd door de vele passagiers met veel belangstelling gadegeslagen. MCt.) 17 Febr. Adriaantje, d. van A. de Munnik en J. van Steyn. 1 f. Janna Kornelia, d. van J. Koopman en H. Kraak. 3 Maart. Maria Maatje, d. van W. Speelman en C. Boogerd. 15 Kornelia Katharina, d. van C. Schiette- lcatte en J. M. Kwaak. 26 Jan, z. van M. Jonker en J. Brouwer. Overleden: 14 Jan. Maria Dirkje, 20 mnd., d. van M. van Gastel en W. van Hoeve. 26 Johanni.s Fokker, 62 j., man van D. Stoutjesdyk. Maart. Janna Catharina, 0 innd., d. van J. G. Pranke en J. Verton. Frans van den Bout, 81 j., wedn. van J. der Weduwen. Kornelis Dekker, 76 j., man van M. Rotte. BurgerUJke Stand ran Oud-Vosscmeer. Over de maand Maart. Geboren: Cornelia, d. van A. v. Rijen en E. C. de Leeuw. Lena Pieternella, d. van A. Schippers en M. L. Verburg. Thomas Adrianus, z. van A. Hommel en J. v. d. Zande. Antje Adriana, d. van M. de Graaft' en J. Groenenboom. Getrouwd: C. D. Arnpt, 36 j., j.m. en A. M. J. Knook, 28 j., j.d. Overleden: Geene. ZIERIKZEE. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. April. Maans- ouderdom. 9. 4 10. 5 11. 6 12. 7 13. Z. 8 14. 3 5.59 15. 10 16. 11 H.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. L.W. u. m. u. m. 4.19 9.52 4.40 9.57 4.48 10.23 5. 9 10.31 5.20 10.56 5.40 11 8 5.56 11.37 6.15 11.58 6.37 7. 1 0.32 7.37 1. 1 8. 6 1.37 8.54 2.10 9.33 3. 2 10.28 3.47 11.11 4.33 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur L.W. 5.30 later. Officieel Marktbericht. BOTER 0,525 en 0,675 per 5 H.G. KIP-EIEREN ƒ0,80 en ƒ0,85 per 25 st. Zierikzee, 10 April 1913. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Ondertrouwd: MARGARETHA MARIA VAN SCHAIK en JOHAN KAREL M. BÖCKL1NG. Zierikzee, 11 April 1013. Lange Nobelstraat A 170. Huwelijksvoltrekking 28 April. Receptie van 12 tot 3 uur. TWEEDE KAMEK. In de vergadering van Dinsdag ontspon zich over de suppletoire begrooting van binnenlandsche zaken, ten behoeve van een nieuw rjjks-krankzinnigengesticht te Woensel, een breedvoerige discussie. Verschillende sprekers opperden be denking tegen de hooge kosten, die f 3000 per bed zullen bedragen. De heer Roodhujjzen noemde het krankzinnig duur in vergelijking met de kosten der particuliere gestichten. Ook werden bezwaren geopperd tegen de plaats van vestiging. De minister verdedigde het ontwerp ook wat de kosten aangaat, die met het oog op den aard van misdadige patiënten wel duurder moeten zjjn, dan bij parti culiere gestichten. Aan de heeren Oosterbaan en Rood- huijzen verzekerde de minister, dat op heffing van het gesticht Mederablik niet in zijn bedoeling ligt. Het ontwerp is ten slotte aangenomen met 40 tegen 8 stemmen. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. Geboren: 8 Febr. Janna Pieternella, d. Cingel en H. Sojstens. A. v. d. Dinsdag 15 April a,s. hopen onze geliefde Ouders: WILLEM HENDRIK VAN GOUSEL en N EELT JE JOHANNA (.'HRISTIAANSE, hunne vijftigjarige Eelitvorconi- giiig te gedenken. Oud-Vossemker, April 1913. De Kinderen, Behuwd- en <|pf Kleinkinderen. Aan eigenaren van gronden den Polder Zonnemaire wordt medegedeeld, dat de Bcgrootlng over het dienstjaar 1913 14 ten kantore van den Ontvangér-Griflier van 10 tot 17 April ter inzage is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld en dat op Vrijdag 18 April aanstaando, 's voor- middags tien ure, eene Algemeene Vergadering van stembevoegde Ingelanden zal worden gehouden op de Gemeentekamer te Zonnemaire. Het Polderbestuur van Zonnemaire, J. M. VAN DEN BOUT Mz., Dijkgraaf. C. J. HOCKE HOOGENBOOM, Ontvanger-Griffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 8