ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag II April 1913. Tweede Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9374. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur! A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, in '8 Landskaraer te Zibrikzeb, op Maandag 7 April 1913, des voormiddags ten 10£ uur. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent op het vastgestelde tydstip de ook door belangstellenden bezochte vergadering, en stelt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwgekozen hoofd-ingeland, den heer Cent van Schelven. Hiermede werden door hem belast de hoofd-ingelandem S. M. Hanse, M. T. van den Bout en P. Goemans Mz. Deze commissie ver klaart, na het door haar ingesteld onderzoek, de geloofsbrieven in orde bevonden te hebben, en adviseert tot toelating van den gekozene. Deze, hierop door den ontvanger-griffier binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarop hy door dezen wordt toegesproken. Herdacht werd in die toespraak de voorganger van den gekozene, de heer Lopse Hocke, die wel niet lang zitting heeft gehadmaar toch altijd een groote belangstelling in de zaken van Schouwen betoond heeft en in hooge mate de onpartijdigheid betracht heeft. Spreker hoopt, dat de heer Cent van Schelven, die, wyl hij altijd in Schouwen gewoond heeft en geruimen tyd reeds hd van den Raad van Brouwershaven is, op de hoogte van zijn taak is, nog lang dezen zetel, waarmede hy hem gelukwenscht, zal mogen innemen. Hoofd-ingeland Cent van Schelven dankt, zichtbaar aangedaan, den voor zitter voor zyn hartelijke woorden. Hy weet evenwel nietwat hy in deze vergadering moet doen, waar zooveel twist en tweedracht heerschen. De voorzitter deelt mede, dat hootd- ingeland H. C. Bolle verhinderd is de vergadering by te wonen. De ontvanger-griffier, mr. D. van der Vliet, leest de notulen van het be handelde in de vorige zitting. Deze worden hierop goedgekeurd. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye zegt met genoegen te hebben ontwaard, dat het bestuur besloten heeft de schade te Borrendamme te herstellen in basalt. Voor kennisgeving worden aange nomen de volgende missives van Gedep. Staten a. tot vaststelling van het dykgeschot voor 1913, en b. tot opname van tydelyk kasgeld in 1913; c. berichtende de herbenoeming van den heer L. de Oude tot heemraad; d. in zake de havendyken van Zierikzee. Voorts worden voor kennisgeving aangenomen le. een missive van de Maatschappy voor Geraeente-Crediet, berichtend het dividend over 1912 2e. de Begrooting der Commissie voor de Grindwegen voor 1913. Die begrooting sluit in ontvang en uitgaaf met f 34522 3e. de volgende mededeelingen a. dat den eervol ontslagen kantonnier Johs. den Boer een toelage is gegeven van f 75 per jaar, met ingang van 1 Januari 1913 b. dat de weduwe M. v. d. Houten Van Westenbrugge den 21 Sept. 1912 en de oud-wegwerker H. Fondse 7 Maart 1913 overleden zyn; c. betreffende den uitslag der be stedingen. Zonder discussie worden met algemeene stemmen de volgende voorstellen van het dagel. bestuur aangenomentot uitgifte van grond, in recht van opstal, aan Gebrs. Schot te Zierikzeetot uitgifte van grond in erfpacht aan C. Groenleer te Zierikzee. Ingekomen is een adres van de kantonniers, verzoekende het loon van hen voortaan op f 1,20 per dag vast te stellen, gedurende den tyd, dat zy in dienst zyn, in plaats van, zooals tot nu toe, f 1. Het komt het dagel. bestuur voor, dat by de algemeene styging der loonen en den verhoogden prys der levens behoeften, het verzoek billyk is, weshalve het voorstelt gunstig op het verzoek te beschikken, en in verband daarmede art. 3 van 't Reglement voor de kan tonniers van het Waterschap Schouwen zoodanig te wyzigen, dat in 't eerste lid wordt gelezen „De vaste kantonniers genieten gedurende den tyd, dat zy in dienst zyn, een loon van f 1,20 per dag, en zulks in plaats van f 1 per dag". De voorzitter ligt het voorstel van het dagel. bestuur nader toe. Hoofd-ingeland Boogerd heeft de kantonniers wel eens aan het werk gezien, en heeft toen opgemerkt, dat de eene veel beter werkt dan de andere. Nu is het niet doenlijk de raenschen te betalen naar het werk, dat zy leveren, maar spreker geeft in overweging om deze tragen van geest op het hart te drukken, dat zy fermer moeten door werken. De voorzitterU zult u vergissen met de wegwerkers. Hoofd-ingeland Boogerd: Er zijn er, die aan den weg werken, maar die ook aan den dyk werken. Daaronder zyn tragen van geest. De voorzitter: Wat de kantonniers aan de dyken betreft, daarover kan men niet klagen. U zegt zelf, dat het on mogelijk is de raenschen te betalen naar de mate van het werk, dat zy leveren. Hoofd-ingeland Boogerd wyst er op, dat er kantonniers zyn, die 's middags vrij af hebben en werk verrichten by de dykbazen. Ligt dit op den weg van Schouwen De voorzitter: Neen, dat behoort niet tot het terrein van Schouwen. Heemraad Gast erkent, dat het voor komt, dat de kantonniers des Zaterdags na vier uur vry hebben, maar als de vergadering uitmaakt, dat dit niet mag, dan zullen wy hen tot zes uur laten werken. Men kan echter, zegt spreker, geen kantonniers meer krygen voor hetgeen zy nu hebben. Hooger loon acht hy voor hen noodig. Zeker, er zyn zwakke broeders onder, maar die zal de heer Boogerd ook wel onder zyn werklieden hebben. Wel gevoelt hy er veel voor, dat zy niet by dykbazen werken. Hoofd-ingeland Boogerd zou hier wel meer willen geven, als zy het noodig hebben. Maar als men hun loon gaat verhoogen, dan raag men ook wel meer werk van hen verlangen. De voorzitter: Wy zullen met uw wensch rekening houden. Heemraad De Oude geeft te kennen, dat de kantonniers, die by dijkbazen werken, dit doen voor rekening van deze. Hoofd-ingeland Boogerd dankt voor deze inlichting. Het voorstel van het dagel. bestuur wordt hierop zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Ter tafel komt het adres van L. A. Vink om hem alsnog uit te betalen f 200, welke hy op zyn aannemingssom van het 2de en 3de perceel van bestek no. 404 op aandrang van het dagel. bestuur heeft laten vallen. Het dagel. bestuur vond de aanneraingssom wat hoog, eu wilde hem het werk alleen gunnen, wanneer die som met f 200 verlaagd werd. Adressant is daarop ingegaan, hopend een gunstigen zomer te treffen, daar genoemde som juist zijn risidbpost was. Daar hy aan genoemde werken voor meer dan t 1000 schade heeft gehad, is het gebleken, dat een billijke risicopost voor genoemde werken niet gemist kan worden. Reden waarom hy verzoekt het verminderd bedrag k f 200 alsnog terug te mogen ontvangen. De voorzitter: Het is juist, wat Vink in zyn adres zegt. Hy heeft een ongunstigen zomer gehad. Hy had stormschade en 30 kub. Meter zand zijn voor hem verloren gegaan. Hij heeft extra-schade geleden, buiten de risico vallend, begroot op f 800 a f 900. Wij stellen voor het verzoek van Vink in te willigen en hem de gevraagde f 200 te geven. Hoofd-ingeland Boogerd kan zich niet vereenigen met het voorstel van het bestuur. Vink is ingegaan op het ver zoek van het bestuur en heeft op de aannemingssora f 200 laten vallen. Nu is het best mogelyk, dat Vink f 800 k f 900 schade heeft geleden, maar Vink heeft meer voor Sohouwen gewerkt. Zou het niet goed wezen hem te vragen, hoeveel hebt gij aan Schouwen reeds verdiend. De honderden, misschien wel de duizenden, die hy gewonnen heeft, moet hy in compensatie brengen, dan kunnen wy elkander met gesloten beurzen betalen. De voorzitter: Uit een rechtsoogpunt is tegen hetgeen u zegt niets aan te voeren. Maar in deze vergadering en speciaal door u, is vaak ook op de billijkheid gewezen. Waar Vink indertyd bezwaar gemaakt heeft de f 200 van de aannemingssom af te doen, hopend op een goeden zomer, en nu een schade heeft van t 800 k f 900, is het billijk hem tegemoet te komen, 't Is meer ge beurd, dift deze vergadering niet op streng recht gelet heeft, maar met de billijkheid heeft rekening gehouden. Hoofd-ingeland Boogerd vraagt, hoe veel heeft Vink wel aan Schouwen verdiend? Dit is niet onderzocht. De voorzitter: Als een pachter mis oogst heeft en deze komt dan met een verzoek tot verlaging der pacht, wordt dan eerst uitgemaakt, hoeveel de pachter vroeger uit het land gehaald heeft. Hoofd-ingeland Boogerd meent, dat de vergelijking niet opgaat. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeije vraagt, of als men Vink's verzoek inwilligt, geen gevaarlijk antecedent geschapen wordt. De voorzitter: Uw vraag zou juist wezen, wanneer het een gewone aan vraag gold, maar 't is een feit, dat Vink alleen op aandringen van een ge deelte van het Dagel. Bestuur op de aannemingssom f 200 liet vallen. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye Het blykt dus, dat het gevaarlijk is met iemand te marchandeeren. De voorzitter: Wij marchandeerden in het belang van Schouwen. Heemraad Van derWeijde: Vink had reeds laag ingeschrevenToen heeft het dagel. bestuur nog f 200 afgepingeld. En nu alles is tegengevallen en hij een ernstig verlies geleden heeft, komt hy met het verzoek hem de oorspronkelijke aannemingssom uit te keeren. Hoofd-ingeland BoogerdHet bedrag van f 200 betreft het werk aan den Christoffelnol. Is de f 200 afgedongen door het bestuur om de beton nog goedkooper te hebben. Heemraad GastNeen. Wy waren bevreesd, dat te veel geld opgezet was op het werk. Maar de aannemer heelt by de inschrijving rekening gehouden met de verhooging der loonen. Daarbij was het weer een tegenvaller. En hy heeft door den hoogen watervloed grint en zand verspeeld. Dus hij heeft veel schade gehad. Billyk is daarom zyn verzoek. Dit in te willigen is niet het scheppen van een gevaarlijk antecedent. Daarvan zal geen misbruik gemaakt worden. Hoofd-ingeland Boogerd begrypt niet, dat de inschrijver zich f 200 liet be knibbelen, "wetend, dat de dagloonen hoog waren. Heemraad Gast: Het ging niet vlot. „Ik zal het maar probeeren" heeft hy gezegd. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye vraagt, of men hem kan opgeven de opvolgers van Vink en zyn inschrijvingen. De voorzitter leest die voor, waaruit blykt, dat Vink de laagste was. De voorzitter brengt het voorstel van het dagel. bestuur in stemming. Het wordt met bijkans algemeene stemmen aangenomen. Alleen hoofd-ingeland Boogerd stemde tegen. De voorzitter deelt mede, dat na het opmaken der agenda een adres is inge komen van Joh. de Boer, oud-kantonnier te Scharendyke. Deze is 45 jaar in dienst by 't waterschap geweest, geniet een gratificatie jaarlijks van f 75 en vraagt haar met f 75 te verhoogen. Daar niemand bezwaar heeft tegen de onmiddellijke behandeling van dit verzoekschrift, zoo werd het aan de orde gesteld. Alle kantonniers hebben, gelijk de voorzitter mededeelt, f 75 gratificatie gekregen. Nu komt De Boer daartegen op en vraagt f 75 meer. Het dagel. bestuur acht het verzoek niet billyk, en stelt voor afwijzend daarop te be schikken. Hoofd-ingeland Boogerd verklaart er altijd voor te zijn geweest om meer te geven. De vraag ii, is die man arm, heeft hy bepaald behoefte aan meerderen steun. De voorzitter: Besloten is f 75 te geven. Zy hadden recht op niets. Zy waren te oud om deel te nemen aan het Pensioenfonds. In vroegere jaren kregen zy geen cent. Het is onbillijk hen gelyk te stellen met de kantonniers, die in het Pensioenfonds hebben bijge dragen. Heemraad Gast zou, indien iemand een voorstel doet om b.v. f 25 meer te geven, zoodat de gratificatie f 100 wordt, daarvoor wel te vinden zyn. Dan werd adressant, die steeds een trouw werkman geweest is, gelyk ge steld met de wegwerkers. Hoofd-ingeland Boogerd wijst de hem aangebodene hand niet af. Hy stelt voor aan adressant een personeele toe lage van nog f 25 te geven. Heemraad De Oude is daar fel tegen. Men geett dat meerdere feitelyk aan het armbestuur. Wil men adressant vrij maken van het armbestuur, dan zou men hem f 300 moeten geven. De voorzitter brengt het amendement van hoofd-ingeland Boogerd in stem ming. Wordt het verworpen, dan wordt het voorstel van het bestuur geacht te zijn aangenomen. Het amendement- Boogerd wordt verworpen. Zes stemmen verklaarden er zich voor. Door hoofd-ingeland Cent van Schel ven, dijkgraaf van Borrenbrood, was een verzoekschrift ingediend om een rente loos voorschot van f 2300 gedurende vyf jaren aan den polder Borrenbrood te geven, teneinde te voorzien in de dringende dykverbetering. Niemand heeft bezwaar tegen de dadelyke behandeling van dit verzoek schrift. De voorzitter kan namens het dagel. bestuur geen gunstig advies uitbrengen. Het waterschap Schouwen heeft zelf het geld hoog noodig, zoodat het voorstelt afwijzend op het verzoek te beschikken. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeije vraagt, waarvoor Borrenbrood het geld noodig heeft. De voorzitterOm te voorzien in een dringende dykverbetering, waartoe de polder in geen vyf jaren in staat is. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye Gesteld dat er iets gebeurt met den polder, heeft dan Schouwen daar last van. De voorzitter: Daar heeft Schouwen geen last van. Hoofd-ingeland Cent van Schelven: De aangrenzende dyk van Schouwen ligt een meter lager dan onze zeedyk. Als Borrenbrood inloopt, dan kan daaruit gevaar voor Schouwen voortspruiten. Spreker betoogt, dat het dus ook in het belang van Schouwen is, dat de polder geholpen wordt. Men moet niet zeggen, er is geen geld. De voorzitter merkt op, dat het reservefonds staat boven de ton. De f 20.000, die wy daarvan hadden moeten nemen voor een val, hebben wy niet genomen, omdat de effecten zoo laag stonden. Met het oog op den lagen koers der effecten hebben wy feitelyk een reservefonds beneden de ton. In die omstandigheden mogen wy Borren brood niet leenen. Hoofd-ingeland Cent van Schelven doet uitkomen de onmacht van den polder Borrenbrood, en de vergeefsche pogingen, door hem als dijkgraaf aan gewend om in die onmacht te voor zien. Loopt Borrenbrood in, dan heeft hy zyn plicht gedaan. Hy heeft hulp gevraagd aan Schouwen, en zal die ook aan andere polders vragen. Hoofd-ingeland Gast erkent, dat de toestand in Borrenbrood slecht is, maar gelooft niet aan inloopen van den polder. Op een poldervergadering van ingelanden is de zaak nog niet ter sprake gekomen, 't Is zijn gevoelen, dat Borrenbrood zichzelt wel kan helpen. Hoofd-ingeland Sraallegange meent, dat elke polder voor zichzelven moet zorgen. De polder van Burgh zou het zelfde kunnen vragen. Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye Als wy Borrenbrood helpen, dan helpen wy ons zelve. Hoofd-ingeland Boogerd. Van ter zyde heeft hy gehoord, dat de lasten in Borrenbrood niet gering zyn. Hy vraagt aan hoofd-ingeland Cent van Schelven, op welken grond hy aan de naburige polders steun vraagt. Hoe hoog zyn de lasten in Borrenbrood? Hoofd-ingeland Cent van Schelven de lasten zyn f 35, en om af te doen, wat wy schuldig zyn, moeten wij ze brengen op f 40 per hectare. Hoofd-ingeland Boogerd: Zouden wy met het oog op dien toestand niet de hulpbehoevende hand aan Borrenbrood moeten toesteken De voorzitter Na al de misère, die wy gehad hebben, zitten wy zelve voor een zeer beknepen begrooting. Wy mogen met het oog op onzen finautiëelen toestand geen f 2100 uit de kas leenen. Hoofd-ingeland BoogerdGelet de lasten van Borrenbrood en het gevaar voor Schouwen, als Borrenbrood inloopt, dan mag men zich nog wel eens be denken. Borrenbrood is doodarm. Spreker stelt voor, de zaak aan te houden en tot verkrijging van meerdere gegevens in handen te stellen van het dagel. bestuur. De voorzitter. Zyn opinie in deze is, dat wy het niet kunnen doen. Hoofd-ingeland BoogerdMisschien krygt Schouwen een kapitaal van f 100.000 cadeau. (Gelach). Hoofd-ingeland Schuurbeque Boeye Kan Schouwen by een inloopen van Borrenbrood, er nadeel van hebben. De voorzitterVolgens het dagel. bestuur'niet. In stemming wordt gebracht het voorstel van hoofd-ingeland Boogerd de zaak tot de volgende vergadering aan te houden. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter schorst tot één uur de vergadering. Ten één ure werd de geschorste vergadering heropend. Aangeboden wordt het jaarverslag over 1912. Hoofd-ingeland Boogerd vraagt naar aanleiding van een zinsnede in dat jaar verslag, inlichtingen over den achter uitga^ aan de oevers van Flaauwers. Heemras d De Oude verstrekt die inlichtingen, en verklaart, dat de zaak niets verontrustends heeft. Hoofd-ingeland Boogerd brengt het kornetsleepen aan de Zuidkant ter sprake. Hy eischt, dat overeenkomstig het Baggerregleraent dit wordt nage laten. De voorzitter vindt beter, dat dit punt b^ hoofdstuk 2 der Begrooting behandeld wordt. Hierop werden de Algem. Beschouwingen over de Begr. geopend. De begrootings-eomraissie bestaande uit de hoofd-ingelanden J. Gast Cz., C. J. Boogerd en J. F. Schuur beque Boeye, heeft een rapport uit gebracht. Hoofd-ingeland Boogerd verklaart dat het zyn aandacht heeft getrokken, dat in de begrooting op nieuw beton werken worden voorgedragen. Hoe komt het, dat ons wordt opgedrongen ons blind te staren op beton. Hy doet deze vraag aan den ingenieur van het Waterschap. Zyt u finantiëel betrokken by de Betonraaatschappy, systeem De Muralt De voorzitterDiezelfde vraag is eenige jaren- geleden ook door u gedaan, en daarop is een pertinent ontkennend antwoord van den ingenieur gevolgd. Spreker vindt die vraag een verdacht making. En een dergelijke verdacht making komt niet te pas. Daarby komt, dat niet de ingenieur, maar het dagel. bestuur beslist, hoe een werk zal uit gevoerd worden. En wat nu voorgesteld wordt, is een voortzetting van vroegere gevoteerde werken. Al hadden wy zelfs geen ingenieur op het oogenblik, dan zouden wy het nog voorstellen. Er is by deze werken geen geldelijk belang by betrokken. Hoofd-ingeland Boogerd is verwonderd, dat beton op deze begrooting voor komt daar moet iets achterzitten. Spreker meent ook bemerkt te hebben, dat er in den boezem van het bestuur verschil van raeening omtrent deze zaak heerscht. Ten slotte stelt spreker de vraag, ot de ingenieur aandeelen heeft in de Betonraaatschappy, systeem De Muralt. De voorzitter: Of de ingenieur al of niet aandeden heeft, heelt niet deu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5