ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag II April 1913. Eerste Blad. VAN HOUTEN 'S PINK PILLEN Ouderdom en Jeugd drinken Ingezonden Mededeelingen. De "Bloedarmoede en de Lente. (Z lerlkzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9374. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrüdagamiddags uiterlijk 2 ure] Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 April. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst van deze gemeente voor 1913/14 telt er 1182 voor de Tweede Kamer, 1170 voor de Provinciale Staten en 1021 voor den gemeenteraad. Ten vorigen jare waren de cijfers 1101, 1096 en 1000. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Zondag- en Dinsdagavond Kunst en Eer" onder begeleiding van het hier welbekende strijkorchest opvoeren de opera „Het Gouden Kruis". Wij achten het beslist niet noodig een woord van aanbeveling voor deze opvoe ring te schrijven. Nog versch in ons geheugen ligt de uitvoering in het vorig jaar door „Kunst en Eer" in de Concertzaal gegeven. Wat een gezellige avond was hetl Wie heeft zich toen niet geamuseerd? Keurig gecostumeerd zullen, naar men ons mededeelt, de in artisten gemetamor- phoseerde leden van „Kunst en Eer" de handelende personen voorstellen. Daar een groot bezoek te verwachten is, zoo raden wij een ieder aan tijdig plaatsen te bespreken. De uitvoering is zóó geregeld, dat zij vóór het vertrek der tram van 11 uur is afgeloopen. Wie meer wil weten, leze de in ons blad voorkomende advertentie. Benoemd tot plaatsvervangend dykgraat van den polder Al te Klein (Noord-Beveland), P Tazelaar Az., te Colynsplaat tot dijkgraaf van den Wilhelminapolder (Walcheren), F. P. Polderdijk, te Nieuw en St.-Joosland tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Annapolder, L. J. Dorst, te Cortgene; tot dijkgraaf van den polder de Vier Bannen van Duiveland, B. Giljam, te Ouwerkerk tot gezworene van den Oud-Noord- Bevelandpolder G. N. C. Israël, te Colyns plaat. Woensdagavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Na opening door de voorzitster, mej. Leupen, en lezing der notulen, werd aan de orde gesteld de verkiezing van een bestuurlid, ter vervanging van mej. OchtmaD, die wegens drukke werkzaam heden haar ontslag had genomen. Gekozen werd mevrouw Pomes, die zich de keuze liet welgevallen. Tot Secretaresse werd benoemd mevr. Kievit. Na bespreking van eenige huishoude lijke aangelegenheden werd door de voorzitster de vergadering gesloten. Donderdagnamiddag vergaderde in het „Huis van Nassau", met het Comité tot voorbereiding der openlucht-meeting op den Tweeden Pinksterdag te Haam stede, de Federatie der Afdeelingen op Schouwen-Duiveland van den Bond voor S taatspen sionneering. Besloten werd een motorboot af te huren, teneinde hen, die de meeting willen bijwonen, daartoe in de gelegen heid te stellen. Deze boot zal uit Zierikzee op een nader aan te kondigen uur naar Burgh- sluis vertrekken, en des avonds de meetinggangers weer naar Zierikzee terug brengen. De benoeming van een penningmeester, ter vervanging van den heer W. F. del Campo genaamd Camp, die wegens vertrek naar het buitenland als zoodanig zijn ontslag had genomenwerd tot een volgende vergadering uitgesteld. De voorzitter bracht onder applaus de vergadering hulde aan de verdiensten van den afgetreden penningmeester, die met veel ijver en groote accuratesse zijn niet altijd gemakkelijke taak vervuld had. Na bespreking van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering gesloten. By Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, met ingang van 15 dezer, de heer H. E. Beelaerts van Eramichoven, gemeente-ontvanger al hier. Gisterenavond vergaderde in het JJuis van Nassau" de Afdeeling Zie rikzee van den Bond voor Staatspen- sionneering. De voorzitter, jhr. De Muralt, opende de vergadering. Na lezing der notulen werd de Openluchtmeeting te Haamstede besproken. Besloten werd daaraan deel te nemen, en tot bestryding der kosten aan de Federatie een subsidie van f 25 toe te kennen. Teneinde de leden der Afdeeling in de gelegenheid te stellen de meeting te bezoeken, zou men een motorboot afhuren. Een plaatselyk comité voor de Mee ting te Haamstede werd gevormd, be staande uit de heeren L. Bouter, Van de Velde en den voorzitter der Federatie. Besloten werd einde Mei in de Con certzaal een propaganda-avond te geven, waar als spreker zal optreden de heer De Muralt. Tot opluistering van dien avond zal de alhier bestaande mannen- zangvereeniging „Luctor et Emergo' worden uitgenoodigd. De heer Moermond, afgevaardigde van Zierikzee naar de Algeraeene Ver gadering te Amsterdam, bracht verslag uit, waarvoor hem door den voorzitter dank. wordt betuigd. Mr. Canes, die als vertegenwoordiger der Federatie de Al geraeene Vergadering had bijgewoond, maakte gewag van het antwoord, dat rar. R. J. H. Patyn, aan het door den Bond gevormde comité van actie ge geven had. Uit dat antwoord bleek op nieuw, dat onze afgevaardigde een beslist voorstander is van het beginsel van Staatspensionneering, de kosten te vinden uit de directe belastingen, sub sidiair uit een Pensioensbelasting. Nadat nog verschillende punten van meer huishoudelyken aard besproken waren, sloot de voorzitter de verga dering. Noordgouwe. Dr. L. M. Metz, die gedurende byna 8 jaar de geneestoin- dige praktyk alhier heeft uitgeoefend en als directeur van het ziekenhuis is werkzaam geweest, gaat deze week de gemeente verlaten en zich voorloopig te Gorinchem vestigen. Tegen 1 Mei a.s. heeft Z.Ed. zijn ontslag, als gemeente geneesheer aangevraagd. De praktijk wordt tot dat tydstip waargenomen door dr. M. A. Ittmann. Renesso. Ingeleid door den heer Van der Doe, hield de hee»'Coomans van Breda, candidaat van de S. D. A. P. voor lid der Tweede Kamer, Woensdagavond voor een goed bezette zaal een geïmproviseerde rede over den politieken toestand van ons land, dat, indien de huidige regeering, die de valsche scheidingslijn trekt tus- schen geloovigen en ongeloovigen, terwijl de socialisten naar de eischen van het leven en de praktijk de lijn laat schei den: bezit en niet-èbezitkapitaal en arbeid; patroon en arbeideraan het bewind blijft, steeds dieper in de ellende dreigt te zinken. Aan de hand van vroeger geconsta teerde en tegenwoordig bestaande en thans nog voorkomende feiten, als b.v. de ver schillende werkstakingen meende spreker te moeten en te kunnen bewijzen, dat de scheidingslijn der socialistende eenig ware en meest betrouwbare lijn is, waarop het oog steeds gevestigd moet blijven om te komen tot de goedeafdoende oplos singen van sociale wetgeving. Evenmin als de Christelijke regeering, behoudens een enkele uitzondering, goeds heeft tot stand gebracht, evenmin zal, naar sprekers vaste meening een liberaal ministerie, als het soms mocht gelukken dit jaar aan het bewind te komen, op het gebied der sociale wetgeving veel goeds tot stand kunnen brengen. Door ruw afbreken van het werk der huidige regeering en door scherpe ver oordeeling en becritiseeriug van wat naar sprekers overtuiging de liberalen, inzon derheid de houding v\m onzen bekwamen afgevaardigde mr, Patijn, moesten ge daan hebben bij de behandeling van de verschillende wetten en wetsontwerpen, b.v. de Pensioenwet, Invaliditeitswet, de Risico-overdracht enz trachtte de heer Coomans den indruk te vestigendat alleen uitkomst voor den arbeider te ver wachten is en een ideale toestand zal kunnen geboren worden door het afvaar digen van vele socialisten in den lande, ook van hem voor het district Zierikzee, naar de Tweede Kamer. Ten slotte werd door spreker het concentratie program der drie vrijzinnige partijen besprokeD, sterk afgekeurd en bestempeld met te vaag omschreven en te onbetrouwbaar van inhoud. Laat het genoeg zijn te weten, dat de schitterende rede een krachtig pleidooi was om zich zelf als candidaat voor de Tweede Kamer sterk aan te bevelen. Niemand kwam in debat. Ter verfraaiing van het dorpsplein dezer gemeente zijn door „Renesse Voor uit" drie perken met Montbretia's aange legd, een geschenk van't oud-bestuurslid van de Vereeniging voor vreemdelingen verkeer, den heer W. F. del Campo, terwijl de op de perken geplante struikrozen en de klimrozen langs de muziektent, kos teloos verstrekt zijn door den heer Hansen, bloemkweeker te Middelburg. Noordwolle. Dinsdagavond trad voor een goed bezette zaal op, de S. D. A. P. candidaat voor de Tweede Kamer, de heër Coomans van Breda. Ook hier, evenals te Renessebrak spreker het concentratieprogram der vrijzinnige frac ties af, als zijnde erg vaag en zeer on betrouwbaar. Noch van een coalitie-regeering, noch van een liberaal bewind is volgens Spr. heil te verwachten voor de niet bezitters. Alleen de socialisten zullen trachten vrede op aarde te brengen en in den mensch een welbehagen te hebben. Geloove wie het wil! Scherpenlsse11 April. De heeren Janssen, de Jong en Korsmit te Ouden bosch, hebben den bouw van een blok burgerwoningen aldaar bij onderhand sche aanbesteding opgedragen aan den heer W. L. Klos, aannemer alhier. Door de anti-rev. kiesvereeniging is alhier candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacature C. Hartog A.Az.) de heer Jan Hage Jz. Den heer D. Kleppe, burgemeester alhieris door de schietvereniging Prinses Juliana" het beschermheerschap aangebodendie dit welwillend heeft aanvaard. Oud-Vossemeer, 11 April. Een loteling der lichting 1913, welke het vorige jaar vrijstelling vroeg en verkreeg als onmis bare kostwinner voor het gezin, heeft voor 1914 opnieuw vrijstelling verzocht, terwijl een loteling voor de lichting 1914 thans eenzelfde verzoek heeft ingediend. In onze omgeving liggen, zooals bekend, tamelijk uitgestrekte schorren; men is nu weer druk bezig met het snijden van de lamsoor, een smakelijke plant, die als vroege voorjaarsgroente bij velen welkom is; de nog meer ge waardeerde zeekraal is nog te klein, maar zal ook weldra weer op veler tafel verschijnen. Werden in de laatste jaren onze mooie binnendijken vooral van hun zware boomen beroofd, meest iepen, nu beginnen op enkele dier dijken de nieuw geplante weer al aardig effect te maken, wat mogelijk is, doordat haast overal populieren zijn geplant, die veel sneller groeien en volwassen zijn, dan olmen. Een landbouwer, welke met paard en rijtuig huiswaarts keerde, raakte onmiddellijk bij huis te water; gelukkig liep het geheele geval nog al goed af en kwam hy met wat schrik vrij. Goes, 10 April. Voor de vacante be trekking van directeur-boekhouder der gemeente-gasfabriek alhier, hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. Krutngen, 9 April. Gisteravond is het tweejarige arbeiderszoontje L., alhier, in een sloot achter de woning verdronken. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 April 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, de heer Koster van Valther- mond. Chr.-Geref. Kerk. 'h Voorin, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelst, 's Avonds half zeven ure, ds. Waardenburg van Bruinisse. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, de heer Verboom van Goes. Kerkiverve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen van Burgh. Burgh. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuyzen (Doopsbediening). Noordivelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuijzen. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. De Leur van Zonnemaire. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, ds. Van den Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Elenbaas van Sirjansland. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Outverkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure (Doopsbediening) en 's avonds 5,30 ure, ds. Roelofs'en uit Zeist. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. Sirjansland. Geen opgaaf ontvangen. Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's av. vyf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's "Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Den Oudsten 's nam. twee ure, ds. Bal. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes*ure, ds. De Vegte te Haren. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Makkenze. St.-Maartensdijk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk's nam. twee ure, d9. Den Oudsten. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ufe en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk 's nam. twee ure, d9. Lans van St.-Annaland. Geref. Kerk. 's Voorn, half tien ure en 's nam. twee ure, de heer De Graaff's avonds zes ure, Leeskerk. (Ond.y verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cis,elke regel meer 16 Cta. \LU LES INK OUR ERSONNES ALES Het is in de lente, op het oogenblik dat alles in de natuur nieuw leven heeft, dat de bloedarmoede, die kwaal die, zoo zij niet krachtig bestreden wordt, den dood te weeg brengt, zich bij jonge meisjes voordoet. De storing die wij allen op hetoogenblik der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het bijzonder teergevoelige organisme der kleine en jonge meisjes de ontwikkeling van een ziekte te voorschijn te roepen, die reeds sedert eenigen tijd sluimerde. Indien de behandeling met de Pink Pillen gunstig is voor iedeeren in de lente, is zij voornamelijk aan te bevelen voor jonge meisjes. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f 9,— de 6 doozen aan het Generaal-Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdamvoor Zierikzee on Omstreken bij J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Bal; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede Apotheken en Drogisteryen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1