Telegrafisch Weerbericht IbinplittllinrpiillolHoi ADYERTENTIEN. vaardigde werd gekozen de heer L. Bouter en als plaatsvervangster mèj. Vooren. Hierop werden.de belangrijkste punten van deh beschrijvingsbrief behandeld. Na bespreking vaneenige huishoudelijke zaken werd de vergadering door den voorzitter gesloten. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, waren met kennis geving afwezig de heeren Van Nouhuys, Koopman en Polvliet. Ingekomen is een schrijven van den straatraaker C. Douw, verzoekend zyn loon in overeenstemming te brengen met hetgeen hem toekomt. Vroeger ontving hij voor het straatmaken 16 ct. per vierkante meter; onder het burge meesterschap van den heer Vermeijs werd dit verlaagd tot 13 ct. per vierk. meter. Het adres werd in handen van Burgem. en Weth. gesteld ter fine van pr®-advies. De rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds der gemeente-ambtenaren over 1912, werd in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren C. van den Bout, W. C. de "Crane en W. Ribbens. De rekening van den straatweg ZierikzeeBrouwershaven werd even- eeus in handen van een commissie gesteld, waartoe werden aangewezen de heeren L. Koopman Cz., J. van Os en A. Timmerman, Besloten werd tot het doen maken van een aanlegsteiger aan den Oost- havendyk voor het visschersvaartuig van S. Claessens, maar dien steiger zoo te maken, dat zij tevens kan dienen voor het lossen en laden van bieten. De voorzitter deed daarbij nadrukke lijk uitkomen, dat dergelijke aanleg steigers geen privaat eigendom worden, maar publiek eigendom blijven. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten, betrekkelijk de uit dieping der haven alhier, werd jover- eenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. besloten aan genoemd college te berichten, dat de gemeente bereid is jaarlijks een bedrag van f 2000 voor de uitdieping van de haven in de begrooting op te nemen, indien de provincie voor dat werk jaarlijks een subsidie van f 1500 verleent, met be paling, dat dit bedrag naar de behoefte zal worden verminderd of vermeerderd, doch de provincie steeds der kosten zal betalen. Benoemd werden tot leden en plaats vervangende leden der stembureaux voor 1913/14 de heerenJ. A. Bierraasz, W. den Boer, A. Gudde, mr. J. A. C. van Heusde, H. J. Korlvinke, A. G. Kijn, C. de Mooy, L. Ochtraan, mr. H. Pleijte, C. Smith, J. Snellen, J. van der Vliet Cz., M. F. de Vos, B. H. W. Wiebols. Tot regent van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd de heer A. J. Ribbens Pz. Mede aanbevolen was de heer M. Smits. Tot lid der Commissie tot onderzoek der in te komen bezwaarschriften tegen de- aanslagen op de kohieren van den Hoofdelyken Omslag en de honden belasting voor 1913 werd benoemd de heer Boonezoodat deze commissie behalve uit genoemden heer, bestaat uit de heeren Doeleman en Van Os. Bij de omvraag herinnert de heer Doeleman aan de toezegging eenige banken te plaatsen op den weg naar Schuddebeurs. De voorzitter zal zorgen, dat eenige banken zullen geplaatst worden. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat, naar aanleiding van het rekwest van Viergever de Commissie voor de Strafverordeningen verklaard heeft het desbetreffend artikel niet te kunnen wijzigen. Gezorgd zal echter worden, dat geen klacht meer zal inkomen. De Raad gaat hierop over in besloten zitting. In de a. s. Zaterdagavond te Nieuwerkerk te houden vergadering van wege de Centrale Liberale Kiesvereeni ging zal als spreker optreden, niet zooals aanvankelijk was aangekondigd de heer Reyne, die verhinderd is, maar de heer W. de Jong, het in dit district welbekende Kamerlid voor Hoorn. Een aansporing dezerzijds om deze hoogst gewichtige vergadering by te wonen, alwaar de Tariefwet zal worden be sproken, kan zeker overbodig worden geacht. Dreischor. Door den raad dezer ge- méente is besloten een geldleening aan te gaan, groot f 12000, tegen 4| pCt. 's jaars, met een jaarlyksche aflossing van f400. Met deze som kunnen bestreden worden de kosten vanverbouwing van de burgemeesterswoning en van de woning van het hoofd der school, den bouw van een veldwachterswoning en aankoop van grond, het verbreeden van den keiweg op den Zuiddyk en het maken van nieuw straatwerk in het dorp. Dit laatste werk is gegund (onderhands) aan den heer W. Wandel te Nieuwerkerk, voor een som van t 4327. Brouwershaven, 8 April. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendyke, werden met algeraeene stemmen voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal candidaat gesteld de heer mr. R. J. H. Patyn, en voor die van drie leden voor de Prov. Staten de heeren J. H. C. Heyse, M. Bolle Lz. en C. J. Hocke Hoogenboom, allen periodiek aftredende leden. Alhier deden zich by 4 honden van verschillende eigenaars gevallen van vergiftiging voor, waardoor reeds 2 van deze dieren gestorven zijn, en men voor de andere 2 vreest. De zaak is in onderzoek by de politie en het is te hopen, dat de dader(s) van deze laaghartige daad dezen keer niet zullen ongestraft blyven. Oawerkerk. Zondag is alhier op ruim honderjarigen leeftijd overleden mej. de wed. A. Snaauw. Zij was de oudste ingezetene op Schouwen—Duiveland. St.-Flllpsland, 8 April. Een auto, waarmee een familie een pleiziertochtje maakte, raakte by de halte aan den Slaak, daar zóó diep in de modder, dat er geen verwikken of verwegen in te krygen was. Na eenige touwen op een naburige boerdery .gehaald te hebben, gelukte eindelijk het rytuig er uit te krygen en kon men weer behoedzaam voorttuffen. C'oiynsplaat, 8 April. Bij de j.l. Maandag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad alhier, wegens bedanken van de heeren P. C. W. Swemer en J. Tazelaar werden uit gebracht 280 steramenvan onwaarde 4. Uitgebracht op M. J. Contant (a.-r.) 122 st. H. M. Haringraan (vryz.) 159 I. P. v. d. Weele (vryz.) 162 Het aantal kiezers bedraagt 316. Aldus gekozen de heeren Haringman en van der Weele. Was vroeger de samenstelling van den raad 4 vryz. en 3 a.r., door deze verkiezing is dit geworden 5 vryz. en 2 a.-r. O N D E R W IJ S. Op r2 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zyn, dat de wet op het middelbaar onderwys door den Koning werd goed gekeurd. Dit feit zal door de Ver. van leeraren by het M. O. feestelyk worden herdacht. Dinteloord, 5 April. In de heden ge houden vergadering van directeur en onderwyzers aan de Ryksnormaallessen alhier werd besloten, naar aanleiding van het op j.l. 15 Maart gehouden admissie-examen, in de voorbereidende klasse te plaatsenJ. Braat, Chr. Wygand, Fr. Rorabouts, A. van den Bergh, J. Mortiers, F. van Putte, L. A. van de Vate en C. van Aken; in de eerste klasse: Cl. Bom Pd., J. Breure, F. Nyhoff, Chr. Groeneveldt, J. van Bezooyen, M. Keyzer, M. Kosterman. L. J. Vogelaar, C. Aarsen, en J. Helmonsin de tweede klasseM. Maarleveld, A. Lenoir, T. Pop, A. Vrien8, L. Vroon, G. Duyvelaar en J. Keyzer; in de derde klasse: J. van de Merbel, A. van Ziraraeren, A. Wigant, H. van Beers, E. Schulz, Chr. Hertogh, J. Oosters en in de vierde klasse: G. de Jong, A. van Tooren, H. Nypjes, L. Ruys, P. Linders, en J. Janisse. De heer J. A. Vermeulen, directeur der Ryksnormaallessen alhier is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur van de „Vereeniging van Directeuren van - en onderwyzers aan de Rijksnormaallessen in Nederland". Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Zierikzee, 8 April Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp te Renesse werd ten verzoeke van eigenaren in het „Huis van Nassau" publiek verkocht: 1.83,10 H.A. bouwland in den Zuidhoek onder deze gemeente, voor f 1175 per gemet. 1.25.50 H.A. bouwland in Gouweveer- polder onder Nieuwerkerk voor f 875 per gemet. Kerkwerve. By de op 5 April j.l. door de landbouwvereeniging A. B. alhier gehouden aanbesteding is de chili-salpeter gegund aan den heer A. J. Ribbens te Zierikzee; en de grint k f 2,05 per M3. franco voor den wal te Flauwers, aan C. T. de Waal te Werkendara. DuiTendtyke, 9 April. Ten verzoeke van den heer J. P. Kooman en ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, werd heden alhier verkocht, den landbouwers-inspan van eerstgenoemden, w. o. Paarden f 316, f 283, f 124, f 640, merrieveulens f201, f191; koeien f218, f 201, f 230, f 247, f 251, f 310, f 226, f 213; stier f 136, ossen f 180, f 108, f 96, f 109, f 83, f 71, f 100; vaarzen f 96, f 101, f 80, f 71, f 85, f 91, f 78, f 75, f 100. Rurgh, 8 April. Door het bestuur der waterkeering van den Cal. polder Burgh en Westland, werd heden aanbesteed, het herstel, de vernieuwing en het on derhoud tot 30 April 1914 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken aan de waterkeering van bovengenoemden Calamiteuzen polder. Raming f 8302,75^. Ingeschreven door de heerenP. Be- zuijen te Eikerzee, voor f 8449; Joh. Fondse te Kerkwerve, voor f 8444; P. van der Linde te Eikerzee, voor f8424; Chr. van de Velde te Bruinisse, voor f 8290; P. Barrevoets te Kerkwerve, voor f 8254P. Dekker te Veere, voor f 8210 C. Aarnoudse te St. Philipsland, voor f 8206,75; Jacs. M. Dekker te Brouwers haven, voor f 8202; H. J. Romeijn te Burgh, voor f 8187. Middelburg, 8 April. Alhier werd heden aanbesteed: a. Het bouwen van twee woonhuizen, voor het personeel van den dienst der rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnen te Hansweert, behoorende tot de werken van den bouw van derde schutsluizen van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert en Wemeldinge. Raming f 20.000. Minste inschryver J. M. Panny te Krabbendyke, voor f 19,570. b. Het wegruimen van de wrakken der in den mond der Wester-Schelde onder Vlissingen gezonken stoomschepen Garonne" en „Edward Dawson", met bykomende werkzaamheden. Minste inschrijver Nieuwe Bergings- maatschappy, directeur J. Dirkzwager, voor f 10.700. Post en Telegrafie. Benoèrad is tot directeur-generaal der posteryen en telegrafie Jhr. Alting von' Geusau, overste by den generalen staf, chef tweede afdeeling van het departement van oorlog. Tweede Kamer-Verkiezing. Men schryft ons uit het district Middelburg Leest en hoort men overal van candidaatstelling voor de Tweede Kamer en heeft in tal van districten reeds een definitieve candidaatstelling, zoowel van vryzinnige als van rechtsche zyde of althans van één van de beide plaats gehad; hier is dit niet zoo. Alleen de S. D. A. P. stelde reeds maanden geleden den heer G. F. Lindeyer, haren propa gandist in Zeeland en lid van den ge meenteraad van Vlissingen. Van de rechterzyde hoort men al zeer weinig, wel is ieder voor zich overtuigd, dat de heer J. H. Blum, het aftredend lid, weer zal worden gesteld; maar van vergaderingen van anti-revolutionnaire of katholieke kiesvereenigingen ver neemt men niets, en wordt ook in de plaatselyke pers van die richtingen geen gewag gemaakt. Resten nog de vrijzinnigendeze schynen ditmaal niet makkelyk den rechten man te kunnen vinden om tegen den heer Blura op te trekken. De voornaamste reden hiervan is ongetwijfeld, dat de door byna ieder gewenschte candidaat zich ditmaal niet voor dit district meende te kunnen be schikbaar stellen. Wy bedoelen den heer Herman Snijders, den voorzitter van den Vryzinnig-Democratischen Bond, die, zooals bekend is, tracht de plaats van den heer mr. E. A. Sraidt in het district Veendam voor zyn party te behouden. Door het bedanken van den heer Snyders en ook van de heeren mr. L. N. Roodenburg, die te Beverwijk is gesteld, en door den heer Jac. Welleman te Krabbendyke, zyn er thans nog vier voorloopige candidaten, namelijk mr. J. Adriaanse, vryzinnig-democraat, lid van den gemeenteraad van Mid delburg; de heer F. N. Knobel, oud-consul-generaal te Pretoria, thans te '8-Gravenhage, aanbevolen door de vrye-liberale kiesvereeniging te Vlissingen; dr. A. van Raalte, vryzinnig- democraat, directeur van den gemeente lijken keuringsdienst te Dordrecht, en mr. E. E. van Raalte, unie-liberaal, oud-minister van justitie. Om reden de laatste drie heeren hier by de meeste leden der kiesvereenigingen heeleraaal niet of byna niet bekend zyn, is er tegen Vrydag a.s. een vergadering uitgeschreven, waarin gelegenheid zal zyn met hen kennis te maken. De heeren deden de toezegging daar aanwezig te zullen zijn; behalve de heer mr. E. E. van Raalte, die nog geene beslissing daaromtrent heeft genomen. Met dit al zal het ditmaal zéér lang duren alvorens een definitieve candidaat is gesteld. Ingezonden Stukken. Broüwkkshaybn, 9 April 1913. Mijnheer de Redacteur l Verzoeke beleefd een plaatsje in uw blad, waarvoor by voorbaat dank. In korten tijd stierven dezer dagen hier ter plaatse eenige huishonden en waren er teekenen, om aan te nemen, dat dit door vergiftiging was bewerkstelligd. Het is te hopen, dat, indien deze vergifti gingen met opzet mochten geschied zijn, de politie de personen, die zulke minne pract{jken er op nahouden, spoedig op het spoor moge komen. Alleen laffe en gewetenlooze menschen kunnen zooiets op hunne rekening nemen, doch zij dienden te begrijpen, dat hunne sluiprnoorde- naars'inanieren door een ieder verfoeid worden. Met achting en nogmaals dank voor de plaatsing, teekent Hoogachtend, BROUWENAAR. TELEGRAMMEN. Middelburg, 9 April. Acte-examen in Zeeland. Vrouwelyke candidaten: geslaagd de dames M. C. Cornelisse, Tholen; N. C. Metz, Goes; A. A. C. van de Perel, Middelburg; P. C. Willemsen, Middel burg; A. J. van Damrae, Zierikzee en L. J. Verhulst, Zonnemaire. VGtravenhage, 9 April. Tweede Kamer. Een uitvoerig debat ontspon zich over de suppletoire Surinaarasche begrooting voor het op richten van een cultuurbank voor Suriname De heer De Meester bestreed het ont werp, en gaf in overweging het in Suriname gerijpte plan, om te Parimaribo een voor landbouwdoeleinden bestemde West-Indische landbouwbank op te richten, met een kapitaal van f millioen, waarin de staat voor 5 ton zou moeten bijdragen. Voorts werd het ontwerp bestreden door den heer Hugenholtz, die een staatsbank wenschte, en door de heeren Van Vuuren en Van Veen, en verdedigd door de heeren Bogaardt, Bos en den Minister, die o. a. mededeelde, dat de voorgestelde cultuurbank bereid is tot steunverleening aan een voorbereid wordende maatschappij tot bevordering van de cultuur. Na replieken werd het ontwerp verworpen met 33 tegen 29 steramen. Hierna werd hervat de behandeling der ziektewet. Na verwerping der Vry dagmiddag behandelde amende menten van de heeren Patijn en Duys, werd goedgekeurd art. 32, dat mogelyk maakt, dat de Raad van Arbeid aan de Kroon een voordracht doet om in be paalde gevallen het ziektegeld niet te bepalen op 70 pCt. van het loon, maar op 50 pCt. of 90 pCt. en om het zieken geld niet te doen ingaan op den derden dag van de ongeschiktheid tot werken, maar 2 dagen vroeger of later, en het ziekengeld niet 6 maar 12 maanden te doen duren. Laatste Berichten. De Chr.-Hi8torische Kiesvereeniging in het district Oostburg heeft besloten de candidatuur mr. P. Dieleman krachtig te steunen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 April. Vee. Aanvoer 30 paarden, 524 magere en 2135 vette runderen, 198 vette en 1413 nuchtere kalveren, 1391 varkens en 202 biggen. Koeien en ossen 36 tot 39 k 43 ct., stieren 33 tot 36 ct., vette kalveren tot 571 a 621 ct., varkens 25 k 28 ct., alles" per half kilo. Melkkoeien f 160 f 340, kalfkoeien f 160 f 350, stieren t 150 a f 370, pinken f 70 k f 110, vaarzen f 120 k f 180, alles mager vee; biggen f 12 k f 20, slachtpaarden f 80 A f 140, werk paarden f 130 k f 200, hitten f 130 k f 200. Nuchtere kalverenfok- f 18 i\ f 32, slacht- f 12 f 16. Biggen f 2 k f 2,25 per week. Op de vette markt was weinig aan voer van koeien en ossen. Beste spoelingkoeien tot onveranderd hooge pryzen verkocht. Ossen met weinig aankoop voor Duitschland; voor België werd een flinke party ossen gekocht, zelfs één cent boven de hoogste noteering. Overigens was de handel redelyk. Stieren tamelyk aangevoerd, de omzet ging zeer langzaam, zelfs tot vermin derde pryzen. Alles zal wel niet verkocht worden. Vette kalveren tamelyk aangevoerd. Allerbeste niet veel aanwezig, de pryzen bleven vry wel stationnair. Mindere soorten met onbeduidenden handel. Op de magere markt was de handel iets beter dan vorige week, toch durfde men niet vlot te koopen wegens te hooge vraagprijzen. Voor 't buitenland werd niet veel gekocht. Melkkoeien gingen vlugger van de hand als kalfkoeien. Jong vee met minder kooplust dan vorige week, de pryzen bleven echter zoowat hetzelfde. Pinken iets beter gewild. Nuchtere fokkalveren zeer duur en vlug verkochtde slachtkalveren werden minder vlug omgezet. Export- kalveren werden aanvankelijk langzaam, later vlugger verhandeld. Werk- en slachtpaarden byna niet aanwezig met onbeduidenden handel. Biggen met flinken aanvoer, werden vlug en duur verkocht. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 April 1913. Hoogste barometerstand 770.1 te Valentia. Laagste barometerstand 754.6 te Nice. Verwachting (van den «vond van den 9 April tot den avond van 10 April): Meest matige Noordelijke tot Noord- Westelijken wind. Zwaarbewolkt Waar schijnlijk regen. Zelfde temperatuur. ST00MB00TDIENST en Pusschengelegen plaatsen. APRIL. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensd. 16 Donderd. 17 's m. n 6,20 6^20 l 6*20 's m. W 8,— Si- 's m. 8,— l «i- si— l "si- Geboren: ADRIAAN JAN, Zoon van L. M. FRANKEN. C. FRANKEN— van der wljrf. Noordwelle, 7 April 1913. Ondertrouwd: PIETER PADMOS en FRANCINA HUBREGTSE. Amsterdam, Wyttenbachstraat 57 h., 7 —R-ne8be, 8 ap"' 1913' Ondertrouwd: SIMON H. STRUIJK Dz. en MARIE J. J. HOGERLAND Bd. Nieuwerkerk, "Noordwelle, 9 APnl 1913' Huwelijksvoltrekking 25 April a.s. Getrouwd: H. J. W. v. d. LINDE Pz. en C. J. STEENDIJK Cn., die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartoltyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling,, bij hun huwelijk ondervonden. N"u"K, 2 AP"' 1913- Getrouwd: FLOR1S HENDRIK FONTEIJNE en W1LHELMINA HENDRINA DE VIN, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen harteltyken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. OosTERLANn, 9 April 1913. Getrouwd: J. A. GAANDERSE en P. M. DE VLIEGER, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen harteiyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Bruinisse, Schuddebeurs, p Heden ontsliep, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- eu Overgrootmoeder, Mej. de Wed. J. Snaauw, geb. Schoof, in den ouderdom van 100 jaar en 3 maanden. Ouwerkkrk, 0 April 1913. A. SNAAUW. Zierikzee, A. SNAAUW— Snaauw. P. SNAAUW. Rotterdam, j A. SNAAUW— Plaatinq. O uwer kerk, N. SNAAUW. Heden overleed, zacht en kalm, Mej. Laurina Schoof, Wed. van J. Snaauw, iu den ouderdom van 100 jaar en 3 maanden. Ouwerkerk, 5 April 1913. Uit aller naam, Familie SNAAUW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2