ïolksonilerwijs le Imam, iionoeenog, S. D. A. P. Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. Zaterdag 5 April a.s., VERGADERING Liberale Kiesvereeniging te Ouwerkerk KOOMANS spreekt, HAEMOFERRIN sonen, die in aangrenzende gemeenten wonen. Door de aanwezigen, welke slechts in geringe mate waren opgekomen, en waaronder zich slechts ééne dame be vond, werden tot leden van het definitief bestuur benoemd de heeren Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, burgemeester, P. de Potter en G. Dick, hoofden der scholen en W. H. Ittmann, geneesheer alhier, en diens vrouw. De heer G. J. Boot, mede als zoodanig benoemd, verklaarde deze benoeming niet aan te nemen, op grond dat hij reeds bestuurslid van een groot aantal andere vereenigingen was. In zijn plaats werd toen mevr. Ittmann voornoemd gekozen. Serooskerke, 2 April. De liberale kiesvereeniging alhier heeft met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, rar. R. J. H. Patyn en voor de Provinciale Staten de aftredende leden, de heeren Bolle, Heyse en Hocke Hoogenboora. Oosterland, 31 Maart. Zaterdagavond werd in 't café „Even Buiten" de jaar vergadering gehouden van het muziek gezelschap „Oosterlands Fanfare". Behalve door de werkende leden werd deze vergadering bijgewoond door drie commissieleden van het gezelschap, n.l. de heeren J. C. v. d. Have, S. J. de Rijke, en J. H. Flohil. De secretaris, de heer J. G. Boot, gaf een nauwkeurig overzicht van den toe stand der vereeniging over 1912. Uit het verslag hetwelk heel aardige herinneringen inhield bleek ook dat O. F. in het afgeloopen jaar eenige beste krachten moest missen. Gelukkig zijn weer eenige nieuwe leden toegetreden. Wij hopen, dat zij door uitstekende leiding en ernstige studie, spoedig in staat zullen zijn de plaats van hun voor gangers op even lofwaardige wijze in te nemen. {Verder werd door den penning meester, den heer J. Knuist, rekening en verantwoording gedaan over het afge loopen jaar. Deze rekening werd onder dankzegging voor het gehouden beheer goedgekeurd. Daarna werd het commissielid, de heer J. H. Flohil, bij acclamatie herkozen. Ook de periodiek aftredende voorzitter de heer F. v. d. Hulle, werd met alge- meene stemmen herkozen. Beide heeren heten zich hun hunne benoeming wel gevallen. Daar het voor eenige leden erg lastig is den repetitieavond, die op Zaterdag gehouden wordt, geregeld te bezoeken, zoo werd besloten voor-taan op Maandag avond te repeteeren. Daarna dankte de voorzitter in warme bewoordingen den heer N. A. Hottinga voor de vele diensten, die hij O. F. be wezen heeft. Ook tot de leden werd een woord van dank gesproken voor het ijverig bezoeken der repetities. Verder dankte de voorzitter nog de heeren commissieleden voor den flinken steun dien zij aan O. F. bewezen heeft. Hij hoopt, dat het gezelschap nog vele jaren dien steun mag blijven genieten. Daarna werd de vergadering gesloten. Tllolen, 2 April. De Thoolsche Bank keert 10 pCt. dividend uit. Middelburg. Door den Commissaris der Koningin is aan de Vereeniging „Middelburg Vooruit" een zilveren me daille beschikbaar gesteld voor haar op 12 en 13 Mei te houden muziekfeest. Landbouw en Veeteelt. St.-Annaland, 29 Maart. Voor een aandachtig pubhek van een zeventigtal personen hield de heer Van der Slikke Donderdagavond in het hotel „Haven zicht" de volgende belangryke rede over „De grondslagen der bemesting". Wat is er in de laatste jaren op de boerdery veel veranderd en verbeterd, aldus ving spreker zyn rede aan. Werd er vroeger alleen stalmest gebruikt, hoogstens hier en daar aangevuld met een enkel baaltje chili, omdat dit de eerste kunstmest was, die gebruikt werd, nu is 't gebruik van stalmest sterk verminderd en dat van kunstmest zoodanig toegenomen, dat spreker z ch wel eens ernstig afvraagt, of ook met die groote hoeveelheden nog voordeel verkregen wordt. En toch gaat men voort om zeer veel |te gebruiken, wat hy dezen avond nog nader hoopt aan te toonen. Het gaat er by de bemesting om vier: stikstof, phosphorzuur, kali en kalk, door spreker een viermanschap genoemd, een viereenheid of een vier kante tafel op vier pooten. Achtereen volgens werden deze vier voedings stoffen aan een nadere bespreking onderworpen, maar de laatste, kalk, voor de bemesting van ons bouwland buiten bespreking gesloten, omdat het de ondervinding van spreker is, dat een kalkbemesting op 't bouwland voor sommige gronden en sommige gewassen, b.v. vlinderbloemigen (erwten en boonen) wel nuttig werken kan, maar meestal niet noodig is, vooral als ook stalmest af en toe gegeven wordt. Nader gaf spreker aan, met welke meststoffen stikstof voor de voeding fegeven wordt en in welke vormen ie stikstof daarin voorkomt. Stalmest, chili-salpeter, zwavelzure ammoniak, kalkstikstof zyn de voornaamste, waar mee stikstof gegeven wordt. Voorname lijk in vier vormen komt de stikstof voor, als eiwit (dubbele omzetting), als ammoniak (1 omzetting), als salpeter (direct opneembaar), als luchtstikstof (waarschynlyk 1 omzetting). De kalk stikstof werd de redder en ook de concurrent onder de stikstofhoudende kunstmeststoffen genoemd. Als phos- phorzuurbemesting kan stalmest heele- maal geen dienst doen, daar hij slechts 0,25 pCt. bevat. Alleen groote hoeveel heden zijn in staat om voor den groei der gewassen zooveel phosphorzuur te geven, als deze behoeven. Daar komt nog bij, dat lichte gronden (klei- zoowel als zavelgronden) weinig phosphorzuur bevatten. Bovendien is het phosphor zuur moeilyk opneembaar en het vormt toch den grond van alle bemesting. Super is voor onze gronden de phos- phorzuur-bemesting en het is geen wonder, dat op sommige boerderyen zulke groote hoeveelheden super ge bruikt worden. Spreker gaf nu aan, waarom super vroeger moet toegediend worden dan gewoonlijk gedaan wordt. Hoe zwaarder de grond, hoe vroeger, hoe lichter, hoe langer men tyd heeft, maar in elk geval geruimen tijd voor Jt zaaien. Afgekeurd werd 't gebruik van amrao- niak-super 7 X- 9. Super niet uitstrooien over weiland of gewassen by vorst. De derde voedingsstof, kali, werd nu be sproken. Er zyn kleigronden, die met stalmest af en toe bemest worden, die geen behoefte hebben aan aparte kali- bemesting, naast den stalmest, maar by den verbouw |van veel bieten en aard appelen, naast vlinderbloemige gewassen en dan op lichte klei- en zavelgronden is een kalibemesting, naast stalmest, een dringende eisch, wat door voor beelden uit de praktyk werd aange toond. Als kalirae8tstoffen komen in aanmerkingkaïniet, patentkali, 40 pCt. kalizout, chloorkali, zwavelzure kali, maar de beide eerstgenoemde treden 't meest op den voorgrond. Aangegeven werd nu 't verschil tusschen kaïniet en patentkali en tevens er by vermeld, wanneer die meststoffen moeten worden toegediend. De voordeelen van een kaliberaesting werden aldus samengevat le. zy werkt oplossend op de bodem- bestanddeelen2e. kali is een nood zakelijke plantenvpedingsstof3e. zy gaat 't bevriezen van onze graange wassen tegen4e. zy houdt den grond vochtig; 5e. kali werkt met het phos phorzuur op de vruchtzetting; 6e. zy maakt de planten sterker tegen slechte weersinvloeden. Zoowel phosphorzuur als kali worden sterk door den grond geabsorbeerd, zoodat geen verlies geleden wordt, al worden ae toegediende phosphorzuur en kali niet door het gewas opgenomen; een volgend jaar is er dan goed mee. Met stikstof is dit geheel anders. Door proeven is bevestigd, dat per H.A. en per jaar by gewone bemesting een verlies geleden wordt van 16 K.G. stikstof, zooveel dus als in 1 baal chili zit. De grondslagen van de bemesting berusten dan ook hierop, dat de boer moet zorgdragen voor een groot kapitaal gemakkelijk opneembaar phosphorzuur en kali in den bodem en dit aanvullen met zooveel stikstof, als voor zyn om standigheden en voor zyn vruchten in verband met weersinvloeden, noodzakelijk is. Alleen voortdurende proefnemingen kunnen hier zekerheid geven. Na afloop dezer voordracht werd vervolgens door den heer Van der Slikke de inrichting uiteengezet van een boerenleenbank, zooals hy die van naby kent. Uit de door hem daarbij genoemde geldsommen bleek, welk een druk gebruik van die -bank gemaakt wordt en dat na een bestaan van slechts enkele jaren. Naar aanleiding van 't gesprokene hierover, werd er nu een commissie benoemd om de mogelijkheid fee onder zoeken van de oprichting eene soort gelijke bank in onze gemeente. Die commissie bestaat uit de heeren B. Kodde, A. Goedegebuure, J. W. Slager, J. Polderman, C. Bergers en M. J. Heyboer. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Seroos- kerke (Schouwen), door den heer A. Adriani, cand. te Utrecht. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Kerkwerve. By de gehouden aanbe steding van varkensvoeder alhier is het gerste- en erwtenmeel gegund aan A. I. Boogaart en de mais aan de firma W. J. C. Ribbens. NIenwerkerk, 2 April. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Biermasz, ten verzoeke van den heer M. J. Mol c.s., publiek verkocht: Gera. Nieuwerkerk. 1 H.A. 65 A. 40 c.A. bouwland, in den Sluisblok, voor f 763. Gem. Bruinisse. Verpacht tot na rooven oogst in 1924. 73 A. 60 c.A. bouwland, in den Stel- hoek, voor f 575. 60 A. 60 c.A. idem, aldaar, voor f 575. 54 70 575. 95 50 550. Alles per 40 A. 33 c.A. Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeeland alhier, werd heden (Woensdag) aanbesteed: a. Het verrichten van baggerwerk in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen en in de West- en Oost buitenhaven te Terneuzen, gedurende de jaren 1913, 1914- en 1915. Minste inschrijver de heer Th. Volkert te Sliedrecht, voor 50 cent per M8. voor het kanaal en 15 cent per M3. voor de havens b. Het opruimen en vernieuwen van de jukken en de reinmingswerken ter weerszijden van de draaipijlers van de postbrug, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 18.000 Minste inschrijver de heer H. Kosten te Sliedrecht, voor f 17.829. ONDERWIJS. Goes, 1 April. Heden herdacht de heer A. E. Breedvelt alhier den dag, dat hy voor 40 jaren als hoofd der school optrad. Van de zyde van stadgenooten, leerlingen, en oud-leerlingen, uit het geheele land mocht de grijze jubilaris onmiskenbare blyken van sympathie ondervinden. Dr. Gunning, schoolopziener in het district Amsterdam, heeft een brief gezonden aan alle onderwijzers van Christelijke scholen in dat district, waarin hy de ongunstige woorden, die dcor hem over deze onderwyzers ge bezigd zijn, intrekt en zyn leedwezen er over betuigt, dat hy ze ooit heeft geuit. TELEGRAMMEN. VGravenhage, 2 April. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank te Zierikzee, die W. J. C. van E., werkman te Brouwershaven, veroordeeld heeft tot vier maanden ge vangenis wegens herhaalde mishandeling van zyn echtgenoote. Tweede Kamer. Aangevangen is de behandeling der Ziektewet. Bij art. 1 trok de heer Roodhuyzen de destijds door hem overgenomen amen dementen-reeks van den heer Lohman in, vooral omdat ten gevolge van de door de regeering in het ontwerp aan gebrachte principiëele wijzigingen de bizondere ziektekassen meer vrijheid hebben verkregen op het stuk der premie. Bij het verder debat constateerde de heer Tydeman, dat door de regeerings- wijzigingen de positie van de Raden van Arbeid en van den Verzekeringsraad geheel is veranderd. Laatstgenoemde is vrijwel overbodig geworden voor de ziekteverzekering. Dit zou ook leiden tot vereenvoudiging. De heer Duys protesteerde er tegen, dat de Minister door die Nota van Wijzi ging bij plotselinge overrompeling het ontwerp op tal van punten heeft ver slechterd onder den drang van de meest reaction naire rechtsche groep, en van leden der linksche concentratie. Onder dien drang is aan de Raden van Arbeid de verordeningsbevoegdheid ontnomen. De heer Schaper kritiseerde eveneens de zwakke houding van den Minister. De Minister verdedigde zijn houding, en verklaarde, dat hij het verordenings recht voor de Raden van Arbeid niet gehandhaafd heeft, omdat hij het ont werp niet in gevaar wilde brengen. De heer Nolens achtte des Ministers houding alleszins verdedigbaar. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 April 1913. Hoogste barometerstand 777.3 te Horta. Laagste barometerstand 752.1 te Valencia. Verwachting (van den avond van den 2 April tot den avond van 3 April): Matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Gedeeltelijk tot zwaarbewolkt. Mogelyk enkele regenbuien. Zelfde tem peratuur. Aau alle Correspoudenten. Wy wenschen geen uitvoerige ver slagen meer te ontvangen van schiet en voetbalwedstryden, en geen berichten betreffende de vaststelling der kiezers- lijst en de opbrengst van de Neerbosch- cent. Opgave der predikbeurten gelieve men ons ttydlg en schriftelijk te doen toekomen. j)E Hkdactik. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wy H.H. Adverteerders hunne advertentie» zoo vroegtydig mogeiyk in te zenden: vooral voor het nummer, dat des Vrydagsavonds wordt afgedrukt, gelieve men te zorgen, dat de advertentlPn vóór 2 uur In ons bezit zyn, daar anders plaatsing In dat nummer niet kan verzekerd worden. DE DIRECTIE. STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Donderd. 10 's m. 6,20 l 6^20 6^20 1 OO 1 OO 1 00 1 1 1 1 1 1 1 1 's m. 8,— l 8,- 1 8,— l "ï- O o b ore n JACOBA JACOMIN A, Dochter van ARY W. GELUK en WILLEMIJNTJE GELUK- voqelaar. Dintelooud, 20 Maart 1013. Geboren: Cornelia Pielernella Adriana, Dochter van A. J. GELUK en P. GELUKSchekpf.nisse. Zegwaard (Z.-H.), 20 Maart 1913. Ondertrouwd: M. SCHAAP en J. W. J. VAN HOEVE. Voorst by Zütfbn, .Bruinisse Zijpe, Huwelijksvoltrekking 10 April a.s. 1 April 1013. Heden overleed in het ziekenhuis te Utrecht, na een smartelyk lijden, onze geliefde Zoon en Broeder, C0RN EL IS KLINK, in den ouderdom van 45 jaar. Zierikzee, 31 Maart 1013. Wed. KLINK—van Schelven. PRINA JOZINA KLINK. Heden overleed onze veel geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Dana Johanna van der Maas, in den leeftijd van ruim 62 jaar. Oosterland, 1 April 1913. Th. BROUWER. C. A. BROUWER. M. J. BROUWER— Zeijler. D. GANZEMAN— Brouwer. M. GANZEMAN. E. J. P. TIMMERMAN- Brouwer. P. L. TIMMERMAN. Moer- capelle. Noord- gouwe. Zierikzee. Voor de vele bewyzen van belang stelling, ontvangen bjj de viering onzer Zilveren Echtvereeniging, betuigen wy onzen hartel(jken dank. St.-Filipsland, 2 April 1913. P. WESTBROEK en Echtgenoote. Ondergeteekende betuigt zijn dank voor de goede resultaten bij het gebruik van „Bubus" bjj een koe ondervonden. Oi'ddorp. SANTEFORT. Voor verdere inlichtingen leze men de advertentie „Veedrank Bubus" in deze Courant. Diegenen, welke in 1913 f Onderhoud*- of Betongrlnd wenschen te betrekken over de haven Kloosternol, worden verzocht daarvan volledige opgaaf te doen vóór 15 April a.saan S. M. VIJVERBERG te Scha- rendyke. Hot BESTUUR der Ambachtsschool te Zierikzee roept op sollicitanten naar de 1°. Juni openvallende betrekking van in liet smeden, bankwerken, metaal- draaien en vaktaekenen, op een jaarwedde van f 800 met 4 driejnarlyksche verhoogingen van f SO. Korting 2 voor 't pensioenfonds. De vertrekkende Leeraar geeft onder- wys in 't vakteekenen aan de Avondschool voor Vakonderwys, jaarwedde f 240 en heeft een personeele toelage voor 't bezit der akte M Inzending van stukken (liefst in af schrift en met een beperkt aantal teekeningen) uiterlijk 22 April bij den Directeur der School, den heer 1'. II. POMES, by wien verdere inlichtingen te verkrygen zijn. Bezoeken kunnen alleen worden af gewacht van hen, diedaartoeuilgenoodigd worden. Het Bestuur voornoemd, J. A. DE BRUYNE, Voorzitter. P. VAN DER HAVE, Secretaris. Bij vonnis der Arr.-Recht- bank te Zierikzee van heden is ADAM MÜEL1KER, Koopman, wonende te Oud-Vossemeer, verklaard In staat van faillissement, met benoeming van den Hoogwelgeb. Heer Jhr. Mr. DE JONGE VAN ELLEMEET, Rechter in genoemde Rechtbank tot Rechter commissaris en van ondergeteekende tot Curator. Zierikzee, 1 April 1913. Mr. J. A. C. VAN HEUSDE. des avonds 7} ure. in de zaal van Mej. de Wed. C. J. van Splunter, te Zonnemaire, zal de heer GROENE- WOUT van Amsterdam optreden voor Volksonderwijs. Onderwerp: „De openbare school Is en bljjft do school b|j uitnemendheid voor de kinderen van ons volk". V R IJ ENTREE- Trouwe opkomst en debat gewenscht! VERGADERING van de Afdeeling NIEUWERKERK van den op Vrijdag 4 April, des avonds te 7.30 ure, in de zaal van den heer J. Lievense. Spreker de Heer M. K. DE RONDE. Vryen toegang voor leden en niet- leden boven 16 jaar. HET BESTUUR. Zaterdagvoormiddag lij ure bi) VAN OOST. telkens 'savonds 7'/, uur: Maandag 7 April ELLEMEET by F. de Roo. Dinsdag 8 April NOORD WELLE by Vbrjaal,. Woensdag 9 April R ENE SS E by Kappers. Entrée vrij. Debat gewenscht. (staal-haematogen) I een aangenaam smakend bij uitstek bloed- I I vormend versterkingsmiddel in ge- I I vallen van bloedarmoede, bleekzucht I I en alle daaruit voortkomende w a toestanden. Prijs per Lllerfleseh, voldoende voor I I ongeveer 20 dagen, f 2.—. Bereid door Dr. H. NANNING's Pharm.-Chem. Fabr., den haag. Het BESTUUR der Dorps- vereeniging 2 te Stavenisse zal, op Maandag 14 April 1913, trach ten aan te besteden, de leve ring van 52500 K.G. of meer Chili-Salpeter. 955 Koper-Sulfaat. Voorwaarden te verkrygen bij den Secretaris L. NEELE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2