ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 2 April 1913. VAN HOUTEN S Z ierikzeesche Cour fi n t Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKEN DM AKÏN GL Aangifte voor het Bevolkingsregister. NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-oorlog. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat ioderen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9370 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand Maart Yetphotometer 16,4 kaarsen. Giroud 123 mica. Calorimeter 6209 caloriën. DE DIRECTIE: De BURGEMEESTER van Zierikzer, Gezien de circulaires van den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie van den 24 Mei 1890, 26 November 1891, 24 Februari 1911 en 25 Mei 1912, waaruit blijkt, dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt terwjjl bij hun aankomst ter plaatse bljjkt, dat zjj daar niet gebruikt kunnen worden, Maakt de ingezetenen opmerkzaam, dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bij gebreke daarvan, tot de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen (Duitschland), Arndtstrasse 56. Inlichtingen aan de Nederlandsche arbeids beurs te Oberhausen behooren schriftelijk te worden gevraagd met betaling van het antwoord door bijvoeging öf van een antwoordcoupon, welke op het postkantoor voor 14 cents ver krijgbaar is en daar moet worden afgestempeld, óf van een Duitsche postzegel van 20 Pfennig. Zierikzee, den 1 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven by Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zjjn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zy, die hunne woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zy zich wenschen te vestigen. Zy ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelyke woonplaats; 2°. Zy, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur,, binnen ééne maand na hunne aankomst 3°. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlyk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door afzonderlek levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°, 2° of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden. Bovendien is aangifte ter Gemeente-Secretarie verplicht by verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelyks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 1 April 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De gewijzigde voorwaarden der mogendheden. Constantlnopel, 31 Maart. Tenzy on voorziene omstandigheden tusschen beide komen, zullen de gezanten hedennamiddag aan den Turkschen minister van Buiten- landsche Zaken een nota overhandigen, die de volgende wijzigingen bevat oj5 de bekende zes voorwaarden der mogend heden le. Vaststelling van de grens volgens een rechte lyn, loopend van Midia naar Enos. 2e. Verwerping van elke financieele schadeloosstelling. 3e. Toewijzing aan de geallieerden van een evenredig aandeel in de Dette Ottomane. Men meent, dat een gelykluidende nota aan de bondgenoolen zal worden overhandigd. Eindelijk heeft marktgraaf Palla- vicini, Oostenrijks gezant in Constanti- nopel, als deken van de gezanten aldaar en in tegenwoordigheid van zijn collega's, gisteren de collectieve nota der mogend heden aan de Turksche regeering ter hand gesteld. De nota blijkt eenigszins anders te luiden dan oorspronkelijk was vastgesteld. Zooals we indertijd hebben medegedeeld, luidden de vredesvoorstellen der mogendheden als volgtEen grenslijn MidiaEnos, met afstand van alles, wat ten Westen van dit gebied ligt, met uitzondering van Albanië, aan de bond- genootende beslissing over het lot van Kreta en de andere eilanden wordt aan de mogendheden overgelatenTurkije betaalt geen oorlogsschatting. Vermoedelijk op aandringen van Rus land en Frankrijk en onder den invloed van de vermeestering van Adrianopel zijn die voorstellen intusschen, blijkens de gisteren aangeboden nota, zoodanig gewijzigd, dat wel als grenslijn zal aan genomen worden de lijn EuosMidia, doch nu in tamelijk rechte richting, zonder dus, als eerst was voorgesteld, rekening te houden met den loop dei- rivieren Maritza en Ergene. De nota houdt zich aan de regeling van het lot der eilanden door de mogendheden aan verwerping van het donkbeeld eener oorlogsschatting door Turkije, spreekt verder over het overnemen van een even redig deel der Turksche staatsschuld door de bondgenooten en verlangt staking der vijandelijkheden, zoodra de grond slagen van den vrede, in de nota opge somd, zullen zijn aanvaard. Men vermoedde, dat de Porte reeds de voorstellen der mogendheden zou aanvaarden en men rekende op een spoedig sluiten van den vrede, tenminste voor wat Bulgarije, Servië en Griekenland betreft. Dat Rusland niet langer bezwaar maakte tegen het uitsluiten van de betaling eener oorlogsschatting door Turkije,- zal wel te danken zijn aan Frankrijke invloed. De gezantenconferentie te Londen werd Maandag weer bijgewoond door den Russischen gezant, die bij de vorige zitting „wegens ongesteldheid" afwezig was. De conferentie is tot Woensdag verdaagd. Men denkt, dat dan het antwoord der bondgenooten zoowei *\ls van Turkije op het bemiddelingsvoorstel der mogend heden zal zijn biunengekomen. Constantlnopel, 1 April. In eene nota zegt de Porte de Mogendheden dank voor hunne bemiddeling en aanvaardde al haar voorstellen, zonder eenig voorbehoud, het aan de Mogendheden overlatende om den vrede tot stand te brengen. CHINA. De Standard Oil Cy. zou aan de regeering te Peking aanbiedingen hebben gedaan voor het mogen exploi- teeren van de petioleurabronnen in China voor een zeker aantal jaren. Daarvoor zal de Standard Oil Cy. direct 35 raillioen dollar in goud leenen aan de republiek. AMERIKA. New-York, 31 Maart. Volgens een alhier ontvangen telegram uit Rome is de Araerikaansche financier Pierpont Morgan gistermiddag aldaar overleden. Deze meest beroemde der Amerikaansche bankiers werd den 17en April 1837, te Hartford in Connecticut, als zoon van een bankier geboren. Aanvankelijk legde hy zich op de wetenschap toe, tot welker beoefening hy de universiteit van Boston bezocht; later begaf hy zich naar Europa, waar de Universiteit van Göttingen hem onder hare discipelen telde. Op 20-jarigen leeftyd kwam hy in het bankiersvak onr in 1871 te New- York een eigen firma op te richten. John Pierpont heeft zich veelvuldig belast met de reorganisatie van Ameri kaansche spoorwegen. Zoo stond hy steeds in nauwe betrekking tot de Erie R. R. en de Southern Railway. Ook met de groote systemen van zyn vriend, James Hill, de Great Northern, de Chicago Burlington Quincy, onderhield hy goede betrekkingen. Het best heeft Morgan zyn groote organisatorische gaven echter kunnen ontvouwen op het gebied van bankwezen en dat van industrie. De oprichting der U. S. Steel Corp., in 1900, was zyn werk, evenals twee jaar later die der International Mercantile Marine Co., die als scheep vaarttrust voor het verkeer op den Noord- Atlantischen Oceaan was bedoeld. Reeds langen tyd werd John Pierpont blijkbaar door ongesteldheid gekweld, want telkens doken er geruchten op, dat zijn gezondheidstoestand verre van goed was, hoewel de baissepartij zich ook herhaaldelijk van die geruchten bediende en ze aandikte ter bevordering harer speculatieve manoeuvres. Tenslotte moest echter ook hy vallen, met hem gaat één der laatstcn heen van dat utoere geslacht van organisators, die Amerika hebben helpen groot maken Want, al waren zij niet steeds kieskeurig by 't bepalen hunner gedragslyn en de aan te wenden middelen, zonder hunne reusachtige talenten op het gebied van organisatie, zouden de Vereenigde Staten toch nooit in zulk een korten tyd over dekt zyn met een net van spoorwegen en in het bezit gesteld zyn van een geweldige industrie. Eon geslacht van mannen, dat hen zou kunnen vervangen, zoekt men tever geefs in de Vereenigde Staten. Maar hun epigonen staan ook tegenover geheel andere toestanden, hebben totaal andere moeilijkheden te overwinnen, hebben te maken met bemoeizucht der staats- almacht en de critiek der thans triom- feerende democratie. ITALIË. Admiraal Gozo, die een paar weken geleden op den openbaren weg een klinkenden oorveeg toediende aan den minister van marine, Cattolica, is tot drie maanden en tien dagen gevange nisstraf veroordeeld. Al mogen de alarraeerende be richten in enkele Italiaansche bladen omtrent 's pausen gezondheidstoestand overdreven zyn (hy zou b.v. een zeer zwaren asthmatischen aanval hebben te doorstaan gehad), toch schijnt de beter schap niet zoo vlug toe te nemen als wel gewenscht wordt. De doctoren bestrijden de lichaamszwakte met ver sterkende middelen. Een gunstig ver schijnsel is overigens wel, dat de paus Zondag zyn gewone audiënties heeft hervat en vier bisschoppen heeft ont vangen. DUITSCHLAND. Berltyn, 31 Maart. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Karlsruhe schrijft aan zyn blad: Volgens een telegram van den ryks- kanselier aan het gemeentebestuur alhier, wordt de Duitsche grens door de Pruisische regeering gesloten voor den invoer van Nederlandsch slachtvee. Dit bevel wordt gemotiveerd door het voorkomen van een geval van mond- en klauwzeer in het Münchener abattoir onder het ingevoerde Nederlandsche vee. Het bestuur van het abattoir te Karlsruhe zegtWanneer de Duitsch-Nederland- sche grenzen gesloten worden, zyn wy niet meer in staat, om onze stad van een voldoenden vleeschvoorraad te voor zien. Karlsruhe betrekt op het oogenblik 75 pCt. van zyn slachtvee uit Nederland. De invoer van vee uit andere staten is zeer beperkt. Wordt het besluit van de regeering gehandhaafd, dan is een enorme verhooging van de vleeschpryzen niet te voorkomen. De gemeenteraad heeft er daarom met bekwamen spoed by de groothertogelijke regeering op aange drongen, om de grenzen van Nederland voorloopig niet te sluiten, omdat de-st ad het Nederlandsche vee onmogelijk missen BELGIË. Antwerpen, 1 April. De jury ver klaarde Gaston en Richard beiden schuldig aan den diefstal van diamanten, maar Richard niet schuldig aan moord. Het hof veroordeelde daarop Gaston tot de doodstraf en Richard tot levens lange gevangenisstraf. NEDERLAND. Leeuwarden, 30 Maart. Toen gisteren het personeel van de firma Schuurmans alhier bezig was met 't maken vau vuur werk, ontstond er brand in de werk plaats, waar een massa kruit en veel afgewerkte stukken waren opgeslagen. Het vuur deelde zich spoedig aan het kruit en de vuurpijlen enz. mede, waar door hevige ontploffingen plaats hadden, die op verren afstand werden gehoord. Ruiten van de in nabijheid staande woningen sprongen, de deuren sloegen open, terwijl de muren van een paar buizen werden verzet. De vlammen deelden zich mede aan de bakkerij van don heer Gillebaard en reeds aan een bed iu het hulpziekenliuis, waar een vijftal roodvonkpatiëntjes werden ver pleegd. De dienstdoende zuster behield haar tegenwoordigheid van geest en bracht de kleinen met de hulp van eeu paar toegesnelde personen in veiligheid, terwijl de brandweer met veel materiaal hulp verleende. Terwijl de vuurpijlen on ander vuur werk de lucht invlogen, klonk plotseling de noodkreet: „Er ligt een knecht van Schuurmans onder het puin!" Op dit geroep schoot de rechercheur van politie Bakker toe, drong door de verstikkende kruitdamp de werkplaats binnen en smaakte het genoegen den vermiste naar buiten te breugeu. Deze had ernstige brandwonden bekomen en werd naar een ziekenhuis gebracht. De agent viel op straat bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij. De brandweer was spoedig het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk Amsterdam, 31 Maart. Leelyk er in geloopen by de politie alhier is een internationale gauwdief: Twee Duitschers kwamen zich op één der politie-bureaux beklagen, dat zy afgezet waren door een paar vrouwen. De zaak werd in den breede onder zocht en nu bleek, dat de vrouwen van de heeren twee bankbiljetten van 20 dollars (f50) hadden ontvangen, waarvan haar ieder slechts f 20 toekwam. De vrouwen werden op het bureau gedwongen f 30 van ieder biljet terug te geven. De Duitsche heeren meendendat daarmee de zaak was afgedaan en wilden wel vertrekken. De inspecteur echter wilde van de beide mannen toch weieens weten, wat zy voor snuiters waren, en vroeg naar hun papieren. Lén van dit tweetal had er geen. Dit achtte hy verdacht; de man werd gefouilleerd en men bevond op hem een partijtje juweelen. Hoe hy daaraan kwam? werd hem gevraagd. O, die waren van zijn metgezel en deze, die wel papieren had, bevestigde dit. Doch politie-ambtenaars zijn in den regel niet heel lichtgeloovig en de inspecteur meende huiszoeking by den man zonder papieren te kunnen doen. Op zyn kamer kwam daarbij heel wat voor den dag aan kostbaarheden en bank-van-leening-briefjes. Deze werden ingewisseld en zoo kwam de politie in het bezit van een aardige hoeveelheid diamanten en juweelen. Men nam er op het politie-bureau kiekjes van en fotografeerde ook de beide mannen, en de opnamen werden naar de verschil lende hoofdsteden gezonden. Er kwam eerst geenerlei bescheid op, en reeds was besloten de beide Duitschers over de grenzen te zetten; ze waren zelfs reeds te Heerlen, toen opeens Scotland Yard, het Londensche politie-bureau, iets van zich liet hooren. Men had daar èn de diamanten herkend als gestolen èn den éénen man als een bekenden internationalen dief. In alleryl werden nu de Duitschers per telegraaf terug geroepen en de ééne wordt nu aan Engeland uitgeleverd, de andere over de Duitsche grenzen gezet. Zierikzee, 1 April, 't Was hier gieter- morgen een vreemd gezicht iemand te zien voortschrijden gemaskerd, tusschen twee ryks veld wachters. De maskering geschiedde op verzoek van den beklaagde om niet gekend te worden. Het was zekere J. P., een gedetineerde in het Huis van Bewaring te Middelburg. Na op de rechtbank alhier vertoefd te hebben, werd hy weder per provinciale stoomboot naar Middelburg vervoerd. Hem wordt ten laste gelegd verschillende oplichteryen te hebben gepleegd te Vlissingen, Rotter dam en Zierikzee. Hij is van Hoek af komstig. Bevorderd tot commios by de directie der rijks postspaarbank, de adjunct-commies de heer M. v. d. Berge Mzgeboren alhier. Met ingang van 1 April is be noemd tot commies bij het rijks-archief te Utrecht, jhr. rar. B. M. de Jonge van Eüemeetthans adjunct-commies. De Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vrucht gebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, gevestigd te Middel burg, heeft ovor het afgeloopen zevende boekjaar uitgekeerd een dividend van 8 pCt. Besloten werd door den Raad van Bestuur tot de uitgifte van 5 pCts. pandbrieven. De balans sloot op 31 December 1912 in debet en credit met f 4.786.945.995, met een batig saldo van f 14.415.04. In tegenspaak met het bericht in De Nederlanderals zou de heer Noordyke van Colynsplaat bedankt hebben voor een vernieuwde candida- tuur voor de Staten van Zeeland, deelt De Zeeuw mede, dat de heer Noordyke, wanneer hem opnieuw een candidatuur wordt aangeboden, deze weer .zal aan vaarden. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter bedroeg de regelval in Maart j.l. 64,1 m.M., welke hoeveelheid in 14 aftappingen is verkregen. Brouwershaven, 2 April. Gisteren avond hield de hier onlangs opgerichte afdeeling van het Groene Kruis, hare eerste algemeene vergadering. Door het voorloopig bestuur werden den leden bij monde van zijn voor zitter, den heer Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, medegedeeld de ontworpen statuten en het huishoudelijk reglement welke na eenige kleine wijzigingen achter eenvolgens dienovereenkomstig werden vastgesteld. Uit deze statuten blijkt, dat ook tot leden dezer vereeniging door het bestuur kunnen worden toegelaten, per-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1