ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28 Maart 1913. Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzeesctie C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9368. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. RedacleuPi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit vier bladen. BERICHT. Zij, die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Algemeen Overzicht. Het groote nieuws, dat deze week van het oorlogsterrein kwam, is de bestorming en inneming van de Turksche vesting Adrianopel door de Bulgaren en Serviërs. Meer dan vier maanden werd genoemde vesting met groote heldhaftigheid en taaie hardnekkigheid door Choeki Pasja verdedigd. Geheel Europa had den blik op Adria nopel gevestigd, en bewonderde de dapper heid en volharding der belegerden. Deze moesten echter voor de overmacht ten slotte zwichten. Maar de verovering werd gekocht ten koste van stroomen bloeds. De Bulgaren, aan wie door de Mogend heden Adrianopel was toegewezen hebben het voor hun zoogenaamd militair prestige noodig geacht de stad gewapenderhand in te nemen. Wat zijn duizende menschen- levens voor een legerbestuur waard, wanneer het geldt krijgsmanseer en oorlogsroem. Hoe vele gezinnen hebben nu niet het verlies van hun vader of zoon te betreuren I Welk voordeel zal de inneming van Adrianopel aan Bulgarije brengen? Turkije had reeds in den afstand van Adrianopel aan Bulgarije berust, zoodat een bestormingwaarmede zoo vele menschenlevens gepaard gingen, ge heel onnoodig was. Ook aan de Tsiataldsja-linie schijnt Turkije niet gelukkig geweest te zijn. De Turken moesten na een tweedaagsch gevecht, waarin zij het onderspit dolven, het dorp Tsjataldsja ontruimen, en een door hen ingenomen stelling prijsgeven. Nu is de vraag, zullen de Balkanstaten door het nieuw behaald succes over moedig worden, en hoogere eischen stellen, of zullen zij zich blijven bepalen tot de door de gezanten gestelde voorwaarden, waarmede Turkije genoegen heeft geno men. Het schijnt, dat de Mogendheden aan de Balkanstaten een tot hiertoe en niet verder zullen toeroepen. Skoetari is de eenigste Turksche vesting nog, die weerstand blijft bieden. En al zoude het Montenegro zelfs gelukken deze vesting te bemachtigen, dan nog zou het toch Skoetari niet mogen be houden, omdat deze plaats volgens besluit der mogendheden deel zal uitmaken van den nieuw te stichten staat Albanië. Hieromtrent schijnt tusschen de mogend heden een volkomene eensgezindheid te bestaan. Oostenrijk heeft van Montenegro ge- eischt, dat het zal ^toelaten een vrijen aftocht uit de vesting van alle niet- combattanten, en heeft in een ultimatum bij niet inwilliging van dien eisch met wapengeweld gedreigd. Rusland en Italië hebben zich bij dien eisch aangesloten. Montenegro is hiervoor gezwicht. Maar nu doet zich het eigenaardig geval voor, dat de bevelhebber van Skoetarie, Essed Pasja, de bevolking niet wil laten ver trekken. Oostenrijk zal nu een onder handelaar naar Skoetari zenden, teneinde den bevelhebber te bewegen tot het geven van verlof de vesting te verlaten. Voor de bekostiging der uitbreiding van zijn legermacht zal Duitschland heffen een oorlogsschatting. Men zal in eens een bijdrage in 's lands schatkist moeten storten van J pCt. over het ge- heele vermogen. Wie dus f 100.000 bezit, zal f 750 moeten betalen. Zij, die een vermogen beneden zeker bedrag bezitten, rijn van de betaling der oorlogsschatting VT^jgseteld. De Belgische regeenng heeft aanvan kelijk hoop gegeven op de totstandkoming van een kieswet, waarbij met de billijke wenschen van het arbeidende volk eenigs- zins zou worden rekening gehouden. Nu die hoop blijkt een illusie te zijn geweest en de regeering zelfs geen bewijs van toenadering gaf, heeft het te Brussel ver gaderd partycongres met 1515 tegen 15 stemmen besloten tot een algemeene werkstaking op 15 April. Te Petersburg heeft de regeering de militaire geneeskundige akademie, waar studenten voor officieren van gezondheid worden opgeleid, gesloten. Deze akademie is geen militaire instelling, zoodat de studenten niet aan de krijgswet onder worpen zijn. Maar des ondanks gelastte de regeering aan de studenten, dat zij, als zij een officier ontmoetten, verplicht zijn dezen op militaire wijze te groeten. De studenten weigerden aan dit bevel te gehoorzamen. Het gevolg van deze weigering was, dat botsingen niet uit bleven. Klaagden de officieren dan bij den Directeur der universiteit over de studenten, dat deze hun geen militaire eer bewezen, dan werden de delinquenten in den career (gevangenis voor studenten) opgesloten. Sommige officieren achtten het beneden zich hierover een beklag bij den Directeur te doen. Zij verschaften zich zelve voldoening. Zoo pakte dezer dagen een officier een student, die hem niet groette, beet, en belette hem in de tram te stappen. Een worsteling ontstond, waarbij de dappere officier zijn sabel trok, en daarmede den student een zoodanigen houw op het hoofd gaf, dat deze doodelijk gewond ter aarde stortte. Geheel Peters burg is hierover verontwaardigd. En men kan zich de verbittering onder de studenten voorstellen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Maart. In het volks koffiehuis vergaderde Woensdag de Afdeeling Zierikzee van den Volksbond tot wering van drankmisbruik. De heer Verhage opende de verga dering, die slechts door eenige leden werd bygewoond. In zijn openingswoord bracht hy hulde aan de nagedachtenis van den heer J. Gloude, die tot zyn dood toe het voorzitterschap dezer vereeniging met grooten ijver had waar genomen. Ook sprak hy in waardeerende bewoordingen van den heer Ochtman die wegens vertrek naar elders het pen ningmeesterschap had neergelegd. Door den secretaris, den heer Tim merman werden de notulen gelezen. De heer Davidse deed rekening en verantwoording van het gehouden be heer. Een commissie, bestaande uit de heeren Bienefelt en Lemson onderzocht de rekening, en bevond haar in orde, zoodat zy werd goedgekeurd. De heer Timmerman deed uitvoerig verslag van het verhandelde op de te Apeldoorn gehoudene Algemeene Ver gadering. Dit verslag werd onder dank- zegging aan den heer Timmerman In beginsel werd besloten een afge vaardigde te zenden naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam, en als zoo danig aangewezen de heer Davidse. In de plaats van wylen den heer Gloude werd als bestuurslid benoemd de heer M. F. de Vos. Mede aanbevolen was de heer C. de Mooy, en in de plaats van den heer Ochtraan werd benoemd de heer J. Bienefelt. Mede aanbevolen was de heer L. de Graaf. De voorzitter deelde nog mede, dat hy door het bestuur tot voorzitter en de heer Davidse tot penningmeester benoemd was. De periodiek aftredende hoofdbestuur ders werden herkozen. Hierop werd de vergadering gesloten. Geslaagd voor het examen van boekhouder van het kadaster, dhr. J. J. Lunenberg, teekenaar van het kadaster alhier. By ministerieel besluit zijn met ingang van 1 April a.s. benoemd tot ryksklerk 2e kl. ter griffie der recht bank te Middelburg de heer J. Verhage, en tot ryksklerk 3e kl. ter griffie van het kantongerecht aldaar de heer J. Beurs- kens, beiden thans hulpschryver. De St. Gt. van 27 Maart bevat in haar byvoegsel no. 467 de statuten van de „Zierikzeesche IJsvereeniging" te Zierikzee. Het doel der vereeniging is het be vorderen van de yssportzy tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel door het geven van ysfeesten tot liefdadige doeleinden, het organiseeren van ijsfeesten voor de leden en het verschaffen van goede ysbanen. Noordgouwe. Op de voorloopig vast gestelde kiezerslijst komen voor 167 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. De vorige ly3t telde 152 kiezers. Renessc. Donderdagavond hielden de leden van Vreemdel.verkeer „Renesse Vooruit" eene vergader ng, welke niet druk bezocht was. De secretaris, de heer M. Kaashoek, gaf een nauwkeurig over zicht van den toestand der Vereeniging over 1912. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden constant is gebleven. Den secretaris werd dank betuigd voor zijn zaakryk verslag. Na lezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, werd door den penning meester, den heer F. J. H. Jespers, rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. De rekening wees een nadeelig saldo van f 14,44 aan. Onder dankzegging voor het gehouden beheer, werd de rekening goedgekeurd. Daarna ging men over tot het ver kiezen van drie bestuursleden. De heeren F. Jespers en G. Verseput werden herkozen, en in de plaats van den heer W. F. del Campo, die wegens vertrek bedankt heeft, werd gekozen de heer C. van den Nieuwenhuizen. Door de vergadering werd besloten, tot het aan schaffen en plaatsen van nog 4 ver- Êlaatsbare banken, waarvan 3 in de om aer geracete jr- -j?- Op initiatief van „Renesse Vooruit" om de 100-jarige onafhankelijkheid van Nederland in deze gemeente feestelyk te herdenken, werd een voorloopige commissie benoemd, bestaande uit de heeren L. H. Dormaar, C. v. d. Nieuwen huizen, M. N. Leeuwe, M. Jonker, H. Dambririne, J. Beye, M. H. Hubregtse, G. Verseput en T. Rosmolen. Deze commissie zal besprekingen houden om trent de wyze, waarop en wanneer de herinneringsdag zal kunnen gevierd worden. De voorzitter, de heer L. Nilant, deelde ten slotte nog mede, dat aan Jde Vereeniging van den heer del Campo een collectie tulpen ten geschenke is aangeboden. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter na omvraag de vergadering. Scherpenlsse. Met ingang van 16 April a.s. is tot havenopzichter te Dordrecht benoemd de heer G. Kleppe uit deze gemeente, thans tydelyk op zichter te Harlingen. Poortvliet, 27 Maart. Heden sloeg het paard van den landbouwer J. Hage op hol en kwam in de sloot terecht. Een van de knechts sprong van de kar en kwam met den schrik vry. Maar de andere kwam onder de kar te liggen en kon er niet dan met veel moeite onderuitgehaald worden. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en na behandeld en verbonden te zyn werd de man per rytuig naar huis gebracht. De toestand van den patiënt is naar omstandigheden bevredigend. Heden had alhier een jongen de onvoorzichtigheid een geladen geweer op te nemen. Daar hy niet goed bekend was met het wapen, ging plotseling het schot af en werd een meisje, dat in de nabyheid stond, aan het hoofd getroffen. Verder veroorzaakte het schot nog eenige materieele schade. Wonder boven wonder is hier geen onheil met doodelyken afloop te betreuren. (de Z.) KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Door kerkvoogden en notabelen te Bergen-op-Zoom is het traktement van de beide predikanten met f 350 verhoogd. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Nyver- dal door ds. A. Scheele te Veere. Beroepen te Haamstede ds. R. Brouwer te Gendringen. Merkwaardig geval. Een jonge vrouw, moeder van een kindje, had zich in den loop van den tyd schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen van geld by een familie N., te 's Hertogenbosch, waar zy van jongs af in huis kwam. Na op heeterdaad betrapt te zyn, werd zy veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Zy was nu in hooger beroep gegaan om haar straf veranderd te zien in een geldboete. De patroon van haar man had N. N. het van lieverlee geheele vermiste bedrag van f 80 aangeboden als de gevangenisstraf veranderd zou worden in een geldboete. Een quitantie in dien zin werd N. N. aangeboden, doch deze weigerde die te teekeneD. Wel was hy elk oogenblik bereid het geld in ont vangst te nemen, doch voor de daaraan verbonden voorwaarde kon hij niet instaan, daar de beslissing over al of niet gevangenisstraf of geldboete in handen lag van den strafrechter. De patroon zou elke week van het week geld van den man der beklaagde een gulden inhouden. Zoo stond de zaak toen de vrouw ter jongste zitting van het Bossche Hof verscheen. De advocaat-generaal, mr. Tak, be wogen door de berouwvolle houding der vrouw en door de droeve omstandigheid, dat een klein kind van 9 maanden dé moederlyke zorg zou moeten missen, was aanvankelijk van plan om 'n geld boete te eischen, doch, nadat hy gehoord had, dat de vrouw N. N. haar nood had geklaagd over haar achteruitgang tegen beklaagde, en dat beklaagde ondanks j:' L-«- o met stelen, vroeg hy bevestiging van het Bredasche vonnis en opnieuw ver oordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Maar nu kwam de verdediger, mr. G. v. Heyst aan het woord. Hy gaf een omstandig verhaal, hoe de vrouw tot haar misslagen was gekomen. Als jong meisje was ze verloofd met haar tegen- woordigen man. Deze gaf haar een spaarduit van f 40, om wat te koopen voor de aanstaande huishouding. Maar de ouders van het meisje waren behoeftig en haar moeder was te weten gekomen, dat ze die f 40 in bewaring had. In groote geldverlegenheid zittend, vroeg de moeder haar dochter geld te leen. Deze gaf er f 30 van, nadat de moeder haar dochter had beloofd, dat ze dit bedrag vóór haar trouwen zou terug geven. Intusschen kocht de aanstaande man de meubeltjes voor het huishouden en de f 40, die hy zyn bruid in bewaring had gegeven, hoefden niet te worden aangesproken. Hy gaf zyn bruid dan ook den raad om deze f 40 op te bergen, totdat het gezin zou worden ver meerderd, want in zulke dagen is er heel wat noodig. Maar toen die blyde gebeurtenis weldra in vervulling zou gaan, zie, toen had de moeder der jonge vrouw het geld niet om terug te geven, en de jonge vrouw durfde haar man niet raee- deelen, dat ze die f 40, die nu goed dienst zouden kunnen doen, had uit geleend. Pleiter zeide, dat zyn cliënte graag bereid was het door haar gestolen bedrag aan N. N. te overhandigen. Wat beklaagde had gedaan, was zeer slecht, zeide hij, maar waar ze zoo berouwvol zich toonde, meende hy met vertrouwen een beroep te mogen doen op de clementie van het Hof. De advocaat-generaal repliceerde. Hij had wel graag bewyzen gezien van dat berouw, en deze hadden het best kunnen geleverd worden, indien de beklaagde vast begonnen was met het door haar gestolen bedrag onvoorwaardelijk aan N. N. te overhandigen. De verdediger hief daarop een enve loppe in de hoogte en zei, dat het bedrag elk oogenblik disponibel was. Welnu, zei de advocaat-generaal, laat beklaagde dan beginnen met aan het Hof te bewyzen, dat zy wil restitueeren wat zy wegnam. Wellicht dat het Hof hierdoor clement wordt gestemd. De verdediger overhandigde onmid dellijk het geld aan N. N. ter zitting. Deze, die op de getuigenbank zat toe te luisteren, nam de bankbiljetten in ontvangst, telde ze secuur na en deelde aan het Hof mee, dat alles in orde was. Toen stond de advocaat-generaal andermaal op. Nu hy zulke teekenen van berouw en goeden wil had gezien, wilde hy zijn requisitoir wyzigen en vroeg hy de 3 maanden gevangenisstraf te veranderen in een geldboete van f 40. Provinciale Staten. Naar Het Vad. mededeelt, zal de heer M. Noordyke, lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het district Goes, zich dit jaar niet meer beschik baar stellen. Vee-Invoer In Duitschland. Aan den Berliner Lokal Anzeiger wordt gemeld, dat het gemeentebestuur van Neurenberg, dat in den laatsten tyd zeer veel vee uit Nederland heeft betrokken, door de rykskanselary is meegedeeld, dat wegens het gevaar van overbrenging van het mond- en klauw zeer de totale sluiting van de grens voor Hollandsch vee ten spoedigste te verwachten is. Ingezonden Stukken. U N IC U iU. Zoo zijn dan de belasting-biljetten weer rond gebracht van den „Hoofdelyken Omslag1' der gemeente Bruinisse. Een blik in bet kohier, dat naast mjj ligt, kan het wel als „eenig in zyn soort" aangemerkt worden. Het is van algemeene bekendheid, dat wegens de schade aan oesters en mossels door den storm van 30 Sept. 1911 veroorzaakt, ver goeding is uitbetaald van wegens het Provinciaal Watersnood-Comité van ongeveer 38,000 gulden. Diegene, welke diuirtuxn Kot g>oot.t. 01 R o 1 e r? 1 e r w yYliegen' wolke niets daarvan ontvangen hebben, als ge fortuneerde. Als leek zou u zeggen, dit is niet meer dan billijk, dat de zwaarst getroffene zoo in het kohier voorkomt, doch dit zegt niet diegene, die bekend is met de ligging der pereeelen; de schade daaraan berokkend, of de finantieele positie. Ook is van algemeene bekendheid (dus ook by den Raad), dat de ongeljjke verdeeling te wijten is geweest aan de Klassificatie van het „Hoofdgeld", omreden deze als maatstaf genomen is voor de uitkeering. Waarom hebben de raadsleden niet getracht het kohier te verbeteren? Waarom het lot van hunne vakgenooten nog verzwaard, door hunne inkomsten nog te verhoogen boven het advies van Burgem. en Weth.? Weten zij dan zoo weinig, dat zij niet eens weten, in welke positie sommigen verkeeren Er is in het geheele kohier niets te bespeuren van de ontvangen vergoeding van wege het Comité; neen nog erger, de inkomsten van de niet schadeloosgestelden zijn nog verhoogd door den raad. Hebben de raadsleden, die vergoeding ontvangen hebben, het hunne verantwoord Dit ter beoordeeling aan ben, die in bet bezit zyn van een exemplaar van het kohier. Het is met enkele der raadsleden hier zoo gesteld, als dat het spreekwoord zegt: „die het dichtst bij het vuur zit, warmt het best doch daar ga ik geen accoord mee, zy dienen een voorbeeld te stellen aan de burgerjj, doch dit mist men in het kohier. Kon men verleden jaar een exemplaar be komen van het kohier voor fl, deze prijs ia thans verhoogd tot f2,50, zoodat het thans als een luxe aangemerkt worden kan, er één in zyn bezit te hebben. Waarom deze niet te laten drukken, en hetzy ze rond te zenden aan den belastingbetaler, of ze voor een aanneraelyken prijs beschikbaar te stellen Is deze verhoo.ging het doel om ze zoo min mogelyk onder de aandacht van de belasting plichtigen te brengen? Is dit zoo, dan rekenen zy buiten den waard, omreden ik heb geboord, dat er zich combinaties gevormd hebben om ze zoodoende te laten circuleeren. Beziet men de Klassificatie van andere vakken van njjverheid of particulieren; het is al even treurig gesteld. Daar ook vindt men de grofste ongelijkheid. Ik begrijp het niet hoe ze zoo kunnen hande len, omreden zy de burgerij en haar toestanden op elk gebied dienden te kennen, en tevens hun taak en eed bewust moesten zyn. Het is of de een zijn vader, weer een ander die of diegenen in bescherming neemt; doch wee hem of hen, die de punt op de I durven zetten. Het is ook zeer duidelijk zichtbaar in het kohier, dat voor de een zijn exploitatie uitgaven als inkomen; voor een ander zyn inkomen als uitgaven berekend worden. CRITAS. Bruinisse, 28 Maart 1913. i medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Maart 1913.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1