ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 26 Maart 1913. Tweede Blad. Jill NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-oorlog. Telegrafisch Weerbericht z i ëriYzee. ADVERTENTIEN. (Z ierikzeesclie Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f' 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9367. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure Gevonden op den openbaren weg: Een wandelstokje. servet. honden-zweep. rozenkrans. zilveren sierspeld. jongens-overjas. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie', R T. BRONS. Zaterdag werden aan den Servischen minister-president de door de mogend heden vastgestelde vredesvoorwaarden medegedeeld. De mogendheden stellen als Westelijke grens van Turkye vast de lijn MidiaEnos. Zij verzetten zich tegen een oorlogsschatting en behouden zich de beslissing over de eilanden kwestie voor. Volgens een officieus communiqué uit Londen bleek op de Zaterdag gehouden gezanten-conferentie, dat onder de mogendheden volkomen eenstemmigheid bestaat over het Oostenryksch-Monte- negrijnsch geschil. Constantinopel, 22 Maart. De Bul garen behalen voor Adrianopel niet het minste voordeel. De forten bevinden zich nog in goeden toestand. De Ser viërs nemen in hunne gelederen een passieve houding aan. Onder de bond-, genooten moet oneenigheid heerschen. De stad biedt heidhaftigen tegenstand en er heerscht volmaakte orde. De autoriteiten deelen onder de bevolking levensmiddelen uit. Cettinje,23 Maart. Oostenrijk-Hougarije heeft heden een ultimatum gesteld waarin het eischt, dat do operaties tegen Skoetarie gestaakt worden, totdat de bevolking de stad verlaten heeft. Stemt Montenegro hier niet in toe, dan zal Oostenrijk-Hongarije van zijn militaire macht gebruik maken. De Temps verneemt uit Petersburg, dat Rusland en Oostenrijk-Hongarije het volmaakt eens zijn over de Albaneesche grenzen. Men is van meening, dat deze overeenkomst elk gevaar van een Oosten- rijksch-Monteuegrijnsch conflict vernietigt. AMERIKA. New-York, 21 Maart. Een geweldige storm heeft in Alabama, Indiana en Ohio, voor millioenen dollars schade aangericht. De stad Lower Peachtree (Alabama), is verwoest. Veertien per sonen werden gedood. De doodenlijst in andere plaatsen in het westen en zuiden is waarschijnlijk viermaal zoo groot. 22 Maart. Door den storm, die gisteren woedde, zijn meer dan 60 personen gedood en 200 personen ge wond. De vroege oogsten zijn vernield. Chicago, 24 Maart. De storm, die in Omaha en Nebraska woedde, heeft tal van personen gedood of gewond, de cyfers variëeren tusschen 100 en 1000. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Naar de stad Omaha, waar honderden gebouwen verwoest zijn, zijn troepen gezonden om de eigendommen te be schermen. De telegraafverbindingen zijn, in de door den storm geteisterde staten, totaal vernield. GRIEKENLAND. Athene, 21 Maart. Sedert vanochtend zeven uur verdrong zich een menigte in den omtrek van de Kamer. De afge vaardigden kwamen lang vóór het begin van de plechtigheid. De metropoliet van Athene ging, vergezeld door de heilige synode, om 10 uur 20 de zaal binnen. Tien minuten later kwamen Koning Konstantyn, Koningin Sofip, Kroonprins George en Prins Alexander. Alle afgevaardigden stonden op. De metropoliet las de gewone eeds formule voor, die de Koning nazegde en teekende en die de ministers en de metropoliet van hun contraseign voor zagen. De ministers, afgevaardigden en verdere aanwezigen barstten in geestdriftig ge juich los. By het heengaan van het koninklijk paar bracht een ontzaglijke menigte het tot aan het paleis een warme ovatie. De Koning zou vanmiddag naar Saloniki vertrekken. Uit het onderzoek inzake den moord op den koning van Griekenland is geblekendat de moordenaar geen medeplichtigen had. Hy schijnt weliswaar niet bepaald krankzinnig, doch ook niet volslagen toerekenbaar. Twintig dagen geleden was hij van Volo naar Saloniki gekomen. In zyn gesprekken ontwikkelde hy allerlei zonderlinge denkbeelden, byv. dat binnenkort volkomen gelijkheid zou heerschen. dat er dan rijken noch armen zouden zijn en de arbeidstyd tot op twee uur verminderd zou worden. Hy is indertyd ingeschreven geweest bij de medische faculteit te Athene en later onderwijzer geworden. Geen enkele vraag laat hy onbeant woord, hy komt daarby echter geregeld met zichzelf in tegenspraak. Omtrent de beweegredenen voor zyn misdaad wist hij niets anders mede te deeleo, dan dat hij twee jaren geleden in het paleis om een ondersteuning had ver zocht en toen door een adjudant ruw de deur was uitgeworpen. FRANKRIJK. Maandagavond, kort na de aankomst van de Noord-expres aan het gare du Nord te Parys, vond een beambte in een compartiment der eerste klasse een bruin lederen reiszak, die hij onmiddel lijk naar zijn chef bracht. De reiszak bevatte, onder andere voorwerpen, een door de Duitsche ambassade te Rome verstrekte paspoort, ten name van Hirrigo Ro3si, benevens een chéque van 13 millioen mark afgegeven door de Handels- en Industriebank te Berlyn en betaalbaar aan de Italiaansche bank te Rome. Daar Donderdagavond zich nog niemand had aangemeld voor de achtergelaten reistasch, heeft men een en ander gedeponeerd op het bureau van gevonden voorwerpen bij de politie. Te Parijs pleegde de 45-jarige metselaar, Louis Goubert, zelfmoord, door zich een kogel in het hoofd te jagen. Op zichzelf een zeer alledaagsche gebeurtenis. Het geval wint echter aan belangrijkheid als men verneemt, dat Goubert een brief achterliet, waarin hy als reden van zijn zelfmoord opgeeft, de plageryen, die hij voortdurend van den kant der vakvereenigingen te ver duren had en die het hem onmogelijk maakten, zijn brood te verdienen. BELGIË. Brussel, 23 Maart. Het congres der arbeiderspartij besloot de algemeene staking te proclameeren vóór 14 April. Mons, 22 Maart. Een liftkooi, waarin zich 14 arbeiders bevonden, stortte in een steenkolenmijn, te Maurage naar beneden. Tot heden zijn de lijken van 2 arbeiders gevonden. By het ongeluk te Maurage zyn, volgens nadere berichten, nog 12 arbeiders gewond, behalve het reeds gemelde aantal. Op het station Quatrecht nabij Gent, heeft Vrydagochtend de sneltrein GentBrussel een troep spoorweg arbeiders aangereden, waardoor vier werklieden gedood werden. Vergadering van den gemeenteraad te Scherpenisse, op Zaterdag 22 Maart 1913. Nadat, de voorzitter de vergadering geopend had, werden de vereischte eeden door het nieuwe raadslid Duijnhouwer afgelegd. Daarna werden de notulen onveranderd vastgesteld. Uit de ingokomen stukken bleek dat de heer D. Duijnhouwer zyne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim had aangenomen. Gewijzigd werd de begrooting voor 1913. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Hartog A.Az., berichtend dat bij ontslag neemt als ambtenaar van den Burgerlijken Staud, raadslid en wet houder. Daarna werden onderzocht de geloofs brieven van het gekozen raadslid Anth. Oudesluijs M.Lz. Aan de orde was het benoemen van een tijdelijken wethouder iu de plaats van den heer C. M. Kleppe. De lieer C. A. Geuze verkreeg 2 st., dhr. Joh. Rystenbil 2 en dhr. D. Keur 1 stem. Daarna had nog een stemming plaats tusschen de heeren Geuze en Rijstenbil, waardoor deze 3 en dhr. Geuze 2 stemmen verkreeg, zoodat dhr. Rijstenbil werd gekozen, welke benoeming deze aan vaardde. Besloten werd den heer Hartog tegen 15 April ontslag te geven als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hierna werd de zitting gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad te T h o I e n op Vrijdag 20 Maart 1918. De voorzitter, de burgemeester Van Stapele, deelt by de opening der ver gadering mede, dat de heeren J. van Vredenburgh en J. van der Stel, bericht hebben gezonden de vergadering niet te kunnen bijwonen. Hierop werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter stelt voor te behandelen 1°. Ingekomen stukken. 2°. Uitgifte van grond in erfpachten dan de vergadering te schorsen en 't derde punt, namelijk de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag en hondenbelasting, in besloten zitting te behandelen. Tot stemming overgaande brengen eenige leden hun stereo voor dit voorstel uit, doch toen de beurt was aan den heer Quist, zegt dezeMijnheer de voorzitter, zou 't niet wenschelijk zijn, dat u eerst de rondvraag na punt twee stelde. De pers heeft de vorige maal ook een paar uur zitten wachten, en dat zal nu niet minder zyn wegens de behandeling van het kohier. Werkelijk, uit menschlievendheid zou men toch moeten toestaan, dat dit zoo gebeurde. De heer Noske zegt het voorstel van den heer Quist wel te willen ondersteunen, daar de pers in den regel op de rond vraag wachtende is, laat het zich aanzien, dat het nog al lang kan duren. Daarop wordt opnieuw tot stemming overgegaan en wordt het voorstel-Quist verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Ouist, Noske en Wagemaker. Toen de heer Kegge tegen stemde, riep de heer Quist, dat dacht ik wel, dat juffrouw Kegge tegen zou stemmen, die kan nooit eenig voorstel van mij steunen. Onder de ingekomen stukken behoort een request van de bewoners der Poulina- straat, verzoekende om rioleering en verharding der straat. De voorzitter zegt, dat bij dit request is gevoegd een schrijven van den heer W. Avegaart uit Fijnaart, waarin deze mededeelt, dat hij tegen de som van f 50 genegen is het werk te doen. Daarop zegt de voorzitter of óón der leden nu op dit verzoek het woord verlangt. De heer Quist zegt op het gedaan aanbod van Avegaart niet te willen ingaan. Hij vindt het veel te bar, dat de gemeente eerst f 50 moet uitgeven vooraleer zij kan overgaan die menschen te helpen. Dan moeten de menschen eerst maar onderling deze zaak opruimen. Spreker zou daarom voorstellen op het verzoek om die reden afwyzend te be schikken. In stemming gebracht wordt dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Daarop wordt gelezen een missive van Gedep. Staten, waarin zij hare goed keuring hechten aan de voorgestelde wyziging in de verordening van het herhalingsonderwys. Ingekomen" is een verzoek van S. de Korte en Izaak Lindhout tot het bekomen van een stuk gemeentegrond, liggende in de Molenkom, tusschen de woningen van H. J. Laban en A. du Burck. Burgem. en Weth. stellen voor om bedoelden grond in erfpacht af te staan op dezelfde voorwaarden als waarop anderen voor hen ook gemeentegrond ontvingen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Daarop kondigde de voorzitter punt 3 der agenda aan, namelijk behandeling van het kohier van den hoofdelyken omslag. Te half 3 ure wordt daarop de ver gadering geschorst en ging zij over in eene met gesloten deuren. Nadat de drie verslaggevers ruim 2} uur in de vierschaar vertoefd hadden en zich met loopen de kou van het lijf gehouden hadden ging om kwart voor 5 ure het bekende belletje ten teeken dat de vergadering heropend werd. En hoewel de voorzitter te voren had mee gedeeld, dat de pers zeer zeker veël belang zou stellen om het eind-cyfer van den hoofdelijken omslag te ver nemen, deelde hij nu mede, dat er door eenige aangebrachte wyzigingen nu geen eind-cijfer kon worden genoemd. Ook het cijfer van de hondenbelasting werd maar achterwege gehouden, doch myn collega Van de Soom trok na het sluiten der vergadering op onderzoek uit bij de raadsleden, en deelde my mede, dat dit tóch was vastgesteld op f 223,50. De voorzitter stelde daarop de rond vraag. De heer Noske had een kleine op merking. Het was hem namelijk bij een bezoek aan de secretarie opgevallen, dat alles daar in zware rook verkeerde. Op een vraag aan de ambtenaren deel den deze hem mede, dat deze toestand gedurig met westewinden zich voordeed, en dat ook de woning van den bode Blaas aan hetzelfde euvel mank ging. Spreker vraagt of in dezen ongezonden toestand geen verandering is te brengen. Men kan bijv. eens probeeren om een pyp op de schoorsteen te plaatsen en deze zoo hoog te plaatsen, dat ze boven de gemeente-gebouwen uitkomt. De heer Wagemaker verklaarde het zelfde gehad te hebben met de schoor steen op zyn kantoor. En werkelijk door den maatregel, door den heer Noske zoo even genoemd, is het veel verbeterd. De voorzitter zegt, dat het een toe stand is, die reeds eenige jaren duurt. Ook Narebout klaagde er veel over. Hy vreest, dat er weinig aan te doen zal zijn, maar zoo de raad wil, kan men de proef probeeren door een buis op de schoorsteen te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. MARKTRERICHTEN. Rotterdam, 25 Maart. Aanvoer 33 paarden, 1598 magere en 689 vette runderen, 172 vette en 1360 nuchtere graskalveren, 117 schapen of lammeren, 1002 varkens, 171 biggen. Koeien en ossen 36 tot 40 k 44 ct., stieren 33 tot 38 ct., vette kalveren 55 tot 60 k 65 ct., lammeren f 22 tot f 30 per stuk, varkens '27tot 28| ct. en lichte varkens voor export 281 tot 29ct., voor Duitschland van 28 tot 29 ct. per kilo. Melkkoeien f 160 k f 340, kalfkoeien f 170 a f 360, stieren f 150 a f 380, pinken f 60 a f 110, vaarzen f 110 a f 170, alles mager vee; biggen f 12 k l 21, slachtpaarden f 110 k f 150, werk paarden f 150 k f200, hitten f 120 a f 200. Nuchtere kalveren: fok: f 16 k f 28 slacht- f 10 a f 16. Biggen f 2,25 k f 2,50 per week. Op de vette markt was tamelyke aanvoer van koeien en ossen. Over het algemeen was de handel niet zoo bevredigend als vorige week. Voor beste spoelingbeesten werd 1 a 2 ct. boven noteering besteed. De pryzen der ossen waren aanmerkelyk minder dan vorige week, dit in verband met de sluiting der Duitsche grenzen voor invoer van levend vee. Stieren tamelijk aanwezig. Ook voor deze werden lagere pryzen ingewilligd wegens minder kooplust voor Duitschland. Vette kalveren: eerste soorten duur, mindere werden langzaam verkocht. Lammeren niet noemenswaardig ter markt, duur en vlug verkocht. Varkens in de zware soorten by den aanvang der markt zeer langzaam ver koopbaar, later ging het iets beter, doch de marktprijzen liepen terug. Exportvarkens voor Duitschland zoowel als voor Engeland duur en vlug verkocht. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien ook niet be vredigend. Voor 't buitenland werden eenige kalfkoeien aangekocht. Jong vee met flinken aanvoer maar weinig kooplust tot terugloopende pryzen. Nuchtere fok- en slachtkalveren aan vankelijk met tragen handellater beter, zelfs vlug en duur ging alles weg. Werkpaarden byna niet ter markt. Slachtpaarden vlug verkocht. Hitten met levendigen handel. Biggen door hooge vraagpryzen met tragen handel, wat verkocht werd, ging ongekend duur van de hand. Zeeuwsche eieren f 4,50 k f 4,75, Overraaassche dito f 4,60 k f 4,80 de 100 stuks. Rotterdarasche eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.)kippeneieren f 3,25 k f 4,60, eendeneieren f 4,15 k f 5,25, ganzeneieren f7 a f 10, handels eieren f 3,60 k f 3,65, alles per 100 stuks. Aanvoer 57.749 stuks. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Maart 1913. Hoogste barometerstand 772.5 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 753.9 te Haparanda. Verwachting (van den avond van den 26 Maart tot den avond van 27 Maart) Meest matige Oostelijke tot Zuid-Ooste- lyken wind. Half- tot zwaarbewolkt. Mogelyk in het Zuiden regen. Iets zachter. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Maans- Maart-April. ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 26. 19 voorn». 5.11 10.44 nam. 5.37 10.54 27. 20 voorm. 5.50 11.27 nam. 6.17 11.44 28. 21 voorm. 6.32 <t 1.17 n. nam. 6.59 0.17 29. Z. voorm. 7.18 0.41 nam. 7.50 1.16 30. Z. 23 voorm. 8.22 1.47 nam. 9. 0 2.28 31. 24 voorm. 9.45 3. 9 nam. 10.31 3.55 1. 25 voorm. 11.20 4.41 nam. 11.55 5.25 2. 26 voorm. 5.55 nam. 0.35 6.27 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur - L.W. 5.30 later. STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. MAART- APRIL. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 Maandag 31 Dinadag 1 Woensd. 2 Donderd. 3 's m. 6,20 ~6,20 l e',20 's m. 8,- si- li 8,'- 's m. 8, si ll si ll s|- ,.8. Vrijdag 28 Maart hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders: A. n. VAN DER SL1KKE en M. C. STEENDIJK, hun' 30-jarlge Eclitroreeniglng te herdenken. Stavenissb, 26 Maart 1913. Uit aller naam, A. v. d. SLIKKE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5