Ingezonden Mededeelingen. Moet men ziek blijven omdat men oud is? ADVERTENTIEN. een gulden, en de gouden als die van een gouden tientje, zijn gedagteekend 1562—1573. Bruinisse, 25 Maart. Maandagavond voer by hoogwater op de Noorderplaat aan den grond het yzeren tweemast aakschip „Exelsior", schipper Van Balen, van Sas van Gent, geladen met steen en rivierzand, komende van Herwynen en besterad voor Sas van Gent. Het schip seinde om hulp, waarna een hoogaarts met een 20-tal menschen van hier vertrokken. De lading zand werd overboord geworpen, waarna het schip hedenmiddag by hoog water vlot werd en hier naar den wal gebracht. Voor de werklui was 't een aardig buitenkansje, daar zy ieder 10 gulden loon ontvingen. Door de afdeeling „Bruinisse" van den Bond voor Staatspensionneering werd Woensdagavond eene vergadering gehouden. In die vergadering werd door den secretaris het verslag uitgebracht over het vorige jaar. Daaruit bleek, dat de afdeeling thans 135 leden telt. Door den penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan van zijn gehouden beheer. De rekening door een commissie onderzocht, werd in orde bevonden, sluitende met een batig saldo van f 2,62. Zoowel de secretaris als de penning meester werden door den voorzitter be dankt voor hetgeen zij voor de afdeeling verricht hebben. Als leden van het bestuur werden her kozen de heeren Kruger en T. de Koning, terwijl eerstgenoemde ook benoemd werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam. Van een landbouwer onder deze gemeente is Maandagavond een onge veer [driejarig kind onbemerkt te water geraakt en verdronken. St.-Annaland, 22 Maart. Door den gemeenteraad zyn in de vergadering van verleden Dinsdag herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren H. W. Odink en L. J. Soeters Pz. Scherpenlsse, 22 Maart. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature I. van Es), werden uitgebracht 210 stemmen; 2 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer A. Oudesluijs M.Lz. 109 en W. L. Klos 99 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Door de benoeming van den heer D. Kleppe tot burgemeester dezer ge meente, heeft de wethouder C. M. Kleppe, als vader van den benoemde, zijn ontslag ingediend als raadslid. Naar men uit goede bron verneemt heeft de heer C. Hartog A.Az., wethouder dezer gemeente, zijn ontslag genomen als raadslid. Dat er met den gemeenteraad alhier een heele omwenteling plaats heeft, blijkt wel hieruit, dat er dit jaar zijn gekozen 2 raadsleden, 2 vacatures zijn ontstaan en een nieuwe burgemeester is benoemd, Door den stormvloed van 16, 17 en 19 Maart ontstond aan de waterkeering van het calam. waterschap Scherpenisse nog al schade in de oude Vilvoordsche steenglooiing, welke zich uitstrekt over een lengte van 4000 Meter. De kosten van herstelling zullen ongeveer f 1500 bedragen. Daar dit bedrag voor 't grootste gedeelte in arbeidsloon bestaat, is het voor den werkmau een buitenkansje, vooral in dezen tijd van behoefte aan loonend werk. Tegen Donderdagmiddag 5 uur is alhier een openbare gemeenteraads vergadering belegd, waarin de nieuw benoemde burgemeester D. Kleppe geïn stalleerd zal worden. Oud-Vossemeer. Donderdagavond werd de laatste vergadering gehouden van de vereeniging „Eendracht". De leden waren in grooten getale opgekomen en vier nieuwe leden werden aangenomen. De rekening sloot [met een batig saldo van ruim f 38. De heer G. J. W. de Graaff hield een belangrijke lezing over de „Zwarte diamant", waarin de beteekenis van de steenkool zeer duidelijk werd uiteengezet. De heer Wiskerke leverde als bijdrage een vertelling van Beunke in het Walckersche dialect. Coiynsplaat, 22 Maart. Donderdag avond vergaderde de vrijzinnige kies- vereeniging „Algemeen Belang" alhier. Tot afgevaardigde naar de vergadering C. V. K. te Goes werd benoemd de heer Q. van As. In de plaats van het bestuurs lid J. Huissoon die bedankt had, werd gekozen de heer Q. van As voornoemd. Daarna werden candidaten gesteld voor de 2 opengevallen raadszetels de heeren H. M. Haringman en Iz. P. van der Weele. Goes, 21 Maart. De heer Van H. alhier reed hedenmiddag ongeveer 2 uur met de familie per auto over de Hooge Heul, toen nabij Kapelle door een kleine breuk aan het stuurrad van den wagen oorzaak was, dat deze aan het slingeren geraakte en tegen een langs den weg staanden boom opreed. Mevr. van H. werd uit de auto op den weg geslingerd en beliep eenige lichte verwondingen. Met een juist achteraankomende auto is zij onmiddellijk naar Goes gebracht, waar dr. Van der Harst heelkundige hulp verleende. De heer Van H. en zijn zoon kwamen met den schrik vrij. De materieele schade is aanzienlijk. Om gezondheidsredenen is aan den heer D. de Koning tegen 1 Mei of vroeger, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente be wezen, eervol ontslag verleend als direc teur der gemeente-gasfabriek. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Ongelukkiger wry ze neemt men waar, dat de man en vooral de vrouw, die op een zekeren leeftijd zijn aangekomen, zich laten ontmoedigen zoodra hunne gezondheid maar iets te wenschen overlaat. Zy klagen, zetten er zich niet tegen in, verzorgen zich niet, onder voorwendsel dat het onnoodig is te komen altijd hierop terug: „Het is verloren moeite, ik ben te oud". Deze verdrietige geestes toestand is zeer betreurens waard en berust op niets. Vele bejaarde lieden, zij mogen dan de kracht van hun twintigste juar niet meer hebben, hebben toch nog over vloed van hulpmiddelen, en een goed versterkend middel is voldoende om hen weer op de been te helpen. Het bloed onderhouden in staat van zuiverheid en van kracht, daar zetelt het geheim van een jeugdigen ouderdom, zoo men er de regels van hygiëne en matigheid by in acht neemt. Om het bloed in staat van zuiverheid en van kracht te onderhouden, is het voldoende, bij het minste verschijnsel van zwakheid, de Pink Pillen te nemen die bloed en krachten geven, en de werkzaamheid van alle organen opwekken. Tal van bejaarde lieden hebben ons geschreven „Zoodra ik my een weinig verzwakt gevoel, neem ik de Pink Pillen gedurende eenige dagen en altyd gevoel ik er my wel bij". Mevr. Roussel. Mevr. de Wed. Roussel, oud 69 jtiren, wonende te Saumur (Frankrijk), 33, rue Balzac, heeft ons in dezen geest geschreven: „Sedert 1885 ben ik eenigermate asthmatiek. Op dat tijdstip heb ik een ernstige luchtpijp ontsteking gehad, en sedert heeft myne gezond heid meerdere malen reden tot bezorgdheid gegeven. Ik heb my altyd zeer goed bevonden by het gebruik der Pink Pillen. Zoodra ik dan ook voel, dat het niet heel goed met my gaat, neem ik gedurende eenige dagen de Pink Pillen, en dadelijk gaat alles beter, en heb ik een goed tijdperk van rust". De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f 9,— de 6 doozen aan het Generaal- Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Balfirma W. v. d. Leur, Kaaistraat, SteenbergenW. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholsn en in alle goede apotheken en drogisterijen. Middelburg. By den alhier op 23, 24 en 25 Maart gehouden Provincialen schietwedstrijd, uitgeschreven door Medio- burgum alhier, werd op |de vrye baan cylinder (minimum 120 punten de eerste prys behaald door den heer A. Anker, Zierikzee, met 115 punten (58 67); de heer P. Klok, eveneens te Zierikzee verkreeg met 113 punten (58 55) den vierden prijs. De heer A. Anker ver wierf op 25 Maart ook nog de dag medaille van de cylinder met 58 punten (raaxiimum 60 punten). Vlissingen. In den op 4 Juni alhier te houden Katholieken dag zal o. a. een toespraak gehouden worden door den bisschop van Haarlem, mgr. Callier. Sluis, 19 Maart. Betreffende de aan houding van een 26-jarigen J. W. M. alhier, die verdacht wordt van moord, gepleegd in Amerika, meldt men nader, dat de verdachte in de „Nieuwe Wereld" met een anderen Nederlander samen woonde, die vermoord werd gevonden. M., die reeds van plan was naar Nederland terug te keeren, vervroegde zijn vertrek. Daar een en ander verdacht voorkwam, werd hij door de politie achtervolgd en maakten twee detectives de reis over den Oceaan om hem te zoeken. De politie-mannen moeten de reis met dezelfde boot gemaakt hebben als de verdachte, maar daar deze onder een valschen naam reisde, werd hij niet door hen gevonden. Hier word hij echter ontdekt en naar Middelburg overgebracht, waar hij, ondanks zijne verklaringen niets van de zaak af te weten, in het Huis vau bewaring werd opgesloten, in afwachting van zijn eventueele uitlevering. Landbouw en Veeteelt. Donderdagavond vergaderde de Vereeni ging van oud-leerlingen van den Land- bouwcursus te Nieuwerkerk in het Café „Juliana" to Zierikzee. Slechts een derde der leden was aanwezgi. Na lezing der notulen van dé yer- gadering in Januari en het doen der rekening over 1912 door den secretaris penningmeester, den heer C. Zeijler Jz., werden enkele proefnemingen voor het a.s. seizoen besproken. Veel animo voor het nemen van proeven was er niet. Alleen het voorstel van den voorzitter, om dezen zomer ook hier te beginnen met een proeve ter verbetering van aardappelvariëteiten door selectie van pootgoed, en het voorstel van den heer D. Boot, om voor de tentoonstelling in 1913 te Zierikzee een medaille voor een of andere rubriek ter beschikking te stellen, werden aangenomen. Te 8 ure trad de heer Hoogstra, rijks- veearts te Zierikzee, op met een lezing over: „De wettelijke bepalingen in den veehandel". De voornaamste bepalingen uit ons Wetboek en die in naburige landen werden besproken, door voorbeelden uit de practijk toegelicht en do beteekenis of waarde ervan aangetoond. Dat er nog veel niet in den haak is, dat de Wet nog vole leemten bezit, waardoor de veehandel steeds tal van moeilijkheden oplevert, bleek duidelijk, ook uit de vele staaltjes daarvan, die door de aanwezigen werden meegedeeld. Westelijk Schouwen. De bloembollen- velden zijn thans alle van hunne winter- bedekking ontbloot. Het gewas staat er gezond voor. Vroege narcissen bloeien reeds en de hyacmthen beginnen kleur te bekennen. Ook de vroege tulpen- soorten staan reeds in knop. Nog een week of drie an de velden zullen weer prijken met de schoonste kleuren. Schouwen. De handel in aardappelen en ajuin laat dit jaar veel te wenschen over. Is de prijs der aardappelen laag, die van de ajuin is bizonder gering. niets. De verkoop kan zelfs de onkosten van verscheping niet eens dekken. Als meststof worden de uien maar over het land verspreid. Stavenlsse. In de algemeene vergadering van de aandeelhouders der Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" alhier bleek uit de aanteekeniugen van den boek houder, dat er in het vorige jaar aan de fabriek is geleverd 462180 Liter melk, waaruit gefabriceerd werd 16459J K.G. boter. Deze bracht op f 25660,31, dus per K.G. ongeveer f 1,56. Voor de geleverde melk werd aan de leden uitbetaald f 22382,99, dus maakte men van 100 Liter melk f 4,84, plus 80 pCt. taptemelkdie gratis terug gegeven wordt. De bedrijfskosten bedroegen f4551,34, dus per 100 Liter melk f 0,98. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. C. Steendijk alhier en J. N. Geluk Fz. van St.-Maartensdijk. St.-Anualand, 26 Maart, 't Is te hopen, dat er Donderdagavond velen gebruik mogen maken van de gelegenheid, welke door „Landbouwbelang" wordt aange boden om over de bemesting door een deskundige te hooren spreken. Voor iederen belanghebbende zal cr wel iets te leereu zijn, waarmee hij in dat opzicht zijn voordeel kan doen. Aanbestedingen, Yerkooplngen enz. Te Middelburg werd heden (Woensdag) aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed: a. het verrichten van bestratingen op den ryks grooten weg der 1ste klasse no. 3 op Tholen. Raming f 1310. Minste inschryver W. L. Klos, Scher penisse, voor f 1109. b. het herstellen der schade, toe gebracht door het stoomschip „Con- stantina" aan het Leugenaarshoofd te Vlissingen. Raming f 6400. Minste inschryver P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, voor f 6375. c. het voorzetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 9000. Minste inschrijver J. de Bree, Ter- neuzen, voor f 8257. ~R ËCHT¥TKEN. In de zaak van den burgemeester van Zaandam, die tot 1 dag gevangenisstraf was veroordeeld, wegens het valschelyk doen opmaken van een reispas ten behoeve van zyn zoon, door diens leef- tyd onjuist op te geven, concludeerde de advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. Ort, tot ontslag van rechts vervolging, aangezien het feit niet strafbaar is. Uitspraak 5 Mei. ONDERWIJS. Avondschool voor Vakonderwijs. Bevordering vau leerlingen, '20 Maart 1918. Eerste klasse: R. Berwald, A. v. Westenbrugge, C. L. v. Vessem, J. P. den Dekker, J. Berre- voets, S. v. d. Velde, C. Wandel, A. M. Schoo, C. Hagesteijn, G. den Dekker, A. Deurloo, A. M. C. Deurloo, J. Berwald, J. J. Botvliet, II. Dekkor, C. Goettsch, L. J. ten Haaf, R. P. Hogerheijde, J. v. der Ploeg, N. J. Geleijnse, A. P. Schoen maker; voorwaardelijk D. Boogerd (examen). Niet bevorderd 11. Tweede klasse: A. P. Plaum, A. L. v. Velthoven, C. de Vos, P. Versteeg, W. F. Gilden, A. Hagesteijn, M. Padmos Dz., M. J. Pad mos Nz., P. J. Eijke, C. P. Kuijper, L. Jonker, A. Bouterse, J. Holm, M. Slager Jz., M. M. Slager MzP. A. Brandenburg, J. E. Krakeel, P. Fluijt, J. H. Kok, J. Lemsom, C. Boogerd, J. Verloo, C. A. Lokker, L. J. Leeuwe; voorwaardelijk J. M. Verton (ziekte). Niet bevorderd 7. Derde klasse: P. J. Snauw, II. J. Brandt, K. J. v. Gastel, N. M. Steur, J. J. Kosten, D. Meerman, L. Geluk, P. J. Beuzenberg, J. W. Gudde, A. v. Burg, A. Peute, C. A. Overbeeke, H. A. v. Wijk, L C. Ribbens, A. J. Pomes, C. de Graaf, J. Mensch, E. Sioreveld, J. L. v. d. Zaude, J. v. Leeuwen, M. K. Steur. Niet bevorderd 3. Vierde klasse (diploma) J. J. Heuse veldt, L. Verbost, J. G. Tuinder, A. de Vries, D. L. Caljotiw, C. R. Lemsom, D. C. v. d. Velde, W. Gilijamse, M P. Bal, L. van Burg, K. Telle, N. J. Reiuhoud. Geen diploma 3. Dlnteloord. De heer De Die, volontair aan de Christelijke school alhier, is be noemd als onderwijzer te Scheveningen. Benoemd tot schoolopziener in het district Middelburg de heer F. Eringa te Arasterdam. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Bedankt voor Zonnemaire door ds. Z. Hoek te Zevenhoven. SPORT. VOETBALUITSLAGEN. Zondag 23 Maart Z. V. V. I-E. M. M. 1-3. Maandag 24 Concordia-E. M. M. 0-9. 24 Z. V. V. 11-Sparta 0-8. Zondagmiddag werd op bet bekende terrein van de vereeniging Z. V. V. een wedstry d gespeeld tegen de Middelburgsche club E. M. M. Er stond in het begin vrij veel wind, die het spelen soms zeer lastig maakte. Beide partijen wogen vrijwel tegen elkaar op. Voor de rust wist E. M. M. eenmaal het Zierikzeesche doel te doorboren. Na half time wordt er van beide kanten alles op gezet om de overwinning te behalen. De voor hoede van de Z. V. V. brengt telkens goed op en eindelijk weet de linksbinnen met een kalm schot, gelijk te maken. Van nu af is het spel verdeeld. Eenige aanvallen van de Zierikzeesche voorhoede worden afgeslagen, maar ook de door braken van de vlugge Middelburgers worden keer op keer terug gewezen. Eindelijk evenwel, nadat de linksbuiten van E. M. M. na een mooie race do bal scherp voorgezet heeft, weet deze ver eeniging de leiding te hernemen. Z. V. V. doet alles om gelijk te maken. Telkens dringt de voorhoede keurig op, voor het doel blijft het goede schot evenwel weg. Even voor tijd weet E. M. M. nog een maal te doelpunten. De wedstrijd eindigde dus met 31 voor E. M. M. Een gelijk spel had o. i. misschien beter de ver houding der krachten weergegeven. Maaudag speelde E. M. M. tegen Concordia. Na een zeer weinig interes santen wedstrijd werd laatstgenoemde vereeniging met 90 afgemaakt. Denzelfden dag verloor het tweede elftal van Z. V. V., in Middelburg, van een vereeniging Sparta, met 8— 0. De uitslagen zijn dus nog niet bijster schitterend geweest voor Zierikzee. Laat het evenwel een aansporing zijn om steeds vol te houden en we kunnen evenals onze voorvaderen voor oogen houden het spreekwoord: de aanhouder wint. Onweer. Men meldt d.d. 19 Maart uit Veendam Vanavond half zes sloeg tydens een geweldige hagelbui een felle bliksem straal in den 52 meter hoogen schoor steen van de steenfabriek Everts alhier. Van den nieuwen schoorsteen sloeg meer dan de helft als één steenklomp naar beneden, vernietigde gedeeltelijk de omliggende droogschuren, alsmede den in aanbouw zynden steenoven. De timmerman Bruggema, een Duitsche monteur en een zoon van den brand meester Schansema, kwamen onder het neervallende puin en werden gekwetst. Bruggema zeer ernstig. De fabriek ia laag verzekerd, zoodat de schade groot is. De schoorsteen had geen bliksem afleider. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zyn tegen a.s. Maandagavond halfnegen ure ter vergadering by eengeroepen. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 1 April a.s., 's nam. half 2 ure. Het proces tegen den heer Dufls. Het proces tegen den heer J. E. W. Duijs, lid van de Tweede Kamer voor Zaandam, ingesteld door den heer jhr. mr. C. A. Elia9, burgemeester van Zaan dam, wegens beleediging in een openbare vergadering, zal Maandag 31 Maart in oen openbare zitting voor de rechtbank te Haarlem dienen. Bekend is, dat de heer Duijs iets ge zegd moet hebben, dat neerkomt op de volgende beleediging: de burgemeester liegt en bedriegt in den Raad. Gedag vaard zijn de heeren Duijs, Van Zwicht, inspecteur van politie en Jelsraa, agent van politie. Laatstgenoemde twee hebben de vergadering in hun kwaliteit bijge woond. TELEGRAMMEN. VGravenliage, 25 Maart. Het Gerechtshof bevestigde wat betreft de opgelegde straf, het vonnis der recht bank van Zierikzee, waarbij A. R. en diens zoon H. J. R., schaapherders aldaar, veroordeeld warenrespectievelijk tot vec-rfcien dagen en een maand wegens mishandeling van een jongeren zoon van eerstgenoemde te Nieuwerkerk. Op verzoek is eervol ontslagen de heer J. Veen, als leeraar aan de R. H. B. School to Goes. Herbenoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk, de heer J. Bouman; van Ouwerkerk, de heer J. van der Have. 3Ilddelbnrg, 26 Maart. De Zeeuwsche Schietbond „Pro Patria" besloot by het vijfjarig bestaan in den voorzomer een schietwedstrijd te houden en daarvoor nieuwe wisselbekers aan te schaften. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 22 Maart. De barge „Cambria", kapt. E. Milton, ledig, van Enge land naar Ierseke. UITGEKLAARD: De barge „Rochester Castle", kapt. M. J. Wood, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. MARKTBERICHTEN. Tkolon, 25 Maart. Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 k f8,50; nieuwe f kf haver f 4,50 k t 5,rogge f 6 k f6,75; wintergerst f5,75 k t 6,25; aardappelen, blauwe f 1,50 k f2 per H.L.witte f80 k f 1 per H.L.peren f k f jutten f k f appelen f k f per 5 L.; uien f k f per 50 K.G.hooi f 20 k f 25 per 1000 K.G.stroo f7 k fll per 100 bossen; zomergerst f k f per H.L. CORRESPONDENTIE. Critas. In een volgend nummer. De Redactie. V De Heer en Mevrouw DE JONGH Stark geven kennis van de geboorte van hunnen Zoon: NICO PAUL. Zierikzee, 24 Maart 1913. Ondertrouwd: PLORIS HENDRIK FONTEIJNE en WILHELM1NA HENDRINA DE VIN. Oosterlaxd, 28 Maart 1913. Huwelijksvoltrekking t) April a.s. Ondertrouwd: J. A. GAANDERSE en P. M. DE VLIEGER. Bruinisse, -s26 Maart 1913. schuddebeurs, Huwelijksvoltrekking 9 April a.s. Ondertrouwd: J. T. VAN DER EST Az. en M. J. KIK Fd. Bruinisse, 26 Maart 1913. Huwelijksvoltrekking 9 April a.s. Heden overleed te Teteringen bij Bredaonze geliefde Schoon zuster, Mevr. de Wed. M. J. GAST, in den ouderdom van byna 58 jaren. Bbouwershaven, 24 Maart 1913. Namens de Familie, TH. GAST.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2