ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 26 Maart 1913. RONA Cacao Eerste Blad, Van Houten's IWILIT I E. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9367. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Hauten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid. BERICHT. Zij. die zich met i April a s op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J 0E LOOZE Ir. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee maakt bekend, dat het InHchryvingsreglster voor de lichting van 1914, met het daaruit nemaakto Alphabetlsche Register, gedurende agea, van den 25 Maart 1913 tot en met den 2 April a.s., ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hy vestigt er voorts de aandacht op: 1®. dat binnen den tyd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwar.en kunnen worden ingebracht by den CommisBaris dei- Koningin in de Provincie 2°. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld; 3°. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zyn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo by het bezwaarschrift eene behoorlyke volmacht wordt overgelegd; 4°. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Gemeente- Secretarie moet worden ingeleverd; 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bjj de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6°. dat het bewjjs van ontvangst moet worden bewaard totdat hy of zy, die het bezwaar schrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Zierikzee, den 22 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. Heerenveen, 22 Maart. Gisterenmorgen direct na aankomst van de tweede tram uit Gorredijk alhier, werd deze plaats in rep en roer gebracht, Met de tram arriveerden C. Popmakleermaker te Kortezwaag, en T. Teijema een jonge dochter, met haar moeder, mede aldaar woonachtig. De jonge dochter is voor eenigen tijd moeder geworden, zij be weert, dat P. de vader van het kind is, wat deze ontkent. Zy had eene burgerlijke actie tegen hem ingesteld, om onderstand voor het kind en gisteren zou die zaak voor de rechtbank te Heerenveen dienen. Bij het verlaten van de tram, voor het café „Drie Gemeenten", loste P. op het meisje twee revolverschoten, waarvan één een niet gevaarlijke wonde aan de borst veroorzaakte. Het meisje vluchtte met haar moeder in genoemd café. P. richtte daarna de revolver op zijn hoofdhet schot trof het voorhoofdsbeen. In het café Van der Wal binnengebracht, kwam hij later bij. Het bleek, dat de bekomen wonde niet levensgevaarlijk is. Dr. Kijlstra verbond de gewonden. De politie fouilleerde den man, op wien een revolver en patronen, alsmede een brief, zijn gevonden. Het plan was, beiden naar het zieken huis over te brengen. P. is echter naar de gevangenis gedragen. Het gebeurde gaf aanleiding tot het tezamen loopen eener groote volksmenigte. Zwolle, 25 Maart. Gisterenmorgen werd de familie Thoden van Velzen alhier door een droevig ongeluk getroffen. De 22-jarige logé, mej. Beuker Andrea uit Leeuwarden, werd dood op de logeer kamer gevonden. Waarschynlyk heeft het meisje 's morgens de gaskachel willen aansteken en er niet op gelet, dat ze niet aanging. Althans de kraan stond open en de dienstboden bemerkten een erge gaslucht. Pogingen tot geestes- opwekking mochten niet baten. Arnhem, 25 Maart. Zondagmiddag had in de haven alhier een droevig ongeluk plaats. Een jongeman uit Winterswyk, zekere B J. T.. was met zyn meisje A. Th. N., afkomstig uit een plaatsje by Kleef, in een cano aan het roeien. Toen zij opstonden, om van plaats te verwisselensloeg de cano, door te zware belasting aan eene zyde, ombeiden vielen te water. De man werd spoedig op het droge gebracht, maar het meisje zonk naar beneden en eerst na tien minuten dreggens werd zy boven gebracht. De doktoren Meihuizen en Roelofs hebben een uur lang ge tracht de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. Amsterdam, 22 Maart. Hier ter stede zijn door de politie aangehouden een man en een vrouw, die verdacht worden van een moord, gepleegd te Uccle (een der voorsteden van Brussel). De gearresteerden zijn Jan Bestebroer en diens rnaitresse Annie Prins, ver dacht op 6 Januari 1.1. in de Brusselsche voorstad Uccle de rentenierster Claire BeLef van het leven te hebben beroofd. De beide gearresteerden woonden te Sint-Joost-ten-Noode boven familieleden van de vermoorde, van wie zij gehoord hadden, dat de oude dame er nogal goed bij zat. Dit schijnt Bestebroer, die een Neder lander is en huisschilder van beroep, op de gedachte gebracht te hebben, de oude vrouw van het leven te berooven. Ze werd gewurgd in haar woning ge vonden. Bestebroer en zijn vriendin vertrokken, naar zij voorgaven, naar Parijs, maar in werkelijkheid gingen ze naar Gent, waar zij een valschen naam aannamen. Na den moord verdwenen ze plotseling ook uit die plaats, hetgeen in verband met de mededeelingen van de familie der vermoorde argwaan opwekte. Een voortgezet onderzoek bracht aan den dag, dat zij naar hier waren ver trokken, waar zij dan ook inderdaad gisterenavond in de Binnen-Wieringer- 8traat zijn aangetroffen. Zij werden overgebracht naar het politie-bureau in de Warmoesstraat. Het Brusselsche parket is door de justitie alhier van de arrestatie ver wittigd. Na de ontvangst van deze mededeeling is dc Brusselsche rechter van instructie naar hier vertrokken om de beide arrestanten te ondervragen 24 Maart. Den 11.den Februari j.l, zyn twee als heer gekleede personen op bezoek geweest bij de firma's Franken, Kalverstraat 62, Wainsteeker, Kalverstraat 208, Parapus, Leidschestraat en Rozenberg, Nieuwe Hoogstraat. Zij bestelden by elk dier verschillende firma's fraaie horloges met slagwerk en gouden kettingen, namen het bestelde niét mee, doch zeiden eerst postwissels voor het bedrag der gekochte voor werpen te zullen sturen, vóór zy de goederen lieten halen. Eenige firma's, de des anderen 'daags ontvangen post wissels als echt beschouwende, liepen er in en gaven het bestelde mee. Reeds den dag daaraanvolgend, 12 Februari j.l., bleek, dat de postwissels, gesteld ten name van Van Zanten, waren nagemaakt. De politie heeft geruiraen tyd ge zocht, vóór ze een spoor had, tot haar te oore kwamdat twee personen, waarop zy het oog had, een Duitscher en een Hollander, naar Dusseldorf waren vertrokken. Een inspecteur en een brigadier onzer politie hebben zich deze week naar Dusseldorf begeven en slaagden er in, bygestaan door de politie van die plaats, den Duitscher van het oplichtende tweetal te ont dekken. Hy is gearresteerd cn te Dusseldorf voorloopig ïp. bewaring ge steld. Naar den Hollander wordt nog ge zocht. Zaterdag van de vorige week zyn, om over de grenzen te worden geleid, een tweetal Duitschers aange houden, die eenige weken in het per ceel Singel 496 hunne tenten hadden opgeslagen. Bij fouilleering bleken zij in het bezit te zyn van een groot aantal lorabardbriefjes van gouden en met juweelen bezette voorwerpen. De politie, vermoedende dat die be leende voorwerpen van diefstal afkom stig waren, stelde een onderzoek in, doch ontdekte niets ten nadeele van de aangehoudenen. Zij zijn toen Donderdagmorgen naar Roermond gebracht en daar in het huis van bewaring opgesloten, om den anderen dag, iets wat altijd vóór twaalven moet geschieden, over de grens te worden geleid. Nu kwam in den loop van Donder dag j.l. een verzoek van aanhouding namens de Londensche justitie van één der twee Duitschers. Hij werd verdacht van juweelendiefstal in de Britsche hoofdstad. Het gevolg was, dat één der Duitschers over de grenzen werd geleid en de andere Vrydag weer naar hier teruggebracht en op het hoofd bureau van politie in bewaring is gesteld, tot de uitleveringsformaliteiten voor overbrenging naar Engeland, in orde zyn. Rotterdam, 25 Maart. Bij vertrek van het stoomschip „Frankfort" der „Nord- deutsche Lloyd", is op het terrein der „HollandAmerika L\jn" alhier gister middag door de recherche aangehouden, toen hy naar Amerika wilde vluchten, deltaliaanseheraijnwerkerPietroMontane, verdacht van moord gepleegd op Cecilie. De Italiaansche gezant te 's-Graven- hage had namens zijn regeering de aan houding verzocht. De schipper van een klipperschip, liggende in de Maashaven alhier, be merkte in den nacht van Donderdag op Vrijdag, omstreeks half twee uur, dat graandieven met behulp van een roeiboot zijn schip genaderd waren en bezig waren van de deklading graan te stelen. Om hen schrik aan te jagen, loste de schipper met een geweer een schot hagel in de lucht. De dieven beant woordden dat echter met een revolverschot. Toen de schipper daarop een tweede geweerschot loste, kozen de dieven over land het hazenpad met achterlating van de roeiboot. DInteloord, 25 Maart. Heden overleed op ruim 92-jarigen leeftijd mejuffrouw M. F. Breure. Als bizonderheid kan ge meld worden, dat zij juist vóór 72 jaar in den echt is getreden en ook gedurende die jaren als boerin hier is gevestigd geweest. Zy laat behalve haar kinderen niet minder dan 163 klein- en achter kleinkinderen na. Uit. Stad en Provincie. Zierikzee, 26 Maart. Zondagavond gaf de Rederij kers vereeniging „Advendo" een uitvoering in de concertzaal. Het publiek was schaars opgekomen. Dit moet worden toeg'eschreven aan de omstandigheid, dat denzelfden avond in het café Juliana een druk bezocht bal gegeven werd. Het was wel jammer, dat de zaal zoo povertjes bezet was, want zoowel de inhoud van het aardige blijspel „Jan ongeluk", dat ten tooneele werd gebracht, als de voor treffelijke wijze, waarop genoemd stuk werd opgevoerd, verdiende een grooter auditorium. Zij, die er waren, amuseerden zich kostelijk, en hadden zeker geen berouw, dat zij dien avond, die met een bal besloten werd, in de Concertzaal hadden doorgebracht. Den volgenden avond gaf de Rede rij kers-vereeniging „Concordia" eveneens in de Concertzaal een uitvoering. Deze was vrij druk bezocht. Opgevoerd werd door haar het satirisch blijspel „De Kies- vereeniging van Stellendyk. Men moest natuurlijk hartelijk lachen om het grappige stuk. Ook hierin werd bij uitstek goed gespeeld. De tus3chen- bedrijven werden op aangename wijze aangevuld door dc mooie muziek van het 6de regiment infanterie te Breda. Met een geatfimeerd bal werd deze uit voering gesloten. De invoer van Hollandsch slachtvee in Duitschland is wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het Hollandsch vee verboden. Vorige week Woensdag werden door de mosselkorstoomboot „Yerseke 117" te Bruinisse in de haven gebracht de hoogaars „Bru 20", schipper L. van den Berge, en het Lammersjacht ,Bru 101", schipper D. de Koning, de zeilen dezer vaartuigen waren door den storm gescheurd, zoodat zij niet zonder hulp in de haven konden komen. Benoemd tot opzichter bij dc ge meentewerken te Enschedé, de heer L. C. Maas van Wissenkerke, thans te Vlissingen. De nieuwe traktementsregeling voor de onder-officieren zal ingaan 1 April. Teneinde geleidelyk te komen tot een raaandelyksche uitbetaling, zal schryft de Avp. gedurende de eerste 3 maanden de uitbetaling geschieden om de 14 dagen, terwijl van 1 Juli tot 31 December de uitbetaling om de 3 weken zal geschieden. Van af 1 Januari 1914 zal de uitbetaling maandelyks plaats hebben. Zondagmiddag geraakte een twee tal, dat te veel aan Bacchus geofferd had in den watergang buiten de Nobel- poort. Beiden werden door voorbijgangers uit het natte element op het droge ge bracht. Kerkwervo. Het aantal kiezers voor 1913 voor deze gemeente bedraagt voor Tweede Kamer en Prov. Staten en den Gemeenteraad respectievelijk 163 en 123. Vyf werden afgevoerd, terwijl 25 nieuwe er op werden gebracht. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 143. Drolschor. Zaterdag- en Maandag avond gaf het muziekgezelschap „Cres cendo" alhier een uitvoering voor de afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionDeering. Op Zaterdagavond was de belangstelling heel geringop Maandag avond was er een zeer talrijk publiek aanwezig. Op beide avonden voerde het muziekgezelschap een negental muziek stukken uit. Eenige leden voerden op een fantastisch-dramatisch tooneelstuk „Verplichte verzekering of de droom eens ministers". Dit pakkende propaganda nummer werd met een welverdiend applaus begroet. Op het programma waren afgedrukt een drietal propaganda-liederen„Toe komstzang", „De Ster der Hoop" en „Op voor de Grijsheid". Waar „Cres cendo" deze liederen op bekende wijzen uitvoerde, was het publiek ln de ge legenheid deze mee te zingen. Verder werden nog ten beste gegeven een viertal komische voordrachten met zang, waarmede voor een aangename afwisseling gezorgd wa9. Dulvendyke, 25 Maart. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat 128 namen van kiezers bij een bevolking van 565 inwoners. De lijst van het vorige jaar telde 114 kiezers. Ellemoet, 24 Maart. Gisteren had de landbouwer P. G. alhier, zijn fiets met een touw bevestigd nan de motorfiets van den laudbouwer L. B., toen dit touw bij het inrijden van een anderen weg om de fiets werd gewonden, zoodat eerst genoemde met groote snelheid over de motorfiets op den weg werd geslingerd. In bewusteloozen toestaud werd hij per as naar zijn woning vervoerd. Naar men verneemt is de getroffene, hoewel nogal gewond, niet inwendig gekwetst. Ronesso. Het 4-jarige dochtertje van den poelier A. Verseput alhier, had het ongeluk met het handje tusschen twee kamraderén van een in werking zijnde karnmolen te geraken. Een der vinger tjes van de linkerhand werd totaal verbrijzeld. In het ziekenhuis is de vinger geamputeerd. Maandagavond gaf de rederijkers kamer „De Watergeus" eene uitvoe ring, die in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. De zaal van den heer Kaashoek was overvol met belangstellen den. Opgevoerd werden: het tooneelspel in één bedrijf „Talenten" en het blijspel iu 3 bedrijven „Het Offerlam". Van beide spelen mag gezegd worden, dat zij voortreffelijk door de leden werden uit gevoerd. De rollen waren in goede handen. De oude leden hebben hun gevestigden roem gehandhaafd en de jongere, die het goede voorbeeld der ouderen prijzens waardig navolgen, zullen voor de Kamer beste krachten worden. Jammer dat één der leden, mejuffrouw F. de Roo, de Kamer gaat verlaten. Haar werd bij monde van den burgemeester dank gebracht voor de vele diensten der Vereeniging bewezen, en werd zij gehuldigd om haar voortreffelijk spel. Als bewijs van waar deering werd haar een fraaie ruiker, een geschenk van een 4-tal heeren, over handigd. Zichtbaar aangedaan dankte de dilettante-tooneeliste voor zooveel on verwachte eer haar bowezen. Ook de lieer J. K. Darabruin verdiende als oud lid voor zijne welwillende medewerking in het bizonder den bartel ijken dank der vergaderden. Ook deze muntte uit door zijn flink, degelijk en uitnemend spel. De leden der Rederijkerskamer „De Watergeus" hebben ook nu weer getoond den talrijken belangstellenden een genot vollen avond te kunnen ver schaffen. De leden van het fanfarecorps „Luctor et Emergo", die tusschen de bedrijven menig muzieknummer ten beste gaven, droegen eveneens het hunne er toe bij den avond zoo gezellig mogelijk te maken. Oostorland, 22 Maart. Donderdagavond vergaderde in 't café „Even Buiten", de afdeeliug Oosterland van den Bond voor Staatspensionneering. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom. Na goedkeuriDg der notulen werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Daar niemand een aanmerking had werd de rekening goedgekeurd. De voorzitter die periodiek moest af treden, werd met bijna algemeene stem men herkozen. Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering te Amsterdam werd gekozen de heer J. J. de Vos en als diens plaats vervanger de heer F. v. d. Mulle. Besloten werd de heeren P. A. Vis, aftr. te Noord-Beemster, N. A. Schuitema te Rotterdam en Moeënbos te 's-Graven- hage als candidaten voor het hoofdbestuur te steunen. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Heden werden alhier door den heer J. Knuist en eenige zijner collega's 11 zilveren en 5 gouden muntstukken op gegraven. De zilveren zoo groot als van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1